Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Pošta

  Ahoj.
  Mohl by Alík zavést na Vánoce, když chci poslat kamarádům na Alíku takové to klišé a musím vypisovat každého, nemohlo by se to dát jako vybírat, komu chceš napsat?

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Ahoj,
  na minulé verzi Alíka (té od Mafry) to tuším šlo, ale postupně se snižovalo maximální množství adresátů, které jde do kolonky zadat, protože to děti zneužívaly k rozesílání řetězových dopisů a podobných nepěkností.

  Celkově je hromadná pošta spíš zdrojem potíží. Velmi snadno a velmi rychle jde udělat spoustu nepořádku...

  Možná by šlo zavést speciální formu hromadného svátečního přání. Chvilku před Velikonocemi jsem zvažoval, že bych vyrobil generátor, kterým by si uživatelé mohli vytvořit stránku s přáním s vlastním textem a s rotujícími trojrozměrnými vajíčky (jako byla ta v pátračce) s obrázkem podle svého výběru, ale už bych to tehdy býval nestihl. Třeba to stihnu před příštími Velikonocemi. :-D
  Nad tím, jak odkaz na takové přání hromadně rozeslat, jsem nepřemýšlel... ale asi by šlo udělat, že se zkrátka zobrazí nějaké upozornění všem tvým kamarádům „hele, Kralinda35 si vyrobila velikonoční přání, jdi se na něj podívat“, nebo tak něco.

  Jiná možnost by byla, že bychom dovolili hromadné rozesílání, ale schvalovali by ho správci. Ale zní to oproti plánu s generátorem přání jako méně zajímavá práce, která by správcům přidělávala práci... takže bych se asi touto cestou nevydal.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Pošta

  Zobrazování maximální délky dopisu

  Ahoj,

  za starého Alíka (za MAFRY) se zobrazoval maximální limit znaků v dopisu v poště, jak je to prosím teď?8-o

  S pozdravem

  Teď se nezobrazuje. :-)

  Běžným používáním na limit nenarazíš. >X<-

  Pošta

  Ahoj,

  bude prosím zase někdy našeptávač v poště a hledání uživatelů? Moc se omlouvám, jsetli tu tento dotaz už někdo položil.:-3$>

  Ahoj,
  přidělal jsem tam velmi jednoduchý našeptávač kamarádů a častých adresátů pomocí mechanismu, který podporují přímo prohlížeče (<datalist>). Dlouhé roky odkládám výrobu nějakého pořádného našeptávače a teď mě napadlo, že asi tenhle jednoduchý postačí na 95 % případů a byl hotový za pár minut. ;-)

  Pošta

  Posílá Alík přání k svátku a narozeninám?

  Když má někdo svátek nebo narozeniny, pošle mu Alík dopis se přáním?

  Díky, Charlotte.

  Ne. :-|

  Lidi by potom čachrovali s údaji jen proto, aby dostali dopis. :-(

  Pošta

  Limit pro množství dopisů

  Ahoj, velmi mě zajímá, jestli je nějaký stanovený limit, kolik dopisů může být v poště, děkuju.

  Není. >X<-

  Mohl by nastat problém, kdyby jich byly miliardy. *O

  Pošta

  Upozornění, že mi někdo rozepsal dopis

  Ahoj,
  napadlo mě, jestli by třeba v poště nešlo udělat, kdo vám třeba zrovna píše, aby se dalo poznat, od koho máte očekávat dopis.
  Je to jen takový nápad.

  Ahoj,
  pošta není chat, není určená na rychlé konverzace. Tato signalizace by jí k chatu přiblížila. Navíc k takovému divnému chatu, kde stovky lidí můžou signalizovat, že ti zrovna píšou, přestože je neznáš a přestože svůj dopis třeba nikdy nedopíšou a neodešlou…
  V klubovně by ale určitě tato informace měla být, tam je v plánu.

  Pokud člověk nesedí u stolu, tak by jeho pozornost neměla být zbytečně narušována. Podle různých výzkumů mají sociální sítě dost neblahý vliv na kvalitu myšlení lidí, zejména mladší generace se kvůli nim nedokáže moc soustředit. Máš-li pocit, že potřebuješ rychle a okamžitě vědět, že se ti někdo chystá psát dopis… jsi si jistá, že to vážně potřebuješ? Pokud ano, tak si tak jistá nebuď. :->

  Pošta

  Ahoj,
  proč prosím Pavca10 nemá povolenou poštu? Někdo jí poštu zablokoval?8-o

  Ahoj,
  rozhodně jí poštu nikdo nezablokoval. Povolenou ji nemá nejspíš proto, že si ji sama vypnula.

  Každý uživatel (či jeho rodič) má v nastavení právo určit, co tady chce dělat, a co ne. Je tam třeba možnost vypnout si sbírání kaček, určovat, co bude na vizitce, ... a také si vypnout poštu.

  Tyto možnosti najdeš v nastavení, konkrétně v úpravě osobních údajů (dole je tlačítko Zobrazit další možnosti...).

  Pošta

  Zdravím,

  má smysl zvýšit defaultní hlasitost oznámení u pošty? Na mě je na rozdíl od kukání dost potichu, i když si dám maximální hlasitost.

  Ahoj,
  neřekl bych, že je potichu. Koukal jsem na ten zvuk v editoru Audacity a přijde mi, že využívá celý dostupný rozsah. Stejně jako kukání, to má akorát trošku intenzivnější basovou složku.

  Nějaké nastavení hlasitosti signálu pošty bychom vyrobit měli, protože mně naopak přijde dost hlučný. Většinou se nacházím v poměrně tichém prostředí, takže se vždycky leknu, co se děje. :-)

  Pošta

  Ahoj, je tady možnost smazat poštu najednou? Velmi mě to zajímá.

  Ahoj,
  není a neplánujeme ji. U podobných hromadných funkcí je riziko, že si je člověk zmáčkne omylem, nebo že mu je zmáčkne naschvál sourozenec či spolužák, když se mu zmocní na chvíli počítače/mobilu… takže se snažíme, aby nešlo moc rychle napáchat moc nevratných škod. U dopisů v koši je tlačítko na hromadné vysypání koše.

  U většiny věcí na tomto webu se důkladně evidují všechny zásahy a změny (třeba dopsání/odmazání slov v článku, diskusním příspěvku, dotazu, vtipu apod.), takže jde skoro jakákoliv chyba dodatečně napravit, u dopisů ale ne, převážně kvůli snaze o listovní tajemství.

  Pošta

  Poslání dopisu všem uživatelům najednou

  Ahoj Alíku.
  Je nějaká funkce, že bych napsala dopis všem uživatelům Alíka najednou?
  Jestli ne, tak to nevadí já si nějak poradím ;-)
  Předem děkuji za odpověď
  Klára

  Ahoj,
  to je zvláštní dotaz. :-c

  Žádná funkce na obeslání desítek tisíc lidí najednou tady skutečně není a neplánujeme podobnou strašidelnost vynalézat. :-D

  To jsem tedy zvědavý, jak si nějak poradíš. Upozorňuji, že pokusy o hromadné rozesílání nevyžádané pošty můžou skončit blokací. ]:-)

  Kdyby kdokoliv mohl poslat cokoliv úplně všem, to by tu byl pořádný binec! Pošta slouží ke vzájemné komunikaci jednotlivců. Pokud si víc lidí chce povídat rychle a soukromě, můžou zajít do klubovny. Pokud si chtějí povídat pomaleji a veřejně, můžou zajít do nástěnek.

  Pošta

  Ahoj všichni,
  podařilo se mi dostat se do nastavení osobních údajů, ale nejde mi povolit přijímání pošty. Vyzkoušel jsem vše zapnout a stále to nešlo povolit a nevím, co mám dělat.

  Děkuji za odpověď
  Ariana

  Ahoj Ariano,
  asi ti v tom všem přeci jen něco uteklo (nebo jsi to možná zapomněla uložit). Některé vypínače (včetně toho, který patří poště) jsou takové trošku schované. Pokusím se ti tu popsat přesnou cestu, jak ho najít...

  1. Jdi do nastavení.
  2. Vyber v nabídce Upravit osobní údaje.
  3. Přeskoč na konec stránky.
  4. Najdi čudlík Zobrazit další možnosti... a otevři si jím i ty schované přepínače.
  5. Přepni si přepínač u pošty (je to poslední přepínač u Společenských údajů), celkově třetí od konce.
  6. Nezapomeň nastavení na konci stránky uložit!
  Pošta

  Kdo všechno má přístup k poště? Jen příjemce a odesílatel, či i zvěrolékař(i) nebo správce/správci?

  Ahoj,
  bezpečnost dětí je pro nás prioritou, proto je tady hlídané vlastně úplně všechno. Zvěrolékaři k poště přístup mají, stejně jako ke všemu, správci (pouze zelení) pak za splnění určitých podmínek...

  Pošta

  Ahoj, neplánujete zavést možnost přeposílání dopisů v poště? Třeba teď jsem omylem poslal dopis jiné uživatelce a budu to muset napsat té správné znovu.

  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  proč bys to psal znovu? Stačí se kliknutím na datum s časem u nějakého poslaného dopisu dostat na odkaz, který můžeš komukoli poslat a dotyčný pak dopis uvidí, i když nebyl adresovaný jemu.

  Hromadné přeposílání se asi spíš neplánuje, neboť by to především zjednodušilo posílání řetězových zpráv, což rozhodně nechceme.

  Pošta

  Ahoj vespolek, chtěla bych se zeptat, jak se odpovídá nějakým lidem do pošty, co píší také otázky. Doufám, že se tato otázka nepovažuje za plýtvání časem odborníků, já jsem totiž hloupá a neumím si poradit, předem děkuji za odpověď.

  V poště napíšeš přezdívku.

  Nebo na vizitce mají lidi v menu Napsat dopis.

  Pokud přezdívku neznáš, protože je to otázka v Alík radí dětem, tak nijak.

  Pošta

  Ahoj, mám pár dotazů:
  1. Můžou správci vidět obsah dopisů co si uživatel s kým píše? (jenom mě to napadlo, opravdu nedělám žádné nekalosti)

  2. Dejme tomu, že by se mi tu "zalíbil" nějakej kluk. Můžeme si posílat srdíčka? Do jaké míry si můžeme psát věci o lásce atp.?

  3. Za jak dlouho mě odsouhlasíte obrázky? :-D

  S pozdravem Brawl_Stars $>

  Ahoj.

  1. Můžou, pokud splní správci nebo dopisy určité podmínky.
  2. Můžete si posílat srdíčka.
  3. Schvalovat obrázky nyní už můžou i červené korunky a zejména díky správcům nástěnek se schvalování krásně rozjelo, což se projevilo i u tvého obrázku. ;-)

  Víš, že položením více tematicky různých dotazů do jednoho dotazu si snižuješ šanci na odpověď? Když musím rozhodnout, jestli je dotaz na téma pošty, nebo na téma obrázků… snazší je neodpovídat. :-)
  (Ale potřeboval jsem teď vyzkoušet, jestli jsem nerozbil odpovídání.)

  Pošta

  Ahoj všem,
  chci se zeptat, někde jsem četl, že někdo (nevím, koho tam zmiňovali) má nastaveno, že když mu přijde dopis do pošty, tak mu přijde SMS. Je možné, že to někdo takto má? Může se to nastavit takto i nějakému uživateli? Předem díky za odpověď, ekouš.

  Ahoj,
  to byl nějaký drb. Není to možné, v tuto chvíli tady žádná podobná služba není a nejspíš ani hned tak nebude, protože rozesílání esemesek stojí peníze. Skutečně tě zajímají esemesky? Mnohem zajímavější mi přijde vyřešit mobilní notifikace pro připnutý web. Ale i kdybychom je měli vyřešené, nejsme si jistí, že je chceme.

  Notifikace v ostatních sociálních sítích a službách většinou celkem nešikovně nabourávají lidem život, narušují soustředění. Celkem mě děsí, že nyní vyrůstá generace, která tohle narušování poptává. Občas se někdo pozastavuje nad tím, že já tady bývám vzhůru dlouho do noci… ale ono to má celkem snadné vysvětlení – v noci mi nechodí žádné maily, žádné dopisy na Alíkovi, žádné jiné zprávy, všude je ticho a klid… a to se dobře pracuje, člověk se může soustředit na to, co dělá. ;-)

  Samozřejmě rozumím tomu pocitu „co když mi někdo napsal něco důležitého a nevím o tom?“, ale když se zamyslím, kdy mi někdo psal něco skutečně důležitého a neodkladného… je toho velmi málo. Není nutné vědět o všem hned. Ideální by bylo, kdyby odesílatel dopisu sám určil, jak moc je zpráva urgentní, tedy jestli vyžaduje okamžitou pozornost, nebo jestli klidně počká. Podobně jako na skutečné poště jde poslat dopis různými způsoby. Většina komunikačních aplikací tuhle vymoženost nemá, protože mají rado$t z toho, že je lidi víc používají místo toho, aby se soustředili na rozdělanou práci. Chtěli bychom, aby Alík byl lepší.

  V tuto chvíli lepší znamená nemít notifikace vůbec. :-)
  Na nějaký rychlý okamžitý rozhovor by měl sloužit spíš chat, ne pošta.

  Až budeme někdy zásadněji předělávat poštu (a ten moment nejspíš přijde), tak přidáme k dopisům přepínač, jestli mají vyvolat výrazné upozornění (zvuk + v mobilu notifikaci), nebo jestli nespěchají.