Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Škola - učení

  Ahoj všichni budeme psát test a s kamarádkou se neumíme učit co dělat

  holka, 12 let, 12. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že vám s kamarádkou záleží na tom, abyste zvládly test. Někdy pomáhá učit se i společně, vzájemně se v tom podpořit. Můžete se s kamarádkou obrátit třeba na rodiče, starší sourozence či někoho jiného z rodiny a zeptat se jich, jak se správně učit. A potom spolu můžete sdílet, co jste se dozvěděli. Případně se můžete zeptat někoho ze spolužáků, kteří se učit umějí. Nebo můžete o pomoc požádat školní psycholožku, pokud ji na škole máte, či nějakou oblíbenou paní učitelku, které věříte.

  Držíme palce a přejeme dobré známky
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Škola - učení

  Škola

  Dobrý den
  Možná tenhle dotaz bude znít hloupě.
  Dneska jsem si procházela učení a zjistila jsem,že jsem téměř všechno zapomněla. Vždycky jsem patřila mezi nejlepší ze třídy (nechci se ale vychvalovat)ale ta doba karantény a online učení mi opravdu neprospěla. Jdu do sedmé třídy. Bojím se ,že budeme hned na začátku roku z něčeho psát a já nebudu všechno vědět. Myslíte že budeme na začátku roku hned z něčeho psát? Vzpomenu si rychle? Mám docela strach,na škole mi velice záleží.

  holka, 12 let, 18. srpna

  Ahoj,

  je vidět, že jsi hodně zodpovědná a na škole Ti záleží. Nedivím si, že jsi ve škole úspěšná. Nemusíš mít starosti, že by se Ti znalosti nevybavily, každému se stává, že když na nějakou dobu z učení vypadne, připadá mu, že nic neumí a že všechno zapomněl. Ve skutečnosti se dá ale učení docela dobře nastartovat zpět a také pokud vím, většina učitelů z počátku nového školního roku spíše opakuje a snaží se, aby se žáci do učiva zpět dostali. Dobře ví, jak je to po prázdninách náročné. Vzhledem ke koronavirové situaci také ministr školství školy učitele vyzval k tomu, že nemají žáky na začátku roku tlačit do rychlého učení a známkování, protože si uvědomuje, že to měli nyní těžké. A tak si myslím, že Tě nic špatného nečeká a že na to učitelé budou myslet.

  Držíme palce, abys návrat do školy dobře zvládla.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobrý den poradno, mám takový problém. Vždy mi vše šlo a měla jsem 1 třeba 1. pololetí, ale teď už se to čím dál víc zhoršuje. Učím se na něco a pořád to nechápu, i když třeba bereme něco podobného a lehkého, co pochopí i ti nejhloupější ze třídy, ale já to stejně nepochopím. Jenom se chci zeptat co se se mnou děje? Jestli to třeba nezávisí s pubertou nebo tak něco... Předem děkuji za odpověd.

  holka, 11 let, 25. května

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že hledáš způsob, jak prospívat ve škole. Nedokážeme Ti však takto po internetu říct, co je příčinou Tvého zhoršení ve škole. V pubertě se mladí lidé často cítí zmatení, hledají sami sebe. Může někdy dojít i zhoršení ve škole. Puberta však nemůže sloužit jako výmluva, je třeba hledat způsob, jak se do školy připravovat co nejlépe.
  Příčina však může být i jiná. Třeba pro Tebe bylo dosud učení velmi snadné a vlastně ses ani učit moc nemusela a nemáš teď správné návyky. Také je možné, že na nějaké učivo můžeš mít menší nadání, než na jiné – pro někoho je snazší matematika, pro někoho jiného jazyky. Někdo je šikovný na sport, jiný „má šikovné ruce“ – je tedy manuálně zručný, někdo je zase nadaný umělecky. Je tedy dobré obrátit se třeba na paní učitelku třídní, nebo školní psycholožku (psychologa), pokud ji na škole máte a hledat důvody Tvého zhoršení a zapracovat na stylu učení tak, aby Ti to vyhovovalo a bylas ve škole úspěšná.

  Klidné dny Ti přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku, připravuji se na přijímačky a tak mi táta tiská cvičné testy z matiky a problém je v tom, že dřív mi to šlo tak na 45 bodů a teď to udělám sotva na 25 a jsem z toho hrozně moc smutná a brečím hrozně dlouho až mi z toho bolí hlava , protože bych se tam chtěla moc a moc dostat, ale jako bych s každým neúspěchem ztrácela sebevědomí a pokaždý ty body jsou horší a horší,pokaždé si namlouvám, že to bude dobrý ale nikdy to tak nedopadne a už úplně ztrácím naděje na úspěch, jediná útěcha zatím je, že mi jde dost dobře čeština, ale jesti takhle pokoním matiku tak prostě nemám šanci a tuhle představu nedokážu dostat z hlavy a taky jsem slyšela, že se letos hlásí 90 děcek a jsem z toho úplně nervózní, nevíte jak bych se mohla zbavit tohohle strachu a myslet na něco jiného?

  Ubrečená žába, 13. května

  Ahoj,

  věřím, že Tě trápí, když se teď nějakou dobu nedaří mít v testech z matiky výsledky, které jsi mívala dřív. Dovedu si představit, že je Ti z toho do breku a máš z přijímaček strach. Říkám si také, že ze všeho toho učení, testování a stresu musíš být dost unavená.
  Takhle na dálku nedokážu určit, čím to, že Ti teď testy nevychází tak dobře, jako dřív. Myslím si ale, že právě únava by v tom mohla hrát důležitou roli. Stejně jako sportovcům se horší výkon, když jsou moc přetrénování, podobné to může být s učením. Odpočinek je při přípravě na přijímačky velmi důležitý, aby měl člověk dost síly všechno zvládnout. Doporučila bych si na každý den naplánovat nějakou aktivitu, kterou máš ráda (třeba malování, sport, poslouchání muziky a podobně), může to pomoci se odreagovat. Chtěla bych Tě taky podpořit, abys na svoje trápení nebyla sama. Můžeš se svěřit rodičům a zkusit obrátit na některého z učitelů (třídní nebo učitel matiky). S ním potom probrat, co by se dalo zkusit, jaké příklady jsou pro Tebe těžké a proč. Ohledně strachu by ses mohla spojit se školním psychologem, pokud ho na škole máte a je možné se s ní spojit i teď v době karantény. Je dost možné, že už něco podobného s žáky řešil a mohli byste spolu hledat způsob, jak to udělat, aby se Ti povedlo se strachu zbavit anebo alespoň zmírnit. Kdybys chtěla, můžeš se ozvat také nám na Modrou linku (na chatu, telefonu, anebo Skypu), kde bychom mohli vše probrat podrobněji, než takto po zprávě. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobry den vy všichni. Trápí mě to že mi moje mamka dává vše za vinu nevěří mi křičí na mě a já nevím proč. Když je domácí karanténa tak nam ucitelé posílají úkoly na google classroom a já jsem dneska ten úkol měla správně jen na 67 procent ze 100 a mamka na mě začala křičet že na to kašlu ale já jsem tomu nerozuměla a jelikož ona pracuje z domova tak na me moc nemá čas a my ukoly musíme odesílat do 13:30. A já jsem to měla špatně protože jsem to nechápala a mamka na mě neměla čas. Nevím co mám dělat protože kdyby tatínek neměl nic na práci tak bych šla za ním ale teď musel vymalovat chodbu než tam šel spát náš pejsek prosím co mám dělat nemám ráda když na mě křičí někdo koho moc miluji

  holka, 12 let, 18. března

  Ahoj,

  je dobře, že umíš požádat o radu, když máš nějaké trápení. Žijeme teď v takové zvláštní době. V krizové situaci vše běží jinak, změny jsou rychlé, den ze dne. To se týká i způsobu vašeho učení. Věřím, že je mnoho dětí, které si s učením neví rady, podobně jako Ty. Rodiče by si na Tebe měli umět udělat čas, když to potřebuješ. Co se týká školy, nevím, zda máš i jiné možnosti. Zkus si třeba zavolat, skypovat či chatovat s někým ze třídy, kdo by Ti poradil nebo požádat učitele o vysvětlení učiva, kterému nerozumíš.

  Vůbec se Ti nedivím, že se Ti nelíbí, když na Tebe někdo křičí, obzvlášť, když je to někdo blízký, koho miluješ. Jedná se o to, zda je mezi blízkými lidmi důvěra (věřím tomu, co mně dotyčný říká) nebo ne. Dojde-li z nějakého důvodu k narušení důvěry (zklameš pozdním návratem domů, porušila jsi nějaký slib atd.), je pak velmi těžké důvěru obnovit.

  Vztahové problémy lze řešit vzájemnou komunikací. Zkus rodičům, třeba i opakovaně, v klidné chvíli říct, jaké to pro Tebe je, a jak se v této situaci cítíš špatně a osaměle. Prostě to, co Ti probíhá hlavou. Možná Tě jejich reakce příjemně překvapí. Pokud ne, hledej ve svém okolí další dospělé lidi, na které by ses mohla obrátit, aby Tě podpořili.

  Přejeme Ti, aby se Ti příprava do školy dělala lépe a doma byla klidnější atmosféra.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj,
  Tentokrát jde o školu. Asi většina dětí školu nesnáší, ale já ji nesnáším asi ze všech nejvíce. Udělala bych všechno proto abych do školy chodit nemusela. Je to pro mě hrozně náročné! Vždy když přijdu ze školy jsem úplně zničená a jsem ráda, že vůbec žiju. I když je pravda, že ve třídě patřím mezi ty chytřejší. Do 6 třídy jsem měla na vysvědčení samé jedničky. Ale teď je toho prostě moc. Přijde mi, že to už dál nezvládnu. Nevím, co mám dělat. Každý večer jsem v hrozném stresu. Každý týden píšeme aspoň tři testy a dost často se stává, že píšeme i tři testy denně! Opravdu nevím, co dál. Mohli by jste mi prosím dát nějakou radu? Moooc děkuji. Přeji hezký den...

  Holka, 13 let, 7. března

  Ahoj,

  z toho, co popusuješ, vnímám, že Tě škola poslední dobou hodně vyčerpává. Tři testy týdně, někdy i více testů za jeden den - to mi zní opravdu náročně, nedivím se, že se po návratu domů cítíš hodně unavená a ve stresu, a že se Ti do školy nechce.
  Nevím, jak dlouho se takhle nepříjemně cítíš. Každopádně je dobře, že ses rozhodla s tím někomu svěřit. Chtěla bych Tě podpořit v tom, abys na to nebyla sama, a promluvila si o tom s někým z dospělých, komu věříš - ať už s rodiči nebo někým dalším z rodiny anebo s oblíbenou učitelkou. Můžeš se zkusit obrátit na školního psychologa (anebo metodika prevence), pokud ho ve škole máte. Jeho úkolem je i to, snažit se pomoci žákům, kteří se z nějakého důvodu necítí ve škole dobře. Můžete společně hledat možnosti, co by se dalo dělat, aby Ti učení nepůsobilo tolik stresu. Je také možnost vše podrobněji probrat ještě s námi na Modré lince - můžeš nám napsat na chatu nebo zavolat na telefon, Skype anebo WhatsApp. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Hodně síly přeje

  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj, vždy jsem měla motivaci pro učení
  ale teď ji nemůžu nikde najít.. mám špatné známky a nevím co s tím
  Nějaké rady? Prosím

  holka, 13 let, 31. prosince 2019

  Ahoj,

  stává se, že se někdy do nějaké činnosti, ať už je to učení, práce anebo povinnosti doma, musíme nutit více než dříve. K tomu, aby se Ti motivaci podařilo znovu najít, by asi bylo dobré nejprve zkusit rozklíčovat, z jakých důvodů se u Tebe poslední dobou snížila. Můžeš si zkusit odpovědět na tyto otázky: Jak dlouho už nízká motivace trvá? Kdy naposledy jsem ještě vnímala, že motivaci k učení mám? Co je poslední dobou ve škole anebo v mém životě jinak než dřív? Může to nějak souviset s nižší motivací k učení? Je to tak u všech předmětů nebo jen u některých? Co mají předměty, u kterých mi motivace k učení chybí, společného? Co mě stále ještě baví?

  Odpovědi Ti mohou pomoci, abys lépe porozuměla tomu, co se poslední dobou děje. Mohou Tě taky nasměrovat k tomu, co bys mohla udělat, aby Tě učení znovu více bavilo. Pokud by sis nadále nevěděla rady, můžeš se zkusit obrátit na třídního učitele nebo školního psychologa, pokud ho ve škole máte, se kterým můžete společně zkusit hledat různé možnosti. Svoje pocity můžeš sdílet i se svými blízkými, ať už se spolužáky anebo s někým z rodiny. Je docela možné, že zažili něco podobného a mohou Ti dát nějaké tipy, co pomohlo jim.

  Pěkný začátek roku přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj,
  potřeboval bych pomoc ohledně známek. Chodím do 8. třídy, zatím mi šla matika úplně v pohodě, ale teď jsem se najednou zhoršil. V minulých rocích jsem měl maximálně 1 pětku z matiky. Teď je teprve prosinec a já budu mít už 3. pětku z matiky. Nepotřebuju poradit jak se líp učit, ale jak to mám říct rodičům? Když jsem řekl mamce, že už mám 2., strašně se naštvala.

  kluk, 13 let, 29. listopadu 2019

  Ahoj,
  chápu, že člověka dokáže rozhodit, když mu něco nejde tak, jako dříve. Umím si i představit, že se teď mamce o třetí pětce bojíš říct, když na tu druhou reagovala naštvaně. Někdy to tak bývá, že ve škole narazíme na něco, v čem se nám moc nedaří, málokomu jde všechno stejně dobře.
  Tvoje rodiče neznám, nevím tak, jak se spolu obvykle o škole bavíte. Říkám si ale, že by mohlo pomoci vybrat si chvíli, kdy budou mít dobrou náladu, upřímně jim o pětce říct a popsat, v čem konkrétně máš teď v matice problém – čemu třeba tolik nerozumíš. Můžeš rodičům vysvětlit, že Tě to trápí a chceš s tím něco dělat. Společně se pak můžete zamyslet nad tím, co je poslední dobou v matice jinak než dřív a co bys potřeboval k tomu, aby se Ti zase lépe dařilo, na co se zaměřit. To stejné můžeš probrat také s učitelem, který Vás matiku učí.

  Pěkné dny přeje

  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj poslední dobou se mi zhoršili známky dřiv jsem dostaval 1-2 teď klidně i 3-4. Dost mě to štve dřiv jsem se ani moc neučil a měl jsem známky dobrý jsem z toho dost špatný zkusil jsem se víc učit ruzny metody učení ale moc to nepomohlo. Neviš co mam dělat? (Chodim do 7.třidy)

  kluk, 13 let, 19. listopadu 2019

  Ahoj,
  chtěla bych Tě nejprve ocenit za to, že Tě zajímá, jak zvládnout školní povinnosti, když se Ti zhoršily známky, a dokonce jsi se snažil zkoušet různé metody učení.
  Napadlo mne k tomu, že sedmá třída je učiteli i žáky vnímána jako opravdu náročné období. Je tedy srozumitelné, že najednou nemusí fungovat to, co stačilo v minulosti. Možná bude potřeba se učit častěji, pravidelně, nebo i za pomoci někoho dalšího. Tím myslím například rodiče, kteří by Tě mohli vyzkoušet, nebo někdo, kdo by Tě třeba pravidelně doučoval. Není ostuda si v tomto nechat pomoci. Pokud by nic z toho nezafungovalo, můžeš se obrátit na školního psychologa, pokud jej ve škole máte, nebo Tě mohou rodiče objednat do pedagogicko-psychologické poradny, kde se přímo specializují na to, aby Ti pomohli najít způsob, jak by Ti mohlo učení jít snáz. V každém případě se můžeš také domluvit s učiteli, co Ti doporučují změnit, nabídnout se, že vypracuješ třeba nějaký referát nebo něco podobného, aby se Ti průměr zlepšil.

  Držíme Ti pěsti, abys našel způsob, jak školu dobře zvládnout.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěl bych poprosit o nějaké typy proti prokrastinaci..
  Každý den jak jdu ze školy řeknu si ,že se musím učit ,ale po chvíli si řeknu ¨dám si pauzu ¨ jenomže ta pauza trvá několik hodin pak je večer. Ve spěchu se začnu učit a připravovat... jenže to už je pozdě. A mám z celého dne špatný pocit.

  kluk, 14 let, 31. října 2019

  Ahoj z Modré linky,

  možností, jak pracovat s prokrastinací, je více. Jednou z rozšířených metod je tzv. ToDoList - seznam toho, co je potřeba udělat. Můžeš si například vzít tužku a papír a každý den po škole si sepsat, co všechno potřebuješ udělat (a třeba přidat i zaslouženou odměnu - ať už něco dobrého nebo třeba hru na počítači). Pokud jsi typ člověka, který věci potřebuje vidět, je možné si nakreslit tzv. myšlenkovou mapu - tedy místo seznamu věcí si je nakreslíš pomocí různých symbolů a obrázků. Někomu také pomáhá si stanovit přesný čas (říká se, že optimálních je 20 minut), kdy se bude plně věnovat nějaké věci - třeba příkladu z matematiky - a poté si dá krátkou (5minutovou) pauzu - kupř. si půjde dát něco k pití. Více inspirace k prokrastinaci najdeš například v knize Konec prokrastinace od Petra Ludwiga. Knihy o myšlenkových mapách píše například Tony Buzan.

  Dávat návody takto po internetu není snadné. Nabízíme Ti tedy inspiraci, kterou se můžeš zaobírat Ty sám, případně můžeš požádat o spolupráci rodiče, školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, či jinou osobu, které důvěřuješ, a která Tě může podpořit. Avšak žádná metoda nemůže fungovat bez Tvého rozhodnutí, bez Tvé vůle. Ano, pauza je potřeba, aby se mozek občerstvil. Avšak pauza ve smyslu napít se, najíst, protáhnout se, zacvičit se, jít se projít. Ne hrát hry, pustit si internet a tak podobně. Takovými aktivitami se můžeš odměnit, když už budeš mít splněno, co potřebuješ.

  Přejeme, ať Ti jdou povinnosti od ruky.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a všichni ostatní.Mám problémy ve škole a potřeboval bych poradit.
  Jsem v 9.ročníku ZŠ a na Český jazyk máme učitele který mě moc nemusí a tím pádem ani já jeho.Problém je i v naší škole,protože se tam hraje na 99% na protekci mezi školou a rodiči žáků.Já bohudík patřím mezi žáka který má jen jednoho rodiče,a to mamku která už neví co se školou dál.Tento pátek jsem přišel do školy a začala hodina ČJ a přišel učitel . Řekl že jsme měli úkol.A ten úkol měli jen žáci s protekcí! Každý čtvrtek mají někteří žáci doučování kvůli Přijímačkám na SŠ. Akorát já tam nechodím a tím pádem ani vlastně nevím co se v něm děje. P.Učitel jim asi řekl že úkol bude a evidentně zapomněl říci žákům kteří tam nechodí že nějaký úkol bude :(.Ale pan učitel si stojí za svým a že jsme si to měli zjistit přičemž nebyl důvod! Ve škole jsem nechyběl a na Internetové žákovské knížce nic nebylo ! :( A škola je to fakt hrozná poradili by jste mi prosím jak tuto nespravedlnost aspoň trošku zmírnit ?
  s pozdravem Kuba.

  kuba, 15 let, 2. listopadu 2019

  Dobrý den, Kubo,

  děkujeme za důvěru, se kterou jste nám napsal. Klientům od 15 let vykáme, budu proto vykat i já Vám. Píšete o problémech ve škole, kam chodíte a kde nejste spokojený. Konkrétně popisujete událost z minulého pátku, kdy se k Vám (a dalším žákům, kteří nechodí na doučování k přijímačkám - snad jsem správně vyrozuměla, že vás bylo víc) učitel zachoval nespravedlivě. Ptáte se nás, jak se dá takovou nespravedlnost alespoň trochu zmírnit.

  Kubo, mrzí mě, že Vám ve škole není dobře. Chápu, že Vám nepřipadá fér, že po Vás učitel vyžadoval splněný úkol, o kterém jste se spolužáky mimo doučování nemohli vědět, věřím, že podobné situace dovedou člověka naštvat. Nevím, jak to konkrétně u vás ve škole chodí, jaké následky pro Vás nesplněný úkol má (jestli za něj dostanete např. pětku anebo jiný postih). Říkám si, do jaké míry jste to, co se stalo, řešil se spolužáky, kteří o úkolu také nevěděli. Možná byste mohli zkusit dát hlavy dohromady a domluvit se na společném postupu - např. přichystat si argumenty, které spolu řeknete učiteli, abyste mu dali najevo, že s jeho přístupem v téhle věci nesouhlasíte. Můžete se také zkusit obrátit na školního psychologa, pokud ho na škole máte, mohl byste s ním celou situaci probrat.

  Pokud byste chtěl to, co Vás ve škole trápí, probrat více do hloubky, můžete se obrátit na naši telefonickou linku, Skype nebo WhatsApp. Kontakt najdete na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Pěkné dny přeje

  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku...

  Mám dotaz. Jsem celkem nadaný tak bych chtěl jít v 7.třídě na gympl, ale moji rodiče si myslí, že na mojí škole budu až do 9.Nevím jak jim to mám říct., protože oni o tom moc neví... Předem děkuji za odpověď..

  kluk, 11 let, 30. května 2019

  Ahoj z Modré linky,

  to, co píšeš, vypadá jako dobrý plán. Pokud jsi opravdu nadaný, je studium na gymplu něčím, co by pro Tebe mohlo být prospěšné. Píšeš, že rodiče si zatím myslí, že zůstaneš ve Tvé současné škole až do 9. třídy. Teď by tedy bylo potřeba, aby se rodiče dozvěděli, co Tě vede k tomu, že chceš na gympl, co Ti to může dát a jaké důvody Tě vedou k tomu, aby nezůstával na základce. Můžeš s nimi zkusit mluvit Ty, říct svůj názor, požádat rodiče o to, zda by s tím souhlasili. Myslím si, že může pomoci taky někdo z dalších dospělých, zejména třídní učitel/ka, výchovný poradce apod.
  Říkám si, že pro rodiče by se Tvým přechodem na gymnázium vlastně nemělo nic měnit (pokud gympl není soukromý a nemusí se platit) - pokud si na něj troufáš, neměl by to být problém. Pokud byste chtěli, můžete tam s rodiči i dopředu zajít, zjistit, co a jak, abyste měli všechny potřebné informace, které jsou k rozhodnutí potřeba.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj, vím, že je vysoká škola ještě daleko, ale něco by mě o ní zajímalo.

  Zajímalo by mě:

  • 1) Jaký je rozdíl mezi univerzitním a neuniverzitním typem škol?
  • 2) Jak dlouho se studuje na titul bakalář, a k jakému zaměstnání mi titul je?
  • 3) Jak dlouho se studuje na titul magistr, a k jakému zaměstnání mi titul je?
  • 4) Jak dlouho se studuje na titul inženýr, a k jakému zaměstnání mi titul je?
  • 5) Jde studovat více titulů najednou?
  • 6) Kolik se za vysokou školu platí?
  • 7) Je možnost studovat dálkově? Co by to vyžadovalo?
  • 8) Jaký titul musím mít na učitelku, nebo ředitelku školy?
  • 9) Jaký titul musím mít, abych mohla být ředitelkou nějaké firmy?
  • 10) Jaký titul musím mít, abych mohla být advokátka? (Co vůbec dělá advokátka?)
  Moc děkuji za odpovědi.
  holka, 15 let, 31. května 2019

  Hezký den,
  je hezké, že se zajímáte o své budoucí směřování ve studiu a profesi. Pokládáte široké otázky, na které by Vám možná různé školy odpověděly různě, ne vždy se dá odpovědět obecně, nastavené podmínky se můžou u škol lišit a je pak lepší ověřit si je např. na jejich webových stránkách nebo se doptat např. kariérního poradce, kterého byste ve škole měli mít (bývá to buď jeden z učitelů nebo školní psycholog).

  Univerzitní školy jsou státní a tedy je studium na nich hrazené, zdarma. Neuniverzitní bývají soukromé a je nutné si tam sama platit školné, jehož výše bývá různá, může tam pak být méně zájemců a tedy vyšší šance se tam dostat. Na titul bakaláře se studují zpravidla 3 roky, je možné studium i prodloužit o rok. Uplatnění titulu může být v každém oboru různé, ale většinou mají vysokoškolsky vzdělaní pracovníci nárok na vyšší mzdu než pracovníci bez titulu. Na bakalářské studium pak navazuje magisterské, které je na 2 roky (opět s možností +1 rok prodloužení). Stejně tak inženýrské studium trvá celkově většinou 5 let (3+2), týká se většinou technických oborů. Magistr a inženýr jsou tedy srovnatelné úrovně vzdělání a umožňují naplno se věnovat danému oboru a být i ve vedoucích pozicích (ředitel i advokát). Advokát má vystudováno 5 let na právnické fakultě a věnuje se např. právnímu zastupování u soudu. Pokud člověk studuje více vysokých škol najednou, je to možné, jen je potřeba promyslet, zda to půjde časově skloubit dohromady. Je možné začít jen s jednou vysokou školou a postupně si časem přidat další obor. Dálkové studium probíhá většinou o víkendech např. jednou za 3 týdny Pá-Ne spíše v blocích, než v pravidelné školní docházce. Člověk tam ale nemá status a výhody studenta, který studuje prezenčně (denní rozvrh). Student má studentské slevy a škola za něho platí zdravotní a sociální pojištění, které si jinak musí platit sám nebo přes zaměstnavatele.

  Nebojte se o tom poradit i s rodiči či jinými dospělými v okolí, kteří mají možná také svoji vlastní zkušenost.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj! Chtěla bych se vás zeptat na otázku, nad kterou často přemýšlím. Jsem momentálně v 8.třídě na ZŠ a už jsem se rozhodla, kam chci jít na střední školu. Chci jít na gymnázium u nás ve městě, protože bych poté chtěla jít na lékařskou fakultu, tak si myslím, že je to ta nejlepší volba. Ale dělám si hlavu s přijímacími zkouškami, známky mám dobré, zatím jsem na vysvědčení neměla žádnou dvojku či horší známku, jen samé jedničky. Můj dotaz je asi hloupý, ale chci znát váš názor. Odkdy se mám připravovat na přijímací zkoušky? Vím, že je to individuální, ale chtěla bych znát názor někoho, kdo mě nezná, někoho jiného než jen spolužaček a rodiny. Z přijímaček mám strach, ale vím, že se na ně dá naučit. Před několika dny jsme ve škole dělali trénink na přijímací zkoušky (mé výsledky /úspěšnost/ : český jazyk - 94%; matematika - 82%; OSP - 91,4%). Děkuju předem za odpověď

  holka, 14 let, 27. května 2019

  Ahoj,

  moc se mi líbí, jak přemýšlíš o své budoucnosti, je to hodně zodpovědné. Úplně souhlasím s tím, že pokud chceš jít na lékařskou fakultu, je gymnázium dobrá volba. Přijímačky jsou samozřejmě důležité, ale už teď jsi ve výhodě oproti jiným dětem - máš samé jedničky, úspěch v tréninkových testech. A navíc, jak správně píšeš, dá se na přijímačky dobře připravit. Já sama nevím, jaký je ten nejlepší návod, každý student potřebuje trochu něco jiného. Mohu tedy spíše napsat jen osobní názor. Podle mého je vhodné začít třeba už od října a třeba o víkendech se vždy chvíli věnovat cvičným testům. To znamená, najít si nějakou pravidelnost a zároveň to nepřehánět. Při těžších tématech si můžeš vzít nějaké doučování nebo konzultaci s učitelem. Své dotazy také můžeš směřovat k výchovnému poradci na škole, bude vědět více než já, protože má ty nejaktuálnější informace.

  Přejeme Ti, aby vše dopadlo podle Tvých představ.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Mám problém, za pár měsícu jdu do 8 třídy, a tam se všechny známky promění v body které stejně jako přímačky rozhodují jestly mě vezmou nebo nevezmou na střední. Mluvit mi jde v poho. Ale jak mile mám začít zpívat tak ani nezačnu, protože mě u toho hodně bolí hlasivky. Tak mě napadlo zajít k lékaři jestli by mi nedal najěký papír že nemužu zpívat, ale bojím se že mi nic není (jsem línej a podobný kecy) a jedniné co se stane je maximálně že se ztrapním. Je toto skutečný fyzycký problém, nebo něco jinýho, a mám risknout toho doktora? Nechci jen kvuli této bolesti dostat míň bodů.
  (Už jsem dlouho nezpíval takže ani nevím, zdali u toho cítím bolest [asi jo] nebo mám jiný problém)

  kluk, 13 let, 3. dubna 2019

  Ahoj,
  trápí Tě, že by Ti bolest hlasivek při zpěvu mohla pokazit prospěch a možnost dostat se na střední školu. Nevíš, zda to řešit s lékařem, bojíš se, že by ses tím ztrapnil, pokud to není skutečný fyzický problém. Vnímám, že Ti opravdu záleží na tom, abys byl ve škole úspěšný a byla by škoda, aby Ti to kazilo něco, za co ani nemůžeš. Je možné, že se jedná o problém na hlasivkách, pokud při zpěvu cítíš bolest, a je v pořádku to nechat zkontrolovat, řešit to. Není žádnou ostudou, pokud by z vyšetření vyšlo, že jsi v pořádku. Pak by se mohlo jednat o psychický blok nebo i třeba nějaký špatný návyk při zpěvu. S tím prvním by mohl pomoci psycholog, třeba školní, ohledně např. nesprávného dechu při zpěvu a používání hlasivek zase např. nějaký učitel zpěvu, logoped či otorhinolaringolog (ORL lékař zaměřený na ušní, nosní, krční soustavu). Věřím, že možností příčin je víc, proto Tě chci podpořit v tom, aby ses nebál poradit s blízkými dospělými, rodiči, učiteli, ale i odborníky, kteří Ti můžou pomoci, jak s tím dál pracovat na zlepšení, aby Tě to už nemuselo dál omezovat a zatěžovat. Byla by škoda se tím dál sám trápit a nevyužít pomoci ostatních, která tu pro Tebe je.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka