Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Menstruace a výtok

  Ahoj všichni, vím že sem pokládám už asi třetí dotaz ale snad to nevadí??.

  Před půl rokem jsem začala menstruovat. Mamka mi včera řekla že asi za 14 dní půjdeme za dětskou gynekoložkou. Já se toho strašně bojím.
  Mám se bát, nebo nebude to bolet? Protože jsem celkem stydlivá.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 16. října 2019

  Ahoj,
  můžu tě ujistit, že se vůbec nemáš čeho bát. Gynekologická preventivní prohlídka nebolí a pokud je gynekolog citlivý (což dětský gynekolog zcela jistě bude), není ani nepříjemná. Je skvělé, že tě maminka ke gynekologovi objednala, protože po začátku menstruace by dívky skutečně první preventivní prohlídku měly absolvovat. Ještě jednou tě ale ujišťuji, že se opravdu není čeho obávat. Prohlídka trvá jen pár minut a není nijak bolestivá.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíkova milá poradno, omlouvám se, že zdržuji, ale dozvěděla jsem se, že v červnu jedeme ze třídou na takový menší pobyt. Na jednu stranu se moc těším, ale na druhou stranu mám strach. Bojím se, že to tam dostanu a nebudu připravená. Také bude určitě vedro, budeme v kraťasích a jelikož se neholím, budou se mi ostatní smát. Strašně se bojím mamce říct, že bych ráda měla jistotu, jestli by mi tedy sebou nedala vložky a také, že se v létě neoholená budu cítit trapně... Jsem s mámou v pohodě, trávím s ní čas, ale moc spolu o těchto věcech nemluvíme. Řekla mi, co je to menses a o holení a tak se vůbec nezmínila. Mohli by jste mi prosím poradit, jak se v této situaci zachovat?
  Předem moc děkuji za odpověď a přeji vám krásný den

  holka, 13 let, 2. června

  Ahoj,
  chápu, že máš obavy, jak to bude na výletě se školou s případnou první menstruací a rozumím tomu, že by sis přála být oholená.

  Myslím, že je důležité mít vložky s sebou, a že máš právo i být oholená, aby ses cítila dobře. Pokud máš s mamkou dobrý vztah, doporučuji Ti to s ní probrat, i když se obvykle o těchto věcech nebavíte a i když z toho máš velký strach. Říkám si, že možná mamka čeká na to, až se zeptáš, někdy je i pro rodiče těžké o takových věcech začínat rozhovor. Je také žena, takže určitě ví, jaké to je holit se a i to, že má být dívka vybavená vložkami, aby ji menstruace na výletě nezaskočila. Myslím, že to společně zvládnete vyřešit.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahojky,
  Mí rodiče jsou na mě dost naštvaný, protože vždycky jednou za měsíc nejdu na atletiku, kvůli menstruaci, ale já nevím, jak jim vysvětlit, že já to nijak neovlivním a vždycky na mě vrčí, že jestli tam nechci chodit, ať to řeknu a vždycky když se držím za břicho a vidí to táta tak on vždycky: ,,Tak co tě bolí tentokrát?"

  Já už to vážně nechci poslouchat....... :'(((((((((

  Greyfur, 26. května

  Ahoj Greyfur,

  vnímám, že Ti záleží na tom, abyste s rodiči dobře vycházeli. To, že jednou za měsíc chybíš na atletice, by to nemělo kazit. Myslím, že by mohlo pomoci úplně normálně rodičům říci, že jednou za měsíc kvůli menstruaci do atletiky nepůjdeš, ale jinak že do ní chodit chceš.. Můžeš mluvit o tom, že Ti je líto, co Ti táta říká, že se Tě to dotýká a požádat ho o pochopení. I Ty se ale můžeš zeptat rodičů, co oni by chtěli jinak nebo co jim vadí.

  Rodiče věci přirozeně vidí z jiného úhlu a chtějí, abys v atletice byla co nejvíc. Když se domluvíte na jedné absenci měsíčně, se kterou se dopředu počítá, mohlo by to vztahy mezi vámi urovnat.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku,
  Už asi 3. den mám hnědý výtok. Ze začátku jsem myslela že to souvisí s menstruací kterou jsem dostala asi o 10 dní dříve (teprve druhá menstruace takže nepravidelná), trvala krátce proto jsem myslela že "doznívá". Dnes mě napadlo že to vlastně nemusí být kvůli ní, protože vím že jsem v poradně už o hnědém výtoku četla... Proto mě zajímá co mám dělat? S mámou se o takových věcech opravdu stydím mluvit 😣
  Další věc která by mě zajímala, jestli výtok budu mít už pořád, každý den, nebo jsou jenom dny kdy výtok člověk má a kdy ne? Protože v poslední době mám celkem silný a je to dost nepříjemné...

  Děkuji, a doufám že mé dotazy jsou srozumitelné 💖

  holka, 13 let, 26. května

  Ahoj,
  ačkoli neustále zdůrazňujeme, že nejsme lékaři a že dělat diagnózu na dálku je prakticky nemožné, ve tvém případě bych si troufla říci, že hnědý výtok bude mít velmi pravděpodobně souvislost s nastupujícím menstruačním cyklem, který si teprve „sedá.“ Pokud není spojen se svěděním, pálením, bolestmi v podbřišku, nebo výrazným zápachem, myslím, že se nemusíš znepokojovat. Kdyby však ani po několika dnech neustával, určitě by bylo lepší objednat se pro jistotu na kontrolu ke gynekologovi.
  Silný výtok je poměrně častým doprovodným signálem dospívání a má souvislost s hormonálními změnami, které ve tvém těle probíhají. Postupem času se množství výtoku ustálí a zmírní, ale v nějaké míře s ním budeš potkávat celý život. I u dospělých žen se vyskytuje a jeho množství i konzistence se mění podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se žena právě nachází. Jsou dny, kdy je jeho množství skutečně miniaturní a téměř neznatelné, a naopak dny, kdy se jeho intenzita zvyšuje. V případě, že žena trpí silnějším výtokem a je jí to nepříjemné, lze situaci řešit například za pomoci intimky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dobrý den,
  mohu se zeptat, jestli je normální, že mám už menstruaci, ale i tak ještě výtok?
  Vysvětluji si to tím, že to ještě není úplné, protože ji mám už po 3 týdnech a ne po měsíci a po skončení mám výtok. Jde nějak zamezit výtoku? Moc děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví :)

  holka, 12 let, 26. května

  Ahoj,
  chápu tvé obavy a znepokojení, ale mohu tě ujistit, že je to zcela normální. Jednak zvýšené množství výtoku k dospívání patří (v souvislosti s hormonálními změnami, které se ve tvém těle odehrávají) a jednak určité množství výtoku budeš na kalhotkách nacházet už celý život. Mají jej i dospělé ženy a jeho množství i vzhled se liší podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se právě nachází. Obecně se uvádí, že pokud výtok není spojený s pálením, svěděním, bolestmi v podbřišku, nebo výrazným zápachem, není potřeba se znepokojovat. Pokud by tě množství výtoku obtěžovalo, lze jej řešit například použitím intimky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dobrý den poradno, za chvíli budu mít první menstruaci ale strašně se bojím že to bude bolet. Co mám dělat abych se tak nebála?

  holka, 11 let skoro 12 let, 24. května

  Ahoj,
  chápu, že jsi zmatená, nejistá a máš obavy. Jedná se o novou „věc“ ve tvém životě a je zcela přirozené, že máš strach z neznámého. Ale nemusíš se bát, menstruace obvykle nijak nebolí. Někdy je krvácení doprovázeno poněkud nepříjemnými „křečemi“ v podbřišku, nicméně ty ženy, které zažívají menstruační bolesti, si zkrátka vezmou slabý prášek proti bolesti a tím je problém vyřešen. Navíc jsou obvykle slabé bolesti v podbřišku přítomné jen na začátku krvácení a pak zeslabují. Ale jak už jsem řekla, rozhodně nejsou přítomné u každé ženy. Skutečně se nemusíš bát, protože případné nepříjemnosti spojené s menstruací jsou pouze drobné - ostatně menstruují ženy na celém světě a nijak to neohrožuje jejich zdraví, nebo psychickou pohodu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj poradno.
  Je mi celkem trapné pokládat takový dotaz, ale já s tím mám opravdu problém.
  Je mi 11 let a asi v listopadu (2019) jsem dostala první menstruaci. Nikdy předtím mě menstruace nijak zvlášť nebolela, ale minule když jsem dostala menstruaci strašně moc mě to bolelo (ne, že bych z toho třeba omdlela). Teď, když jsem dnes opět dostala menstruaci, zase mě to bolí a pořád se to zhoršuje. Někdy mám takové bolesti, že nedokážu vůbec nic dělat. Nevíte co s tím mám dělat, aby mě to tak moc nebolelo? Mám si na to vzít prášky? Pokud ano, tak jaké?

  Další moje dotazy jsou, jak mám poznat, že budu mít menstruaci? Ještě ji nemám pravidelnou, takže nikdy přesně nevím, kdy to přijde. Když nevím, kdy to přijde vždycky se mi stane, že si nevezmu vložku a mám potom kalhotky od krve, nevíte jak tu krev z kalhotek mám vyprat? Taky mně strašně vadí to, že občas mně to přes vložku proteče a celkově jsou mi vložky velice nepříjemné. Je normální, že v mém věku používám ty největší vložky? Chtěla bych vyzkoušet tampony, ale přitom se strašně bojím. Jsem na tampony ještě moc malá, nebo je mám vyzkoušet? Jaké jsou pro dívky v mém věku nejvhodnější? A jak je tam mám popřípadě dát? (tohle se asi těžko popisuje a nevím, jestli mi to popíšete)

  S mamkou o tom mluvit nechci, a ani nemůžu (zrovna teď je na měsíc mimo město). Mamce jsem nikdy neřekla o tom, že mám menstruaci (vím, kde má schované vložky, od tamtud si je taky beru), myslím si, že ale mamka už to dávno ví. Moje mamka je strašně nepříjemná a na tohle téma se s ní opravdu bavit nemůžu. Natož aby jsem se jí ptala, jak si mám zavádět tampony, to by se mi začala smát (mamka je opravdu taková). Proto prosím o radu vás, protože jak už jsem zmínila, menstruaci budu muset přežít bez mamky.

  Předem moc děkuji za odpovědi, na tohle trapné, intimní a divné téma. Jen chci poprosit, aby mi neodpovídal Alík :D

  P.S. Spěchá to, bolesti mám opravdu velké.

  Anonymka, 11 let, 23. května

  Ahoj,

  je úplně pořádku a normální, že přemýšlíš nad otázkami kolem menstruace - obzvlášť když jsou Tvoje poslední dvoje měsíčky tak bolestivé. Je moc dobře, že jsi napsala a snažíš se získat informace. Mrzí mě, že pro Tebe teď mamka není oporou.

  Nejdříve k bolesti, kterou popisuješ: nevím přesně, jestli Tě bolí břicho (v podbřišku) anebo přímo v intimních místech. Navíc nejsem lékař, proto takto na dálku nedokážu přesně určit, do jaké míry je to normální a co by proti tomu pomohlo. Bolesti břicha během menstruace se objevují docela často. Pokud Tě to ale bolí hodně, určitě bych doporučila zajít k lékaři, který by Tě vyšetřil a doporučil třeba i léky. Určitě není dobrý nápad, brát si nějaké léky jen sama od sebe. Chtěla bych Tě podpořit, abys o bolestech alespoň jednomu z rodičů řekla. Jsou zodpovědní za to, aby se o Tebe postarali, když Ti není dobře a podle zákona by Tě měli k lékaři doprovodit. Nevím, jestli jsi v kontaktu i s taťkou nebo s kým teď jsi, když mamka není doma - přemýšlím, jestli by ses mu mohla svěřit, že je Ti špatně. Nebo možná někdo další z rodiny, kdo by Ti s tím mohl pomoci? Třeba babička, teta a podobně.

  K Tvým dotazům:
  1) Jak poznám, že budu mít menstruaci: Je pravda, že v prvních letech, může být menstruace docela nepravidelná a upraví se to až časem. Ne vždy je možné přesně poznat, kdy měsíčky přijdou, navíc každý může mít trošku jiné příznaky. Někdy to dívky a ženy poznají podle toho, že mají několik dnů před menstruací citlivější prsa, začne je trošku bolet břicho nebo záda, jsou citlivější na teplo a chlad, častěji se střídají nálady. Věřím, že se Ti postupně podaří to u sebe vysledovat a odhadnout, kdy by tak měsíčky mohly přijít. Aby sis neušpinila kalhotky, můžeš pár dnů dopředu preventivně nosit menší vložky (říká se jim "slipové").

  2) Jak krev z kalhotek vyprat? Asi nejlepší způsob je vyprat je na vyšší teplotu v pračce. Nejdříve je možné si je také přeprat např. v umyvadle pomocí studené vody a trochy pracího prášku. Při praní v ruce ale hrozí, že se prádlo tak dobře nevypere a nevymáchá - a něco z prášku na kalhotkách zůstane, což by mohlo možná vést k nějaké infekci nebo svědění. Proto je lepší i po ručním praní dát prádlo ještě do pračky.

  3) Je normální, že ve svém věku používám ty největší vložky? Dívky se hodně liší v tom, jak silnou mají menstruaci - proto ano, je normální, že používáš největší vložky. Chápu, že to někdy není pohodlné a že se bojíš, že krev proteče. Možná to chce vyzkoušet různé druhy a tvary vložek, než zjistíš, jaké Ti nejvíc vyhovují. Přemýšlím, jestli by Ti někdo mohlo pomoci nějaké vložky koupit, abys je mohla vyzkoušet.

  4) Tampony: tampony mohou používat i dívky ve Tvém věku - dovedu si ale představit, že je to pro Tebe něco neznámého, čeho se bojíš. Nemusíš se do ničeho tlačit, někdy je pro mladé dívky fajn, když nějakou dobu počkají než lépe poznají své tělo, aby pro ně bylo zavádění tamponu snadnější. Obrázkový návod na zavedení tamponu najdeš v každém balení - krabičce s tampony. Je možné, že to bude nějakou dobu trvat, než najdeš ten správný pohyb a úhel, v jakém tampon zavést. Je důležité nejít při zavádění přes bolest, mělo by to jít hladce, jakmile v tom najdeš trochu cviku. Je také důležité myslet na správnou hygienu a před zavedení tamponu i po něm si důkladně umýt ruce mýdlem. Co se týče typu tamponu - pro mladé dívky jsou pro začátek na zkoušku vhodné tampóny nejmenší velikosti ("mini").

  Říkám si, jestli máš ve svém okolí nějakou ženu, které by ses se všemi takovými otázkami mohla svěřit a která by Ti mohla poradit - třeba teta, babička anebo maminka některé kamarádky? Kdybys něco z toho, co Tě trápí, chtěla probrat podrobněji, můžeš se nám taky ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu anebo Skypu. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Přeji, ať je Ti co nejdřív zase dobře,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj, je mi 12 a půl a mám každý den výtok ale měsíčky nemám. Je to normální?
  A proč mám vlatsně výtok ? A proč KAŽDÝ DEN!?

  děkuji za odpověď

  sanka, 12, 5 let, 21. května

  Ahoj,
  ve dvanácti letech je zcela normální, že se menstruace ještě nedostavila. Nástup menstruačního krvácení je velmi individuální a některé dívky jej mohou dostat až třeba v šestnácti letech - a i to je zcela normální. Žena zkrátka začne menstruovat v okamžiku, kdy je její tělo dostatečně zralé.
  Intenzivní výtoky jsou potom také zcela běžnou součástí dospívání. Souvisí s hormonálními změnami a pokud nejsou spojeny s pálením, svěděním, nebo bolestmi, není obvykle potřeba je řešit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku a spol..Jsem tu nová! Takže bych se chtěla zeptat ohledně mences.. Mám 12, 5 a ještě to nemám. Skoro všechny holčiny od nás ze třídy a z tancování to už mají.. Já se na to strašně moc těším, ale nevím jestli je následující pravda: Prej je věk ve kterém to dostaneš dědičný po matce, babičce.. Noo a mamka to dostala až ve 14ti..Kamarádka která to má, to dostala nedávno a je jí 12.No a jde o to že její mamka to taky dostala ve dvanácti.. Moc se na menses těším, ale bojím se že to dostanu mezi poslednima (v těch 14 ti noo)

  holka, 12 let, 21. května

  Ahoj,
  vítáme tě mezi námi a protože vidím, že jsi vzápětí položila i druhý dotaz týkající se výtoků a toho, zda mohou být předzvěstí menstruace, dovolím odpovědět i na ten v rámci jedné zprávy.
  Co se týká věku, ve kterém nastoupí menstruace, ten je velmi individuální a nedá se předem předpovídat. Ačkoli někdy může skutečně korespondovat s věkem, v němž začala menstruovat matka dívky, a některé výzkumy to i naznačují, určitě to není pravidlem. Záleží především na tom, jak je tělo zralé a vyvinuté. Ve svém věku máš na menstruaci ještě spoustu času a většinou se uvádí, že je zcela normální, pokud dívka dostane menstruaci do šestnácti let.
  Ohledně tvého dotazu na výtoky ti mohu sdělit, že četné výtoky většinou provází dospívání, což znamená, že se tvé tělo vyvíjí. Mohou být skutečně znamením, že menstruace v dohledné době přijde, ale stejně tak je možné, že si na ni budeš muset ještě pár let počkat. Obě dvě varianty jsou zcela v pořádku a nemusíš se jimi trápit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat vždycky asi 2 týdny před menstruaci až do menstruace mám výtok prostě úplně jako vodu nesmrdí nic je to dost nepříjemné když sedím nebo něco takového teď se postavim nebo si kichnu a vyteče to že mě na internetu jsem to hledala co by to mohlo byt a psali tam že to je třeba u těhotných ale to ja nejsem tak jsem hledala dal a tam psala jedna pani ze to je nějaká nemoc nějaký bacil v pochvě a tam někde a že se to přenáší ve výřivce a v bazénech no a právě týden před tim než se mi to začlo dit jsem byla s rodinou na bazéně a taky ve vyrivkach no a ta pani tam psala ze musím navštívit ginekologa ale ja se bojim myslíte ze bych mohla mit ten bacil? Mam to ale vždy 2 týdny před menstruaci a po menstruaci uz ne a pak kdyz se blíží tak zase předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 10. května

  Ahoj,
  kladeš nám otázky ohledně úniku tekutiny z intimních míst. Umím si představit, že je to hodně nepříjemné a že máš obavy, co se s Tebou děje.
  Když si čtu Tvůj dotaz, říkám si, že důvody mohou být nejrůznější. Píšeš, že se to děje pouze v určité fázi menstruačního cyklu, může to, ale také nemusí s menstruačním cyklem souviset. Může se jednat o výtok ( a i ten může být do určité míry úplně v pořádku - souvisí s přirozenou funkcí ženských orgánů), ale také i o malý únik moči. Jak píšeš, může ale jít i o bakteriální infekci. Jako linka důvěry Ti říci nemůžeme, o co jde - je třeba opravdu vyhledat gynekologa, jak píšeš, a to osobně, na dálku není možné určit nic.
  Návštěvy gynekologa se bát nemusíš, lékaři a lékařky jsou připraveni na to, že k nim dívky přicházejí poprvé a mají strach. Na svoji první návštěvu gynekologa můžeš poprosit mamku nebo jinou dospělou osobu, ať Tě k vyšetření doprovodí, přímo u něj ale nebude (nebudeš-li chtít). Kdyby se Ti o tom, proč potřebuješ jít na gynekologii, špatně mluvilo, můžeš mamce předat k přečtení tohoto Alíka.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj vsichni :D

  Je mi 10 a už nějakou dobu mám menstruaci. (vím je to dost brzo, ale proste jsem v pubertě)
  Ma otázka zní : Co je to "intimka"? Vím, ze to je něco ohledně menstruace, ale co?
  Předem děkuji :D

  holka, 10 let, 11. května

  Ahoj,
  intimka je velmi tenká a nenápadná vložka, která se zpravidla používá při slabém krvácení, jaké se například objevuje při doznívající menstruaci. Její výhodou je nenápadnost a skutečnost, že zachytí ono malé množství krve, které je příliš malé na to, aby se používala vložka klasické velikosti nebo tampón - a přitom samozřejmě nechceš mít špinavé spodní prádlo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj jsem strašně nervózní že nedostanu první menstruaci a že nebudu moct mít děti.. Kdybych do 16 let nedostala menstruaci, tak pak lze nějak vyvolat a menstruaci dostat? Každá žena má menstruaci, nebo prostě některý jí vůbec nedostaly? Jaké jsou důvody neplodnosti? Jak velká šance je že nedostanu menstruaci? Jak velká šance je že budu neplodná? Když se zjistí neplodnost tak lze to nějak vyléčit nebo tak??? Prosím o radu, fakt prosím strašně se bojím protože je mi 13 a nemám menstruaci a bojim se že z nějakého důvodu budu neplodná...

  holka, 13 let, 8. května

  Ahoj z Modré linky,

  trápí Tě obavy z toho, žes ještě nedostala menstruaci. Chápu, že mnohé dívky menstruaci již ve 13 letech mají, avšak ještě máš dost času, aby se první menstruace dostavila. Je proto zatím velmi předčasné obávat se dalších záležitostí jako je neplodnost.
  Jestliže bys přece jen menstruaci sama nedostala, je samozřejmě možné objednat se na gynekologii, a pokud by bylo třeba, je možné ji vyvolat.
  Je ale dobré na své obavy nezůstávat sama, bylo by fajn, kdyby sis mohla o tom všem popovídat třeba s mámou, případně s jinou Tobě blízkou ženou, které věříš.

  Přejeme Ti bezstarostné dny.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj, 5-9. dubna jsem měla špinění, poté 10.dubna první menstruaci, která trvala ale jenom 1 den... Je to v pořádku? Děkuju

  holka, 12 let, 4. května

  Ahoj,
  ano, je to naprosto v pořádku. Zpočátku menstruační cyklus potřebuje čas, aby se usadil a stal se pravidelným. Nepravidelnosti cyklu jsou proto na začátku naprosto normální a nemusíš se jich obávat. Samozřejmě pokud nejsou spojeny s nějakými zdravotními problémy.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj Aldo, hele dneska mi přišla první menstruace a břicho mě nebolí není to divný?

  A jenom, nevíš kde by se teď v karanténě dal sehnat menstruační kalendář??

  Evženka, 11 let, 1. května

  Ahoj,
  divné to není, protože průběh menstruace je velmi individuální, takže někoho břicho může bolet a někoho zase vůbec. Pokud patříš mezi ty šťastné, které se s menstruační bolestí břicha nebudou potýkat, můžeš si jen blahopřát.
  Ohledně menstruačního kalendáře existuje spousta možností. Stačí zadat do vyhledávače heslo „menstruační kalendář“ a vyjede ti víc než devadesát tisíc odkazů. Můžeš si kalendář vytisknout, ale existuje dokonce i aplikace, kterou si můžeš stáhnout do mobilu. Podívej se a vyber si sama, co ti bude víc vyhovovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj Báro, Modrá linko a ostatní.Četla jsem tu, že první menstruaci může mít člověk ve 12 ale klidně až v 17.Docela se někdy bojím že to dostanu.Mám proto pár otázek.

  1. Jaké jsou příznaky menstruace.
  2. Co mám dělat když to dostanu
  3. kamarádka říkala že to může člověk dostat při změně prostředí (např.na horách) je to pravda?
  4. Co všechno kromě tamponů se dá používat (moc mě neláká představa že je budu muset dávat dovnitř)
  5. Je lepší to říct rodičům nebo si to nechat pro sebe?(docela se stidím)

  Doufám že je v mém věku v pořádku že se ptám.
  Já vím že nejste lékaři ale nikoho jiného komu bych se svěřila neznám.

  Předem děkuji za odpověď

  holka 12 let, 24. dubna

  Ahoj,
  je naprosto v pořádku, že se ptáš a moc ráda ti odpovím. To, že nejsme lékaři, zdůrazňujeme především u zdravotních dotazů, u kterých by mohlo hrozit, že se zanedbají nějaké zdravotní problémy, což by bylo velmi nezodpovědné, ale na zodpovězení tvých dotazů si myslím mohu troufnout:

  1. Menstruaci poznáš velmi snadno podle toho, že začneš krvácet. Někdy se zpočátku může jednat pouze o špinění, jindy se rovnou může objevit silnější krvácení. Někdy je doprovázeno i bolestmi v podbřišku, ale to rozhodně není pravidlem.
  2. Tuto otázku si dovoluji sloučit rovnou i s tvým pátým dotazem. Určitě si myslím, že by bylo dobré svěřit se mamince s tím, že jsi dostala menstruaci a ona ti určitě poradí, jak například zacházet s vložkami a podobně.
  3. Změna prostředí, respektive cestování, skutečně na menstruační cyklus může mít vliv, ale spíše se to týká jeho pravidelnosti. To znamená, že se může stát, že žena, která už pravidelně menstruuje, dostane menstruaci se zpožděním, když například někam letí.
  4. Při menstruaci se v podstatě dají používat vložky, nebo menstruační tampóny (malá část žen používá menstruační kalíšky, nebo menstruační kalhotky, které jsou ale spíše alternativní metodou). Nemusíš se bát, že bys byla odkázaná pouze na zavádění tampónů, pokud ti tato představa není příjemná. Vložky se vyrábí v mnoha velikostech, tloušťkách i tvarů, takže si stoprocentně vybereš takové, které ti budou vyhovovat.
  Měj se hezky!
  Bára
  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku a spol.... Mám dotaz ohledně menstruace, na internetu jsem četla spoustu článků jak menstruaci zeslabit..... ale nikde jsem se nedočetla jak jí zesílit... Mám jí dost slabou, a bojím se léta a koupání, protože když jsem zkoušela tampony tak vždy nebyly dostatečně nasáklé i když jsem brala ty nejmenší velikosti (špatně se vyndavaly)( a já nechci přijít o koupačky).....
  Moje 2. dotazy zní: 1- Je normální normální když mi na ,,ty dny,, stačí intimka?
  : 2- Poradili by jste mi prosím nějaké babské rady, nejlépe
  potažmo nějaký web?
  Předem díky za odpověď.

  holka, 12 let, 19. dubna

  Ahoj,
  neexistuje jediný rozumný důvod, proč bys měla chtít svou menstruaci zesílit. Naopak spousta žen řeší opačný problém a za slabší menstruaci by daly prakticky cokoli. Menstruační cyklus se ti navíc může v průběhu času měnit a je dost možné, že až budeš starší, zesílí (a pak se s tebou vsadím, že budeš ještě s radostí vzpomínat na dobu, kdy jsi měla slabou menstruaci). Slabé krvácení není žádnou překážkou pro použití tampónů, takže si s tím nemusíš dělat žádné starosti.
  Měj se hezky!
  Bára