Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku a spol.,
  mám jeden takový problém. Včera večer se mé myšlenky rozhodly, že mi dají pořádně zabrat a tak se mi v mysli vynořila otázka, na kterou nedokážu najít odpověď. Kdo vlastně jsem? Od včera, od té chvíle, pochybuji o tom, že jsem ve skutečnosti holka. Nechci být však ani kluk. Také se naskytl další problém ohledně mé orientace. Chtěla bych nějaké gendreově neutrální jméno. Lze mé současné jméno změnit? Také bych si o tom chtěla promluvit s matkou, nevím však jak a ani, jestli to chci. Je to teprve hodně čerstvá myšlenka, ale dost mě to trápí a nevím, jestli se s tím zvládnu vypořádat.
  Předem děkuji za odpověď, znamená to pro mě mnoho.

  Anonym, 13 let, 1. prosince 2019

  Ahoj,
  chápu, že Tě myšlenky, které od včerejšího dne máš, vyvedly z míry a nevíš, jak s nimi teď naložit. Je dobře, že na ně nechceš být sama. Uvažování o vlastní identitě, tedy o tom, kdo vlastně jsme, je v dospívání velmi časté. Troufám si říct, že velká část Tvých vrstevníků nad tím také někdy přemýšlí. Přispívá k tomu fakt, se ve Tvém věku hodně věcí mění a vyvíjí – měníme se po fyzické i duševní stránce. Je proto v pořádku a přirozené, že si teď kladeš otázku: Kdo jsem?, je také pořádku, že přemýšlíš i nad tím, jestli se cítíš být spíše holka, kluk nebo ani jedno z toho. Někteří lidé to mají podobně.
  Jak sama píšeš, je to velmi čerstvá myšlenka. Je možné, že se bude nějak vyvíjet a třeba i měnit. Můžeš tomu dát čas, sledovat svoje myšlenky a pocity a postupně si ujasňovat, jestli bys pro sebe potřebovala ve svém životě něco změnit.
  Co se týče změny jména, napadá mě, že by sis mohla vybrat nějakou genderově neutrální přezdívku a požádat ostatní, aby Tě tak oslovovali (třeba Andy může být taková alternativa pro Anny, Andrey, Anety, Adély apod., leccos - se dá také vymyslet pomocí prvních písmem nebo slabik z křestního jména a příjmení). Oficiální změna jména by byla složitější a ve Tvém věku by vyžadovala souhlas rodičů. Podrobnější informace k tomu můžeš najít na webových stránkách ministerstva vnitra.
  Rozhodnutí, jestli myšlenky, které popisuješ, budeš sdílet s matkou anebo ne, je nyní na Tobě – i v tomto ohledu si můžeš dát nějaký čas na rozmyšlenou. Někdy pomůže, když to, co nás trápí, můžeme s někým sdílet. Ať už s rodinou nebo s kamarády, spolužáky...
  Pokud bys chtěla, můžeš s námi vše probrat více do hloubky na naší telefonické lince, přes Skype anebo WhatsApp. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Pěkné dny přeje

  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Sexuální orientace

  Jiná sexuální orientace

  Ahoj Alíku a spol. Před půl rokem jsem jen tak ze srandy zkusila internetový test „Na jaké pohlaví jsi?”. Vyšlo mi že jsem bisexual. Hodně jsem přemýšlela, vzpomínala a dívala se na Comming out videa. Došlo mi že se mi kluci líbili vždy jen podle povahy, ne podle vzhledu. Došlo mi že s nimi chci mít jen kamarádský vztah.
  Holky se mi líbí v obou případach.
  Jednou to budu muset říct rodičům. Vymyslela jsem že když půjdu ven na delší dobu, před odchodem řeknu rodičům ať se kouknou na mail. Tam budou mít video kde řeknu vše včetně toho ať mi pošlou esemesku o tom jestli jim to vadí. Nevím jaká bude jejich reakce, a toho se bojím. Budou to brát vpohodě nebo špatně. Já chci vědět co se stane až otevřu dveře domu.
  (samozřejmě jim to neřeknu hned, až v 15 nebo 16)
  Šlo by to celé udělat snadněji?

  Děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 12. července

  Ahoj,

  určitě by to šlo udělat snadněji a jinak. Předně výsledky nějakého testu z internetu vůbec nic neznamenají a už vůbec nic neříkají o Tvé sexuální orientaci. Tu, s pomocí specifických testů určují odborníci na sexuologii až po 18 roku věku. Ve Tvém věku totiž ještě není vůbec jasné, jakého sexuálního zaměření jsi. A Tvé pocity, které prožíváš mezi kluky či holkami jsou ve věku 13 let běžné a přirozené. Zatím tedy nemusíš dělat nějaké závěry a přicházet s videem se svým coming outem, bylo by to opravdu předčasné.

  Co Ti ale uleví, je se svými blízkými, kterým věříš, probírat své pocity otevřeně. Pokud se bojíš, že to nezvládneš nebo u vás v rodině není sdílené běžné, pak můžeš přijít za rodiči s obecnými dotazy (nebo zajímavým článkem na uvedené téma z časopisu…), pomocí kterých také zjistíš, jaké názory na otázky sexuálního zaměření mají Tví rodiče. Je běžné se ve věku 13 let ptát na to, kdo jsem a kam jdu a je fajn s těmito zásadními otázkami nezůstávat sama. Můžeš si také psát deník, ke kterému se později můžeš vracet a porovnávat své současné pocity s těmi dřívějšími.

  Pokud bys i nadále měla zmatek ve svých myšlenkách a tyto myšlenky by Ti zabíraly spoustu prostoru, který můžeš jinak věnovat běžnému fungování, pak je na místě obrátit se na odborníka, psychologa či terapeuta. Můžeš se také obrátit I na naši poradnu Modré linky, údaje o nás najdeš na www.modralinka.cz.

  Přejeme Ti pohodové léto s kamarády a blízkou osobu, s kterou budeš moci své pocity probírat.
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Jsem bixexuální?

  Dobrý den. Jsem v pubertě, takže se mi nálada a pocity často mění. Začínám si ale uvědomovat, že asi nejsem heterosexuál. Samozřejmě se to může v budoucnu ještě změnit, ale nejspíš jsem bisexuál. Usoudila jsem tom z toho, že nad nima často přemýšlím a jinak by mi nevadilo, kdybych s nějakou chodila. Momentálně však něco cítím ke svému kamarádovy a jsem z toho všeho zmatená. Zatím jsem nikomu o podezření na mou sexualitu neřekla, protože se bojím komukoliv svěřit. Mám obavy z toho, že se se mnou už nebudou bavit jako dřív. Můj bratr mě ze srandy označuje za lesbu i když o ničem z mého podezření neví. Kdyby to zjistil, asi bych se psychicky zhroutila. Nevím, co mám dělat.

  holka, 13 let, 26. června

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se se svými zmatky a obavami ze své sexuální orientace. Rozumím Tvé nejistotě, zároveň Tě chci podpořit v tom, abys všemu dala čas a nechala volný průběh. Sama docela informovaně píšeš o tom, že prožíváš pubertu a vnímáš své pocity, nálady. Jak se bude Tvoje sexuální orientace vyvíjet, nejde říci dopředu. A nejde to ani nijak ovlivnit. To důležité je naslouchat sama sobě, tomu, co cítíš a prožíváš. A být v kontaktu s lidmi kolem sebe, bavit se s holkama i s klukama, všímat si, jak se s kým cítíš. Není nutné hned přemýšlet, jestli s někým chodit nebo nechodit. Být s někým v přátelském vztahu a vídat se s ním hodně, když je mi s ním dobře, to je to důležité. Až si budeš svou orientací jistá, i tak je pouze na Tobě, s kým budeš tuto svou stránku sdílet.

  Přejeme Ti bezstarostné dny.
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Bisexuál nebo gay

  Ahoj Alíku, je mi 14 let a jsem si 100% jistý že jsem i na kluky,tím pádem bisexuál. A chtěl bych se zeptat kde si hledat kluka? A také bych se chtěl zeptat jestli nejsem jen gay? Protože se mi líbí kluci podle mě více než holky, ale zároveň cítím něco i k holkám.

  kluk, 14 let, 15. června

  Ahoj,
  chápu, že jsou pro Tebe informace o sexuální orientaci důležité. Píšeš, že jsi bisexuál nebo možná gay a my takto přes internet nedokážeme posoudit, jak to vlastně je. Jsi v období dospívání, Tvoje tělo i psychika se teď stále vyvíjí a je možné, že se vše usadí až mnohem později a pak Ti bude jasnější, jak na tom se sexuální orientací jsi. Není kam spěchat, spíš sledovat, co se děje, co Tě přitahuje, o čem se Ti zdá apod.
  V ujasnění Ti může pomoci také psycholog, pokud by Tvoje nejistota přetrvávala. Nevím také přesně, kde hledat kluka na vztah, spíše to vyplyne samo, když někoho potkáš. V dospělosti můžeš využít i nějaké seznamky, které jsou však pro dospělé. Možná najdeš nějakou skupinu na sociálních sítích apod. Je ale potřeba vždy být obezřetný a dávat si pozor, i v této oblasti je hodně tzv. „predátorů“, tedy lidí, kteří se na sociálních sítích vydávají za někoho, kým nejsou. Hodně se teď o tom mluví v souvislosti s filmem „V síti“.

  Přejeme klidné léto,
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Smějí se mi, že jsem lesba

  Ahoj jsem lesba. Všichni se mi kvůli tomu smějou ale kamarádka je taky. Smějou se nam oboum co mame delat?

  holka, 13 let, 10. června

  Ahoj,
  chápu, že situace, kdy se ti kamarádi smějí, není příjemná, ale musím říci, že jako první mě napadlo, jak je možné, že to kamarádi vědí. Řekla jsi jim to? Nebo tě viděli v nějaké „intimní“ situaci s dívkou, která se ti líbí? Protože i kdyby tomu tak bylo a byla jsi skutečně lesbicky orientovaná (ve tvém věku bych byla ještě opatrná s definitivním tvrzením, protože se může jednak „pouze“ o tápání a hledání v rámci dospívání), jedná se o natolik intimní a soukromou informaci, která se rozhodně nevykládá na potkání. Zkus se tedy zamyslet nad vlastním postojem k své orientaci. Pokud o ní bez zábran a veřejně mluvíš, nebo ji ostentativně dáváš najevo, je klidně možné, že to ostatní berou jako snahu zviditelnit se a udělat se zajímavou. Proto také reagují posměchem. Jestliže na svou orientaci nebudeš upozorňovat a s jejím „zveřejněním“ počkáš až doby, kdy budeš mít za pár let opravdový partnerský vztah, věřím, že posmívání tvé kamarády za čas přestane bavit a budete mít s kamarádkou obě dvě klid.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sexuální orientace

  Hledání sexuální orientace

  Ahoj,
  Asi mi moc nepomuzete ale nevim jestli jsem na holky nebo na kluky, vím že jsem v pubertě a že se to muze měnit, ale já to některý dny mám, že s klukem bych si to nedokázala ani predstavit a s holkou jo, a další den to mám přesně naopak, asi mi nepomuzete ale aspoň jsem to chtěla někomu sdělit.

  holka 13 let, 10. června

  Ahoj z Modré linky,

  věřím, že zmatek v sexuální orientaci, který prožíváš, může hodně potrápit. Je to ale opravdu tak, jak píšeš - to, jestli jsem "na holky" nebo na "kluky", se může ještě několik let vyvíjet a vývoj může vypadat tak, jak píšeš. Zkus to brát jako nynější součást svého života, něco, co k němu patří (jako třeba bouřky k letnímu období) a najdi i oblasti života, ve kterých jsi si jistá a přinášejí Ti uklidnění. Mohou to být zájmy, koníčky, sport, příroda, domácí mazlíčci - něco úplně podle Tebe.

  Máš pravdu, že někdy pomůže, když člověk sdělí to, co prožívá. Nemusí to být jen Alík, můžeš vyhledat i psychologa, například školního, který by Ti mohl pomoci s tím, co řešíš.

  Přejeme klidné a pěkné dny,

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku a spol. Mám problém,nebo jak to nazvat. Sem bisexual/polysexual. Chodím s klukem a zároveň s holkou.Už sme spolu tři roky ale moji rodiče se to všechno dozvěděli teprve nedávno a mám takový pocit že se mi od té chvíle pořád vyhíbají a urážejí. Mamka mi nadává do děvky a tak. Táta má pořád nějaké narážky. Navíc jee tak trochu alkoholik a podle mámi můžu za to že pije ještě víc. Je toho hodně😔. Nevím co dělat. Nechci se se s nimi rozejít. Nikomu z mích přátel, učitelů a známích to nevadí jen rodičům ano. Snad mě chápete. A předem děkuji za pomoc a rady.

  holka, zkoro 14 let, 26. května

  Ahoj,

  vnímám, že Ti na vztahu s rodiči záleží a umím si představit, že Tě trápí, když to teď mezi vámi nefunguje nejlépe. Myslím, že by bylo prospěšné si s rodiči v klidu sednout a navzájem si povědět, co byste od sebe ve vzájemném vztahu potřebovali. To je někdy ale docela nesnadné, možná bys proto mohla navrhnout rodičům, aby vám se vzájemným vztahem pomohl psycholog, například z rodinné poradny. Společně byste tak mohli budovat to, co se teď mezi vámi boří. Pomoci by podobným způsobem mohl například i školní psycholog.

  Říkám si, že možná rodičům vadí, že zároveň chodíš s klukem i holkou a že to není fér vůči oběma, pokud o sobě navzájem nevědí a nejsou s tím v pohodě. Nevím o tom nic víc, spíše o tom uvažuju, jak to je. Určitě je to podnět k zamyšlení, nebo možnost rodičům celou situaci více vysvětlit a dovolit jim tak lépe pochopit, co se děje.

  Rozumím tomu, že se můžeš cítit být bisexuál/polysexuál, ale je Ti 14 let a Tvoje sexualita se může dále vyvíjet a měnit se. Možná i o tom můžeš mluvit s psychologem, zůstávat vůči této otázce otevření a ujasňovat si, jak to vlastně máš.

  Přejeme pěkné dny,

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Mám problém...
  Už asi 2 roky se cítím trochu jinak, cítím se, že jsem bisexuálka....
  Moje mamka to ví, ale docela mě za to seřvala a tátovi to říct nemůžu, ten by mi to ještě zhoršil (oba moji rodiče jsou homofobové). Ale k tomu problému : Dneska jsem si v koupelně upravovala vlasy a po chvilce jsem si dala ofinu na stranu - vypadala jsem jako kluk. V tu chvíli jsem si představila jaké by to bylo být klukem a od té doby mám pocit, že jsem uvnitř kluk ale na venek holka....Nemůžu to rodičům říct, dopadlo by to hůř než minule, ale prostě se cítím, že nejsem holka, ale chci být kluk... Nevíte komu bych se s tím mohla svěřit aby mi pomohl? Mám z toho i trochu deprese a trápí mě to....

  zmatená holka, skoro 13 let, 23. května

  Ahoj,

  věřím, že může být náročné, cítit se jako kluk v holčičím těle a celkově objevovat a ujasňovat si svoji sexualitu. Chápu, že to může přinášet hodně nepříjemné pocity - o to víc, když vnímáš, že v rodičích nemáš takovou oporu, jakou bys potřebovala. Umím si představit, že i pro ně může být těžké zorientovat se v tom, co se Tobě děje, co prožíváš. Je možné, že se Tvoje pocity ohledně vlastní sexuální identity budou časem ještě vyvíjet a měnit.
  Je moc fajn, že pro sebe hledáš podporu - někoho, komu by ses mohla svěřit, to je důležité u každého trápení. Pokud se nejde svěřit rodičům, napadá mě i někdo další z rodiny anebo třeba školní psycholog, pokud ho na škole máte. Stejně se můžeš ozvat nám na Modrou linku - na chatu, telefonu anebo Skypu, kde bychom měli možnost všechno probrat podrobněji. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz. Obrátit se můžeš taky na Linku bezpečí, která funguje nonstop 116 111.

  Zdraví

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku. Trápím se s mojí orientací. Nedávno jsem mamce řekla že jsem bi a ona na mě začala řvát že jsem trapná a že na mě jen leze těžká puberta. Já ale jsem se svojí orientací smířená a vím že to „jen“ puberta není. S mamkou jsem si o tom zkoušela promluvit ale ona to asi nepřijme. A bojím se že to řekne tátovi. Táta je totiž docela homofob a nemá rád lidi s jinou sexuální orientací. Myslíš že se to zlepší? Mám z toho deprese...

  Ája 12 let, 20. května

  Ahoj Ájo,
  trápíš se a máš deprese z obavy nepřijetí Tvé bisexuální orientace rodiči – píšeš, že mamka na To reagovala docela bouřlivě a Ty máš strach, co až se to dozví táta.
  Napadá mě, že otázky spojené se sexualitou a sexuální orientací jsou ve věku dospívání naprosto přirozené a opravdu někdy dokážou zmást a potrápit. Oceňuji, že otevřeně mluvíš s mamkou i o citlivých věcech, věřím, že to není jednoduché. Je v pořádku tohle téma otvírat s blízkými i dále, možná je ale dobré mít na paměti i to, že Tvá orientace se ještě stále vyvíjí a nynější bi orientace nemusí být konečná. Samozřejmě, můžeš to zkonzultovat i s odborníkem – psychologem. Možná jej máte na škole nebo můžeš zavolat na linku důvěry.

  Ze zkušeností těch, kteří svým blízkým sdělili, že mají sexuální orientaci odlišnou od většinové, víme, že to mnohdy ze začátku není lehké, ale postupem času se situace většinou uklidňuje. Pro rodinu to může být z počátku šok a je pak často právě otázkou času, kdy tento fakt přijmou.

  Přejeme co nejhezčí dny,
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku.
  Je mi čerstvě 14 let a v asi 11 letech jsem začala přicházet na to že jsem asi jiná než ostatní holky v mém věku. Zatímco holky si mezi sebou říkaly "ježiš to je ale hezkej kluk" a druhá "no ale tam ten je hezčí" mě se vždycky nelíbily. Už od mala jsem měla ráda věci pro kluky třeba auta, vojáčky, vláčky atd. Panenky mě moc nebraly a šaty jsem od 8 let v mém šatníku nemohla ani vidět. Nosím pořád mikiny, dlouhé kalhoty a podobné spíše klučičí oblečení. No a na počátku 12-13 roku. Jsem oběvila slovo lgbt. Hned jsem začala hledat co to slovo znamená. A když sem se to dozvěděla řekla jsem si "tohle by mohl být můj problém". A tak sem si prostě řekla že jsem asi na holky. Za ty skoro dva roky je mi to čím dál víc jasné. No a já se rozhodla že to řeknu kamarádkám. Bála jsem se jejich reakce, tak sem to tak pomalu naznačovala až se mě kamarádka zeptala "ty si na holky?".
  A já hned řekla že ano. A byla jsem hrozně milé překvapená že holky říkaly že je to skvělé. Pak ale nadešla věc proč sem píšu JAK TO ŘÍCT DOMA. Pořád si říkám mám počkat ale jak dlouho do 15 to je takový věk kdybi mi už mohli opravdu věřit. Nebo to říct hned to radši ne je moc brzy ale zase to v sobě budu dusit. Můj táta s mámou nemají velmi v oblibě lgbt lidi stačí když je v televizi nějaký gay a rodiče hned"tvl další teplouši odporný" takže asi chápeš proč se toho tak obávám. A i kvůli tomu v poslední době jsem se začala sebepoškozovat. Už nevím jak dál nevíš co s tím?
  Předem děkuju za odpověď.
  Klára.

  Klára 14 let, 13. května

  Ahoj Kláro,
  píšeš o tom, že jsi zjistila, že jsi lesbicky orientovaná a ptáš se, jak to říct rodičům. Bojíš se jejich reakce, začala jsi se kvůli tomu i sebepoškozovat.

  Ve Tvém textu čtu, že jsi zjistila, že „tohle by mohl být můj problém". Říkám si, že to nemusí být „problém“, který máš, ale Tvoje cesta. Samozřejmě nezáleží jen na Tobě, jestli to bude problém, ale i na okolí, jak píšeš. A taky je potřeba říci, že se v Tvém věku mohou věci ještě měnit, sexuální vývoj ještě není ukončen.

  Věřím, že jsi nyní napjatá a nevíš, jak to rodičům říct a jak budou reagovat. Mrzí mě, že si kvůli tomu ubližuješ, asi se opravdu obáváš reakce rodičů. Myslím si, že je v každém případě dobré počkat na vhodnou chvíli, kdy spolu budete všichni v dobré náladě a budeš od nich cítit zájem a důvěrný kontakt. Poté jim můžeš zkusit naznačit, co prožíváš, zrovna tak hezky, jak jsi to napsala Alíkovi. Možná už si sami něčeho všimli a pomůže jim to pochopit. Pokud máš k některému z rodičů blíže, mohlo by pomoci začít u něj nebo u jiného příbuzného, se kterým máš dobrý vztah. Docela hodně rodičů má nejprve bouřlivé reakce, s tím je třeba počítat, a říci si pak o podporu u kamarádek a dalších chápajících lidí. Blízkým je potřeba dopřát čas k přijetí situace, zvláště tehdy, když je pro ně lesbicko-gay orientace problémem. Poté bych tě podpořila, abys na to nezůstávala sama - zkus se svěřit třeba školnímu psychologovi nebo se neváhej ozvat na linku důvěry.

  Kláro, také bych ti ráda pověděla, že ubližování sobě samé nic neřeší, reálně přidává jen více problémů. Dokud je čas, zkoušej pro uvolnění pocitů s tím vším spojených využívat jiné, zdravé způsoby. Může jít třeba o sport, malování, vypsání se do deníku nebo rozmluvu s někým blízkým. I my jsme ti nadále k dispozici. Kontakty na nás najdeš na www.modralinka.cz.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Zdravím Alíku a spol mám menší otázku: Jak už jsem 1 tady psala: poslední dobou mě štve sexuální orientace, nikdy jsem nechodila s klukem ale za to jsem chodila s 2 holkami. Ptala jsem se mámy co si o tom myslí, ale ta mi řekla, že si nemyslí, že bych byla teplá už s principu, že mám mužského idola. Což za mě je totální blbost. A druhý problém je že jsem se s přitelkyní rozešla a zjistila jsem že mě i přes ten vztah nadávala a pomlouvala a já mam teď problém zapomenout a odpustit a abych byla upřímná... dost se trápím. Máma si tak trošku myslí, že jak se o homosexuálech pořád mluví, že mě to obvlinilo což si za mě nemyslím. Byla bych moc ráda za radu a popřípadně co dělat. Dělat

  holka, 14 let, 29. dubna

  Ahoj,

  věřím, že se teď trápíš ohledně vztahů a lásky a přemýšlíš, co dělat. Navíc se k tomu musíš vypořádat i s názory rodiny (mamky).
  K Tvému prvnímu problému – nepokládáš nám konkrétní otázku, proto napíšu spíše pár svých postřehů, co mě k tomu napadá. Lidé se mohou hodně lišit ve své sexuální orientaci. Někomu se líbí opravdu jen stejné anebo opačné pohlaví, někdo může být bisexuální, to znamená, že se mu mohou líbit některé holky i kluci. Ve Tvém věku to ještě nemusí být úplně definitivní. Dospívání je čas vyvíjení, poznávání a ujasňování, co a kdo se nám líbí a co ne. Je tedy pravděpodobné, že postupně, s novými zkušenostmi, budeš mít jasněji v otázkách ohledně svojí sexuální orientace. Můžeš si o tom s mamkou zkusit znovu upřímně promluvit, případně jí i ukázat zprávu, kterou jsi nám napsala, když budeš chtít. Kdybys to celé chtěla probrat podrobněji než takto po emailu, můžeš se nám také ozvat na Modrou linku, na chatu, telefonu anebo Skypu. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.
  Co se týče druhého problému, o kterém píšeš – mrzí mě, že Tě Tvoje bývalá holka pomlouvala. Věřím, že je to pro Tebe nepříjemné, trápí Tě to a nemusí být lehké odpustit. To, jak se k nám druzí lidé chovají, často bohužel neovlivníme –a není to naše chyba. Záleží na Tobě, co bys kolem toho pro sebe potřebovala udělat, aby Tě to přestalo trápit anebo alespoň trápilo o něco méně. Chtěla bys sis o tom s tou holkou promluvit? Říct jí, že Tě to trápí? Nebo to nechat být a nějakou dobu počkat, až třeba odpuštění přijde samo od sebe (což se někdy taky může stát)?

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Meze heterosexuality

  Ahoj Alíku,
  mám spíše dotaz než problém. Zajímalo by mě, zda lze mít určitý fetiš ke stejnému pohlaví (nemyslím tím fetiš na to pohlaví, ale nějaká jedna určitá věc) a být stále heterosexuál. Předem Ti moc děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 27. dubna

  Ahoj,
  rychlá odpověď je, že určitě ano. Ale zamyslel bych se nad tím, zda je taková odpověď potřeba.

  Příroda většinou nemá ráda úplně jednoduché a ostré hranice a na komplikovanější otázky nabízí zpravidla velmi pestrou škálu odpovědí se spoustou odboček a kuriozních výjimek. Každý člověk je jiný. Sexuální pud je složitý mechanismus, který je propletený skrz naskrz naší psychologií a fyziologií, a ve všech svých vlastnostech a projevech může být nesmírně rozmanitý. @)->-

  Lidé si pro snazší orientaci ve společenských záležitostech vytvořili škatulky, které reprezentují více rozšířené skupiny, ale rozhodně to není tak, že by ve tvém těle existovala neviditelná páčka přepnutá na jednu z hodnot heterosexuál / homosexuál. Už v polovině dvacátého století vznikla třeba Kinseyho škála, která rozlišovala i pět dalších stupňů mezi stoprocentní heterosexualitou a stoprocentní homosexualitou. Pozdější výzkumníci zaváděli i složitější kategorizaci podle čisté sexuální přitažlivosti, podle sexuálních fantazií a podle společenské nebo emocionální přitažlivosti opačného či stejného pohlaví. Existují úplně všechny možné kombinace… 8-o

  Škatulky hetero/homo jsou tedy jen velmi hrubé členění. I když je někdo heterosexuál, tak to neznamená, že ho přitahují všichni lidé opačného pohlaví – většinou člověk ví i nějaké další vlastnosti, které u svého potenciálního partnera vyhledává (a pro bisexuály budou ty jiné vlastnosti nejspíš i důležitější). Lidi by šlo členit třeba i na modro-oko-sexuály a hnědo-oko-sexuály, nebo třeba na blondosexuály a brunetosexuály a zrzavosexuály, nebo na humorosexuály a vážnosexuály :-D … ale nebylo by to většinou moc praktické. :-|

  Pokud chce někomu kamarád (nebo seznamka) dohodit nějaké rande, je pohlaví základní vlastnost, podle které vybírá. Také z čistě biologického pohledu: pokud chce člověk založit rodinu a zplodit vlastního potomka, tak potřebuje heterosexuální vztah. Proto se otázka sexuální orientace řeší více než jiné parametry. Ale jinak tato škatulka vlastně nijak zvlášť důležitá není. Pokud tě přitahuje něco nezvyklého (a není to nezákonné), tak… budiž, je to čistě tvoje věc. Co se ti líbí, to se ti líbí. ;-)

  Z hlediska vlastní identity nepotřebuješ žádnou zjednodušující nálepku, protože víš nejspíš přesně, co chceš. Z hlediska ostatních… je jen na tobě, co přesně jim řekneš, a jestli potřebují vědět intimní detaily o tvé sexuální preferenci. Nejspíš nepotřebují. O:-)

  Alík

  Sexuální orientace

  Ahoj, tak vám zase píšu. Chtěla bych se zeptat ohledně gynekologie.
  Je mi čtrnáct a jsem si stoprocentně jistá, že jsem lesba. Vím, že jsem ještě dítě, ale dost jsem o tom přemýšlela a jsem si zkrátka jistá. Nevím, kdy půjdu na gynekologii poprvé, ještě jsem tam nebyla, ale většinou se chodí okolo patnácti, že? Máma mi před nějakou dobou říkala, že mě tam vezme okolo těch patnácti, aby mi dali prášky, jako antikoncepci nebo tak něco. Ale já přece přášky nepotřebuju! :D To je tedy první věc. Až mi budou strkat prášky, mám se vymluvit na to že opravdu neplánuji začít sexuální život? Což je tedy taky pravda. Myslíte si, že by pochopili kdybych jim řekla proč je nepotřebuji? Nebudou mě do nich tlačit?
  Taky se dost obávám té prohlídky. Mám totiž pod stydkým pyskem na jedné straně jakoby vytahanou kůži, nevím jak to vysvětlit, prostě to vypadá jinak než by mělo. Mám to tak už co si pamatuju, takže to asi není nic nebezpečného nebo tak, ale dost se za to stydím.
  Omlouvám se jestli je tenhle dotaz jakkoliv nevhodný, nemínila jsem to tak, ale nevěděla jsem jak o tom jinak mluvit. Děkuju moc za vaši trpělivost se mnou.

  holka, 14 let, 12. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  Tvůj dotaz mi přijde naprosto v pořádku. Nejprve Tě chci podpořit v tom, že prohlídky se nemusíš bát, ačkoli máš dojem, že Tvůj stydký pysk vypadá jinak. Naše tělo není symetrické, i když se to tak někdy může zdát, i přesto, že bychom si to mnohdy přáli. A každé tělo je jiné. Gynekolog/žka je zvyklý/á na to, že vídá mnoho žen, různých velikostí i tvarů, a je to také v pořádku.

  Pokud jde o prášky, rozumím tomu, že je nechceš brát, když k tomu není důvod. Potom bych Tě ráda povzbudila, abys o tom s mámou otevřeně mluvila. Jestli chceš s mamkou mluvit i o tom, že Tě kluci nepřitahují a může tedy být klidná, pokud jde o riziko otěhotnění, to si samozřejmě můžeš zvážit. Jestliže ještě nejsi připravená to mamce říct, není to nutné. Můžeš ji prostě ujistit, že ještě pohlavní styk opravdu neplánuješ. Na druhou stranu to může být příležitost se mámě svěřit se svými myšlenkami, pocity. A to bez ohledu na to, zda se v průběhu dospívání Tvoje orientace ještě bude vyvíjet nebo již je ustálená. Pokud by to pro tebe bylo snazší, můžeš jí klidně ukázat i naši komunikaci. Zda se mámě svěříš, to je rozhodnutí, v němž bys měla vyjít vstříc sama sobě, tomu, jak se cítíš, jestli už jsi připravená.

  Přejeme Ti bezstarostné dny.
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku a jeho kamarádi
  Když miluju jednu holku znamená to hned že jsem Bisexual?
  A ještě co znamená slovo "tomboy"?

  holka, 12 let, 5. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, zda jsi bisexuální, když miluješ jednu holku. Bisexuál je člověk, kterého sexuálně přitahují jak holky, ženy, tak kluci, muži. Může se stát, že i heterosexuální člověk (tedy ten, koho přitahuje opačné pohlaví) má velmi blízký vztah k někomu stejného pohlaví a nemusí to znamenat přímo bisexualitu. To důležité však je, že lidská sexualita se vyvíjí a v čase dospívání není zdaleka ještě vyhraněna. Naopak, mladí lidé často tápou, mnohdy zažívají první milostná vzplanutí a první zkušenosti právě s lidmi stejného pohlaví, což ještě o ničem nemusí vypovídat.

  Ke Tvé druhé otázce, jak se píše ve Wikipedii: „Tomboy je dívka, která vykazuje vlastnosti většinou připisované klukům, včetně toho, že nosí typické klučičí oblečení anebo se zabývají aktivitami, které jsou většinou klučičí doménou.“ Tedy krátce řečeno jde o dívku „chlapeckého“ typu.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku a kamarádi,
  Mám pocit, že se líbím jedné mé spolužačce a ona mně taky, ale nevím, jestli všechno myslí jenom ze srandy, nebo jestli je taky na holky a cítí ke mně to stejné, co já k ní. Bojím se, že ji ztratím a to bych vážně nechtěla. Co mám dělat?
  Snad mi dokážete poradit!

  holka, 14 let, 23. března

  Ahoj z Modré linky,

  pokud jde o vztahy, cítíme se často nejistí, to je přirozené. Nedokážeme Ti říct, zda si kamarádka dělá srandu nebo to myslí vážně. To můžeš zjistit při kontaktu s ní. Pokud si vzájemně rozumíte, pravděpodobně spolu budete přirozeně chtít trávit více času a budete se tak více a více poznávat. Můžeš jí dávat najevo, že je Ti s ní dobře nejprve v obecné rovině, a více poznáš z jejích reakcí. Druhou možností je to prostě risknout a svěřit se jí s tím, co k ní cítíš. Tím však samozřejmě podstoupíš to riziko, že Tě může odmítnout. I to ke vztahům patří.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahojky nebudu se vám představovat protože to nedokážu což je část mého dotazu: Mám takový problém.... Chci být klukem/mužem jenže se tak necítím vlastně mám holčičí tělo ale to je jedno. Nevím co jsem.... Protože jako kluk se necítím, ale ani jako holka, ale chci být klukem pomoc

  nevím pohlaví, 13 let, 15. února

  Ahoj,

  vnímám, že to teď pro Tebe asi není vůbec lehké, zorientovat se v tom, co cítíš a co bys teď potřeboval/a. Přemýšlím, jak by Ti bylo příjemné, abych Tě v této odpovědi oslovovala - píšeš, že chceš být klukem, ale necítíš se tak - budu tedy používat oba dva rody a sám/sama si můžeš při čtení zvolit, co Ti bude příjemnější.
  Dospívání dokáže být náročné už samo o sobě, hodně věcí se u člověka mění - na těle i duševně. Ptáme se, kdo vlastně jsme, kam směřujeme, co chceme...bNěkteří lidé to navíc mají podobně, jako Ty, necítí se být ani ženou, ani mužem. Je v pořádku, že to takhle teď máš. Je dobře, že jsi napsal/a, a chtěla bych Tě podpořit, abys na to, co Tě trápí, nebyl/a sám/sama. Můžeš se obrátit na chat Modré linky nebo na zavolat na telefon, Skype anebo WhatsApp - tam je příležitost vše probrat podrobněji. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz. Říkám si taky, jestli kolem sebe máš někoho, komu věříš a s kým bys mohl to, co prožíváš, sdílet - mamku, taťku anebo někoho dalšího z rodiny anebo někoho z kamarádů. Nemusíš na to, co se s Tebou teď děje, zůstávat sám/sama.

  Zdraví

  Modrá linka