Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Šikana

  Ahoj poradno,
  ve třídě mě spolužáci šikanují. Chtěla jsem jít za třídní učitelkou, ale vyhrozili mi, že jestli to někomu řeknu, že mi ostříhají vlasynebo že mě po škole zmlátí. Mám z nich strach jelikož jsou všichni starší. (jsem nejmladší ze třídy) a jedna z nejslabších. Dneska jsem chtěla už jít za učitelkou, ale zase nechci, aby se kvůli nám zase rozčilovala, tak radši nepůjdu... ona se kvůli nám rozčiluje pořád. My jsme asi ta nejorší třída (nechci se chvástat nebo tak, ale říkají mi to i učitelé) já jsem jedna z těch hodných, co se snaží a nedělají problémy. Moje další trápení tomu moc nepomáhají, ale o tom se nechci moc bavit. Už jsem to asi přijmula, ae tohle přijímat nehodlám! Proto Vás prosím o radu jak se tomu postavit nebo abych to začala nějak řešit. Jenže nevím jak a to je ten důvod proč píšu sem.
  Předem děkuji za odpověď
  (jsem v 9. třídě)

  holka, 14 let, 3. března 2020

  Ahoj,
  mrzí mě, že zažíváš ve škole šikanu a nedivím se, že se obáváš to někomu říct, zvlášť, když Ti spolužáci vyhrožují. Moc bych Tě ale chtěla podpořit v tom, abys nakonec našla odvahu a svěřila se učitelce. Šikana většinou sama o sobě neskončí, navíc Vaše třída má své potíže a učitelé to, jak píšeš, stejně už vědí, že jsou zde nejrůznější problémy. Je škoda myslet v tuto chvíli víc na třídní učitelku než na sebe. Učitelé a celkově školy mají své postupy, jak se šikaně postavit, klidně s třídní můžeš mluvit i o vyhrožování a o tom, že máš strach co bude. Můžeš jí také ukázat tento dopis, možná vše bude potom snadnější. Přemýšlím také o tom, jestli o všem vědí rodiče, i oni by mohli do školy zajít a chtít po škole, aby vše řešila.
  Zmiňuješ i svoje další trápení, proto mne napadlo, že by možná pro Tebe bylo dobré zavolat na linku důvěry, třeba přímo na Modrou linku a zkusit si o všem s někým anonymně promluvit. Pokud máte ve škole psychologa, je to také další osoba, která Tě může podpořit, abys na všechno nebyla sama.

  Přejeme Ti, aby šikana co nejdříve skončila.

  Modrá linka.

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Šikana

  Zdravím,
  už nějaký ten pátek se potýkám, asi s šikanou, nevím jestli tomu tak můžu říkat, ale hodně lidí na to má subjektivní názor. Začalo to už ve 4.třídě. Měla jsem původně kamarádku, ale pak mi došlo že to není kamarádství, ale spíš...využívání? Jeden týden “nejlepší kamarádky" a ten druhý samý naschvály, urážky apod. Ještě na konci 3 třídy jsem se sní přestala bavit. 4. Třída, nikdo se semnou nebavil, kluci nás holky ignorovaly, taková klasika na většině školách v tomhle věku řekla bych a holky, neustále do mě šily, smáli se atd. Zcela upřímně, z té doby si toho už moc nepamatuju, nevím co přesně mi bylo tenkrát vše řečeno a vytčeno, ale jsem za to i ráda. Takhle to šlo až do konce 5.třídy, to jsem si našla dvě kamarádky. Obě ale odešly jinam. Nastala 6.třída kdy jsem se zranila a musela hodit asi 3 měsíce o berlích a i následně nechodila nejlíp, protože jsem si zkrátila Achillovu šlachu. V tu dobu jsem měla často i zvrklý kotníky, naražený prsty a dokonce si i ve škole, během rýsování vymkla zápěstí, protože jsem byla v tu dobu o berlích a měla to zápěstí slabé. V tu chvíli už si ze mě začali dělat srandu i kluci. Do toho byl covid a předtím online výuka a moje psychická stránka už v tu chvíli nebyla úplně v pořádku i když jsem si to ještě neuvědomovala tolik co teď. Na konci roku už to pro mě bylo těžké snést a tak, po dlouhém přemlouvání mamky, jsem zašla do školy a oni mě přeřadili z B do A. Ze začátku se zdálo vše v pohodě a asi po měsíci mi bylo řečeno, že upřímně nechtěly abych byla u nich, protože jim béčko nejspíš něco navykládalo. V listopadu jsem byla na prodloužení oné zkrácené šlachy takže zase byli kecy od mé staré třídy. Já se však začala v tu dobu věnovat youtube a nahrála na svůj kanál i covery. Nějakým způsobem se k tomu dostalo i béčko, i přesto že v žádném videu není ani zmínka o tom kam bych chodila do školy nebo jméno atd. V tu chvíli, po návratu do školy z lázní začalo teprve peklo. Nebyli to už jen neustále poznámky, nadávky a pomluvy, bylo to i kecy na to čemu se věnuju, vtipu typu, haha na to bys měla udělat cover s támhle tím a tím a hlavně pořvávání třeba i v centru obce že můžu podpis, to je ta slavná youtuberka atd. Za celou dobu jsem nikomu z učitelů výslovně neřekla že by mě šikanovaly, protože když jsem ve 3 třídě, řekla učitelce, že spolužáka šikanují asi o 5 let starší kluci, řekla mi že s tím nic nemůže udělat a já nechtěla to samý slyšet znova. Teď v 7. brečím snad každý týden, protože už se to nedá zvládat. Od rodičů jsem si vyslechla, že se na to mám vykašlat a ignorovat je, ale jak když s nima mám 8 hodin týdně a nedokážu se na hodinách ani koncentrovat protože si před nima vyslechnu jen kecy a nadávky. Byla jsem za třídní a řekla jí že mají stále kecy a nadávky, ta to řekla jejich třídnímu a ten jim dnes řekl ať si mě nevšímaj. Už nevím co mám dělat... Mohly byste mi prosím poradit? :-(

  holka, 13 let, 10. června

  Milá dívko, 

  děkujeme za důvěru s jakou se obracíš na poradnu. Popisuješ chování spolužáků ze své bývalé třídy, které by se nejspíš již dalo nazvat šikanou. Podle toho, co píšeš, s tebou souhlasím. Byla jsi již za třídní učitelkou, ta informovala jejich třídního učitele. Mluvila jsi o tom i s rodiči. Takže jsi první kroky k tomu aby to ustalo podnikla. A udělala jsi správně. Nikdo si k tobě takové chování opravdu dovolovat nesmí. Je dobře, že se bráníš a hledáš způsob jak se za sebe postavit a jak to zastavit. Určitě je nyní nejlepší to, aby ti v tom pomohl někdo dospělý. Je dobře, že jsi o tom informovala třídní učitelkou, i své rodiče. Pokud by to posmívání a nadávání neustalo, tak bych ti doporučila o tom třídní učitelku informovat znovu. Případně je možné, abys zašla za školním psychologem. Jedním  z jeho úkolů na škole je řešit případy šikany. A měl by společně s třídní učitelkou, případně ředitelem školy vymyslet pro tebe řešení. Možná by nyní bylo nejlepším řešením přestoupit na jinou školu, pokud to je v místě tvého bydliště možné. Zbavila by ses té pověsti, kterou si o tobě povídají kvůli tvému zdravotnímu stavu a operacím. Vím, že to možná vnímáš jako nefér, proč ty bys měla odcházet, když oni se posmívají tobě. Někdy je ale lepší situace řešit jednoduchým řešením a tím je vzdálením se z místa, kde se ti to nepříjemné děje. Myslím si, že by o té situace měl také vědět ředitel školy, protože i on, či ona, mají povinnost postarat se o žáky v případě šikany a najít co nejvhodnější řešení. Doporučila bych ti požádat své rodiče o to, aby s tebou do školy k řediteli zašli. To, co ti radí, abys to ignorovala, může sice na chvíli pomoct ale ne na dlouho. Stále to na tebe bude dopadat, stále budeš v napětí a už nyní píšeš, že se pak nedokážeš ani na nic při vyučování pořádně soustředit. A tak to být nemá. Je potřeba, aby se tě dospělí opět pořádně zastali a našli pro tebe možnost jak ti situaci zlepšit. Moc ti držím palce a pokud budeš potřebovat, můžeš se opět ozvat do poradny. Případně můžeš si o své situaci a o tom, co prožíváš, jak ti je popovídat na našem chatu, najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Tady s tebou situaci podrobně proberou naši dětští poradci, kteří si píšou s dětmi v podobné situaci jako jsi ty a možná ti navrhnout nějaké další kroky. Dají ti i rady, jak  se s tím vším vyrovnávat a co nejlépe to zvládat, než dojde k tomu úplnému řešení. Poradce Centra Locika.

  Šikana

  Ahoj Alíku a spol,
  Pardon že vás zase otravuju,ale tentokrát je to vážné, prochazim si totiž šikanou. Moji spolužáci mě fotí a pak dělají fotomontáže, které zveřejňují ve třídní skupině ale i v áčku. Používají proti mně můj strach ze psů a pouštějí na mě psa jednoho kluka z áčka. Říkají mi, jak jsem blbá, divná, nudná, jiná a vymýšlejí rýmy, za účelem mě zesměšnit a ponížit, ublížit mi. Děje se to opakovaně. Nedávno se o mně na dívčích zachodech objevil nápis: "Aneža ze 7.B je šťetka". Učitelé si toho všeho všimli ale ignorují to.

  Bel :(, 30. května

  Milá Bel, 

  děkujeme za důvěru, je to moc dobře, že se opakovaně ozýváš a svěřuješ se s tím, čím si procházíš. Píšeš o tom, že si procházíš šikanou. A podle toho, co popisuješ to opravdu jako šikana vyznívá. A věřím tomu, že prožíváš hodně nepříjemných pocitů. Nemělo by to tak být, spolužáci se k tobě nechovají dobře a je potřeba aby jim v tom někdo, v pozici autority, zabránil. Moc by mě zajímalo jak dlouho to již trvá a čím to začalo. A také to kdo jsou ti spolužáci, kteří se takto k tobě chovají. Zajímalo by mě co pak prožíváš, co to s tebou dělá a také jestli jsi o tom již s někým mluvila nebo ne. Vědí o tom tví rodiče? Doporučila bych ti udělat první krok tímto směrem. Promluv o tom se svými rodiči a domluvte se na tom, že zajdou do školy za tvou třídní učitelkou. Případně můžeš jít za třídní učitelkou jako první sama a říci jí o tom, co se ti děje. Je potřeba aby učitelka věděla o tom, že se ti to děje a není ti v tom vůbec dobře. Když je na záchodech nápis, tak si učitelé mohou myslet, že je to prostě takové třídní dobírání si jeden druhého a nemusí vědět, že je to vážné. Mohou to považovat za vtip. Proto je potřeba abys o tom s učitelkou, buďto ty nebo společně s rodiči, otevřeně promluvila a řekla jí, že je situaci vážná. Případně by také bylo možné zajít za školním psychologem, pokud ho máte a říci mu o tom, co se ti děje. Měl by pak udělat kroky k tomu, aby se to již neopakovalo. Celkově je prostě nyní potřeba aby ses ozvala. Spolužáci se k tobě takto chovat nesmí a není žádný důvod k tomu, aby tě ponižovali. Je potřeba najít způsob jak se postavíš za sebe a jak se proti tomu, co se ti děje ohradíš. A tak se neboj k tomu využít dospělé. Je to jejich povinnost, ve škole, aby tě ochránili a zabránili druhým v tom, aby se k tobě takto chovali. A jinak tobě nyní doporučuji abys zkusila to, co se děje si brát co nejméně osobně. Zkus si toho nevšímat, nebo jim říci „ať přestanou, že jim by to také nebylo příjemné“.  I když vím, že je to těžké, když jich je proti tobě víc. Můžeš ale o tom promluvit s někým ze spolužáků, kteří jsou na tvé straně a požádat je o radu, co by dělali oni, na tvém místě. Není to tvá chyba ani vina a je potřeba aby ses za sebe v tomto postavila. Máš právo na to, aby to chování spolužáků k tobě přestalo, nikdo ti nesmí ubližovat ani tě ponižovat. Ani ve škole, ani mimo školu. Pokud bys potřebovala o své situaci víc hovořit a raději bys chtěla anonymně. Můžeš použít nějaký z chatů pro děti. Najdeš tam možnost promluvit o tom, co tě trápí, s někým to podrobněji probrat, dostaneš základní rady a podporu. Nejspíš tě také nasměrují na někoho, kdo může tvou situaci přímo, prakticky řešit, tedy někoho ve škole. Ale na tom chatu bude někdo, kdo bude na tvé straně, vyslechne tě a zkusí společně s tebou přijít na možné kroky k tomu, aby se to zlepšílo. Jeden z možných chatů najdeš i přímo na našich stránkách, Centra Locika,  www.detstvibeznasili.cz. Je otevřený denně, od 13ti do 17ti a v sobotu, také dopoledne. Tak ti v tom moc držím palce, aby jsi našla co nejdříve pomoc a úlevu od toho, co tě trápí. Poradce Centra Locika.

  Šikana

  Ahoj,
  mám pocit že asi už není v pořádku to že jeden spolužák, řekl na doučování svý partě kluků že už budu hotová (v sexuálním smyslu) já se směju jen tomu jak jsou hloupý. Potom mi ale ten stejný spolužák ukazoval před obličejem jako že ho honí, on asi není úplné zdravý člověk nebo já nevím, jeho kamarád zase řekl jakoby pro něj že mám vycpaný zadek. Uvědomila jsem si že když nad tím přemýšlím tak mi to vadí. Třídní učitelce jsem už také psala tak snad se to vyřeší.

  Otázky zní:
  Je to už i šikana/blíží se to k ní?
  Je nějaký člověk jako on v pořádku?

  holka, 13 let, 23. dubna

  Milá dívko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že tě spolužáci z tvé třídy obtěžují narážkami v sexuálním smyslu. Rozumím ti, že ti to vůbec není příjemné a že dokonce zvažuješ, zda-li nejde o šikanu. Nejspíš proto, že to na tebe vytváří tak osobně nepříjemný tlak až tě to ponižuje a ubližuje ti to. Je moc dobře, že si to uvědomuješ a ptáš se, nás či třídní učitelky, co můžeš dělat a jak se tomu bránit. Celkově si myslím, že to chování kluků ve třídě může být projev toho, že se u kluků v tomto věku začíná probouzet sexuální zájem a tak ho tímto, nevhodným, způsobem ventilují.  Bohužel to k chování kluků v pubertě může patřit. Tím ale vůbec neomlouvám, že si to dovolí k tobě. Jen to nepovažuju za nenormální. Je ale dobře, že hledáš způsob jak tomu dát hranici a jasně vyjádřit, že ti to vadí. Nejlepší co teď můžeš ty dělat, je ignorovat to, nevšímat si jejich poznámek a vůbec nedávat najevo nějakou svojí reakci. To je to, o co jim jde, aby tě tím uvedli do rozpaků. Když uvidí, že jejich projevy u tebe nic nezpůsobují, tak je to přestane bavit, protože nebudou dostávat tu odezvu, co chtějí. Zkus se co nejvíc vyhýbat jejich přítomnosti, pokud to půjde.  Nebo se v jejich přítomnosti nenacházet sama. Také bych ti doporučila se s nimi teď bavit jen o neutrálních tématech. Počkej také na to, jaké řešení přijde ze strany třídní učitelky a v případě, že nepřijde, bych ti doporučila abys klidně šla za školním psychologem a o té situaci mu řekla. Neboj se. Je tam od toho, aby řešil i takové situace a určitě nebudeš první, komu se to děje a kdo to potřebuje řešit. Tak ti moc držím palce, aby se tvá situace brzy zlepšila. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Co mám dělat když mám šikanu a nechci to řict rodičum učitelce ale někde u nás ve škole sem viděla nadpis školní psycholog k čemu je? předem děkuji za odpověd a pardon za pravo pisné chyby:-(

  holka, 8 let, 8. března

  Ahoj,
  pokud ti někdo ubližuje, může být školní psycholog skutečně někdo, za kým můžeš zajít. Školní psycholog je tu od toho, aby sis s ním popovídal o svých trápeních a abyste na ně společně zkusili najít řešení. Určitě ho navštiv a domluv se s ním, jak tuhle nepříjemnou situaci vyřešit.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Šikana

  Dobrý den poradno!
  Mám obrovský problém se třídou. Oni mě úplně nenávidí. Nesnáší mě tam. Chtějí se mě zbavit. Minulí týden jsem byl služby. Smazal jsem tabuli a oni ji popsali i přes to, že se nesmí na tabuli psát. Jeden kluk zaměřený přímo na mě mi pořád říkal, že mám na podlaze nepořádek. 6ádná učitelka o tom neví. Dělá to o přestávce. Naše třídní to ví. Napsal jsem jí to do slohové práce. Promluvila si se mnou, ale vůbec to nepomohlo. V pátek už to ve škole nezvládám a brečím. Měli jme vyrobit věc do VV. Přidaly se mne. byl to jeden kluk co mě neustále zesměšňuje na zastávce. Byl to spolužák ze staré školy. A jedna holka taky ze staré školy. Tu holku miluji viz můj 1. dotaz. Potom mne vyhodily s týmu a pak nadávaly, že jim nepomáhám. A oni na mne chtějí říct, že jsem nic nedělal a tak, že nedostanu známku. A něco takového už mi dělají půl roku. Řekl jsem to znovu třídní učitelce a ta mi řekla, že si nenápadně promluví s nějakým spolužákem. A to je vše! Mám se prý modlit.(ona učí také náboženství) Co mám dělat? Mám možnost odejít do jiné školy, ale třídy ne, protože tam jsou na mě podobní jako u nás ve třídě. Už to někdy nezvládám. Někdy brečím a jsem naštvaný. Pomoc!

  Kluk, 12 let, 25. února

  Milý pisateli, 

  svěřuješ se poradně s tím, že tě tvoje třída nemá ráda, různým způsobem ti to vyjadřují a dokonce tě nejspíš i šikanují. Zkoušel jsi o tom mluvit se svou třídní učitelkou ale  vůbec ti to v ničem nepomohlo. Naposledy ti učitelka slíbila, že promluví nenápadně s nějakým  ze spolužáků ale zatím to nejspíš neproběhlo. Vnímám, že je ta situace pro tebe moc těžká, nejspíš nerozumíš těm důvodům, co proti tobě spolužáci ve třídě mají. Dokonce se ti to opakuje a zažíváš to v různých třídách. Je moc dobře, že o tom píšeš. Chci ti vyjádřit podporu a pochopení, že ta situace je opravdu hodně náročná a je v takových podmínkách těžké chodit do školy. Doporučila bych ti, abys zkusil všechny možnosti jak o tom mluvit s dospělými. Opakovaně o tom hovoř s paní učitelkou, bylo by moc dobře navštívit i školního psychologa. Školní psycholog by se měl šikanou ve třídě zabývat a má zkušenosti s tím, jak se to nejlépe může řešit. Nejspíš ti také pomůže lépe najít důvody toho, proč se na tebe ve třídě takto zaměřují. A třeba něco z toho půjde odstranit či zmírnit. Doporučuji ti také o tom promluvit s tvými rodiči. Rodiče by pak mohli promluvit s učitelkou a společně se dohodnout na tom, co bude pro tebe nejlepší. Jestli je dobře, abys dál zůstal na této škole nebo školu změnil. Učitelka by jim měla říci, co se ve třídě děje a co je za tím, že se vůči tobě spolužáci chovají takto. Pomoc dospělých nyní je pro tebe moc potřebná. Je potřeba udělat nějaké praktické kroky. Opravdu není dobře, aby pro tebe byla škola takové trápení a je potřeba v tom teď udělat nějaké změny. To, co můžeš nyní udělat ty sám je udržovat si od chování spolužáků odstup. Zkus si toho nevšímat. I když vím, že je to moc těžké. Zaměř se na spolužáky a kamarády, se kterými si rozumíš a se kterými máš vztah dobrý. Zaměř se na to, co rád děláš, co tě baví a čemu rozumíš. Případně na školu a předměty, které máš rád. Vnímej, že tu jsou určitě i osoby, u kterých máš oporu a se kterými ti je dobře. To ti pomůže se od toho trochu odpoutat a také vnímat svou osobní, vlastní sílu.  Pokud budeš potřebovat si o tom popovídat víc, můžeš napsat nějaký chat. Ty jsou anonymní a pomohou ti zde situaci víc rozebrat, podpoří tě  a třeba spolu i přijdete na nějaké možné kroky, které ti nyní pomohou. Například je tu možnost napsat na náš chat, Centra Locika, najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Je otevřený každý den, od pondělí do pátku, od 13ti do 17ti. Nejsi na to sám a určitě najdeš další osoby, které ti s tím, co tě trápí mohou pomoci. Držím ti v tom palce, poradce Centra Locika.

  Šikana

  Ahoj Alíku a spol. Kluci ve škole mi opakovaně nadávají hodně ošklivími nadávkami. Už si snimy nevím rady tak mě mamka nabídla že by mi mohl pomoci psycholog ale toho se trochu bojím ve škole mi docela pomáhá moje nejlepší kamarádka a i kvůli tomu mi nadávají a velice ošklivě se mi smějí (není to jen dětské pošťuchování) už mi to dost leze na nervy. Proto jsem se obrátil na vás

  kluk, 12 let, 22. února

  Milý pisateli, 

  děkujeme za důvěru, je dobře, že ses ozval s píšeš zde o tom, co tě trápí. Popisuješ chování kluků ve škole, kteří ti nadávají ošklivým způsobem a tebe to začíná už hodně znervózňovat. Ano, takové chování vůbec není příjemné a není se co divit, že ti to leze na nervy. Je moc dobře, že si to  uvědomuješ a ozývá se v tobě hlas, že to  nechceš a hledáš možnosti, co s tím dělat. Je také dobře, že ses svěřil své mámě. Je potřeba, aby to někdo dospělý věděl a mohl ti s tím pomoci. Návštěvu psychologa, nejlépe přímo školního, bych ti doporučila. Vím, že to není snadné  a bojíš se toho. Ale školní psycholog s tímto má hodně zkušeností a bude nejlépe vědět, jak postupovat.  Také ti poradí jak se k těm klukům chovat. A nejspíš i celkově podpoří tebe, abys získal větší sebejistotu a uklidnil se. I tím budeš lépe čelit chování ze strany těch kluků.  Můžete za ním třeba jít společně s tvojí nejlepší kamarádkou. Jinak bych ti doporučila bych ti nyní to, aby ses těmto klukům vyhýbal, nevšímal si jich  a zkusil nereagovat na jejich nadávky. Chtějí tě nejspíš vyprovokovat k nějaké reakci, která jim pak dá možnost dalšího „odvetného“ chování vůči tobě. Vím, že je to moc těžké. Ale tím ignorováním si kolem sebe vytvoříš takovou pomyslnou „ochrannou zeď“. A vedle toho, by si toho měl všimnout a  pak zasáhnout někdo dospělý. Může se to třeba udělat tak, že si toho ten dospělý všimne sám a pak kluky upozorní. A pak také i ty sám teď můžeš hledat to, co tě osobně uklidňuje, co máš rád, co ti dává pocit jistoty a sebevědomí. Třeba nějaké tvé koníčky a zájmy, jiní přátelé a pod. Tím posiluješ svou vnitřní sílu a i tím vyšleš k těm klukům takový vzkaz, že se jich nebojíš a z jejich chování si nic neděláš. Zkus hledat to, co ti pomůže být tzv. „nad tím“ a udržovat si od toho odstup. I to je teď pro tebe moc důležité. Pokud by sis o tom, co prožíváš, co se ti děje potřeboval napsat víc, můžeš také využít náš chat Centra Locika. Je to chat pro děti v náročných situacích. Je anonymní a jsou zde poradci, kteří s tebou tu situaci podrobně rozeberou a podpoří tě. Je otevřený každý den, od pondělí do pátku, od 13ti do 17ti. Chat najdeš na www.detstvibeznasili.cz. Nebo si otevři „iporadna“. Tam jsou nabídky i dalších chatů pro děti v náročných situacích. Tak se neboj se ozvat, pokud budeš potřebovat. Držím ti palce ať se tvá situace brzy zlepší. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Šikana

  Zdravím Alíku,

  poslední dobou mám opět problém se spolužáky a nevím co dělat.
  Když kolem určitých lidí projdu začnou pokřikovat že smrdím, nebo hnusné přezdívky.
  Když jdu třeba za spolužačkou která je ve skupince „těch populárních“ tak mě někteří lidé s nadávkami odhání pryč a všude mě pomlouvají.
  V momentě kdy jsem u skříněk řvou na mě přes celou šatnu a když třeba jdu k tabuli tak na mě někdo vždy křikne něco ve smyslu emař jde, nebo slepice.
  Upřímně nechápu co proti mě mají. Nic jim nedělám, jenom se liším.
  Prosím o radu a předem děkuji za odpověď.

  osoba, 14 let, 17. února

  Ahoj,

  je mně líto, že máš problém se spolužáky, kteří na Tvou “adresu” nešetří s posměšky a urážkami, také pomluvami. Nevíš, proč to tak je, nic jim neděláš, “jen” se lišíš, píšeš. Bohužel, jsi svou myšlenku nerozvedla, netuším, v čem se od svých spolužáků odlišuješ. Je možné, že právě toto odlišení, tato jinakost, různost, zavdává podnět k onomu vysmívání.

  Nikdo ale nemá právo se Ti vysmívat, nějak Tě hanobit, urážet, pomlouvat. Nepíšeš, bohužel, ,nic o tom, jak na tyto invektivy spolužáků reaguješ. Nejlepší je, každý takový úsměšek utnout hned v zárodku, nenechat narůstat, je to pak jako malá sněhová koule, která se kutálí svahem, až se na ni nabalí tolik sněhu, že je z ní nakonec lavina, tedy v Tvém případě přibývání posměšků a různých invektiv.

  Věřím, že Tě jednání spolužáků zraňuje. Přemýšlím, zda jsi na to všechno sama, či ses někomu svěřila (třeba rodičům, kamarádům, učitelce, školní psycholožce nebo výchovné poradkyni) a máš jejich podporu. Pokud tyto zraňující situace nejsi schopná zvládnout sama, měla by ses svěřit blízkým dospělým, kterým věříš, a ti by měli zasáhnout a dosáhnout nápravy. Opravdu nikdo nemá právo beztrestně urážet druhé. Můžeš se obrátit i na naši linku důvěry Modrou linku – www.modralinka.cz, kde najdeš možnosti kontaktů. Fungujeme bezplatně a non stop, rádi se Tvému problému budeme věnovat tak, aby se situace ve škole zklidnila a Tebe přestala trápit.

  Přejeme Ti, aby se zlepšila atmosféra ve škole, aby ses tam mohla lépe cítit a lépe se Ti tam i dýchalo.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj poradno,

  Poslední dobou mě trápí jeden problém. Jde o to, že v naší škole je jedna holka, která chodí sice do vyšší třídy takže ve škole se moc nepotkáváme ale máme stejnou cestu ze školy, a před pár týdny za mnou ta holka jen tak přišla v autobuse a začala si se mnou povídat. Bylo mi to trochu divné, že se se mnou baví když sem od ní o dost mladší ale stejně jsem se s ní bavila taky. Ale poslední dobou se mi najednou začalo stávat, že jsem tu holku viděla jak sedí v autobuse s jednou svojí kámoškou a slyšela jsem, že si povídají o mně. Nejdřív mi to bylo vcelku jedno ale pak jsem slyšela, že mně ta holka začala strašně pomlouvat a říkat o mně hrozný věci. Bylo mi z toho do pláče a jednou když si mně v tom autobuse všimla, tak za mnou přišla a začala se mně s tou kamarádkou ptát na různý nepříjemný otázky na které my bylo blbý nebo hrozně nepříjemný odpovídat. Tohle stejné se mi ted stává skoro každý den a je to pořád horší. párkrát se mi dokonce stalo, že na mě ta holka počkala třeba v jednom obchodě, který máme blízko školy nebo blízko autobusové zastávky a ptala se mně zas na ty samý věci a párkrát mi dokonce řekla že si o mně všichni myslí, že jsem blbá a divná. Bylo mi z toho hrozně, a od té doby se bojím chodit do školy, protože mám strach kde by na mně zase mohla počkat a nadávat mi. Nikdy bych jí nedokázala říct, že mi vadí to jak se chová, protože by proti mně mohla spiknout celou svoji i moji třídu. A bojím se to říct i dospělým protože si myslím, že by jim to přišlo jako blbost.:-(

  Děkuju moc za odpověd

  holka, 12 a půl let, 1. února

  Milá pisatelko,

  děkujeme za důvěru se kterou se obracíš na poradnu. Je moc dobře, že jsi se ozvala a napsala o tom, co tě trápí. Popisuješ chování starší holky vůči tobě, která tě neustále napadá nepříjemnými otázkami, posmívá se ti a pomlouvá tě před ostatními. Podle toho, co píšeš to na mě dělá dojem, že už jde o psychickou šikanu. Moc bych ti v tom doporučila přeci jenom kontaktovat někoho dospělého. Její chování vůči tobě je naprosto nepřípustné, není dobře, že to dělá a nejspíš si s tím sama nepomůžeš, pokud o tom neřekneš někomu staršímu. Je potřeba té holce důrazně říci, že si to k tobě dovolit nesmí. Právo je na tvé straně a není důvod aby se proti tobě postavila i tvá třída. A pokud máš obavu, že se nakonec proti tobě obrátí i další osoby, včetně tvé třídy, tak  tě chci moc povzbudit v tom, aby ses nebála to oznámit své třídní učitelce. I když máš strach a je to pochopitelné. Ale je to situace, kterou je potřeba řešit ze strany dospělých. Zkus o tom také říci tvým rodičům a případně mohou učitelku informovat oni. Je to situace která není žádná „blbost“, jak se obáváš ale opravdu závažná věc. Chodíš do školy se strachem, bojíš se, jak se to bude dál vyvíjet, bojíš se toho, že se proti tobě obrátí další osoby. Tohle by se ti nemělo stávat a proto je potřeba aby se tě silnější osoby, tedy dospělí, zastali. Moc ti v tom držím palce. Poradce Centra Lociky.

  Šikana

  ahojky Alíku a spol. Mám problém ve škole máme kluka kterej mi nadává a šikanuje co dělám jednou vytáhl na mně rybičku (nůž).Řekla jsem to učitelce ta stím nic neuďelala mamce jsem to řekla taky ta mi rěkla že pujde až bude problém. Holky u nás ve škole říkaj že se mi líbí a já jim říkam že ne řikam jim co se mi stalo a o ni se mi smňejou poslala jsem jim to co mi napsala jedna spolužačka a ty další se mi vysmáli .Ten kluk mně strká chodí zamnou . a já nevím co snim dělat.Při tíhle správě normalně brečím a cítim že uz mi někdo nepomůže... zádam vas prosím o pomoc....;-(;-(;-(8=

  holka, 11 let, 18. ledna

  Milá pisatelko, 

  je dobře, že o tom, co se ti děje píšeš. Věřím ti, že je to opravdu těžká situace. Chování toho kluka vůči tobě vůbec není dobré a neměl by si to dovolovat. Je mi líto, že to nechce řešit ani učitelka ani tvoje máma. Doporučila bych ti jim to znovu a víc důrazně říci. Opravdu je upozorni na to, že to je šikana, která ti vadí a požádej je aby ti v tom pomohly. Nejspíš je potřeba toho kluka napomenout a říci mu aby si to už k tobě nedovoloval. Můžeš také zkusit se ohradit proti jeho chování přímo ty sama. Upozorni ho na to, ať s tím přestane. Určitě si jeho chování vůči tobě všiml i někdo další z vašich spolužáků. Třeba nějaká z tvých kamarádek u toho byla, když do tebe strkal. Tak se s ní o tom pobav, jestli to viděla, co si o tom myslí a co by dělala ona na tvém místě. Mluv o tom s druhými. A třeba si všimni toho, jestli se takto chová i k někomu dalšímu a s touto osobou se můžeš proti němu spojit. Případně můžete jít za učitelkou pak společně. Ale určitě to nevzdávej. I když učitelka nereagovala na poprvé, upozorni jí na to opakovaně. Nemusíš si to nechat líbit. I když ti věřím, že to  není jednoduché, zkus to. I ten kluk, když uvidí, že se mu můžeš bránit, tak tě bude víc brát vážně a nebude si to dovolovat. Postav se za sebe. A pokud to nepomůže, neváhej, na to upozornit někoho dospělého - učitelku, školního psychologa, rodiče, nebo klidně napiš i řediteli školy. Ale je moc důležité se ozvat. Tak ti v tom držím place. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Ahoj, dneska tu píšu po dlouhé době s něčím, co mě hodně trápí :(
  Ve škole mám kamarádku (budem jí říkat Kája). No a myslím, že kvůli lidem v naší třídě se celkem trápí a kvůli tomu se trápím i já. Myslím, že to co jí dělají by se dalo popsat slovem psychická šikana. A zasahuje to i do mě. Mě se smejou že se s ní bavím, že se jí dokonce občas zastanu (nemluvím o tom, že na mě pokrikuji celkem hanlivě, nadávají mi, ignorují mě, pomlouvaji me, smejou se mi atd. Ano, jenom proto že se bavím s Kajou). No já to jakože ještě celkem ustojim. Občas teda kvůli tomu brecim. Například včera v těláku jsme hráli přehazovanou vždycky dvojicky proti dvojici, já byla s Kajou no a jedna dvojice nevychazela, tak učitelka poslala k nám jednu z hlavních akterek- té budem říkat Týna. Ona nám schválně kazila hru, jen proto že byla s náma, protože jsme prý blbé a chce hrát jenom s tím s kým se baví a že neumíme hrat nic (mimochodem zas tak blbě jsme nehrály). Asi si dokážete představit jak jsme se cítili s Kajou. Učitelka ji pak poslala na lavičku, protože nám to kazila hodně a dala jí 5. Dneska to Týna završil tím, že si s další spolužačku (například Lucka) včera dvě hodiny posílaly hlasovky jak jsme blbé (spíš teda Kája, ale i já protože se s ní bavím) že za to můžem my že dostala tu pětku a jakože je ta učitelka padlá na hlavu a celý den to říkala jakože: pov chceš být se svýma kamarádkama a dostaneš pětku. Jako haló? Mimochodem, ostatní se Týny zastávaly že má pravdu. No nic, vraťme se ke Káje. Další spolužák (říkejme mu Pavel) si dělá pořád a dokola srandu z toho kde Kája bydlí a z jejiho druhého jména. Pokrikuje na ni, směje se jejímu jménu, furt má blbé připomínky, že nic nedokáže, že je jen šprtka, že je hnusná atd. V občance jsme dělali prezentaci a ona tam dala jméno starosty její obce a teď si dělá Pavel srandu že s ním chodí. V matice jí Lucka s Týnou přes Pavla posílaly věci typu Evžen a Kája láska for ever atd. a strašně se tomu smáli, přitom Kája skoro brečela a pak jí říkaly že je citlivka. Dneska když jsme šli na oběd (skupina kde je Kája měla hodinu a my šli na oběd) tak se bavily Pavel s Luckou, Týnou a ještě s jednou holkou a mě odstrcily a já šla potichu za nimi. Povídali si o Káje, o kom jiném že ano a o tom jak je hnusná, odporná, že by měla se sebou něco dělat, jak je blbá, smáli se všichni dohromady Káji, pak si přes mobil dělali Photoshop jak by vypadala Kája s tím starostou atd. No a takhle je to každý den. Mimochodem, když Pavel řekl Káji že to posílají Lucka s Týnou tak nevěřila ale pak se k tomu nějak přiznaly v chatu. A já nevím jak ji pomoct. Učitelce to říkat nechci protože ještě s Luckou se jakože celkem bavit dá a není to hlavní akterka jenomže bych si celou třídu postvala proti sobě. Co mám dělat abych Káji pomohla? Děkuji předem moc $>

  holka, 13 let, 6. ledna

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru. Je moc pěkné, že se zajímáš o svou spolužačku, je ti jí líto a hledáš způsob jak jí pomoci. Myslím, že to nazýváš správně „psychická šikana“. Sděluješ, že to, co se děje tvé spolužačce na tebe dopadá a občas se kvůli tomu trápíš. Ale jde ti nyní především o to, jak pomoci Káje. Určitě se zkus nejdříve zamyslet nad tím, proč právě tebe to tak trápí. Čím to, že se to na tebe občas přenáší a trápíš se tím. Samozřejmě je to moc dobře, že jsi citlivá a pozorná a ty sama by ses nejspíš podobně jako spolužáci ke Káje nikdy nechovala. Ale možná tu je i něco, díky čemu jsi na to co se jí děje citlivá, jako by se to dělo tobě. Možná tu je něco v čem jste si podobné. Možná i ty sama jsi zažila to, že ti druzí nějak ubližovali. Třeba se to už neděje ale to „ psychické zranění“ v tobě stále je a teď ti to ta situace s Kájou připomíná. Doporučila bych ti se nad tím víc zamyslet, a uvědomit si to sama u sebe. Zkus si sama pro sebe odpovědět na otázku „čím to je, že mě to tak trápí a mrzí“. A případně si o tom s někým promluvit. A třeba přijdeš na nějakou souvislost. A to poznání pak trochu uleví tobě. A pokud jde přímo o Káju, tak bych ti doporučila jí motivovat k tomu, aby i ona sama  se o to, co se jí děje, začala víc zajímat. Snažila se tomu porozumět a hledala cestu jak si s tím poradit aby se jí to už nedělo. Zkus si s ní o tom promluvit. Třeba přijdete i vy dvě spolu na nějaké možnosti změny jejího chování, tak aby to ve spolužácích nevzbuzovalo ten posměch. Třeba si i ona sama uvědomí, že by mohla dělat některé věci jinak. Třeba i ty sama vidíš v některém jejích chování důvod, proč pak přitahuje tu negativní pozornost. Tak jí na to zkus přátelsky upozornit. Zkus jí ale také vyjádřit to, že pro tebe kamarádka je, že za ní stojíš a jsi na její straně. To jí povzbudí a třeba motivuje k tomu, aby sama sobě víc věřila a vystupovala víc sebejistě. Ale určitě by bylo dobré, aby i ona sama třeba napsala do poradny. Nebo může napsat na náš chat Dětství bez násilí (najde ho na www.detstvibeznasili.cz), kde poměrně často s dětmi řešíme podobné problémy. Je potřeba aby i ona o tom víc přemýšlela a mluvila. A získala si tím tzv. náhled na to, co a proč se jí děje. A pak lépe přijde na to, jak se tomu bránit. Tak vám oběma držím palce. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Dobrý den
  Líbí se mi jedná holka ale nejspíše trochu chodí s hubeným a svalnatým klukem já trochu svaly mám ale jsem trochu obézní. Ale ten kluk mě pořád mlátí dal jsem mu pěstí ale nepomohlo to.
  Děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 27. prosince 2021

  Milý pisateli,

  děkujeme za důvěru. Píšeš o tom, že se ti líbí jedna holka, o tu má ale zájem i jiný kluk. Ale ten tě stále bije. Nejspíš se nás teď ptáš na to, jak se máš vůči tomu klukovi bránit. Je vidět, že se jen tak nedáš, také jsi mu dal pěstí a ukázal mu, že se umíš bránit. To je dobře, že jsi mu to ukázal, přestože to nepomohlo úplně. Je dobře, že jsi mu ukázal, že se umíš bránit. V dalším fyzickém konfliktu ale teď už asi pokračovat nechceš a raději bys chtěl aby ti ten kluk dal už pokoj. A ty se s ním už nemusel dál prát. Bylo by teď lepší ho začít ignorovat, vyhýbat se mu, nedávat mu příležitost k tomu, aby na tebe útočil. Předpokládám, že to dělá jen když tě někde potká o samotě. Můžeš mu to rázně říci, ať tě nechá být, že nechceš stálé konflikty. Mohou se tě třeba zastat v tu chvíli i tví kamarádi. Zkus jim o tom říci, co se ti děje. A pokud toho ten kluk nenechá, tak bych ti doporučila se obrátit na třídního učitele, ten by mu měl domluvit. Případně to můžeš říci rodičům a ti to řeknou učiteli sami. A máš pravdu, že situace, kdy chodíš do školy ve stálém napětí, kvůli fyzickým útokům jiného kluka, není vůbec dobrá. A může se podepsat i na tom, jak se celkově ve škole soustředíš a jak ti to jde. Možná to chování kluka už i hraničí s šikanou. Proto ti doporučuju o tom mluvit i s někým dospělým, kdo se tě v tom pak může zastat. Ubližovat ti nikdo další nesmí. A tak se neboj a zastaň se sám sebe. Máš na to úplně právo.
  Tak ti v tom držím palce, ať se ta situace brzy zlepší.
  Poradce Centra Locika

  Šikana

  Ahoj Alíku a spol.
  Právě teď jsem v 6. třídě a mám tu jeden neobvyklý problém.
  Šikanuje mě holka.(spíš hodně škárlý a žárlý) Chápu že to je neobvyklé, ale to co mi dělá je podle mě už hodně "přes čáru". Začalo to obyčejnou, v té době ještě kamarádskou procházkou. Vyšli jsme si ven a první co jí napadlo bylo to, že by si mohla udělat ze mě srandu a strčit mě do keře. Jenže jsem si o ten keř zatrhl bundu. Což moji maminku doma dost rozčílilo. Bundu jsem si zašil a čekal jsem že bude vše v pohodě. Prostě se mi jenom omluví a já řeknu že omluvu přijímám. Nic víc a nic míň. Jenže se mi neomluvila a ještě si někde rozpárala bundu. A svedla to na mě s tím, že jsem ji to roztrhl já. To však nebyla pravda a její maminka to nějak extra neřešila. Proto jsem to doma řekl s tím že si to celé vymyslela. To však ještě nebylo vše. Z nějakého neznámého důvodu mě začala dávat nejdříve mírné pohlavky, později facky. To už se však přestalo líbit mě a mé mamince, proto jsme to řekli mamince té holky. Maminky se mezi sebou domluvily, že se nebudeme spolu stýkat. Že se maximálně pozdravíme a nebudeme se sebou nadále komunikovat. Vše bylo v pohodě až do té doby co se mě začala líbit nějaká holka že třídy. To se nejspíš nelíbilo té holce co mě otraovala a začala mě místo facek kopat. Kopali mě do míst kde je to klukům nejvíce nepříjemné (nejspíš tušíte). To však jí ještě nestačilo a našla si "posily" které ji pomáhali mě v podstatě (když to řeknu přehnaně) zneškodnit. Začlo to tím kopáním. Také jsem nezmínil že to kopání začalo už s těma holkama které ji pomáhaly. V podstatě mě nakonec začaly voňet holčičími parfémy a házet věci do odpadkového koše. Jediná má otázka je, co by jste dělali v mém případě? A jak bych se měl zachovat aby se to co nejdříve řešilo?Děkuji. Předem se omlouvám za všechny pravopisné/gramatické chyby Matyáš

  Kluk 12 let, 14. prosince 2021

  Milý Matyáši,

  děkujeme za důvěru s jakou se svěřuješ do poradny. Je moc dobře, že jsi napsal. Popisuješ chování spolužačky, které ti přijde, že přesahuje tvé hranice. Kamarádka tě bezdůvodně fackuje, kope nebo strká. Nerozumíš tomu, proč to dělá, proč tě musí stále takto otravovat. Dokonce se do toho už musela zapojit tvoje maminka a dohodnout se s její maminkou. Očividně to ale v chování té holky nic nezměnilo. Nejspíš bude potřeba jí opět a víc důrazně domluvit, aby to přestala dělat, že ti to je nepříjemné. Mohl bys o tom říci ještě jednou své mámě a požádat jí, aby to řekla mámě tvé kamarádky a ta jí víc domluvila. Můžeš na to upozornit i přímo tu kamarádku a požádat jí ať toho nechá. Řekni jí, že je ti to nepříjemný, ať přestane. Můžeš na ní být přísný a důrazný. Prostě se za sebe postav. Pokud to nepomůže, tak můžeš upozornit na její chování třídní učitelku. Protože její chování se dá už nazvat i šikanování. A o tom by měla učitelka vědět. Je teď potřeba aby si ta holka uvědomila, že její chování vůči tobě je nepřípustné a nemůže si dělat co chce, když tobě se to nelíbí. Tak ti přeju hodně odvahy a sil se za sebe postavit, i když chápu, že to nemusí být jednoduché a že třeba bereš ohled na tu holku,protože je holka. Ale ani jako holka si k tobě nesmí dovolovat to, co si dovoluje.
  Poradce Centra Locika

  Šikana

  Dobrý den všichni,
  Mám takový dotaz jestli je toto začátek šikany V sobotu večer jsem se zastala jednoho kluka(říkejme mu stůl) v naší skupině na WhatsAppu. Oni se.mu posmívali a uráželi ho. Dnes jsem šla do skoly a říkaly nahlas u mě ó můj stůl.a pak kolem mě prošel kluk ze třídy který tu hádku začal (třeba had) a on řekl tobě se líbí stůl viď. Pak mi chvilku před hodinou dál šlupku od mandarinky na lavici a já ji už samozřejmě nestihla vyhodit. Také had udělal to že na obědě řekl. Hej pojďme všichni před ní (myslel mě) a tak jsem byla až na konci fronty. Když jsem byla v šatně a chtěla jít domů tak mi řekl uhni v*le a strčil do mě (to ale dělá často).
  Všem děkuji za každou odpověď.

  holka, 11 let, 13. prosince 2021

  Milá pisatelko,

  děkujeme za důvěru s jakou se svěřuješ poradně. Popisuješ chování spolužáků vůči sobě a ptáš se zda-li se už nejedná o začátek šikany. Ano, to, co popisuješ, opravdu jako začátek šikany vnímám. Chování toho kluka vůči tobě, i dalších osob, které on proti tobě posílá není vůbec dobře. Doporučila bych ti na to upozornit někoho dospělého ve škole, třeba třídní učitelku nebo školního psychologa. Je potřeba zabránit tomu, aby se to nezhoršovalo. Zkus tomu klukovi naznačit, že si to nenecháš líbit, ať s tím přestane. Zkus se ozvat a zastat se sama sebe, tak jako ses dokázala zastat toho kluka na skupině Whats App. A pokud budeš potřebov můžeš o tom napsat víc třeba na náš chat. Je určený pro děti v podobných situacích, jako je tato. Mohla by sis o tom s někým více popovídat a najít třeba společně něco, co by tomu pomohlo. Chat najdeš na našich stránkách www.detstvibeznasili.cz. Mocti v tom držím palce.

  Poradce Centra Locika

  Šikana

  Dobrý den, co mám dělat, když moje sestřenice mě pořád šikanuje? Pořád mě bije a nadáva mi
  POMOCCCC!!

  Milý pisateli/pisatelko

  nejspíš jde o moc těžkou situaci a je dobře, že se s tím svěřuješ. K tomu, abych ti mohla nyní napsat bližší odpověď bych potřebovala mít o tom více informací.  Každopádně ale takto, z toho, co píšeš, mě napadá, že by to měl vědět někdo z dospělých, v rodině. Zkus na to upozornit třeba své rodiče, nebo babičku s dědou. Třeba teď v první chvíli pomůže, když sestřenici někdo důrazně domluví aby to nedělala. Můžeš se vůči ní ohradit i ty sama/sám. Nejspíš tu je  ale nějaký důvod, proč se nedokážeš sestřenici bránit a necháš si to líbit. Možná jsi mladší než ona, možná se cítíš být slabší a pod. Zkus se i nad tímto zamyslet, čím to, že si tohle může sestřenice k tobě dovolit. Co je za tím, že si to necháváš líbit a nevrátíš jí to. Možná by to pomohlo, kdyby se proti jejímu chování ohradil/la. Tak i to zvaž. Pak můžeš požádat o pomoc nějaké své kamarády, nebo sourozence. Pokud je máš. I oni se tě mohou zastat a sestřenice si to třeba už víc nedovolí. Tak to jsou takové první nápady, které mi přicházejí na mysl, když si čtu, to, co jsi napsal/napsala. A moc ti držím palce, ať to se sestřenicí co nejdříve dobře zvládneš. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Dobrý den Alíku a spol jeden kluk asi řed měsícem do mě v šatně začal kopat řešilo se to ,ale ten kluk řekl nesmysli otom ,že jsem na něj ječela a mlátila vivázl bez jakékoli schůzky s rodičemi a bere to jako srandu a já se bojím že se to bude opakovat co mám dělat?

  holka, 9 let, 22. listopadu 2021

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru se kterou se svěřuješ poradně a moc tě chválím, že ses ozvala. To, co ti udělal ten kluk vůbec není dobře a máš oprávněně strach, že se to bude opakovat. A máš pravdu v tom, že se to mělo lépe řešit, třeba i schůzkou s rodiči. Určitě bych doporučila o svém strachu z tohoto kluka říci rodičům a své třídní učitelce. Je možné, že tento kluk má problémy v chování ke spolužákům i jinde a učitelka bude jeho chování více sledovat. Má takové chování i vůči někomu jinému? A co tvé kamarádky, vědí o tom, co se ti stalo a jsou případně schopné se tě zastat a pomoci ti s tím? Ty sama se  teď zkus vyhýbat situacím, kdy bys mohla být s tím klukem někde sama, třeba v šatně nebo na chodbě. A rozhodně nemlč, pokud ten kluk bude mít třeba i jen náznaky nějakého podobného chování vůči tobě, nebo ti třeba bude ubližovat slovně. Běž to vždy říci třídní učitelce. Učitelka má povinnost zajistit aby se děti vůči sobě ve škole agresivně nechovaly. Tak tě ještě jednou chci povzbudit v tom, aby sis to nenechávala líbit a našla i příště, případně někoho dospělého komu to půjdeš říci, tedy především učitelku a rodiče. Moc ti ale držím palce abys tuto zkušenost už mít nemusela.

  Poradce Centra Locika