Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Moje tělo - holky

  Ahoj, mám problém se svým vzhledem:(
  Sama sobě se nelíbím. Chtěla bych si dát fotky třeba na Instagram, ale bojím se, že se mi budou ostatní smát za můj vzhled. Tak tam žádné nemám, a každý se pak ptá proč je tam nemám, a nebo ani neví, že ten Instagram mám. Celkově navíc nemám skoro žádné kamarády, takže by na fotce bylo málo liků a žádné komentáře a to je další důvod, proč by se mi mohli smát.. Chápu, že sociální sítě nejsou až tak důležité, a jsou i důležitější věci, ale celkem mě to mrzí.
  Díky za odpověď

  holka, 13 let, 22. září 2019

  Ahoj,
  mrzí mě, že se sama sobě nelíbíš. Chápu, že v období dospívání si člověk prochází procesem sebepřijetí, asi celý život se nějak učí mít se rád, dokázat ocenit své přednosti a přijmout i to, s čím není příliš spokojený. To vůbec není jednoduché a vyžaduje to svůj čas i podporu okolí. Chápu, že je pro Tebe důležité, aby ses líbila ostatním, aby Tě ocenili, abys měla kamarády. Bojíš se, aby se Ti nesmáli, přestože chápeš, že jsou i důležitější věci, než sociální sítě. Chci Tě podpořit v tom, že to, jak se na Tebe dívají ostatní, lze ovlivnit i tím, jak se na sebe díváš Ty. Můžeš si zkusit např. sepsat věci, za které jsi na sobě opravdu ráda, můžeš o pomoc s vytvořením takového pozitivního seznamu požádat i své nejbližší, kterým důvěřuješ, v rodině, s přáteli. Zkus k sobě být laskavá, ocenit se i za drobné věci, učit se projevovat si péči, starat se o své tělo a vzhled. Věřím, že pokud budeš v reálu spokojenější sama se sebou, budeš se cítit lépe i mezi ostatními a možná i na sociálních sítích. Zároveň není nutnost sdílet několik fotek denně, to asi nedokáže zajistit opravdovější přátelství a spokojenost. Zkus se do ničeho nenutit a dělat jen to, co považuješ za užitečné a v čem se cítíš dobře, uvolněně. Neboj se o svých nespokojenostech a obavách promluvit s někým blízkým, komu důvěřuješ. Věřím, že každý z nás v životě řešil něco podobného a může Tě tak také podpořit, nemusíš na to být sama.

  Přejeme Ti hezké dny,
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Ahoj,
  moc bych Vám chtěla poděkovat za zodpovězení na moje dotazy. :-)
  Nyní mám menší "problém."
  Od letošního dubna jsem začala menstruovat, vždycky jsem to měla každý měsíc. Od září mi ale začala vadit má postava, začala jsem omezovat sladkosti, jíst zdravě 5krát denně a sportovat. Úspěšně se mi podařilo shodit skoro 5 kg. Jenže poslední menstruaci jsem měla na konci srpna a on už je skoro prosinec! Mamka říkala, že je to tím, že jsem hodně změnila svůj životní styl (v minulosti jsem dokázala sníst celou bonbonieru) a říkala mi, že její kolegyně z práce mà taky dceru, která taky úplně změnila svou životosprávu a že také několik měsíců nemenstruovala. Ale já se toho začínám trochu obávat, nikde po doktorech se mi chodit nechce. Nevíte čím je to zapříčiněno? Mou novou životosprávou nebo to prostě k menstruaci patří. Předem Vám děkuji za odpověď. :-)

  holka, 11 let, 26. listopadu

  Ahoj,
  menstruace někdy může zvlášť v mladém věku „vypadávat“ - to znamená, že nemusí být pravidelná. Ale vzhledem k tak častému cvičení a omezování ve stravě to skutečně může být způsobeno novou životosprávou. V dětském věku není žádoucí hubnout, pokud netrpíš obezitou. Chápu, že se ti nechce chodit po doktorech, ale bylo by to třeba. Když tě zkontroluje odborník, budeš mít jistotu, že je vše v pořádku.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Moje tělo - holky

  Ahoj, mam takový problem... Ve svém věku neumím udělat hvězdu, stojku, prostě nic... Ve škole si z toho děláme srandu tak společně, ale je to takový blbý, když všechny holky jí umí a předhání se, kdo jich udělá víc a já neudělám žádnou... Jak říkám, ve škole je kolektiv dobrej a tak mě za to "nevěsej" a dělám si tak srandu sama ze sebe, ale doma se mi za to posmívaj. Mamka s tátou i prarodiče mi furt říkají, že i oni to v mým věku uměli skvěle a že to je ostuda, když to holka neumí...

  holka, 13 let, 6. listopadu

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že neumíš udělat hvězdu či stojku, pozoruješ, že jiné dívky to umí a ty se kvůli tomu cítíš nepříjemně. Navíc, ten, do se ti kvůli tomu především směje jsou tví rodiče, ani ne kamarádi ve škole. Moc tomu rozumím, jak ti to může být nepříjemné a je dobře, že ses rozhodla o tom napsat do poradny. Napadá mě, že rodiče by tě měli spíš povzbudit, ukázat ti jak na to, pochválit tě i za menší úspěch. A pokud se ti smějí, tak tě to rozhodně nemotivuje a ani ti to nepřidá sebejistotu, která by ti pak pomohla ta cvičení zvládnout. Pokud je tvé tělo jinak v pořádku, nejsi po úraze nebo nemáš třeba vyšší váhu, tak se domnívám, že důvod bude právě v té sebejistotě. Že si prostě nevěříš a máš v sobě nějaký strach, který tě tzv. svazuje. Možná se tolik bojíš, že se ti to nepovede, že se tvé tělo už předem "počítá s tím", že se mu to nepovede. Nebo může v tobě třeba být strach, že se ti něco stane nebo, že to nebude takové, jaké to předvedou druzí. Možná se podvědomě srovnáváš s druhými a už do předu se tolik bojíš, se ti to "vyplní". Prostě těch vnitřních, psychických příčin, proč se to tělu nepovede, může být hodně. Ono se to totiž nejdřív "nepovede" ve tvé mysli a ta to přenese na tvé tělo. Zkus si proto všímat toho, jaké myšlenky se ti honí hlavou, těsně než to zkusíš. Zkus si to třeba  když budeš sama, bez kamarádů či rodičů. A vnímej své pocity a myšlenky. A možná přijdeš na to, že máš podobné pocity a myšlenky i v jiných oblastech, kterým se věnuješ, nejenom v tělocviku.  Třeba v učení nebo nějakém jiném sportu nebo třeba ve vztazích s druhými. I tam si můžeš podvědomě říkat, "to nebude dobré, oni mě nepřijmou, to se mi nepodaří"...On takový ten náš fyzický úspěch hodně souvisí se "sociálním úspěchem". A je možné, že ti rodiče od mala nějakým způsobem sráželi sebejistotu a sebevědomí nebo tě s někým srovnávali. A ono se to, co je "na duši "teď takto projevuje na těle.  Doporučila bych ti si o tom popovídat třeba s vašim školním psychologem. A zkus si o tom promluvit i s těmi rodiči, jestli to je možné. Nebo s jinou osobou, která ti je blízká a dobře tě zná.  A vedle toho si třeba najdeš nějakou příjemnou příležitost ta cvičení trénovat. Třeba požádej někoho, komu důvěřuješ aby ti to ukázal a ty to budeš sama pro sebe zkoušet. Případně si řekni o pomoc v tom cvičení, aby si v tom ze začátku měla podporu a někdo tě trochu jistil. To ti pomůže překonat strach a třeba ti to dá víc kuráže to prostě zkusit. Uvidíš, že se ti to brzy povede. Moc ti v tom držím palce a neboj se znovu ozvat, pokud by jsme ti v tom mohli ještě něco dalšího poradit.

  Poradce Centra Locika

  Moje tělo - holky

  Protrhla jsem si panenskou blánu tamponem

  Ahoj alíku nějakou dobu už používám tampony a bylo vše v pořádku ale minulý týden jsem si tím tampónem 100% protrhla panenskou blánu 😬nebylo to schválně akorát jsem pospíchala tak jsem to tam nějak "narvala" jsem si jistá jelikož jsem si dokázala panenskou blánu nahmatat a vím že když jsem dala ten tampón tak to bolelo a cítila jsem prostě pocit že jsem se nikam dostala. Takže jsem si jistá jelikož už můžu tam dávat tampon normálně😬tohle by mě ale ani tak netrápilo ale za 2 měsíce mi bude teprve 15 takže kdyby mě někdo kontroval tak by zjistil že nejsem ve 14 panna a asi by byl průser ne ? Ptala jsem se kamarádek jestli je povinný jít v 15 ke gynekologovy jelikoz jsem tam ještě nebyla a všechny řekli že tam museli v 15. Je to teda povinný ? Případné co mám říct když se budou ptát jestli jsem panna ?

  holka, 14 let, 7. listopadu

  Hezký den a děkujeme za dotaz do naší poradny,
  Píšeš, že sis tamponem protrhla panenskou blánu a máš teď obavu, co na to řekne gynekolog na případné první prohlídce. Panenská blána je hodně pružná a její protržení tamponem je spíš nepravděpodobné, ale asi není nemožné. Ve výjimečných případech se dokonce stává, že se blána protrhne i při sportu nebo nějakém úrazu. Nemusíš se proto bát, že by to byl u gynekologa problém. Lékaři podobné situace znají. Na první prohlídce se Tě bude na pohlavní styk ptát, určitě mu odpověz popravdě, můžeš říct i svou obavu, jestli sis tamponem blánu neprotrhla. Problémy z toho mít nebudeš.
  Ptáš se také, zda je prohlídka povinná. Není to tak, že by ji někdo nařídil a kontroloval to, ale je to součást pravidelné prevence u žen, takže ti bude pravděpodobně doporučena i dětskou lékařkou. Není to ale tak, že úderem patnáctých narozenin se musíš hned objednat. Obvykle bývá důvodem první návštěvy jeden z těchto důvodů: máš zdravotní problémy, je ti 15 let a ještě jsi nedostala menstruaci (nebo máš s menstruací jiný problém), chceš konzultovat možnosti antikoncepce anebo začínáš se sexuálním životem (z důvodu prevence rakoviny děložního čípku). Pokud máš z první prohlídky obavy, je fajn promluvit si o tom s mámou a zeptat se, jak to u gynekologa chodí. Tady jsou případně odpovědi na další otázky: https://proslecny.cz/krok-za-krokem-poprve-na-gynekologii/ Věřím, že ti bude článek užitečný.

  Přejeme hezký listopad.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Jak zdravě zhubnout?

  Dobrý den, mám takový menší problém a vím že tohle řeší asi většina holek v mém věku, ale...
  Takže, chodím teď do 6. Třídy takže 2.stupen, nový kolektiv a prostě všechno nové... Já jsem se se svou postavou nikdy netrápila a na vnějším vzhledu mi až tak moc nezáleželo. Ale teď v 6.třídě je to prostě všechno jinak a mě přijde, že u nás ve třídě jsou všechny (nebo skoro všechny) holky hubené a já jsem taková "silnější" nebo jak to říct. Já jsem totiž nikdy nebyla nijak tlustá, ale ani ne úplně hubená a teď mi přijde že to je prostě víc a víc vidět😩přijde mi že se mi strašně"zvětšil" zadek a mám mnohem tlustší nohy😣ale od pasu nahoru jsem hubená, tak nevím čím to je...neměli byste nějakou radu jak aspoň trochu zdravě zhubnout v mém věku(11)? A ještě něco.... Je teda normální, že když je mi 11 let, měřím asi 158 cm tak vážím 49kg????docela mě to trápí....
  Děkuji moc předem za odpověď

  holka, 11 let, 7. listopadu

  Ahoj,

  poslední dobu tě trápí tvoje postava, zdá se ti, že jsi jiná než ostatní holky, že se ti zvětšil zadek a nohy. Je fajn, že nám píšeš, když si nevíš rady a hlavně jsem moc ráda, že se ptáš na to, jak zdravě zhubnout, místo toho, aby ses do toho pouštěla sama. Ptáš se taky, jestli je normální poměr tvé výšky a váhy. Vezmu to postupně.
  Především je mi líto, že své tělo začínáš vnímat negativně a že se porovnáváš s ostatními holkami. Jsi ve věku, kdy nastupuje puberta a s ní i změny vzhledu. Zvětšení zadku a i dalších častí těla k tomu patří. Je možné, že tvé kamarádky si tímto teprve projdou, ale především, je úplně normální, že jsme každá jiná a máme různé tělesné proporce. Stejně jako je někdo vyšší a někdo menší, někomu se více tuku ukládá v oblasti zadku, někomu zase v oblasti břicha atd. Píšeš, že od pasu nahoru si připadáš hubená. Možná budeš mít takový typ postavy, širší boky a úzký pas. Někdy může být těžké se přijmout, máme-li pocit, že se nějak lišíme od okolí. Chci tě podpořit v tom, abys své tělo měla ráda takové, jaké je, třeba mu i poděkovala za to, že ti dobře slouží. Myslím, že poměr tvé výšky a váhy je v normě, hlavně se to ještě bude měnit, než se ti váha ustálí. Pokud si přece jen nejsi jistá, zkus se svěřit mámě nebo tátovi a poprosit je, jestli by tě vzali na nutriční terapii, třeba i jen na jedno ujišťovací setkání. Tam ti odborník pomůže nastavit vyvážený jídelníček.

  Držíme ti palce a přejeme hezký listopad.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Působím vyspělejší

  Ahoj, rozumím si nejvíce s lidma 13-15 let, a oni mi taky tipujou tak na 14,15..moc se jim nedivím jelikož vypadám poměrně starší, měřím 168cm, nejsem tak dětinská a docela vyspělá oproti ostatním s mém věku.. proč jsem tak, nevím jak to říct..vyspělá ve 12ti a nejsem už tak dětinská? (Jako ne že by mi to vadilo-naopak jsem za to ráda.. ale zajímalo by mě to tak píšu sem)

  holka, 12 let, 4. listopadu

  Ahoj,

  kladeš nám otázku, na kterou Ti není snadné odpovědět. Je naprosto běžné, že někdo je vyspělý už ve 12 letech, obzvláště tomu tak je u holek. Jiní naopak třeba ještě v 16 letech vypadají jako děti. Každý prostě vyspívá jiným tempem. Většinou to souvisí s genetickým zázemím, ale nemusí tomu tak být vždy. Pokud se tedy zeptáš mámy či babičky, jak ony to měly ve svých 12 letech, možná se dozvíš, že byly také vyspělé a zralé.
  Nevadí Ti to, naopak jsi za to ráda, takže je vlastně vše v pořádku. Promluvit si o všem, co Tě zajímá, můžeš nejen s rodiči, ale i se svojí praktickou lékařkou/lékařem. Jistě chodíš na náctileté prohlídky, a to je právě prostor pro tyto dotazy.
  Každý jsme prostě jiný a každý vyspívá jiným, svým vlastním tempem. Vše se srovnává později v dospělosti.

  Přejeme Ti příjemný podzim.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Otok mozku?

  Bolí mě hlava na místě kde si dělám culík co to je ? Mám vlasů hodně a jsou těžké.Na místě kam mě kopl bratr.Nezvracim nemota se mi hlava jen mě bolí když mám culik a pak ho sundam? Může to být otok mozku ?Vždy mě ta hlava den nebo dva nebolí a pak jeden večer začne pak jdu spát a pak zase nebolí ! Žádnou bouli na tom místě nemám ?Můze to být otok mozku ???

  holka, 14 let, 1. listopadu

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že je to už čtvrtý dotaz, který posíláš ohledně rány do hlavy a již počtvrté ti odpovídáme, že pokud chceš mít stoprocentní jistotu, že se nejedná o nic vážného, máš jít k lékaři. Popravdě úplně nerozumím tomu, co očekáváš, že by ses dalšího mohla dozvědět, ale mohu to ještě jednou shrnout: Je velmi nepravděpodobné, že by měl malý náraz do hlavy nějaké závažné následky - zejména pokud nemáš žádné problémy. Mohu tě ujistit, že bolest hlavy na místě, kde si děláš culík, naprosto jistě nesouvisí s otokem mozku. Je to naprosto normální jev, který znají všechny majitelky dlouhých vlasů, které si dělají culík. Ale pokud chceš ujištění od lékaře, musíš se k němu jednoduše vypravit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj alíku a spol.
  Mám takový trochu trapnější problém.
  Bude mi skoro 12 a vůbec mi nejsou vidět bradavky (prsa už nějak velké mám) a to holkám z mojí třídy, jsou vidět hrozně moc a já nemám vidět nic. Přijde mi trapný se ptát mamky.
  A ještě jeden dotaz.
  Ochlupení mi začíná lézt z plavek ale mamka mi furt říká že to není vidět ale je to vidět docela dost. Naposledy jsem se koupala na začátku prázdnin a všimla si toho věrná kámoška když jsme blbly na vodě. No tak jsem prostě šla a už se od tý doby koupu jen ve sprše. Prosím poraď mi jak se toho zbavit je to dost otravný když se ostatní koupou a ty nemůžeš :(

  holka, 11 let, 22. října

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru s jakou se svěřuješ se svým poměrně osobním, citlivým dotazem.  S tvým tělem je pravděpodobně vše v pořádku, každé tělo se vyvíjí jinak a v tvém věku to zatím není problém, že nemáš ještě tolik vidět bradavky.  Některá prsa jsou tak stavěná, že mají pouze malé bradavky. Může to být i výhoda při oblékání. Pokud tě to opravdu trápí, tak bych ti doporučila se zeptat své dětské lékařky. Ale dobrý by byl i rozhovor s  mámou. Můžeš se k tomu dostat  nenápadně, třeba tak, že jí požádáš o koupi dívčí podprsenky. Můžeš se zeptat jí, kdy začala podprsenku nosit, jak se vyvíjela ona, jak se v tvém věku cítila ona a podobně. Určitě také najdeš nějakou knížku o vývoji dívčího těla. Zkus se podívat v knihovně či knihkupectví.  A pak k druhému dotazu ohledně ochlupení. Pokud ti chloupky, co lezou ven z plavek vadí, můžeš je zkusit zkrátit nůžtičkami. Ale opatrně, ať se neřízneš. A jen ty, které opravdu lezou ven. A také doporučuju je zkracovat pouze v době, kdy máš v plánu se jít koupat ven. Ony začnou pak docela rychle dorůstat a je potřeba je zkracovat pravidelně. V době, kdy víš, že tě nikdo neuvidí, to nech být. Další možnost je ta, že zkusíš jiný tvar plavek. Třeba ten jiný tvar chloupky udrží přikryté. A pak ti chci napsat, že věřím, že tě to trápí ale také to zkus vzít víc jako přirozenou věc. Prostě máš chloupky a ty k dívčímu tělu patří. Určitě je mají i tvé další kamarádky. Můžeš si s nimi o tom popovídat, jak to řeší ony a dát si vzájemně rady. 

  Tak ti držím palce, ať si začneš zase bez obav užívat koupání,

  Poradce Centra Locika

  Moje tělo - holky

  Bolest hlavy

  Dobrý den,
  Můj bratr mě dnes omylem kopl do zadní části hlavy nebylo to moc silné to kopnuti asi jako když se děti v malé rychlosti srazí hlavami ale potom to dvě vteřiny bolelo pak nic a za 6-7hodin možná víc mě při ležení začala bolet hlava na úrovni kde mě kopl ale ne na tom místě jsem už dva týdny nemocná párkrat mě už takhle před tím hlava bolela je to takové že chvilku to bolí pak chvilku ne .Je to stesitelné . Co to muže být ? Je to vàžne bojím se jit spát!!?

  holka, 14 let, 28. října

  Ahoj,
  na zdravotní dotazy podobného typu obvykle odpovídáme, že nejsme lékaři a i kdybychom byli, nedokázali bychom stanovit diagnózu na dálku a online. Nicméně podle toho, co popisuješ, bych si troufla tvrdit, že se nejedná o nic vážného. Občasnou bolestí hlavy trpí snad každý člověk na světě a příčin může být celá řada - od dehydratace, změny počasí, přes psychické faktory, až po onemocnění. Pro tvůj klid můžeš své obtíže probrat se svou lékařkou/lékařem, až půjdeš na prohlídku. Budeš tak mít jistotu, že se nejedná o nic vážného a budeš klidnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Masturbace

  Ahoj Alíku je mi to trochu trapné ale chci se zeptat proč když zkouším masturbovat ze mně nic neteče? A je normální že mě uspokojuje jenom klitoris, ale prstění ne?

  holka, 13 let, 25. října

  Ahoj holko,

  Vše, o čem se v dotazu zmiňuješ, je naprosto normální.

  Je pravdou, že při stimulaci neboli dráždění pohlavních orgánů, tedy například i při masturbaci, dochází k uvolňování tekutin, které se vytváří ve specializovaných žlázkách (jedná se o tzv. Skeneho žlázy a Bartholiniho žlázy, jejichž vývody v podobě drobných otvůrků či spíše pórů se nacházejí v okolí malých stydkých pysků).
  Avšak množství tekutin, které se ve zmíněných žlázách tvoří, bývá relativně malé. Zpravidla se uvolňuje jedna nebo několik kapek, které se navíc bezprostředně po svém uvolnění roztírají po povrchu pohlavních orgánů. Pouze přibližně u 15 - 20% žen a dívek se tyto tekutiny uvolňují ve větším množství (až několik mililitrů), zatímco na druhé straně, tedy přibližně u dalších 15 - 20%, se neuvolňují vůbec nebo jen výjimečně.

  Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že při vykonávání masturbace z tebe „nic neteče“. Možná, že jsi už někde na internetu četla něco o tzv. „mokrém orgasmu“, při němž dochází ke zvýšenému až nadměrnému uvolňování tekutin z výše zmíněných žláz, avšak tento jev se vyskytuje pouze u několika procent žen a jedná se spíše o výjimku nežli pravidlo.

  Naprosto normální je i to, že tě při masturbaci uspokojuje pouze nebo především stimulace (dráždění) klitorisu. Jak vyplývá z dlouhodobých výzkumů našich předních odborníků na lidské sexuální chování (Weiss, Zvěřina), pro naprostou většinu žen a dívek představuje hlavní zdroj sexuálního uspokojení stimulace klitorisu, nikoliv stimulace v hloubce pochvy. To je dáno i rozložením nervových zakončení v oblasti genitálu, kdy největší množství eroticky citlivých nervových zakončení (uvádí se šest až osm tisíc) se nachází právě v klitorisu a v kožním záhybu nad klitorisem, který se též označuje jako „předkožka klitorisu“ (s předkožkou u chlapců má společné to, že obsahuje velké množství nervových zakončení). Naproti tomu množství nervových zakončení v pochvě je podstatně nižší, navíc většina z nich je soustředěna v oblasti blíže k poševnímu vchodu, nikoli v hloubce pochvy.

  Z uvedených důvodů je pochopitelné, že žena či dívka si při masturbaci stimuluje právě ty nejcitlivější části svého pohlavního ústrojí, a nikoliv ty méně citlivé. Ostatně výraz „prstění“, který jsi v dotazu použila, se nevztahuje pouze na zavádění prstu do pochvy, ale také (a vlastně především) na stimulaci klitorisu pomocí jednoho nebo více prstů.

  Způsob vykonávání masturbace, o němž se v dotazu zmiňuješ, je u žen a dívek nejčastější a zároveň nejpřirozenější. Některé dívky se obávají, že při pohlavním styku s partnerem nedosáhnou uspokojení, protože z masturbace nejsou „zvyklé“ na stimulaci v hloubce pochvy. Avšak i při pohlavním styku, i když to tak na první pohled nevypadá, dochází především ke stimulaci klitorisu (naprostá většina žen totiž dosahuje uspokojení při pohlavním styku především tím, že dochází ke tření mezi klitorisem a horní stranou partnerova penisu).

  Moje tělo - holky

  Bolest podbřišku

  Ahoj,
  už delší dobu (možná víc než rok) mě bolí v podbříšku předtím než si dojdu na velkou.. Pak už je to uplně bez bolesti. Je to ok? Stávalo se mi to většinou tak jsem to neřešila, ale napadlo mě se zeptat..8-D

  holka, 14 let, 11. října

  Ahoj,
  nejsem bohužel lékař a i kdybych byla, nemohla bych stanovovat diagnózu na dálku a online. Samozřejmě největší jistotu budeš mít, pokud se objednáš k lékaři a svůj problém s ním probereš.
  Nicméně vzhledem k tomu, že tvůj problém trvá už tak dlouho, určitě by nebylo od věci nejprve vyzkoušet změnu životního stylu. Možná jsou tvé problémy způsobeny zácpou - a potom by bylo dobré soustředit se na dodržování pitného režimu a zvýšit příjem potravin s vysokým obsahem vlákniny. Blahodárný vliv má v těchto případech i pravidelný pohyb. Zkus tedy několik týdnů dodržovat tyto zásady a možná, že se tvé problémy upraví samy. Pokud by i nadále přetrvávaly, určitě by nebylo od věci objednat se k lékaři a nechat na něm, aby stanovil diagnózu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Jak zhubnout stehna?

  Ahoj,
  Vim ze pisu pomerne casto ale... Nejsem spkojena.
  Jsem mala a Mam tlusta stehna a vsichni ze tridy maji hubenejsi a me to stve.
  Necitim se dobre ve svem tele. Mamka rikala ze je mam normalni, ale co bych dala za to kdybych je mela aspon o trochu hubenejsi... Nevíte nejake cviky na hubnuti stehen? Treba behani?

  holka, 12 let, 10. října

  Ahoj,
  je samozřejmě nepříjemné, pokud se člověk ve svém těle necítí dobře, ale obávám se, že neexistuje způsob, jak by se dala zhubnout pouze vybraná část těla. Je to odvěké přání všech žen, které si například přejí zhubnout pouze břicho, ale rády by zachovaly velká prsa. Bohužel to nejde. Tělo neumí hubnout jen to, co bychom si přáli. Buď hubne jako celek, nebo jako celek přibírá.
  Samozřejmě můžeš svá stehna zpevnit (ať už běháním, nebo třeba posilováním), ale pokud se rozhodneš zhubnout (a otázkou je, jestli bys to opravdu potřebovala, což nedokáži posoudit, protože jsi nenapsala, kolik vážíš a měříš), zhubneš nejen stehna, ale celé tělo. Jako rozumnější se mi tedy jeví soustředit se na zdravý životní styl - dodržovat pestrý a vyvážený jídelníček i pohybový režim. Pak bude tvé tělo zdravé a v kondici a věřím, že se v něm budeš cítit dobře.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Problémy s vlasy

  Hezký den všem,
  mám menší dotaz a předem děkuju za odpověď.
  Nosím vlasy pořád stažené do francouzského copu, češu se deset minut ráno, a drží mi přes celou školu a večer s ním jdu spát. Občas mě pobolívá pokožka hlavy, kdyz mě někdo pohladí, nebo když se češu, tak to bolí fakt fest, jsem z toho úplně šílená.;-(.
  Holky ze třídy říkají, že bych měla chodit více rozpuštěná, že prý to vlasů prospívá, tak nevím.
  Mám také hodně lupy, vlasy se mi ani moc nemastí, myju si je dvakrát do týdne. Mám je hodně dlouhé, asi deset centimetrů pod pasem. Chtěla bych je možná trošku kratší, tak pod lopatky, ale je mi to líto, mám je takhle dlouhé odjakživa. Taky nevím, jak bych s kratšími vlasy vypadala, všichni jsou tak zvyklí, nevím, jaká by byla jejich reakce. Je to takový můj malý sen, mít je kratší, nikdo o tom neví.
  Moje vlasy jsou hodně husté, a jakoby huňaté, nebo jak bych řekla. Je to těžké na popsání. Také se pořád vlní...;-(. A neleží rovně. Mě se to taaak nelíbí a mamka to naopak zbožňuje... Chtěla bych je rovné, ale nechci používat žehličku. Nevíte jak je vyrovnat?
  Je lepší spát s gumou, nebo ne? Je lepší mít delší vlasy nebo tak pod lopatky? Mám dál nosit 24 hodin denně cop? Nekazí se mi tím vlasy?
  Moc děkuju za odpověď. Jste všichni moc super, jste hodní a pomáháte denně mnoha dětem. Moc za všechno děkuji 💓💛💚.

  Krásné zářijové (skoro říjnové) dny přeju všem🍀.

  holka, 14 let, 29. září

  Ahoj,
  řekla bych, že tvé spolužačky mají pravdu a bolest pokožky je skutečně způsobena příliš přitaženými vlasy v copu. Určitě by vlasům také prospělo, kdybys občas změnila účes, aby si mohly „odpočinout“ vlasy i pokožka hlavy.
  Co se týká lupů; existuje spousta šampónů, které si s nimi dokáží poradit. Určitě se vyplatí do nich investovat.
  Píšeš také, že bys chtěla mít vlasy kratší, ale bojíš se reakce okolí. K tomu bych ráda podotkla, že se jedná o tvou osobu a o tvé vlasy. Takže pokud toužíš po tom vyzkoušet kratší sestřih, nevidím nejmenší důvod, proč bys měla brát ohled na to, že jsou na tebe ostatní zvyklí s jiným účesem. Přepokládám, že například tví spolužáci se tě také neptají, jestli se mohou ostříhat. Jestliže si chceš tedy vyzkoušet kratší sestřih, klidně se nech ostříhat. Třeba budeš s kratšími vlasy skutečně spokojenější - a pokud náhodou ne, budeš alespoň vědět, že to není sestřih pro tebe.
  Kromě toho píšeš, že bys chtěla mít rovné vlasy. Obávám se, že pokud máš přirozeně vlnité, rovné už mít nikdy nebudeš, protože to zkrátka nemáš v genech. Jedinou možností jsou skutečně zásahy, které ti vlasy narovnají, jako je třeba žehlení vlasů. To ale zase není pro zdraví vlasů příliš dobré a vlasy se tím vysušují a ničí. Takže je potřeba zvážit, jestli a jak často k němu chceš případně přistupovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Porucha menstruačního cyklu

  zdravím, menstruaci jsem dostala cca pred dvema a pul lety. Jenže už ji nemam 8 mesicu a začíná mě to docela desit. Mamine to zatim rikat uplne nechci. Budu jen rada jestli mi řeknete ,zda jeste pockat nebo to uz nejak resit. Predem dekuji za odpoved!

  ahojky, 21. září

  Ahoj Ahojky,

  Během prvních dvou let menstruace je přibližně 50% cyklů nepravidelných, avšak vzhledem k tomu, že jsi měla první menstruaci (menarché) již před dvěma a půl lety, by se v tvém případě již mohlo jednat o poruchu menstruačního cyklu zvanou amenorea. Jelikož od předchozí menstruace již uplynulo několik měsíců, spíše bych doporučoval, aby ses mamince svěřila a požádala ji o doprovod k lékaři, pokud možno přímo ke gynekologovi (poukaz od praktického lékaře není v tomto případě nutný).

  Moje tělo - holky

  Růst prsů

  Ahoj Alíku. Mám dotaz ohledně dospívání:
  Prostě jsem hrozně špatná na popisování něčeho tak to nějak zkusím a otázka se týká růstu prsou: Jak mi rostou prsa tak třeba běhání skákání a prostě co se týká těchto aktivit mne poskakují prsa a dost to bolí. Já osobně podprsenku nenosím i když už mi mamča říkala že si myslí že by to tak bylo lepší. Řeším to tak že si beru trička kde mi nejdou vidět bradavky, (což skoro ve všech až na ty se vzorečkama a s neprůsvitnou látkou a taky ucesem mám delší vlasy). Další věc je že všechny holky ze třídy to nosí a to je mají cca stejné ale mne to přijde prostě takové trapné třeba když jdou vidět ty ramínka a i když ne. A taky by bylo divné to začít nosit po začátku školního roku. (Teda jen pro mne mám takové zbytečné stresy). Omlouvám se že otravuji, nashledanou.

  holka, 12 let, 7. září

  Ahoj holko,

  Bolesti či podobné nepříjemné pocity v prsou souvisí s jejich růstem. Na počátku dospívání, tedy přibližně ve věku 10 až 12 let, se dostavují téměř u všech dívek a není třeba se kvůli nim znepokojovat.

  Je pochopitelné, že změny, jimiž tvé tělo právě prochází, ti nemusí být vždy jen příjemné, a že potřebuješ určitý čas na to, aby sis zvykla na svoje nové tělesné proporce (větší prsa, širší boky a podobně). Zpočátku ti větší prsa mohou "překážet", ale jistě si na ně časem zvykneš.

  Začátek nošení podprsenky představuje jeden z hlavních předělů v životě každé dívky. Zatímco některé dívky se na svoji první podprsenku vysloveně těší a začínají ji nosit dokonce ještě mnohem dříve, než ji doopravdy potřebují, pro jiné, jako například pro tebe, není zařazení tohoto kusu prádla do šatníku jednoduché.

  Některé dívky se kvůli nošení podprsenky cítí trapně, pro jiné znamená obléknutí první podprsenky jakýsi symbolický "konec dětství", s nímž se však ještě nechtějí rozloučit. Jiné dívky se v podprsence naopak cítí sebevědoměji, protože si připadají dospělejší.
  Záleží však výhradně na tobě, zda a kdy začneš podprsenku nosit. Pokud se na její nošení necítíš být připravena, nemusíš se do jejího oblékání za každou cenu nutit.

  Nošení podprsenky má výhody i nevýhody. Podprsenka poskytuje ňadrům oporu, takže při sportu by ti tolik "neposkakovaly". Na druhou stranu není pravdou, jak tvrdí někteří lidé, že bez podprsenky by ňadra ztratila svůj tvar. Rozhodně se tedy nemusíš bát například toho, že když nebudeš nosit podprsenku, budou tvoje prsa v pozdějším věku "povislá" či přímo "vytahaná". Tato změna jejich tvaru je u starších žen dána hormonálními změnami v období tzv. přechodu, nikoliv tím zda v mládí nosily nebo nenosily podprsenku.

  Moje tělo - holky

  Sama se sobě nelíbím

  Ahoj poradno,

  mám na Vás další dotaz. Měřím 175cm a vážím asi 62kg. Asi nemám nadváhu, jenže se sama době zkrátka nějak nelíbím. Přijde mi, že mám moc velká stehna, široká ramena a nezpevněné břicho. Problém ale je, že jsem na sporty úplně nemožná a ani mě to moc neláká. Co mám dělat? Mám se prostě přemoct a začít cvičit? Nebo mám omezit stravu?

  Děkuji Vám moc za odpověď.

  holka, 14 let, 3. září

  Ahoj,
  máš naprostou pravdu, že vzhledem k tvé výšce a věku rozhodně nadváhou netrpíš. Pokud tedy nejsi spokojená se svou postavou, bude sport zřejmě jedinou možností, co s tím dělat.
  Samozřejmě, že každý člověk má nějaký typ postavy, který se nikdy nezmění. To znamená, že pokud se ti nelíbí široká ramena, musíš se smířit s tím, že tento rys se už nikdy nezmění. Na druhou stranu existuje spousta triků v oblékání, které ho dokáží opticky kompenzovat.
  Co se týká stehen a nezpevněného břicha; to jsou věci, které se pravidelným cvičením upravit dají. Naprosto rozumím tomu, že tě sportování moc neláká, protože osobně jsem to měla úplně stejně. Pokud člověku něco nejde, zároveň ho to ani neláká a neumí si představit, že by ho to bavilo. Nicméně stejně tak ti z vlastní zkušenosti mohu říci, že stoprocentně někde existuje druh pohybu, který bude vyhovovat zrovna tobě a bude tě bavit. Jde jen o to, abys ho objevila. Neboj se tedy experimentovat a zkoušet nové věci. Klidně můžeš začít třeba jen rychlou chůzí, která časem může přejít v klus. Nebo zkus navštívit nějaký otevřený trénink sportovního klubu (teď v září je na to ideální doba) a možná sama s překvapením zjistíš, že ti ten který sport vyhovuje a baví tě. Jsem přesvědčená, že pokud budeš chtít, určitě se to podaří!
  Držím ti palce!
  Bára