Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Alík radí dětem

  Ahoj aliku měla bych takový dotaz je mi teprve 12 a chtěla bych si vidělat peníze na nový mobil- 1000kč protože rodiče mi nový mobil nekoupí.. nevíte jak na to?

  holka, 12 let, 29. srpna 2019

  Ahoj,

  pokud je Ti 12 let, zaměstnavatel s Tebou ještě nemůže podepsat smlouvu o brigádě. Můžeš zkusit oslovit své blízké či příbuzné, zda by neměli nějakou činnost, se kterou bys jim mohla pomoci a tím si přivydělat na nový mobil. Můžeš se zkusit domluvit i s rodiči na nějaké pomoci v domácnosti navíc.

  Nevím, z jakého důvodu Ti rodiče nechtějí koupit nový mobil, jestli to nepovažují za potřebné, nebo nemají finance. V tom může být celkem rozdíl, nemělo by to být nějak za jejich zády. Chci Tě povzbudit ke společné domluvě, možná, že pokud uvidí Tvou snahu a to, že je to pro Tebe opravdu důležité, vymyslíte společnými silami způsob, jak na to.

  Přejeme Ti hezké dny,

  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Jiné téma

  Co znamenají sny

  Ahoj všichni, dnes se to týká mých snů. Myslím snů v noci, ne životních cílů apod. Jak všichni víme, sny se nám zdají každou noc, ale ne vždy si je po probuzení pamatujeme. Já osobně si sny většinou pamatuji, nebo se mi třeba v průběhu dne připomene, třeba když se podívám/dělám nějakou činnost, třeba co jsem dělala v tom snu. Já jsem si sny dřív zapisovala. Teď si je zapisuji už jen opravdu výjimečně. Ne proto že bych si je nepamatovala, ale spíš pro to, protože jsem líná a nechce se mi je zapisovat.
  Ale abych se konečně zeptala na moji otázku.
  Mně se poslední dobou (z těch co si pamatuji) se mi zdají sny prakticky jen o škole. Konkrétně o učitelích. Můžou to být učitelé ve škole, nebo třeba z tancování. A já vlastně nevím proč. Vždy když si ten sen pamatuji, tak z 99% tam je aspoň jedna zmínka o učiteli. Já jsem si na stránce www.snar.cz tak jsem si tam zadala klíčové slovo "učitel" a vždy mi vyjede, že to znamená "napomenutí, výtka". A teď moje otázka. Co to znamená? Asi to má více významů, ale co to je ve významu společně s učitelem? Děkuji

  holka, 12 let, 12. června

  Ahoj, je přirozené a chvályhodné zajímat se o to, co se ti honí hlavou, a to přesně sny jsou. Věci, které máš v hlavě a které mozek „převaluje“ a „přeukládá“. Někdy si mozek ve snu „trénuje“ různé situace, aby se na ně připravil, kdyby náhodou nastaly. Jindy jde o zpracování těch věcí, které už se staly, o jejich kombinaci apod.

  Ty píšeš, že se ti zdá o učitelích a o škole. Je ti 12, takže ve škole trávíš podstatnou část dne, ostatně škola je pro hodně lidí tvého věku místo, kde zažívají velké radosti i stresy. Zároveň je to asi místo, kde se setkáváš s nejvíce lidmi. Přijde mi tedy úplně normální, že se to tvůj mozek snaží zpracovat.

  Zjišťování „významu“ snů přes snář je spíš taková legrácka, určitě bych snářům nepřikládal velký význam. Je pravda, že jsou některé typické sny, které se zdají mnoha lidem v podobných životních situacích (nebudu tady ty sny psát, protože nechci někomu způsobit noční můry, které se jim třeba zatím vyhýbaly). Nevím ale o tom, že by snář nabídl lidem informace, které by bez snáře zjistit nemohli. Je to trochu jako poezie: každý si ji interpretuje podle svých zážitků a zkušeností trochu jinak.

  Jiné téma

  Ahoj píšu protože se bojím. Psala jsem vám na Alíkovi jak mi není vůbec dobře no a teď mě všichni řeší. Začala jsem se bavit víc se školní psycholožkou protože to s mámou a s tátou není moc dobré a stejně jsou rozvedení. Je mi smutno pořád a ikdž jsem s psycholožkou ráda povídala tak najednou přišla s tím že má o mě starost a strach a taky to řekla mamce. Musela jsem začít chodit na psychiatrii :-( ;-( a najednou budu muset jít do nemocnice protože to za mě rozhodli doktorky a mamka s psycholožkou. Jsem kvůli tomu smutná a mám strach. Dá se to brát jako zrada od školní psycholožky?Měla jsem 32 kg a i to bylo málo a teď jsem zhubla na 26 kg a tak tam musím. Měřím 153 cm. Skoro jsem nejedla ale aspoň jsem nemusela zvracet. Je lepší nejíst nebo zvracet? Co mám dělat když mám strach? Nevíte jaké to může být v nemocnici na psychiatrii8=? Chtěla bych mít prázdniny jako ostatní a místo toho mě hodlají dorazit někde v nemocnici ;-( Chtěla jsem si o prázdniny konečně odpočinout. Myslela jsem žeby mě kamarádka vzala k nim na chatu a byly jsme tam samy dvě a dělat si co chceme a nikdo by nám něříkal co máme dělat. Jak mám být silná a odvážná? Nikdy jsem v nemocnici nebyla. Jak to tam přežiju? Jsem tak hrozně nešťastná. Asi jsem se nevyrovnala s rozvodem rodičů a jejich boji a ani se sebou jaká jsem. Moc si přeju aby bylo dobře. Děkuju za jakoukoli odpověď, co mi napíšete na Alíkovi. Ahoj

  holka, 13 let, 12. června

  Ahoj,
  píšeš, že jsi hodně zhubla a skoro jsi nejedla. Abych pravdu řekla, taky mám o tebe strach. Z jídla čerpáme energii potřebnou ke každodennímu fungování a říkám si, kde bys jí brala ty... Otázka tedy není jestli je lepší nejíst nebo zvracet, ale spíš jak jíst tak, abys měla dostatek živin a cítila se dobře. Školní psycholožka musela udělat docela těžké rozhodnutí, chápu, že její chování můžeš vnímat jako zradu. Zase na druhou stranu, co by se stalo, kdyby to neřekla rodičům a kdyby ti nedoporučili léčbu? Dál bys hubla? Kam až by to zašlo?
  V jedné psychiatrické nemocnici pracuju. Máme přímo oddělení, které se věnuje holkám a klukům, které mají podobné starosti jako ty. Psychologové a psychiatři ti tam pomůžou s porovnáním myšlenek. Bude fajn, když si s nimi popovídáš o věcech, které tě trápí. Můžeš s nimi probrat rozvod rodičů i svůj vztah sama k sobě. Ve volném čase tam budeš se slečnami, které možná zažívají něco dost podobného a můžete si být vzájemně oporou.
  Zkus využít pobyt v nemocnici k tomu, aby ses trošku popasovala s tím, co bylo v minulosti a naučila se řešit trápení jinak než nejezením. Pobyt v nemocnici uteče jako voda a můžeš jím hodně získat.
  Držím palce a budu na tebe myslet!
  Péťa

  Škola

  Ahojky poradny, píšu sem po několikáté ale ZASE mám problém. O výtvarnou výchovu jsme měli být ve skupinkách. V mé skupince byla Barča, Ema, Julča a já. Ale s Emou to nedopadá dobře. Jednou když byla Vl a zase ve skupinkách tak zase jsem tam dělala všechno a holky taky jen Ema tam seděla a koukala. A dávaly jsme ji úkoly ať nám pomůže ale nic. Měli jsme namalovat rozkvetlou louku a na to nalepit motýly. Já a Barča jsme dělaly trávu, květiny na ní a takě motýly. Julča udělala několik motýlů kteří byly krásní. Ema udělala motýla velikosti mě dlaně bez prstů a dva motýly velké jak můj palec, což za 4 hodiny je málo. Nakonec jsme to šly stříhat. Všechny jsme stříhaly jen Ema zase ne. Když tam byl poslední a ještě můj motýl tak jsem ji řekla ,, stříhej aspoň'' a ona na to ,, ale tohodle motýla tam dávat nebudeme, je hnusnej!'' Když jsme to lepily tak nám nepomohla lepit a přet učitelkou tvrdila že toho udělala nejvíc. Ona věřila nám a málem Emu nechala poškole. Když jsme uklízely tak jsme myslely že se Ema nevrátí ale ona přišla nám ,, pomoct uklízet '' ale ve skutečnosti šla do nás hustit. Řekla nám: ,, sice nejsem nejlepší ale jsem nejhorší ale stejně jsem lepší než vy! '' A teď nemám kvůli ní domácí úkol. Máme mít telefonát. Prostě nacvičit si slova a jako že telefonovat. A byla jsem s Emou. A těď je na mě naštvaná takže nic. Ale s Emou to není poprvé. O vánocích jsem jí dala dáreček a kamarádce taky. Nikče (to je ta kamarádka) je parádnice a milovnice jednorožců a Ema mèla vždy ráda kravičky. A když dostala kravičku tak mě seřvala. Dále jednou po telefonu na mě byla zlá a psala mi že za všechno můžu já. Dál jednou si se mnou chtěla zavolat ale já jsem nemohla. Tak do mě hustila. Nylo to fakt nepříjemný. A ta vlastivěda která mě naštvala a teď tohle. Já už jsem zoufalá. Jde mi nějak pomoct? Pokud to djde tak prosím odpovězte mi co nejdřív prosím. Děkuji

  holka, 10? let, 11. června

  Ahoj,
  koukám, že ti tohle kamarádství dává zabrat. Zjevně ti nevyhovuje být s Emou v jakékoli studijní skupince. Napadá mě, jestli by bylo možné domluvit se s učiteli, abys byla ve skupince s někým jiným? Pokud to nepůjde, zkus se s Emou domluvit na spolupráci alespoň ve školních úkolech. Vždyť z toho, že nespolupracuje na společném úkolu nebudeš mít problém jen ty, ale i ona. Možná na to uslyší.
  Psala jsi o tom, že na tebe Ema byla několikrát zlá. Přátelství by tu mělo být především pro radost. Není tvou povinností bavit se s holkou, ze které jsi takhle zoufalá, i když chodíte do stejné třídy. Užívej si přátelství s kamarádkami, které jsou na tebe milé a nepřidělávají ti starosti.
  Měj se hezky!
  Péťa

  Moje tělo

  Vrásky na čele

  Ahojky, poslední dobou mám takový menší problém...
  Zjistila jsem, že se mi na čele začaly objevovat vrásky prostě normálně aniž bych krčila čelo. N prostě když se podívám do zrcadla, tak jich tam pár mám.
  Začalo mi to jaksi vadit, sice mě na to nikdo neupozorňoval a navíc mám ofinu, takže to není moc vidět, ale prostě to není hezké.
  Je pravda, že jsem si tak zkoušela make-up a korektor dávat na obličej, ale jen jsem si to chtěla zkusit, jak v tom budu vypadat a napadlo mě, že to mám z toho. Jenže teď nevím co s tím dělat, třeba jestli na to mám použít nějaký krém nebo něco takového, nevíte?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 9. června

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš o tom, že Ti dělají starosti vrásky na čele. Umím si představit, že z vrásek v 11 letech radost nemáš, je dobře, že se umíš zeptat na to, co potřebuješ.
  Nemusí Tě trápit, že sis zkoušela masku a korektor, tím vrásky být způsobeny nemohou. Možná trochu více krčíš čelo, možná je to něčím jiným. Sklon k vráskám je dán hodně dědičně, pokud to jde, zeptej své mámy, jak to měla ona a kdy se jí vrásky začaly dělat.

  Někdy se vrásky sice tvoří brzy, ale pak už se v mladším věku dále neprohlubují. Můžeš tomu pomoci například vhodným krémem (klidně se zeptej v lékárně, bývají tam i dermatologické poradny), nebo třeba cvičením obličejové jógy - cviky můžeš najít prostřednictvím internetového vyhledávače. Kvalitu pleti můžeš také ovlivnit zevnitř - zdravou stravou (s přítomnosti ovoce, zeleniny…) a přiměřenou hydratací, tedy pitným režimem (nejlepší je čistá pitná voda).

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Menstruace v noci

  Ahoj poradno, mám dotaz.
  Loni v září jsem poprvé dostala menstruaci.
  Je mi trochu divné, že při menstruaci mi krev v noci neteče. (neříkám, že jsem nikdy nezažila, že by v noci tekla, ale jen třeba dvakrát nebo třikrát) Vždy to někdy večer přestane a ráno zase začne. Pokaždé, když jdu ráno na toaletu, tak je vložka buď čistá nebo je tam trocha krve už z toho rána.
  Je se mnou něco špatně? Chápu, že zde na dotazy neodpovídají žádní doktoři, ale kdyby odpověděla žena, možná by mi mohla říct něco víc. Snažila jsem se to vyhledat na googlu, ale nikde jsem o tom nic nenašla.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 9. června

  Ahoj,
  zdravíme Tě z Modré linky. Píšeš, že jsi asi před tři čtvrtě rokem dostala menstruaci, ale zneklidňuje Tě, že krev neodtéká v noci. Máš strach, že je s Tebou něco špatně.
  Menstruace u každé ženy probíhá individuálně - je jinak intenzivní, jinak dlouhá, krev může téct tu silněji, tu méně silně; také je různě bolestivá. U některých žen dochází ke krvácení a odchodu krve i v noci, často však ke krvácení v průběhu noci nedochází - část menstruační krve se shromáždí v těle a odejde až ráno. Je to dáno polohou těla při spánku. Myslím si, že se nemusíš zneklidňovat. Pokud je jinak všechno v pořádku a k menstruaci dochází pravidelně, není důvod k obavám.

  Máš pravdu, nejsme odborníci zaměřující se na gynekologii, proto pokud bys měla pocit, že se něco neděje, můžeš prostřednictvím někoho dospělého vyhledat ženského lékaře či lékařku.

  Přejeme klidné dny,

  Modrá linka

  Zvířata

  Ahoj Alíku a všichni ostatní,
  Zajímalo by mě odkud je a co je vlastně toxoplazmóza. Prý to přenášejí hodně kočky ale jak? Mám kocoura, který chodí ven, a moje mamka říkala ať mu nesahám na čumák, že nevíme kam všude čuchá a že tam má toxoplazmózu. Je to pravda? On je jen přenašeč, nebo to může i chytit přímo? A já taky? Jak se to projevuje? A proč těhotní se tím nakazí ještě víc?
  Díky a pěkný denB-)

  holka 13 let, 11. června

  Ahoj,
  toxoplazmóza je parazitální onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii, který používá např. kočku jako svého hostitele, ale také přenašeče. Nemoc se ale nemusí u kočky nijak projevit. Pokud má kočka ale dlouhodobě průjem, nebo potíže s očima či s kašlem, měl vy ji raději vyšetřit lékař. Přenést na člověka z kočky se tato nemoc může nejčastěji manipulací s jejím trusem, třeba při uklízení kočičího záchodu. Pokud chodí kocour na záchod ven, tak by mohla být infikovaná půda. V trusu mladá kočka vylučuje tzv. oocysty, které jsou hodně odolné a vydrží na místě hodně dlouho. Můžeš se tedy nakazit i ty, pokud bys neumyté ruce po kontaktu s trusem nebo infikovanou půdou dávala do pusy. Toxoplazmóza se nemusí u člověka vůbec projevit, většinou nemá žádné příznaky. Nebezpečná je pro lidi s oslabenou imunitou. U nich může poškodit mozek a způsobit jeho vážná onemocnění. Pro těhotné je nebezpečná v různých fázích těhotenství různě, v ranné fázi je hodně nebezpečná proto, že to by mohla vážně poškodit plod a způsobit potrat. Protože plod ještě nechrání placenta.
  Toxoplazmóza je hodně komplikovaná a neprobádaná nemoc a ani vědci ještě nemají úplnou shodu na tom, co všechno může lidem způsobovat.
  Měj se dobře.

  Kluci a láska

  Jak dát najevo, že se mi líbí?

  Dobrý den,
  Chodím do 9. třídy a líbí se mi už delší dobu má spolužačka, které je 15 let. Myslím si, že i já se jí líbím, ale to nevím, protože to úplně nepoznám.
  Už dlouho jí chci říct, že se mi líbí, ale bojím se jí to říct, protože se bojím odmítnutí nebo trapné chvíle. A také se bojím toho, že by jsme se už potom nekamarádili. Dneska se mi naskytla šance, když jsme byli sami dva spolu, přemýšlel jsem, zda jí to mám říct nebo ne, vůbec jsem nevěděl a bál jsem se. Nevím vůbec jak to říct a pokud by řekla, že i já se jí líbím tak jak se zachovat, nebo popřípadě jak se zachovat, kdyby řekla, že se jí já nelíbím. Prosím o radu jak jí to říct a jak se zachovat na případnou reakci od ní, že se jí líbím také, nebo že se jí nelíbím.
  Předem děkuji za případnou odpověď :-)

  kluk, 14 let, 10. června

  Ahoj,

  chápu Tvou nejistotu a nervozitu. Je to normální. Myslím, že i spolužačka to má podobně. Každý jsme jiný a tak se také i za stejných příležitostí chováme různě. Zkus se nebát a opustit svoji ulitu, oslovit ve vhodné chvíli spolužačku a uvidíš, co to udělá. Kdo nic neriskuje, nic ani nezíská, proto zkus příště využít možnosti, až budete zase sami. Můžeš ale zvolit i jinou cestu, třeba jí o svých citech napsat, dát jí vlastnoručně vyrobený dárek, prostě udělat něco, z čeho ta holka pochopí, o co Ti jde. Někdy úsměv, dotyk, pohled poví víc než slova, i na to je dobře myslet. Neexistuje předepsaná šablona na to, jak se chovat v případě odmítnutí či naopak přijetí a je to tak dobře, život by přestal být rozmanitý a barevný. Tvé jednání v takových chvílích odpovídá Tvé dosavadní životní zkušenosti a tomu, co Ti napoví Tvoje intuice, na kterou bys měl dát.

  Sbíráš takto své první životní zkušenosti, na těchto základech budeš později stavět. Můžeš se také s rodiči, prarodiči či někým jiným, starším, komu věříš, pobavit o tom, jak on to měl v Tvém věku.

  Přejeme Ti příjemné chvíle pohody s oblíbenou spolužačkou.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Oblečení na spaní

  Spím jen v tričku a v kalhotkách, je to zdravé?

  Holka, 12 let, 8. června

  Ahoj,
  tričko a kalhotky nepokládám za vhodný noční oděv. Spát bychom měli v co nejvolnějším, nejvzdušnějším oděvu z přírodního materiálu, bavlny nebo lnu, nejlépe ve volné noční košili, volných šortkách či kalhotech.
  Podmínky pro zdravý spánek jsou důležité a je jich celý soubor. To, v čem spíš, je jenom jednou z mnoha podmínek dobrého spánku.

  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj všichni, dneska jsem byla s kamarádkou u mě v pokoji a ona má na rukou jizvy. Mají doma dvě kočky, ale i přesto jsem se jí zeptala co to má na ruce. Řekla že je to od kočky ale já jí moc nevěřím, protože to řekla tak jakoby vyděšeně. A navíc nebyly to takové jizvy které je schopná udělat kočka, a to moc dobře vím, protože doma máme taky jednu. Byly takové tlustší, jakoby od nůžek nebo nože. Když se to snažila zamluvit tak jsem se jí na to samé zeptala ještě jednou, a ona řekla že to možná není od kočky. Ale pak už musela jít domů. Napsala bych její mamince, ale ona je hodně přísná a docela se bojím že by jí za to třeba seřvala. Kamarádka vždycky nosí nějaké tričko s krátkým a na tom košili s dlouhým rukávem. Většinou když jsme spolu říká, že jsem hubená a hezká a že ona ne. Napsala jsem jejímu klukovi, že si možná ubližuje a jestli by to zítra nemohl zkontrolovat ve škole, tu ruku. Ale aby to udělal nenápadně. Hrozně se o ní bojím, vždycky když si na ní vzpomenu tak se mi chce brečet.😭😭😭 Prosím o pomoc, jak to řešit a podobně, děkuju.

  holka, 12 let, 9. června

  Ahoj,
  nedivím se, že máš o kamarádku strach, pokud si skutečně ubližuje, je to závažná věc. Zkus si o tom ještě jednou s kamarádkou promluvit, řekni jí, že se o ní bojíš a zeptej se, co pro ni můžeš udělat, v čem jí můžeš pomoct. Možná se ti dokáže svěřit s tím, co jí trápí a uleví se jí. Pokud by si kamarádka chtěla popovídat s odborníkem, může zavolat na Linku bezpečí (zdarma na tel.: 116 111) nebo dojít za školním psychologem.
  Pokud budeš mít o kamarádku dál strach, svěř se s tím svým rodičům nebo jinému dospělému, kterému věříš.
  Držím palce, ať to dobře dopadne,
  Péťa

  Povolání

  Co studují politici

  Ahoj,

  1. Mám dotaz. Chodím do osmé třídy, brzy do deváté a ještě vůbec nevím, na kterou střední školu bych chtěl jít. Vůbec nevím, co chci v budoucnu dělat za práce. Myslím na takové větší povolání, například vlastnit nějaké své firmy, z kraje být třeba i trošičku menším politikem, abych taky mohl „kecat“ do té vlády O:-):-D atd. Jaká střední škola by pro mě byla nejvhodnější, podle toho, co jsem tu napsal? A ...
  2. Chci se zeptat, jen tak pro zvědavost, jestli třeba nějaký politik, nebo i premiér, nebo prezident může mít jen střední školu (nebo gymnázium), nebo musí mít povinně i vysokou školu? :->

  Díky za odpovědi předem...

  pankluk, 14 let, 25. května

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš, co dělat v životě a co k tomu studovat. A mám pro tebe dobrou zprávu: není žádná jedna škola nebo jeden obor, který je nutný nebo vyžadovaný pro kariéru v politice. Naopak, když se podíváš do poslanecké sněmovny nebo na místní a krajské úřady, najdeš tam zastupitele ze všech různých oborů a s různým vzděláním: právníci, lékaři, ekonomové nebo podnikatelé. A také herci, sportovci apod.
  Není žádná škola, kterou „musíš“ vystudovat na to, aby ses stal politikem. Takže skutečně může mít prezident jen střední školu, v podstatě klidně jen základní, když na to přijde.
  Praxe je ale taková, že politik usiluje o důvěru veřejnosti. A vysokoškolský titul je pro část veřejnosti zárukou, že má daný člověk (kterého osobně neznají) alespoň nějaké schopnosti. Takže titul není nutný, ale pomůže.
  Nezapomínejme na to, že vysoká škola není jen titul. Můžeš se na ní naučit důležité dovednosti, osvojit si práci s informacemi a najít úplně nové věci a učit se je od skutečných odborníků. Doporučoval bych tedy výběr školy spíše podle toho, co tě baví, než podle toho, že míříš do politiky.
  Je ale řada aktivit, do kterých se můžeš pustit už teď. Podívej se po nějaký debatních klubech nebo modelu Spojených národů, jsou to takové „hry na politiku“ a vyzkoušíš si, zda tě to baví. Můžeš také studovat politologii nebo veřejnou správu, ne že by ti to umožnilo vstup do politiky, ale mohlo by tě to zajímat.

  Škola - učení

  Jak se stát hackerem

  Zdravím všechny, v polední době mě začalo bavit IT a také příkazový řádek (CMD). Díky tomuto koníčku jsem se dostal k elitnímu hackerství a zajímalo by mě jak se dá naučit. Zda je nějaká střední škola či kurzy pro neplnoleté.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13-14 let, 31. května

  Ahoj, díky za důvěru a za dotaz. Slovo „hacker“ má hodně významů, a ty se navíc různě prolínají. Zatímco veřejnost si pod „hackerem“ obvykle představí nějakého „piráta internetu“, který se pomocí zuřivého ťukání do klávesnice naboural do banky nebo Pentagonu... ve skutečnosti to tak klidně může být. Nebo je také hacker označení někoho, kdo rád řeší problémy a umí si poradit, ví, jak pracovat s různými počítačovými nástroji a službami, umí programovat a zkrátka se vyzná v informatice a baví ho zkoušet nové věci. O tom druhém významu budu mluvit já, do Pentagonu se nabourat neumím (respektive i kdybych uměl, nebudu to o sobě říkat na tomhle komunikačním kanále, že...)
  Pokud se chceš ponořit do informatiky, máš ohromné množství skvělých možností. Začít můžeš buď nějakou knihou o základech programování, hodně výborných kurzů je pak na internetu. Doporučuji se co nejvíce učit anglicky, protože jak dobré kurzy a knihy, tak veškerá dokumentace bývá právě v angličtině. A být hackerem, to je z velké části studování dokumentace.
  Další věc, kterou musím zdůraznit: neustále dělej praktické věci. Číst nestačí, vždycky si hned ty věci zkoušej, napiš vlastní programy, udělej vlastní webovou stránku, když narazíš na problém, hledej, jak ten problém vyřešili ostatní. Experimentuj, opravuj, debuguj, publikuj, kompiluj, tvoř, boř a užívej si to!

  Moje tělo - kluci

  Častá erekce

  Zdravím. Mám takový nevhodný problém.
  Z nějakého důvodu mám skoro neustále erekci.
  Pořádně nepomáhá ani častá masturbace

  kluk, 15 let, 10. června

  Ahoj kluku,

  Častá a dlouho přetrvávající erekce je u dospívajícího chlapce naprosto normální. Je způsobena nárůstem hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi. Právě se nacházíš ve věku, kdy úroveň hladiny pohlavních hormonů dosahuje svého celoživotního maxima. Nárůst hladiny pohlavních hormonů je nutný k tomu, aby v těle mohly probíhat určité změny spojené s pohlavním dospíváním.

  V souvislosti s hormonálními změnami, jimiž prochází tělo dospívajícího chlapce, se může stát, že erekce neodeznívá po dobu až několika hodin. Zatímco u dospělého by se už mohlo jednat o projev poruchy zvané priapismus (což je abnormálně dlouho trvající erekce), u dospívajícího je tento stav normální a není třeba se kvůli němu znepokojovat.

  Po vykonání masturbace zpravidla erekce alespoň na několik minut ustupuje, což je dáno tím, že po dosažení orgasmu a ejakulace se do krve uvolní větší množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobí dočasný sexuální útlum. Avšak u dospívajícího chlapce, který má relativně vysokou hladinu mužských pohlavních hormonů, mohou být účinky prolaktinu jen nepatrné. Proto se někdy stává, že u dospívajícího chlapce přetrvává erekce dokonce i po dosažení orgasmu a ejakulace.

  Kvůli časté a dlouhou dobu přetrvávající erekci by ses neměl trápit, protože se jedná o naprosto přirozený doprovodný jev změn, k nimž dochází v těle každého zdravého dospívajícího chlapce. Skutečný problém by v tvém věku představovala naopak úplná absence erekce („absence“ v tomto případě znamená, že erekce by se nedostavovala, podobně jako žák, který má ve škole absenci, se nedostavil na vyučování). Naproti tomu častá a silná erekce je jakousi vizitkou chlapcova zdraví a dokládá, že z hlediska pohlavního dospívání probíhá jeho vývoj naprosto normálně.

  Někdy může být nepříjemné, když se erekce dostaví v příliš těsném oblečení, které stlačuje penis k tělu. V takovém případě je vhodné zaujmout takovou tělesnou polohu, v níž je toto stlačování minimalizováno (například vsedě). Pomoci může i vložení obou dvou rukou do kapes u kalhot, čímž se celá přední část kalhot vysune směrem dopředu. Díky tomu má penis v kalhotách více místa, navíc erekce není tak nápadná. Nošení volnějšího oblečení sice nezabrání nástupu erekce, ale sníží pocity nepohodlí, které mohou být s erekcí spojeny.

  Rovnátka

  Rovnátka

  ahoj, moc bych chtěla rovnátka mam křivé zuby a mezery mezi zubami, i zubaři mi řekli že bych rovnátka potřebovala ale moje mamka mi to nechce dovolit.. nejedná se o peníze ale o to že se bojí o zdraví mých zubů, nechce abych měla kvůli tomu zkažené zuby což nechápu..prostě mě to strašně štve a nevím co mam dělat mamka mi to prostě dovolit nechce a nevim jak jí mam přemluvit…

  holka, 14 let, 7. června

  Ahoj, to je těžké, rodiče za tebe mají zodpovědnost a snaží se, co můžou. To ale neznamená, že rozumí úplně všemu. Zkus se s rodiči dohodnout, že spolu zajdete na konzultaci k zubnímu lékaři. Ty sama za sebe je nejspíše nepřemluvíš, ale těžko si tvoji rodiče mohou myslet, že ví o zubech více, než specialista.

  Jiné téma

  Filozofické otázky

  Ahoj,
  V poslednej dobe sa strašne zamýšlam nad filozofickými otázkami a nedáva mi to spať. Som potom v škole unavená. Čo by som mohla spravit aby som tak nerozmýšlaľa nad vecami na ktoré mi nikto nvie odpovedať?

  Lenka, holka, 11 let, 8. června

  Ahoj, díky za otázku. Vůbec si nemyslím, že je problém, zamýšlet se nad filozofickými otázkami. Naopak, možná je to užitečnější, než spoustu jiných věcí. Ale není to užitečnější, než spánek, v tom máš pravdu.
  Zkus se těm otázkám, které tě zajímají, věnovat cíleně a v konkrétní čas. Budeš vědět, že třeba v úterý od čtyř do pěti sis vyhradila čas na to, aby sis psala, co tě na to téma napadne. A ve čtvrtek od šesti do sedmi budeš číst knihy o filosofii nebo o tématu, které tě láká. Popros také rodiče, aby ti pomohli najít dobrou literaturu na témata, která tě fascinují. V neposlední řadě ti určitě pomůžou v knihovně. Zkus se podívat třeba na knížku „Strýček Albert a Teorie Relativity“ nebo „Sofiin svět“, na ty si pamatuji jako na dobré zdroje filosofických úvah ( i když ten Sofiin svět je spíš pro o pár let starší).

  Jiné téma

  Hůl a fantasy

  Ahoj.

  Pokouším se psát příběhy, povídky, knihy. No, a zrovna s tímhle bych ráda požádala o radu.

  (Ačkoli už jsem tady viděla mnohem víc quirky dotazy, cítím se, jako by sem tohle nepatřilo... Ale za pokus nic nedám. Tedy kromě té hodiny, co jsem smolila smysluplnou otázku. Těžký jest život pisálka.)

  Mám postavu, která neustále nosí hůl. Má ji, protože s ní dokáže dělat magii (fantasyyy), ale byla bych ráda, aby svou hůl měl i z jiného, praktičtějšího důvodu. Tím myslím, že by se bez ní neobešel. A proč mají lidi hůlky? Protože mají špatné nohy. (Wow.)

  Hodilo by se mi, kdyby měl právě něco s nohou. Je i možné, že ho někdo v minulosti střelil, mohl mu fakt hodně zpřetrhat svaly a šlachy a nikdy se mu to pořádně nezahojilo. Bylo by fajn, kdyby ani nebylo viditelné, že trochu kulhá. Prostě by se mu s holí chodilo líp a jeho handicap by se dal objevit maximálně, kdyby mu někdo třeba jeho milovanou hůl sebral a donutil ho ujít sto metrů. Chudák.

  No, a ráda bych se vyptala na tu střelu. Máte v týmu někoho, kdo se vyzná v puškách a lidské anatomii? (Pokud ne, tak sorry... I know, I know, ale google už jsem použila. Ale v češtině jsem nic nenašla a v angličtině mi dělá problém sesmolit otázku. Taky bych se na to mohla zeptat v nějakém armyshopu... Ale co už, alík poradna je na dotazy. A tohle dotaz je.) Čím ho mohli střelit? Nejlépe bych i věděla, jak silná by musela být ta zbraň. A kam by se musela střelit kulka, aby už po tom někdo navždy špatně došlapoval na jednu nohu??

  Pokud si někdo najde čas a trpělivě mi zodpoví na mé trápení se špatnými nohami, kulháním a tím pádem i hůlkami, budu nesmírně vděčná.

  Díky! <3

  holka, 13 let, 11. června

  Super dotaz, teda doufám, že je fakt pro povídku, a že neplánuješ nějakou rafinovanou pomstu :-)

  Já osobně mám rád, když se za důležitými věcmi v knize skrývá banalita. Protože banalit je život plný, a každý příběh, který se banalitám nevyhýbá, je hned o něco realističtější.

  Navrhuji tedy, aby postava o svém zranění dlouho nechtěla mluvit, takže se o tom začnou tvořit různé zvěsti a legendy. Přepral lva holýma rukama. Zranění z války s elfy. Kanibalové mu odkrojili kus svalů. Zastavil vlastním tělem střelu, aby ochránil královnu. A pak se – v nějaký nečekaný, nebo naopak klíčový, moment – ukáže, že je to nějaké úplně banální zranění, jako že o tělocviku špatně doskočil z žebřin, nebo spadl z postele na zapomenutý svícen, přetrhl si křížový vaz při šplhání na třešně...

  Jestli trváš na střelné zbrani, tak prakticky každá střelná zbraň může způsobit těžké zranění, záleží na dalších okolnostech, především jak daleko byl střelec od oběti, co na sobě oběť měla, na konkrétním místě apod. Lépe než v armyshopu by ti asi poradil ortoped nebo chirurg. Ti totiž vědí, co půjde vyléčit a co ne.