Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

  Poradna

  Ahoj Alíku a spol,
  chtěla bych se zeptat, jestli jsem jediná nebo to tak mají všichni, že když napíšu do zprávy smajlíka v té druhé poradně (pardon, nevím, jak ji nazvat), tak vidím dva otazníky, ale třeba v této poradně, když odpovídáte, tak jdou vidět smajlíci a neukážou se otazníky?
  Předem děkuji za odpověď

  Ahoj,
  tak pro začátek. Není potřeba pokládat stejný dotaz dvakrát, my ho vidíme!

  Teď už k samotné otázce... určitě je potřeba jednotlivé smajlíky rozlišovat. Ti smajlíci, kteří se mění na otazníky, jsou smajlíci z tvého mobilu, tabletu, počítače, případně jiného zařízení, které používáš. Opravdu se tady na Alíkovi v některých případech na otazníky mění. Druhou věcí jsou smajlíci přímo tady na Alíkovi (to jsou právě ti, co se občas používají i v odpovědích), ti se nikdy na otazníky nezmění, jsou tady totiž nastavené a Alík si s nimi vždycky umí poradit. Také je u nich jistota, že je všichni vidí stejně, mobilní smajlíky může vidět každý jinak, případně vůbec.

  Zkus tedy používat zdejší smajlíky a uvidíš, že z nich nikdy žádné otazníky mít nebudeš.;-)

  Na otázky odpovídají

  Alík, správci Alíka a Alíkův ředitel/programátor –MM–.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

  Poradna

  Ahoj. Mam dotaz, jak se dostat na otázky ???

  Poradna

  Ahoj,

  proč se při hledání dotazů v poradnách prosím neřadí výsledky podle data, případně tam není možnost na zaškrtnutí Nechci zobrazovat dotazy ze starého Alíka? (pro případ technického dotazu, který se Alíka za Mafry netýká)

  Děkuji

  Ahoj,
  zavedl jsem pro správce možnost označit odpovědi v technické poradně za zastaralé + přilepit k nim odkaz na nějaký aktuální obsah (pravidlo, článek, jiný dotaz, diskusní příspěvek, dárek atd.).

  Nyní tedy můžeme takto poznačit neaktuální odpovědi a později upravím hledání, aby v takto poznačených nehledalo. ;-)

  Poradna

  Ahoj, moc si vážím toho, jak pomáháte dětem, ale když má někdo opravdový problém a nechce psát třeba na linku bezpečí nebo nemá nijak zvlášť závažný dotaz, musí si třeba týden počkat, než nasbírá kačky a bude moct napsat dotaz. Myslím, že by se problémy mohly psát hned a to ostatní třeba až po hodnosti Voříšek.
  Nevím jestli jste mě pochopili. Dík moc za to co děláte.
  Eva

  Ahoj,
  bez tohoto omezení by bylo otázek přibližně sedmkrát tolik.

  Provoz poradny stojí zhruba dvě stě korun denně, které v tuto chvíli platím ze svého. Sežeň mi sponzora, který zaplatí za poradnu sedmkrát tolik, a já omezení klidně zruším. ;-)

  Museli bychom sehnat i nějaké další odpovídající odborníky, protože ti stávající se pohybují na hranici svých kapacit. Také bychom potřebovali někoho na nepřetržitou likvidaci trapných vtipálků, kteří nyní tvoří zhruba pětinu dotazů i přesto, že si musí tři dny počkat. Občas zvažuji, že bych mohl přidat omezení, aby bylo dotazů méně… třeba, že ani voříšek by nemohl pokládat dotazy.

  Poradna je určená pro uživatele Alíka. Pokud někoho Alík vůbec nezajímá a jen hledá jakoukoliv radu (někteří spíš pobavení), tak má stovky jiných míst, na která se může obrátit.

  Stávající míra dobročinnosti mi stačí, více se rozdávat nechci. O:-)

  Poradna

  Ahoj
  Mám tu jednu otázku. Když chci přidat otázku do poradny, tak mi to píše, že mi je 15 let, což není pravda. Chci si nastavit, aby mi bylo deset, a maximální rok je 2005 a víc nic.

  Prosím tě, řekni, co s tím děkuji předem.
  Podpis: Pecka Melounová

  Ahoj,

  ty jsi totiž při registraci Alíkovi odklikla tuto hlášku: Prohlašuji, že jsem již dosáhla věku 15 let a že jsem oprávněná rozhodovat o ochraně svých osobních údajů sama.

  Jestliže odsouhlasíš, že už ti 15 let bylo, tak zkrátka jsi považována za dospělého člověka. Děti, kterým je méně než 15 let, nejsou oprávněné rozhodovat o svých osobních údajích, a proto jim je musejí spravovat rodiče.

  Klikni si vpravo nahoře na Nastavení. Dostaneš se na stránku, kde je hned nahoře řádek pro zadání hesla, zadej ho tam a hned po tím odklikni souhlas, že už ti bylo 15 let. Vyskočí ti zpráva o tom, že se ti účet rozdělí, a kolonky pro zvolení rodičovského hesla. Ukaž to rodičům, ať si nějaké heslo nastaví. Pak už jen stačí kliknou na tlačítko Rozdělit.

  Tím se tvůj účet bude chovat jako dětský podúčet. Budeš moct vlastně všechno to, co můžeš teď, a pustí tě to i do vedlejší poradny. Akorát ti to nedovolí upravovat tvé osobní údaje (a zadávat adresu při objednávání dárku). Ty může dětem spravovat pouze rodič v rodičovském podúčtu.

  Poradna

  Ahoj, podle čeho se rozhoduje, kdo bude odpovídat na otázky v druhé poradně? To si odpovídající vybírají sami, na co se jim chce odpovídat, nebo si někdo všechny otázky čte a třídí je podle tématu a pak je přiděluje těm, kteří odpovídají? Nebo jak to je? Jenom tak by mě to zajímalo. Díky za odpověď.

  VeverkaČiperka123, 27. dubna

  Ahoj,
  původně měla přiřazování na starosti BáraV, ale protože je dotazů hodně a ona sem nekouká každý den, většinou se tomu věnuji já pár minut před půlnocí. O půlnoci se totiž rozesílají maily s dotazy přiřazenými pro Modrou linku a Nekuřátka atd.

  Rozhoduji se částečně podle tématu otázky, někdy i podle její délky, roli také hraje, kolik otázek už má kdo přiřazeno a tak podobně – protože s každým odpovídajícím odborníkem máme trošku jinak nastavenou dohodu.

  Také se snažím pravidelně vymlátit troly, aby je odpovídající kolegové třeba omylem nenakrmili zbytečně důkladnou odpovědí. :-D

  Alík

  Poradna

  Ahoj Alíku a spol.
  Chci se jenom zeptat, proč mi nejde psát dotazy do té druhé poradny.
  Mám spojený účet (tj. rodičovský i dětský), je to tím? Pokud ano, tak proč to tak je? Mám nějaké dotazy, které se do této poradny nehodí.
  Předem děkuji za odpověď, Valča.

  Ahoj,
  máš spojený účet, přesně jak píšeš, tedy jsi v souhlasech zaškrtla, že už ti bylo 15 let. Poradna Alík radí dětem je určena pro děti, kterým ještě 15 let nebylo. Pokud jsi mladší, musí ti účet spravovat rodič přes rodičovský podúčet, protože podle českých zákonů nesmíš sama rozhodovat o svých osobních údajích.

  Rozdělit se účet dá nahoře v nastavení, pod možností změnit nastavení. Stačí tam odškrtnout souhlas, že jsi již dosáhla věku 15 let. Alík pak bude chtít heslo pro rodičovský účet, to tam zadají rodiče. Nakonec už stačí jen stisknout Rozdělit a účty budou 2 (dětský a rodičovský).

  Uživatelé, kterým už 15 let bylo, mají spoustu jiných možností, jak své problémy řešit. Do vedlejší poradny proto dotazy pokládat nemohou, aby měli odborníci více času na děti.

  Poradna

  Mohla bych se zeptat? Jste schopní, když někdo píše anonymně do poradny „Alík radí dětem“, tak jestli můžete například přes IP adresu poznat, jaká je její/jeho přezdívka na Alíkovi? Nevím sice, jak byste mohli poznat toho uživatele přes anonymní poradnu, ale ok. Děkuji za odpověď.

  Můžeme.

  U poradny se píše v pravidlech:
  Tazatelkám a tazatelům je zaručena anonymita v tom smyslu, že jejich přezdívka nebude u dotazu zveřejněna.
  To neznamená, že přezdívku vůbec nikdo neví. V databázi je uloženo napojení na konkrétní uživatelský účet – díky tomu je možné, že se lidem na úvodní stránce poraden zobrazují jejich vlastní dotazy (a případně i odpovědi na ně). Něco takového by nešlo udělat, kdyby se u dotazu nijak neukládala informace, kdo ho položil.

  IP adresy se ukládají také, stejně jako skoro všude na Alíkovi. Dokonce se ukládá i IP adresa odpovídajícího. Správci jakožto důvěryhodné osoby pověřené dohledem nad bezpečností mají k těmto informacím přístup, pokud potřebují něco vyšetřovat.

  Do poradny bohužel chodí i dotazy, které si bližší vyšetřování zaslouží. :-(
  Třeba když někdo popíše, že se stal obětí trestného činu a/nebo naznačí, že je v ohrožení života, tak mu můžeme pomoct i nějak lépe než prostou internetovou radou. O:-)
  Nebo když rozvášněný puberťák místo reálného dotazu popíše nějakou svoji nemravnou fantazii, které se nevyplatí věnovat čas odborníků, tak si tím koleduje o nějaký postih. ]:-)

  Vedení Alíka klade na ochranu soukromí uživatelů velký důraz. Proto tady třeba nejsou ani reklamy, které by uživatele šmírovaly a škatulkovaly. Bezpečnost je ale důležitá také.

  Z principu vždy existuje někde nějaká hranice mezi bezpečností a ochranou soukromí… a poradna „Alík radí dětem“ ji má zkrátka nastavenou takhle. Pokud někomu zdejší úroveň důvěrnosti nestačí, vždy má i jiné možnosti, kde najít pomoc – může třeba zavolat z telefonní budky přímo Modré lince…

  Poradna

  Ahoj,

  bude u poradny oznámení (jako u pošty), že byl dotaz zodpovězen? Na tuhle otázku bylo zodpovězeno ještě za starého Alíka, možná něco takového už plánujete, protože oni se tehdy o web nestarali tolik jako vy a proto se na to i nejspíš vykašlali úplně ;-)

  Ahoj,
  plánujeme obecnější systém na upozorňování na různé věci. Dokonce na mé vývojové verzi webu na mém počítači na mě už rok každý den jednou vyskakuje upozornění, že jsem dostal kačky za navštívení. Je to docela otravné, proto jsem to zatím nikdy nezapnul v ostrém provozu a neměl jsem chuť to dodělat. :-D

  Upozornění na zodpovězení dotazu, na načasování vydání článku v Alíkovinách, na načasování vydání vtipu, na udělení trofeje/hodnosti, na výhru v soutěži, na vyřízení objednávky, na zamčení nástěnky, přejmenování nástěnky, na nahlášenou neplechu (pro správce)... to všechno je tak nějak v plánu a zatím odložené. Příští rok to snad doděláme, budeme mít víc času... doufám. ;-)

  Poradna

  Ahoj,

  bude někdy možné smazat dotaz před jeho uveřejněním, když si třeba spletu poradnu (možnost přehodit dotaz do správné poradny) nebo najdu dotaz již zodpovězený?

  Děkuji

  Ahoj,
  několik hodin od odeslání máš možnost svůj dotaz upravit. Nemůžeš ho sice úplně smazat, ale můžeš ho velmi výrazně promazat, takovým způsobem, že na něj nejspíš nikdo neodpoví...

  O možnosti přesunout dotaz do druhé poradny jsem zatím neuvažoval. Šlo by to v základu poměrně snadno vyrobit, ale musel bych ošetřit, že tuto vlastnost nepůjde zneužít k tomu, aby dospělák položil dotaz v poradně Alík radí dětem. Také v jedné z poraden může člověk vyplňovat zobrazované jméno a v druhé ne, to bych musel též nějak řešit. Všechno by to nějak šlo udělat, ale myslím, že jsou zajímavější a potřebnější věci, které bych tu měl vyrábět. ;-)

  Poradna

  Ahoj,
  když se chci na něco zeptat, tak proč ten dotaz musí být zobrazen všem?

  Ahoj,

  není to úplně pravidlem, ale všeobecně se to tak nějak předpokládá. Je to z toho důvodu, že je dost pravděpodobné, že stejný dotaz či problém může mít více uživatelů a pokud se odpoví veřejně, může si odpověď v poradně najít i později kdokoli, tedy nejen tazatel, kterému byla původně především určena, ale i ostatní uživatelé. Odpovídajícím to zároveň trochu ušetří práci v tom smyslu, že se mohou zabývat jinými dotazy a nemusejí stále odpovídat na to samé.

  V některých případech je možno odpovědět i neveřejně, tedy tak, že odpověď uvidí pouze tazatel. Ale o tom, zda bude dotaz zařazen mezi veřejné, nebo neveřejné, rozhoduje zpravidla odpovídající. V některých případech se takto odpoví na dotaz, na který už veřejně odpovězeno v nedávné době bylo, nebo v případě, že dotaz obsahuje nějaké citlivé - zejména osobní - údaje, které by nebylo vhodné sdělovat veřejně - to se týká zejména druhé zdravotní poradny.

  Doplněno od –MM–: Odpovídající také může osobní údaje smazat a dotaz stejně zveřejnit. Tazatel tedy nemá žádnou možnost ovlivnit, jestli dotaz bude zveřejněný, nebo nebude. Jinak také viz www.alik.cz/p/250837.

  Poradna

  Ahoj, můžu se zeptat proč se tu smějí ptát uživatelé pouze pod 15 let? Co když potřebuje pomoct i starší uživatel, ale zná třeba pouze tuto cestu? To mu nikdo neporadí?

  Protože je Alík web pro děti.

  Otázky od dětí mají potenciál, že sem přes internetové vyhledávače přilákají další děti, které řeší stejné problémy. Otázky od dospělých by sem pravděpodobně přilákaly další dospělé.

  Čím větší by bylo povolené věkové rozpětí tazatelů, tím víc otázek by chodilo. Tazatelů by mohlo být třeba třikrát tolik… a samozřejmě odpovídání není zadarmo, odbornost a kvalita mají svoji hodnotu. V tuto chvíli jsem de facto jediným sponzorem poradny já, protože Alík nemá příjmy. Takže pokud se mě ptáš „nechtěl bys platit za poradnu trojnásobek?“, no, nevím, asi ani nechtěl. :-D

  Pokud někdo potřebuje radu a nesplňuje podmínky, může se obrátit na spoustu jiných míst, může třeba zavolat přímo Modré lince. Mrzuté podmínky jako „pokud člověk zná jen Alíka“ jdou vymýšlet jakékoliv – co když třeba neumí česky? Měla by poradna fungovat i vícejazyčně a celosvětově? Co si třeba počne důchodkyně z Mongolska, když se nemůže zeptat na Alíkovi? To jí nikdo neporadí? Svět je krutý… :-|

  Poradna

  Ahoj Bando,
  Chtěla jsem se zeptat když chci napsat do poradny ohledně těch dětských lásek apod. tak mi nějak nejde vložit nový dotaz. Když kliknu na "přidat nový" tak mi to tam nenabízí žádné pole na to, kam bych mohla dotaz vložit. Tady na technice je to dobrý to se mi hned objeví pole na "tvůj dotaz". Ale u ostatních témat tomu tak není. Už mám také více než 100 kaček takže by to neměl být problém.

  Prosím pomozte co mám dělat a jak na to?
  Předem děkuji za odpověď

  Ahoj,
  vypadá to, že jsi při registraci zaškrtla, že je ti víc než 15 let, a poradna „Alík radí dětem“ je určena pouze pro děti do 15 let.

  Poradna

  Ahoj, na YouTube jsou videa, která docela sprostě uráží vaší poradnu, co si o tom myslíte, nebo nechcete s tím něco dělat? (Pokud nevíte, o co jde zadejte na YT do vyhledávače Alík.cz a uvidíte.)

  Ahoj,
  víme o nich, nejsme z nich sice nijak zvlášť nadšeni, ale abychom je brali jako urážku a usilovali třeba o jejich smazání... to asi ne. Proč? Co z toho? Jednak to není boj, kterému by se vyplatilo věnovat čas a který by šel jednoznačně vyhrát, jednak do jisté míry respektujeme jejich právo vyjádřit názor. I když je to názor podivný a vyjádřený nepříliš důstojnou formou. :-)

  Někomu přijdou leckteré zdejší dotazy vtipné, což samo o sobě není až tak překvapivé. Docela normální také je, že lidi chtějí sdílet cokoliv, co jim přijde zajímavé, za to se na ně nemůžeme hněvat, ne? V mnoha videích je web Alíka spíš zábavná rekvizita než terč nějakého zlomyslného útoku.

  Když se nějaká youtubová rošťákovina vysmívá určité otázce, tazatel si to nemusí brát osobně jako útok na sebe, protože je poradna anonymní. Nikdo se nedozví, že byl autorem dotazu. Může nad tím mávnout rukou, nebo se třeba také zasmát (pokud je čemu). Samozřejmě, že některé věci jsou hodně vážné a smát bychom se jim neměli... a pokud se jim někdo veřejně vysmívá, ukazuje tím především svoji nevychovanost, nebo svůj pokleslý vkus. Ani jedno z toho vlastně není náš problém... B-)

  Oprávněná obrana z naší strany je, že filtrujeme vtipálky na našem webu – neodpovídáme těm, kdo pokládají dotazy záměrně humorné (většinou spíš docela trapné). Případně občas promažeme staré dotazy, které vypadají až příliš divně. Poradna před rokem 2017 neumožňovala při odpovídání určit, aby odpověď viděl jen sám tazatel, takže pokud chtěl rozčílený Alík náležitě vynadat vtipálkovi, většinou při tom bohužel zveřejnil i ten pokus o vtip. Při převzetí Alíka od Mafry jsme zkrátka zdědili všechno, dobré i špatné kousky, s tím nic moc nenaděláme... je to součást historie.

  Jestli se někomu skutečně nelíbí, že na YT jsou o Alíkovi jen samá nepěkná videa, může to změnit tím, že sám natočí nějaké pěkné. ;-)
  Kdyby třeba vznikla video-podoba stránky www.alik.cz/o/kde-co-je, to by bylo fajn, za to bychom nejspíš dali i nějakou kačkovou odměnu.

  Poradna

  Ahoj, když jsem prohlížela instagram, našla jsem stránku, kde zveřejňují odpovědi z poradny. Je to stránka alíka?

  Ahoj,
  Alík Instagram nevyužívá. Ale na sociální síti upozornuje na zajímavosti na svém webu.
  www.facebook.com/webalik/