Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Zvířata

  Ahoj Alíku a všichni.
  K narozeninám asi nejspíš dostanu kočku (a možná tu kterou si přeju - modrou Britku <3). Dřív už jsme sice kočku měli ,ale nevím jak se o kočky starat.
  Potřebuju abyste mi poradili ohledně těhlech věcí:
  Když s číčou budu chodit ven na vodítku měla by mít nějaká očkování?
  A měla by mít v létě antiparazitní obojek?
  Jelikož jezdíme na chatu a brala bych kočku ssebou mám jí na chatě nechat nějaký pelíšek?
  A když je tam zahrada mám jí tam nechat záchůdek nebo stačí po ní na zahradě uklidit?
  A co mám udělat za opatření aby mi na chatě neutekla (je to tam nebezpečné na zahradě máme různé vysoké terasy,vysoké schody ,jezírko,
  poblíž chaty je les a louka)??
  Kdy mám zařídit vetrináře?
  Myslíte si že pro velké plemeno jako je britka (může mít až 8kg) je vhodnější na cestování přenoska nebo taková ta taška (víte co myslím)(nejspíš koupím obojí)??
  Jsou pro kočku zdravé jako pamlsky (neochucené) jogurty?Popř.Jak často jí je mám dávat aby jí nebylo špatně?
  Co jí mám občas přidávat k jídlu (granulkám,kapsičkám,konzervám nebo masu) aby měla vitamíny??
  Co jí mám dávat denně k jídlu aby si zvykla granulky,konzervy nebo čerstvé maso??
  Mám jí pořídit škrabadlo nebo jí bude na škrabání stačit kus dřeva nebo karton?

  Vím že je to dost otázek ale pro mne je to důležité.
  Přeji hezký den
  Ťapka_CZ

  Ťapka_CZ, 6. listopadu 2019

  Uh, to je tedy obsáhlý dotaz.
  Pokud kočku dostaneš, jistě ti s ní ze začátku rodiče pomůžou. S kočkou je nutné chodit k veterináři, stejně tak jako chodí člověk. Určitě je přes léto dobré mýt něco proti bleškám a klíšťatům.
  Co se týče courání po venku, na vodítku je to v pořádku, nicméně s tou chatou nevím. Kočka je dost vázaná na místo a nemá ráda převážení - na chatě bych ji tedy na volno rozhodně nepouštěl.
  Co se týče jídla, každá kočka to má jinak, vliv na to má i stáří kočky.
  Obecně ti doporučuji přečíst něco na internetu, třeba tady rpvet.cz/pro-verejnost/rady-chovatelum/jak-pecovat-o-kocku/
  a případně se zeptat veterináře, ten ti jistě rád poradí co a jak.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Zvířata

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám otázku. Ako presvedčiť rodičov na mačku. Väčšina detí chce psa, ale ja psa mam a chcela by som mačku. Ako ich mam presvedčiť? Môj pes sa s mačkami znesie, takže to by nebol problém. O mačku sa viem postarať. Len jediný problém je ze rodičia mi to nechcú dovoliť. Preto lebo keď sme v minulosti mali mačku tak v altánku mame rozbila pár pohárov. Presviedčala som mamu že na ňu dám pozor aby sa už nič také neopakovalo, ale nič. A ja by som mačku veľmi chcela. (konkrétne malé mačiatko)
  Prosím poraďte mi.

  holka, 12 let, 22. července

  Milá pisatelko,
  děkuji za dotaz, který si nám s důvěrou poslala.
  Píšeš o tom, že by si chtěla kočičku, ideálně malá koťátko/mačiatko. Bohužel rodiče s tím v minulosti nemají dobré zkušenosti. Mamince rozbila v altánu poháry, tak má mamka asi strach. Uhlídat někdy kotě může být obtížnější. Co zkusit mamce navrhnout, že by kotě nemělo do altánku přístup? Na tom, jaké budete mít zvířátka se bohužel musí shodnout celá rodina. S koťátkem přibude řada úkolů a bude vyžadovat spoustu péče. Ovlivní to všechny v domově. Jestli si to rodiče skutečně nepřejí, asi se s jejím rozhodnutím moc toho neudělá. Zkus se s nimi ještě pobavit např. o tom uzamčení altánku. Případně se zkus ještě na rovinu informovat, z čeho přesně mají obavy.
  Doufám, že ti rady alespoň trochu pomohou.
  S přátelským pozdravem
  Poradce Centra Locika

  Zvířata

  Dobrý den, poslední dobou uvažuju že bych si koupila rybičku, jenže tu nemám místo na velké akvárium tak jsem si koupila malé ale ještě mi zbývá rybička.... Koukala jsem na internet jestli existuje nějaká rybička co nepotřebuje vzduchování a nevadí jí malé čtvercové akvárium, vyhledalo mi to bojovnici jenže s bojovnicí jsem měla už nějaké zkušenosti a chtěla bych vyzkoušet něco nového takže jestli nevíte o nějaké rybce která nepotřebuje vzduchování a je to něco jiného než bojovnice :-D

  holka, 13 let, 18. července

  Ahoj,
  ještě můžeš uvažovat o dalších dvou tzv.labyrintkách, které nepotřebují vzduchování a to je rájovec a čichavec. I tyto rybky si kyslík obstarávají vynořováním nad hladinu, jako bojovnice.
  Tak přeji štěstí při výběru.

  Zvířata

  Ahoj,
  moje kamarádka má zakrslého králíčka, kterému jsou 4 roky. Králíček odmala chodí na záchod, který má v kleci. Před třemi týdny začal čůrat různě po kleci a mimo ni. Vůbec nevíme, co se s ním mohlo stát. Předem děkujeme za odpověď.

  holka, 12 let, 15. července

  Ahoj.
  Zakrslí králíci jsou velice citlivá zvířata na jakékoliv změny. Změny ve stravě , v umístění klece, v typu podestýlky apod. Také může hrát roli, zda jde o samičku či samečka, zda je králík vykastrovaný. To vše může způsobit změny v jeho chování. Pokud by se ještě k tomu přestal starat o svou srst, mohl by to být důvod k návštěvě veterináře, zda netrpí nějakou nemocí... Napadá mě, když píšeš jen o čůrání, jestli nemůže mít potíže právě třeba s močovým měchýřem. Pokud problém nepřestane a je to jen trochu možné, bylo by dobré navštívit lékaře. Držím palce.

  Zvířata

  Ahoj,
  Ve středu jsem slavila své 11. narozeniny a dostala želvu stepní, kterou jsem si moc přála. Bohužel jsme narazili na pár problémů. Když jsme ji sháněli našli jsme na internetu množírnu.Je trestné provozovat množírnu? Když jsme šli do zverimexu paní prodavačka říkala že ji dávají hlávkový nebo čínský salát. Na internetu však píšou chovatelé, ať se mu vyhneme. Co tedy želva stepní smí jíst? Chtěli bychom jí dát do terária rostliny ale nevíme co.

  Děkuji že tu pro nás jste. Moc si toho vážím ❤️

  holka, 11 let, 9. července

  Ahoj, gratuluji k narozeninám a k dárku.
  K Tvému dotazu: Zda je zařízení množírna nebo není je často velmi sporné a trestné je především a vždy, pokud někdo zvířata týrá a nechová je v odpovídajích podmínkách. To posuzuje veterinární správa. Někdy se může stát, že se ani úplně nepozná, že jde o množírnu, ale v daném zařízení k týrání zvířat dochází a někdy zase obráceně, někdo - třeba konkurence - nazve zařízení na internetu množírnou a přitom je zde třeba vše v pořádku.
  A k jídelníčku... je třeba dbát na to, aby želvě neměkl krunýř, k tomu je potřeba vápník a fosfor. Krmit ji můžeš pampeliškou - květem i listem, čínským zelím, kapustou kadeřavou, zelím, pórkem, špenátem, natí cibule, celerem, naklíčenými fazolemi, hruškami, ředkvičkami, dobrý zdroj vápníku je pak drcená skořápka vajíček nebo drcená sépiová kost. Můžeš ji krmit i ostatní zeleniou, jsou v ní další důležité vitamíny, jen je pak nutné ji poprášit doplňkem vápníku. I ovoce jako borůvky, meloun, ostružiny, hroznové víno... to všechno je také dobré a je dobré stravu podávat pestrou, tím se stane vyváženou.
  Ať se vám oběma dobře daří. :)

  Zvířata

  Ahojky
  Chci se zeptat mamka mi dovolila že bych si mohla koupit rybičku. Tak bych chtěla betu a nebo bojovnicy pestrou myslím že se tak jmenovala. Může ta ryba žít sama? A co k tomu budu potřebovat? Stačí akvárium a voda a nějakè krmení třeba kousky rohlíku? Nebo potřebuje ještě něco?

  holka, 10 let, 20. června

  Ahoj,
  nejprve jedna drobnost - betta a bojovnice jsou jedna a ta samá rybka. Je třeba jí pořídit akvárko, ne moc velké a ne kulaté. Ideálně na 54 litrů vody, dlouhé kolem 60 cm a s teplotou vody kolem 25-26 až 30 st.C. Asi doma trvale takové teplo nemáte, a tak bude třeba opatřit do akvárka topení a také filtr. Krmit ji můžeš granulkami, případně hmyzem, nejlépe ti poradí a vhodné krmení doporučí ve zverimexu. Tato ryba je masožravec, tak prosím žádnou rostlinnou stravu a žádné rohlíky! V obchodě ti také nabídnou a poradí, jaké pořídit vhodné rostliny a kamínky nebo písek na dno akvária. O péči o rybku a akvárium si můžeš něco načíst na internetu (třeba zde: https://www.rostlinna-akvaria.cz/betta-bojovnice-jak-zalozit-bettarium-akvarium-pro-bojovnici-173) a průběžně se k tomu vracet, abys byla dobrou chovatelkou. Důležité je například nechat připravené akvárko 3-4 týdny naplněné vodou a vším potřebným stát, než do něj pořídíš rybku a pak jí pravidelně vyměňovat vždy zhruba 1/3 odstáté vody a čistit dno. Vše k tomu potřebné ti prodají také ve zverimexu. Není to jen tak, každé chovatelské začátky vyžadují dobrou přípravu, ale věřím, že to dobře zvládneš a akvaristika ti přinese radost.
  Tak ti přeji úspěšný chov a ať je u tebe betta spokojená.

  Zvířata

  Ahojky,
  nemám se komu svěřit a tak píšu Vám. Dozvěděla jsem se smutnou zprávu- budeme muset dát pryč naše kočky. Máme je 2 a jedna je moje a jeden je bráchy. Jenže brácha má asi na ně alergii. Ale museli jsme dřív dát pryč psa, se zvířaty to mám těžký. Ale my doma máme plíseň a vypadá to že i na plísně má brácha alergii. Tak a teď se projevuje že brácha tu alergii na kočky nemá. Říkáte si proč to sem píšu. Jenže mamka nechce být v té plísni. Zrovna dneska jsme se byli kouknout na jeden barák ve kterým by jsme měli bydlet. Má to krásné plusy ale i jeden velký MÍNUS. Kočky musíme dát pryč, prý v tom baráku kočky nemaj co dělat. Musíme je dát pryč;-(. Já bych měla jako náhradu hada korálovku kterou si moc přeji. Ale kočka je kočka a had je had. A já jsem nešťastná protože mi budou chybět krásně světle modrá a roztomilá očka mé kočičky. A taky ty roztomilé ale i kulišácké žluto zelené oči našeho kocoura. A já nevím jak se s tím vyrovnat. Můj život bude strašně smutnej bez nich. Nemůžu myslet na nic jiného ani se soustředit když něco chci dělat. Takže. Jak se mám s tím vyrovnat? Přeji krásné dny@)->-

  holka, 10 let, 20. června

  Ahoj,
  chápu, že se ti po vašich kočkách bude stýskat. Není to žádná sranda opouštět někoho takhle blízkého. Je fajn, že bys mohla mít nového domácího mazlíčka, korálovky jsou hodně zajímavá zvířátka. Zkuste vymyslet nějaký hezký způsob, jak se s kočkami rozloučit, třeba si uspořádejte nějaký večírek na rozloučenou, dejte kočkám nějakou speciální dobrotu, pomazlete se s nimi a povězte jim, jak je máte rádi. Už víte kam kočky půjdou? Možná by šlo domluvit, abyste je tam mohli někdy navštívit.
  Je mi jasné, že teď nedokážeš myslet na nic jiného, to už tak u loučení bývá. Je to důkaz toho, že máš kočku i kocoura hodně ráda. Zkus si o svých pocitech popovídat i s bráchou a mamkou, možná to mají stejně jako ty a mohli byste si být oporou.
  Držím palce, abys to dobře zvládla.
  Péťa

  Zvířata

  Sen jménem horsemanchip

  ahoj všichni mam jeden dotaz ohledně splnění si snu . můj sen je takový že se chci věnovat horsemanchipu - ježdění na koni na přírodno bez biče a tušírek . ale nevím jak si ho mám splnit . mamka se koní bojí a žádného nechce a ani o koni nechce slyšet .snažím se ve škole aby jsem se dostala na vysokou školu a mohla mít dobře placenou práci a aby jsem si mohla koně dovolit je to hodně finančně náročné zvíře ale už opravdu nevím . moc prosím poradte mi jak si mám sen splnit . PS.omlouvám se za chyby.

  holka, 11 let, 13. června

  Ahoj,

  blahopřejeme Ti k tak krásnému snu, kterým je horsemanship. Je moc fajn, že víš, co se Ti líbí, a dokážeš hledat cesty k tomu, aby se sen stal skutečností. Chápu ale, že ve věku 11 let může být k splnění takového snu daleko. Je hezké, že se už teď snažíš, abys měla v dospělosti dost peněz na to, aby ses mohla horsemanshipu věnovat.

  Co bys mohla dělat už teď? Můžeš si o koních a jejich vedení najít nějakou literaturu nebo časopisy, třeba si ji půjčit v knihovně. Můžeš sledovat videa, závody, sledovat stránky, které se koním a horsemanshipu věnují.

  Pokud by to bylo finančně možné, můžeš se podívat po nějakých táborech (třeba i příměstských), které se přirozenému vedení koní věnují. Ve Tvém okolí může být i nějaká farma nebo ranč, kam bys mohla chodit (se souhlasem rodičů) s koňmi pomáhat a být blízko jim. Tato možnost je opravdu finančně nenáročná, a i když nemusí jít přímo o horsemanship, k splnění Tvého snu Tě může posunout.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Zvířata

  Dobrý den, měla bych otázku ohledně střední školy.
  Jsem v 8. třídě a tím pádem si už vybírám střední školy. Chtěla bych pracovat v zoo. Musí mít chovatel v zoo nutně vysokou školu? Přemýšlela jsem nad veterinou. Chemie, matika ani fyzika mi nevadí, takže si myslím, že bych to mohla zvládnout. Nebo existuje škola s maturitou, myslím že obor "chov zvířat", nebo tak nějak. Co je teda podle vás nejlepší volba?

  holka, 14 let, 16. června

  Ahoj,
  to je těžké rozhodvání...:-). Pokud chceš pracovat v zoo, je varianta střední školy s maturitou přímo pro budoucí ošetřovatele dobrou volbou a jedna taková je v Čakovicích. I z ní lze pokračovat dál, třeba právě na vysoké veterinární. Ne každý ošetřovatel zvířat má vysokou školu, ale je samozřejmě vždy užitečné získat co nejvyšší vzdělání, co nejvíce znalostí, které se pak i v tom profesním životě v zoologických zahradách hodí, jak v práci se zvířaty, tak mohou člověku pomoci vypracovávat se od ošetřovatele na zoologa a další vedoucí pozice. Tak držím palce, ať se správně rozhodneš a ať tě baví jak studium, tak pak i tvá práce, ať už to bude cokoliv!

  Zvířata

  Zdravím, dobrý den
  Poslední dobou si všímám, že se na naší cyklostezce pohybuje pitbul bez náhubku a většinou i bez vodítka. Nemá přivolání (i když na něj jeho pán křičí, tak prostě nepřijde) a ani nijakou velkou poslušnost. A teď ten problém. Mám fenku, střední lovecké plemeno (20 kg), bude mít dva roky. Nejhorší je, že se má fenka chce s každým psem přátelit a vrtěla by prutem i kdyby jí nějaký potenciální útočník trhal slecha. Mám o ni docela strach, je to moje štěstí a asi bych nepřežila kdyby jí ten pit něco udělal. Už jednou na nás vyběhl ( a to opravdu se zlými úmysly), naštěstí si ho jeho pán stihl chytit. Ale bylo to jen o chloupek...
  Opravdu nevím co bych měla dělat kdyby ho někdy chytit nestihl. Nevím, jestli bych já (skoro třináctiletá holka) dokázala přeprat mohutného pitbula který by vyloženě šel po mé fence. Já bych se na něj klidně vrhnout dokázala, mého miláčka bych se samozřejmě snažila ochránit, ale bojím se že by to nemělo nějaký veliký smysl. Utíkat také nemůžu, ještě bych to zhoršila a ten pes by se za náma vrhal ještě víc. Říká se, že nejlepší je psa si šoupnout za sebe, ovšem naše cyklostezka je otevřený prostor, a tak by nás ten pitbul mohl obejít...
  Pokud vím, tak jako nezletilá osoba nemůžu mít ani pepřák ani paralyzér a tím pádem bych byla zřejmě při nějakém útoku pitbula na mou fenku asi bezbranná.
  Bull psů se nebojím. Vím, že když mají správné vedení jsou to zlatíčka (viz. naše psí kámoška amerického stafordšírského bulteriéra, která má poslušnost dokonalejší než kterýkoliv policejní pes) ale tento pes správné vedení nemá. Žije na bytovce, chodí s ním jen po ulici a když se rozhodnou na něco "většího", vypustí ho na cyklostezce...
  Máte pro mě nějakou radu jak se při útoku případně bránit?
  Děkuji mockrát za sebe i za mou fenku 🍀❤️🙏🏻
  PS.: Omlouvám se za slohovku, musela jsem se rozepsát 😄

  Evča (12) a fenka Zorka, 14. června

  Ahoj Evčo.
  Takové situace jsou složité a obtížně se řeší, ale obecně platí, že na cyklostezce by nikdo neměl pouštět svého psa na volno, ať je pes jakékoliv povahy. Cyklostezky k tomuto nejsou určené. Pokud jsi z vesnice nebo z malého města a s majitelem se znáte, měli byste ho s rodiči upozornit, že není možné pitbula nechávat takto běhat. Pokud jsi z většího města, nebo není možné, aby majitele upozornili Tví rodiče, měla by tuto věc řešit městká policie, případně státní. Nejde jen o Tvou fenku (Tvé obavy chápu), ale i o všechny ostatní, kdo se na cyklostezce vyskytují. Rozhodně Ti neporučuji se pouštět do střetu s pitbulem, byž rozumím Tvé snaze ochránit Tvou fenku. K žádnému střetu by nemělo dojít, je to velmi nebezpečné. Bylo by opravdu dobré, aby situaci řešili dospělí, z Tvé strany rodiče a pokud to není možné, bylo by třeba požádat o pomoc městkou policii. Pokud ani to není pro Tebe vhodné řešení, tak raději doporučuji chodit na procházky jinam.
  Přeji hodně štěstí.

  Zvířata

  Ahoj Alíku a všichni ostatní,
  Zajímalo by mě odkud je a co je vlastně toxoplazmóza. Prý to přenášejí hodně kočky ale jak? Mám kocoura, který chodí ven, a moje mamka říkala ať mu nesahám na čumák, že nevíme kam všude čuchá a že tam má toxoplazmózu. Je to pravda? On je jen přenašeč, nebo to může i chytit přímo? A já taky? Jak se to projevuje? A proč těhotní se tím nakazí ještě víc?
  Díky a pěkný denB-)

  holka 13 let, 11. června

  Ahoj,
  toxoplazmóza je parazitální onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii, který používá např. kočku jako svého hostitele, ale také přenašeče. Nemoc se ale nemusí u kočky nijak projevit. Pokud má kočka ale dlouhodobě průjem, nebo potíže s očima či s kašlem, měl vy ji raději vyšetřit lékař. Přenést na člověka z kočky se tato nemoc může nejčastěji manipulací s jejím trusem, třeba při uklízení kočičího záchodu. Pokud chodí kocour na záchod ven, tak by mohla být infikovaná půda. V trusu mladá kočka vylučuje tzv. oocysty, které jsou hodně odolné a vydrží na místě hodně dlouho. Můžeš se tedy nakazit i ty, pokud bys neumyté ruce po kontaktu s trusem nebo infikovanou půdou dávala do pusy. Toxoplazmóza se nemusí u člověka vůbec projevit, většinou nemá žádné příznaky. Nebezpečná je pro lidi s oslabenou imunitou. U nich může poškodit mozek a způsobit jeho vážná onemocnění. Pro těhotné je nebezpečná v různých fázích těhotenství různě, v ranné fázi je hodně nebezpečná proto, že to by mohla vážně poškodit plod a způsobit potrat. Protože plod ještě nechrání placenta.
  Toxoplazmóza je hodně komplikovaná a neprobádaná nemoc a ani vědci ještě nemají úplnou shodu na tom, co všechno může lidem způsobovat.
  Měj se dobře.

  Zvířata

  Dobrý den, mám dvě kočky, obě dvě jsou doma a ven je nepouštím (jen občas na vodítko když je hezky) a posledních pár měsíců mají strupy (jedna na zádech, trochu na uších a na krku a druhá jen trochu na krku) já vím že mi nejspíš napíšete že to musí posoudit veterinář jenže my jsme daleko od města takže se k veterináři dostaneme tak jednou za rok když je čas kdyby to bylo něco váženého tak by jsme ty kočky museli prodat, nevíte co by to mohlo cca být aby kdyby to bylo něco váženého tak abych si ušetřila (je jim 8 A 7 A ty strupy měly i před 2 měsíci a potom byl klid ale teď zase je mají) (jsou i obě kastrované)

  holka, 13 let, 9. června

  Ahoj, myslím, že nemusíš mít strach, že by šlo o tak vážnou věc, aby bylo nutné se koček zbavovat. Ale příčiny mohou být opravdu natolik různé, že by bylo potřeba, aby se alespoň na 1 kočku veterinář podíval. Možná bys mohla zkusit požádat vašeho veterináře, zda by se nemohl podívat na strupy na fotkách, které bys mu poslala, požádá třeba i o jiné fotky detailu koček. Mohou to být problémy způsobené parazity, nebo něco jiného, ale jistě ne nic hodně vážného. Tak přeji štěstí a brzké vyřešení tvého trápení.

  Zvířata

  Strach z mého zvířete

  Ahoj poradno,

  Kdysi jsem jezdila na větším poníkovi ... Když mi bylo 10 koupili jsme si ho. Ale teď se ho proste bojim... Chodím ho jenom čistit a pečovat o něj. Nevím co mám dělat moc ráda bych na něm jezdila, jenže se proste bojim od te doby kdy jsem spadla a moje kamarádka si z koně spatne zlomila nohu. Ten můj Pony me ale strašně chce ve cvalu a občas klusu shodit. Nechci na něm jezdit ale musi se to.
  Ale nechci to rict rodičům aby ho neprodali, mám ho rada jenže proste se bojim na něm jezdit.
  Dekuji za přečtení snad me chapete

  Mája

  holka, 13 let, 8. června

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svém poníkovi, o kterého chodíš pečovat, ale od doby, kdy jsi spadla, se ho trochu bojíš. Mělo by se na něm jezdit, ale máš strach, že by Tě shodil. Nechceš to říct rodičům, protože si myslíš, že by ho prodali, přitom jej máš ráda.
  Je dobře, že ses svěřila a na to, co Tě trápí, nezůstáváš sama. Říkám si, že Tvůj strach se objevil z nějaké předchozí zkušenosti a nedivím se, že máš obavy, aby se zase něco nestalo. Je dobře, že jsi k sobě opatrná, když na poníkovi vidíš, že Tě chce občas v pohybu shodit dolů. Je přirozené, že z toho nemáš dobrý pocit a rozumím, že o něj teď raději chodíš „jen“ pečovat. Říkám si, jestli je ve stáji nějaký lektor/vedoucí, kterému by ses mohla svěřit ohledně toho, jak na Tebe poník reaguje, když jste ve cvalu/klusu. Nejspíš tam jsou pověření lidi, kteří by mu mohli porozumět více, začít s ním pracovat a mohli by Ti pomoct rozpoznat, co by se mělo dělat jinak, abyste se oba cítili zase v bezpečí. I když se to může zdát těžké, přijde mi potřebné, aby se o tom dozvěděli rodiče a někdo dospělý kolem koní, se kterým se setkáváš. Jde tady o Tvou bezpečnost. Věřím, že budou mít pochopení a dohodnete se na jiném plánu, než aby se hned poník musel prodávat. Z Tvé zprávy čtu, že jej máš ráda a přála bych Ti, abyste si k sobě zase našli cestu, proto se neboj říct si o pomoc v Tvém okolí.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Zvířata

  Dobrý den, co mám dělat, když mi ptáci pořád naráží do oken?

  holka, 13 let, 7. května

  Ahoj,
  pomohly by záclonky, anebo kdybys vyrobila z papíru makety dravých ptáků, které když pověsíš zevnitř na okna nebo je na okna přímo přichytíš samolepkou, mělo by to ptáky venku od oken odradit.
  Tak držíme palce.

  Zvířata

  Dobrý den, teď jsme se přestěhovali a posledních pár měsíců jsem se začala strašně drbat na hlavě a na krku, moje dvě kočky mají strupy a v srsti nacházím zatočené malé černé provázky nebo nějak tak, protože nevím jak to nazvat, mám podezření, že to jsou blechy, ale vždyť přece kdybych měla blechy, tak bych byla poštípaná i po těle a i moje rodiče by byli poštípaní, nebo ne? (Rodiče mají ještě 2 psi a nedávno jsem ještě neměla svůj pokoj, tak jsem spala s rodiči a kočky se stýkaly se psi.) Předem děkuji za každou odpověď.:-(

  holka, 12 let, 28. dubna

  Ahoj pisatelko.
  Bylo by nejlepší, kdybys o svém problému řekla rodičům a kdybyste se vydali s jednou ze svých koček na vyšetření k veterináři. Mohou to být nějací parazité, blechy to být mohou, ale nemusí. Veterináře se můžeš zeptat, poté co určí, co mají Tvé kočky, zda bys to mohla od nich mít i Ty. Pak by ses měla obrátit na svého lékaře, třeba postačí nějaká mastička. Pokud by veterinář zbavoval parazitů vaše kočky, řekněte mu, že máte i psy, třeba budou potřebovat také přeléčit. A pokud by Tvé problémy s vašimi čtyřnohými členy domácnosti nesouvisely, měl by Ti pomoci určitě Tvůj dětský lékař. Držíme palce, ať je problém brzy vyřešen. Ať se daří dobře Tobě i mazlíčkům.

  Zvířata

  Rodiče nechtějí želvu

  Ahoj Alíku a spol.
  Potřeboval bych poradit s jednou složitou situací, rád bych měl nějaké domácí zvířátko, jelikož mám ale alergii na peří a chlupy, tak jsem přemýšlel nad suchozemskéma želvama. Svůj nápad jsem okamžitě udělil rodičům, ukázal fotku, cenu i info ohledně želvy, máma řekla, že ne, tak jsem si šel s tátou pobavit o samotě a on řekl, že stojí za mamkou. Možná to mamka nechce, protože před 6 lety jsem měl velice agresivního králíka, pořád škrábal, tak jsem se bál o něj starat, takže ho musela krmit mamka. A taťka mi na tu želvu po chvilce řekl, že by to bylo sice roztomilé, akorát jezdíme často na dovolené, takže bychom ji neměli kam dávat. Chtěl jsem říct, že mám kamaráda, který choval stejný druh želv, který jsem taky chtěl (želva zelenavá) akorát táta ani máma už mě neposlouchali a dělali si z toho maximálně legraci. ;-(

  Předem děkuji za odpověď....;-)

  Anonym, 12 let, 10. dubna

  Ahoj,

  věřím, že by sis moc přál mít domácí zvířátko - a že je to o to těžší, když máš alergii na peří a chlupy. Chápu, že Tě trápí, když si rodiče nepřejí, abyste si pořídili suchozemskou želvu.
  Tvoje rodiče neznám, proto nedokážu přesně říct, jestli Ti časem vyjdou vstříc anebo jak se na to dívají z praktického hlediska - třeba právě, jestli by se o želvu měl kdo postarat, když býváte často pryč. Je pravda, že než si člověk pořídí zvíře, je potřeba si to dobře promyslet. Starat se o živého tvora je velká zodpovědnost a je fajn se nejdřív důkladně zamyslet na tím, jestli se u nás bude mít dobře, jestli se o něj dokážeme kvalitně postarat. Chtěla bych Tě podpořit, aby sis o tom zkusil v nějaké klidné chvíli s mamkou a tátou znovu promluvit a vysvětlit jim, proč je pro Tebe tak důležité, abys měl nějakého zvířecího parťáka. Pokud by si rodiče například dokázali lépe představit psa, myslím si, že existují i plemena, která jsou vhodná i pro lidi s alergií na chlupy. Neznám podrobnosti, ale můžeš si o tom zkusit zjistit více informací třeba u lékařky, ke které chodíš na alergologii, anebo u někoho, o kom víš, že se zajímá o psy. Pokud by s tím rodiče i nadále nesouhlasili, mohl bys alespoň za zvířaty někam docházet, třeba do útulku (nevím, jestli by Ti alergie na chlupy dělala problémy i venku).

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka