Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Z technické poradny

  Může mi klesnout hodnost?

  Hodnosti

  Ahoj, chci se zeptat, když si koupím dárek a odečtou se mi kačky, klesne mi i hodnost, nebo zůstane stejná?

  Ahoj,

  hodnost se počítá z celkového počtu nasbíraných kaček za celou dobu registrace. Pokud si tedy objednáš dárek z Katalogu dárků, odečtou se Ti sice kačky, ale bez vlivu na hodnost - ta tedy zůstane stejná. Odečtení kaček tedy nemá vliv ani na případný postup k vyšší hodnosti, pokud už nemáš tu nejvyšší.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Jak může v poradně odpovídat štěně?

  Hodnosti

  Ahoj, jak to, že je centrum Locika štěně, když s Alíkem kamarádí už přes dva roky? Děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  pro některé odpovídající odborníky v poradně jsme před pár lety vyrobili speciální oddělený přístup k webu, aby měli odpovídání organizačně snazší. Ve skutečnosti se tedy do Alíka standardně nepřihlašují… a proto se jim ani nemění hodnost. Kdysi se jim neaktualizoval ani čas posledního navštívení Alíka, což jsme nějak zakamuflovali, ale na hodnosti/trofeje jsme trošku pozapomněli. :->

  Já myslím, že je to docela šikovné štěně a že jinou hodnost ani nepotřebuje. Kéž by byla všechna příchozí štěňata takhle hodná a vzdělaná. :-D

  Opakování aprílových hodností

  Hodnosti

  Ahojky, dneska je apríl, takže máme nějaké hodnosti... Jak to, že mají Rex999 a lékařský stejnou hodnost? Jsem si myslela, že každý máme originální...

  Díky za odpověď.

  Gigisuška

  Ahoj,
  určitě ne. Asi není těžké si všimnout, že se v aprílových hodnostech vyskytují různé kombinace nějakého konečného počtu přídavných a podstatných jmen. Existují tedy jakési dvě sady, z nichž se slova různě kombinují (podle ID uživatele, to je to číslo, které máš na vizitce schované pod nabídkou „Tvůj účet“).

  Pokud dobře počítám, tak se tady letos točilo celkem 96 podstatných jmen a 92 jmen přídavných. Když to pronásobíme, dostaneme se na číslo 8832. To je dost, že? Nicméně přezdívek je tady určitě daleko více, z čehož plyne, že se hodnosti určitě opakovat musely. Je to také dost o náhodě, určitě bys snadno objevila i opačné kombinace, tedy ty, s nimiž se v nástěnce nikdo nepochlubil. ;-)

  Starší hodnost, než měla být

  Hodnosti

  Ahoj, dneska jsem měl mít hodnost veterán, ale píše mi to, že musím nasbírat ještě -35 kaček.
  Jakto že jsem v mínusu?8-o
  Hezký den

  Ahoj,
  vypadá to, že hodnost může mít nějakou setrvačnost. Myslím, že nanejvýš v řádu minut.

  V posledních týdnech si na to stěžovalo více lidí, máme někde nějakou chybičku v kešování. Podobné závady se strašně špatně odhalují a testují, protože se projevují jen při souběhu aktivity více lidí, což si programátor na svém stroji nemůže snadno nasimulovat. :-(

  Myslíme si, že v průběhu tvého přihlašování (během těch pár milisekund) někdo přišel na tvoji vizitku, nebo na cokoliv, co s tebou souvisí – nemusel to být člověk, mohl to být klidně robot vyhledávače. Ten způsobil, že se dočasně zapamatoval stav tvé hodnosti těsně potom, co se zapamatovaný stav v průběhu tvého příchodu vyčistil, a těsně před tím, než se změnil na novou hodnotu. Takže přestože v databázi už byla uložená nová výše kaček a nová hodnost, na webu se ti ukazovala stará hodnost. A pak se ti na přehledu kačkového konta logicky spočítalo, kolik kaček chybí do následující hodnosti za tou starou hodností… což samozřejmě vyšlo jako záporné číslo, protože už jsi měl dost kaček na následující hodnost. :-D

  Předpokládám, že po pár minutách se zapamatovaná hodnost zapomněla a zjistila se nová hodnost správně, takže závada zmizela. Ale chápu, že to bylo chvíli matoucí.

  Díky moc, že jsi nám to nahlásil! okok
  Bez podobné bdělosti uživatelů bychom nezjistili, že se to děje. Je to drobný detail, ale chtěli bychom ho opravit. Snad to stihneme dřív, než se staneš zasloužilým veteránem. ;-)

  Hodnosti

  Ahoj, co je to aprílová hodnost?

  Ahoj,
  vezměme si toto slovní spojení po částech:

  1. Apríl – 1. duben, což je takový den srandiček a různých žertíků
  2. hodnost – jakési zdejší označení, které běžně souvisí s množstvím kaček či počtem dnů, které kamarádíš s Alíkovem

  Teď to zkusíme trochu spojit dohromady! Hodnost a 1. duben. Aprílovou hodnost má na Apríla (takže 1. dubna) každý registrovaný uživatel. Tato hodnost nijak nesouvisí s dobou strávenou tady ani s množstvím kaček (jen s pořadovým číslem účtu, tzv. ID, ale o tom jinde). Je to čistá legrácka, jejímž účelem je pobavit... no, dobře, možná i trochu někoho nachytat, ale to se na Apríla dělá. ;-)

  Jen tak mimochodem, máme tady i nástěnku Jakou máte aprílovou hodnost?, v níž je spousta příkladů, jak takové hodnosti vypadají. Jejich čtení zaručeně pobaví, takže příjemnou zábavu!

  Hodnosti

  Ahoj, pokud si něco vyberu z katalogu, budou se mi odečítat kačky a budu mít stejnou trofej?

  Díky.

  MichalkaMalenka, 18. února 2022

  Ahoj,
  ano, pokud si objednáš dárek z katalogu dárků, odečtou se Ti kačky, ale na trofej, hodnost toto vliv nemá, ta Ti zůstane stejná, počítá se totiž z celkového součtu získaných kaček, takže pokud už nemáš tu úplně nejvyšší, klidně se Ti může po čase zvýšit.

  Hodnosti

  Ahoj.
  Mám dotaz: pokud někdo není déle aktivní na Alíkovi a přihlásí se až když je zatoulaný, pustí ho to na ten účet, nebo si musí vytvořit jiný?
  Děkuji za odpověd! :-)

  Ahoj,
  na účet ho to normálně pustí. Zatoulaný je zvláštní hodnost, která akorát říká, že dotyčný na Alíkovi hodně dlouho nebyl. Není to žádné „zablokování" účtu ani nic podobného.

  Hodnosti

  Nazdarek
  mam dalsi a hned 2 dotazy
  nemohlo by byt na vyzitce nekde napsano (kdyz jsem byl zatoulany a dosahl jsem honosti sampion /ne nebyl)kdysi jsem byl zatoulany aby vsichni videli ze jsem to dokazal rok nechodit na alika a jestli uz to existuje budu jedine rad
  a jeste neco napadlo me kdyz je popisek u videi na youtube jestli by neco takoveho nemohlo byt i u vtipu ze bych tam napsal za opakovany vtip se omlouvam a preji hezky zbytek dne ariana
  omluvam se za gramatiku (kdo mi asi odpovi hmmm....)

  jeste jednou hezky zbytek dne ariana

  Ahoj,
  sice má Alík daleko do nějakého seriózního podnikání, ale stejně musím napsat, že mi přijde podnikatelsky nerozumné odměňovat kohokoliv za to, že sem vydrží nechodit. :-D

  Zvažujeme, že by mohla existovat kačková odměna za to, že se člověk vrátí po dlouhé době, ale bude podstatně menší, než kolik by šlo získat pravidelným navštěvováním. Záměrem věrnostního programu i hodností/trofejí je, aby sem lidi chodili, případně, aby i něco zajímavého vytvářeli. Snažíme se, aby nebyl Alík návykový tím špatným způsobem, ale udržet lidi tady určitě chceme.

  Co se týče popisků videí a vtipů, to jsem asi úplně nepochopil, jak to zamýšlíš. Chvíli jsme před lety přemýšleli, že by i vtipy mohly mít své redakční rozpravy, kde by si redakce mohla s autorem vtipu o něčem v zákulisí popovídat (stejně jako to funguje u Alíkovin), ale byl by to asi zbytečně složitý aparát, který by neměl většinou využití. Opakovaný vtip je problematický jen tím, že redakci na chvilku zdržuje. Omluva za opakovaný vtip a psaní odpovědi „nevadí, nic se nestalo“ zdržují také. Je to jedna z věcí, nad kterými je snazší mávnout rukou. ;-)

  Rozdělování dotazů bychom také chtěli vyrobit. Teď nevím, do jakého tématu tenhle dvojdotaz zařadit. :->

  Jak zjistit aprílovou hodnost z roku 2021

  Hodnosti

  Dobrý večer milá poradno.
  Na apríla jsem tu nemohla být, tak by mě zajímalo, jestli se dá nějak zpětně zjistit aprílová hodnost. Nebo se aprílová hodnost objeví jen uživatelům, kteří 1. dubna přijdou na Alíka a neaktivním zůstane ten den normální hodnost?
  Předem děkuji za odpověd’. :-)

  Ahoj,
  aprílová hodnost se 1. dubna počítala všem, nehledě na to, zda na Alíka přišli. Předloni jsem popsal princip, jak se sestavuje, loni jsem i v jedné odpovědi odkázal na kus C# kódu, letos jsem zkusil vytvořit interaktivní formulář, který umí hodnost zpětně určit z čísla:

  Aprílová hodnost v roce 2021:

  Protože už není apríl, tak upozorňuji, že výběr hodnosti je víceméně náhodný. Nevíme, jak vypadají tvá záda, ani jestli tvůj hrb rozverný.

  Tento formulář ukazuje hodnost používanou pro apríl roku 2021. O rok později vznikl další formulář pro apríl v roce 2022.

  Hodnosti

  Ahoj, chtěla bych se na něco zeptat... Jednou jsem takhle projížděla Alíka, a narazila jsem na tuto vizitku: https://www.alik.cz/u/srek13
  A nedávalo mi smysl, že daný uživatel kamarádí s Alíkem teprve 19 dní a už je zatoulaný. Vím, že se uživatel může zatoulat, když Alíka nenavštívil rok. Jak je to tedy možné?
  Děkuji předem za odpověď.
  S pozdravem T.

  Ahoj,
  je to sice zvláštní, ale může se zatoulat i tím, že se ve skutečnosti nikdy nepřitoulal. Má zřízený účet, potvrdil e-mail… ale nikdy se k účtu nepřihlásil. Takže je v takovém divném stavu.

  Není pravda, že by se na Alíka přihlásil během posledního roku.
  => Je zatoulaný. :->

  Hodnosti

  Ahoj, teď jsem se díval, co jsou to kačky, a zistil jsem, že za štěně je 0 kaček.
  Ale já jsem si založil účet a měl jsem tak 500 kaček za založení účtu, prosím o opravení!!!

  To nejsou odměny za to, že dosáhneš hodnosti, ale minimální počet nasbíraných kaček nezbytný k tomu, abys tu hodnost dostal. A na to, aby ses stal štěnětem, skutečně stačí nula kaček. Na tom není, co opravovat.

  Hodnosti

  Ahoj,

  když si vypnu sbírání kaček, co všechno nebudu moci dělat (kromě toho, že nebudu moci psát Alíkoviny? A nechcete někdy v budoucnu zavést psaní Alíkovin bez odměny alespoň pro ty, co si nebudou sbírat kačky? A nemožnost psaní do poradny platí jen v poradně Alík radí dětem?).

  Děkuji

  Ahoj,
  momentálně jsou už všechna místa, která doposud hlídala kačkový limit, upravená tak, že hlídají hodnost – pustí kohokoliv, kdo není štěně. Takže pokud si vypneš kačky, nic se pro tebe nezmění, protože už jsi zasloužilý veterán.

  Štěňata v tuto chvíli nemohou:

  • pokládat dotazy v žádné poradně,
  • vkládat nové Alíkoviny,
  • nahrávat do webu nové obrázky.

  Omezení u poraden je sice hlavně kvůli poradně Alík radí dětem, ale dřívější praxe Mafry, kdy technická poradna byla bezplatná a za dotázání v Alík radí dětem se platilo 100 bodíků, vedla k tomu, že se děti ptaly ve špatné poradně (a neanonymně), za což dostávaly vynadáno. Náš systém už podporuje přesouvání mezi poradnami, takže bychom u dotazů položených štěňaty ve špatné poradně museli přemýšlet, jestli je přeřadit, nebo zahodit... to není pěkné přemýšlení. Proto mi přijde lepší, když mají obě poradny podobně přísná pravidla.

  Alíkoviny počítají už dlouho s tím, že autor může mít vypnuté kačky, protože se kdysi stalo, že si kačky dodatečně zrušil někdo poté, co vložil článek.

  Možná štěňatům zakážeme i vkládání vtipů.
  Také klubovnu půjde dočasně obrnit proti štěňatům.

  Ale nic z toho nesouvisí přímo se sbíráním kaček. Uživatel se nejpozději po dvaceti dnech stane voříškem, nehledě na kačky.

  Hodnosti

  Zdravím,
  chci se zeptat, jako že se mi změnila hodnost z "veterán“ na "super šampion"?

  Ahoj,

  změny v hodnostech byly popsány v již vyšlém článku v Alíkovinách: www.alik.cz/a/nove-darky-lepsi-pravidla-pro-sbirani-kacek-a-trofeje
  V souvislosti s tím také byla upravena pravidla pro sbírání kaček: www.alik.cz/s/vernostni-program

  Nemělo by se tedy v tomto případě jednak o chybu, ale o plánovanou změnu ve sbírání kaček a s tím souvisejících hodnostech.

  Hodnosti

  Jsou aprílové hodnosti uděleny podle kaček, nebo náhodně? Zajímá mě to.

  Náhodně. Přesněji řečeno podle pořadového čísla účtu, které ale uživatel nemůže ničím ovlivnit...

  Existovalo letos celkem 19 přídavných jmen a 20 podstatných jmen, tedy 380 kombinací. Tvůj účet má ID 1625630, zbytek po dělení 380 je 370.

  370 : 20 = 18 (zb. 10)
  ... takže jsi měl 19. přídavné jméno „kotoučov
  ... a za ním 11. podstatné jméno „á defenestrace“.
  Byl jsi tedy kotoučová defenestrace. :->
  Člověk, který si zřídil účet těsně před tebou, byl kotoučová pavučinka, a těsně po tobě kotoučová laskominka. (Ani jeden z těch účtů už ale neexistuje.)

  V tom spočívala celá magie. ;-)

  Hodnosti

  Jak můžu vyhledat někoho, kdo je zatoulaný?

  V tuto chvíli by nikdo neměl být zatoulaný, protože účty, které neměly vyplněné souhlasy se zpracováním osobních údajů, jsou smazané. Proto je i hledání podle této hodnosti odstavené.

  Přiznávám, že je možné, že někdo, komu byl dříve zrušený a obnovený, odklikal souhlasy na odkazu, který mu přišel v mailu, ale neprovedl od té doby ani jedno obyčejné přihlášení, tím pádem nedostal kačky za příchod a nesrovnala se mu hodnost... ale to je spíš chyba, která se napraví, jakmile zavedeme nový systém hodností.

  Potom zřejmě zavedu zpátky předchozí význam zatoulanosti, že se tato hodnost automaticky nasadí lidem, kteří se delší dobu nepřihlásili.