Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěl bych poprosit o nějaké typy proti prokrastinaci..
  Každý den jak jdu ze školy řeknu si ,že se musím učit ,ale po chvíli si řeknu ¨dám si pauzu ¨ jenomže ta pauza trvá několik hodin pak je večer. Ve spěchu se začnu učit a připravovat... jenže to už je pozdě. A mám z celého dne špatný pocit.

  kluk, 14 let, 31. října 2019

  Ahoj z Modré linky,

  možností, jak pracovat s prokrastinací, je více. Jednou z rozšířených metod je tzv. ToDoList - seznam toho, co je potřeba udělat. Můžeš si například vzít tužku a papír a každý den po škole si sepsat, co všechno potřebuješ udělat (a třeba přidat i zaslouženou odměnu - ať už něco dobrého nebo třeba hru na počítači). Pokud jsi typ člověka, který věci potřebuje vidět, je možné si nakreslit tzv. myšlenkovou mapu - tedy místo seznamu věcí si je nakreslíš pomocí různých symbolů a obrázků. Někomu také pomáhá si stanovit přesný čas (říká se, že optimálních je 20 minut), kdy se bude plně věnovat nějaké věci - třeba příkladu z matematiky - a poté si dá krátkou (5minutovou) pauzu - kupř. si půjde dát něco k pití. Více inspirace k prokrastinaci najdeš například v knize Konec prokrastinace od Petra Ludwiga. Knihy o myšlenkových mapách píše například Tony Buzan.

  Dávat návody takto po internetu není snadné. Nabízíme Ti tedy inspiraci, kterou se můžeš zaobírat Ty sám, případně můžeš požádat o spolupráci rodiče, školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, či jinou osobu, které důvěřuješ, a která Tě může podpořit. Avšak žádná metoda nemůže fungovat bez Tvého rozhodnutí, bez Tvé vůle. Ano, pauza je potřeba, aby se mozek občerstvil. Avšak pauza ve smyslu napít se, najíst, protáhnout se, zacvičit se, jít se projít. Ne hrát hry, pustit si internet a tak podobně. Takovými aktivitami se můžeš odměnit, když už budeš mít splněno, co potřebuješ.

  Přejeme, ať Ti jdou povinnosti od ruky.
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola - učení

  Některé předměty mi jdou, jiné ne

  Chtěl bych ze zeptat proč mi de matika a fyzika, ale z ostatních předmětů mám špatné známky, i když se na ně učím a z češtiny asi propadnu. Na matiku jsem se v životě neučil a mám čistou jedničku, ale třeba když se učím na český jazyk tak stejně dostanu 3., 4., nebo 5.

  Dominik, 13,9 let, 22. května

  Ahoj Dominiku,

  je fajn, že se snažíš přijít na to, proč Ti nejdou některé předměty ve škole a jiné ano. Neumím Ti říct konkrétní důvody, je ale zcela běžné, že na nějaké oblasti jsme nadaní a na jiné méně. Pokud bys s tím chtěl něco dělat, můžeš se s rodiči domluvit, jestli by Ti s učením předmětů, které Ti nejdou, pomohli, nebo Ti zařídili doučování. Je také důležité přijmout, že z těchto předmětů prostě budeš mít horší známky než z těch, které Ti jdou. Můžeš naši odpověď dát přečíst i rodičům. Neznamená to ale, že se do těch předmětů učit nebudeš, naopak, je potřeba se v nich snažit, abys měl v rámci možností co nejlepší výsledky a mohl se potom rozhodovat o tom, kam jít dále po základní škole, podle svých přání.

  Prima dny Ti přeje Modrá linka.

  Škola - učení

  Potíže s učitelkou

  Ahoj aliku, chtěl sem se zeptat sem fakt teď na tom hodně špatně s jednou učitelkou, chodíme na volitelný předmět konverzace z anglického jazyka, prezentace na každé jiné hodině mi jdou, ale když mám něco dělat u ní tak ne! Říkala že moje práce neodpovídá 9. Třídě, a že semnou furt má problémy a ostatní třeba o tom ani neví, prezentace se mi neposlala měl sem ji v konceptech, ptal sem se jí jestli se nemůžu přihlásit na sebe na emailu ale nenechala mě říkala že na to nemá čas a ostatní se přihlašovali. Nevím jestli něco dělám blbě nebo se mě snaží ztrapnit před třídou.

  kluk, 14 let, 17. května

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám, že jsi na tom špatně s jednou učitelkou, která Tě učí ve volitelném předmětu konverzace z anglického jazyka. Paní učitelka mluví o tom, že s Tebou má problémy, že Tvoje práce neodpovídá Tvé třídě, a Ty máš pocit, že k ostatním přistupuje jinak. Ptáš se, jestli něco děláš blbě, nebo se Tě paní učitelka snaží ztrapnit před třídou.

  Mrzí mě, že máš v anglické konverzaci takové potíže. Nedokážu odpovědět na to, jak to vnímá paní učitelka a jak to s Tebou má, a co je za tím, že se Ti v tomto předmětu nedaří. Napadá mě, že může docházet k takovému začarovanému kruhu: v hodinách se necítíš dobře, nedokážeš podat dobrý výkon, s učitelkou jsi tedy na tom stále víc špatně, což dále ovlivňuje to, jaký výkon podáváš.

  Chtělo by to tento začarovaný kruh „přetnout“ - udělat něco, aby už dál nepokračoval. To, co můžeš udělat Ty, je požádat paní učitelku o rozhovor, nejlépe někde v klidu, kde nebudou ostatní spolužáci. Říct jí, že Tě situace mrzí, že se snažíš, a že bys s ní rád dobře vycházel a měl šanci jí ukázat, co umíš. Pomoci Ti mohou například spolužáci - některý z nich může jít s Tebou a podpořit Tě. Samozřejmě se také můžeš obrátit na rodiče a požádat je, aby s učitelkou promluvili. Jak bys to udělal, je jenom na Tobě.

  Pokud dobře chápu, jsi v 9. třídě, za chvíli tedy opustíš základní školu, skončí tedy i Tvoje těžkosti v tomto předmětu. Říkám si, že ale ještě stojí za to se pokusit změnit to, co se nyní děje, abys neodcházel s pocitem křivdy. Je to ale opravdu jenom Tvoje věc, jestli to uděláš.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Těžkosti s jedním předmětem

  Ahoj Alíku,
  nevím, proč to sem vlastně píšu, ale asi proto že nikdo mě nechápe. Od 4.třídy nám přibyl nový předmět - vlastivěda. Mám s ní velké problémy. Už jsem se paní učitelky ptala jestli by mě nemohla doučovat (doučuje ostatní předměty). Ona odpověděla že ne, že na tom není nic těžkého. Ale pro mě to těžké je. Nechápu význam třeba některých věcí a mamka, taťka (teta, kamarádi a blízký lidé) mi to neumí vysvětlit. Pro mě je to prostě těžké a to dávám pozor, šprtám se, zkouším různé procvičování probíraného učiva na internetu (wordwall, školákov, umíme to..) ale když nechápu význam některých pojmů (i když poslouchám při hodině a zkouším to hledat na internetu) tak to prostě nejde. Když jsem si udělala taháky tak sem měla test za 1. Ale přijde mi nesprávné takhle podvádět a už to nedělám ani to moc nemám v plánu. Ráda bych chodila na nějaké doučování ale rodina a všichni blízcí jsou proti. Mamka vždycky řekne: běž si číst z učebnice. Tam se ale nic nedozvím. Už nevím co dělat. Věčně musím dělat referáty abych si vylepšila známku. I tak se mi to většinou nepovede.
  Nemám žádnou otázku prostě jsem jen chtěla vám to říct, protože nikdo mě nechápe.

  problemacka, 8. května

  Ahoj z Modré linky,

  už delší dobu máš potíže s vlastivědou ve škole. Jsou Ti nesrozumitelné některé pojmy a významy, které paní učitelka používá. Ráda bys měla doučování, ale nesetkalo se to s pochopením.
  Máš pravdu v tom, že abychom se něco naučili, zapamatovali, musí nám to být první srozumitelné. Když nevíš, co některá slova znamenají, vůbec se Ti nedivím, že Ti ten předmět přijde těžký a dělá Ti starosti. Mrzí mě, že Tě v tom nikdo nechápe. Čtu z Tvé zprávy velkou snahu a hodně kroků, co už jsi udělala. Zkus si vzpomenout, co Ti posledně nejvíc pomohlo si látku alespoň o trochu lépe osvojit? Možná by to mohlo být vyhledávání na internetu přímo konkrétní významy, možná jiné učební aplikace anebo bavení se spolužáky, kteří Ti řeknou, jak to chápou oni, možná doptání paní učitelky po hodině, možná oslovení jiných dospělých v Tvém okolí (rodiče, prarodiče, teta/strejda, starší sourozenci a další). Když se učíme něco nového, nemusí to jít do hlavy hned, je to proces, kdy někdy bude fungovat něco lépe a někdy hůř. Přála bych Ti proto, abys na sebe nemusela tlačit, abys všechno hned věděla, ale dala si čas, i třeba za cenu toho, že nebudeš mít nejlepší známku.

  Klidné jarní dny přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Když je učení moc

  Ahoj alíku a spol.
  Mám takový divný dotaz…..
  Poslední dobou mi přijde že se rodiče zajímají jenom a jenom o školu a o učení. Dobrý známky se snažím mít ale třeba když něco pokazím tak hned se musím zase učit,jenom a jenom učit…
  Delším se toho že mi to učení úplně zavalí hlavu a já nebudu moct nic dělat. S rodičema se o tom bavit nedá furt jenom říkaj že je to pro moje dobro atd. Dá se s tím něco udělat aby mi to nevnucovali když něco pokazím ???

  holka, 11 let, 28. března

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že se Tví rodiče zajímají až moc o Tvé školní výsledky, hodně se učíš, až se bojíš, že Ti to „zavalí“ hlavu. Ptáš se, jak udělat, aby tolik neřešili to, když se Ti něco nepovede.
  Mrzí mě, že cítíš ze strany rodičů tlak na Tvé výkony, to může být dlouhodobě vyčerpávající. Říkám si, že je úplně normální, když se nám něco nepovede, něco pokazíme, a to platí i ve školních výsledcích. Můžeš dělat chyby, všichni je děláme. To, že jsou období, kdy se nám daří lépe a pak zase hůře, jsou normální, nejde vždy všechno zvládat stoprocentně. Nedivím se, že se děsíš toho, že Ti učení „zavalí hlavu“. Takové neustálé učení není ani efektivní ani zdravé, protože nejsi dostatečně odpočinutá. Zasloužíš si i moct „vypnout“, abys mohla nabrat nové síly. Nemusíš na sebe klást takové nároky. Ty sama dobře vnímáš, kde jsou Tvé limity, kde už je to pro Tebe příliš. Můžeš se sama o sebe zkusit lépe starat v tom, že si budeš dávat dostatečné pauzy, věnovat se svým koníčkům, kamarádům a věcem, co máš ráda, přicházet na jiné myšlenky.
  Stálo by taky za to vysvětlit rodičům Tvůj pohled na věc. Říct jim, že se nechceš školou tolik zabývat, stresovat, že jsou i další věci, kterým se chceš věnovat a potřebuješ, aby Ti na ně zbyla síla. To je úplně normální přání a neznamená to, že se to nějak odrazí negativně do Tvých školních výsledků, možná právě naopak. Neboj se o tom s nimi začít upřímně mluvit. Zasloužíš si, aby Tě uslyšeli. Můžeš jim dát přečíst i naše zprávy, pokud se Ti tak bude lépe začínat. Držíme palce, ať najdeš příjemný balanc mezi školou a volným časem.

  Hezké jarní dny přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak pomoct kamarádce s potížemi ve škole?

  Ahoj Alíku a všem ostatním, potřebuji se nechat poradit od starších lidí, kteří mě pochopí. Předem děkuji.

  Mám nejlepší kamarádku, budeme ji nazývat „Myška“. O Myšku mám velký strach a také obavy. Nerozumí většině věcem ve škole a má na to i potvrzené papíry. Co vím, tak chodila do PPP, neboli do Psychologické Pedagogické Poradny. Bohužel největší problém má největší potíže s učivem ohledně počítání, tudíž s Matematikou, Fyzikou a Chemií. Vychází ji na vysvědčení 3-4, takže se snažíme s tím něco společně dělat.

  Naše paní učitelka třídní nás má na Matematiku a je na nás velmi tvrdá. Přistupuje k nám jako k hloupým dětem a ne, jako k dospívajícím puberťákům. Jsme její první třída na druhém stupni, takže se ji moc nedivím, ale také ji to neomlouvá, jelikož nás má už 3 roky a pořád neví, jak se k nám správně chovat. A tady právě nastal ten problém. Vždycky když píšeme nějaké písemky, tak je hodnotí velmi přísně.

  Proto vždycky den před písemkou trávím čas s Myškou a doučuju ji. Doma má příklady vždycky všechny správně, ale ve škole je vystresovaná, a pak to pokazí. Paní učitelka o tom „doučování“ ví, takže když Myška pokazí písemku, tak se dá říct, že to schytám i já. Jak jsem říkal, Myška má na to potvrzené papíry, ale paní učitelka na to kašle a nerespektuje to. Neberu to Myšce za špatné, spíš mi to vadí ze strany paní učitelky. Paní učitelka se nedívá na to, co děláme správně, ale dívá se na chyby, které uděláme. Proto pak máme všichni z naší třídy horší známky, než obvykle.

  A pak přichází další problém, rodiče. Rodiče od Myšky mají vysokou a jsou velmi chytří. Taťka je aspoň empatický, takže Myšce řekne, ať se příště víc snaží a víc učí. Na druhou stranu její mamka je pravým opakem. Její mamka ji za každou špatnou známku vždycky seřve a zakáže plno věcí, například: mobilní telefon, chození ven s přáteli a podobně. Stejně jako paní učitelka se Myšky mamka dívá na chyby a ne na úspěchy. Navíc Myška má rozvedené rodiče, takže je každý týden někde jinde a to ji taky hodně stresuje. Ve škole není vůbec už svá a pořád je smutná. Vím, že to nemá doma ani ve škole moc jednoduché a proto mám strach. Dokonce jsem si všiml, že mamka od Myšky ji furt srovnává se mnou. Já mám totiž velice dobré známky. Tím jsem si tak uvědomil a začal jsem si všímat, že teta mě má radši než Myšku. Přijde mi to od její mamky sobecké! Hrozně mně to vadí a je mi to nepříjemné.

  Tak se chci zeptat. Je nějaká možnost, že by to mohlo něco vyřešit? Můžu pro to něco udělat? Může pro to Myška něco udělat? Jak mám paní učitelce vysvětlit, že to Myška nemá lehké tak, abych to nepokazil a neudělal Myšce další problémy?

  kluk, 14 let, 24. března

  Ahoj z Modré linky,

  moc oceňuji, jakou máš o Myšku starost, snažíš se jí pomoci, doučuješ ji a zajímáš se i o to, jaká je její situace doma. To rozhodně není samozřejmost. Myslím, že jsi pro Myšku moc dobrý kamarád, o kterého se může opřít, a to samo o sobě není vůbec málo. Podle toho, co píšeš, to zní tak, že Myška má možná nějaké specifické potřeby v učení, které ale paní učitelka příliš nerespektuje. Přestože má Myška potvrzeno z PPP, že některé věci jsou pro ni obtížnější, paní učitelka k ní přistupuje jako ke všem ostatním. To určitě není v pořádku. Nevím, jaké přesně potíže Myška má a co psycholožka z PPP uvedla do zprávy, takže to nemohu posoudit nijak konkrétněji. Postup by však měl být takový, že učitelé by se měli řídit doporučeními z PPP. Takže pokud se to neděje, tak Myška, tedy spíš její rodiče, toto mohou ve škole dál řešit a mluvit s nimi o tom.

  Zároveň Ti chci říct, že není Tvoje zodpovědnost takovou situaci za Myšku a její rodiče řešit, přestože chápu, že Ti na ní záleží a chceš, aby jí bylo dobře. Ty pomáháš hodně už tím, že Myšku doučuješ a věřím, že jsi pro ni i psychickou oporou. Je mi líto, že dokonce i na Tebe se paní učitelka zlobí, když má Myška horší známku, to by neměla. Pokud se ptáš, co pro ni můžeš udělat Ty sám, můžeš jí říct, jak se ohledně toho cítíš, podobně, jako jsi to napsal nám. Věřím, že ji potěší, když ucítí, že jsi na její straně. Je možné, že to už děláš a to je moc fajn. Všiml sis, že je hodně smutná a nesvá. Někdy pomůže, když se přímo jí zeptáš, co by potřebovala a jestli pro ni můžeš něco udělat. Dále ji můžeš podpořit v tom, aby zkusila doma dát rodičům vědět o tom, jaká paní učitelka je. Pokud chodíš k ní domů, můžeš to třeba i sám potvrdit. Psal jsi, že její táta je docela empatický, tak možná je pro začátek lepší mluvit s ním. Mohlo by pomoci, kdyby jeden z rodičů (nebo oba) zašel do školy a s učitelkou si víc promluvili o tom, co doporučila PPP. Pokud by to nešlo, Myška by třeba rodiče nemohla přesvědčit anebo se s nimi bála mluvit, můžeš jí dát kontakt na nás, aby se nám ozvala a my s ní můžeme vymyslet, co jiného by mohla dělat. Můžeme s ní mluvit nejen o situaci ve škole, ale i doma. Jak jsi psal, má to náročné, bydlí každý týden jinde a máma je na ni někdy hodně přísná. Nejlepší je, když nám zavolá anebo napíše na chatu, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz). Pokud ve škole máte školní psycholožku (nebo psychologa), může se Myška obrátit i tam.

  Držíme Ti palce a přejeme Myšce, aby si pro sebe našla podporu.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak to, že mi najednou jde matika?

  Ahoj Alíku chtěl bych se zeptat proč když jsem byl ve 4.-5. třídě tak mi matematika vůbec nešla a měl jsem samé pětky ale teď když jsem ve 7. třídě mi přijde matematika extrémně primitivní a na matematiku sem se v životě neučil ale přesto mám samé jedničky z matematiky ale podle IQ testů mám jenom o 4 IQ více než před třemi lety (mám IQ 98-142) (na IQ testy chodím každé tři roky a dělá mi je psycholog)

  Dominik, 13 let, 14. března

  Ahoj z Modré linky,

  přijde Ti zvláštní, že je tak velký rozdíl mezi tím, jak Ti matika šla před pár lety a jak Ti jde teď – přijde Ti jednoduchá. Ptáš se, čím to může být. Důvodů může být více – Tvé schopnosti rostou se zkušenostmi, souvisí to i s dozráváním mozku a dalším vývojem neuronů (mozkových buněk), s vývojem kognitivních schopností, abstraktního i matematicko-logického myšlení. IQ je orientační číslo – pásmo, ve kterém se pohybuješ, proto může různě kolísat, narůstat. Záleží taky na probírané látce, některá Ti sedne více, na některou budeš možná časem potřebovat víc času a cviku. Moc Ti přeju to, že to tak teď máš, že to je pro Tebe snad příjemné a užitečné. Pro podrobnější popovídání o tom všem, jak se vyvíjí Tvé myšlení a dozráváš, se můžeš poptat psychologa, za kterým docházíš.

  Aby se Ti i nadále dobře dařilo a mohl jsi mít radost z úspěchů přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Stres kolem přijímaček

  Ahoj, budu dělat přijímačky na gympl a učím se každý den, fakt se snažím, ale můj táta mě pořád shazuje, a když se mi nepovede test, tak mi říká, že na kadeřnici to je dobrý a takovéhle věci a mně se pak chce prostě brečet, protože se fakt snažím a věnuju tomu všechen svůj volný čas, pouštím si rozbory a tak, jenže on prostě neumí ocenit , co všechno pro to dělám. Nevidí skoro nic a pak má na mě takovýhle řeči. Ani ho nezájímá, že někdy kvůli tomu nemůžu usnout a mám potíže nebýt ve stresu. Došel nám jednou leták z LIDLU na volná místa a on řekl, že platí docela slušně, jestli tam nechci jít. Už mě to fakt nebaví a nevím, jak to komentovat nebo spíš to vůbec nekomentuji. On třeba dojde z práce a zeptá se jen, kolik jsem měla bodů a nic jiný ho nezajímá. Z češtiny mívám nad 40 a on řekl, že bych měla si udělat i nějaký z čj, abych nedělala furt matematiku, cituji ho : „Abys tam nepokazila oba testy.“ Já už na to nemám, fakt nevím, jak se mu víc zavděčit, když se snažím, jak nejvíc dovedu, a mu to pořád nestačí. Ať mi dá pokoj s těma jeho řečma a trochu mě motivuje. Ale to on nikdy nedělal, jen mi říkal pořád takové věci, celkově ve škole mám dobré známky jako samé jedničky postupem času, protože on na mě má vysoké nároky. Pokud však dostanu jedničku, tak to bere jako samozřejmost. Problém je, že tyto jeho činy dost ovlivňují moji psychiku a přijde mi, že mám pak víc stres, protože každý den se bojím, že se bude ptát a já to dám na málo bodů. Ani se neučím do školy, abych prostě se tomu mohla více věnovat. Někdy mám i sebevražedné sklony. Předem díky za odpověď, nějak to nespěchá, pokud tam je důležitější dotaz, odpovězte prvně na něj. Každý den se tohle ale opakuje a já už si s tím nevím rady. Nejsem typ člověka, který si rád s někým promluví, takže mu nic říct nechci, ale zároveň nevím, co jiného mám udělat. Je to na mě hrozný tlak, připadám si, že prasknu. Představuji si v hlavě už i ten den a jak se mě pak bude vyptávat, jak si myslím, že to dopadlo a tak. Celkově mi přijde, že rozhodl, že půjdu na gymnázium on, a ani nepočítal, že bych chtěla na jiný typ SŠ. Chtěla bych na BPA BRNO, ale už je pozdě. Doufám, že jsem se moc nerozepsala, pokud ano, omlouvám se, potřebovala jsem se svěřit někomu. Ještě jednou Vám moc děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 9. března

  Ahoj,

  děkujeme Ti za důvěru, považuji Tvůj dotaz za závažný, pokusím se Ti odpovědět tak, aby sis z odpovědi vybrala to, co je pro Tebe důležité.
  Neznám Tvého tátu a atmosféru u vás doma, ale to, co popisuješ, není v pořádku. Každý z nás, jeden jako druhý, potřebuje cítit ocenění, potřebuje pochvalu. Pokud táta neustále snižuje Tvou snahu i Tvé výsledky, jedničky považuje za samozřejmost, to není v pořádku a rozumím tomu, že to má dopad na Tvé sebehodnocení, Tvoji sebedůvěru. Dokonce píšeš, že se cítíš pod velikým tlakem a měla jsi i myšlenky na sebevraždu.
  Dospívání je velmi náročné období, možná až nejnáročnější v celém životě. Kromě toho, že se měníš psychicky i fyzicky, je to období, kdy se rozhoduje o Tvém budoucím životě. A o tom by neměli rozhodovat jen rodiče, aniž by to všechno probírali s Tebou jako parťákem. Z Tvého dotazu nevím, zda rodiče ví o tom, že toužíš jít studovat na BPA Brno, do Nového Lískovce. To by mělo být předmětem debat u vás doma a zdá se mi, že tomu tak není. Ve svém dopise se zmiňuješ pouze o tátovi, nejspíš máš kolem sebe i další členy rodiny. Mámu, prarodiče, tetu, strýce…. S kýmkoliv z nich, komu věříš, se pokus sdílet to, co Tě trápí. Je možné, že táta ani netuší, jak moc Ti ubližuje, možná jenom opakuje zkušenosti ze svého dětství. Cítím, že potřebuješ podporu, která by Ti zvýšila pochroumané sebevědomí. Máte-li na škole školního psychologa/psycholožku, můžeš se i na něj/ni obrátit, popř. na oblíbenou učitelku či výchovnou poradkyni. I my Ti nabízíme podporu, můžeš zatelefonovat nebo přijít na chat, podrobnosti najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz.

  Přejeme Ti, aby ses dostala na svou vysněnou školu.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Pod tlakem ze školy

  zdravim
  chtela bych se tu spise vypsat, tak snad to nebude nejak vadit. predem dekuji, ze si to nekdo mozna i precte.
  letos delam prijimacky, jenze jsem si v pololeti pokazila vysvedceni (mam dve 4 kvuli ucitelum, nedali mi zadnou sanci si opravit znamku a z testu jsem dostavala spatne znamky i pres to, ze jsem mela treba 3 chyby z 20.). vybrala jsem si dve stredni skoly a od te doby, co mam podane prihlasky neposloucham nic jineho nez to, ze to nezvladnu, ze me nevezmou se znamkama, ktere jsem dostala a podobne veci. co jsem si delala prijimacky z minulych let, tak z cestiny mam prumerne 45 bodu z 50, z matematiky kolem 20 (neni to zrovna moje silna stranka) a z anglictiny (mam vybranou skolu, kde se delaji zkousky i z jazyku) mam prumerne 28 ze 30. uprimne uz nevim, co mam delat, protoze mi to totalne nici jakoukoli nadeji a motivaci vubec neco delat. rikaji mi to jak rodice, tak ucitele a mne se z toho vseho chce uz brecet, k tomu vsemu je v tomhle rocniku dost deti a proste kdyz koukam na to, jak maji ostatni v me tride 1, 2 a maximalne 3, tak se citim hrozne hloupa oproti nim.
  jeste se chci omluvit, ze to pisu sem, ale nemam komu se sverit, protoze moji „kamaradi" se mi vzdycky vysmeji a nikdo mi neveri, coz me taky mrzi.

  holka, 15 let, 27. února

  Ahoj z Modré linky.

  Je dobře, že si pro sebe hledáš podporu, když se nemáš komu svěřit. Pochopila jsem z Tvého psaní, že sis v pololetí pokazila vysvědčení a od té doby to máš „na talíři“ od rodičů i od učitelů. Slyšíš od nich jen strašení, že se nikam nedostaneš, že to nezvládneš. To musí být opravdu hodně nepříjemné a možná i demotivující. Říkám si, že každý z nás může udělat chybu. Ve škole se to projeví třeba horšími známkami, ale nevypovídá to nic o Tvojí hodnotě. I přesto, že jsi měla horší známky, zasloužíš si od rodičů i učitelů respekt a podporu. Pokud se to v pololetí nepodařilo, nemusí to znamenat, že se na přijímačky nedokážeš připravit. Píšeš dokonce, že když si zkoušíš přijímačky nanečisto, docela Ti to jde, v angličtině dokonce skoro bez chyby.

  Je mi líto, že nemáš nikoho, kdo by Tě podpořil a nedivím se Ti, že se Ti už z toho všeho chce brečet. Připadá mi moc důležité, abys na to nebyla sama. Říkám si, jestli kromě rodičů, učitelů nebo kamarádů není ještě někdo další, s kým by se dalo mluvit. Třeba babička, teta, jiný příbuzný anebo i vedoucí kroužku. Je důležité, aby někdo dospělý věděl o tom, jak se trápíš. Může to být třeba i školní psycholog/psycholožka, jestli někoho takového ve škole máte. Někdo takový by Ti pak třeba mohl být i oporou, abys o svých pocitech mohla říct i rodičům. Poslední ročník základní školy může být sám o sobě stresující, rozhoduješ se kam dál. Ty jsi navíc pod tlakem a nemáš se komu svěřit. Zasloužíš si pomoc a podporu. Kdyby ses neměla na koho obrátit, můžeš se znovu ozvat i nám, lépe však na telefonu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat a jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka.

  Škola - učení

  Zvládání školy

  Ahoj, tak jsem tu zase.
  Už dlouho mě trápí škola. Nestíhám dělat úkoly a předměty. Nezvládám školu, jsem občas v depresích a také i občas brečím 😭😭😭 ( i ted brecim). Máma dnes zase po mě řvala... nezvládám už to 😭😭😭 nemám čas na svůj volný čas a pokud ano, tak jen chvilku anebo na předmět angličtina 😢😭😰 Dříve v e 4. tříde, 3,2,1 jsem měla hodně času na sebe ale ted v páté třídě to nezvládám... mám strach že nebudu stíhat v 6,7,8,9 třídě... Nebudu to zvládat a asi budu často v depresích a asi i propadnu.. 😭 Snažím se učit se. Ale já do školy nechodím, chodím na doučování. Rodiče mě do školy nechtějí pouštět protože Covid a pořád jsou nemocní...

  holka, 12 let, 1. března

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou jsi napsala Alíkovi. Píšeš nám o tom, že Tě trápí škola, kterou dle svých slov nezvládáš. Vede Tě to k depresím a občasnému pláči. Dříve jsi to zvládala, měla jsi dost času i na sebe, ale v 5. třídě už je to těžké stíhat, přestože se snažíš.
  Z tvého psaní vnímám, že je to pro Tebe teď se školou vážně těžké, a mrzí mě, že máš takové trápení. Vzdělání je opravdu důležité, ale neméně důležité je být v klidu a pohodě a mít čas i na mimoškolní činnosti.
  Pokud dobře rozumím, nechodíš do školy a máš asi individuální výuku. I když máš doučování, je moc těžké všechno zvládat sama. Myslím, že je důležité s mámou nebo s někým jiným dospělým, ke kterému máš důvěru, promluvit a říct, jaký máš strach a jak se cítíš. Předpokládám, že jsi v kontaktu i s učiteli, i s těmi můžeš zkusit promluvit a zkusit vše spolu s rodiči vymyslet tak, aby to pro Tebe bylo zvladatelnější.

  Možná, že je těžké začít takový rozhovor - pomoci Ti může právě to, co jsi napsala Alíkovi. Můžeš to, třeba i s naší odpovědí, dát danému dospělému přečíst. Chceme Tě povzbudit, abys to udělala - rodiče spolu s Tvými učiteli mohou změnit Tvoje podmínky pro zvládání školy. Není totiž dobře, abys kvůli škole upadala do depresí.

  Pokud bys chtěla, můžeš taky zavolat na Modrou linku, nebo s námi chatovat. Možnosti kontaktu a informace o nich nalezneš na našich stránkách: modralinka.cz.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Věštecké sny

  Ahoj mám takovou zajímavou otázku , občas mám vidění nebo věštecké sny a když jsem zrovna ve škole tak to není úplně příjemné nevíš jak tyhle vidění aspoň na čas školy oddálit. Předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 13. ledna

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci fungují.

  Co se týče „věšteckých snů“, nevím přesně, jak to myslíš. Znamená to, že během vyučování usínáš? Nebo jde o nějaké „živé představy“ v bdělém stavu?

  Pokud se občas zamyslíš a zapomeneš vnímat okolí, tak to je asi něco, co zná skoro každý, tím se nemusíš trápit. Pokud ale máš pocit, že tě to vyrušuje a je ti to na obtíž, mělo by asi cenu se o tom pobavit s psychologem. Možná máte ve škole školního psychologa, případně se můžeš zeptat v některé dětské poradně (třeba Linka důvěry), zda ti někoho doporučí.

  Můžeš také vyzkoušet techniky, které mají zvýšit soustředění. Pro každého bude fungovat něco trochu jiného. Mně pomáhalo psát si poznámky (případně si v mezičase kreslit nějaké ornamenty na kraj papíru, když zrovna nebylo co psát). Další studie doporučují třeba pravidelné cvičení nebo pravidelný spánek, což tvému mozku pomůže udržet pozornost. Hodně štěstí.

  Škola - učení

  Známky

  Ahoj, tento půlrok jsem se vážně moc snažila abych měla dobré pololetní vysvědčení jenže ejhle zničeho nic přijde jedna holka a řekne že na to nemám a já hned pokazím všechny pisemky který jsme ten den psali. Ted mi vychází 4 dvojky a 1 trojka opravit si to už nestihnu. Nevím co mám dělat protože se tohle vysvědčení bude taky tisknout na konci školního roku. Všichni budou zklamaní.. Prosim pomoze mi, nevím co mám dělat.

  7. A, 9. ledna

  Ahoj z Modré linky

  z Tvé zprávy vnímám, že jsi se opravdu hodně snažila na to mít dobré pololetní vysvědčení, a umím si představit, že se tím cítíš být zklamaná. Zmiňuješ, že k tomu přispěla nějaká holka - napadá mě, že někdy je lepší zkusit takové nepřející komentáře jiných lidí ignorovat, a pokud by Ti takto snižovala sebevědomí dlouhodobě, klidně s tím i zajít za některým z dospělých. Pokládáš nám otázku, co máš dělat - pokud platí, že už si to nestihneš opravit, říkám si, že nezbývá než se s tím smířit, a zaměřit se na to, co leží před Tebou v budoucnosti. Je to koneckonců jen pololetní vysvědčení, a i když to bude natisklé i na tom závěrečném, může na něm být zároveň hezky patrné, jak ses za druhé pololetí zvládla zlepšit. Zmiňuješ také obavu, že všichni budou zklamaní, možná v tom máš i pravdu. Tvoji rodinu neznám, přesto věřím tomu, že si to od Tebe nechají vysvětlit, a společně se zaměříme na to, jak to udělat v příštím pololetí lépe. Taky je možné, že to vůbec nebudou brát tak dramaticky, někdy na sebe ty nejvyšší nároky klademe právě my sami.

  Přejeme Ti, abyste to zvládli co nejlépe
  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak na přijímačky?

  Dobrý den, chtěla jsem se napsat kvůli přijímačkám.
  V dubnu budu zkoušet na gympl ale jen na zkoušku, i tak do toho chci dát maximum ale doma mám jen pár hodin volna a mezitím se musím hodně učit protože mi to prostě neleze do hlavy. Byla jsem i v PPP a tam mi našli že mám ADHD atd. Ale nějaký typy nebo tak mi už neřekli a já prostě nevím jak a kde začít abychom se mohla naučit na ně.. nevím prostě co a jak hlavně když jsme se to ještě neučily, vím že něco je i na Cermatu, tam jsem taky hledala a trochu se toho děsím že prostě budu poslední a budu mít nejhorší výsledek nebo tak.. hlavně ta ostuda bude hrozná.. jsem prostě ve stresu, nevíte co s tím? :/

  holka, 13 let, 13. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám, že by ses ráda připravila na přijímačky na gympl, které chceš zkusit. Z Tvé zprávy čtu snahu o to se dobře naučit na zkoušky, ale nevíš, jak na to. Zdá se to těžké. Říkám si, že když se navíc jedná o věci, které jste ještě neprobírali, tak to musí být pravdu náročné, jak všechny ty informace zjistit, z jaké strany začít.

  Říkám si, že na základě Tvé návštěvy v PPP si zasloužíš podporu – zkus to probrat nejprve s rodiči a pak mě napadá obrátit se ve škole na speciálního pedagoga anebo psychologa, se kterými bys probrala různé možnosti, jak by Ti mohlo jít učení lépe. Neboj se je oslovit a mít s nimi i pravidelné schůzky. Na škole je určitě i výchovný poradce, který Ti poradí ohledně přijímaček. Některé školy pořádají přípravy na přijímačky anebo se dá externě docházet na doučování. Někomu pomáhá se učit s někým z kamarádů, kteří se připravují na to stejné a můžete se doplňovat, když si s něčím nevíte rady. Někomu pomáhá si rozepsat plán co a jak který den zkusí zvládnout. Někomu pomáhá si věci říkat nahlas, vysvětlovat to někomu dalšímu, vypisovat si látku, kterou si chce pamatovat, dělat si barevné poznámky apod. Pomůcek a metod je spousta, je ale důležité najít tu, která zrovna pro Tebe bude užitečná. Nemusíš přicházet sama na to, co zkusit, aby Ti to šlo líp. Často sami nevidíme tak dobře, co zkusit, ale okolí nás může inspirovat k účinnější cestě.
  Představuji si, že můžeš být ve stresu z toho, že se Ti to nepovede podle Tvých představ. Přijímačky můžou být, bohužel, velký stres a nejsi sama, kdo je tak vnímá. Do výsledku vstupuje hodně věcí – jak Ti sednou otázky, jak se zrovna budeš cítit ten den, jak si budeš jistá v tom, na co ses připravovala. Zároveň Ty sama budeš nejlíp vědět, jakou snahu jsi do učení mohla dát. I když se Ti nepovedou ideálně, neznamená to, že je všechno špatně. Tak či tak, bude to další nová zkušenost, kterou získáš. A pro nové zkušenosti je potřeba vždycky trocha odvahy i ochoty riskovat. Je to jedna událost, která se povede nebo se povede málo. Sama píšeš, že to chceš psát na zkoušku. S rodiči se v případě neúspěchu můžeš domluvit, co a jak dál (existují např. odvolání, jiné školy apod.), vše se v tomto dá nějak řešit dál. Podrobnosti o sdělování ne/přijetí se dočteš na webu Cermatu nebo Ti je řekne učitel. Tuším ale, že seznam přijatých je zobrazován pod registračním číslem. Uvidíš, jak to bude u vás, neboj se to zjistit, pokud by to přispělo k tomu, že bys mohla být víc v klidu.

  Moc držíme palce a ať máš i dostatek odpočinkových dní přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám jeden problém s kterým si nevím rady ,tak prosím o pomoct.
  Takže .... Jsem v prváku na střední škole a zhoršil se mi prospěch . Kdyby jenom zhoršil, ale mám fakt blbý známky ,který jsem na základce neměla . Ono ,z ekonomiky mám pořád za 5 😭 ,chápu je to nový předmět ,ale studuji Obchodní akademii tak co chci . Pořád si říkám ,že se to zlepší ,ale já už jsem v depce. Jsem na intru a jak je možný ,že jsem si na intr už zvykla ale na školu ještě ne??? . Učitelé mají jiný přístup ,ale poradíte mi ,jak si zlepšit průměr a dotáhnout to aspoň na 3? Vychází mi samý 4 a bojím se že se to ještě zhorší . Je to komplikovaný a chci se svýma známkama něco dělat.

  holka, 16 let, 16. listopadu 2022

  Ahoj milá pisatelko,

  píšeš, že se ti v prvním ročníku na střední škole zhoršily známky. To mě mrzí, dobré je vědět, že se to děje spoustě z nás. Střední škola je mnohdy mnohem náročnější, navíc, jak sama píšeš, učitelé mají jiný přístup a je potřeba si na něj zvyknout. I nové předměty přináší výzvy.

  Píšeš také, že na intru už sis zvykla. To je skvělá zpráva! Cesta by tak mohla být zkusit se poradit se spolužáky / spolubydlícími. Určitě mají nebo měli (ti starší) stejné předměty a takové doučování by Ti mohlo v učení pomoci.

  Další, co můžeš dělat, je zajít přímo za svými vyučujícími. Společně byste mohli najít způsob, jak se látku doučit nebo přijít na to, co potřebuješ, aby se Ti učilo lépe. Další, kdo Ti může pomoci, je školní psycholog nebo výchovný poradce. I oni jsou na školách od toho, aby pomáhali studentům právě s takovými potížemi.

  V neposlední řadě by o Tvých obavách měli vědět rodiče. Zkus se jim svěřit. Mohou Ti pomoci v komunikaci s učiteli, ale také třeba najít doučování. Dnes už se spousta doučování nabízí i online, tím se rozšiřuje síť lidí, kteří Ti s učením mohou pomoci.

  Držím Ti moc palce, aby se Ti povedlo najít cestu, jak známky vylepšit.

  Dominika

  Škola - učení

  Dobrý den, mám problem, můj průměr z ČJ činí 4,75. ;-( Nevím, jak se mám učit, prosím o pomoc někoho zkušenějšího, děkuji.

  kluk, 14 let, 23. října 2022

  Ahoj milý pisateli,

  píšeš o špatném průměru z českého jazyka a chceš radu, jak se učit. Dát takto obecnou radu je velmi těžké, neboť netuším, co přesně za učivo ti nejde, ani jak přesně tvůj proces učení vypadá. Navíc každému z nás pomáhá k učení něco trochu jiného. V tuto chvíli bych ti tak poradila, abys jako první zašel za svými rodiči či učitelem/učitelkou. Můžeš požádat o doučování, o plán, jak se vše potřebné doučit. Rodiče ti zase mohou pomoci látku vysvětlit nebo najít soukromého doučovatele. Poprosit o doučování můžeš také své spolužáky. Ať už zvoliš jakoukoli cestu, důležité je se na začátku zamyslet nad tím, proč ti učení nejde a co přesně ti dělá potíže. Od toho se bude dál odvíjet cesta za lepšími známkami.

  Držím ti moc palce!

  Dominika

  Škola - učení

  Ahoj
  Už jsem v osmé třídě a to je nejtěžší rok, protože vysvědčení se bude počítat do přijímaček. Vždycky jsem měla jedničky bez učení, ale teď jsem dostala 4 z matiky a z minulé písemky jsem dostala 2 a to úplně zbytečně, prostě jsem tam udělala zbytečnou chybu. Z češtiny mám 2 trojky a jednu 2. Dřív jsem to dost řešila a chtěla jsem mít jenom jedničky, ale teď mi je to skoro jedno. Chci jít na gympl, ale jestli to takhle bude pokračovat tak to nezvládnu. Budu se muset začít učit i rodiče mi to říkala. Moji rodiče nikdy nechtěli abych měla samé jedničky, ale teď mi pořád říkají abych se učila a taťka mi řekl, že jestli to takhle půjde dál tak mi sníží kapesný. Dost jsme se kvůli tomu pohádali.
  Chci se tedy zeptat měla bych se už učit na přijímačky, protože já mám pocit, že je nezvládnu?
  Děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 4. října 2022

  Ahoj milá pisatelko,

  z Tvého dotazu rozumím, že se ti zhoršily známku, moc ale nerozumím tomu proč. Pokud zažíváš nějaké náročnější období, bylo by prima si o tom popovídat s někým, komu důvěřuješ. Může to být kamarád/ka, rodiče nebo někdo z tvých vyučujících, kdo je ti blízký. Často ve školách bývá také výchovný poradce nebo školní psycholog, i na ty se můžeš obrátit.

  Pokud je potíž v tom, že se ti přestalo chtít do učení, i to se dá určitě řešit. Možná je nedostatek motivace způsobený nějakými okolnostmi, zkus se zamyslet, co se u tebe změnilo. A co se týče přípravy na přijímačky? Může ti to pomoci - třeba se budeš poté cítit jistější a zase se ti začne chtít učit.

  Držím ti palce, ať se chuť studovat zase vrátí :)

  Dominika