Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Sourozenci

  Ahoj trápí mě jak to u nás doma je a jak to u nás doma funguje. Máme společný dětský pokoj já a tři bratrové ve věku 5,7,10 let mě je 13 let. Máme palandu nahoře spím já podemnou bratr 7.let vedle palandy máme stůl na učení, vedle stolu je postel kde spí 5.letý bratr nad jeho postelí máme poličky, naproti té posteli je namáčknutá další postel tam spí bratr kterému je 10.let. Za postelí 10.leteho bratra je stůl kde má počítat a máme tam šuplíky a knížky. Na proti stolu je skříň kde máme oblečení vedle skříně dveře vedle dveří malá skříňka kde máme stolní hry a nějaké hračky a hračky máme ještě v boxu a v šuplíkach pod postelí. Vadí mi úplná strata soukromí. Nevíte jak si ho utvořit bez pomoci rodičů? Předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 17. listopadu 2019

  Ahoj,

  chápu, že Ti jako dospívající slečně vadí bydlet v jednom pokoji se třemi mladšími bratry a potřebovala bys nějaký prostor sama pro sebe. Ptáš se nás, jak by sis mohla vytvořit soukromí bez pomoci rodičů. Napíšu Ti několik nápadů, které by se možná mohly hodit. Asi nejjednodušší způsob může být zatahovací závěs. Píšeš, že spíš na horní palandě - možná by šel pověsit na strop pomocí nějaké improvizované garnýže (podobně, jako visí závěsy nad okny). K tomu bys ale asi nějakou asistenci rodičů nebo někoho dalšího dospělého z rodiny potřebovala. Nevím, jak to u Vás doma chodí, říkám si ale, že by Ti rodiče třeba mohli pomoct vymyslet nějaké chytré technické řešení, když jim zkusíš vysvětlit, proč je to pro Tebe důležité.
  Snadněji by se dal závěs asi připevnit okolo spodní postele, pomocí provázků - nevím ale, jak moc je pro Tebe přijatelné, si s mladším bratrem vyměnit postel a jestli ti právě horní palanda neposkytuje o něco více soukromí...Mohla by sis to potom uvnitř "Tvého světa za závěsem" nějak hezky vyzdobit, aby ses tam cítila dobře. Pouštět si tam do sluchátek hudbu (a tím se trochu odstřihnout od okolního dění), číst knížky, třeba si i psát tajný deník. Další možností je, zkusit se znovu důkladně rozhlédnout po pokoji a popřemýšlet, jaká palanda by s pomocí nějaké technické vychytávky mohla nabízet nejvíce soukromí - před kterou by se dal např. chytře umístit paraván (můžeš se podívat na internetu, jaké existují druhy a velikosti).

  Spoustu kreativních nápadů přeje
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Sourozenci

  Ahoj poradno, můj brácha má Aspergerův syndrom. A vtom je ta potíž. Nemá tátu protože po narození se rozešli a o několik let později spáchal sebevraždu. Brácha mamce vyčítá že nemá tátu, že si nenašla nikoho. Potom myslela že bráchy tátu nahradí můj táta a snim to nevyšlo. Brácha teď vyhrožuje sebevraždou. Chodì do školy do Prahy a od našeho baráku je to kolem 30 km. Bydlíme u nádraží a já se bojim že skočí pod vlak nebo pod metro. Říká že skončí jak jeho táta. A já se moc bojim že spáchá sebevraždu a nebo se začne sebepoškozovat. Včera rozmlátil klávesnici vzteky a já to uklízela ale nevadilo mi to. Brácha křičel a brečel. Vždycky mi to trhá srdce když je smutnej nebo když nadává mamince. Já se potom taky rozbrečím a on začne na mě křičet nadávat mi. Včera probrečel skoro celej den a nejhorší je že nadával hodně hodně sprostě. Já slzy musela zakrývat rukama nebo spíš celej obličej aby mi nenadával. Potom se zjistilo že sprostě nadával učiteli. Když se ho mamka zeptala jestli je vpoho že jeden můj spolužák na nás všechny ze třídy mluví sprostě a on řekl že jo. Jednou sem mu řekla ahoj michale ( tak se jmenuje ) a on mi ŕekl: jdi do pr***e.
  A já se bojim o bráchu, pomůžete mi?
  Pokud to nějak de tak děkuji

  holka, 10 let, 6. června

  Ahoj,
  koukám, že soužití s bráchou není zrovna jednoduché. Nedivím se, že o něj máš strach, když vyhrožuje sebevraždou. To je hodně závažná věc. Bráchu nejspíš něco hodně trápí. Zkus si o tom, že máš o bráchu strach, promluvit s mamkou. Zároveň na tebe brácha nemá právo křičet a mluvit na tebe sprostě. Pokud má nějakou starost, kvůli které je takhle podrážděný, musí ji řešit a ne si to vylévat na tobě. Obrať se o pomoc na dospělé ve tvé rodině nebo ve škole. Společně se pak zamyslete nad tím, jak tuto situaci vyřešit.
  Držím palce, ať se to brzy srovná.
  Péťa

  Sourozenci

  Změnil se mi život

  Ahoj, chtěla bych pomoct..... Poslední dobou se mi úplně změnil život... Moje máma si našla muže ale ten má dítě (5 yo. Holku).
  A tak se ke mě začla máma chovat škaredě ... Vždycky když jí chci něco říct jak se ke mě chová nebo něco jiného, tak mi na to jen řekne ať se podívám na sebe, nebo mi řekne že jestli se mi něco nelíbí tak ať se odstěhuju k tátovi... Vím že to má v poslední době těžké že z penězmi jsme vycházeli tak tak a že ta malá holka (nechci zmiňovat jméno) má nemocnou matku která jí vždycky očkuje ať u nás brečí nebo ať si vymýšlí že jí koupíme co chce atd...... TAK I PŘESTO BY SE KE MĚ MOHLA CHOVAT HEZKY NE?... Ano ještě jsou nějaké ty dny kdy si to užívám s matkou ale poslední dobou mám chuť se zavřít v pokoji a nevylézat.... Byla jsem vždycky jedináček sice mám nevlastní sestru kterou miluju, ale tu malou holku prostě nemusím.. dnes je den dětí ale jelikož je ta malá holka u tý nemocný mámy tak musíme počkat a budeme to slavit jindy což mě taky štve jelikož je tohle snad pořád vždycky se musí čekat na ní až přijede... I ve škole se mi přestalo dařit jelikož kvůli ní se nemám čas učit... Navíc skoro když si máme vybrat třeba idk "chipsy" a já si vyberu jiné než ona tak stejně vezmou co chce ona a né já... Ten chlap je v pohodě mám ho ráda protože mi dává přednost (PROTOŽE ASI CHÁPE ŽE JSEM BYLA PRVNÍ A ŽE MÁM PRÁVO OBČAS ROZHODOVAT) Mám sto chutí odejít z baráku za tátou (ikdyž tam mám macechu)... nebo ukončit někde svůj život....
  Poslední dobou často brečím...
  ..........
  Jak jí mám říct jak se v poslední době cítím když mě asi nechce poslouchat?
  .......
  A jak nemít pocit se někde zabít nebo tak?
  ......
  A jak si "vybudovat" nějaký respekt u té malé rozmazlené holky?

  Děkuji...
  HHolka🙂

  Hholka, 12 let, 1. června

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že Tě mrzí, když Ti mamka nenaslouchá. Všichni potřebujeme, aby nás někdo vyslechl, podpořil. A když se nám toho nedostává, můžeme se cítit osamělí, smutní, nepochopení. A když se cítíme takhle, mnohdy nás může napadnout i to, že bychom ukončili život. Pomáhá zkusit se soustředit na to hezké, na to, co máš ráda, co Tě baví. Uvědomit si, že prožíváš nepříjemné chvíle, ale umět se vrátit i ke všem hezkým chvílím, které jsi zažila, a věřím, že ještě zažiješ.

  Chci Tě podpořit, abys s mamkou zkoušela mluvit o tom, jak se cítíš, co potřebuješ, to je důležité. Pokud Ti mamka nebude naslouchat, můžeš jí dát přečíst tuhle naši komunikaci, aby si uměla lépe představit, jak se cítíš. Také se můžeš s tím, jak se cítíš, svěřit i jiným blízkým osobám nebo někomu ve škole (oblíbené učitelce/učiteli, školní psycholožce/psychologovi). Píšeš, že mamčin přítel je fajn, můžeš se tedy obrátit i na něj. A také třeba na taťku, prarodiče.

  Na druhou stranu si dokážu představit, že když jsi dlouho žila jako jedináček, může pro Tebe být těžké sdílet svůj život ještě i s jiným dítětem, dělit se o čas, pozornost, lásku mamky i jejího přítele. Je to pro Tebe asi velká změna a chce to čas, aby sis zvykla. I na to, že menší děti někdy prostě dokážou být otravné. Na druhou stranu s nimi ale také je legrace, dokážou si naplno hrát a dávat lásku, když ji dostávají. Ptáš se, jak si získat respekt dcery mamčina přítele. Možná máš dojem, že by Tě měla poslouchat, když jsi starší. Tak to ale úplně není. Jste něco jako sestry, měl by mezi Vámi tedy být vztah rovnocenný, bez ohledu na to, že nejste stejně staré. Pravý respekt totiž nejde vynutit, nevychází ze strachu, ale z toho, že ten druhý si Tě váží, bere Tě proto, že jsi pro něj fajn člověk. Možná by stálo za to, zkusit to s ní po dobrém, hledat způsob, jak si spolu můžete hrát. Rozumím tomu, že Vás baví jiné věci, ale třeba byste našly i něco společného, pokud byste chtěly. Jak jsem psala, chápu, že to pro Tebe není snadné, ale nemusíš na to být sama. Mohou Ti poradit a podpořit Tě právě mamka s jejím přítelem, když jim upřímně přiznáš, že nevíš, jak na to, když na tom opravdu budeš chtít pracovat.

  Pokud bys chtěla probrat vše více podrobně, můžeš nám také zavolat nebo přijít do chatu. Všechny kontakty jsou na našich stránkách.

  Přejeme Ti bezstarostnější dny,

  Modrá linka

  Sourozenci

  Ahoj Alíku a spol.
  Poslední dobou doma řešíme hodně problémů. A jedním z těch problémů je můj starší brácha.
  Bráchovi bude 31, je z Moldávie (jako moje máma) a umí trochu česky. Bydlí s námi už čtvrtým rokem a za tu dobu se toho hodně změnilo. Už nějakou dobu se ke mně brácha nemá a tak. Vůbec se o mě nezajímá. Když dojde domů z práce, tak mi ani to blbý "ahoj" neřekne. Zajímá ho jenom "Kde je máma?" Trochu mě to mrzí, že se pořád shání jenom po mámě. Prostě mě úplně ignoruje a já nevím co mám dělat. Hrozí, že se kvůli mému bráchovi a dalším věcem moje máma rozejde s jejím manželem (mým náhradním taťkou). Už jsme o tom společně doma mluvili. Taky jsem se pokoušela s bráchou o tom mluvit, ale on, že prý nechce, že mě prý neignoruje a že se ke mně chová normálně. Kvůli mému bráchovi mám někdy pocit, že se o mě nikdo nezajímá a že jsem tu úplně zbytečně. Ale mám skvělé kamarády a ty mě podrželi. Každou chvilku mám na něho zlost a zároveň se mi chce z toho brečet. Ale nechápu, proč to dělá a jaký má k tomu důvod. Už se taky beru jako jedináček, protože tohle by mi brácha nikdy neudělal. Bude to asi rok, co se to děje, a já už na to nemám a chtěla bych od vás poradit, co mám dělat.
  Moc bych vás chtěla poprosit o jakoukoliv radu nebo odpověď, určitě mi to neskutečně pomůže.
  Předem moc děkuji
  Nikki_359

  Nikki_359, 11 let, 1. května

  Milá Nikki,
  Popisuješ své trápení kvůli staršímu bráchovi. Jestli to dobře chápu, mrzí tě, že se jeho chování k tobě změnilo. Začal tě přehlížet a nejspíš má i nějaké problémy, kterým se věnuje v rodině hodně pozornosti a narušuje to i další vztahy v rodině. Zkusím ti odpovědět, co nejlépe, jak mi dovolí to malé množství informací, které mám. Vnímám, jak moc tě to mrzí a máš různé emoce – vztek i smutek. Je vidět, že je bratr pro tebe moc důležitý, když to vyvolává takto silnou odezvu. A nejspíš ohrožuje i další vztahy, které v rodině máš. Popisuješ také to, že jste o tom společně hovořili, tedy je vidět, že je to něco, co si uvědomují i rodiče. Jen bratr to nějak nevidí. Je možné, že má skutečně nějaké velké problémy, třeba souvisí s jeho původem v cizí zemi. Možná je tu něco v pozadí, o čem ještě moc nevíš. Je přeci jenom mezi vámi hodně velký věkový rozdíl. A v podstatě to může opravdu tak vypadat, jako když jste dva jedináčci. Podmínky v jakých jste vyrůstali máte oba úplně odlišné. Zajímalo by mě, v čem je brácha pro tebe tak důležitý, že se cítíš takto odstrčená a máš pocit, že tě nevidí ani nikdo jiný v rodině. Asi tu nějaká příčina bude. V osobním rozhovoru by jsme se tomu nejspíš věnovaly. A možná by ti to porozumění dalo i další odpovědi na to, co s tím. Pak také popisuješ, že máš dobré kamarády, kteří tě podrželi. To v podstatě vnímám i já jako výborné řešení. Máš vrstevníky, osoby ti podobné, od kterých podporu a přijetí dostáváš. To je hodně dobrý lék. Pak je také dobře, jestli je tu možnost dalšího rozhovoru s mámou nebo i tátou. Mluv s nimi o tom, vyjádři to, jak tě to mrzí či máš vztek. Podobně jako jsi to pěkně popsala nám. Ať víc vnímají, že tu jsi také a je dobré i tvé potřeby víc brát vážně. Zaměř se sama na svůj vztah s mámou a tátou. Zkus i ty bratra víc ignorovat a nechat tomu volný průběh. Zaměř se na to, co máš ty sama ráda, co tě baví a zajímá, na své plány do dalšího studia, přátele a podobně. Některé věci nejde moc měnit, pouze je přijímat. Ale tím přijetím se často uvolní tlak a dochází ke změnám. A když budeš chtít napsat zase víc, tak se klidně ozvi znovu do této poradny. Zkusíme se zase víc nad tvým trápením zamyslet.
  Tak ti moc držím palce,
  Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  ahoj alíku potřebovala by jsem poradit ohledně mé sestry . je na mně drzá /je jí 9/
  a vždy mě pošle někam ,hrabe mi do věcí a nemám ani 5 minut soukromí .pořát na mě žaluje mamce a to jí nic nedělám když jí dám jen pohlavek tak hnet jde žalovat a neříká pravdu . vždy řekne že jsem jí zbila . UŽ MI TO TADY LEZE NA NERVY A NEVÍM JAK JÍ MÁM VYSVĚTLIT ŽE DO VĚCÍ KTERÉ NEJSOU JEJÍ SE NEHRABE .

  2. už jsem dostala svojí první menstruaci jenže sestra mi krade vložky a dává je panenkám jako pleny:-Q:-E:-c takže nemám žádnou ochranu když to dostanu:-E

  NE NEVYMYSLELA JSEM JSI TO JE TO PRAVDA .

  3. a ještě asi před cca týdnem jsem zjistila že mám výtok konzistenci jako nudle z nosu . je to normální

  ps. omlouvám se že nepíšu vykřičníky a otazníky píšu přes klávesnici a nenabízí tuto možnost je už stará.

  hojjjjka11 let, 28. dubna

  Milá pisatelko,
  Popisuješ svoje trápení s mladší sestrou, která narušuje tvoje soukromí a není možnost se s ní domluvit, aby to nedělala. Je to dost pochopitelné, že ve svém věku už začínáš mít větší potřebu soukromí. A že třeba to, co ti dřív nevadilo, ti najednou už není příjemné. Tady můžeš doufat, že to samé zafunguje brzy i u tvé sestry. Také se bude blížit věku, ve kterém jsi nyní ty a sama bude chtít své soukromí. Je pravděpodobné, že jí pak tvé věci přestanou zajímat. Pak se lépe domluvíte, kde máte každá své soukromí. Myslím si, že pak bude schopná víc respektovat, kde jsou její hranice, protože i ona sama je bude chtít. V tom máš nyní náskok a sestra tě v tom musí dohnat. Já vím, co ale s tím do té doby? Zkus o tom promluvit s mámou. Řekni jí, jak to prožíváš. Klidně jí řekni to samé jako nám. Že tě to štve, že nemáš soukromí. Máma musí pochopit, že se měníš, že začínáš mít jiné potřeby a vše prožíváš nově. Zkus jí poprosit ať ti s tím víc pomůže. Požádej jí ať tě začne brát víc vážně a jako víc dospělou. Protože taková už jsi. Přestože se tvoje okolí k tobě zatím tak nechová. Ten rozpor bývá v tomto věku moc těžký. A určitě to podobně prožívá mnoho dívek ve tvém věku. Tak ti doporučuju, zkus i ty sama sebe víc vnímat, víc brát vážně, vnímej co si přeješ a co potřebuješ. A tom zkus pak otevřeně mluvit s nejbližšími osobami. To je předpokládám teď máma. Případně jiná rodině blízká osoba. A pokud by jsi s tím potřebovala víc pomoct. Tak můžeš třeba znovu napsat a víc popsat podrobnosti.
  A pokud jde o ten třetí problém, o kterém píšeš, s výtokem. Zde prosím kontaktuj lékaře. Nejlépe svého praktického lékaře a on tě nasměruje dál. V tomto ti skutečně odborně poradit nemůžu.
  Tak ti moc držím palce ať se tvá situace brzy zlepší,
  Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Společné spaní s rodiči

  Zdravím poradnu,
  Tento dotaz bude ohledně mého mladšího bratra. letos mu bude 10 let, já Teda proti tomu nic nemám ale je tu věc která se mi na bráchovi nelíbí. Často spí u rodičů v posteli, kdyby mu byly 2 tak dobře, ale bude mu 10 a to už je polopuberta. Prostě si myslím že je to na jeho věk ostuda. Párkrát jsem s ním o tom mluvila a jeho důvody jsou: strach z větru ( má jako jediný z nás v pokoji 2 okna a je to u něj slyšet víc) a že je u mámi vždy v bezpečí. Tohle už dělá od 7/8mi let a před tím spal normálně, pokud nebudeme počítat pár astmatických záchvatů. Nechápu ho, já si jsem jistá že je v bezpečí i ve svém pokoji, já totiž spím pár metrů od něj. Vydím to i na rodičích že je to štve, spí u nich skoro každý den. Chtěla bych ho to nějak odnaučit protože vím že kdyby se to dostalo mezi jeho spolužáky tak by se mu mohli začít posmívat.
  Předem děkuji za odpověď☺

  holka, 14 let, 13. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s dotazem, který se týká Tvého bratra. Přijde Ti zvláštní, že v jeho věku ještě často spí u rodičů. Zkoušela ses o tom s ním bavit, ale moc nechápeš jeho důvody. Chtěla bys ho to odnaučit, máš obavy, že by se mu spolužáci mohli posmívat.

  Chtěla bych moc ocenit, že se zajímáš, jak bráchovi pomoct, že chceš přispět k tomu, aby rodiče i brácha byli během noci spokojení. Nevíme, co všechno může za to, že brácha má chuť chodit spát k Vašim rodičům. Možná k tomu přispěly astmatické záchvaty, o kterých píšeš, možná nepříjemný zážitek s větrem, možná jiný nepříjemný zážitek z minula, o kterém ani nemusíš vědět. Možná si prochází těžším obdobím a blízkost rodičů mu nějak pomáhá zvládat situaci, anebo jde o zvyk, který je příjemný. Variant je spousta.
  Je těžké někomu vysvětlovat, že je v bezpečí, i když je to objektivně pravda, protože druhý se v bezpečí zkrátka nemusí cítit. Říkám si proto, že zvykání si Tvého bráchy na to, že spí sám v pokoji může být delší proces, do kterého mají co říct hlavně Tví rodiče. Během té doby můžeš třeba ještě zapřemýšlet, co by se pro něj dalo udělat. Možná mu můžeš nabídnout, že budeš spát poblíž, pokud to jde, aby věděl, že kdykoliv může přijít. Možná byste si mohli udělat nějaký zvyk, společný rituál před spaním (něco si přečíst, něco si říct/popřát), možná pomůže, kdyby měl v posteli nějaký talisman. Těžko říct, co by právě jemu aspoň trochu ulevilo. Napadá mě proto, že je důležité o celé věci začít znovu povídat nejen s bráchou, ale i s rodiči, které to asi taky trápí, jak jsi psala. Každý máme svůj čas na to si na něco zvyknout, někomu to trvá déle, někdo v tom nevidí problém. Přijde mi ale moc fajn, že Tvůj brácha má podporu v Tobě, v rodičích. To pro něj může být velká pomoc i před případnými spolužáky, kdyby se mu posmívali.

  Hezké společné dny s rodinou přeje
  Modrá linka

  Sourozenci

  Čaute tohle je trochu vážnější téma než ty před tím🙄Můj brácha má holku a s ni se nemáme rádi no a ona mě občas i bije a nadává mi do tlusté krávy a rika ze si nikdy nenajdu kluka ze kdo by mě chtěl..má 18 let a mne je 14 takže si na ni moc dovolovat nemůžu no ale je u nás doma kazdej den a zakazuje mi brát i věci které patří nám takže chtěla jsem si vzít například deku protože u nás spala kamarádka tak aby se měla čím zakryt a ona ze ne a nedala mi ji :/ taky mám kočku a kdykoliv ona přijede tak ji hned chce takže se s ni zamykám v pokoji protože není normální co ona dela...když tu kočku chytne tak ji proste drží u sebe a ona vrci a mňouká ze chce jít pryč ale ona protože je s prominutím piča tak ji nepustí.Dalsi problém je ze mám 5 letou sestru a tu denně navádí aby mi dělala naschvaly takže aby mluvila sprostě aby mi nadávala brala věci z pokoje nebo aby mi vylila vodu do pokoje na zem no myslím si ze už by měla mít trochu rozum v 18 letech ale s jejím chováním ho nedostane nikdy :) když jsem se ji zkoušela bránit tak mě vypla (uspala na 3 minuty nejspíš) já už nevím co mám dělat protože jsem to říkala i rodičům a ty mi nevěří protože ji mají rádi (tahle oni vědi moc dobre co je ona zač ale neřeší to protože to je prece brachova holka)a bracha ji samozřejmě bráni takže to všechno zapira.
  Opravdu je tady klid když tu není aspoň přes noc😬linku bezpečí tam bych neměla odvahu zavolat a nevím proč jsem totiž těžkej introvert ;-( omlouvám
  se ze nepíšu gramaticky správně ale mám na ni takový nervy no nejradši bych ji zmlatila tak že se nepozná ale nejde to.

  holka, 14 let, 10. dubna

  Milá pisatelko,
  Ano, je to vážné téma a je dobře, že jsi o tom napsala. Chování , které popisuješ u přítelkyně bratra bych skoro nazvala šikanou vůči tobě. Využívá své věkové převahy a svého postavení, které díky bráchovi má. Je to nepřípustné, aby se k tobě takto chovala. Ona sama tam je na návštěvě, v bytě, kde jsi doma ty. Úplně chápu, že máš na ní takový vztek, je to oprávněné a je dobře, že ten vztek cítíš. Máš právo jí svůj vztek ukázat, vyjádřit. Ne jít do fyzického konfliktu ale zvýšit hlas a rázně jí říci, že je ona ve tvém bytě, ne ty v jejím a podobně. Je mi jasné, že to teoreticky víš ale je tu něco, co ti v tom brání, je tu něco díky čemu z ní máš velký strach. Přemýšlej o tom a případně si o tom s někým, kdo tě zná popovídej. Možná to není pouze ona, kdo si dovolí se k tobě takto chovat. Možná tu jsou i jiní lidé. Třeba je to tím, jak píšeš, že jsi uzavřená a nemáš odvahu si říci o svá práva. Možná tu bylo něco, co ti v životě vzalo jistotu a sebevědomí, a to se nyní do té situace s přítelkyní bratra promítá. Prakticky bych ti doporučila o tom mnohem rázněji říci rodičům. A říci jim, že se ti to nelíbí a že nechceš se takto cítit v bytě, kde žiješ. Požádej je o pomoc s tím. Také o tom zkus promluvit s bratrem, i jemu to důrazněji řekni. Dej jim najevo, že to myslíš vážně. To nemusí být ve vzteku ale prostě vážně. Vnímej svá práva a zastaň se sebe sama. Možná je to něco, co se potřebuješ teď naučit. A bude to dobré i pro další život. Můžeš také o tom říci někomu dalšímu, kdo je v blízkosti vaší rodiny, komu důvěřuješ. Třeba pro tebe bude znamenat podporu. Přítelkyně bratra na tebe může žárlit, vadí jí, že bydlíš pod jednou střechou s bratrem. Možná i ona sama zažila nějakou šikanu vůči sobě a nyní jí vrací tobě. Jsou tu různé důvody. Ale to hlavní nyní je, abys zkusila překonat strach a rázně se vůči chování této dívky ohradila. Vnímej, že jsi v tom bytě doma ty a ona omezuje tvá práva. Řekni si, „ne, tohle nechci a tohle si nenechám líbit“, a uvidíš, že oni to z tebe také ucítí, když o tom budeš přesvědčená uvnitř sebe sama. A pokud budeš potřebovat o tom víc popovídat, rozebrat to, a píšeš, že jsi spíš uzavřená, tak by ti mohl třeba pomoci nějaký chat pro děti v krizových situacích. Centrum Locika takový má, najdeš odkaz na stránkách www.detstvibeznasili.cz. Podobný chat má také Dětské krizové centrum, také najdeš odkaz na jejich stránkách www.dkc.cz. Určitě podpora a pomoc existuje a uvidíš, že na to nemusíš být sama. I to ti může dát víc síly a podpořit tě v tom sebevědomí.
  Tak ti moc držím palce, ať se tvá situace brzy zlepší a ty najdeš způsob jak si s ní poradit. Určitě se ti to podaří.
  Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám hned několik problémů s mým bratrem. Jmenuje se Ondřej.

  1. Je mu 16 let a chodí do prvního ročníku střední školy. Znikým se nestihl seznám protože zavřeli školy. Asi tak třikrát za hodinu dojde za mnou a rodičema a říká ,, Já chci do školy to tak být nemůže chodil jsem tam jenom měsíc všichni jsou úplně b*** " tohle říká. Je mi ho i trochu líto ale už mi leze na nervy. Poraďte mi prosím jak mu mám pomoci.

  2. Už od malička mě neměl rád. Neustále mě bije když se ho na něco zeptám tak neodpovídá zeptám se znovu a furt nic tak trochu zvýším hlas o on na mě vyjede a začne mě bit že na něho namám křičet. Nebo když u nás byla kamarádka tak nás otravoval a já mu řekla ať jde pryč ale on nechtěl tak jsem to řekla mámě a ona nic. Tak jsem zase zakřičela a on mě začal bit. A na Vánoce mě škrábl do krve a to schválně. Nevíte proč to dělá? A jak tomu přejít?

  3. Přála bych si aby mě měl rád třeba aby si občas se mnou zahrál nějakou hru nebo mi pomohl s Angličtinou která mi moc nejde. Co mám udělat proto aby mě měl rád?

  Předem děkuji za odpověď.

  Lucie, 11 let, 7. dubna

  Milá Lucie,
  Trápíš se kvůli vztahu bratra k tobě. Bratr je o 5let starší a je díky tomu, dá se říci, v jiném světě než ty. Je to tak normální. Tím, jak budeš dospívat také, tak se ten „psychický rozdíl“ mezi vámi bude zmenšovat. A přiblížíte se k sobě. Ale to je pouze jedna stránka věci. Popisuješ pak to, že tě nemá od mala rád a ptáš se, proč to tak je. A co máš proto udělat. V tom by bylo nejlepší se zeptat přímo jeho. Můžeš se ho otevřeně zeptat a říci mu o tom, že tě jeho vztah k tobě trápí a přála by sis aby to bylo jinak. Můžeš o tom třeba i říci rodičům a zeptat se na jejich názor a případně je požádat aby vám s tím s bratrem pomohli. Celkově se ale domnívám, že ten důvod je prostě váš věkový rozdíl, pak i to, že ty jsi dívka a on kluk, tak máte oba jiné zájmy. Může také žárlit, že se rodiče víc věnují tobě, když jsi menší a tak podobně. Za to ale ty nemůžeš, to nejde ovlivnit. Proto to je potřeba to i přijmout, že to tak je a být sama sebou. Soustředit se na sebe, na to, co máš ráda ty, na své vztahy a zájmy. A nevšímat si toho tolik. Odvést od toho pozornost. Budeš se divit ale to pak přitáhne zájem druhého často mnohem víc než když se zabýváme tím, jak způsobit aby nás měl druhý rád. V tom je nejlepší prostě ukázat kdo jsme, jak cítíme, co prožíváme, co nás baví a zajímá. Možná se cítíš být ve stínu staršího bratra. Možná máš pocit, že on je silnější, schopnější, kluk, že třeba rodiče naopak dávají přednost jemu, srovnávají vás. I to se v rodinách děje. Pokud to tak je, pak ti opět doporučuju víc vnímat to, že jsi prostě jiná, nesrovnávat se s bratrem, každý jste jiná osobnost, každý jste zajímavý a v něčem dobrý. Tak to k tvému dotazu, co dělat aby tě bratr měl rád a víc se ti věnoval. Pak je tu ale také to, jak popisuješ, že tě bije. To dobře není. To mu nedovol a je moc dobře, že se proti tomu bouříš. Tady je i na místě rodiče upozornit a požádat je ať ti s tím pomohou, že ti jeho chování vadí. To není žalování, to je prostě to, že si zajistíš, aby ti druzí nedělali něco, co nechceš. Je potřeba bratrovi jasně říci, že si to k tobě dovolovat nesmí. Už pro tu jeho silovou převahu, jako staršího a jako kluka. To klidně požádej o pomoc rodiče, měla by to být jejich zodpovědnost. Učíš se tím hájit sebe sama. Pokud budeš potřebovat o tom napsat víc a s někým to víc rozebrat, můžeš se obrátit třeba na nějakou chatovou linku. Třeba chat Dětského krizového centra nebo náš chat na www.detstvibeznasili.cz. Najdeš informace na těch stránkách.
  Tak ti moc držím palce, přeju hodně sil ať se tvá situace brzy zlepší a ty si najdeš cestu k úlevě. Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Ahoj Alíku, potřebuji poradit!
  Myslím, že už jsem ve věku kdy bych měla mít aspoň trochu soukromí. Mám společný pokoj se svou o 4 roky mladší sestrou. Máme byt takže zvětšit nebo rozdělit pokoj na dva nejde. Přišla jsem sice s nápadem, že každá bude mít aspoň svou půlku oddělenou závěsem, ale bojím se názoru rodičů. Máma to totiž nechápe a navíc to často vezme tak, že si jako nevážím toho co mám protože moje máma byla jedináček a moc si přála sourozence.

  holka, 13 let, 1. dubna

  Milá pisatelko,
  Souhlasím s tebou, že by jsi potřebovala ve svém věku už nějaké soukromí. Je to běžné a úplně přirozené. Ideální by byl vlastní pokoj, alespoň malý. To by měli rodiče pochopit. A vím, že v bytě to je nereálné. Ten nápad se závěsem je dobrý, hodně rodin to tak řeší. To, že chceš získat trochu svého soukromí neznamená přece, že si nevážíš toho, že máš sourozence. To zkus rodičům vysvětlit. A naopak, když budeš mít svůj čas a prostor, budeš pak zase o to raději se věnovat něčemu společnému se sestrou. Sestra je ještě malá ale uvidíš, že i ona za pár let bude chtít to samé, co nyní ty. Tvoje máma byla jedináček a přála si sourozence. To je také úplně pochopitelné a většinou sourozenec opravdu chybí a je moc dobře, když v rodině je víc dětí. Ale máma také nikdy nezažila jaké to skutečně je se sourozencem žít společně v bytě. Má to své výhody i nevýhody a jednou z nich je ten nedostatek soukromí. A to nemusí znamenat, že se sourozenci nemají rádi. Rodiče by vám to měli nějak ulehčit a postarat se o to, aby vám se sestrou bylo v tom malém, společném prostoru dobře. Tak je o to zkus požádat. Tvůj nápad se závěsem je možné, dobré řešení.
  Držím ti palce ať se to brzy podaří,
  Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Jak pomoci mladší sestře zapadnout ve třídě

  Ahoj, předem vám všem chci moc moc poděkovat, co tu pro všechny děláte, je to úžasné, a já doufám, že to víte.
  Dlouho uvažuju o tom, jestli sem napsat, nebo ne, ale dnešní událost mě přiměla to udělat. Mám o tři roky mladší sestru (přirozeně je maličko rozmazlená, a občas jí rodiče malinko nadržují, ale takhle je to skoro všude, tak se tím moc netrápím), i přesto, že se občas hádáme, jí mám moc ráda, a v podstatě celý svůj život (nejspíš stejně, jako většina starších sourozenců) toužím po tom, aby ke mě vzhlížela. Ale poslední dobou vzhlíží spíše k mým dvěma nejlepším kamarádkám- moje sestra je hodně kreativní, produktivní a talentovaný člověk, takže si pořád vymýšlí, co by mohla vytvořit (např. už s mým tátou nahrála a nazpívala dvě písničky (jen pro rodinu a kamarády, ale i tak je dobrá) a dneska vymyslela, že bude točit film. Pomáhala jsem jí s tím, a tak mi navrhla, jestli bych nechtěla být hlavní role, (chci být herečka, tak mi to udělalo moc velkou radost) ale po chvíli řekla, že by asi měly být hlavní role mé kamarádky, prý by to bylo lepší...Byla jsem s tím docela v pohodě, přece jenom je to její film, tak ať si o něm rozhoduje sama, ale nakonec mě z filmu vyřadila úplně, a udělala ze mně svou asistentku, což už mi trochu vadilo, protože jsem si uvědomila, že mě už dávno nevnímá jako svou starší sestru, ale spíš jako kamarádku, s kterou se na nakázání rodičů musí bavit, a já nechci, aby to tak bylo, protože jí mám moc ráda, a nechci jí ztratit.
  Další věc, s kterou bych se vám ráda svěřila, se taky týká mé mladší sestřičky. Už od narození je postižená DMO (nic vážného, normálně chodí, a většinu věcí zvládá lépe, než ostatní zdraví lidé) a kvůli našemu stěhování musí chodit do nové školy, kde ale nemá skoro vůbec žádné kamarády. Kluci z její nové třídy ani neví, jak se jmenuje, a holky...by se s ní možná rády bavily, ale je tam jedna, která mojí sestřičku v podstatě šikanuje- vykládá o ní, a jejím postižení ošklivé věci, a znemožňuje jí dostat se do party holčiček, s kterými by se ráda kamarádila... Vím že jí to hodně trápí. Rodiče o tom ví, ale ani přes stěžování třídní učitelce se to nezlepšilo. Myslíte, že je nějaký způsob, jak bych jí mohla pomoct i přes to, že chodím do jiné školy, než ona?
  Předem děkuju za případnou odpověď, a omlouvám se, jestli jsem zabrala váš čas, a tohle je jen nedůležitá věc, ale obě mě docela trápí, a ráda bych je vyřešila...$>

  holka, 12 let, 3. února

  Ahoj,

  předně Ti chci napsat, že mně Tvé starosti vůbec nepřipadají nedůležité, za druhé bych chtěla ocenit Tvůj vztah k mladší sestřičce, takový se hned tak nevidí. Moc se mně líbí, jak Ti leží na srdci její spokojenost.

  Pokud Tvou mladší sestřičku ve škole někdo šikanuje, ať už kvůli DMO či kvůli čemukoliv jinému, měli by zasáhnout rodiče a podpořit Tvou sestru, domluvit se s učitelkou. Pokud se to přes zásah učitelky a rodičů nepodařilo, nezbývá než se o to pokoušet znovu. Nikdo nemá právo se druhému, zejména slabšímu, posmívat nebo mu jakkoliv ubližovat, a to ani slovně - pomluvami, nadávkami…
  Co se týká projektu filmu, myslím, že bys klidně sestře mohla říct, že máš zájem zahrát si nějakou roli. Otevřenost je důležitá. Možná neví, jak moc Ti na tom záleží.

  Přejeme vám oběma hodně kamarádů, ať vyjde projekt filmu a sestřička získá kamarádky, po kterých touží.
  Modrá linka

  Sourozenci

  Jak si hrát s mladším bráškou?

  Ahoj poradno, chci se zeptat, jestli nemáte nějaký tip na hraní si s mladším sourozencem. Mám pětiletého brášku, a dost často se hádáme. Taky nejsem moc ráda že je pořád přilepený na svém tabletu. Když se nudí, dokáže hrozné věci, a chtěla bych s ním vycházet líp. Děkuji za odpověď. Holka:-D

  holka, 10 let, 19. ledna

  Ahoj,
  je skvělé, že přemýšlíš o tom, jak bys mohla s bráškou lépe vycházet, i o tom, jak bys ho mohla odlákat od tabletu. Myslím, že v tvém věku takové uvažování není úplně běžné a zaslouží si velkou pochvalu. Neznám sice tvého bratra, ale z vlastní zkušenosti vím, že děti v tomto věku jsou vděčné za každou pozornost a aktivitu, kterou pro ně někdo vymyslí. Sama mám dvě o hodně mladší sestry a když jsem byla ve tvém věku, moc mě bavilo vymýšlet pro ně různé hry - například si pamatuji, že jsem si s nimi hrála na cestu kolem světa (ve skutečnosti to byla cesta po domě a každá místnost byla jeden světadíl), dělala jsem jim šipkovanou, která končila nalezením „pokladu“, a spousty dalších her. Myslím, že když zapojíš svou fantazii, určitě tě napadne nekonečné množství her a aktivit, které společně můžete podnikat. A jsem si jistá, že tvůj bráška brzo zjistí, že je s tebou mnohem větší zábava než s tabletem a váš vztah se bude zlepšovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sourozenci

  Hádky se sestrou

  Ahoj poradno,
  Mám takový menší problém a to je že se pořád hádám se sestrou.Já si třeba jenom du do kuchyně pro jídlo a zeptám se jí jestli chce taky něco vyndat ona,ale po mě začne řvát ať jí nechám být a ať se starám o sebe ,a já jsem pak z toho smutná.Nebo ona koupí konzervu pro kočku a já jenom řeknu že je nekvalitní,protože má málo masa,a ona po mě začne řvát že ona za to nemůže že se prodávají nekvalitní věci pro zvířata.Jednou psala úkoly do školy a nešlo jí to já se jí nabídla že jí pomůžu ona ale řekla ať vypadnu že jsem mladší,hloupější a že když jsem mladší nemohu to vědět ,ten večer jsem brečela mrzelo mě to že jí chci pomoct a ona mě akorát uráží. Já se kvůli tomu trápim a nevim jak jí mam říct že to nemyslim zle.Utěšuji se tim že du třeba ven s mojí fenkou,protože když je ta karanténa tak se nevýdám s kamarády tak se svěřuji své fence u ní mam pocit že mi rozumí.
  Naše rodiče jsou v práci a vrací se až v 16.00 hodin když vidí že se hádáme snaží se aby jsme se nehádali,ale když jsou v práci tak se vždycky najde proč se hádáme.A když nemam online hodiny tak trávim čas se svojí fenkou v lese kde nejsem se sestrou ,ale jelikož je zima tak tam nemohu být celý den tak se hádkám nevyhnu.
  Omlouvám se za dlouhý dopis ale chci aby jste to pochopili.
  Moje otázka zní jak mám sestře vysvětlit že se nechci hádat?
  A jak jí mam vysvětlit že hádkami se nic nevysvětlí?
  ( hádá se často i se svými kamarády je hrozně výbušná)

  Předem děkuji za odpověď

  Jinak mě je 12 skoro 13 a sestře je 16

  holka, 12 le, 19. listopadu 2020

  Ahoj,
  píšeš nám o svých konfliktech se sestrou. Jako první věc mě napadá, že sestře to, že se nechceš hádat, můžeš vysvětlit stejně, jako nám v dopise. Popsala jsi to přesně. Možností je také dát jí přečíst tento svůj dopis. Říkám si, že teď žijeme v náročné době, kdy se nemůžeme vídat reálně se svými kamarády a to zvětšuje podrážděnost a nervozitu. Napadá mě zkusit si se sestrou promluvit v klidu a otevřeně o tom, jak to má ona, jestli vidí ve vašich sporech stejný problém, jako Ty. Můžete se o tom někdy pobavit všichni, i s rodiči.

  Zkuste se sestrou spory dále nerozvádět, nepokračovat v nich, učit se říct si stop. Můžete si na to i vytvořit (třeba společně s rodiči) svá vlastní pravidla, jak postupovat, když propukne hádka. Na to ale musíte být obě dvě, nestačí, aby sis jenom Ty sama přála se nehádat, totéž by si musela přát i sestra, pak by se vám to mohlo povést. Možná má sestra výbušnou povahu a reaguje na Tvé poznámky nepřiměřeně a třeba si to ani sama neuvědomuje, co to s Tebou dělá. Proto je fajn pokusit se o tom někdy v klidu pobavit, klíč k porozumění je ve vzájemné komunikaci.

  Přejeme Ti doma klidnější atmosféru.
  Modrá linka

  Sourozenci

  Brácha se chová jinak - karanténa

  Ahoj!Tak nevím kde začít.Vždycky jsem s bráchou skvěle vycházel.Možná i pro to ,že v okolí nejsou ,žádné stejně staré děti.Kromě 2 holek dvojčat ty jsou věkem mezi námi,ale po různých prúšvihách co na nás hodili s nimi nekamarádíme.Třeba kopali jsme s míčem a jedna z nich vysklila okno.Hodily to na nás.Nebo čmárali po zdi chytili je a svedli na nás ,že je prý navádíme.Takže naši museli zaplatit škody.Navíc mluví sprostě samá hrozná slova,ale před dospělíma si dávají pozor.Jednou jsme viděli jak jedna z nich nakopla kočku.
  S bráchou jsme byli prostě i nejlepší kamarádi .Oba nás baví vaření,spolu jsme lepili model letadla,jezdime na kole hrajem dámu,skoušíme šachy,ty mě teda nejdou,hrajem i jiné deskovky,karty,naše století a podobně.
  Teď se brácha(bude mu13let a mě 10let) pořád vzteká ,stačí něco málo mu říct a už je zle.Navíc začíná kašlat na školu,on který se nemusí namáhat a nosil samé 1.Teď dostal N místo blbé známky a je mu to jedno.
  Naši se teď taky hádají a to vždycky spolu všechno dělali a i se mnou všechno zvládli bez křiku a ,že se mnou to mají těšké.Mám ADHD .a i když každe ráno polykám prášek Strateru tak jsem stejně divočejší než jiné děti.Jen těch doktorů co za rok kvůli mě obejdem,neurologa,alergologii,gastroenterologii,psycholožku,psychiatra(ten teď ukončil ordinaci,za měsíc mě dojdou prášky,děcká doktorka je prý předepsat nemůže a jiného dětského psychiatra nemůže máma sehnat).
  Babička byla vážně nemocná a když nečekaně zemřel děda který se o ní staral.Tak ,aby nemusela být v nemocnici táta předělal koupelnu a záchod a mamka se o babičku starala.Po půl roce babička zemřela a máma nemohla najít
  práci i ted má jen brigádu v supermarketu.Táta dělá ve firmě co dodává potraviny do restaurací a jídelen,takže nyní skoro bez práce.Bydlíme na vesnici ,nemáme auto a o víkendu k nám nic nejezdí.Takže máma zatím jezdí do práce na kole.Jak jsme všichni doma tak si lezeme na nervy.Mám pocit ,že se naši bojí,že nebudem mít peníze.nevím jak se mám chovat. Díky za odpověď.Ahoj

  kluk, 9 let, 17. října 2020

  Ahoj,

  píšeš o vztahu s bráchou a o tom, co se poslední dobou děje ve Tvé rodině. Mrzí mě, že to teď máte doma takhle náročné, věřím, že je to teď pro spoustu rodin těžká situace, která přináší spoustu stresu. Najednou musíme být znovu všichni mnohem víc doma a je úplně normální, že si po nějakém čase navzájem trochu začneme "lézt na nervy". Umím si taky představit, že rodiče trápí, jak dál vyjdete s penězi, a celkově je to pro ně teď stresující. Někdy se stává, že v takových chvílích se lidé víc hádají a třeba si i řeknou věci, které tak úplně nemyslí. Nepokládáš nám konkrétní otázku, proto Ti spíše napíšu, co mě napadá k tomu, co jsi napsal.

  Věřím, že Tě bráchovo nové chování překvapilo, mrzí Tě a nevíš si s ním rady. Píšeš, že je mu 13, v takovém věku je to, co popisuješ, docela časté - vztekání i menší zájem o školu. Může to souviset s dospíváním, v tomhle věku se klukům mění tělo, začínají mít jiné zájmy a často nějakou dobu trvá, než se všemi těmi změnami člověk popere. Říkám si taky, jestli to jak se chová, nesouvisí se současnou situací kolem koronaviru - nemůžete chodit do školy, tolik se vídat s kamarády a podobně. Chtěla bych Tě podpořit, abys s bráchou, mamkou i taťkou, mluvil o tom, jak se teď cítíš a o tom, co Tě trápí. Když se někomu svěříme, často nám to přinese úlevu. Je prima, že máš tolik zájmů (vaření, lepení, deskovky), kterým se můžeš věnovat i v karanténě. To je důležité, že můžeš trávit čas něčím, co Ti přináší radost, může to pomoct překonat tohle náročné období.
  Kdybys chtěl, můžeme to všechno probrat podrobněji na Modré lince - na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Moc vám držíme palce,

  Modrá linka

  Sourozenci

  Rodiče zvýhodňují mladší sestru

  Milá poradno,
  poradíš mi prosím, co dělat, když rodiče zvýhodňují mou osmiletou sestru (budeme jí říkat V)?

  ~

  Já například ležím na zahradě v trávě, ona přijde a jen tak, bezdúvodně, mě kopne do břicha. Já na ni vyjedu, ať se uklidní a ona mi to vrátí sprostým slovem na čtyři písmena (to sem opravdu psát nebudu), rodiče to oboje slyší i vidí, ale sestře jen řeknou, ať si mě nevšímá, kdežto na mě křičí, že jsem na ni hnusná a ať se uklidním, jinak že mi nafackují...

  Nebo jde do mého pokoje (klíč bohužel nemám, rodiče nechtějí, abych se před ní zamykala), i když jsem jí už milionkrát řekla, ať tam nechodí, já jí v klidu řeknu, ať jde pryč, že tam nemá co dělat. Pryč nejde, tak to zopakuji a ukážu ke dveřím. Stále nejde, a ještě se na mě hloupě šklebí, protože ví, že s tím nemůžu nic dělat (když ji vystrčím ven, budu potrestána za to, že jí ubližuju, když na ni zakřicím, bude mi nespravedlivě odebrán mobil za to, že jí nadávám). Takhle to opakuji několikrát, vždy v klidu řeknu, ať jde pryč a ukážu ke dveřím. Když tam takhle prudí už deset minut, tak už se neovládnu a zakřicím, ať vypadne. V tu ránu tam jsou máma s tátou, ji utěšují, a já dostanu facku. Kvůli tomu nemám žádné soukromí, protože ona takhle může přijít ke mně úplně kdykoli, hrabat se mi v šuplících, policích a kdekoli jinde, a nikdy jí rodiče nevypadají, ale když já přijdu do jejího pokoje jen proto, abych vrátila to, co nechala u mě, když tam zase byla otravovat, tak na mě hned řvou, co si to dovoluju, proč tam lezu a otravuju V. A ona se na mě přitom hloupě šklebí...

  Nebo jsem na trampolíně, čtu si a ona je doma. Pak ale zaregistruje, že jsem venku, hned za mnou běží, kope do mě, mlátí mě, bere mi brýle, takže pak vůbec nevidím a tahá mě za vlasy tak moc, že mi je málem vyrve z hlavy. Já ji v obraně lehce plesknu přes ruce, ať se kouká uklidnit, a ona mi dá do zad takovou herdu, že mi vyrazí dech a následně začne brečet (umí se rozbrečet kdy chce), takže přisprintují rodiče, utěšují chudinku V, jaká jsem prý nespravedlivá a ona jim za falešného vzlykotu vyjmenovává všechno co udělala s tím, že jsem to udělala já.

  Také rodiče pořád tvrdí, že když spolu máme nějaký konflikt, tak za nimi máme přijít, že oni ten spor spravedlivě vyřeší. Jenže problém je, že když za mimi jdu, tak jen řeknou, ať si V nevšímám, ani mě nevyslechnou, nejdou to řešit, nic, prostě mi jen řeknou, ať si jí nevšimám. Oni totiž nechápou, že tím se ten spor, vůbec nevyřeší, a že k ničemu nebude, když to budu poslušně snášet, protože ignorování z mé strany je pro V signálem k tomu, aby na mě byla ještě hnusnější, jelikož tím, že ji budu ignorovat jí dám najevo, že mi její chování vadí.
  Když za nimi přiletíme obě naráz, tak nám také nic neřeknou, jen aþ se nehádáme, aže si té druhé nemáme všímat. Vůbec se nezajímají o to, která z nás co udělala, proč to udělala, a ani nepotrestají právoplatného viníka, protože ho ani nehledají.
  A když už nás jednou za sto let vyslechnou, tak sestra překrucuje pravdu a osočuje mě z toho, co ve skutečnosti udělala ona. A pokud se ozvu, že to není pravda, tak V začne brečet, že jsem na ni zlá, nikam to celé nevede, jelikož sestra lže, až hanba, a naši vždy neprávem potrestají mě.

  ~

  Mnohdy u podobných dotazů radíte, ať si tázající promluví s rodiči, když budou mít dobrou náladu a sourozenec u toho nebude, jenže to jsem už mnohokrát zkoušela a vždy se to setkalo s neúspěchem a rodiče mi například sebrali mobil za to, že prý lžu a tvrdím o V hnusné věci, které ona by mi určitě nikdy neudělala, protože je narozdíl ode mě hodná holčička, nebo ať sourozenci v klidu opakují, co jim vadí, jenže to naopak V podněcuje k tomu, aby s tím pokračovala.

  Prosím poraďte, už jsem z tohoto zacházení opravdu zoufalá a brečím kvůli tomu, často v noci do polštáře, protože když brečím přes den, tak mi všichni opakují, ať se nechovám jako malá a nebrečím...

  holka, necelých 12, mentálně však v rozmezí 15 až 17 let, 17. června 2020

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  vztahy v rodině jsou něčím, co je v životě člověka opravdu důležité. Rozumím tomu, že Tě trápí vztahy u vás doma a že by sis přála, aby se rodiče chovali stejně k Tobě i sestře.

  Podle toho, co píšeš, se zdá, že jsi toho už hodně zkusila, aby se situace u vás doma změnila. Otevřená komunikace je opravdu tím základním, co pomáhá. Pokud to u vás tak není a Ty u rodičů opakovaně nenacházíš pochopení, je možné si „přizvat“ někoho zvenčí. Může to být babička, dědeček, teta, strýc, rodinný známý nebo známá, třídní učitelka – někdo, ke komu máš důvěru a můžeš se mu svěřit s tím, co prožíváš. S ní nebo s ním byste se mohli domluvit, že osloví rodiče a stane se určitým prostředníkem mezi nimi a Tebou. Vím, že to není jednoduché, ale moc možností v tomto případě není. Ještě by samozřejmě bylo možné opravdu si sestry nevšímat, zavřít se do své bubliny (představit si ji kolem sebe, představit si to, že Tě chrání a poskytuje Ti soukromí a bezpečí) a najít v ní svůj klid a pohodu.

  Možná se Ti teď nebude moc líbit, co Ti napíšu, ale můžeš se také zkusit přiblížit sestře a najít s ní „společnou řeč“ – samozřejmě, pokud je to možné. Věřím, že to vše, co je mezi vámi, Tě pěkně štve, ale vaše sblížení by mnoho řešilo. Pokud bys chtěla, najdi něco, co máte společné, dělejte společnou činnost, hledejte společné zážitky – třeba jen na chvíli. To může trochu posílit a vylepšit váš vztah.

  Určitě se také můžeš obrátit na školního psychologa, pokud jej ve škole máte, se kterým můžeš všechno probrat více do hloubky a který, s tvým svolením, může promluvit s Tebou i s rodiči.

  Přejeme co nejhezčí dny.

  Modrá linka

  Sourozenci

  Mladší bratr ubližuje

  Ahoj. Mám bratra který mě pořad bije a občas mě i osahává. Máma mi to nechce věřit,protože je mu 10. Jako kluk je ale mnohem silnější a taky větší. (V 13 letech měřím 144 cm,mám růstovou vadu). Co s tím mám dělat? Nic mu nedělám. Prostě jen sedím, hraju na monilu a on příde a praští mě. Děkuji za odpověď.
  Julča

  holka, 13 let, 14. června 2020

  Ahoj,

  věřím, že Tě trápí, když Tě bratr často bije a někdy i osahává. Dovedu si představit, že může mít docela velkou sílu už v deseti letech a nemusí být lehké se mu ubránit. Nikdo nemá právo Tě bít ani osahávat. Připadá mi důležité, aby o tom, co se děje věděl někdo dospělý, hlavně máma a táta. Rodiče mají povinnost postarat se o to, aby ses doma cítila dobře a nikdo Ti neubližoval.
  Můžeš to zkusit mámě znovu popsat, co se Ti děje, třeba jí i dát přečíst zprávu, kterou jsi nám napsala a naši odpověď. Můžeš se případně svěřit někomu dalšímu z rodiny, třeba tetě nebo babičce. Pokud bys všechno chtěla probrat podrobněji, můžeš se nám ozvat na Modrou linku, kontakty najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Sourozenci

  Nedostatek spánku

  Dobrý den,
  každý den řeším jeden vážný, ale vlastně úplně absurdní problém. Vždy, když jdu spát, tak nemohu usnout kvůli hluku, který vydávají moji sourozenci, jako je např. zpívání si, pouštění si hudby nahlas nebo velmi hlučné povídání. Ano, takto to zní možná dost vtipně, ale mě už to štve několik měsíců. Moji sourozenci chodí spát o mnoho později než já. Už jsem to několikrát říkala rodičům, aby se jim to snažili vysvětlit, aby nevydávali žádné hlasité zvuky, ale bohužel, nic se nezměnilo. I přesto, že jim to rodiče každý den připomínají, mám spíše pocit, že ted ten hluk dělají spíše cíleně. Já kvůli tomu nemohu usnout, usnu opravdu až pozdě a tím se celý den cítím unavená (například včera jsem spala tak maximálne 5 hodin, což je velmi málo). Chtěla bych jen podotknout, že problém se spánkem, jako takovým jsem nikdy neměla. Já se omlouvám, že sem píšu takovýto divný dotaz, ale kvůli tomu mému (ne)spánku se mi vše zhoršilo, třeba akné (které mě vůbec netrápilo) - domnívám se, že je to kvůli stresu, který zažívám už několik hodin před spánkem, a přemýšlím, jestli ta dnešní noc bude stejná jako ta včerejší. Můj životní styl je stále stejný jako kdykoli předtím (nikdy jsem například nejedla žádné nezdravé věci, takže ze stravy akné určitě nění). A hlavně se sourozenci se moc domluvit nejde, ted máme mezi sebou období, kdy jsou na mě trošku jiní, například mi říkají různé narážky, jen tak, docela sprosté narážky. Rodiče se snaží, aby mi něříkali nic špatného, ale marně. Ted to vypadá, jako že Vám píše nějaké miminko které nemůže usnout, ale když by toto zažíval kdokoli jiný, tak si myslím, že by se tato reakce moc nelišila od té mé. Já vám předem děkuji za jakoukoli radu, protože ted uvítám cokoli.

  Ahoj,

  to, co Tě trápí, mi vůbec nepřipadá absurdní ani divné - naopak mi připadá úplně normální, že hledáš cesty, jak si dopřát více spánku. Jak píšeš, také si myslím, že většina lidí v Tvé situaci by reagovala podobně. Navíc nedostatek spánku a následná únava dokáže ovlivnit spoustu věcí v každodenním životě. Byla by také škoda, celý den prozývat a být vyčerpaná, máš právo si dny užívat naplno. Je dobře, že se snažíš hledat řešení. Chtěla bych Tě podpořit v tom, abys o tom i nadále mluvila s rodiči, vysvětlila jim, jak vážný je to pro Tebe problém. Napadá mě, že bys jim mohla dát třeba i přečíst zprávu, kterou jsi nám napsala. Můžete společně vymyslet, jak by se to ve Vašem bytě anebo domě dalo udělat, aby Tě sourozenci tolik nerušili. Nevím, jak to u Vás doma vypadá - ale jednou z možností by bylo také spát v jiné místnosti (nebo v co nejvzdálenější místnosti) tak, abys měla co nejvíce klidu. Rodiče jsou odpovědní za to, abys doma měla co možná nejlepší podmínky pro zdravý vývoj. Pokud z nějakého důvodu nepomáhá domluva, aby byli sourozenci večer potichu, napadá mě také možnost vyzkoušet pěnové špunty do uší, které dokážou hluk dost tlumit (dají se sehnat v lékárně, drogerii nebo na internetu).

  Držíme palce,

  Modrá linka