Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Všeobecně

  Ahoj, chci se zeptat, jestli se ukazují narozeniny i těch kamarádů, kteří kamarádí se mnou a já s nimi ne? Díky za odpověď.

  Ahoj,
  na úvodní straně Alíka se ukazují upozornění jen na narozeniny těch, koho si ty sám přidáš mezi své kamarády.

  Krom toho zde existuje stránka s přehledem kamarádů, kde si můžeš všechny druhy kamarádů seřadit podle narozenin. ;-)

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Všeobecně

  Kolik lidí je celkem na Alíkovi?

  Ahoj poradno, mám dotaz: dá se zjistit, kolik je celkem na Alíkovi uživatelů? Pokud ano, jak?

  Ahoj,
  počty registrovaných uživatelů nezveřejňujeme. Na Wikipedii se píše, že je účtů přes 351 tisíc. Toto číslo se nám líbí a nechceme s ním nic dělat. ;-)

  Zveřejňujeme ale aktuální návštěvnost na stránce s popisem možností spolupráce – nyní chodí na Alíka okolo 160 tisíc lidí měsíčně. Pokud je nám známo, zatím nikdy neměl Alík vyšší návštěvnost, takže z toho máme radost. O:-)

  Všeobecně

  Ahoj červe kterej umí kódovat (–MM–).
  Mohl bych se zeptat, v jakém redakčním systému je provozován Alíkův web? Děkuji.
  P. S.: Linux, Windows nebo MacOS?
  Proč nemáš rád flash v adobe flash (dnes animate) se v něm dělali super stickman animace.
  A Facebook je v poho?

  Ahoj nejlepší,
  web je od května 2017 provozovaný na vlastním redakčním systému, který vznikl v prvních měsících roku 2017. Jako operační systém používáme Windows Server. Na Linuxu běžel Alík naposledy začátkem června 2008. Pak byl přepsaný z PHP do ASP, později částečně do ASP.NET, naše verze je napsaná stoprocentně v C# (tedy ASP.NET). Upřímně řečeno asi neznám žádný web, který by používal macOS Server. Zřejmě je to tím, že Apple netlačí žádnou svoji serverovou technologii (má stejný Apache, jako kdyby běžel na Linuxu).

  Flash nemám rád, protože z něj leze něco, v čem se nedá moc rozumně šťourat a co jde (šlo) spustit jen jedním pluginem od jednoho výrobce. I když tedy Ruffle.js otvírá nové obzory a řeší problémy s kompatibilitou, pořád jsou SWF soubory nesrozumitelný black box. Nutno podotknout, že spousta moderních webů je vyrobená podobně hloupě, včetně toho že mají všelijaké animace načítání, aby si uživatel mnohem lépe uvědomil, jak strašně zbytečně jsou pomalé. :-D

  Otázku na Facebook nějak nechápu. Není v poho. Nemám tam účet, ještě jsem nedosáhl věku, kdy bych si myslel, že by mě tento celoplanetární experiment nepoškozoval. Film Sociální dilema (o kterém tu máme nástěnku) popisuje problém docela srozumitelně.

  Všeobecně

  Ahoj, bude někdy Alík.cz mobilní aplikace?

  Všeobecně

  Ahoj, budete mít někdy discord server?

  Všeobecně

  Ahoj! Kam zmizeli všechnyko z poradny? Jsou tám jen prázdná místa!
  (Ne že bych ko dávala...) Ale zajímá mě to :-)
  Upraveno: už se zase objevili! Asi po pěti minutách 8-o

  Podobných dotazů poslední dobou chodí více.

  Nevím o tom, že bychom něco nerozbili, sami problém nepozorujeme. Server funguje v pořádku. Nemáme ani žádné informace, že by se někdy nějaký obrázek nevracel, když si o něj prohlížeč zažádá. Navíc je zvláštní, že se problém týká jen malých obrázků a ne třeba velkého obrázku se stromem na pozadí hlavičky.

  Pravděpodobně Google něco rozšmouloval v Chromu. :-(
  Netušíme, jak problému předcházet. Můžeš si stránku načíst znovu (vyvolat obnovení přes menu), to by asi mohlo pomáhat.

  Nebo používej Firefox.
  Ten tě ochrání i před všelijakým špehováním na jiných webech, protože blokuje sledovací cookies. Skoro všechny nové prohlížeče je nyní blokují, s výjimkou Chromu.

  Všeobecně

  Ahojky,
  můj dotaz se týká vypnutí účtu. (Vypnout účet si ale samozřejmě nechci, ani nehodlám.) Jde o to, že Kubík tady psal, že mu to strhne 700 kaček, když si vypne účet, ale u mě to hlásí, že by mi to strhlo 1000. Jak to, že jemu by to strhlo míň? Závisí na počtu kaček na kontě, nebo na čem?
  (Pardon, pokud se to už někde psalo, nic jsem nenašla.)

  Ahoj,
  závisí to na době strávené tady na Alíkovi. Nejnižší poplatek je 400 kaček, což se týká těch, kteří jsou tady méně než 90 dní (ale nesmějí už být štěňata, ta mají vypínání zakázané). Následuje těch Kubíkových 700, což je za méně než rok. No a nakonec kdokoli, kdo už tady alespoň rok je (jako třeba ty), má vypnutí zpoplatněné tisícovkou kaček.

  Všeobecně

  Co je Mafra?

  Ahoj,
  chci se zeptat, kdo je to Marfa.

  Ahoj,
  spíš Mafra, ne?

  Mafra a. s. je velké české vydavatelství, které po pádu komunismu založil shluk vzbouřených redaktorů, kteří původně pracovali pro deník Mladá fronta, a tomuto deníku i takovým maličko-kovbojským způsobem sebrali čtenářskou základnu. Hlavním titulem byly (a do jisté míry stále jsou) tištěné noviny MF DNES, později firma převzala i Lidové noviny, což jsou nejstarší české noviny, dále pak deník Metro a před pár lety i všechny časopisy z Bauer Media (Chvilka pro tebe, Rytmus života atd.).

  Odrazem deníku DNES na internetu je od roku 1998 portál iDNES.cz, který postupně pohltil spoustu dalších webů. První rozsáhlou akvizicí bylo převzetí serveru Mobil.cz, zpravodajského serveru o mobilech, který se stal běžnou součástí iDNESu, pod Mobil spadal i BonusWeb, server o počítačových hrách, který byl též pohlcený. Do vydavatelství spadla i největší česká fotobanka Rajče.cz, pak také JízdníŘády.cz nebo Emimino.cz. Z hlediska návštěvnosti jsou weby Mafry v součtu dvojkou na českém internetu, hned za Seznamem. Zhruba od srpna 2006 do ledna 2017 patřil Mafře i server Alík.cz, koupila jej od opavské firmy Silcom. Alík byl tedy schovaný na adrese alik.idnes.cz a byl i často odkazovaný z jiných částí iDNESu, což mu zvedalo návštěvnost. Celá historie Alíka je docela podrobně popsaná v článku, který vyšel k jeho 18. narozeninám.

  V červnu 2013 Mafru koupil Babišův Agrofert, čímž získal budoucí ministr financí a premiér největší české nebulvární noviny… a také nejlepšího internetového psa. Teď jsem našel, že o Alíkovi byla zmínka v Agrofert magazínu v létě 2015, v tomto PDF na straně 14 se chlubili, že měl jejich Alík 90 tisíc uživatelů měsíčně. Chmm… tak málo… ;-DB-)

  Od ledna 2017 patří Alík soukromníkovi (mému tátovi) a od května 2017 funguje už zcela nezávisle na Mafře. Většina webu byla přeprogramována od základu znovu. Jelikož jsem zastáncem otevřenějšího přístupu k uživatelům, zmiňuji nejspíš na Alíkovi Mafru častěji, než se zmiňovala ona sama, když jí Alík patřil, protože často píšu o změnách, které provádíme, a ohlížím se na historii. Chápu tedy, proč tento název vydavatelství může najednou působit tajemně… ani spousta dospělých netuší, co Mafra je, přestože je to na české scéně hodně velký mediální bumbrlíček. Možná bych měl raději používat známější „iDNES“, ale na to si nezvyknu.

  Ještě bych měl asi zmínit, že Mafra je od prosince 2005 také mým zaměstnavatelem. Přestože mnohdy kritizuji minulost Alíka a přestože nesympatizuji s Babišem, jsem ve vztahu k Mafře převážně loajální. Je to velká korporace, která dělá občas zvláštní rozhodnutí, kterým nerozumím, ale je to zároveň cenný zdroj zkušeností… a pracují tam většinou hodní lidé, zejména v mém okolí. :-3

  Všeobecně

  Ahoj. Proč z ničeho nic mají někteří lidi místo zelené ikonky ikonku modrou? Co to má zobrazovat?

  Ahoj,
  modrý puntík znamená, že je daná osoba online a zároveň sedí v klubovně.;-)

  Všeobecně

  Ahoj Alíku, :-)
  mám dotaz.
  Jak se vkládá do textu např. sem a když na to kliknete, tak vás to pošle na nějaký odkaz nebo jak se vkládá čas?
  Děkuji předem a čau. O=

  Ahoj,
  prostudovala sis pozorně stránku o AZJ? Všechny odpovědi na své otázky tam najdeš. Čas tam hledej jako odpočet. Odkaz lze udělat i přes jedno z těch tlačítek nahoře u smajlíků, je to 3. tlačítko v prvním řádku, co vypadá jako kousek řetězu. Zadáš tam adresu a pak už jen doplníš, co má být klikacím textem.

  A pokud vidíš kdekoli na Alíkovi něco v AZJ, co nevíš, jak se dělá, ale vědět bys chtěla, zeptej se mráčku (kde ho najít ti poradí vyhledávač na stromě). Je to takový kouzelný mráček, který ti u příspěvků zobrazí, jak jsou napsané.

  Všeobecně

  Chtěla bych se zeptat, co je to vlastně AZJ? Všichni tady o tom mluví a já nevím, o co jde. Ale asi to sem nepatří.

  Ahoj,
  proč by nepatřilo? Když někdo něco neví, je lepší se zeptat než dál nevědět.;-)

  AZJ je zkratka pro Alíkův značkovací jazyk. Více se o něm můžeš dozvědět tady. Na případné hokusy pokusy s ním tu pak je zkušební nástěnka.

  Všeobecně

  Ahoj,
  Všimla jsem se, že když chci vyhledat uživatele, ale jsem třeba v nástěnkách a zapomenu zakliknout „v seznamu uživatelů alíka“, musím poté zaktualizovat celou stránku a znovu napsat jméno, jelikož už nejde znovu zakliknout správný řádek. Má to tak být, má to nějaký význam, nebo je to jen chyba?
  A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli by někde nemohlo jít zjistit, kolik je právě online uživatelů, popř. kdyby jsme kromě těch 20, co jdou najít pomocí vyhledávače, mohli vidět i ty ostatní.
  Děkuji za odpověď, Vejunkaaa

  Mělo by to být opravené, díky moc za upozornění. ok

  Už jsem na to párkrát narazil také, ale vždy jsem na to zase rychle zapomněl, protože jsem zrovna řešil něco jiného.

  Všeobecně

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jak můžu udělat to, co je zde.
  Předem děkuji.
  S pozdravem, Tomáš Procházka

  Ahoj,
  myslíš zakrytí kousku textu? To je vyzrazení, spouští se slovem spoiler v závorce. A stejně jako všechny ostatní příkazy ho najdeš na stránce o AZJ.;-)

  Všeobecně

  Role –MM– v nelegálním překladu Fénixova řádu

  Omlouvám se, ale mám otázku na –MM– (a byla bych ráda kdyby to zodpověděl).
  Našla jsem starou zprávu https://www.novinky.cz/kultura/clanek/nelegalni-preklad-harryho-pottera-zmizel-z-internetu-263061
  Na tomto odkazu je nelegální překlad Harryho Pottera a protože chci chránit Alíka, proč jsi k tomu nic neřekl?
  Proč jsi to udělal?
  Pro bezbečí Alíka se loučí alexandra_aura

  Nevím, jak souvisí skoro osmnáct let stará kauza s ochranou Alíka. :->
  Žádný odkaz na nelegální překlad tam nevidím.

  Novinkám (ani deníku Právo) jsem tehdy nic neřekl, protože se mě ani na nic neptali. Jediný, kdo mě kontaktoval, byl redaktor David Macháček z MF DNES. Položil mi pár otázek, já mu na ně odpověděl, on mě převážně nepochopil a napsal do článku, co si myslel, že říkám. Důležité ponaučení: pokud vám volá novinář a tématem není nějaký váš úspěch, nedávejte žádné odpovědi bez důkladného promyšlení. Cokoliv řeknete – a nebo i jen naznačíte – může být použito proti vám – a nebo i proti komukoliv jinému. Velmi si vážím novinářské profese, ale ne každý novinář dělá svoji práci správně.

  Harryho Pottera jsem nikdy nečetl, a tedy ani nepřekládal. Kamarád Lukáš Lánský mi 16. ledna 2003 ve 23:04 přes ICQ napsal „Byly zrušeny prakticky všechny dobré weby o HP, chceme vytvořit (pár dalších nadšenců) nový web.“ a já mu na to odvětil, že souhlasím, že ten web může běžet na našem společném webovém prostoru. Pak někdy začátkem léta mluvil o tom, že se spolužáky zkoušejí vytvářet nějaký vlastní překlad Fénixova řádu. Tušil jsem tedy, že mám na své doméně amatérský překlad, nejspíš od hloučku žáků ZŠ. Nic víc.

  U překladu bylo napsáno: „Tato stránka slouží pouze jako pomůcka pro vlastníky knihy ‚Harry Potter and the Order of Phoenix‘. Podle autorského zákona č. 121/2000 Sb. vám překlad umožní dílo používat, pokud nerozumíte angličtině v dostatečné míře.“ – toto důmyslné protiprávnické zaklínadlo fakt nefungovalo. :-D

  Nevěděl jsem, že šlo o skoro až profesionální dílo sestavené staršími nadšenci (organizovanými tuším na diskusním serveru Lopuch), které si už v tu chvíli čte půlka českého internetu. Nejviditelnějším šiřitelem tajného odkazu byla nepochybně MF DNES. Když potom překlad zmizel a místo něj se tam ocitlo přesměrování na vydavatele, tak jsem o tom také neměl tušení. Lukáš byl tehdy zrovna někde na dovolené, skoro bez internetu, ale podařilo se mu dát místo překladu přesměrování, což tedy Albatros nesl nelibě, protože to vytvářelo před čtenáři dojem, že překlad zrušili přímo oni. Chodila mi tehdy spousta mailů od lidí, kteří překlad sháněli, ale nikdo z Albatrosu mě nekontaktoval a myslím, že ani žádní další novináři se mi neozývali. Všude jsem jen četl, že s nikým nekomunikujeme. :-)

  Až když se objevila zpráva, že podávají trestní oznámení, tak jsem jim iniciativně napsal já a vysvětlil jsem jim situaci. Pak proběhla velkými médii zpráva, že Albatros stáhl trestní oznámení. Nikdo z novinářů se tehdy ani nezamýšlel nad tím, že z povahy věci trestní oznámení vlastně nejde stáhnout. ;-D
  Spíš je pravděpodobnější, že oznámení nikdo nepodal. Mě ani Lukáše nikdy nikdo oficiálně nevyslýchal, z kauzy nevyplynuly žádné skutečné problémy. Na adresu, kde překlad byl, jsme umístili jakési vysvětlení. Amatérský překlad byl dokončený někde jinde, mimo zraky širé veřejnosti.

  O dva roky později jsem nastoupil jako programátor do firmy, která vydává MF DNES, ale myslím, že jsem se s redaktorem Macháčkem nikdy nesetkal.

  Nyní občas jednám s Albatrosem jménem Alíka, domlouvám různé dárky, někdy i s tématikou Harryho Pottera. Takže u mě asi nemají černý puntík s varováním „pozor, pirát! 8=“… je to jen historická kuriozita. :-)

  Všeobecně

  Ahoj, smím se zeptat? Jak to, že mi nejde napsat do poradny Alík radí dětem? A jak to, že když jsem si upravila vizitku, tak se mi neupravila? Předem děkuji za odpověď, Sva_Housenka.

  Ahoj,
  když nejde do Alíkovy poradny psát, tak to znamená, že je v ní moc nezodpovězených dotazů, je přetížená, a proto nové dotazy pokládat nejde. Musí se počkat, až se něco zodpoví. Nicméně tuto informaci bys v danou měla vidět i v samotné poradně.

  K té úpravě vizitky... Nezapomněla jsi to dole uložit? Pokud neklikneš na ukládací tlačítko, tak žádné změny nenastanou.

  Všeobecně

  Přeji hezkou zimní noc,

  chtěl jsem se zeptat, kde je nějaký odkaz na téma srazy uživatelů Alíka. Rád bych se možná některého zúčastnil (měl-li bych čas), ale nemohl jsem najít místo, kde by o nadcházejících srazech byly nějaké ucelené informace. Až teď jsem natrefil na výše zmíněný odkaz na vizitce majduly2000, ale při prohledávání témat v alíkovinách jsem téma srazů nenašel.

  Děkuji za odpověď

  Miki

  Ahoj,
  pozvánka na sraz je vždycky v článku v Alíkovinách, který vychází nejpozději 4 týdny před samotným srazem. Podrobné informace (čas s místem setkání, poznávací znamení a tak podobně) už pak dostávají pouze přihlášení uživatelé, a to formou dopisu přes místní poštu.

  Témata, která se zobrazují na úvodní stránce Alíkovin po pravé straně, nejsou všechna. Je jich tam jen pár vybraných, celkově jich je mnohonásobně více. Na ten odkaz na články o srazech se můžeš dostat krom mé vizitky také přes libovolný článek o srazu, vždy má pod nadpisem u data s časem vydání téma, do kterého patří.

  V každém případě ale platí, že všechny základní informace o blížícím se srazu najdeš v pozvánce, kterou i napoutáváme na úvodní stranu Alíka, aby byla opravu na očích a všichni o ní věděli.

  Doufám, že se brzy situace zlepší a budeme moct zase nějaký sraz udělat.