Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Menstruace a výtok

  Ahoj všichni,

  Asi před půl rokem jsem začala občas masturbovat a asi měsíc potom se mi objevila první menstruace. Chci se zeptat. Může ta hodně brzká první menstruace na můj věk se může týkat i masturbace? Má to na to nějaký vliv?
  Celkem jsem se totiž zalekla že v 11ti letech jsem dostala první menstruaci. Je to v pořádku? Někde jsem totiž četla že když je první menstruace pod 12 let že je něco v nepořádku. A nevím jestli tomu mám věřit.
  Ahojky a přeji vám hezké Babí léto

  holka, 11 let, 11. září 2019

  Ahoj,
  mohu tě ujistit, že masturbace nemá na nástup menstruace absolutně žádný vliv. Stejně tak je nesmysl domnívat se, že pokud dostaneš menstruaci dřív než ve dvanácti letech, je něco v nepořádku. Menstruovat dívka začíná tehdy, kdy její tělo začne produkovat patřičné hormony a její tělo je na zahájení menstruace připravené. To je u každé ženy jiné a zatímco některé dívky začínají menstruovat brzy, jiné mají stres z toho, že například ještě v šestnácti letech se menstruace nedostavila. Skutečně se nemusíš ničeho obávat, jsem si jistá, že je s tvým tělem všechno naprosto v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Menstruace v noci

  Ahoj poradno, mám dotaz.
  Loni v září jsem poprvé dostala menstruaci.
  Je mi trochu divné, že při menstruaci mi krev v noci neteče. (neříkám, že jsem nikdy nezažila, že by v noci tekla, ale jen třeba dvakrát nebo třikrát) Vždy to někdy večer přestane a ráno zase začne. Pokaždé, když jdu ráno na toaletu, tak je vložka buď čistá nebo je tam trocha krve už z toho rána.
  Je se mnou něco špatně? Chápu, že zde na dotazy neodpovídají žádní doktoři, ale kdyby odpověděla žena, možná by mi mohla říct něco víc. Snažila jsem se to vyhledat na googlu, ale nikde jsem o tom nic nenašla.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 9. června

  Ahoj,
  zdravíme Tě z Modré linky. Píšeš, že jsi asi před tři čtvrtě rokem dostala menstruaci, ale zneklidňuje Tě, že krev neodtéká v noci. Máš strach, že je s Tebou něco špatně.
  Menstruace u každé ženy probíhá individuálně - je jinak intenzivní, jinak dlouhá, krev může téct tu silněji, tu méně silně; také je různě bolestivá. U některých žen dochází ke krvácení a odchodu krve i v noci, často však ke krvácení v průběhu noci nedochází - část menstruační krve se shromáždí v těle a odejde až ráno. Je to dáno polohou těla při spánku. Myslím si, že se nemusíš zneklidňovat. Pokud je jinak všechno v pořádku a k menstruaci dochází pravidelně, není důvod k obavám.

  Máš pravdu, nejsme odborníci zaměřující se na gynekologii, proto pokud bys měla pocit, že se něco neděje, můžeš prostřednictvím někoho dospělého vyhledat ženského lékaře či lékařku.

  Přejeme klidné dny,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj Alíku a ostatní, mám takový dotaz/problém... Je mi 15 let a menstruaci mám tři roky. Ze začátku jsem jí měla nepravidelnou, ale časem se to srovnalo, tedy ne přesně na den, ale 2-4 dny ± okolo. Měla jsem jí celkem silnou a trvala cca 6 dní. Asi před půl rokem jsem jí začala mít kratší (tak 4 dny) a mírnější. To by mi ani tak nevadilo, jenže potom už to bylo horší. 3 měsíce po sobě jsem ji neměla vůbec, potom zase jednou ano ( myslela jsem, že se to už spravilo) a potom jen takový hnědý výtok. Nevím, jestli to nemůže být tím, že jsem začala trochu cvičit ( jenom workouty, ne cardio, HIIT, atd.), ale moc se při tom nepřepínám. Taky jsem jednu dobu docela málo jedla, ale už jsem se pomalu navrátila do normálu. Pořád mě ale trápí, že nemám správně mojí menstruaci. Přemýšlím, že o tom řeknu mamce, protože by to pochopila. Čím myslíte, že to může být a jak bych mohla napomoci tomu, abych jí zase měla pravidelně?? Děkuju za odpověď ❤️
  PS: ještě mě tak napadlo dodat, že těhotná nejsem 😅

  holka, 15 let, 2. června

  Ahoj,
  zcela rozumím tomu, že tě nepravidelná menstruace trápí a vůbec mě nenapadá, čím by její nepravidelnosti mohla být způsobena. Bohužel nejsem lékařka, ale obecně se udává, že nepravidelná menstruace je normální poté, co dívka začne menstruovat a cyklus potřebuje nějaký čas k tomu, aby se usadil. Nicméně po třech letech menstruování a poté, co už byla menstruace pravidelná, jsou popisované nepravidelnosti poněkud zvláštní. Určitě proto podporuji tvůj nápad svěřit se mamince a poradit se s ní například o tom, jestli by tě neobjednala na kontrolu na gynekologii. Lékař k tvému problému rozhodně bude mít co říci a kromě toho, že odhalí příčinu, navrhne i adekvátní řešení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj, omlouvám se že tak otravuju ale už delší dobou mi vrtá v hlavě co dělat když to dostanu na táboře:-c jsou tam 2 sprchy a sprchu je se po dvou nebo po třech. A já se bojím že to tam dostanu, není tam žádné soukromí a sprchu je se tak 2× za tábor. A ten tábor trvá 2 týdny :-( a co dělat když to tam dostanu, žádné hře se tam nevyhnu doslova tam ty děti nutí hrat, chapu to, je to tabor, snad jste můj dotaz pochopili:->zatim ahoj a předem děkuji za odpověď 🥺

  holka, 10 let, 30. května

  Milá pisatelko,
  Svěřuješ se poradně se svým strachem z toho, že nebudeš vědět, co máš dělat, když to dostaneš na táboře. Předpokládám, že očekáváš svojí první menstruaci, tedy jsi ještě nikdy nezažila jaké to je to je. Úplně rozumím tvým obavám a nejistotě. A je dobře, že o nich píšeš a chystáš se na tuto možnost předem. Jezdíš nejspíš zatím na tábory, kde jsou spíš mladší dívky. Usuzuju z toho, že se tam sprchujete po dvou v jedné sprše. Na táboře větších dívek se to většinou už takto nedělá. Právě proto, že se počítá s tím, že dívka může potřebovat na sprchu soukromí.
  Asi nejlepší by bylo o svých obavách promluvit s mámou. Jako tvá máma by ti měla dát i určité rady, jak to případně zvládnout, pokud to přijde. Můžete se třeba domluvit na tom, že tě vezme z tábora domů, pokud by ti to způsobilo nějaké komplikace. Prostě jako by to bylo ze zdravotních důvodů.
  A pak také předpokládám, že budou na tom táboře i vedoucí – ženy. A těm bude možné se případně svěřit a požádat je o pomoc. Jako vedoucí oddílu dívek by měly počítat s touto možností a umět dívkám v tom poradit a pomoc. Tak se prostě neboj, pokud to bude potřeba, se na ně obrátit. Měly by ti umožnit sprchovat se častěji a v soukromí. Třeba na své sprše pro vedoucí.
  Tak ti moc držím palce, ať to v létě dobře dopadne a ty si tábor užiješ naplno,
  Srdečně zdraví Poradce Centra Locika

  Menstruace a výtok

  Nedokáži se vyrovnat s menstruací

  Ahoj Alíku a spol.no poslední dobou mě trápí to že jsem dostala měsíčky .což není tak zvláštní ale Já se s tím nedokážu vyrovnat přijde mi že mám z toho depku proto že nevím no nevím jak to mám říct mamce bojím se .proto že mi říkala že až to dostanu že půjdeme spolu na ginekologii a Já tam nechci hrozně se stydím a mám strach z lékařů a z jejich pomůcek kleštiček zrcátek atd . Co mám dělat ? PS je mi 11let:-E

  holka, 11 let, 30. května

  Ahoj,
  úplně chápu, že počátek menstruace je obrovským předělem v životě dívky a s tím je spojená spousta strachu, obav a nejistoty. Chtěla bych tě ujistit, že tvé pocity jsou úplně normální a není to nic, za co by ses měla stydět. Stejně tak rozumím tomu, že se bojíš gynekologické prohlídky, částečně kvůli studu a částečně i ze strachu z neznámého. Myslím proto, že by sis o tom měla se svou maminkou promluvit. Probrat s ní to, že je ti představa gynekologické prohlídky nepříjemná a že máš strach. Jsem si jistá, že to pochopí.
  Pobav se s ní o tom, jestli by ti byla příjemnější gynekoložka žena, nebo bys chtěla raději lékaře. Každopádně tě mohu ujistit, že gynekologické prohlídky probíhají velmi jemně a vůbec z nich nemusíš mít strach. Většina vyšetření není ani nepříjemná a už vůbec ne bolestivá. Chápu, že ti gynekologické nástroje mohou nahánět strach svým zjevem, ale dobrý gynekolog tě vyšetří velmi šetrně a obvykle nejnepříjemnějším je okamžik, kdy tě nástroj zastudí na kůži. Nemusíš se bát, že by tě něco bolelo. Až budeš mít za sebou první prohlídku, určitě sama uznáš, že jsi se strachovala zbytečně. Domluv se proto s maminkou na nejlepší variantě, neboj se mluvit i o svých obavách a pocitech, protože sdílení ti také pomůže tvůj strach zpracovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruace

  Ahoj, předem se chci omluvit za to že jsem jeden dotaz psala 2× myslela jsem si že se ten první neodeslal:-c ale mám tu další dotaz, jestli mužů. My máme ve škole společne záchody z klukama a ještě z 1. Třídou a prvňáčci můžou chodit na záchod o přestávkách a my v hodinách (vím divné) ale já na můj výtok nosím vložky a je mi blbé vytahovat vložku z batohu a pak jít na záchod ještě k tomu v hod sjjsbbsbshně, takže by na mě všichni koukali;-( . Pak je tady ještě menší dotaz, moje kamarádka si chce strašně vyvolat měsíčky ale nevi jak, tak bych se chtěla zeptat jestli je to správné rozhodnuti, jestli se dá vyvolat a popřípadě jak? (8:o)8-o

  holka, 10 let, 24. května

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o potížích se záchody ve škole a pak ještě jeden dotaz o vyvolání měsíčků. Chodíte na záchod během hodiny a je Ti blbé vytahovat vložku z batohu, myslíš, že by na Tebe všichni koukali. Mrzí mě, že to, aby sis v klidu odskočila máš ve škole takhle komplikované. Říkám si, jestli sis zkoušela vložku připravit předem do kapsy mikiny, kalhot aj. Když víš, že jí těch pár dnů ve škole budeš potřebovat, můžeš jí mít klidně už nachystanou z domova. Taky není ostuda, vytáhnout si vložku ve třídě. Možná by ses cítila víc v bezpečí, kdyby nějaká Tvoje dobrá kamarádka, která o tom bude vědět, byla poblíž. Třeba během povídání s ní, by sis v klidu o přestávce vložku vytáhla. Každá slečna ve vaší třídě už ví, anebo bude vědět, že menstruace je normální věc, kterou ženy zažívají a v tu dobu se o sebe starají trochu víc. Není to nic, kvůli čemu by se Ti za to ostatní měli vysmívat. Divně koukat, jak píšeš, budou možná ti, kteří se s tím ještě nesetkali, ale časem porozumí a zájem o to opadne. Možná byste s kamarádkami mohly vymyslet věty/odpovědi pro tyto spolužáky, abyste byly připravené, když budou mít nepříjemné poznámky. Zároveň máš plné právo si odskočit na záchod i během přestávky, učitel Ti to nemůže zakázat. Pokud by s tím byl problém, svěř se třeba rodičům, anebo někomu blízkému dospělému a ten Ti situaci pomůže řešit.

  Čas, kdy slečna začne menstruovat se nedá naplánovat. Každé tělo je jedinečné a potřebuje jiný čas k růstu a dozrávání. Proto je normální, když některá z vás bude mít měsíčky dřív a některá si ještě pár měsíců, anebo klidně i let počká. Je fajn se na to naučit počkat a třeba se i těšit, jednou to přijde. Kolem 15. roku je doporučená gynekologická prohlídka, pokud by Tvoje kamarádka chtěla, může s mamkou navštívit lékaře i dřív, aby se ujistila, že je vše tak, jak má být.

  Držíme palce a přejeme hezké dny
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Během menstruace mě bolí břicho

  Ahoj, mám dotaz ohledně menstruace. Behem menstruace mě dost bolí břicho a nevím co na to použít aby to bylo lepší. Vím že se má odpočívat,ale to úplně nestíhám. Dřív mě také trápilo, že jsem byla jediná z mých kamarádek kdo to už měl,ale už to tak neberu,jsem jen vyvinutější, takže už dobrý

  holka, 12 let, 17. května

  Ahoj,
  bohužel bolest břicha při menstruaci je poměrně běžným problémem. Ženy to řeší různě a záleží na tom, co bude vyhovovat právě tobě. Odpočinek je sice určitě užitečný, ale jak sama píšeš, v „běžném provozu“ každodenního fungování není dost dobře možné si každý měsíc na několik dní lehnout. Některé ženy tak sází na suché teplo, to znamená, že se snaží mít břicho po celou dobu menstruace v teple, protože prostydnutí problémy zhoršuje. Někomu pomáhá úprava jídelníčku, při které vynechá moučné výrobky, nadměrně slané potraviny a nápoje colového typu. Jiné ženy vsází na bylinkové čaje - známý je například čaj z kontryhele. Někomu pomáhají pouze léky proti bolesti (například Valetol) a v extrémních případech při velmi bolestivé menstruaci je potřeba dojít si ke gynekologovi, který ženu vyšetří a napíše jí léky na míru.
  Musíš sama vyzkoušet, který z úlevových prostředků na tebe bude zabírat nejlépe a podle toho se zařídit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku, s mou mamkou moc dobrý vztah nemám, takže nevím na koho se mám obrátit.
  Otázka: o své budoucnosti jsem se už sama rozhodla: nehodlám se vdávat ani mít vlastní děti. Nejde nějak oddělat např. menstruace a podobné věci s ní spojené?
  Nechci se tím zabývat když děti mít nebudu.
  Děkuji moc za případnou odpověď.

  holka, 11 (skoro 12) let, 5. května

  Ahoj,
  menstruace patří do života většiny žen. Jak správně píšeš, je spojená s možností mít děti. Vynechání menstruace pak může znamenat potíže s plodností, ale i jiné zdravotní komplikace. Ženy, které děti mít nechtějí, mohou používat různé formy antikoncepce, které otěhotnění brání. Možnosti lze probrat s gynekologem, lékařem, který se zabývá zdravím ženských pohlavních orgánů. Zkus si o menstruaci a těhotenství promluvit s nějakou ženou ve tvé blízkosti, které důvěřuješ.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Menstruace a výtok

  Tampony

  Ahoj, s mojí mamkou po menším přemlouváním, jsem se dohodla že vyzkouším tampony :-) jelikož jezdím na koních tak doufám že to bude lepší než vložky nebo men. kalhotky :-) A teď k dotazu?
  1) Nemuže se ten provázek od tamponů utrhnout? Docela se toho bojím... ;-(

  2) Jak ho poprvé zavést? Ale nejspíš je tam asi návod takže chill B-).

  3) Jinak není 12 let brzo na tampony? Jako někde jsem četla že můžou být už od první men. ale tak zeptat se můžu...

  Děkuji vám za všechny rady ❤ $>

  holka, 12 let, 4. května

  Ahoj z Modré linky,
  používání tamponů je docela dobrý nápad, pokud chceš při menstruaci být aktivní a třeba i sportovat. Odpovídáme na Tvoje dotazy jeden po druhém:

  1. Provázek na tamponu by měl držet velmi pevně, ale při použití hrubší síly není utrhnutí vyloučeno. Pokud s ním ale budeš zacházet opatrně, nebezpečí nehrozí.
  2. Zavádění tamponů je vlastně jednoduché, návod u tamponů určitě objevíš. Najdeš ho ale třeba i tady: https://proslecny.cz/zavadeni-tamponu/. Můžeš si také pořídit tampony s aplikátorem, které zavádění usnadní.
  3. Pro slečny s první menstruací jsou určeny tampony mini, můžeš je vyzkoušet. Pokud by Ti nevyhovovaly, můžeš použít i menstruační kalhotky, nebo třeba kalíšek.

  Držíme palce, aby všechno proběhlo, jak má.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Dobrý den, prosím budu ráda, když odpovíte co nejdříve.
  Nedávno jsem dostala 1. menstruaci. Četla jsem, že další příde po 21-35 dnech. No, už uběhlo více než 35 dní a já ,,to“ furt nedostala. Je tohle nomální? Vím, že nejste doktoři, ale prosím i tak mi poraďte.

  holka, 14/15 let, 7. května

  Ahoj,
  nepravidelná menstruace je zpočátku zcela normální a nemusíš si s tím dělat starosti. Tvé tělo potřebuje nějaký čas, aby se cyklus „usadil“ a začal být pravidelný. Ačkoli tedy nejsem lékařka, jsem si jistá, že v tomto případě nemusíš mít obavy, že by se dělo něco „nenormálního.“
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Jak zkrátit menstruaci?

  Dobrý den, před 3 měsíci jsem měla svojí 1. Menstruaci a na 3 měsíce jsem od ní měla klid ale teď přišla zase, nevíte jak menstruaci nejrychleji zkrátit? Chtěla bych se totiž věnovat tomu co mě baví a ne furt ležet v posteli a každou 4. Hodinu si měnit vložky. Předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 4. května

  Ahoj,
  menstruace se bohužel nijak zkrátit nedá a je potřeba „smířit“ se s tím, že bude přicházet každý měsíc. Nicméně nevidím důvod, proč bys měla v průběhu menstruace ležet v posteli a neměla se věnovat tomu, co tě baví. Popravdě řečeno neznám jedinou ženu, která by při menstruaci ležela v posteli - protože menstruace není nemoc, ale úplně normální součást života. Existují samozřemě ženy, které mají menstruaci extrémně bolestivou (ačkoli to jsou výjimky), ale i takový problém se dá s pomocí gynekologa řešit. Na trhu existuje nepřeberné množství hygienických pomůcek, které ti umožní zcela normální fungování, prakticky bez jakýchkoli omezení. Není tedy důvod, proč by ses měla při menstruaci vzdávat normálního života.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dotazy ohledně menstruace

  Ahoj, dnes ráno jsem zjistila, že mám hnědý výtok (cca rok mám normální).Nijak jsem to neřešila. Ale pak mi začla první menstruace. Byla jsem na tréningu a v pohodě. Žádné bolesti, jen přecitlivělost.

  1.Tampón mi sympatický vůbec není a odmítám si ho do sebe strkat. Vložka je doslova jako plína. Zůstávám u toaletního papíru omotaný kolem kalhotek. a)protože ho mohu pak normálně spláchnout b) protože není tak předražený jako vložky a tampony. Nevadí to ničemu??

  2.S mamkou úplně nejlepší vztah nemám-a nechci jí to říkat. Nevadí to? U 13ti leté prohlídky to klidně řeknu, ale jen tak mamce fakt ne. Už jsem si o ní vše přečetla-vše vím. Je nutné jí to říci? Podle mě je to moje věc..

  3.Je hned od začátku menstruace pravidelná? Jestli se 2.menstruace dostaví podobně nebo klidně až za půl roku?

  Děkuji.

  holka, 11 let, 23. dubna

  Ahoj,
  pokusím se odpovědět na tvé otázky postupně.

  1. Kalhotky omotané toaletním papírem určitě nejsou ideálním řešením při menstruaci především kvůli hygieně. Toaletní papír se při silnějším krvácení okamžitě promočí, neabsorbuje pachy a dovolila bych si tipnout, že i z hlediska potenciálního množení bakterií to nebude ta nejlepší možnost. Možná byla tvá první menstruace méně intenzivní, ale postupem času určitě zjistíš, že používání toaletního papíru je skutečně nevhodné. Na trhu existuje obrovské množství hygienických pomůcek a stoprocentně si mezi nimi vybereš takové, které ti budou vyhovovat. Jen vložek existuje nepřeberné množství druhů a typů, takže ti opravdu doporučuji hledat hygienické pomůcky, které jsou pro menstruaci určené.
  2. Tím se vlastně dostáváme i k druhému dotazu. Samozřejmě neexistuje žádný zákon nebo pravidlo, které by dívkám přikazovalo svěřit se s menstruací svým matkám. Nicméně myslím, že právě kvůli praktickým věcem, jako je nákup hygienických pomůcek, jejich likvidace po použití a podobně, není vůbec špatné probrat to s maminkou.
  3. Co se týká tvého třetího dotazu; jedná se o velmi individuální záležitost. Existují dívky, které mají menstruaci pravidelnou už od začátku a stejně tak existuje velké množství dívek, které zpočátku menstruují nepravidelně a trvá nějakou dobu, než se menstruace zpravidelní.

  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Silná menstruace a bolesti

  Zdravím všechny z poradny,
  Před pár dny jsem dostala svoje druhé měsíčky. Ty první byly v pořádku, ale tyhle jsou hrozně moc silné, a to ani nejsem na začátku. Navíc mám hrozné bolesti, které mě pomalu dovádí až skoro k omdlévání. Celé je to hrozně zhurta. Je to v pořádku? Oproti mé minulé menstruaci je to hrozný skok. Předešlá totiž také nebyla zrovna slabá a tahle je oproti tomu extrémně silná. Bojím se a nejsem si jistá jestli je to k druhé menstruaci přiměřené. Předem děkuju za odpovědi a přeji všem hezký zbytek dne.

  holka, 11 let, 23. dubna

  Ahoj,
  intenzita a průběh menstruace je velmi individuální záležitostí. Bohužel některé ženy se se silnou menstruací a menstruačními bolestmi potýkají celý život, zatímco u jiných má menstruace naprosto bezproblémový průběh. Vzhledem k tomu, že se jedná teprve o tvou druhou menstruaci, myslím, že se dá předpokládat, že se ještě její průběh a podoba bude měnit, ale pro jistotu by bylo určitě lepší, aby ses objednala na gynekologickou prohlídku. Na preventivní prohlídku na gynekologii bys stejně měla jít poté, co začneš menstruovat a budeš moci s lékařem probrat, zda by bylo možné s takto silnými bolestmi něco udělat a co by ti doporučil pro jejich zmírnění.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dá se menstruace zastavit?

  Ahoj alíku.
  Je mi dvanáct a dostala jsem 18.4 menstruaci. Všechno o tom vím a dokážu se i trochu vyrovnat s pubertou ale! Vadí mi že mě každý měsíc bude trápit to samé.
  Nedá se nějak menstruace zastavit?

  děkuji předem a ahooj

  holka, 12 let, 21. dubna

  Ahoj,
  menstruace se zastavit nedá a popravdě mi ani není jasné, proč by to někdo chtěl dělat. Chápu, že když jsi teprve začala menstruovat, jsi z toho vyplašená, zmatená a třeba i trochu vyděšená. Ale ujišťuji tě, že až budeš menstruovat delší dobu, zvykneš si na to a zjistíš, že to skutečně není žádné trápení. Na trhu je k mání nepřeberné množství pomůcek, které menstruaci usnadňují a když si najdeš pro sebe ty pravé, které ti budou vyhovovat, zjistíš, že tě menstruace v podstatě nemusí vůbec v ničem omezovat. Jde jen o to experimentovat a zkoušet, abys zjistila, co je pro tebe tím nejlepším řešením. Jsem si jistá, že jakmile získáš „cvik“, bude pro tebe menstruace zcela rutinní záležitostí, stejně jako pro miliony žen na celém světě. A pořád nezapomínej na to, že menstruuješ proto, aby jednou v budoucnu mohla mít děti, takže se opravdu nejedná o žádné samoúčelné „trápení“, nebo zlomyslnost, kterou by na ženy příroda vymyslela.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Jak říct mámě, že mám výtok

  Zdravím,
  Prosím poraďte mi jak se mám říct mámě ,že mám průhledný až bílý výtok. Něco o tom jsem si vyhledávala na internetu a že je to 6-18 měsíců před 1. menstruací. Ještě jsem první menstruaci neměla a jsem z toho ve stresu. S mámou se o takových věcech nebavím, ale poslední měsíc si s ní o těchto intimních věcech trochu bavím, ale je mi trapné se jí zeptat.
  Předem děkuji za odpověď a Váš čas.

  holka, 11 let, 13. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, jak máš mámě říct, že máš výtok. Je Ti trapné se jí zeptat, i když se už o intimních záležitostech více bavíte.

  Když se z dívky stává žena, děje se přesně to, o čem píšeš - v těle začínají pracovat hormony a "probouzet" pohlavní orgány. Jedním ze znaků toho, že se to děje, bývá výtok, který popisuješ, takže za určitou dobu je možné opravdu očekávat první menstruaci. Pro Tebe je nyní něco nového, neznámého, nedivím se, že jsi ve stresu. Možnost probrat s někým, kdo už je v tomto ohledu zkušený (třeba máma), může pomoci tento stres snížit.

  Jak to mámě říct? Nejdřív popřemýšlej, kdy by to bylo nejlepší - v klidné chvíli, kdy budete samy, kdy si budete o něčem běžném povídat. Můžeš navázat tím, že se zeptáš, jak to měla ona, jak prožívala dospívání (třeba otázkou "jaký to bylo, když Ti bylo tolik, kolik mě"), a přirozeně se zeptat, kdy dostala menstruaci, i na ostatní věci, které Tě zajímají. Pokud budeš chtít, klidně řekni, že je Ti trapný o tom mluvit - Tvému napětí se trochu uleví a máma Ti může svým přístupem pomoci.

  Kdybys chtěla, tak můžeš mámu poprosit i dopředu, říct jí třeba, že s ní chceš o něčem mluvit, ale že je Ti to trapný - tak si připravíš "půdu" a pak už to může být snadnější.

  Přejeme Ti pěkné a klidné jaro,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Sport a menstruace

  Dobrý den, začnu tím, že menstruaci už jsem dostala a od mamky jsem dostala vložky. Na sport mi to vůbec nevyhovuje. Chtěla bych aspoň zkusit tampony, ale máma mi je nechce dovolit. Ptala jsem se proč a ona na to, že její kamarádce se z toho utrhla ta šňůrka a musela jít s tím k doktorovi a prý ho tam asi půl hodiny vytahovali. No já si myslím, že je to blbost. Taky jí vadí, že se prý musí strkat, až bůhví kam. Koupila bych si je sama, ale bydlíme na vesnici a nejbližší obchod má jen rohlíky a chleba. Nějaký větší obchod, kde by se dali koupit je asi 20km daleko a já se tam nemám jak dostat. Navíc ani nedostávám kapesné.

  holka, 14 let, 8. dubna

  Ahoj,

  chápu, že vložky při sportování můžou být nepříjemné. Pro takové příležitosti dívky používají tampony docela často. To, že se utrhne šňůrka, se moc nestává, děje se to spíš výjimečně - ale samozřejmě stát se to může. Vnímám, že mamka má ohledně tamponů různé obavy a má o Tebe strach, to chápu. Říkám si, že byste to společně s mamkou mohly probrat s lékařem (gynekologem), který by Vám vše vysvětlil. Například, jaká jsou nebo nejsou u tamponů rizika, a jaké další možnosti bys mohla vyzkoušet. V poslední době se začíná mluvit třeba o menstruačních kalhotkách, můžeš si k tomu zkusit zjistit bližší informace a probrat to s mamkou. Říkám si taky, jestli bys ses na to nemohla doptat i nějaké další ženy, která je Ti blízká a která by Ti mohla poradit - třeba teta nebo někdo další z Tvého okolí.

  Držíme palce,

  Modrá linka