Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, mám dotaz :-)
Je mi 14 let a měřím 146cm je to normální výška?

holka, 14 let, 11. února

Ahoj,
podle růstových statistik je tvá výška lehce pod normálem. Nicméně jsi v průběhu dospívání, tudíž se tvé tělo bude ještě výrazně měnit. Předpokládám, že chodíš na preventivní prohlídky k pediatrovi a kdyby bylo s tvou výškou něco výrazně v nepořádku, určitě by tě na to lékař už upozornil a začal to řešit.
Měj se hezky!
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj aliku ???????? mám dotaz. Ohledně masturbace. Masturbovala jsem a nějak mi vytekli bílé jakoby vytok nevíš co to je?? Děkuji

holka, 12 let, 18. února

Ahoj,
jedná se o poševní sekret, který provází pohlavní vzrušení a případně i orgasmus. Je to zcela normální projev zdravého těla, který není potřeba nijak řešit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol , mám dotaz jestli můžu holit už v 11ti letech ? Moje maminka né že by mi to zakazovala ale nechce prý že by mi chloupky rostli rychleji ale to mě nevadí jenom nechce abych se Holila. každopádně ptám se jestli se můžu holit i v 11ti????

holka, 11 let, 17. února

Ahoj,
myslím, že neexistuje žádný zákon, který by zakazoval holení v jedenácti letech. Ale teď vážně; samozřejmě, že se můžeš holit v jakémkoli věku a neexistuje žádné pravidlo, které by to zakazovalo. Otázkou je, zda je to v tvém případě skutečně potřeba. Tvoje maminka má pravdu v tom, že jakmile se jednou začneš holit, velmi pravděpodobně už se budeš holit pořád. Nikoli kvůli tomu, že by chloupky rostly rychleji, ale jednoduše proto, že dorůstající chloupky jsou viditelnější a nepůsobí příliš esteticky. Je tedy opravdu na zvážení, zda s holením začínat v tak časném věku, pokud to není skutečně potřeba. Nicméně to by měl posoudit někdo, kdo tě osobně zná.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na něco ohledně panenské blány. Jednou v létě jsem jela na prudkém tobogánu a při přistání do vody mě začala téct krev ,,že spoda". Řešila jsem to s mámou a ta řekla že jsem si nejspíše protrhla panenskou blánu. Je to možné? Dále bych se chtěla zeptat jestli to může vést k nějakým zdravotním problémům.

Děkuji a přeji hezký den

holka, 13 let, 2. února

No rozhodně tě měla vzít maminka hned k lékeři. Určitě si tam co nejdříve zajdi. A také se tam zeptej na svůj dotaz. My tu nejsme lékaři, takže ti nedovedeme poradit.

Moje tělo - holky

Mám takový dotaz. Jde o to, že už dlouhou dobu si chci obarvit vlasy. Fakt mě to láká a líbí se mi to. Mamka s tím nemá problém nevadí ji to, jenže mi říká, že si tím zníčím vlasy a už je niky nebudu mít takový jaký je mám... myslí tím zdraví a přirodní barvu... Jenže já si furt říkám, že žiju jenom jednou ne? A taky vim, že až budu stará tak že bych si to vyčítala, že jsem to nezkusila... Ale zase mám strach na druhou stranu. Že prostě si je zníčim a nebudu je mít hezký a zdraví. A taky, že až budu dospěla, tak že mi nebudou růst a budu je mít šedivý... Tak nevím.

holka, 13 let, 24. ledna

Ahoj,

chápu, že je pro Tebe barvení vlasů něco nového, co bys chtěla zkusit, ale zároveň máš strach, že by se barvou mohly vlasy poničit. Je pravda, že se barvení vlasů uvádí jako něco, co vlas poškozuje. Řekla bych, že bude také hodně záležet na kvalitě použité barvy. Obecně je rozdíl mezi barvou, která odrůstá, a takzvaným "přelivem", který se postupně smývá a vlasy by neměl tak zatížit. Existuje taky například henna - přírodní barva na vlasy. Nejsem ale na barvení vlasů odborník, můžeš se obrátit na nějaké dobré kadeřnictví, kde bys ses na vše mohla zeptat podrobněji. Pokud se rozhodneš pro barvu, doporučila bych raději zajít do kadeřnictví, než aby sis vlasy barvila sama - právě proto, aby se vlasy tolik nepoškodily. Můžeš se ale stejně tak rozhodnout s tím ještě nějaký čas počkat a zaměřit se na to, jaké výhody má Tvoje přírodní barva, zamyslet se, co se Ti na ní líbí a čím je výjimečná.

Zdraví

Modrá linka

Moje tělo - holky

Před pár týdny jsme byli na dovolené v horách a já měla zrovna menstruaci. Měly tam takový ten koupací sud a já to chtěla hrozně zkusit. Mamka mi řekla že si můžu vzít tampon. Když jsem šla do toho sudu podruhé tampon mi už šel zasunout mnohem lépe a necítila jsem ani ten počáteční tlak jako poprvé. Je možné že by se mi protrhla panenská blána? A kdyby ano mohli by mě na ginekologii podezřívat z toho že jsem měla pohlavní styk?

holka, 14 let, 22. ledna

Ahoj,
vyloučené to sice není, ale dle mého osobního názoru je pravděpodobnější, že jsi se zkrátka naučila menstruační tampón lépe zavádět, víc jsi se uvolnila a proto jsi necítila stejný tlak jako poprvé. Je úplně běžné, že dívky, které s používáním menstruačních tampónů teprve začínají a nemají ten správný „grif“, mohou cítit zpočátku jakési nepohodlí nebo tlak. Spolu s tím, jak postupně nabývají zkušenosti, je zavádění tampónu hladší a časem se z něj stane zcela automatická činnost.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Je mi 14, ale pozoruji to na sobě už co si pamatuji. Když si rozevřu stydké pysky, tak tam mám takové bílé jakoby pupínky. Neboli, nesvedi, s nikým jsem pochopitelně nic neměla, tak by mě jen zajímalo, jestli náhodou nevíš, zda je to normální?

holka, 14 let, 15. ledna

Ahoj,
bohužel nikdo z nás není gynekolog - a i kdyby byl, nedokázal by ti poradit na dálku a online. Osobně bych si myslela, že pokud tento jev pozoruješ už od dětství a není spojen s žádnými zdravotními obtížemi, či nepříjemnostmi, zřejmě se nebude jednat o nic závažného. Nicméně s jistotou ti to řekne pouze lékař.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Aliku a poradno mám dost trapný dotaz ale, je v pohodě že před masturbaci si olizuju ruce břicho? Díky za odpověď.

kluk, 13 let, 12. ledna

Ahoj,
musím s tebou souhlasit, že jedná skutečně o poměrně trapný dotaz, protože člověka, který by si sám dokázal olíznout vlastní břicho, neznám. Pokud to skutečně umíš, možná bys mohl zvážit, jestli by nestálo za to ucházet se o cirkusové angažmá, coby hadí muž. Co se týká olizování rukou před masturbací, doporučuji si je předem umýt mýdlem, protože olizování špinavých rukou je z hlediska přenosu infekčních chorob poměrně problematický. Při zachování základní hygieny si je olizuj, jak je libo.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

*Ahoj Alíku!
Mám otázku, asi před týdnem jsem byla ve vaně...Vylezla jsem a zjistila že mám po celém těle vystouplou vyrážku myslela jsem si že to mám třeba ze soli do vody nebo tak. Jenže teď už šest dní chodím do sprchy umyju se sprchovým gelem a zase když vylezu se mi ta vyrážka udělá. (Vyzkoušela jsem různé sprchové gely)
Mužů mít alergii na nějakou přísadu v sprcháčich? Mám zkusit takové to " mýdlo v kostce"? (Vím že nejste doktoři ale alergologie by mě vzala tak v červnu)
Předem moc děkuji za odpověď

holka, 13 let, 28. prosince 2019

Ahoj,
příčin tvé „vyrážky“ může být celá řada. Pokud se skutečně jedná o vyrážku (tedy pokud přetrvává i mimo čas sprchování/koupání, či bezprostředně po něm), může jít opravdu o alergii na sprchový gel. V první řadě tedy zkus používat méně agresivní kosmetiku, například kosmetickou řadu určenou pro děti, která bývá jemnější a šetrnější. Pomoci by ti mohlo také ošetření pokožky po koupeli pleťovým mlékem. Pokud by vyrážka přetrvávala, bude skutečně nutné navštívit dermatologa.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, už dříve jsem si říkala, jestli bych nepotřebovala brýle - třeba jsem špatně rozeznávala obličeje lidí dál ode mě, ale mamka vždy jen zkusila "A přečteš co je támhle?", přičemž já jsem vždy odpověděla, takže to neřešila.
Momentálně si dělám řidičák, a učitel se mě ptal, co je kus před křižovatkou za značku. Odpověď jsem znala, ale pod hlavní značkou byla i malá bílá s upřesněním, tu jsem ale nemohla do poslední chvíle přečíst. To samé bylo na jiném místě, kde jsem na dálku sotva rozeznala barvy a tvar.
Jak to mám řešit? Při preventivní kontrole mi zkoušení zraku problém nedělalo.
Předem děkuju.

holka, 17 let, 14. prosince 2019

Ahoj,
na základě pouhého popisu bohužel není možné zjistit, zda se tě skutečně týká krátkozrakost, nebo ne. Nicméně pokud máš pocit, že se ti zhoršil zrak, určitě by bylo dobré objednat se na kontrolu k lékaři. Tím spíš, že brzo budeš sama řídit a případná krátkozrakost je za volantem samozřejmě problém a je velmi nebezpečná. Určitě se proto objednej k očnímu lékaři, který tě vyšetří a doporučí ti vhodné řešení. Je možné, že tvůj problém spraví i slabé brýle pouze na řízení. Sama uvidíš, co ti lékař doporučí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj
Už chci moc mastrurbovat
Ale nemuzu se vzrušit
Prosím pomozte mi

holka, 12 let, 16. listopadu 2019

Ahoj,
masturbace by měla být vždy příjemná a měla by vycházet z přirozených potřeba člověka. Pokud se ti sebeuspokojování nedaří, pravděpodobně na něj není ta správná chvíle a nejsi v tom správném rozpoložení. Nech tomu volný průběh a časem to určitě vyplyne samo od sebe, aniž bys o tom musela přemýšlet.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Nazdar Alíku a spol.
Chtěla bych se zeptat, proč při menstruaci vytéká krev. Bojím se zeptat rodičů a kamarádi by si ze mě dělali srandu.

Předem moc děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 16. listopadu 2019

Ahoj,
před rokem jsem víceméně popsal důvod v odpovědi na otázku, proč menstruují jenom holky. Zjednodušeně řečeno je to důsledek krvelačného boje dvou pudů sebezáchovy – ženské tělo se nechce nechat využívat neoplodněným vajíčkem a vajíčko (i neoplodněné) se nechce pustit výstelky dělohy… tak musí jít celá ta výstelka pryč. Je to jedna z drsnějších bitev, které se v lidském těle odehrávají. Podrobněji je popsaná na Wikipedii.

Jestli tvým kamarádům přijde menstruace humorná, pořiď jim netopýřici. ;-)

Alík

Moje tělo - holky

Ahoj poradno, uz od mala si pripadam oskliva, hloupa a tak trochu divna. Az jsem se s tim sverila kamaradce a ta mi rekla ze mam strasne male sebevedomi. Nevim jestli je to pravda, ale kdyby to tak bylo poradili by jste mi jak si trochu zvysit sebevedomi? Predem dekuji za odpoved.

Ta co potrebuje poradit, 10. listopadu 2019

Ahoj,
někdy je opravdu těžké, zejména v období dospívání, vidět na sobě i pozitivní věci a silné stránky. Je moc dobře, že svoje pocity sdílíš s kamarádkou, protože Tě může podpořit a říct Ti svůj názor.
Takto přes internet také nedokážu úplně říct, s čím souvisí Tvoje myšlenky, ale zvýšit sebevědomí je možné, dá se na tom pracovat. Můžeš si zkusit všímat, za co Tě lidé chválí, co Ti jde dobře a nemusí to být žádné velké věci, spíš jde o maličkosti, které máme někdy tendenci přehlížet. Můžeš se zkusit s kamarádkou nebo s mamkou poradit, jak upravit třeba svůj vzhled, aby ses cítila dobře a v pohodě s tím, jaké máš vlasy, jak chodíš oblečená, i tady může jít o malé změny, které ale hodně ženám pomáhají cítit se dobře, tedy i sebevědomě. Pokud bys potřebovala v tématu sebevědomí nebo v tom co zažíváš a cítíš více pomoci, lze také navštívit psychologa, například školního, pokud ho ve škole máte a zkusit s ním pracovat právě na tom, že si nechceš připadat hloupá, ošklivá a divná. Psycholog může být dobrým průvodcem, jak si vše ujasnit a pomůže Ti hledat, co pro sebe ještě můžeš udělat.

Přejeme klidný podzim.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Dobrý den, jak jsem psala o tom knirku, tak už to začíná být docela viditelné:( nikomu to prostě říkat nechci, takže doopravdy se omlouvám ale radu, že bych to někomu měla říct nechci.
Spíš jsem se chtěla zeptat, jestli se to nedá nějak vybělit popřípadě čím, nebo se toho zbavit třeba aspoň na měsíc, že bych každej měsíc s tím něco dělala, ale aby se to dalo udělat normálně doma. Prosím vás moc o radu:((( už jsem z toho doopravdy hodně špatná:(
Četla jsem, že nějaký bělidlo na tohle je, ale v Praze jsem nic takového nenašla:((( nevíte, kde by se to dalo sehnat v Praze?? Prosím moc o rychlou radu:(( už doopravdy nevim, co mam dělat:(

holka, 13 let, 10. listopadu 2019

Ahoj,
o možnostech odstranění knírku už ti psala kolegyně z Modré linky. Rozhodně ti nedoporučuji zkoušet nějaká bělidla a podobná amatérská řešení, kterými si můžeš klidně ublížit (například popálit kůži a podobně). Bylo by potřeba, aby se na tebe podívala nějaká kvalifikovaná kosmetička a poradila ti, co bude v tvé situaci nejlepší řešení. Pokud ale setrvale odmítáš s kýmkoli se o tom poradit, je každá rada drahá. Proto ti ještě jednou doporučuji přehodnotit tvůj postoj a vyhledat kvalifikovanou pomoc.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, už asi 3 týdny mě hodně bolí a píchá ve hrudi když jen třeba normálně stojím, křičím, nadechnu se nebo cvičím. Strašně to zabolí. A mám pocit že i v obou plicích to bolí, pořád mě to obtěžuje, mám strach že je to něco závažného jako onemocnění srdce atd... Bojím se to říct mámě, protože by o mně řekla že to nemyslím vážně nebo že mně to nebolí
Chtěla bych vědět co bych v tomhle případě měla dělat..
Předem děkuji za odpověď

holka, 13 let, 6. listopadu 2019

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže stanovit spolehlivou diagnózu na dálku a online. Jsem si naprosto jistá, že tvé obtíže nejsou způsobeny žádným onemocněním a laicky bych si dovolila usuzovat na nějakou svalovou dysbalanci. Ale pokud tvoje problémy trvají už tak dlouho, je opravdu nutné, aby se na tebe podíval odborník a vyšetřil tě. Rozhodně se svěř mamince a požádej ji, aby tě objednala k lékaři. Je dost možné, že ti doporučí nějaké cviky, které ti hrudník uvolní a od tvých problémů ti uleví, ale to skutečně musí rozhodnout lékař.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,
mám takový problém. Dříve jsem měla pevný, velký, krásně kulatý zadek, ale teď mi nějak změknul a zmenšil se. Začala jsem tedy cvičit, každý den pár minut posiluji, ale žádné změn se neuskutečnily. Strašně mě to trápí, nevím, co dělat dál. Nevíte třeba o nějakém skvělém cviku, který by mi mohl zadek krásně zvětšit, zpevnit a zakulatit? Nebo třeba nějaké jiné rady, jak získat krásný zadek? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

holka, 14 let, 31. října 2019

Ahoj,

je moc dobře, že cvičíš a hýbeš se, to je základ pro zpevnění těla. Nepíšeš, jak dlouho posiluješ. Výsledky nejsou za den či týden, jsou vidět až po mnoha měsících a je třeba s tím počítat. Cviky na posílení hýžďových svalů Ti poradí buď to Tvá tělocvikářka, nebo další odborníci: rehabilitační pracovnice, fyzioterapeuti, zaměstnanci fitness center, vychází odborné publikace, kde najdeš vysvětlení i obrázky, stačí zajít do knihkupectví či do knihovny. Další možnosti-řekla bych nepřeberné množství- jich najdeš na internetu, stačí si zadat do vyhledávače, co požaduješ, ale tento postup nejspíš znáš. Skvělé cviky jsem našla na aktin.cz/5-nejlepsich-cviku-pro-pevny-zadek-ktere-zvladnes-v-kazde-posilovne.

I my Tobě přejeme pěkné dny a vydrž v posilování.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Dobrý den, bude mi tedkon 13 a mám chloupky okolo koutků u pusy, nejsou vyložine nějak tmavé, ale řekla bych, že se jich dá všimnout, sice asi ne na první pohled ale stejne mě to hodně trápí:( mám je i jakoby na břiše a je to stejná barva jenom jich je víc. Vím že je má takhle i teta, úplně stejně jako já a neřeší to (má je nějak od 16-18, teď jí je 23), ale mě to trápí a nechci je tam mít a nechci o tom s nikým moc mluvit:// nevíte čím by to mohlo být popřípadě jak se jich doma zbavit??

holka, 13 let, 26. října 2019

Ahoj z Modré linky,

způsobů, jak se zbavit chloupků, je více (holení, vytrhání pinzetou...). Každému vyhovuje něco jiného. Je třeba, aby si každý našel ten svůj. Zároveň však je dobré, abys o tom, co Tě trápí s někým ze svých blízkých mluvila. Ať už s někým z rodičů či právě s tetou, která je na tom podobně jako Ty. Víš jistě, že své chloupky neřeší nebo dříve řešit nezkoušela? A jaký k tomu má důvod? Možná dospěla k názoru, že neřešit je to nejlepší řešení. V každém případě je dobré, abys o způsobu, jakým chceš ke svým chloupkům přistupovat, s někým, kdo má zkušenosti a může s Tebou probrat výhody i rizika, mluvila, i když píšeš, že moc nechceš. Je důležité učit se komunikovat se svými blízkými o svých přáních, potřebách, trápeních i radostech.

Přejeme Ti barevný podzim
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, nemáte nějaký tip jak jednoduše zhubnout? Děkuji

holka, 10 let, 23. října 2019

Ahoj,
až někdo takový recept, jak jednoduše a bez námahy zhubnout, objeví, nepochybně ho nominují na Nobelovu cenu. I když důsledně vzato hubnutí je vlastně skutečně jednoduché: zkrátka potřebuješ mít kalorický příjem o něco málo nižší než kalorický výdej. Toho se dá dosáhnout pouze dvěma způsoby - a totiž, vyváženým a pestrým jídelníčkem a zvýšeným množstvím pohybu. Samozřejmě ideální je tyto dva faktory kombinovat. Hladověním a dietami se žádného dlouhodobého efektu nedocílí, protože logicky a nevyhnutelně následuje jojo efekt.
Ale konkrétně u tebe jsem spočítala, že od června letošního roku se jedná už o čtvrtý dotaz ohledně hmotnosti a obávám se, že už ti nikdo z nás nenapíše nic jiného, než v předchozích odpovědích.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj zajímalo by mě kolik krve při menstruaci ztratím za jeden den a kolik ztratím za 5 dnů

holka 13 let, 19. října 2019

Ahoj,
tvůj dotaz není určen pro naší poradnu. Víš, nejsme lékaři. Ale je pěkné, že jsi zvídavá. Zkus se zeptat dětského lékaře, až půjdeš zase na pravidelnou prohlídku.

Moje tělo - holky

Ahoj já vím že pořád otravuji mám spoustu dotazů a teď se chci zeptat na pár otázek a rozhodla jsem se že budu posílat měsíčně jeden dotaz takže další až v říjnu a potom až v listopadu... Doufám že chápete teď k věci. Já si četla na Alíkovy v poradně na co se ptají ostatní atd.. A jedna holka si prý stříká vodu jakože sprchu na bradavky a postupuje níž na chloupky u rozkroku a potom na pipinu a já to zkusila v pátek večer a todle jsem nezažila hlavně u té pipiny je to příjemný dát to hezky na silný proud a asi 5-10 cm od pipiny stříkat a já i tím rozkrokem k tomu hybu ono vlastně samo jelikož to chvilkama je takové že si říkám že už dost ale, přidám proud mě taky dělá dobře když mi to je nepříjemné ale, zároveň příjemné a zvyšuji proud aby to bylo víc a víc nepříjemné a zároveň příjemné dokážu to takhle vydržet dlouho.. je to masturbace? Může se mi přitom něco stát? Chtěla bych se zeptat je normální že jsem se včera ráno vzbudila a něco mi říkalo jdi do vany a dělej to a tak jsem šla a začala to dělat jsem normální?

holka, 13 let, 29. září 2019

Ahoj,
to, co popisuješ, je klasická masturbace, která je zcela normálním projevem zdravého těla. Takže: ano, jedná se o masturbaci. Nemůže se ti při tom nic stát a je to zcela normální. Nemusíš se tím vůbec znepokojovat a pokud jsou ti tyto praktiky příjemné, bez obav se jim můžeš věnovat.
Měj se hezky!
Bára