Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Kamarádi

  Dobrý den,
  včera jsme byli se školou v Osvětimi a v Březince. Pan průvodce nám ke konci prohlídky vyprávěl o mnoha tamějších hrůzách, o těch z nejhorších, co se tam děly, a vtom jsem si všimla, že jeden můj kamarád zřejmě trochu brečí. Jakmile to šlo, zeptala jsem se ho, jestli je v pohodě, a on řekl „Jo, proč bych nebyl?“ a já jsem řekla „No, přišels mi takovej-“ a on mě přerušil s tím, že je v pohodě a takňák se usmál, ale mně přišlo, že lhal, když říkal, že je v pohodě (myslím, že se v pohodě necítil). Nicméně jsem se ho už nijak nevyptávala. Brzy jsme už nastoupili do busu a jeli jsme domů a cestou se mi vše rozleželo v hlavě a začala jsem přemýšlet nad tím, jestli jsem se neměla víc zajímat o to, jak se můj kamarád cítí, a popovídat si s ním o tom. Přijde mi, jako bych ho odbyla, a mrzí mě to. Je moc hodnej a nedávno mi poskytl velkou a účinnou psychickou podporu, když jsem měla problémy v jednom předmětu ve škole. A když on asi potřeboval psychickou pomoc na té exkurzi v koncentrácích, já jsem mu dost nepomohla. Myslím si správně, že jsem se vůči němu zachovala špatně? Pokud ano, co mám dělat a jak to můžu napravit?
  P.S. Kamarád se na mě nezlobí, že jsem ho odbyla (nebo aspoň nic nedal najevo a zatím jsem se ho napřímo neptala, jestli se na mě zlobí nebo tak), ale prostě mám výčitky svědomí a přemýšlím nad tím, jestli jsem se nezachovala moc špatně a sobecky.
  Předem děkuji za odpověď a vážím si toho, že tu všem pomáháte. Přeji Vám příjemné podzimní dny

  holka, 17 let, 11. října 2019

  Ahoj,
  návštěva bývalého koncentračního tábora s příslušným výkladem je dost drsný zážitek, při kterém se většina normálních lidí nemůže cítit úplně „v pohodě“. Někdo dokáže takový zážitek zpracovat, aniž by to dal viditelně najevo, ale uvnitř se taková záležitost dotkne většiny lidí. No a na někom, zejména kdo je trochu citlivější, to může být i vidět, jak ho ty věci šokovaly.
  No, a někdo si o příslušných věcech potřebuje s někým popovídat, ale někdo si to musí prožít a zpracovat sám.
  Tvůj spolužák nejspíš patří k těm, kteří nedokáží úplně skrýt své pocity z takového zážitku, ale nejspíš to potřebuje zpracovat sám, bez diskuse s někým dalším. Takových lidí je dost.
  Takže podle toho, co jsi napsala, bych neřekl, že ses zachovala špatně. Nejspíš se opravdu o té věci nechtěl s nikým bavit, což ti naznačil, a potřeboval se s tím drsným zážitkem vyrovnat sám.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Kamarádi

  Ahoj pse
  Mám obavy,strach,noční můry,zlé sny,špatné nálady a žádnou chuť k jídlu ,pít už mi taky nechutná.Stala se mi věc ,která mne zasáhla do levé části hrudníku přesněji srdce….
  Měla jsem kluka a ještě holku ….byly jsme trojka ,ale už se to to rozpadlo….Byli jsme spolu rádi a dělali jsme různé věci jako procházky nebo hry na hřišti ….měli jsme přezdívky ,Já jsem byla Kate,kámoška byla Rose a kámoš tedy náš společný přítel byl Jack…..už se to rozpadlo a já už nemám důvod žít
  Poradíte mi prosím ,už nemůžu dál……
  P.S. děkuji za každou odpověď Alíku pse můj

  Kate, 14 let, 25. května


  Ahoj Kate,
  chápu, že rozpad přátelství může člověka velmi zasáhnout, jak se stalo Tobě. Nepíšeš, co se mezi vámi stalo, že se vztahy rozpadly, ale téměř vždy je možnost to nějak narovnat a v přátelství pokračovat. Přemýšlím, jestli je u Vás možné si o všem zkusit promluvit, vysvětlit si to, v každém případě to stojí za to se alespoň pokusit.

  Jestliže by se to nepodařilo, trápení může trochu zmírnit, když máš někoho blízkého, s kým o tom můžeš mluvit a kdo Tě teď podpoří. Může to být někdo z rodiny nebo jiný člověk, kterému důvěřuješ. Možná kolem sebe máš i další kamarády, se kterými bys mohla navázat bližší kontakt a alespoň trochu tak zahojit svoje zlomené srdce.

  Pokud by Tě to trápilo dlouho, nebo se to zhoršovalo, je možné vyhledat psychologa, který by Ti mohl pomoci tímto těžším obdobím projít a najít zase důvod žít.

  Přejeme Ti, aby se Ti mohlo brzo ulevit.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Dobrý den poradno, pořád chci kamarádit se starší holkou. Píšeme si na instagramu a někdy se potkáme, ale ona mě nepozná. Nevím co dělat aby jsme byli kamarádky, protože ona je starší, ale já jsem mladší a naopak vyšší a větší než ona (protože už od narození jsem větší a silnější než ostatní). Bojím se že když se někdy budeme chtít setkat tak se mě lekne a potom už se mnou nebude kamarádit.

  holka, 11 let, 25. května

  Ahoj,
  rozumím tomu, že když si s někým píšeš a rozumíte si, ráda bys, abyste se stali kamarády. Nemyslím si, že by skutečnému přátelství měla vadit skutečnost, že jsi mladší než kamarádka. Pokud si rozumíte, máte podobné názory a máte si o čem povídat, nezáleží na tom, kolik je které z vás let. Přátelství stojí na úplně jiných základech, než je věk, vzhled, výška a podobně. Osobně znám spoustu přátelství i mezi dětmi a dospělými - i když je mezi nimi klidně věkový rozdíl padesáti let, nijak to nevadí a velmi dobře si rozumí. Věřím, že to bude i případ tebe a tvé starší kamarádky a vaše přátelství bude pokračovat i poté, co se setkáte mimo virtuální prostor.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kamarádi

  Ahoj
  Jsem u dědy na venkově, tady bydlí i moje sestřenice. Je jen o rok starší než já a byli jsme fajn kamarádky, ale teď si nerozumíme. Byla jsem dnes na hřišti kde byla i má sestřenice(Monika) s nějakýma holkama. Slušně jsem je pozdravila ale ony mě ne. Monča řekla jen ahoj ale už neřekla jména kamarádek a ani mě nepředstavila kdo vlastně jsem. Stála jsem tam jak duch bez těla. Za chvilku jsem odešla protože mě to tam nebavilo. Šla jsem tedy zpátky za dědou. Holky jsi mě asi nevšimli to stejný udělal děda. Nevím jestli si myslí že jsem člověk co nic nepotřebuje a nic ho netrápí nebo jsem neviditelná. Já nejsem ten člověk co na sebe upozorňuje průsery. Co mám dělat aby si mě všimli?

  Mája, 11 let, 21. května

  Ahoj,
  moc mě mrzí, že jsi se dostala do tak nepříjemné situace a velmi dobře si umím představit, jak jsi se cítila a jak ti to bylo líto. Chování tvé sestřenice skutečně nebylo v pořádku a bylo dost necitlivé. Pokud člověka navíc zklame někdo, komu důvěřoval, je to o to horší. Myslím si, že by sis v první řadě měla promluvit se svou sestřenicí. Řekni jí, že ti celá situace a její chování bylo velmi nepříjemné, mrzelo tě a zeptej se jí, jaké k němu měla důvody. Možná si ani sama neuvědomila, jak tě její ignorování zraňuje. Nebo jestli třeba „machrovala“ před svými kamarádkami. Ale v každém případě by bylo dobré si to mezi sebou vyříkat, aby toto nedorozumění nezůstalo „viset“ mezi vámi. Bylo by škoda, kdyby vaše dlouholeté přátelství skončilo kvůli jedinému dni. Neboj se popsat jí své pocity. Věřím, že tě pochopí, zamyslí se nad svým chováním a příště se k tobě bude chovat lépe.
  Držím ti palce!
  Bára

  Kamarádi

  Ahoj Alíku,
  V mojí třídě si přijdu že se se mnou spolužáci nechtějí bavit. Když třeba někde stojím například u lavice a s někým se bavím no tak přijde jedna osoba(spolužačka) která si stoupne schválně přede mě a dělá že tam nejsem (tak to vidím já) nevím jestli ta osoba má nějaké rodinné problémy ale vadí mi že mě ,,odstrkuje" od kolektivu. Ostatní spolužáci (holky) se baví jenom spolu a s nikým jiným. S tou osobou(holka) se chci kamarádit ale vypadá že ona nechce nebo já vlastně nevím jestli ji něco na mě vadí, kvůli tomu se ji radši na nic neptám. Předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 18. května

  Ahoj,

  věřím, že to je hodně nepříjemné, cítit se odstrčeně od ostatních a že Ti vadí, jak se k tobě chová jedna ze spolužaček. Každý si zaslouží mít kamarády a přátele. Někdy se stane, že se ve třídě holky naskupinkují nebo napárují a je obtížné se mezi ně dostat.

  Také nevím, proč ta spolužačka, se kterou se chceš skamarádit, se chová právě takto. Teď do školy nechodíte, možná, že by ses ji mohla zeptat přes sociální síť co se mezi vámi děje nebo můžeš být v kontaktu s dalšími holkami alespoň tímto způsobem. Možná někdo z nich bydlí blízko, dalo by někoho pozvat na procházku nebo jen tak jít ven. Možná jsou ve třídě i další lidé, kteří se cítí trošku osamoceně a šlo by s nimi navázat bližší kontakt. Nemusíš se přátelit jen s dívkami, i kluci jsou Ti, se kterými se dá dobře bavit. Někdy také platí, že pokud nemáme kamarády v třídě, dají se najít jinde, v sousedství, v kroužku, na táboře.

  Přejeme Ti, aby ses mohla brzy cítit s ostatními ve škole dobře.

  Modrá linka.

  Kamarádi

  Dobrý den, včera se mi stala taková nepříjemná situace.

  Všechno to začalo takhle - já, bratr a jeho kámoš (toho kámoše budu nazývat Honza) jsme šli na fotbalové hřiště si zakopat. Všechno bylo bez problémů, ale až do té doby, než přišli malí cikánci (bylo jich asi 4 nebo 5). Zeptali se nás, jestli by jsme si proti nim nedali zápas, a my tak s trocha smíchu řekli ano. Zde byl jeden kluk, který nebyl cikán, ale choval se úplně nevychovaně. Začli do nás nadávat, ten nevychovaný kluk mě oslovil mým jménem (vůbec nevím, z kama na to přišel), a to mě velmi rozčílilo. Tak jsem mu dala přezdívku Franta, což ho velmi naštvalo. Zde jsem nechtěla projevovat rasismus, ale nešlo to. Pak po nějaké době odešli, protože jsme nad nima vyhráli, a byli na nás naštvaní.

  Potom po asi jedné hodiny od toho "zápasu" přišli ti samí kluci a s jedním starším klukem a dvěmi holkami, což jsem si myslela, že ty holky budou v pohodě, ale naopak. Chtěli si s námi zahrát opět fotbal, a tady to už trochu hořelo. My jsme se jim začali smát, i když jsem věděla, že to bude špatné. Samozřejmě, že jsme nakonec s nima hráli. Ty dvě kravičky se taky zapojily, i když to bylo takové, že "Hele, kdo je vlastně s kým?", "Hrajou ony taky??". Já jsem si těch holek nevšímala, do té doby, než do mě nevychovaně jely různými kecy. Například "Tak co, jaký kluk se ti nejvíc líbí?", "Frajerko!", "Máš velkou prdel", "Já jsem se zeptala Honzy, jestli se ti líbí a on řekl, že ano.", "Tobě se líbí Damián, žejo?!" (mimochodem Damián je ten starší kluk z té skupiny), "Dáš mi nějaký tvoje oblečení?". Já jsem si chtěla zahrát normální fotbal, ale ony se ke mně chovaly tak, jak dvě nenormální krávy (omlouvám se, že se takhle projevuju, ale brečela jsem nad tím celý noc). Já jsem se vyjádřila, ať si otravují někoho jiného, ale mě ne. Nevšímala jsem si jich. Pak mi podkopl "Franta" těžce nohu, ale já nespadla. Tady mě nazval babochlapem, kde to slyšel i můj brácha, tak to prostě nevydržel a zbil ho. Né moc, ale prostě si do něho kopl. Já jsem nevěděla co mám dělat, tak přiběhl i můj taťka, kde se to všechno zkusil zklidnit, a nakonec to zklidnil. Ten Franta odešel hrdinsky domů, dvě krávy odešly taky hrdinsky přes celé hřiště, až za mnou přišel taťka me zklidnit, protože já pořád byla šíleně naštvaná. Řvala jsem na ně přes celé hřiště "Tak mi to řekněte do očí před mým taťkou, co jste mi říkaly!!!", a ony mi ještě nakonec zamávaly svými tlustými ručičkami pápá. Do nich jsem jela větami asi 4x, i sprostě. Během toho se mě táta pokusil zklidnit, a tak se mu to po dlouhé době podařilo. Já neskutečně moc brečela jak Niagarské vodopády. Nejhorší na tom bylo, že to všechno viděl a slyšel i kluk, který se mi líbí. Kluci nakonec tak nějak se pokoušeli zahrát fotbal, ale já na tom nebyla vůbec dobře. Tak to všechno skončilo, a já až je znovu uvidím, tak jim taky zamávám, na rozloučenou. :) Toto zůstane navždy v mé paměti a každý večer, každý den kvůli tomu budu brečet, dokud se s tím nevyrovnám.

  A neumím se psychicky ovládat.

  Holka, 19. května

  Ahoj,
  naprosto chápu, že takový konflikt je velmi nepříjemný a že na něj člověk musí pořád myslet. Ale existuje přísloví, které říká, že minulost nikdo změnit nemůže a jediné, co se dá změnit je budoucnost. A myslím, že přesně to vystihuje tvou situaci. Místo toho, aby ses „užírala“ tím, jak jsi se v oné situaci cítila poníženě, bezmocně, nebo vztekle, se zkus zamyslet nad tím, co bys mohla udělat, aby ses příště do podobné situace vůbec nedostala.
  Ve svém dopise se o oněch dětech nevyjadřuješ příliš hezky. Je tedy možné, žes jim svým chováním dala záminku k podobným provokacím? Nemohla bys příště změnit v něčem své chování, či postoj, aby k takovému konfliktu vůbec nedošlo? Přemýšlej nad tím, jak bys příště mohla na provokace reagovat, aniž by ses nechala „zahnat do kouta“ a reagovala tak přemrštěným způsobem. Práce s vlastními emocemi není jednoduchá a vyžaduje cvik i určité sebezapření, ale když se nebudeš bát se do analýzy svých pocitů pustit a budeš se s nimi snažit pracovat, v budoucnu určitě zvládneš zareagovat lépe.
  Držím ti palce!
  Bára

  Kamarádi

  Dobrý den.
  moje kamarádka Farida mi řekla že nejde do školy.
  Já se hlásím na gymnázium a bojím se že se už nikdy neuvidíme .Od té chvíle co mi to řekla tak brečím a nevím jak to zastavit. Je to nejúžasnější kamarádka na světě a já jí možná už nikdy neuvidím .
  Nevím jak se s tím vypořádat.
  Karolínka

  holka, 12 let, 18. května

  Ahoj Karolínko,

  je fajn mít tak úžasnou kamarádku, o jaké píšeš. A chápu, že Tě trápí představa, že už byste se neměly vidět. Ale i když spolu nebudete chodit do stejné školy, nemusí vaše přátelství skončit. Rádi bychom Tě podpořili v tom, aby ses svěřila rodičům a popovídala si s nimi o možnostech, jak se s kamarádkou vídat i nadále. Můžete si telefonovat, psát SMS, e-maily, kontaktovat se na sociálních sítích, pokud na nich máte účet. Za pomocí rodičů se můžete jednou za čas vídat, i pokud nebydlíte blízko sebe.

  Přejeme Ti spoustu dalších hezkých chvil s kamarádkou i kamarádkami novými.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj všichni.
  Mám takový problém s kamarádkou. Myslím si, že na mě kašle. Začalo to tak, že jsem se asi od třetí třídy bavila s jednou holkou (Elou*) až do páté. Byla to super kamarádka, ale jednou jsem si sedla s jinou holkou (Julou*) a Ela se naštvala, byla protivná a tak jsem se začala kamarádit s Julou. Byly jsme BFF, až do tohoto roku, protože se najednou začala více bavit s jinou holkou. Ne že by se se mnou nebavila, ale už to nebylo jako dřív. Mezitím mě učitelka posadila s jinou holkou (Kájou* (holka která si myslím že na mě kašle). Začaly jsme být BFF. No jenže teď si myslím že už mě nemá tolik ráda, ani mi neodpovídá na zprávy. Jediný kdo se se mnou chce bavit je Ela jenže o tu nestojím já. Nebo ještě Sára* ale ta jenom ve třídě protože má BFF o ročník víš. A třeba když jsem si povídali já a Sára, Kája mě od ní "odháněla" , ale sama se se mnou nebavila. Nevím co mám dělat a nechci být o přestávkách sama.
  * Tak se nejmenujou, ale nechtěla jsem psát první holka, ...
  PS: mamce to říkat nechci zastává se Ely

  holka, 12 let, 9. května

  Ahoj,

  je to někdy trápení s kamarádkami, viď? Nedivím se, že nechceš trávit přestávky sama, ale nabízí se Ti Ela, (kterou Ti doporučuje mamka a asi ví proč), také Sára, která se s Tebou ve škole baví. Jinak ve vašem věku se stává, že dochází někdy ke střídání kamarádek. V dospívání se mladí lidé velmi mění, nejen fyzicky, ale i psychicky, aniž by si tyto změny někdy uvědomovali. A tak se může stát, že Ti pak vyhovují jiné kamarádky než dříve.

  Na bavení o přestávce máš tedy dvě kamarádky, na Tobě pak záleží, koho dál upoutáš Ty a kdo naopak Tebe. Nakonec se klidně můžete bavit i tři a více v hloučku, co říkáš?

  Myslím, že je moc dobře probírat to doma s mamkou. Mamka Tě, na rozdíl od nás, zná velmi dobře, a možná zná i některé Tvé kamarádky. Nemusíš se řídit jejím názorem, můžeš mít svůj, ale určitě stojí za to se nad jejím názorem zamyslet. Navíc, když budeš s mámou sdílet, poroste mezi vámi dvěma vzájemná důvěra a to je v rámci rodiny moc prima.

  Přejeme Ti pěkná, hluboká přátelství, ať v rámci třídy či jinde.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj. Jak bych se co nejlépe mohla zbavit kamarádky? Vim ze to zní hrozně, ale už delší dobu pozoruji, že se ke mně nechová jako pravá kamarádka a nedávno jsem zjistila, že mě zradila i v minulosti. Asi si budete říkat, že jsou to dětský spory, ale stejně si to neříkejte :))
  No prostě ji už asi nechci ve svym živote ale na druhou stranu je to hrozná citlivka a bojim se, že by si mohla něco udělat, což samozřejmě nechci...takze jak se jí nějak efektivně zbavit?

  holka, 10. května

  Ahoj,

  neboj, nic si říkat nebudeme – kamarádi a přátele jsou totiž v životě každého velmi důležití a to, koho kolem sebe člověk má, má vliv na to, jak se cítí.
  Pokud jsi zjistila, že se ta kamarádka jako kamarádka nechová, že Tě zradila, klidně jí to takto na rovinu řekni. Že potřebuješ být v životě dále od ní. Že může být dobrou kamarádkou někomu jinému. Je to tak fér, každý má právo si vybrat, s kým je mu dobře a s kým ne.
  Můžeš také „nenápadně vycouvávat“, oddalovat se od kamarádky, ale to není úplně férový způsob, kamarádka by měla vědět, na čem je; a taky bude mezi vámi jasno a nebudeš muset stále vysvětlovat, co se děje.
  Říkám si, jak bys to chtěla asi Ty, kdybys byla v kamarádčině postavení, jestli by ses chtěla dozvědět, jak to s Tebou druhý má, nebo ne, a jak by ses to chtěla dozvědět. To Ti může v Tvém dalším jednání pomoci.
  Vnímám, že máš obavu z kamarádčiny reakce, cením si toho. Každý se ale musí učit vyrovnávat se i s tím těžkým, co život přináší. Pokud to kamarádce řekneš s citem i úctou, bude z Tvé strany vše v pořádku a ostatní je už na kamarádce.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Zdravím.
  Mám takový problém, když se cítím v pohodě a mám dobrou náladu a jdu s tím mezi lidi, tak mi nálada a energie ihned klesne na body mrazu. Ani se s lidma moc bavit neumím, tak se snažím různým rozhovorům vyhýbat. Abych si svojí náladu nezhoršila.
  Hrozně mě mrzí, že nedokážu být v místnosti s někým abych se necítila pod tlakem. Jsem ráda když jsem sama, ale spíš bych chtěla být mezi lidmi. Ale nevím jak na to.

  holka, 13 let, 10. května

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že by ses ráda cítila lépe mezi lidmi. Takto po internetu, bohužel, nedokážeme posoudit, co Tě vede k tomu, že se mezi lidmi cítíš pod tlakem.
  Pokud nevíš, o čem s lidmi mluvit, zkus se zamyslet, co by ses o nich chtěla dozvědět, co by Tě zajímalo. Můžeš s nimi mluvit o svých koníčcích, o filmech, které jsi viděla, knížkách, které jsi četla. O svých zážitcích a pocitech. Také si můžeš zkusit začít všímat toho, o čem se baví lidé kolem Tebe, o čem se baví ve filmech a nechat se tím inspirovat.
  V každém případě Tě chci podpořit, abys na tyhle své pocity nebyla sama, aby ses svěřila někomu blízkému, komu věříš a kdo by tě mohl podpořit, s kým bys mohla přijít na to, proč se mezi lidmi necítíš dobře. A jestliže by to nepomohlo, bylo by dobré, aby ses s rodiči obrátila na pomoc odborníka, tedy psychologa, psychoterapeuta, protože člověk žije mezi lidmi a je důležité, aby se mezi nimi mohla cítit dobře. Možná máte školní psycholožku (psychologa) u Vás ve škole, tedy je možné se obrátit na ni.

  Přejeme ti bezstarostné jaro.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj Alíku a spol.,
  mám problém s nejlepší kamarádkou a už nevím, na koho bych se mohla obrátit, tak jsem se rozhodla napsat tobě.
  Začalo to tak, když nás naše společná kamarádka pozvala na svou narozeninovou oslavu, která se měla konat na začátku července minulého roku. V tu dobu jsme se moc nebavily, jen jsme se sem tam pozdravily... ale na té oslavě jsme se skamarádily a více si začaly rozumět. Dohodly jsme se, že budeme spolu následující školní rok sedět, moc jsme se těšily. Zbytek letních prázdnin jsme si nepsaly, nekomunikovaly spolu, i když z mé strany ta snaha o komunikaci byla... skoro vůbec neodpovídala a nereagovala na nabídky setkání. Ale to jsem nějak přehlížela.
  Na začátku školního roku to bylo fajn, byla s ní sranda a rozuměly jsme si. Ale postupem času mi začala dost vadit... doslova kašlala na školu a když jsem ji řekla, že píšeme písemku, tak její odpovědi většinou byla „No, tak to bude jasná pětka!“ nebo v ještě horším případě „Tak to od tebe opíšu, nevadí?“, ale já jí stejně většinou řekla, že mé odpovědi opsat může, protože jsem se ještě úplně nenaučila říkat lidem ne, což bych asi měla napravit. Opsala ode mne i pár domácích úkolů. Když jsem se jí zeptala, proč si je neudělala doma, tak se vymluvila buď „Mně se nechtělo.“ a nebo „Neměla jsem čas, včera jsem přijela domů až ve čtyři.“ časy se samozřejmě občas lišily. Ale, co je na tom zarážející je to, že se mi často chlubila tím, jak chodí spát klidně i v jedenáct večer. Takže jsem neviděla důvod, proč by si domácí úkol nemohla udělat doma, když neměla nic lepšího na práci (to, že nemá nic jiného na práci, jsem si vždy ověřila). Ani naše kamarádství nebylo jako dříve... často se o přestávkách bavila i s holkama, které předtím pomlouvala a nebo se kterými by nikdy nepromluvila. Hodněkrát mě nechala sedět o přestávkách v lavici samotnou, zatímco se ona bavila s ostatními děvčaty, na který měla špatný názor. Netrvalo dlouho a ruply mi nervy... měla jsem ještě jednu kamarádku, se kterou jsem si celkem rozuměla, takže jsem se začala kamarádit s ní a zároveň jsme spolu seděly i v lavici. Se zmiňovanou „nejlepší kamarádkou“ jsem se tedy přestala bavit a nevšímala si jí, protože mi za to nestála. Ale má to jeden háček... ta „druhá kamarádka“ má ve třídě dobrou pověst a baví se s ní prakticky úplně všichni. Zní to jako nepodstatná informace, ale právě v tomhle byl ten problém... Během jedné přestávky, která trvala deset minut, tak stihla obejít klidně i několik lidí, se kterými si povídala. Vtipné bylo, že já jsem s ní seděla, ale nepromluvila se mnou jediné slovo. Když jsme si povídaly, tak to bylo v hodině. Takže jsem byla většinou sama. Tohle období s „druhou kamarádkou“ trvalo přibližně měsíc.
  Pomalu ale jistě jsem se zase začala kamarádit s již několikrát zmiňovanou „nejlepší kamarádkou“. Bylo to někdy v druhé polovině prosince minulého roku. Tentokrát to fajn období trvalo o něco déle, nejspíš do dubna tohoto roku. Fajn období skončilo, když jsem se jí svěřila s problémem, který mě trápí. V průběhu, kdy jsem se jí svěřovala, tak mě několikrát přerušila a začala mluvit o věcech úplně mimo téma, ještě se i několikrát uchechtla, což mne ranilo, protože jsem ji brala jako kamarádku, které můžu důvěřovat a věřit jí... několikrát, když jsem se o tomhle tématu, které bylo a stále je dosti citlivé opět zmínila a začala jí o něm vyprávět, tak mi začala naznačovat, jak je to pro ni nechutné a, že mám o tom přestat mluvit. Já ji respektuji, ale mrzí mě, že mne jako kamarádku nechce vyslechnout. Přibližně před týdnem jsem po dlouhé době napsala kamarádovi, který mne jeho odpovědí dost odbyl. Byla jsem moc nešťastná, tak jsem mé „nejlepší kamarádce“ zavolala... začala jsem jí vysvětlovat situaci a číst zprávu, kterou mu poslala, ale když jsem jí přečetla zprávu, ve které mě odbyl, tak se začala smát, nechápu proč, myslím si, že z mého tónu hlasu musela poznat, že mě to trápí a ona místo toho, aby mne podpořila, tak se začala smát. Konverzaci jsem ji četla dále ještě posmutněleji, a ani jsem nestihla doříct, co jsem chtěla, tak mě přerušila a začala mi říkat, kdy půjde k zubaři a pak ji už téma, o kterém jsem mluvila vůbec nezajímalo. Častokrát mi ani nepřijímá hovory, a když jí napíšu, ať mi potom zavolá, tak nezavolá. Skoro vůbec neodepisuje na zprávy, co jí píši, takže spolu vůbec nekomunikujeme. Když už, tak se vždy ozývám první já, nikdy se neozve první ona. Dost mě to trápí a už by se s ní kamarádit nechtěla, ale nechci být ve třídě sama,protože už jsem několikrát zažila to, že jsem byla ve třídě bez kamarádů sama. Nezapadám totiž do kolektivu a nikdo jiný kromě ní se se mnou bavit nechce, nevím, co ostatním na mě vadí. Povídala jsem si o tomhle s maminkou a taky neví, co bych měla dělat.
  Byla bych ráda za radu. :)

  holka, 12 let, 4. května

  Ahoj,
  pozorně jsem si přečetla Tvoji zprávu, kde jsi popsala, jak se vyvíjel a i pořád vyvíjí vztah s Tvojí nejlepší kamarádkou a také pokusy se od ní odpoutat a najít si jinou kamarádku. Chápu, že Tě ranilo, když několikrát porušila Tvoji důvěru, nebo když se zachovala necitlivě ve chvíli, kdy jsi potřebovala především podpořit. Přátelské vztahy bývají někdy komplikované a v době dospívání je to často s druhými lidmi složité. Každý hledá sám sebe, to, co si může dovolit k ostatním a co už ne, a tak se v tom člověk často ztrácí. Ale i to patří k tomu, abychom pochopili, že ne vždy se budou ostatní lidé chovat tak, jak my očekáváme, a že ne každý může být tím ideálním kamarádem.

  Tvoje maminka i Ty máte pravdu v tom, že jednoduché řešení neexistuje. Někdy funguje o tom s druhými lidmi mluvit, vyjasňovat si věci - co Tě nazlobilo, co Tě ranilo apod., aby si to ten druhý uvědomil a mohl se příště zachovat jinak. Nevím, jestli je to ve Vašem kamarádství možné a zda to pomůže, ale dá se to vyzkoušet.
  Jindy se zase člověk rozhodne, že dokud nepotká toho opravdového kamaráda, bude se bavit s ostatními, ale nebude se svěřovat úplně se vším, co prožívá, a spíše bude brát kamarádství jako zábavu a možnost s někým být a bavit se. Citlivé a soukromé věci si nechá jen pro Ty, kterým může plně důvěřovat. Zatím to může být Tvoje maminka nebo někdo jiný dospělý. Později můžeš potkat lidi, kteří to mají nastavené jako Ty, budeš jim moct důvěřovat, a kteří Ti budou oporou. Nemusí to být lidi jen ve třídě, ale třeba někdo ze sousedství, z kroužku, z tábora apod.
  Pokud by Tě to hodně trápilo, můžeš vše probrat třeba i s psychologem, třeba máte i nějakého ve škole. V rozhovorech s ním si můžeš mnohé ujasnit a podívat se na celou věc i z dalšího úhlu pohledu.

  Přejeme Ti klidné dny.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Dobry den, omlouvam se, ze otravuji.
  Prijde mi ze mě skoro nikdo nema rad. Podle mě, ale nic špatneho nedělam. Skoro nikdo se se mnou nebaví. A ja nevim proč. Obcas si rikam, že by se měli lepe kdybych já nebyla. Skoro vsichni mají se mnou problem. A kdyz mam nejlepsi kamaradku tak tata s priteljyni jen říkaji, ze mi kolikrat lhala, coz mozna pravda je, ale ja ji asi taky občas lhala. A mně pak kazi pocit z toho, ze mam nejlepši kamarádku a je mi to líto. Pak v noci brečím. Pripadam si jako kdybych všechno kazila, ale podle mě nic nekazim. Mně se to prostè tak líbí. Ostatni maji se mnou problem, vzdy si najdou důvod. At uz to je kvůli memu smichu, kvůli tomu ze se bojim nafukovacich balonků nebo kvůli tomu, že stale sislam a taky kvůli tomu, že se hodně potím a ja nevim co vše. Prostě skoro každy proti mně něco ma a ja nevím proč, já za to nemohu, ale mrzi mě to. Prosim nevíte co mám dělat?
  Johy

  Johanna, 12 let, 2. května

  Ahoj,

  mrzí mě, že Ti připadá, jako by Tě nikdo neměl rád, i když nic špatného neděláš. Věřím, že Tě to trápí, jsi kvůli tomu smutná, v noci pláčeš.
  Chápu také, že je pro Tebe důležité mít nejlepší kamarádku. V každém kamarádském vztahu člověk může udělat nějaké chyby (to je lidské), myslím si proto, že můžete být nejlepšími kamarádky i přesto, že jste si několikrát navzájem lhaly. Můžeš tátovi a jeho přítelkyni zkusit upřímně říct, jak je pro Tebe důležitý pocit, že máš nejlepší kamarádku. Pokud bys chtěla, můžeš jim ukázat také zprávu, kterou jsi nám napsala, aby měli lepší představu o tom, co teď prožíváš. Máš právo být sama sebou a aby Tě ostatní brali takovou, jaká jsi.
  Připadá mi důležité, aby někdo ve Tvém okolí věděl, jak Ti teď je, aby ses mohla někomu svěřit a nebyla na všechno to trápení sama. Společně potom můžete hledat způsob, jak to udělat, aby Ti bylo alespoň trošku lépe. Přemýšlím, jestli kolem sebe máš někoho, komu věříš, a komu bys o tom mohla říct. Třeba i někdo další z rodiny nebo oblíbený učitel ve škole. Mohla by ses zkusit obrátit na i na školního psychologa, pokud ho ve škole máte (a je možné se s ním spojit i teď během karantény). Pokud bys všechno chtěla probrat podrobněji, než takto po emailu, můžeš se nám ozvat na Modrou linku – na chatu, telefonu anebo Skypu. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Kamarádi

  Dobrý den, píšu z účtu kamárada, protože sama žádný nemám.Všichni moji spolužáci pomalu začínají kouřit a pít. Já jsem zásadně proti, ale bojím se, že to taky přijde. Taky už všichni mají holku nebo kluka třeba se i líbají. Je normální, že já se na nic z toho necítím, ale jelikož žádné jiné kamarády nemám, tak s němi chodím ven a citím se blbě za to že taky nic z toho nedělám? Děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 20. dubna

  Ahoj,
  je skvělé, že jsi natolik zodpovědná a vyzrálá, že si uvědomuješ nesmyslnost chování svých kamarádů. Rozhodně není normální, aby děti ve vašem věku začínaly pít alkohol, kouřit, nebo s intimními partnerskými aktivitami. To, že jsi zásadně proti a nehodláš jejich chování kopírovat, svědčí o tom, že jsi vyzrálejší než oni. Rozumím ale tomu, že tlak skupiny, ve které se pohybuješ, může být silný a můžeš se postupem času ocitnout před pokušením je napodobit. Vzhledem k tomu, že asi není příliš pravděpodobné, že bys dokázala ty sama změnit chování celé party, myslím, že by nebylo od věci porozhlédnout se po jiných kamarádech, kteří se budou chovat rozumněji a adekvátněji ke svému věku. Určitě si s nimi budeš i lépe rozumět, protože budete mít na svět podobný pohled a podobné názory.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kamarádi

  Ja se opravdu moc omlouvám že otravuji ale je toho na mě teď moc. Nedávno jsem si psala s kamarádkou a ona se mě ptala co mám ráda za film a já jsem ji řekla že mám radši dětský pohádky než filmy a ona mi pak furt posílala lol a takový.. Já nevím co mám dělat mě se ty pohádky fakt líbí víc než filmy
  . Co mám dělat aby se mi nikdo za to nesmal? Chci zůstat taková jaká jsem nechci se přetvarovat. Dekuju za odpověď

  Ehm.. 11 let, 13. dubna

  Ahoj,
  vůbec nás neotravuješ, je těžká doba a tak na Tebe může všechno více doléhat. Chápu, že Tě mrzí, když se Ti kamarádka posmívá za to, že máš ráda pohádky. Ale není na tom vůbec nic špatného, možná sis všimla, jak moc i dospělých lidí se rádo na pohádky dívá.
  Asi nejde úplně zařídit, aby se Ti za to nikdo nesmál, ale určitě je dobré na to nijak nereagovat, ono to ty druhé brzy přejde. Jsem přesvědčená o tom, že se i ostatní děti rády na pohádky někdy podívají.
  Proto je dobré zůstat sama sebou, určitě se nemusíš přetvařovat. Když ostatní uvidí, že Tě to nezraňuje, brzy je to přestane bavit.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj Alíku a spol. Občas mi připadá, že mě jedna moje spolužačka má ráda, a jindy se zase chová, jak kdyby mě nesnášela. Nevíte proč? A co to znamená, že se tak chová? Děkuju za odpověď :)

  Nenormální slepice 11 let :D, 7. dubna

  Ahoj,
  když v podpisu vyplňuješ, že jsi slepice, a stěžuješ si, že spolužačka nesnáší... tohle je poradna pro lidi, nikoliv pro drůbež, ale budiž. :-)

  Možná tvá spolužačka potřebuje trochu víc prostoru? Nebo má jen špatnou náladu. Nejspíš bys zjistila víc, kdyby ses zeptala přímo jí. My o ní nic nevíme, takže netušíme, jak její chování vysvětlit. Třeba řeší spoustu jiných potíží, o kterých ti neříká, a nepřemýšlí moc o tom, jak se cítíš ty, když s tebou kvoká.

  Alík

  Kamarádi

  Ahoj, mám takový promblém ve škole s kamarády.

  Dřvíe jsem se kamarádila s dalšíma třema kamarádkama. Ty mě ale začli časem pomlouvat. A tak jsem se s nimi přestala bavit a našla si nové kamarádky. Ale protože tamty byli potom co jsem „odešla“ tři, tak „odkoply“ ještě jednu. Ty dvě mě pořád pomlouvají, ale mně už to nevadí. Přenesla jsem se přes to.
  Ale problém je s tou druhou co odkoply. Ta i přes to že mě pomlouvala, začla za mnou dolejzat. Ale já s ní nechtěla mít nic společnýho. A tak jsem se pořád bavila s „novýma“ kamarádkama. Ta holka co delejzala (říkejeme jí Karolína). Neměla jsem s ní špatné kamarádské vztahy. Ale už jsem si našla lepší kamarádky.
  Karolína mi teda začla nové kamarádky přebírat. A teď si ve třídě připadám sama. Protože tam jsou již takové ty „skupinky“ co se spolu kamarádí.
  Co mám dělat? Protože je nuda trávit přestávky sama.

  Děkuji za radu.

  holka, 12 let, 22. března

  Ahoj,

  věřím, že ve třídě je to často s kamarádskými vztahy složité. Chápu, že bys ráda přestávky trávila s kamarády a že není příjemné připadat si ve třídě sama. Připadá mi prima, že ses dokázala přenést přes pomlouvání oněch tří spolužaček. Někdy prostě není v našich silách ovlivnit, jak se k nám druzí lidí chovají - a není to naše chyba.
  Nevím, přesně, jak to s "novými" kamarádkami teď máte, ale říkám si, že i když se s nimi teď hodně baví "Karolína", nemusí to hned znamenat, že jsi o kamarádství s nimi přišla a že s nimi už nemůžeš trávit čas i Ty. Říkám si, že bys jim mohla říct, že jsi s nimi ráda a navrhnout, že společně něco podniknete. Chápu, že je to teď komplikovanější kvůli karanténě, kdy nechodíte do školy, ale můžete se třeba spolu sejít na Skypu, probrat, co je nového, vymyslet co společně podniknete, až se budete moci vidět. Může se také stát, že si časem začneš dobře rozumět i s někým dalším ve třídě a budeš trávit čas i s ním.

  Ať se daří,

  Modrá linka