Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Kouření

  Ahoj poradno já jsem včera šla a viděla jsem 2 kluky ze školy a ten jeden asi kouřil.

  holka, 11 let, 23. listopadu 2019

  Ahoj,

  píše, že jsi viděla dva kluky ze školy a jeden nejspíše kouřil. To je možné. Děti často cigarety chtějí vyzkoušet, a tak je s nimi můžeš vidět, ale je důležité vědět, že žádný tabákový výrobek (ani elektronická cigareta) do rokou dětí pod 18 let nepatří!

  Měj se fajn,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kouření

  Ahoj Alíku :-),
  Achjo, co jsem to zas provedla :-c objednala jsem si přes instagram elfbar (vapo). Bylo to zadarmo tak jsem to objednala do zasilkovny v našem městě... Nevím jestli to je nějaký podvod nebo tak :-| chci to jen vyskouset a pak to nejspíš vyhodím, objednala jsem si 3 nevím proč... Myslíš že to mamka nebo doktor poznají? :-c je to chyba... Já vím neměla jsem to dělat ale na zásilkově to nechat nechci :-(

  Emča, 12 let, 15. července

  Ahoj,
  chápeme, že když je něco na sociálních sítích a ještě k tomu zdarma, že to láká. Nicméně u elektronických cigaret je také riziko ohrožení zdraví a především už samotná zásilkovny by je neměla vydat nikomu pod 18 let.
  Děkujeme za tvůj dotaz a měj se hezky,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj,
  Moje kamarádka a já jsme si vyšli dnes ven. A najednou nás napadlo zkusit kouřit. Zabalily jsme si trávu, kopřivu do listu a pak to zapálily, vdechly a vydechli. Bylo to odporný, ale něco mi říká ať to zkusím. Kamarádce to přišlo skvělý a dělala to pořád. Říkala že je to skvělý a pokračuje v tom. Prý je to zdravé říká, ale já se o ni bojím. A o sebe taky. Zítra v 9:00 jdeme ven spolu a zase, že prý vezme sirky a Zakouříme si. Určitě to bude chtít i po mně a já ji nechci nějak urazit. Prosím o pomoc ještě dnes pokud to půjde, protože zítra v 9:00 zase. Děkuji za jakoukoli snahu a odpověď. Dívka, co si neví rady

  Dívka, co si neví rady, 13 let, 27. května

  Ahoj,
  je dobře, že se na nás obracíš, protože situace kterou popisuješ není vůbec jednoduchá!
  Na začátek je důležité říci, že kouření čehokoliv není pro tělo dobré, tedy ani když jde o různé rostliny zabalené v papíře.
  Pokud máš strach, že ti kamarádka bude nabízet znovu, zkus si s ní o tom promluvit. Můžeš jí říci důvody, proč už to dělat nechceš a pokud je to dobrá kamarádka, měla by tvé rozhodnutí o nekouření respektovat.

  Měj se hezky, za Jules a Jim Nekuřátka

  Kouření

  Milý Alíku,
  Řeším už delší dobu jeden problém.Jak si asi zjistíš je mi už 14 téměř 15 a tak je více méně jasný, že se zajímám o kluky (jak jinak že :D ) jenže v tom spočívá to trápení.

  Ve vedlejší třídě se mi zalíbil jeden kluk ,a tak jsem se rozhodla ,ačkoli se to moc nehodí, zjistit si o něm prostě něco navíc. Néé že bych o něj měla nějaký zájem nebo tak, čistě jednoduše jsme si ho dala do hledáčku kdybych Vám to měla přeložit :D sem tam co jsem ho viděla, jsem sledovala s kým se baví, jak se chová. (Pravděpodobně je to to nejhorší co můžu udělat protože je nevhodný sledovat cizí lidi bez jejich vědomí a taky potrefený ale to k tomu příběhu patří )

  Jenže během mého tajného „stalkingu" jsem zpozorovala že ten kluk chodí jakoby kousek za školu ( abych Vám to lépe zprostředkovala naše škola je u lesa a můžete k ní dojít třemi cestami : od zastávky, z lesa a od sídliště no a on chodí od sídliště k lesu ) To mi vrtalo hlavou , viděla jsme ho tam chodit pokaždé co jsem ho zahlédla a jelikož se o něj zajímám , šla jsem ho tam jednou sledovat .

  Chodí na takový plácek u lesa a se svými kamarády tam kouří . Teď v tomhle věku to dělá nejspíš spousta náctiletých , já vím že to je špatný a mělo by se to asi řešit jenže na druhou stranu je to jeho život,jeho rozhodnutí a teď nevím co s tím a docela mě to trápí.
  Prosím Poraďte mi co bych měla dělat děkuji moc už předem.

  Tereza

  holka, 14 let, 30. dubna

  Ahoj Terko,

  jak sama píšeš, je to především jeho rozhodnutí a jeho chování, takže mu nejde nic nakázat. Nicméně můžeš si s ním zkusit promluvit.
  Pokud jde o komunikaci s někým, kdo má problém se závislosti, doporučili bychom ti říci mu hlavně o tom, co v tobě jeho jednání vyvolává a že o něj máš starost. Je dobré zjistit, co ho k rizikovému chování vede a vymýšlet si jiné zábavné aktivity, kterými by bylo možné kouření nahradit.
  Ale vždy to musí vzejít od něj, sám musí chtít a dojít si k tomu, že kouření mu za zdravotní a sociální komplikace nestojí.
  V tomhle věku je experimentování hodně časté, ale také je časté to, že tu nezůstane jenom u experimentování a závislost ke na světě dříve, než si toho Dana osoba všimne.

  Děkujeme za otázku a držíme palce, Nekuřátka

  Kouření

  Ahoj, poslední dobou si hledám po internetu různé věci a přemýšlím o různých věcech, tak mě nějakou náhodou napadla otázka, co se vlastně stane vyzkouším cigaretu. Jaké to má účinky, co z toho může být za problém a jak by se to řešilo když by se na to přišlo. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 21. února

  Ahoj,
  rozumíme tvé zvědavosti a hlavně oceňujeme, že se nejdříve ptáš, než bezhlavě zkoušíš :-)
  Negativních účinků cigaret na tělo je doopravdy hodně, od těch méně závažných jako poškozené zuby až po ty vážné jako je riziko rakoviny. Samozřejmě se nic z toho nestane po jedné cigaretě, ale pokud by docházelo k opětovnému užívání, svoje následky by to již mělo. No a z jedné cigarety na zkoušku se bohužel velmi často stane najednou závislost a člověk vlastně ani neví jak.
  Za nás je vlastně zbytečné cigarety zkoušet, protože to ve výsledku do života nic pozitivního nepřinese.
  No a co se týče zjištění a případných problému, tak samozřejmě je možnost, že na to někdo přijde, ať už by to byl někdo tobě blízký nebo třeba i lékař. Poté by se to řešilo především s rodiči, protože nikdo pod 18 let by neměl mít možnost kouřit.
  Děkujeme za otázku a měj se hezky, Nekuřátka z Julesa a Jima

  Kouření

  Ahoj píšu protože nevím co dělat už jsem skousela kouřit ale přestala jsem ale teď mám hroznou chuť na vapo a nemůžu si pomoci je mi teprve 13

  holka, 13 let, 8. února

  Ahoj,
  je skvělé, že nám píšeš a snažíš se nad svým jednáním přemýšlet! Proto, aby se člověk koření vyhnul je dobré najít si nějaké zábavné rituály, kterými se dá kouření nahradit a člověk tak na cigaretu nebo vapo přestane myslet.
  Případně je také na místě svěřit se někomu dospělému, aby ti s tím pomohl. Více typů a fíglu, jak s kouřením přestat můžeš najít na stránkách https://www.bezcigaret.cz/.
  Budeme ti držet palce, ať se ti to podaří zvládnout.

  Nekuřátka z Julesa a Jima.

  Kouření

  Ahoj poradno
  Mám takový problém. Mám ve škole spolužačku o jejíž budoucnost mám obavy. Ona totiž kouří trávu a takový. Normálně bych to nechala bejt protože tohle dělá každý pátý v pubertě, ale začala jsem mít obavy ve chvíli kdy se zmínila o tom že její otec trávu pěstuje a že až bude ona bydlet ve vlastním tak že jí chce pěstovat taky. Jejich Máma s tím nic udělat nemůže protože trávu kouří s nima. nechci ji nahlašovat policii protože jí nechci ublížit a protože je to ve skutečnosti fajn holka. Ale pokud opravdu chce pěstovat trávu tak prostě o ní mám strach v tom smyslu že se bojím že se třeba jednou s někým pohádá, ten dotyčný její “farmičku“ nahlásí a vlítne k ní do bytu FBI kdy je mrknutí oka dům vzhůru nohama a člověk v poutech. Když občas vidím ty záběry jak ta FBI vlítne do toho domů tak mi je těch lidí občas líto a nechci aby tak zkončila moje kamarádka. Ráda bych jí tu trávu nějak znechutila aby ji už dál nekouřila, dá se přece žít i bez toho. Nechápu co na tom ti lidé vidí, je to přece ***** které tomu člověku nakonec život zkazí i když si pod jejich vlivem připadá jak v pohádce. Poraďte mi, jak můžu svou kamarádku demotivovat od toho, aby si založila farmu na marihuanu?
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 14. ledna

  Ahoj,
  chápeme tvé obavy o kamarádku, protože pěstování marihuany je doopravdy závažný přečin, za který může doopravdy hrozit i vězení. Bylo by dobré o tom s kamarádkou mluvit, zeptat se jí třeba na důvody, co jí k tomu motivuje a zároveň mít v záloze i argumenty, proč to není dobré. Vedlejších účinků marihuany je doopravdy mnoho a můžeš si nastudovat právě i ty, aby si měla další argumenty a přesvědčení. Je dobré během konverzace s kamarádkou mluvit třeba o tom, že o ni máš strach a třeba i z jakého důvodu, nic jí nevyčítat, aby to nebrala jako útok a zkusit se společně na něčem domluvit, co by bylo přijatelné pro Vás obě.

  Děkujeme za tvůj dotaz a budeme držet palce,
  Nekuřátka z Jules a Jim.

  Kouření

  Ahoj Alíku, jsem tu zpět, tentokrát ale ne kvůli mě.
  Mám strach o problém mé kamarádky.
  Mojí kamarádce je teď čerstvě 14 a od té doby co se začala chytat špatné party strašně se změnila a lidé co jsou v její blízkosti jí strašně ovlivnili a stále ovlivňují. Teď ale od začátku k problému. Říkejme jí L.
  S L se znám už od malička, asi před rokem, co jsem to zpozorovala, začala bavit s takovými lidmi. V poslední době se dostala ke starším klukům a starším lidem. Do hlavy jí stoupli kluci, kamarádi, chození ven. A jak se říká, nejvíce ovlivní kamarádi. Když jsem s ní nedávno začala chodit ven, všimla jsem si toho. S takovýma lidma se začala stýkat a bavit. Třeba potkala kluka, byla zamilovaná a kvůli němu se řezala. Teď má jizvy. Jednoho dne ji bylo na nic, a její kamarádi co ve 13-ti, 14-ti kouří jí nabídli cigaretu. A teď začala kouřit. No a to je ten problém. Je strašně tvrdohlavá. Zkoušela jsem ji to vymluvit, ale nechce se o tom bavit. A tak bych se chtěla zeptat jak to L vymluvit. Tohle je poslední pokus jak ji pomoct. Protože to s ní jinak půjde ke dnu a já ji musím pustit, jinak by třeba mohla stáhnout i mě. Moc by mě mrzelo kdybych se s ní úplně měla přestat bavit, ale takhle to prostě nejde.
  Omlouvám se za délku dotazu a snad někdo poradí.
  Krásný den všem, dávejte si pozor s kým se bavíte, AŤ VÁM NEZAMOTAJÍ HLAVU A NESKONČÍTE ŠPATNĚ.@)->-

  Holka, 14 let, 30. září 2021

  Ahoj,
  chápeme tvé obavy o L a je od tebe moc hezké, že se jí snažíš pomoct. Občas se bohužel stane, že se kamarádi chytnou špatné party a začnou se chovat jinak, než se nám zdá správné. Kouření je určitě škodlivé a bylo by správné, aby toho L nechala, přeci jenom to může způsobit hodně zdravotních problémů.
  V rámci komunikováni s L ti můžeme doporučit, aby si to s ní zkusila probrat v klidu, bez vyčítání a útočení, jelikož by to mohlo způsobit to, že by to L brala jako něco proti ní. Je dobré tam případně poukázat na to, že o ní máš strach, že si všímáš, že se nějak změnila. Můžeš jí i říct, jaké pocity v tobě její chování vyvolává.
  Určitě je i dobře, nastavit si hranice, za jaké ty už nepůjdeš. Sama si napsala, že hrozí riziko toho, že by tě mohla „stáhnout“ sebou, takže POZOR na to a až se nebudeš cítit příjemně, tak se nemusíš bát s kamarádkou rozloučit. Chápeme, že to může znít hodně tvrdě a i trošku nepředstavitelně, ale udržovat si kamarádství, které více bere než dává nemá smysl. V životě si určitě najdeš spoustu nových kamarádu, se kterými si budeš rozumět ve všech oblastech života, i v otázce kouření a nekouření :-)

  Měj se hezky a držíme palce!
  Nekuřátka z Julesa a Jima

  Kouření

  Ahoj poradci a poradkyně:))
  Pár měsíců zpátky mi jedna kamarádka nabídla, že bych si mohla zkusit vapovat (bez nikotinu, jen chuť a kouř). Zkusila jsem to a dobrý, jsem v pohodě. Poslední dobou mám ale těžké období a jen vzpomínám na to, jak jsem byla šťastná, když jsem vapovala (zní to divně, ale je to tak). Chtěla bych si jednou za čas popotáhnou, ale nečekatě to má háček. Spíš jednu velkou kotvu. Rodiče. Kdybych jim to řekla, zabili by mě. Jsou prostě takoví, že ikdyž má moje sestra diagnostikovanou biopolární poruchu, tak si myslí, že má jenom málo práce. Svěřuje se mi s tímhle, že například když krájí zeleninu na oběd, tak si má chuť s tím nožem vzít život. Zpět k tématu kouření. No, takže tak. Nevím jak to mám udělat, když moji rodiče jsou takoví a mně chybí to štěstí když se nadechnu a do špičky jazyka mi vystřelí teplo a většinou moc dobrá chuť. Také mě uspokojují útvary, které jsem z kouře dělala a prakticky byla šťastná. Budu ráda za odpověď, nic jiného mě ještě nikdy tak šťastnou nedělalo.

  holka, 12 let, 2. září 2021

  Ahoj,
  podle toho, co píšeš, se teď nacházíš ve velmi těžké situaci, kdy se rozhoduješ zda vapovat nebo ne. Je důležité vědět, že i vapovani bez nikotinu není zdraví prospěšné a člověk, který by chtěl být v pořádku a fit, by se tomu měl také vyhýbat.
  Pokud máš teď těžké období, můžeš si o tom zkusit promluvit s přáteli nebo s někým z dospělých, komu věříš, ať už by to byla paní učitelka ve škole nebo rodinný známý. To, že ti dřív bylo při vapovani dobře, mohlo být způsobeno i tím, že si vapovala právě s kamarádkou a nebyla tak v ten moment na vše sama.
  Vapovani jako takové určitě nic nevyřeší. Důležité je teď řešit proč máš těžké období a zda neexistuje nějaká opravdová pomoc, po které by si se cítila lépe. Nápomocná by ti mohla být například linka bezpečí, na kterou se dovoláš, když vytočíš telefonní číslo 116 111.

  Budeme ti držet palce, aby se tvoje situace zlepšila a nemusela si už na vapovani ani pomýšlet.
  Zdraví Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj Alíku,
  Mám menší problém, příští rok má být školní výlet na který jsem se hrozně těšila, ale rodiče mi ho zakázali z toho důvodu že jsem kouřila takže zákaz výletu udělali jako trest.Chápu zachování rodičů, ale hrozně mě to mrzí, nejspíš to bude poslední výlet na který budu moct jít se svými spolužáky :( (potom mě čeká 9.třída a tam už výlet nebude) jelikož jsou vždycky výlety s děckama hrozně užitý a ještě k tomu to bude nejspíš poslední výlet chtěla bych tam hrozně moc jet.Netuším jak mám rodiče přemluvit aby mě na výlet pustili, nemohl by jsi mi dát nějakou radu jak bych je mohla přemluvit aby mě na výlet pustili?😭❤️

  holka, 12 let, 22. května 2021

  Ahoj,
  chápeme, že tahle situace musí být velmi nepříjemná, ale zároveň chápeme i rodiče. Je těžké vymyslet, co dělat, protože tvé rodiče neznámé, ale vždy je nejlepší si o tom v klidu promluvit. Když jim řekneš, jak moc ti na tom výletě záleží tak by třeba byla možnost se dohodnout. Mohla by si jím na oplátku nabídnout, že třeba pomůžeš s něčím doma,, co obvykle neděláš, aby viděli, jak je to pro tebe důležité.

  Budeme držet palce, ať to vyjde.
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Zdravím po dlouhý dobe 😌

  Tentokrát jde o mýho nejlepšího kamaráda..
  Začal strašně moc kouřit, pít alkohol a podobne, ve škole žužlá lyfty (a je mu čerstve 13)..ja mu pořád říkám ať toho nechá, ale prostě mě nechce poslechnout, a to me většinou poslouchá. Docela dost se o něj bojím, je to opravdu můj nejlepší kámoš, je s ním sranda, a dokonce se mi i trochu líbí..no, tak poradíte mi prosím co mu mam už sakra říct? Me z něj za chvíli hrábne..

  holka 12 let, 8. června 2021

  Ahoj,
  nejdřív musíme napsat, že je od tebe moc hezké, že se o kamaráda takhle zajímáš! Rozumíme tomu, že tě to trápí a možná by bylo fajn mu to i takhle říct, jako si to napsala nám. Mohlo by zafungovat, když mu řekneš, že o něj máš strach a třeba mu popíšeš pocity, které to v tobě vyvolává. Nejedná se vůbec o lehkou situaci, ale až si o tom budete povídat, je důležité zachovat si chladnou hlavu a moc na něj netlačit, přece jenom, je to jeho rozhodnutí a mohl by se pak cítit dotčeně. V tomhle případě je důležité si o tom promluvit v klidu a snažit se mu ukázat, že to, co dělá, tě mrzí.

  Držíme ti palce, ať všechno dobře dopadne
  Zdraví Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Dobrý den. Nevím co mám dělat. Moje sestra a její kamarádka (je jim 18) začali kouřit. Bojím se o jejich zdraví ale nevím jak jim říct aby přestali aby si to vzali k srdci protože když jsem to zkoušela tak řekli: nechovej se jako naše rodiče nech nás být. Jak to mám udělat znovu? Nebo to mám nechat na rodičích? Díky moc

  holka, 11 let, 20. dubna 2021

  Ahoj,
  nejprve musíme moc ocenit tvojí snahu o to někomu pomoci!
  Chápeme, že tato situace musí být velmi složitá, protože ti na sestře a její kamarádce záleží. Je super, že si to s nimi už zkusila řešit. Příště můžeš zkusit říct, že o ně máš strach, protože kouření není zdravé, jak sama píšeš, a ty by sis přála, aby si neničily zdraví. Ukázat kuřákům, jak se kvůli jejich chování cítíš a že o ně máš strach, může někdy pomoct. Pokud by to ale nepomohlo a chtěla by si zkusit i něco jiného, můžeš to určitě řešit i s někým z dospělých, třeba s rodiči nebo se poradit i s někým jiným, komu věříš.

  Držíme moc palce, aby všechno dopadlo dobře!
  Zdraví Nekuřátka

  Kouření

  Právní dopady mezinárodní konzumace lehkých drog

  Ahoj Alíku, mám jeden dotaz, který je trošku hloupý, ale nějakou dobu se mi to honí hlavou. Kdyby mi bylo osmnáct, byla bych v Nizozemsku a kouřila trávu, pak dojela do ČR a šla do školy, kde by to ze mě cítil někdo, dávali mi na to takový ty testy a zjistili, že to mám v sobě, byl by to trestný čin? Jelikož podle mě teoreticky ne. O to, že to mám v sobě, podle mě už nejde, důležité je, ale potvrdit, že jsem v tom Nizozemsku byla. I když jsem si teď asi odpověděla sama, chtěla bych odpověď slyšet od dospělé osoby.

  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 6. dubna 2021

  Ahoj,
  není to hloupý dotaz, ale je spíš pro právníky. Upozorňuji předem, že nemám žádné právní vzdělání a moje rada tedy nenahrazuje konzultaci s odborníkem.

  Domnívám se, že drtivá většina právních systémů soudí lidi podle toho, kde se čin stal, nikoliv podle toho, kde se člověk zrovna nachází. Je to i jeden z důvodů, proč existují státní hranice.

  Proč píšu jen většina? Neexistuje žádná vyšší autorita, která by vynucovala, jak mají právní systémy kdekoliv na světě fungovat. Jednotlivé státy si můžou navrhovat svoje pravidla, jak chtějí. Takže čistě hypoteticky by třeba i mongolská vláda mohla uzákonit, že je podle nich trestné, když česká školačka kouří v Nizozemsku marihuanu, a mohli by ji za to stíhat, soudit a klidně i v nepřítomnosti odsoudit, ale nejspíš by jim ji žádný jiný stát nevydal, takže by ji nedokázali potrestat. To je pak otázka mezinárodních úmluv a diplomacie, nakolik si státy mezi sebou věří a jak moc si navzájem uznávají pravidla. Třeba když nějaký stát zakáže potraty a jeho obyvatelky pak jezdí na zákrok přes hranice do sousední země, kde zakázané nejsou, tak to je nejspíš legální, ale poněkud politicky provokativní. Hodně zamotané to bývá na internetu, kde lidi sdílejí společný digitální prostor, a mnohdy není jasné, do jaké jurisdikce kdo spadá. Většina vyspělých států sice uznává svobodu slova, ale i ta mívá i všelijak různé meze v různých státech. :-|

  Další bod, který ve tvé otázce vybízí k právnímu zamyšlení, je ta nutnost potvrdit, že jsi v Nizozemsku byla. Opět, nejsem právník, ale jestli dobře chápu presumpci neviny, bylo by spíš povinností vyšetřovatelů prokázat, že jsi tam nebyla. Obžaloba musí prokázat, že se trestný čin stal. Pokud se jí to nepovede, tak se nestal. O:-)

  A nakonec musím ještě konstatovat, že si nejsem úplně jistý, že je u nás konzumace drog trestný čin. Sice je to podle mého skromného názoru nebetyčná hloupost (pokud k tomu člověk nemá zdravotní důvod), ale sama o sobě, tuším, není nelegální. Výroba, distribuce a držení většího množství nelegální jsou, držení menšího množství je přestupek – a je asi jasné, že pro české právo je podstatné držení u nás v ČR. Nestudoval jsem celý zákon, možná mám zkreslenou představu, znovu musím zdůraznit, že nejsem právník.

  Přeji ti, abys podobné drogové lapálie nemusela v praxi nikdy řešit. ;-)

  Alík

  Kouření

  Dobry den . Koupila jsem si elektronickou cigaretu ale nwvim jak to mam rict mamce

  holka, 13 let, 23. března 2021

  Ahoj,

  hlavně tě moc chválím, že to mamce chceš říct. Chápu, že je to těžké, ale to, že někdo udělá něco, čeho potom lituje, se stává. Mamka to určitě pochopí. A i kdyby se třeba nejprve trochu zlobila, určitě je lepší jí to říct a vysvětlit jí, že ses jí radši chtěla svěřit, než abys jí to nějak tajila a ona na to pak přišla sama.
  Rádo bych ti poradilo ještě nějak líp, ale je to těžké, protože neznám tebe ani tvou mamku a vím, že na každého platí něco trochu jiného. V životě se mi ale nejlíp vyplácí, když jsem k ostatním upřímné. Zkus třeba s mamkou i probrat, proč sis tu elektronickou cigaretu koupila a proč ses rozhodla to s mamkou probrat. Třeba společně vymyslíte, co s ní (možná půjde zase prodat?).

  Držím palce a přeji pěkný den
  Nekuřátko z Jules a Jim

  Kouření

  Dobrý den poradně,
  dnes mám spíš takový příběh.Stala se mi jedna věc na začátku podzimu ale stejně na to nedokážu zapomenout.Mám spolužačku, a ta mi jednou řekla, jestli s ní nechci po škole ven.Samozřejmě jsem šla to jsem ale nevěděla,co se stane...
  sešly jsme se u ní doma a šly pod jeden most u mě ve městě.Ona sebou měla plnou kabelku něčeho.Pak jsme šly pod ten most a já zjistila, co schovává v kabelce-cigarety a zapalovač.Já jí řekla,že to není dobrý není dobrý nápad a ať to rychle schová! Ale pak jsem se ještě zeptala kde to vzala?Řekla mi že cigarety ukradla mámě, a zapalovač tátovi.Nutila mě, abych si taky tzv.,,práskla“.Já odmítala,Jenže ona mi to do tý pusy vážně dala!Já vyprskla a začala jsem kašlat a myslela jsem,že se pozvracim:-$.Jelikož je naše městečko malinké, její táta nás našel, ale ne pod mostem jak ta spolužačka kouří, nýbrž na sídlišti jak si dává žvýkačky aby ji nesmrdělo z pusy.Ten její taťka jí řekl,že má jít na oběd.Šel napřed a ta spolužačka (jmenuje se Anička) se začala bát.Viděla jsem to na ní.Zahodila zapalovač do roští a cigarety vyhodila do popelnice.Čekala jsem na ni před jejím barákem a když se vracela,říkala,že rodiče si stěžovali,že jim zmizela krabička cigaret a zapalovač.Když jsme se vrátily na sídliště, zapalovač jsme našly.Řekla mi že příště si to nevezme do kabelky,ale do batůžku,aby se vešla krabička i pro mě.Já myslela že na ni začnu řvát.Kouřit nechci nikdy.Jen možná až budu dospělá někde s kámošema VYJMEČNĚ.Ještě něco- Anička mi řekla,že když ji prásknu,řekne mojí mámě že to byl můj nápad a že jsem Aničku nutila.Já to říkám sem,protože Anička nemá Alíka.Já nechci aby si život udělala díky cigaretám těžší.Jenomže nechci,aby si moje máma myslela,že se ptám cizích lidí ,,Nekoupíte mi cigarety?“
  Co mám dělat?Teď,když to sem píšu tak brečím;-(

  holka, 11 let, 11. března 2021

  Ahoj,

  díky za tvůj příběh - jsi opravdu skvělá, žes ty cigarety odmítla, i když ti je tvá kamarádka nutila. S tím má zkušenost hodně dětí a hodně z nich to nedokážou odmítnout, a pak je jim blbě - od žaludku i psychicky, protože se bojí, že budou mít průšvih. Nevím, jaký máš vztah s rodiči, tak se mi špatně radí. Já bych tohle svým rodičům ale určitě řeklo. Nebudou se na tebe zlobit a určitě ti poradí, co s tím. Navíc když už o tom budou vědět, tak se nemusíš bát, že by na tebe ta kamarádka někdy shodila vinu za ty ukradené cigarety.

  Držím palce, ať se to zlepší
  Nekuřátko z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj,nedávno jsem zjistila že moje spolužačka kouří. Napsala jsem jí že jí je teprve 11 ale ona mi řekla že je to její život. Tak jsem napsala její kamarádce kterou bere vážně aby jí to řekla a ona jí prej odepsala že si dělala srandu. Srandu si bohužel nedělala protože jednou měla stream na jedný sociální síti a tam ukazovala cigarety. Řekla jsem si že se to uklidní,že se nad sebou zamyslí ale nic. Zjistila jsem že ty cigarety jí kupuje její kamarádka co už má 15 (takže logicky občanku). Vím že když nemá vlastní rozum tak nic dělat nemůžu ale ptám se aspoň tady jestli se nedá něco dělat....

  holka, 10-11 let, 1. března 2021

  Ahoj,

  je super, že se zajímáš o svou spolužačku a její zdraví. A nejen o zdraví! Cigarety se smí prodávat jen lidem nad 18 let, takže by z toho mohl být pěkný průšvih pro tvou spolužačku, pro její 15letou kamarádku i pro prodejce cigaret.

  Obecně je hodně těžké někoho přesvědčit, že by neměl kouřit. Pokud s tím ta spolužačka nechce přestat, ty s tím toho moc nenaděláš. Můžeš jí ale třeba říct důvody, proč si myslíš, že by kouřit neměla. Když uvidí, že máš strach o její zdraví nebo o to, aby neměla problémy, možná se nad tím zamyslí.

  Děkujeme, že se zajímáš o lidi kolem sebe
  Nekuřátka z Jules a Jim