Poradna: Alík radí dětem

Škola

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.. Jsem na 8mi letém gymnáziu v 9. třídě. Na základce jsem se nikdy nijak neučila a měla jsem jedničky, sem tam dvojky. Na gympl jsem přešla a už první rok (6.) sem mela trojky a horšila sem se. Taky jsem se neučila. A tak to jde stále. Neučíme se, měla jsem dokonce na vysvědčení 4ky. Teď nehledám řadu typu: uč se. Ano já vím, jenže já se prostě nedokážu přinutit a vím že to nikam nevede, i když rodiče a ostatní si myslí, že bych mohla mít samé, kdybych se semtam měkká do sešitu. Já prostě ne. No ale k tomu problému.. Moje mamka se strašně stresuje, že propadnu, budu popelář a tak.. Chci se zeptat, jaké jsou možnosti po gymplu bez výšky? myslím že i kdybych nepropadla, tak vysoká škola není nic pro mě.. Taky bych mohla přestoupit na jinou střední ale myslím si, že neudělám zkoušky.. Takže, s gymplem bez výšky? *Omlouvám se za chyby, za chybějící interpunkce, pisu ve spěchu..) děkuju alespoň za nějakou odpověď, budu ráda za všechno.

holka, 14 let, 30. září 2019

Ahoj,
předně bych ráda ocenila zodpovědnost, s jakou o své budoucnosti přemýšlíš. Ačkoli tvůj školní prospěch není ideální a nesplňuje představy ani tvé, ani tvých rodičů, snažíš se k tomu přistupovat realisticky a přemýšlíš, co dál.
Gymnázium je těžká střední škola, která nemusí vyhovovat každému a zejména víceletá gymnázia jsou velmi specifická, protože na ně nastupují vlastně ještě děti, které většinou nemají o své budoucnosti jasné (pokud vůbec nějaké) představy. Skutečnost, že ti to na gymnáziu nejde a nebaví tě to, ale vůbec neznamená, že bys měla rovnou rezignovat na vysokou školu.
A tentokrát mluvím z vlastní zkušenosti, protože jsem měla na gymnáziu úplně stejné problémy s učením jako ty. Vyvrcholilo to přestupem na jinou střední školu, ale ve finále jsme složila přijímací zkoušky na dvě vysoké školy a obě jsem s úspěchem dokončila. Chci tím jen říct, že vysoká škola má úplně jiný systém učení než střední škola a především se tam můžeš věnovat oboru, který je ti blízký, zajímá tě a baví tě, tudíž samozřejmě člověk k učení přistupuje také úplně jinak.
Jde tedy „jen“ o to vyřešit aktuální situaci na střední škole. Samozřejmě, že jednou z možností je přestoupit na jinou střední školu, ale také se můžeš zkusit zamyslet nad tím, jestli ti třeba jen nechybí ta správná motivace. Zamysli se nad tím, co bys v životě ráda dělala, co tě baví, kde bys chtěla jednou pracovat a co je pro naplnění tvého snu potřeba udělat. Třeba ti to pomůže najít v sobě sílu a sebedisciplínu potřebnou pro učení.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Škola

Ahoj začala jsem přemýšlet o obchodní akademii v Plzni. Ta škola by měla být veřejná což znamená že se neplatí? Jaký bych měla mít známky? Co mi musí jít? Můžu být už účetní nebo něco takového už po maturitě?? Ahoj

holka, 13 let, 17. března

Ahoj,
pokud je škola státní, skutečně se za ni neplatí. Co se týká známek; samozřejmě vždy platí, že čím lepší, tím lepší. Myslím, že zřejmě neexistuje škola, která by měla nějaké pravidlo, že pokud má žák například dvě trojky, nemůže se hlásit k přijímacím zkouškám. Záleží na tom, jestli uděláš, nebo neuděláš přijímací zkoušky. Na obchodní akademii bych předpokládala, že budeš mít alespoň rámcový vztah k matematice. A ohledně tvého dotazu, jestli můžeš být účetní hned po maturitě: Záleží na požadavcích konkrétního zaměstnavatele. Určitě existují firmy, které tě zaměstnají i po maturitě.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Zdravím,
Jsem chlapec kterému se nechce chodit do školy, je to veliký problém, protože už jsem 2 měsíce nebyl ve škole kvůli počítačové hře (League of Legends). Potřebuju pomoct, prosím.

kluk 14 Ondra, 9. března

Ahoj,
hned na začátku si dovolím vyjádřit lehké pochybnosti o tom, že jsi nebyl dva měsíce ve škole kvůli hraní počítačové hry. Vzhledem k tomu, že chodíš ještě na základní školu, dost pochybuji o tom, že by se ti podařilo před rodiči utajit dvouměsíční školní absenci. Nicméně pokud skutečně hraješ počítačové hry tak intenzivně, že to negativně ovlivňuje tvé fungování v běžném životě, jedná se už pravděpodobně o závislost. Potom už je rozhodně potřeba, aby tě rodiče objednali k odborníkovi, který ti závislost pomůže zvládnout. Závislostmi se zabývají adiktologovi a kontakt na dětskou a dorostovou adiktologii najdeš například tady: www.adiktologie.cz/ambulance-detske-a-dorostove-adiktologie.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj, mám problém. Můj táta chce abych šel na něakou střední školu kde je maturita. On si myslí že maturita je dneska základ všeho ale to podle mě není pravda. Já bych chtěl jít na obor který mě baví ale je bez maturity a teď nevím jestli udělat radost tátovi ale nebavilo by mě co dělám. Nebo taťku sklamu ale budu tam chodit rád. Tak nevím co dál. Tak píšu sem jaký nato máte názor.

kluk, 14 let, 2. března

Ahoj,
to je velmi složitý problém a úplně chápu, že tě to trápí. Samozřejmě rozumím tomu, že tvůj tatínek pro tebe chce to nejlepší a dělá to podle svého nejlepšího svědomí. Je od tebe moc hezké, že ho nechceš zklamat, ale na druhou stranu je vyhlídka na to, že bys měl dělat celý život něco, co tě netěší jen proto, abys vyhověl svému tátovi, není nijak lákavá.
Myslím, že nejlepší by bylo, kdyby ses pokusil svého tátu přesvědčit za pomoci odborníků, na jejichž argumenty by mohl slyšet. Zkus se s ním domluvit, že bys například absolvoval v pedagogicko-psychologické poradně test profesní orientace, který by ukázal, k čemu máš vlohy. Stejně tak jako mají školy výchovné poradce, který by mohl tvému tátovi také vysvětlit, jaké jsou vzdělávací možnosti. Je dost možné, že se vám podaří společně najít obor, který je bez maturity, ale později je možné si k němu maturitu doplnit, kdybys později změnil názor.
Držím ti palce a věřím, že najdete řešení, s kterým budeš spokojený.
Bára

Škola

Ahoj Alíku a spol.
Mám jeden problém ve škole docela dost mě to trápí a nevím jak to vyřešit takvjsem se obrátila na vás. Tak a teď k tomu problému. Začalo to pár měsíců po začátku školního roku kdy jsem přestoupila na druhý stupeň, všechno bylo v pohodě ale pak na jedné hodině tělocviku se něco stalo. Zase jsem dělala svoje typické vtípky a podobné věci a ke konci hodiny jdeme do šatny a slyším jednu holku ze druhé třídy tak se na ni podívám, a ona hned na mě "Nečum!" Tak jsem se lekla a nechalo to být ale pořád mi vrtalo hlavou co jsem jí provedla. Další hodiny tělocviku to bylo ještě horší ta holka se na mě zaměřila a když jsem se na ni podívala zase na mě vyjela. Ale nějak jsem to přežila až do teď. Minulou hodinu tělocviku to bylo zase stejné pořád mi říkala co čumím a tak. Tak jsem se na ni prostě přestala dívat a myslela jsem že to bude v pohodě. Ale udělala jsem chybu, když se ta holka hádala s jednou její kamarádkou tak jsem je chtěla rozdělit aby je učitelka nenapomenula a aby neměly problém. Tak jsem je rozdělila a ta druhá na mě hned vyjela "Co na mě šaháš ???!!!" A potom říkala něco o rakovině tak jsem odešla a ignorovala je. Ale pak zase jen jsem tak stála a podívala se na ně a zase jedna jiná holka do mě strčila a řekla " Co čumíš na moje kámošky ?!" Tak jsem ustoupila a byla jsem ráda že jsem na ni nevyjela protože kdyby jo tak nechci vědět co by se stalo. Takže ještě potom ta původní holka na tu co mě strčila " Hele ale zase ji nemlať" takže jsem od ní slyšela zatím tu nejhezčí věc co mi kdy řekla. Takže abych to shrnula, mrzí mě že mě nemají rády a chtěla bych ti s nima nějak urovnat ale nevím jak. Předem děkuji za odpověď, hezký den

holka, 12 let, 5. února

Ahoj,

děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Píšeš nám o své situaci ve škole - ráda bys urovnala vztahy s holkami, se kterými se tam setkáváš. Když si čtu, co všechno se děje, mrzí mě, že tohle teď zažíváš a že musíš čelit jejich nepříjemným poznámkám, i když jim nic zlého neděláš. Říkám si, že by teď mohlo mít význam chovat se méně nápadně, zkusit si jich nevšímat nebo je nenutit do kontaktu (i když se jim třeba snažíš pomoct, aby je učitelka nenapomenula). Určitě s nimi ve vhodné chvíli můžeš na téma urovnání vztahů začít i komunikovat. Co třeba zkusit v nějakém bezpečném čase a bezpečném prostoru oslovit tu holku, která je Ti nejblíž a říct jí, že Tě mrzí, když Tě takhle odstrkují nebo se i zeptat, co se vlastně děje a proč se tak chovají. Třeba se dozvíš, jak se vůči holkám chovat anebo získáš určitou „spojnici“ mezi Tebou a ostatními. Stejně tak můžeš přijít na to, že teď k sobě cestu nenajdete, a pak může být přínosnější soustředit se na další lidi kolem, se kterými jde navázat blízký a důvěrný vztah. Přemýšlím pak, jestli by ses s tím vším nechtěla svěřit rodičům nebo jiné dospělé osobě, které důvěřuješ (např. tetě, učitelce, školní psycholožce, ...). Nejen, že Tě vyslechnou, ale třeba i poradí, jak by situaci řešili oni a jak to vidí ze svého pohledu.

Přejeme dobré pokračování Tvého příběhu,
Modrá linka

Škola

Ahoj alíku a všichni ostatní,

Mám více problému ale budu se snažit to co nejvíce zkrátit

1. Ve škole se mi líbi jeden kluk ale ostatním holkam se líbí taky a ja se bojím že on o me nestojí, ale časem jsme si psali ale ted uz nic

2. My v nasí třídě máme kazdy den 6 hodin az na čtvrtek to máme 7 hodin , a já jsem už asi po páté odesla k doktorovy ale ucitel mi rekl že me uz nepusti a byl na me hnusnej a ja ted potřebuji odejit zase ale bojim se ho

3. Poslední dobou se vůbec netéším do školy a mám takový různý názory co jini nechápou jako( napr. Nemůžu pochopit že jsou ucitelé takovy hnusní na děti protože ona Marie Terezie zavedla školný docházku a mi do škly chodíme povině ale když si něco zapomeneme tak na nás řvou a jsou hnusní a to nechápu.. )
Dneska na me ucitelka rvala a aja ji rekla že je to namyslená slepice a ona se nastvala a dala mi třídní dutku A já nevim jak se nám těch keců a priponýnek zbavit protoze už i kamarádky mi řikaj že sem drzale ja jen řikám vo si myslim a co je pravda
Vsude se rika re se má řikat pravda a kdyz ji řeknu tak jsem drza TO PROSTĚ NEPOCHOPIM

P.S prominte za chyby ale čeština mi nejde ??

Predem vám děkuji za odpověď

holka, 12 let, 3. února

Ahoj z Modré linky,

díky za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Odpovím postupně na Tvoje dotazy.

K dotazu číslo 1 - nepíšeš konkrétně, co bys potřebovala vědět, napadá mě, že by to mohlo být hned několik věcí. Pokud máš zájem o nějakého kluka, zkus mu ten zájem dát třeba nějak přiměřeně najevo - tím, že budeš více v jeho blízkosti, nebo pohledem, úsměvem, navázáním hovoru, oceněním, dalším pokusem o psaní... Pokud bys opravdu chtěla vědět, jestli by o Tebe ten kluk stál, můžeš se ho také zeptat, samozřejmě ve vhodné chvíli, na vhodném místě, nebo třeba i písemně (papírovým psaníčkem, zprávou na sociální síti..), jak Tě vnímá. Uvidíš, možná k sobě vztah najdete.

Co se týká dotazu číslo 2, je to spíše věc Tvých rodičů nebo zákonných zástupců (v případě, že nemáš rodiče). Oni by Tě měli z výuky omlouvat, a pokud to učitel nerespektuje, měli by to také řešit. Řekni tedy vše rodičům a požádej je, aby celou věc řešili - strach mít nemusíš, nic jsi neprovedla.

K dotazu číslo 3, ani tady přesně nevím, na co chceš odpovědět, odpovím tedy obecně. Školský systém je takový, jaký je, nikde by ale učitelé hnusní být neměli - a pokud jsou, můžeš to řešit s jinými učiteli nebo jejich nadřízenými. V každém případě, k učitelům by se žáci měli chovat s určitým respektem a v rámci slušného chování. Pokud někomu povíš, že je namyšlená slepice, přestože to třeba za určitých okolností může odpovídat skutečnosti, není to v pořádku, co se týká chování k učitelce. Stanovuje to i školní řád a pak může přijít důsledek například v podobě důtky. Pokud si s učitelkou nerozumíš, můžeš se s tím svěřit rodičům nebo jiné dospělé osobě, které důvěřuješ. Možná máte na škole i školního psychologa, se kterým bys to mohla otevřeně sdílet.

Říkám si, že situaci, kterou popisuješ, v životě můžeme zažívat opakovaně, kdykoli se setkáváme s lidmi, kterým chceme říct, co si myslíme, ale není to zrovna vhodné. Vyplatí se tedy trénovat si možnosti, jak říci svůj názor neútočně a slušně. Je to náročné, ale ráda bych Tě v tom podpořila. Udržovat si dobré vztahy má smysl.

Přejeme hezké dny,
Modrá linka

Škola

Dobrý den Alíku! Chtěla bych poprosit o radu :(. Už dva roky se se mnou nikdo ve třídě nebaví a já nevím jestli by bylo lepší jít na ji ou školu nebo se s nimi začít bavit. Ale upřímně nechci protože ten jejich kolektiv je strašný :/ Takže mám přestoupit na jinou školu nebo ne? Jsem stydlivá a je velká pravděpodobnost že ani na nové škole bych nezapadala jsem na rozpacích nevím co mám dělat

holka, 13 let, 31. ledna

Ahoj,

věřím, že není vůbec příjemné chodit do třídy, kde se s tebou nikdo nebaví. Chápu také, že váháš, jestli nepřejít na jinou školu. Ptáš se nás, jestli máš přestoupit anebo se začít se spolužáky bavit. Rozumím, že představa nového kolektivu, který by Tě čekal v jiné škole, je pro Tebe teď něco neznámého, a že se bojíš, jestli bys do nové třídy zapadla. Dopředu nedokážu zaručit, jak to bude – je možné, že se budeš hodně stydět, ale stejně tak je možné, že na Tebe v nové třídě čeká někdo, s kým si budeš dobře rozumět a s kým Ti bude dobře. Píšeš, že se se současnými spolužáky ani začít bavit nechceš, v jejich kolektivu Ti není příjemně. To mi připadá důležité – to, jak se v tom Ty sama cítíš. Můžeš si položit otázku, jaké by to pro Tebe bylo, kdyby ses do komunikace se spolužáky dlouhodobě nutila. Nevím, jak to mezi Vámi bylo, jestli jste se v minulosti bavili více anebo ne. K tomu, abych celé věci lépe porozuměla, bych potřebovala znát více informací.
Obecně, v situacích, kdy se rozhodujeme mezi dvěma možnostmi a potřebujeme se zorientovat v tom, co bychom opravdu chtěli, někdy může pomoci sepsat si klasický seznam pro a proti. Chtěla bych Tě podpořit, abys na to, co Tě trápí, nebyla sama. Říkám si, jestli kolem sebe máš někoho, komu věříš a s kým by sis na tohle téma mohla popovídat – napadají mě rodiče nebo někdo další z rodiny, kamarádi mimo Vaši třídu anebo třeba oblíbený učitel či učitelka. Můžeš se zkusit obrátit také na školního psychologa, pokud ho na škole máte – je docela možné, že podobné věci už s dětmi řešil a můžete společně hledat řešení, které by pro Tebe bylo nejlepší. Můžeš se obrátit také na nás – na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu, kde můžeme vše probrat více do hloubky. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

Zdraví

Modrá linka

Škola

Dobrý den,
chtěla bych začít hrát na zobcovou flétnu. Zajímalo by mě, za jako dlouho se jde naučit na ni hrát?

holka, 2. února

Každý hudební nástroj potřebuje několik věcí. Opravdovou chuť a snahu naučit se na něj hrát. Dále je potřeba každý den alespoň chvilku cvičit, protože jak říká přísloví: „Cvičení dělá mistra“.
Aby byla hra na nástroj (jakýkoliv) zajímavá, jsou jednoduché písničky a skladbičky v notových cvičebnicích od samého začátku. Takže už po zvládnutí 3 tónů, je možné zahrát třeba písničku Halí belí.
Dá se tedy říct, že za rok už budeš umět základní notovou řadu a pár jednoduchých lidových písní.

Škola

Ahoj co mám dělat když mi nejde předmět čj jinak mi vychází samí 1?

holka, 11 let, 14. ledna

Ahoj,
čeština je předmět jako každý jiný a dá se naučit stejně jako ostatní předměty. To znamená procvičováním (na internetu jsou tisíce různých cvičení dostupných zdarma), ale i tím, že budeš například hodně číst a pravopis se ti dostane „do očí.“ Když budeš chtít a budeš odhodlaná s tím něco udělat, určitě to zvládneš.
A když už jsme u toho; spisovně se píše „samé jedničky“ a pokud chceš napsat nespisovně „samý jedničky“, píše se tvrdé y, protože jedničky jsou rodu ženského.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj chci se zeptat na pár věcí ohledně střední školy. Chtěla bych na střední zdravotnickou školu. Jelikož já ráčkuji tak nevím jestli bych mohla být sestřička nebo doktorka. Můžu být nebo ne i když rackuju? Když bych vystudovala jenom střední školu a ne vysokou mohu být klasická třeba dětská sestřička nebo ne? Jak se mám odnaučit rackovat doma a sama? Předem děkuji za odpověď a přeji krásné Vánoce počítám stím že jelikož budou vánoce tak se odpověď trochu zbrzdí. Ahoj :) jo a chodím do 7.třídy

holka, 13 let, 17. prosince 2019

Ahoj,
neexistuje jediný důvod, proč by mělo ráčkování vadit tomu, aby ses v budoucnu stala sestřičkou, nebo doktorkou. Nejedná se o vadu výslovnosti, která by znemožňovala ostatním lidem, aby ti rozuměli, takže zcela jistě můžeš s pacienty pracovat. Co se týká tvého dotazu ohledně vzdělání dětské sestry, samotná střední zdravotní škola k výkonu tohoto vzdělání nestačí. Nemusíš mít vysokou školu, ale stačí ti například vyšší odborná zdravotnická škola v oboru Diplomovaná zdravotní sestra.
Ohledně ráčkování tě bohužel musím zklamat. Nejsem sice logopedka, ale vzhledem k tomu, že jsem na logopedii sama řadu let docházela, jeví se mi jako silně nepravděpodobné, že bys tak výraznou vadu výslovnosti dokázala odstranit sama doma. Dle mého názoru by ses měla rozhodně objednat na logopedii, kde ti poradí, co a jak cvičit, aby ses vady postupně zbavila. Laickou nápravou se ti snadno může stát, že si neodborným cvičením vypěstuješ navíc ještě nějakou další vadu výslovnosti. Doporučení do logopedické poradny ti napíše tvůj pediatr a pak máš nárok na konzultace zdarma. A z vlastní zkušenosti ti mohu potvrdit, že se taková časová investice vyplatí.
Přeji ti příjemné adventní dny.
Bára

Škola

Ahoj
Mam problem ve skole me prijde ze me spoluzaci sikanujou uz od 1 tridy ale ja jsem to neresila furt me pomlouvaji a pak si hrajou na kamarady me toto stve a jeste neco jedna nova spoluzacka (M...) se kamaradi s V.... a V.... manipuluje M.... ale ona si toho nevsima protoze ji moc dobre nezna a V.... si take hraje na kamaradku?? a je mi lito ze M.... se necha manipulovat od V.... s pozdravem Linda??

holka, 11 let, 7. prosince 2019

Ahoj Lindo,

pokud se Ti děje něco, co se Ti nelíbí, je dobré to říct. Pomluvám se můžeš případně zasmát nebo je ignorovat. S kamarádkou si můžeš o tom, že si myslíš, že s ní spolužačka manipuluje, popovídat. Zároveň je fajn si moct o tom všem, co prožíváš, promluvit. S rodiči či jinými příbuznými, s někým ze svého okolí, komu věříš. O tom, co se děje ve škole, by také měli vědět učitelé nebo školní psycholog. Neboj se svěřit i jim a dát najevo, co Ti vadí.

Přejeme Ti hezký advent
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku
Mám takový strach šikanuje mně učitel v tělocviku. Daval mně vždy víc cvikua třída na mně musela čekat a ten učitel mne nemá rád ,protože moje mamka byla vybrana do pozice vyššího vedení místo něho. Tak dokonce mně i trestá třeba dřepy na bobek a nebo sezení na bobek šplhání na nejvyšší bod nevíte co mám dělat

kluk, 12 let, 10. prosince 2019

Ahoj,
to, co popisuješ, rozhodně není v pořádku. Podobným způsobem se žádný učitel chovat nesmí a určitě je nutné, aby ses svěřila nějakému dospělému. Popiš chování tvého tělocvikáře svým rodičům a popros je o pomoc. Jsem si jistá, že ani jim se jeho chování při hodinách tělocviku nebude zdát v pořádku, ale mají mnohem víc možností než ty, jak danou situaci řešit. Mohou si promluvit přímo s dotyčným učitelem, nebo to řešit s vedením školy. Přeji ti, aby se tvá nepříjemná situace co nejdřív vyřešila a měl jsi klid.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj Alíku a ostatní,
ve škole mi učení nejde a učitelky u nás na škole nemají čas. S financemi je také problém protože se o mě a mladší sestru stará jen táta a je toho moc co musí platit... , ani mí spomužáci/kamarádi mne nechcou nebo nemužou doučovat
PROSÍM poradte mi, já nevím co mám dělat, bojím se že se ničím nevyučím a zůstanu na ulici

holka, 14 let, 25. listopadu 2019

Ahoj,
v historii tvých dotazů vidím, že na začátku října jsem ti odpovídala na velmi podobný dotaz, kdy jsi se ptala, čemu by ses měla věnovat po základní školy. Radila jsem ti, aby jsi navštívila pedagogicko-psychologickou poradnu, kde ti udělají test profesní orientace, který tě dokáže nasměrovat tak, aby se zúročily tvé silné stránky. Troufám si říci, že by ti právě tento test mohl pomoci i v tom, že najdeš novou motivaci k učení, když budeš vědět, kterým směrem se zaměřit a na co se soustředit. Určitě se nemusíš bát, že by ses ničím nevyučila, spíš by bylo potřeba, abys našla správnou motivaci a vrhla se do učení s novou chutí. Jsem si jistá, že návštěva pedagogicko-psychologické poradny ti v tomto ohledu skutečně pomůže.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj,
Alíku a spol.
Tentokrát nepotřebuji pomoc já...
Nejspíš začnu příběhem..
Jednoho dne spolužák Sam chtěl být s jednou spolužačkou. Sam jí už štval ale Sam to nevěděl. Pak zavolala jiného spolužáka aby se pro ní vrátil. Spolužačka to roznesla všem ( věděla že se jí omluvil) a teď ho skoro nikdo nemá rád.
Mně napadlo že bych mu mohla pomoct aby se mu ve škole alespoň trochu líbilo.
Předem děkuji za odpověď a hezký den.
Přeje ta která chce pomoct spolužákovy.

holka která chce pomoct spolužákovy, 12. listopadu 2019

Ahoj,

je pěkné, že se zajímáš o spolužáka, který teď ve škole nezažívá příjemné chvíle a hodně lidí ho nemá rádo. Myslím, že ho potěší, když mu budeš trochu pomáhat, aby se to změnilo. Stačí maličkosti, můžeš mu dát najevo, že nejsi na straně těch, kteří ho nemají rádi. Například tím, že se s ním budeš bavit, zeptáš se ho, jak se má, jak se cítí, jednoduše mu občas budeš věnovat pozornost, to potěší každého. Můžeš také někdy, až bude ta správná chvíle zkusit ostatním (nebo alespoň těm vstřícnějším) vysvětlit, jak to tenkrát bylo, a že Sam se ke spolužačce nechtěl zachovat zle. Hodně také pomůže spravit čas, až nějaký uběhne, zapomene se na to, co se tehdy dělo a ostatní budou věnovat pozornost nějaké nové události. Pomoci by Samovi mohl případně i školní psycholog, pokud ho na škole máte a pokud by s ním Sam chtěl o všem mluvit.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Škola

Ahoj. Alíku poraď mi s mími spolužáky protože mě skoro celá třída nemá ráda .
Děkuji MyškaNiki

MyškaNiki, 12. listopadu 2019

Ahoj,
je určitě nepříjemné, pokud máš pocit, že Tě ve třídě nemá nikdo rád. Bohužel, však o celé situaci moc nevím, a proto Ti mohu jen doporučit, abys o tom mluvila doma s rodiči, s paní učitelkou nebo třeba se školním psychologem, pokud ho ve škole máte. Třídní učitelka/učitel by Ti mohl/a pomoc s tím, jak do třídy víc zapadnout a to stejné by mohl podpořit také školní psycholog. Je dobré na to nezůstávat sama a hledat další možnosti, jak se cítit ve třídě dobře.

Přejeme Ti, aby se vše podařilo brzy vyřešit.
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku a poradno,
Chtěl bych se zeptat co musím studovat na diplomata. Koukal jsem se na internet bohužel nic kromě Diplomatické akademie jsem nezjistil tak jsem se chtěl zeptat Vás.
Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.

kluk, 14 let, 18. října 2019

Ahoj,
máš pravdu, že neexistuje nic jako vysoká diplomatická škola a diplomaté mají ve svých životopisech uvedené různé vzdělání. Nicméně všichni mají kvalitní vzdělání a velkou jazykovou vybavenost. Ze středních škol lze určitě doporučit gymnázium, které ti poskytne klasické vzdělání a široký rozhled a poté určitě vysokou školu. Plus by bylo určitě dobré, aby sis systematicky rozvíjel svou znalost cizích jazyků. Pokud ti i poté tvůj zájem o diplomacii vydrží, ministerstvo zahraničních věcí otevřelo takzvanou Diplomatickou akademii (víc informací najdeš na stránkách www.mzv.cz), která připravuje uchazeče na případnou budoucí dráhu diplomatů.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat co bych měla dělat když jsem nerozhodná a nevím co mě baví a už jsem v 9.třídě a nevím na jakou střední školu mám jít a k tomu mám dost špatné známky a logika mi nic neříká. Nemohl by jsi mi poradit jak si mám najít zálibu která vydrží a mohla bych se jí v budoucnu i živit?
Děkuji předem za odpověď.

Vanesa, 14 let, 2. října 2019

Ahoj,
je fajn, že ke své budoucnosti přistupuješ zodpovědně a přemýšlíš o tom, co bys mohla v budoucnu dělat a co by tě bavilo. Bohužel tě osobně neznám, takže ti nedokáži poradit, jakým směrem by ses měla dát. Nicméně v každém okresním městě je pedagogicko-psychologická poradna a v ní můžeš absolvovat testy, které ti s tvou profesní orientací pomohou. Při nich odborníci odhalí tvé slabé, ale především tvé silné stránky. Řeknou ti, na co máš talent a na jaké škole je největší pravděpodobnost, že jej rozvineš a uplatníš.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj alíku. Na škole máme rozdělení na 4 skupiny na češtinu. Já jsem v té druhé ale maminka chce abych byla v té nejlepší. Vím že se toho tam více naučíme ale chci být t v té druhé. Když jsem jí to říkala tak jsem nedostala úplnou odpověď. co mám dělat? Proším rychle děkuji
Kiki

Ahoj,
rodiče vždy chtějí pro své děti, to co považují za nejlepší a tvoje maminka samozřejmě chce, aby ses toho naučila co nejvíc. Nepíšeš, proč je pro tebe tak důležité, abys byla zařazená do druhé skupiny, ale předpokládám, že pro to máš nějaké své důvody (například že jsou v ní tví nejlepší kamarádi, že máš strach z nezvládnutí učiva atd.). Zkus se o svým důvodech a argumentech s maminkou ještě jednou pobavit. Vysvětli jí, proč stojíš právě o zařazení do této konkrétní skupiny. Zároveň si ale nech vysvětlit její argumenty a zkus k nim zůstat otevřená. Když si o tom s maminkou důkladně promluvíte, možná nakonec sama uznáš, že první skupina není tak špatný nápad. Anebo naopak maminka pochopí, že ti bude nejlépe v druhé skupině.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Čauky alíku
Moc mě mrzí že už zase otravuji určo máte jine důležitější případy ta se omlouvám
(Prosím aby se toto nezveřejnilo je to moc trapné)

Včera jsem nastoupila da 6.B ale je to hrozně náročné už zítra se budem učit a stěhovat ze třídy do třídy
A navíc už nestíhám ani krouzky jen 1 týdně protože mám odpoletky
A navíc naší třídu rozdělily na 3 skupiny a já s mou nej kámoškou chtěla být spolu ale ja jsem v té skupine kde jsou jen kluci a to je hrozný
Nevím jestli můžu jít za učitelkou a říct jí že mě to trápí
ALE TO NENÍ NEJHORŠÍ
Jsem ve třídě kde jsou jen kluci a 4 holky
A ty 2 holky se chovají strašně nedávají mi a někdy i trochu nouchnou do ruky
Tak nevím co mám říct učitelce nebo to napsat do schranky důvěry

holka, 12 let, 3. září 2019

Ahoj,
nemusíš se cítit trapně, když hledáš pomoc, protože se ve třídě necítíš dobře. Máš pravdu, že druhý stupeň je už náročnější kvůli stěhování, odpolednímu vyučování apod. Hodně dětí potřebuje nějaký čas, aby si zvyklo, ale za nějakou dobu se to většinou dá dobře zvládat.

Co se týče Tvého přání být ve skupině s kamarádkou, určitě můžeš zkusit třídní učitelku poprosit o změnu, na tom není nic špatného. I učitelé si přejí, aby se žáci cítili dobře, a tak by Ti mohla vyjít vstříc, pokud to nějak jde zařídit. Pomoci by Ti v tom mohla třeba i máma nebo táta, kteří by mohli učitelce třeba napsat nebo za ni zajít..

Řešit by se mělo i chování těch dvou holek, které Ti nadávají a případně i bouchají. Pokud si myslíš, že se to dá řešit s učitelkou, je tam od toho a měla by to vědět a znovu Tě chci povzbudit i k tomu, aby ses svěřila doma rodičům, kteří mají jiné možnosti, jak to řešit, kdyby se to zhoršovalo. Schránka důvěry je samozřejmě také možnost, ale jestli to jenom trochu vidíš jako schůdné, je lepší se svěřit někomu dospělému přímo.

Držíme palce, aby se vše brzy vyřešilo.

Modrá linka

Škola

Dobrý den,
Mám hodně, ale opravdu hodně velký problém. Třídila jsem si v pokoji nějaké staré věci, a asi jsem tam omylem vyhodila i velice cennou věc, vysvědčení, já nevim jak se to mohlo stát, ale prostě to tak je. Vůbec nevím co mám dělat! Nikdy bych nic takového nevyhodila, ale prostě jsem si jistá že jsem to vyhodila na 99% a hlavně popelnice už popeláři odvezli :'(.

anonymní, 11. srpna 2019

Ahoj z Modré linky,

nepíšeš, z jaké třídy se Ti vysvědčení ztratilo. Asi by bylo nejlepší vše v klidu probrat s rodiči a domluvit se, zda toto vysvědčení budeš ještě někdy potřebovat či nikoli. V každém případě se pravděpodobně můžete obrátit na Tvoji třídní paní učitelku / učitele nebo na vedení školy, domnívám se, že by vám mohli vystavit opis či kopii. Je dost možné, že nebudeš první, komu se něco takové přihodilo.

Klidné léto Ti přeje
Modrá linka