Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Klubovna

  Ahoj Alíku a spol. Proč když někoho vykopnu ze stolu, tak se tam může vrátit?
  Míša

  Ahoj,
  předpokládám, že se ptáš na situaci kolem nestálých stolů.

  Tam máš možnost od stolu vyhodit uživatele, u kterých nechceš, aby u stolu byli. Pokud už se rozhodneš vyhazovat, tak je pravda, že výchozí nastavení je tam na „jen projít“, takže pokud to jenom odklikneš, tak ano, uživatel se může pak ke stolu hned vrátit. Jsou tam ale i možnosti na delší vyhození od stolu, tu nabídku je možno rozkliknout, nejdelší možný čas je tam 30 minut. Nezapomeň pak

  Z pozice Správce stolu je toto myslím dostačující, protože:

  1/ Pokud vyhazuješ z toho důvodu, že daného uživatele u stolu nechceš, můžeš to řešit uzamčením daného stolu - je tam možnost uzamčení stolu pro kluky, holky, nekamarády a všechny. Takto uzamknout stůl si můžeš prakticky hned po založení nebo v momentě, kdy se u něj sejdete všichni a na nikoho dalšího nečekáte (zejména u uzamknutí stolu pro všechny). Pokud už se stane, že si ke stolu přisedne uživatel, jehož přítomnost u stolu si nepřeješ, je lepší, pokud jej napřed slušně požádáš, aby místnost opustil, a teprve v době, kdy se k tomu mít nebude a nebo začne dělat další problémy, jej vyhodíš.

  2/ Jestliže vyhazuješ z toho důvodu, že u stolu někdo porušuje pravdila Alíka (Správce stolu je i u nestálých stolů zodpovědný za to, že u stolu nebudou porušována pravidla Alíka), tak je tam možnost tohoto kratšího vyhození na nejvýše 30 minut z toho důvodu, aby trest nebyl nepřiměřeně vysoký nebo aby někdo nezneužíval toho, že někoho vyhodí bezdůvodně (to platí zejména pro stálé stoly, kde jsou trochu jiná pravidla - možnosti vyhození z pozice Správce stolů jsou i tam však stejné). Pokud se stane, že po uplynutí 30 minut si ke stolu daný uživatel opět přisedne a opět bude porušovat pravidla Alíka, můžeš jej opět vyhodit na daných 30 minut. Pokud se domníváš, že uživatel porušuje pravidla Alíka způsobem, který si žádá větší postih, můžeš se porozhlédnout po Klubovně, zda u některého ze stolů nesedí Správce Klubovny nebo vyšší Správce a informovat jej o daném problému. Současně nebo pokud v Klubovně nikoho takového nenajdeš nahlašuj z daného stolu i neplechu - odkaz na ni najdeš u každého stolu v pravém horním rohu. Neplechy pak řeší Správci Alíka, kteří posoudí, zda si uživatel zaslouží větší postih a podle toho pak budou postupovat. Jde také o to, že funkci Správce stolu si můžete u stolu libovolně předávat, tudíž se může stát, že korunka se ocitne v rukou problémového uživatele, který by svěřené pravomoce zneužíval, proto o vyšším postihu mohou rozhodovat pouze vyšší Správci, jejichž funkce je zpravidla stálá a mají vyšší stupeň prověření.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší Alíkova poradna, v této poradně mažeme.

  Klubovna

  Nelže cedule, že v klubovně někdo je?

  Ahoj správci a další,
  proč třeba, když jsem na stránce s nástěnkama, tak to ukazuje, že v klubovně někdo je (většinou jeden), ale když se tam kouknu, tak je prázdno. Proč to tak je? Aby to nalákalo lidi do klubovny? (Jako takový clickbait? :D)

  Ahoj,
  třeba tam zrovna někdo seděl a zrovna odešel, těsně jsi ho minula… ;-)
  Hm, dobře, to by mělo napadnout člověka, který si tohoto nesouladu náhodou poprvé všimne. Ale ty už si toho nejspíš všímáš dlouho, tak tušíš, že tam je nějaká kulišárna… a máš pravdu. ok:-D

  Neříkal bych tomu clickbait, protože to není klikací návnada… je to spíš taková docela obyčejná návnada. :-)

  Děje se to jen v určitých případech, kdy v klubovně (skoro) nikdo není, ale měl by být, protože na Alíkovi je v tu chvíli dost lidí online, jen nikdo z nich nesedí v klubovně. Tento záludný trik jsem tam přidal přibližně tři dny poté, co jsem číslo na ceduli začal zobrazovat… a nyní, o třicet měsíců později, jsem přistižen. :->

  Klubovna

  Ahoj, když najedu myší na svojí přezdívku u seznamu uživatelů u stolu, ukáže se mi, že mám 14 let, přitom narozeniny mám až zítra. Když si ale zobrazím svou vizitku, tak tam je napsáno, že mi je 13 let. Děkuji za odpověď.
  Copinka

  Ahoj,
  díky za upozornění. ok

  Upravil jsem chat, aby zobrazoval věk počítaný stejným způsobem, jako se počítá jinde na Alíkovi.

  Sice jsem tím také na devět hodin rozbil klubovnu pro lidi, kteří nemají známý věk, ale vůbec nikdo z nich si nestěžoval, takže bylo všechno v pořádku. :-|

  Klubovna

  Ahoi,
  nemohla by být v poště a klubovně možnost ukázat, že někdo píše?

  Alespoň v klubovně by se dle mého hodila. Nevím, kde by přesně byla, ale dokázala bych si ji představit třeba vlevo u jména. Byla by tam například taková tužtička, které by signalizovala psaní. A třeba nějaký jiný symbol, nebo jinak vypadající tužtička, pokud by mi někdo šeptal.

  I u pošty by byla fajn, třeba kdybych napsala nějakou dlouhou zprávu, ten druhý si ji přečetl a já bych mohla zjistit, jestli to, že už několik desítek minut nepíše, je proto, že sepisuje dlouhou zprávu nebo proto, že neodepisuje vůbec. Předem díky za zvážení :-)

  Ahoj,
  je to v plánu pro novou klubovnu. Respektive pro tu verzi 3, pokud by současná klubovna byla verze 1 a ta předělaná, která vznikne snad někdy letos, verze 2. I když, možná… nevím, nerad plány na verzi 2 nafukuji novými vlastnostmi. Uvidíme. ;-)

  Do staré současné klubovny nejde dodělat skoro nic, je naprogramovaná trošku chaoticky a řeší hodně důmyslně a složitě věci, které se před třinácti lety nedaly vyřešit snadněji, ale dneska už je situace jiná. Kdysi dávno běžel chat tuším z šesti serverů, aby se rozložila zátěž, obnovoval se v průměru každých dvacet sekund (minimum šlo nastavit pět sekund). Doba pokročila, teď běží na jedné mašině, obnovuje se každou sekundu a i když sedí u stolu stovka lidí, tak se to v pohodě stíhá.

  Co se týče pošty, ta je určená spíš pro méně okamžitou komunikaci… nechtěl bych z ní dělat víc chat. Nemyslím si, že by příjemce pošty měl vnímat silnější potřebu, aby rychle odpověděl. Pokud si chceš s někým v reálném čase popovídat, pozvi ho do klubovny. ;-)

  Klubovna

  Ahoj, když občas chatuju v klubovně, tak mám zaplý kukání, když ke mě někdo mluví a já se tam nedívám, tak někdy to zakuká, když tu stránku mám otevřenou a mám otočenou hlavu a nedívám se tam. Tak se bojím, že mě Alík sleduje přes kameru. Je to nějaká chyba, nebo mě někdo sleduje?

  Ahoj,
  nemyslím si, že by to byla chyba, to právě souvisí s funkcí dané kukačky. Ta sleduje, jak dlouho jsi u daného stolu už nenapsala příspěvek. Asi dvě minuty, než Tě Alík odhlásí pro neaktivitu od stolu, zakuká a tím Tě upozorní, že jsi u stolu delší dobu nic nenapsala. Jiné sledování, tedy ani přes kameru, tam není.

  Klubovna

  Ahoj tam v Poradně, mám na vás další dotaz.

  Když založím v Klubovně stůl, tak se mi po otevření stolu ukáže i nabídka pro Správce stolu. V té je uvedeno něco, čemu nerozumím. Co to znamená to Na dobu a pak je tam nabídka s možnostmi – jen projít, 5 min, 10 min, 20 minut, 30 min – vysvětlíte mi to prosím.

  Ahoj,
  to je vyhazování. Když někdo bude zlobit, tak ho od toho stolu můžeš vyhodit. Čas určuje, jak dlouhou dobu se nebude moct k daného stolu vrátit. Až ta doba vyprší, tak blokace skončí a uživatel si bude moct opět přisednout.

  Klubovna

  Ahoj všichni,
  díval jsem se na záznamy mých sezení v klubovně u některých uživatelů se objevilo namísto zprávy, kterou napsal: (smazáno). Chci se vás proto zeptat, co to znamená a proč se to objevuje namísto napsané zprávy.

  Díky za odpověď.

  Ahoj,
  je to proto, že ti uživatelé mají zapomenutý účet. Zapomenutí účtu všechno, co daný uživatel v klubovně napovídal, smaže.

  Klubovna

  Co je to to „šeptání“?

  Ahoj,
  šeptání je posílání zpráv v klubovně jen někomu. Vidíš je jen ty a ten, komu je posíláš, ostatní uživatelé ne, takže je to jako bys dotyčnému šeptal.;-)

  Klubovna

  Ahoj vývojáři!
  Když jdu ke stolu (je úplně jedno jaká), a dám Nastavení stolů, tak to má animaci otevírání a zavírání, ale když si dám Nastavení kukačky, tak to žádnou animaci nemá. Je to tak schválně? Předem děkuji za odpověď. ;-)

  Ahoj,
  je to takový nepříliš důležitý vedlejší efekt. Kukačka je do stránky z technického hlediska dodrátovaná úplně jinak a nesystémově. Zbytek chatu pochází přibližně z roku 2007, kukačka vznikla až v únoru roku 2018.

  V nové klubovně bude kukačka přirozenou součástí stránky.

  Klubovna

  Ahoj,

  opravdu je klubovna průběžně hlídaná, jak se to píše v článku?
  www.alik.cz/a/odpovedi-spravcu-alika-na-caste-dotazy-c-1 Zdá se mi totiž, že tam chodí jen majdula2000, případně verbum, ostatní skoro vůbec nebo spíš vůbec.

  Ptám se na to proto, abych věděl, jestli tlačítko „Nahlásit neplechu“ pozbylo smyslu.

  Ahoj,
  Správci Alíka a Zvěrolékaři nemusejí sedět přímo v klubovně u stolu, aby mohli sledovat, co se tam děje.

  Co se týká nahlašování neplech... to s přítomností/nepřítomností správců v klubovně vůbec nesouvisí. Nahlášené neplechy se nám zobrazují na samostatné stránce, a to úplně mimo klubovnu. Psal o tom i MM v jedné nástěnce, konkrétně tady: www.alik.cz/n/prispevek/84645287.

  Klubovna

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli když někdo nemá uvedené pohlaví, tak může přisednout ke všem stolům v klubovně, i k těm, které jsou zamčené pro holky nebo kluky? Nebo může přisednout jenom k těm které tenhle zámeček nemají?
  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  uživatel, který nemá uvedené pohlaví, nemůže ani k holčičím stolům, ale ani ke klučičím. K těmto stolům se dostanou pouze ti, kteří mají uvedené opačné pohlaví, než pro které je daný stůl zamčený. Omezení ale samozřejmě neplatí pro správce (klubovny, Alíka a Zvěrolékaře), ti mohou ke všem stolům, ať mají jakýkoliv zámeček.

  Klubovna

  Ahoj,

  jak Klubovna pozná, že se nedívám do stolu? Ne vždycky totiž kukačka zakuká, když se nedívám a někdo tam zrovna píše.

  Děkuji

  Ahoj,
  posuzuje se doba od jakékoliv interakce se stránkou. Psaní na klávesnici, pohyb myši přes ní nebo v případě dotykového displeje dotyk, rolování nahoru/dolu, aktivace dříve neaktivního okna či záložky.

  Asi to není úplně ideální, ale většinou to funguje dobře.

  Podobná logika se používá mimo klubovnu u kontroly, jestli není nová pošta a pro sledování online stavu (z čehož vychází zelený indikátor u jména). Nestačí mít jen trvale otevřenou stránku v dlouhodobě zapnutém počítači.

  P.S.: Pardon, ale při čtení tvé otázky jsem si vzpomněl na písničku Prší, prší, jen se leje a napadlo mě „ty kukačko nekukej, můj panglaqu neplakej“, ale nedaří se mi tento nepovedený vtip nijak domyslet. :-D

  Klubovna

  Ahoj,

  jak Alík pozná, že ten, kdo sedí za stolem, je dítě, když nemá uvedený věk na své vizitce?

  Děkuji

  Ahoj,
  u těch, co nemají uvedený věk, se v klubovně dítě/dospělák bere podle souhlasů v nastavení. Pokud je daný účet rozdělený, pak ho má dítě, jestliže rozdělený není, je to dospělák.

  Klubovna

  Ahoj,
  V klubovně jsem objevila malou chybu.
  Když se podívám na záznamy za rámečkem, tak tam mám napsané: Zatím sis žádný záznam sezení nedal za rámeček. Správně by tam mělo být nedala, protože jsem holka. Jinde to tak je, že když si v nastavení nastavím, že jsem holka, tak to pak takhle je všude. Tady jste na to asi zapomněli, tak to prosím opravte.
  Díky
  VeverkaČiperka123

  VeverkaČiperka123, 15. března

  Ahoj,
  už je to nějakou dobu opravené, díky moc za upozornění. ok
  Snažím se na to všude dávat pozor. ;-)

  Klubovna

  Ahoj,
  připadá mi blbé zase otravovat, ale mám malý problém (nebo spíš větší).
  V klubovně se nějak vždycky objeví dva stoly se stejným názvem a pak to pořád blbne a s tím blbne někdy i celá klubovna. Děje se to poslední dva dny
  a je to docela na nervy. Prostě si chci psát s kamarády a pak se všechno pokazí.

  Doufám, že to brzo přestane a předem děkuji za odpověď. :)

  Ahoj,
  hlášení chyby nikdy není otravování. Děkuji! R^

  Dělo se to poslední tři roky... jen to až do minulého týdne nikdo nehlásil. Klubovna bohužel používala na několika místech různý postup sestavování adresy a pak se podobně nazvané stoly mohly navzájem všelijak částečně přepisovat. Zkusili jsme to opravit. Snad se tím nerozbilo něco jiného. :-)

  Klubovna

  Ahoj,

  jak je prosím možné, že jsem dostal před pár minutami zvukové oznámení z klubovny, ale zpráva mi tam nepřišla?

  Děkuji

  Ahoj,
  zvukové oznámení nemusí oznamovat pouze to, že ti přišla zpráva. Jsou celkem 3 možnosti, které to může oznamovat, a sice:

  • Dvě minuty před vykopnutím kvůli neaktivitě.
  • Pokud někdo mluví k tobě a ty tam nekoukáš.
  • Jakmile někdo prolomí hrobové ticho (aspoň tříminutové).

  Podívej se do nastavení kukačky, které možnosti máš zapnuté... pokud všechny, tak ti to bude oznamovat i jiné věci. Chceš-li jen zprávy pro tebe, tak si ty zbylé možnosti vypni.;-)