Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Poradna

  Ahoj,

  bude u poradny oznámení (jako u pošty), že byl dotaz zodpovězen? Na tuhle otázku bylo zodpovězeno ještě za starého Alíka, možná něco takového už plánujete, protože oni se tehdy o web nestarali tolik jako vy a proto se na to i nejspíš vykašlali úplně ;-)

  Ahoj,
  plánujeme obecnější systém na upozorňování na různé věci. Dokonce na mé vývojové verzi webu na mém počítači na mě už rok každý den jednou vyskakuje upozornění, že jsem dostal kačky za navštívení. Je to docela otravné, proto jsem to zatím nikdy nezapnul v ostrém provozu a neměl jsem chuť to dodělat. :-D

  Upozornění na zodpovězení dotazu, na načasování vydání článku v Alíkovinách, na načasování vydání vtipu, na udělení trofeje/hodnosti, na výhru v soutěži, na vyřízení objednávky, na zamčení nástěnky, přejmenování nástěnky, na nahlášenou neplechu (pro správce)... to všechno je tak nějak v plánu a zatím odložené. Příští rok to snad doděláme, budeme mít víc času... doufám. ;-)

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Poradna

  Ahoj, chci se zeptat, jak může Pragmatik dávat odpovědi v poradně, když je junior?

  1. Vymyslí je.
  2. Napíše je do formuláře.
  3. Odešle.

  Tak to dělám .

  Poradna

  Dobrý den, mám tu jen návrh na zlepšení webu, nechtěli by jste třeba, když někdo napíše dotaz a vy mu odpovíte, tak dát tam možnost ještě odpovědět, aby třeba doplnil to, co zapomněl? Jinak je to strašně skvělý web a moc jste mi pomohli a nadále pomáháte. Doufám že mě aspoň trochu chápeteO:-)

  Ahoj,
  děkuji ti za vlídná slova.

  Návrh chápeme, ale tím by se z poradny stala spíše diskuse a to nechceme. S některými odpovídajícími dokonce máme smlouvu, která to vyloženě zakazuje. Pokud chtějí tazatelé vést delší dialog, měli by kontaktovat přímo Modrou linku, nebo Centrum Locika, nebo kohokoliv dalšího, s kým si potřebují popovídat. Určitě se nechceme tvářit jako jediný možný ostrůvek naděje.

  Upřímně řečeno není ani příliš praktické ve vztahu ke čtenářům, pokud v poradně vzniká seriál dotazů. Když pak někdo vyhledávačem narazí na dotaz typu „ahoj, to jsem zase já, dneska jsem vyřešila to, o čem jsem psala minulý týden, ale teď nevím, kam mám dát šlupku“, tak mu to nejspíš moc nepomůže. Každý dotaz by měl fungovat samostatně a popsat problém od nuly – pokud možno.

  Jinak samozřejmě pomáháme moc rádi, snažíme se, aby bylo každému jasné, že na jakýkoliv osobní problém existuje řešení a že člověk nemusí životními strastmi procházet sám. V případě rozsáhlejších potíží ale můžeme jen ukázat směr…

  Alík

  Poradna

  Ahoj Alíku. Mám takový dotaz... Ale nejsem si jista, jestli sem patří. Do Alíkovy poradny jsem poslala otázku, ale dostala jsem odpověď, že má otázka tam nepatří. Tak jsem se chtěla zeptat, kde tu najdu seznam, co do Alíkovy poradny můžu psát a co ne. Děkuju ;)

  Ahoj,
  pokládala jsi v rychlém sledu otázky do té doby, než jsi způsobila, že byla poradna přetížená (to se stává poslední dobou často). Zeptala ses krom jiného na to, jak poznáš, které kafe ti chutná. 8-o

  Neříkal jsem, že tvá otázka do poradny nepatří, ale že zatěžování banalitami je zakázané v pravidlech. Pro pořádek tě ještě odkážu na vysvětlení, co znamená slovo banální.

  Nikde není seznam toho, co do poradny patří. Ale vím, jak poznám, které otázky mi nechutnají.

  Alík

  Poradna

  Jen se chci zeptat, k čemu je dobrá Poradna – dotazy k webu, když je tu i Poradna v technické poradně. Děkuji.

  Poradna

  Ahoj poradno. Mám otázku.
  Když někdo napíše do poradny např. něco o šikaně a poté napíše něco na např. jiné téma, vidí odepisující na to jiné téma, že tenhle člověk už sem psal o té šikaně? Nemusí to být přímo jestli vidí jeho přezdívku, ale jestli vidí, že tento člověk už předtím napsal jiný dotaz.
  Moc se omlouvám, jestli tady podobný dotaz už je. Myslím si, že toto se hledá celkem špatně. Pokusila jsem se to vyhledat, ale nic jsem nenašla.

  Poradna

  Ahoj,
  jen tak jsem uvažoval, proč je vlastně nahoře v odkazu, když najedu na poradnu Alík radí dětem napsáno „zdravotní“, když píšete, že tam nikdo z nich není lékař, což je taky divné, protože tam jeden lékař je - pan Jiří Staněk?
  Nemělo by to být spíše poradna všeobecná, nebo nějak tak? :->
  Díky.

  Ahoj,
  od té doby, co znovu odpovídá MUDr. Staněk, už v pravidlech není napsáno, že nikdo není lékař, ale že bez osobního vyšetření nelze určit diagnózu.

  Interně se poradna jmenuje zdravotni spíš z historických důvodů, takhle byla označená u Mafry, tak nám to zůstalo. Občas přemýšlíme nad přejmenováním, ale nejspíš bychom si změnou adresy mohli maličko uškodit ve vyhledávačích, rizika převažují nad možnými přínosy.

  Navíc duševní zdraví je také zdraví. ;-)

  Poradna

  Ahoj, myslím, že u té poradny, jak tam zadáte dotaz a pak vám někdo z ověřených lidí odpoví, je super, jenom by mě zajímalo jestli na ten dotaz můžou odpovídat i jiné děti, protože si myslím, že to nejde. A dá se vůbec někde takto odpovídat na Alíkovi?

  Jinak Alík je podle mě strašně super stránka. :-3

  Ahoj,
  děkuji za pochvalu, snažíme se, aby byl Alík ještě víc super! okB-)

  V poradně Alík radí dětem můžou odpovídat jen pověření odborníci… a ještě Alík a správci Alíka. Viz nedávná odpověď od Alíka.

  Děti si spolu můžou podívat (a odpovídat si) na nástěnkách nebo v klubovně. Sice to není tolik anonymní jako v poradně Alík radí dětem a některá témata konverzace jsou poněkud nežádoucí, ale jinak si samozřejmě můžete radit kdo chce s čím chce. ;-)

  Poradna

  Dobrý den, v poradně píšete, že jsou dotazy anonymní, vidíte jaký účet píše?

  Ahoj,
  viz Alíkova starší odpověď a také moje starší odpověď.

  Odpovídající vidí ostatní dotazy poslané ze stejného účtu, pomáhá jim to vyhodnotit lépe kontext otázky. V případě podezření z nevhodného nebo nebezpečného chování můžou dohledat i přezdívku. Když třeba určitá tazatelka tapetuje, zejména poté, co si stěžovala, že poradna odpovídá pomalu, tak to zjistíme a je to smutné, no… :-(

  Poradna

  Ahoj. Chci se zeptat. Psala jsem tady na Alíkovi dotaz a v odpovědi bylo napsáno, že jsem poslala e-mail Modré lince. Jak je to možný? Nepsala jsem žádný e-mail, ale psala jsem tady Alíkovi. Taky jsem se z toho cítila provinile a zmateně. Vy to někomu posíláte? Jsem ráda, že mi odpověděli tak rychle, ale to asi bylo tím, že jim to přišlo na e-mail, jen nevím, jak to? Děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  chápu, proč je to matoucí, ale není nutné se cítit jakkoliv provinile. Je pravda, že Modré lince chodí každý pracovní den výjezd všech přiřazených dotazů ve formě e-mailu, zasílá jí ho automat. Není to tedy e-mail od tebe a neposílá se okamžitě při položení otázky.

  Může se stát, že si odpovídající osoba občas neuvědomí, odkud vlastně pochází dotaz, na který reaguje. Nebo se třeba jen přeřekne. Nebo ji zkrátka nenapadne, jaký jiný pojem použít pro dotazy vložené přes formulář Alíka.

  Pokud je mi známo, tak interně používá Modrá linka pro zdejší dotazy pojem Alíky. Občas tato zvyklost vykoukne i na veřejnost, třeba v úvodu této odpovědi: „napsala jsi nám 2 Alíky“. Takže by se ti také mohlo přihodit, že se v odpovědi dočteš, že jsi poslala Alíka, přestože víš, že jsi žádného psa nikomu neposílala. :->
  Je to takové lehce úsměvné nakouknutí za oponu, jak poradna funguje. ;-)

  Poradna

  Proč mi nikdo z Alíka neodpoví? Všem tady někdo odpověděl a mně ještě nikdo. Zeptala jsem se špatně? Můžete mi napsat cokoli i vynadat, jestli se zlobíte. Já jsem zvyklá.

  Všechny dotazy zaslané do technické poradny čteme, ale jen na část z nich odpovídáme – to ostatně píšeme i v pravidlech. Na rozdíl od poradny Alík radí dětem tady není žádná garance, že odpovíme v rozumné době.

  Nezlobíme se na tebe. Zeptala ses správně, na tvůj dotaz někdy odpovím, až budu vědět, co přesně odpovědět chci. ;-)

  Poradna

  Chtěla bych se zeptat, jak se u dotazu dávají takové ty nadpisy v tom oranžovém rámečku?

  Ahoj,
  v oranžových rámečcích mají dotazy témata. Do těch je zařazují ti, kteří na ně odpovídají. (Vedle témat mají některé dotazy ještě názvy, ty taktéž mohou doplňovat jen odpovídající.)

  Poradna

  Zdravím všechny, mám jeden takový malý a asi i zbytečný dotaz, ale zdá se mi to, nebo je Alíkova poradna poslední dobou nějaká přetížená?

  Ahoj,
  je přetížená prakticky denně. Když děti nechodí do školy, tak:

  1. Mají častěji potíže s rodiči.
  2. Mají častěji potíže s kamarády.
  3. Mají častěji potíže s učením a učiteli.
  4. Mají častěji jakékoliv chmurné myšlenky, pokud jsou náchylné k depresím a sebepoškozování, případně zmiňují i horší věci. :-(
  5. Víc lidí než běžně se nudí a nechápe, že skupiny 1 až 4 skutečně potřebují pomoc, takže cpou do poradny všelijaké nevydařené pokusy o vtip.
  6. Víc lidí starších 15 let neumí číst, že poradna je pouze do 15 let.

  Kapacity poradny jsou omezené. Vyřizujeme rekordní množství dotazů, ale nemůžeme pomoct úplně každému. Má-li někdo závažný problém, nechť kontaktuje Modrou linku přímo.

  Alík

  Poradna

  Ahoj správci, zvířátka a zvěrolékaři,
  Odpovídá Alík vůbec ještě na dotazy v technické poradně? :-D

  Ahoj Hogo,
  občas odpovídám. Naposledy tuším v květnu. Když se tu řeší technické nebo správcovské věci, tak nechávám odpovědět povolanější kolegy. ;-)

  Poradna

  Ahoj,
  nedávno se na Alíka přihlásil Los Punťa XIV. Mohla bych se prosím zeptat, jak to, že když je tu tak krátkou dobu, už odpovídá na dotazy v poradně?
  Děkuji.
  M

  Poradna

  Dobrý den.
  Kdy nebude Alíkova poradna přetížená?

  Ahoj,
  jak to máme vědět? Záleží jen a pouze na kapacitě odpovídajících.
  Teď tam zase nějaký blbeček poslal svůj neúspěšný pokus o humor, tak až po něm někdo uklidí, bude prostor pro další otázku.

  Pokud potřebuješ radu rychle, máš tam místo formuláře telefonní číslo na Modrou linku. ;-)