Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Nemoce

  Ahoj!
  Teď když je karanténa, tak se dost často nudím i když je pravda, že dostáváme úkoly ze školy, ale i tak. Proto prosím o pár tipů, co bych mohla dělat a čím se zabavit. A budou normálně letní prázdniny? Já teda doufám, že jo, ale člověk nikdy neví. Jak asi přibližně dlouho budou školy zavřené? Chápu, že to nikdo asi neví, ale přibližně. Může se chodit ven, když je ta karanténa? Je koronavirus opravdu, tak nebezpečný? Mně přijde, že už to trochu přehání! Ale nevím... Jak dlouho bude trvat než se to dá opět všechno do pořádku? Přibližně, chci vědět, jestli to bude trvat třeba měsíc nebo třeba rok. A to ne asi všechno. Budu moc ráda když mi odpovíte a klidně napište něco víc o tom koronaviru.
  Moc děkuji a doufám, že jste všichni zdraví!

  holka, 13 let, 17. března 2020

  Ahoj,
  úvodem tě mohu ujistit, že současná situace je velmi nepříjemná nejen pro děti, ale i pro dospělé.
  Až budeš mít hotové úkoly ze školy, můžeš se například podívat do učebnice o několik stránek dopředu, co byste měli probírat dál. Nebo si můžeš číst nějaké knížky, ke kterým ses už dlouho nedostala pro nedostatek času. Nebo můžeš dělat doma i jiné věci, ke kterým ses pro nedostatek času nedostala.

  Přímo karanténa se týká vybraných lidí, kteří byli pozitivně testováni nebo se vrátili z rizikových oblastí, a ti by neměli vůbec vycházet z bytu, a karanténa se taky týká některých obcí na Moravě v okolí Uničova. Pro ostatní lidi platí ne přímo karanténa, ale trochu mírnější opatření, tzv. omezení pohybu. Povolené jsou cesty do práce a z práce, k lékaři a na nákup potravin, ale taky vycházky do parku nebo do přírody. Takže ven se může. Ale jen sama nebo s rodiči nebo s někým, s kým bydlíš. Rozhodně to neznamená, že můžeš na hřiště s kamarádkami! Škola je zrušená právě proto, aby se lidi nepotkávali a tím se omezilo šíření nákazy.

  Jak dlouho budou školy zavřené a jak dlouho potrvají ta opatření, to v současné době neví nikdo. Myslím, že ani ministerstvo školství a krizový štáb. Je pravděpodobné, že celý problém je teprve na začátku a zatím se neví, jak se bude vyvíjet dál.

  A ano, koronavirus je nebezpečný. Není tak nebezpečný jako středověké morové epidemie, ale pravděpodobně je nebezpečnější než to, co zatím známe. Zprávy ze zemí, kde to začalo dřív než u nás, jsou velmi varující a znepokojivé. Jedním z problémů je, že proti této nové nemoci zatím nejsou léky, takže lékařům nezbývá nic jiného, než ty, kteří mají zasažené plíce, nějak udržovat při životě například umělou plicní ventilací, ale jinak pro jejich uzdravení moc udělat nemohou. A v zemích, kde došlo k příliš rychlému rozšíření, přestala stačit kapacita nemocnic a zdravotních zařízení, takže tam umírají i lidé, kteří by to při včasném ošetření přežili, a taky se tam pak nemohou starat o nemocné s úplně jinými nemocemi, kteří lékařskou péči nutně potřebují.

  Jestli ta opatření jsou přehnaná, to se ukáže za pár týdnů. Ale kdyby se ukázalo, že byla nedostatečná, tak by už mohlo být pozdě.

  A jak dlouho to potrvá, to se dá těžko odhadnout. Optimistické odhady říkají, že za měsíc by to mohlo být lepší, ale možná to bude spíš déle. Určitá šance je, že se snad časem vymyslí nějaký lék, nebo že se ukáže, že nějaký existující lék na to pomáhá. Ale to není záležitost na týden nebo dva, to jsou taky měsíce.

  Co se týče letních prázdnin, i kdyby se u nás situace zlepšila, je dost pravděpodobné, že ještě nebude možné cestovat do zahraničí, kde je situace horší než u nás, a že se budou muset zrušit objednané zahraniční dovolené.

  Je mi líto, že jsem tě asi nepotěšil, ale snad to dobře dopadne.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Nemoce

  Ahoj. Dneska se tady prostě potřebuju svěřit protože vám jako pořádně důvěřuju. No k věci, prostě moje prateta má manžela (mojeho prastrejdu) a on má už asi 4 roky nějaké zdravotní problémy a v posledním roku začalo něco být i s jeho myšlením že prateta z toho byla tak psychicky na dně že si pronajala vlastní byt. Asi tři měsíce to takto fungovalo, jenomže tak před dvěma týdny jsem zaschlechla něco že se prateta nějak divně zachovala ale nějak jsem v tom nepátrala. Jenomže dneska ráno jsem se probudila a slyším mluvit babičku s mamkou o tom že prastrejda ne už v nemocnici. Nic moc jsem nezachytila a kdybych měla být upřímná, tak jsem za to ráda. Jenomže teďka jsem si v normálu jedla zmrzlinku a že pak půjdu na trénink když v tom zavolala že prastrejda je asi na přístrojích. No a ve mě se prostě svírá úzkostný pocit, zrovna teď když jsem byla po dlouhé době zase šťastná. Jak se mám z tohoto dostat? Děkuju $>

  holka, 12 let, 9. července

  Ahoj,
  píšeš, že má strejda nějaké zdravotní problémy. Pochopila jsem, že vlastně moc netušíš, co se děje. Úzkost může pramenit i z toho, že nemáme dostatek informací o nastalé situaci. Proto mě napadá, že by možná pomohlo promluvit si s rodiči o tom, jak to s prastrejdou vypadá. A zároveň se pobavit i o tom, co to v tobě vyvolává. V takových chvílích je fajn mít podporu blízkých.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Nemoce

  Dobrý den, tahle otázka nebude přímo na mě, ale bude směřovaná na mojí nejlepší kamarádku. Momentálně je v Jánských lázních kvůli skolióze, je tam už 6 týdnů, a zhubla za tu dobu 4kg, (prý tam vaří málo a ještě k tomu hnusně). No, ale problém je ten, že asi před týdnem ji začalo tak 4 za den téct z nosu krev. Ještě za lékařem nebily, což je chyba, ale říká že za týden 6.6 už půjde domů. Ale já se o ní bojím, nechci aby měla nějaké potíže, a sice nejsem odborník ale příjde mi že tohle je nějak špatně. Děkuji za vyslyšení a za případnou pomoc.

  kluk, 14 let, 30. května

  Ahoj,
  vidím, že ti na kamarádce záleží. Chápu, že máš strach, krvácení z nosu 4x za den není zrovna málo. V lázních by měl být k dispozici lékař, zkus kamarádce napsat, že by se mu měla s krvácením z nosu svěřit, pokud to ještě nepřešlo. Případně se může poradit se svým obvodním lékařem. Pokud i přesto nebude chtít o problému lékaři říct, je to její rozhodnutí a ty ho zkus respektovat.
  Měj se krásně.
  Péťa

  Nemoce

  Proč je nutné očkování?

  Ahojky, mám tady takový menší problém, teda spíš že něčemu tak trochu NEROZUMÍM. No k věci: jak všichni dobře víme, nějaký ten pátek už je tu s náma koronavirus. A teď je tu i očkování. Lidi se rozdělili na takové dvě skupiny: ti co chcou očkování a ti co jsou odpůrci očkování. Naše rodina je teda odpůrce očkování, zvlášť po tom co se objevují takové ty například sraženiny po očkování a já nevím co všechno. Od nás je fakt naočkovaný jen jeden člověk z rodiny: sestra mojí babičky. No ale protože ty vakcíny jsou nové a nejsou ozkoušené tak prostě zbytek naší rodiny nebude naočkovaný. Jenže co tak čtu tak lidi do toho očkování tak trochu nutí. Ale proč, vždyť to se nesmí. A taky se trochu bojím co to bude mít za dopady protože nebudeme moct cestovat a spustu dalších věcí....ale naočkovat bych se taky nenechala. Moje otázka teda zní: proč ti lékaři a všichni tito lidi tak do toho očkování nutí a proč tady přestává demokracie? Proč tohle všechno?
  PS: samozřejmě neříkám že situace není vážná. Před lékařema se skláním a obdivuju je, takže to prosím nemyslete zle

  holka, 12 let, 20. května

  Ahoj, zcela správně se zajímáš o to, jak věci fungují. Očkování je jedno z největších témat současnosti, a šíří se kolem něj řada mýtů. Tak tomu ostatně bylo už v 19. století, kdy vědci objevili první vakcínu (proti pravým neštovicím, virovému onemocnění, které zabíjelo skoro třetinu nakažených). Pravé neštovice se podařilo díky očkování vymýtit na celém světě v roce 1980. Jde o úžasný úspěch: protože očkování proti pravým neštovicím proběhlo globálně, po celém světě, tato nemoc již neexistuje a ročně na ni neumírají ani miliony, ani tisíce, neumírá na ni už nikdo.

  Píšeš, že u očkování proti covidu se lidé „rozdělili na dvě skupiny“, ale tak to není, respektive je to příliš zjednodušující. Je tu minimálně šest skupin:

  1. lidé, kteří už se nechali očkovat
  2. lidé, kteří se chtějí nechat očkovat a čekají na termín (to jsem třeba já)
  3. lidé, kteří vyčkávají, jak se věci vyvinou
  4. lidé, kteří se nechají očkovat, pokud to pro ně bude mít výhody a bude to pohodlné (nechtějí s tím mít práci navíc)
  5. lidé, kteří nevěří lékařům obecně
  6. lidé, kteří došli k názoru, že covid neexistuje, nebo že covid není nebezpečný.

  Myslím, že rozumím všem skupinám. Ale šestá skupina (lidé, kteří si myslí, že covid není nebezpečný) se bohužel plete. Rád bych napsal, že covid není nebezpečný (sám jsem si to kdysi myslel), ale prostě to není pravda. Covid je nebezpečný, a je teď díky novým variantám ještě nebezpečnější, než předtím. Umírají na něj nyní mladší lidé, než v roce 2020, a dokonce i děti už mají těžší průběh.

  Lidé často posuzují očkování izolovaně. Mají pocit, že pokud očkování není 100% bezpečné, tak je lepší se mu vyhnout. A pak stačí, že jeden člověk z milionu měl sraženiny krve, a v jejich očích je očkování nebezpečné.

  Ale to je sice pochopitelný pohled, ale mylný. Očkování musíme vždy srovnávat s tou nemocí, proti které očkujeme. Tedy v tomto případě srovnat očkování s covidem. Když to hodně zjednoduším, tak si vezmeme milion neočkovaných lidí a milion očkovaných lidí. Z milionu očkovaných bude mít jeden sraženiny krve (což je nepříjemná a někdy i vážná komplikace vyžadující pobyt v nemocnici) a stovky tisíc z budou mít po očkování jeden den bolavou ruku a budou několik dní trochu unavení (a také několik dní po očkování nemohou pít alkohol).

  A teď se podíváme na milion neočkovaných lidí. No, v České republice z milionu náhodně vybraných lidí: 160 tisíc jich mělo covid, 20 tisíc jich mělo opravdu vážný průběh vyžadující hospitalizaci, desítky tisíc mají i půl roku po onemocnění citelné následka a tři tisíce zemřelo na komplikace s covidem.

  Představ si, že si můžeš vybrat, do které skupiny půjdeš. Skupina A má šanci jedna z milionu, že zemře a a celkem vysokou šanci, že je bude jeden den bolet rameno.

  Skupina B má šanci tři tisíce z milionu, že zemře, a budou tam desítky tisíc těžkých průběhů a dlouhodobých následků.

  Kromě toho jsou tu dopady celospolečenské. Když se podaří, aby byla očkována většina lidí, epidemie covidu už se na podzim nevrátí. Nebudou se muset zavírat obchody a školy. Lidé nebudou přicházet o práci a živobytí. Pokud ale nebude dost lidí očkovaných, tak se epidemie může vrátit a státy, které nebudou mít dost očkovaných, na tom budou zase špatně. Třeba ne tak špatně, jako na tom bylo Česko na podzim 2020, ale bude opět nutné zavírat, zůstávat doma, nosit respirátory atd.

  Takže ano, stát „tak trochu nutí“ lidi k očkování, stejně jako nás „tak trochu nutí“ být v autě připoutaní (přestože když se pásy zaváděly ve 20. století, bylo řada lidí proti a psali, že se „nenechají státem spoutat“). Připoutání (očkování) prostě zachrání tolik životů, že se to vyplatí. Jednotlivci i společnosti.

  Nemoce

  Zdavím mán důvodné podezdření že trpým bipolární poruchou a netuším jak to říct rodičům samozřejmĕ bych jim zo chťel říct tak aby jsme si to šli ovĕřit

  Ďekuju předem za odpovĕď ❤

  kluk, 13 let, 20. května

  Ahoj,
  bipolární afektivní porucha je duševní onemocnění, které musí diagnostikovat psychiatr společně s psychologem. Tito odborníci totiž dokáží rozlišit tuto poruchu od potíží, které mají podobné příznaky. Zkus rodičům popsat, co tě trápí, jaké se u tebe projevují příznaky a jak se cítíš. Domluvte se na tom, jestli navštívit psychiatra nebo psychologa. Další možností je promluvit si se školním psychologem, pokud ho ve škole máte. Ten by ti taky měl dokázat poradit, co dělat.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Nemoce

  Ahoj Alíku,
  Mám pocit, že mám OCD (obsedantně-kompulzivní poruchu), jelikož už odjakživa pořád dělám, počítám, srovnávám a kontroluji věci, i když si myslím, že je to zbytečný a nemusím to dělat, ale já nemůžu přestat a hodně mi to vadí. Přijde mi to hrozně hloupé, třeba jsem schopna stát i 10 minut u dveří, protože mi přijde, že nejsou zamklé i když jsou. Nebo už odjakživa počítám všechny svoje kroky na určitý počet. Dokonce si i určuji kolik úkolů do školy musím denně udělat, protože se jinak cítím špatně. Nebo taky neustále ťukám a klikám s věcmi a počítám to. Neustále se stresuju kvůli věcem jako tohle a přijde mi to divné. Chtěla bych to říct mamce, ale nevím jak, protože se ji nerada svěřuju. Chtěla bych si udělat nějaký test, protože bych se chtěla vyléčit, ale nevím jak a kde, nikde to nemůžu najít. Co bych měla dělat?

  holka, 14 let, 10. května

  Ahoj,
  každý z nás má nějaké zvyky a rituály, které pravidelně opakuje. Píšeš, že tyhle tvé rituály už tě ale obtěžují. Dobře sis našla, že to může být jeden z příznaků obsedantně kompulzivní poruchy (OCD). K tomu, aby se zjistilo, jestli se opravdu jedná o tuto psychickou obtíž, je třeba navštívit odborníka na duševní zdraví - psychiatra. Zkus mamce nebo klidně jinému dospělému, kterému věříš, říct, co tě trápí. Popiš mu, jak tvé potíže vypadají a domluv se s ním na návštěvě psychiatra. Ten se s tebou pak podívá na to, čím by tyto potíže mohly být způsobeny a co dělat, aby už tě neobtěžovaly.
  Budu na tebe myslet, abys to v pohodě zvládla. Jsi statečná, že sis dokázala říct o pomoc, jen tak dál!
  Péťa

  Nemoce

  Co způsobuje rakovinu

  Jak si můžu způsobit rakovinu? Jasný, všude je napsáno kouření, spálený tuk a podob. Ale musí být ještě nějáký způsob, ne???

  Dobře děláš, že se zajímáš o to, jak věci fungují. Předpokládám, že chceš vědět, čemu se vyhnout, aby ses rakovině vyhnul nebo vyhnula.

  Rakovina není jedna nemoc, je to spíše typ nemoci, jde o nádorové onemocnění, při kterém se buňky začnou nekontrolovatelně množit. Rakovina je způsobena mutací DNA, a příčiny této mutace mohou být různé. Může to být dědičná mutace, ale to není moc obvyklé. Častěji k mutaci dojde až po narození.

  Správně uvádíš kouření, což je nejznámější a také statisticky jedna nejvýznamnějších příčin rakoviny. Nejde jen o rakovinu plic nebo hrtanu, kouření způsobuje celou řadu dalších onemocnění, včetně rakoviny žaludku, jater, slinivky atd.

  Mezi další přímou příčinu rakoviny se počítá spálení na slunci, nejčastěji jde o rakovinu kůže. Podobný princip, ale samozřejmě mnohem méně častá, je rakovina kvůli radiačnímu ozáření.

  Mayo Clinic, jeden z mých oblíbených zdrojů týkající se zdraví, uvádí také: viry, obezitu, některé chemikálie (karcinogeny), hormony a nedostatek pohybu.

  Ne každá mutace v buňce způsobuje rakovinu. Naopak, naše tělo si s mutacemi obvykle velmi dobře poradí a nedovolí jim se šířit. Každopádně je dobré starat se o své zdraví a jíst pestrou stravu a dbát na dostatek pohybu. Je to stará, ale osvědčená a mnoha studiemi podložená rada.

  Nemoce

  Ahojky. Nevím jestli to mám úplně napsat sem, ale nemohla jsem najít téma psychické zdraví.
  Už delší dobu mám psychické ale i fyzické problémy... Začalo to někdy v půlce února když jsem najednou nemohla dodechnout, myslela jsem si že to přejde.. Nepřešlo, mám to do teď. Potom jsem začala řešit každý maličký zdravotní problém (Hypochondrie); Měla jsem panický strach z toho, že jsem si propíchla puchýř, atd... Potom jsem začala mít problémy s důvěrou, Nikomu jsem se nechtěla svěřovat, bojím se že to řeknou dalšímu a dalšímu. Jediný komu jsem se svěřovala byla máma. Ani ségře jsem nechtěla nic říct. Dále jsem to moc neřešila, ale potom jsem zas začala nad vším přemýšlet ,,Mohlo by se stát..“. Brečela jsem nad každou větou, co kdo řekl, například mi kamarádka řekla že jsem pro ni motivace; já nad tím začala přemýšlet a nakonec jsem se rozbrečela. Možná to není nic tak hrozného, ale v kombinaci s tím dechem je to vyčerpávající.
  Možná je to blbost, ale je možné že je to tím, že mi moje nejlepší kamarádka v hádce řekla že by ,,bylo lepší abych chcípla, než jí srážela sebevědomí“? stalo se to v lednu, bylo mi hrozně a v únoru se začaly objevovat psychické i fyzické problémy. Samozřejmě tu jsou i další věci co s tím souvisí, ale tohle je to nejhlavnější.
  PS: Všechny tyhle problémy co jsem zmínila přetrvávají do teď.

  holka, 12 let, 29. března

  Milá pisatelko,
  popisuješ svoje problémy s dechem a pak s úzkostí ohledně svého zdraví a důvěrou v druhé. Cítíš se vyčerpaná a nerozumíš tomu, co se s tebou děje. Mohu ti k tomu napsat teď spíš obecný názor, protože ty informace, které od tebe mám, jsou na hlubší radu málo. Určitě se poraď také s lékařem, ať tě dobře vyšetří. Problémy s dechem se spojují také s tím, co je nyní tak všeobecně rozšířený problém, a to infekce Covid-19 a s tím ti zde nemůžeme radit. Nejdříve je potřeba vyloučit tuto příčinu. Následky onemocnění mohou přetrvávat dlouhou dobu, přestože jiné problémy nepozoruješ. Problémy s dechem mohou být spouštěčem dalších úzkostí ohledně zdraví. Představují nevědomě strach z ohrožení základní životní funkce. A je možné, že to, co pronesla tvoje kamarádka se na tom, že se ti spustily problémy s dechem podílí. Mohlo se to spojit s nějakým dalším problémem, který v sobě neseš, díky vztahům ve své rodině. K této úvaze mě vede to, jak popisuješ svoje následné problémy s důvěrou ve vztazích. Nejspíš vztahy pro tebe představují nějaký zdroj úzkosti a stresu také. To může být hodně neuvědomované. Ale zde o tobě víc nevím, tak mohu pouze takto napsat své podněty, které se často objevují v terapeutické praxi. Potřebovala bych nyní vědět víc o tvé povaze, osobnosti, osobní historii, rodinných vztazích, ale i ty sama můžeš víc zapátrat a zamyslet se nad tím a třeba najdeš další, širší souvislosti, a určitě neváhej s tou návštěvou lékaře. Bylo by také fajn mít nějakou psychologickou pomoc. Když se problémy řeší včas, tak jejich řešení nemusí být dlouhé a náročné. Je moc dobře, že ses svěřila do této poradny. Naší radu ber ale spíš jako podnět a první nasměrování. Přejeme Ti, ať se tvé problémy brzy zlepší a je ti opět dobře.
  Tým Centra Locika

  Nemoce

  Bolesti v podbřišku

  Ahoj chtěla bych se na něco zeptat :) už od mala mám tak trochu strach z doktorů takže nechci chodit ke gynekologovi ve 14 letech snad mě chápete no ale to je to vedlejší mám takovej menší problém.Obcas se mi stáva ze mě bolí v podbrisku no spis měchýř jakoze uvnitř měchýře no a ta bolest je fakt strašná nedá se skoro vydržet ale trvá to jenom 7-10 sekund a pak nic a už mě nic nebolí no a tohle se stává tak 1 nebo 3x do roka ale taky mi někdy celej rok nic není. Myslíte ze je to vážný a nebudu mít kvůli tomu děti? Menstruací to není protoze tu mám normálně a tahle bolest je jiná.

  holka, 14 let, 25. března

  Ahoj,

  je dobře, že se umíš zeptat na věci, které Tě zajímají a dokázala jsi nám napsat. I když nemusí jít o nic vážného, takto na dálku po internetu Ti to však s jistotou říct nemůžeme, to by musel posoudit odborný lékař po vyšetření. Kdyby se bolest měla opakovat, zkus se svěřit nejdřív rodičům a své praktické lékařce, která posoudí, jak postupovat dále. Může Ti také vyšetřit moč i podbřišek abys měla jistotu, že je vše v pořádku.

  Přejeme příjemné jaro ve zdraví.
  Modrá linka

  Nemoce

  Mám schizofrenii?

  Ahoj poradno,
  jo jsem zase zpátky, tentokrát ale z trochu jiného důvodu. Poslední dobou se mi zdá jako bych v sobě měla dvě osobnosti. Příklad: Mamka řekne: přines mi ten ručník prosím. Já normálně odpovím jo, ale najednou se „přepnu“ a zůstanu ve svém pokoji a nevím proč. Taky se dokážu sama polechtat, což dokáže prý
  jen schyzofrenyk. Je tedy možnost že bych byla schyzofrenyk? Dneska jsem se sice viděla s psycholožkou ale došlo mi to až teď. Podle mě se tak dá například vyřešit to, proč jsem občas byla agresivnější na okolí než bych chtěla. Začíná mi to do sebe zapadat jako skládačka, ale někdy mi nesedí to že mám pocit že je těch osobností ve mě víc. Už odmalička, když mi umřel praděda jsem slyšela jeho hlasy v hlavě, dokážu se sama polechtat, mám pocit že je ve mě víc osobností... Nejsou tohle příznaky schizofrenie? Nechci hned říkat že trpím schyzofrenií a tak se vás na to chci zeptat... Hledala jsem si něco na internetu a tam byl schyzofrenyk popisován nějak takhle. Je tedy možné že trpím schyzofrenií?
  Předem děkuji za odpověď.
  P.S. pardon jestli jsem to slovo: schyzofrenie špatně skloňovala.

  Holka v (ne)depresi 10 let, 22. března

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, zda bys mohla mít schizofrenii. Na tu otázku Ti takto po internetu nemůžeme odpovědět. Není to tak snadné, jestliže si u sebe všímáš nějakých příznaků, jimiž se třeba i schizofrenie vyznačuje, ještě to rozhodně ještě neznamená, že jí trpíš. Zároveň příznaky, které popisuješ, mi nepřipadají jako úplně typické pro tuto diagnózu, na internetu se mnohdy dočteme ne úplně pravdivé informace, je důležité si zdroje vždy ověřit, např. jestli je psal nějaký odborník, lékař, nebo se objevily někde v diskusi. Je moc fajn, že navštěvuješ psycholožku, můžeš to s ní probrat, je v pořádku jí říct, co Tě k Tvým potížím napadá, co se Ti děje. Ona může také posoudit, jestli by bylo vhodné např. nějaké psychiatrické vyšetření, které může právě schizofrenii odhalit.

  Přejeme Ti bezstarostné dny
  Modrá linka

  Nemoce

  Je wi-fi záření nebezpečné?

  Dobrý den.
  Jsem v karanténě, a tal spíš v obývacím pokoji kde je i WiFi router.
  Někde jsem četl že router může kvůli radiaci způsobit rakovinu.
  Je to pravda? Mas router ma 4 antény tak si myslim ze ta radiace je ještě silnějšíZ
  Děkuji.

  kluk, 13 let, 17. března

  Je správné a rozumné ptát se, jak technologie, které používáme, ovlivňují naše zdraví. Nejsi zdaleka jediný, koho to zajímá. Zajímají se o to i vědci a regulační úřady. Vědci proto, že jsou zvědaví, a ostatně jsou také uživateli stejných zařízení, jako my. No a regulační úřady mají za úkol chránit lidi před nebezpečím. Proto třeba nemůžeš koupit čokoládovou tyčinku plněnou pracím práškem.

  Zpátky k wi-fi routeru. Všechny routery, které se v Evropě prodávají, musejí odpovídat evropským direktivám týkajících se bezpečnosti, použitelnosti a následné ekologické likvidace. V případě routeru to především znamená dodržení přísných limitů týkajících se elektromagnetického záření.

  Asi už z fyziky víš, že existují „elektromagnetické vlny“, které známe ve formě světla, rádiového signálu, mikrovlnného signálu nebo radiace. Právě detail, že vlnová délka elektromagnetického určuje jeho působení, je detail velmi podstatný. Mikrovlnná trouba ti ohřeje jídlo za minutu, ale kdyby jsi na jídlo svítil baterkou třeba hodinu, zahřeje se maximálně ta baterka, jídlo bude pořád studené.

  Je zajímavé si uvědomit, že i světlo je elektromagnetické záření, a nikdo se nebojí mít v místnosti žárovku. Zřejmě je to tím, že elektromagnetické záření nevidíme, a tak je to takové „záhadnější“. Je pochopitelné, že si to lidé pletou s tím nebezpečným „neviditelným“ zářením: gama radiací. Gama radiace je záření s nesmírně krátkou vlnovou délkou a patří mezi záření „ionizující“, tedy takové, které umí zasáhnout do atomové struktury (lze si to představit tak, že ionizující gama záření vyťukne z atomu elektron a tím změní jeho chování ve vztahu k ostatním atomům). Vystavení živého organismu takovému záření je skutečně nebezpečné a může vést ke krátkodobému nebo i dlouhodobému poškození. K tomu došlo třeba v Černobylu nebo po svržení atomové bomby na Hirošimu. Lidé tehdy zemřeli na následky radiačního ozáření, které v jejich buňkách napáchalo nenapravitelné škody.

  Ale to se nás netýká. Jediný kontakt, který ty nebo já budeme mít s tzv. ionizačním zářením, je UV záření ze Slunce (proto si dávej pozor, aby ses nespálil na slunci, při častém spálení si člověk zvyšuje riziko onemocnění kůže) a rentgenové záření (proto se doporučuje rentgenovat každou část těla jen několikrát ročně, ale doporučení jsou nastaveny VELMI bezpečně, je to řádově úplně jinde, než nebezpečná radiace. Tady je pěkný přehled toho, jak se ty dávky liší.

  Tvůj wi-fi router používá rádiové záření, které je neionizující, a je úplně na opačném konci spektra. Nemusíš se tedy bát toho, že by způsoboval nějaké změny v tvých buňkách nebo buňkách kohokoli jiného. Výkon routeru je navíc omezen tak, že ani kdyby jsi se na něj přilepil, asi bys nedokázal absorbovat dostatečné množství energie na to, aby to tvé tělo byť jen znatelně zahřálo (u výkonnějších vysílačů by už k nějakému zahřátí dojít mohlo, ale to se netýká domácích routerů).

  Vzpomeňme si taky, že kolem nás léta ohromné množství rádiových signálů. Pokud někde naladíš rádio, tak to znamená, že jsi v dosahu rádiového signálu. A nikoho to neznervózňuje. Za těch sto dvacet let, co lidé s rádiovými vlnami pracují, není znám mechanismus, který by způsobil škody v lidských buňkách na základě vystavení rádiovým vlnám v tom množství, kterého jsou schopny domácí vysílače.

  Nemoce

  Ahoj, ráda bych se s něčím svěřila. Už delší dobu mě to trápí. Asi dva týdny zpátky mě začalo bolet břicho, ne nějak moc, ale chvílema to bylo nepříjemné. Taky se mi u konečníku vytvořila taková bulka, tak to jsem se strašně vyděsila, že mám rakovinu nebo něco takového. Samozřejmě jsem si to hned začala googlit. To jsem vůbec neměla dělat... Samozřejmě tam bylo něco o rakovině, ale také spoustu jiných "banalit". Tak jsem se snažila sama sebe uklidňovat, že to bude v pohodě. Jenže jsem z toho byla úplně špatná, a tak jsem se minulý pátek jsem se s rodičema domluvila, že zajdeme k doktorce. Všechno jsme ji to řekli, prohmatala mi břicho, ale na tu bouličku se ani nepodívala, jen se na něco ohledně toho zeptala. Zjistila mi z moči, že mám lehočce zvýšenou nějakou látku a tak řekla ať přijdem v pondělí na krev (na krvi jsem už byla, jen ještě nejsou výsledky). Ještě mi doporučila ať piju urologický čaj a nějaký probiotika. Docela mě ta návštěva uklidnila a přes víkend už mi bylo skoro dobře. Jenže zrovna teď mám právě chvilku kdy zase myslím, že by to mohla být ta rakovina a strašně se toho bojím. Jo a ještě jak jsem si ten můj problém googlila tak jsem zjistila, že se to dá zjistit jen speciálním vyšetřením a z krve ne. Takže mě to děsí ještě víc. Jsem teď poslední dny taková bez nálady, jak na to chvílema myslím. Chci aby to prostě už skončilo a byla jsem normálně zdravá. Omlouvám se za docela dlouhý text, ale řekla bych, že mně to teď docela pomohlo.
  Děkuju a hodně zdraví v této nelehké době

  holka, 14 let, 16. února

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš o obavě ohledně Tvého zdraví. Rozumím, že Tě to vyděsilo, je dobře, že na to nechceš zůstat sama. Chtěla bych moc ocenit, že jsi pro sebe podnikla už tolik kroků. Svěřila ses rodičům a byli jste u doktorky, která Ti udělala testy a teď čekáš na výsledky dalších. Je přirozené, že máš pochyby, že máš strach, co by to mohlo být. Spousta lidí, kterým není jedno jejich zdraví by asi měla podobný pocit. Může to doprovázet i to, že jsi někdy bez nálady, jak píšeš.

  Chápu, že jsi měla potřebu hledat na internetu, co by to mohlo být. Na druhou stranu možná sama víš, že některé informace na webu je potřeba brát s rezervou a kriticky o nich přemýšlet. Je úlevné se se zdravotním problémem svěřit odborníkovi, který věnoval spoustu let studiu medicíny, je zkušený, setkává se denně s nejrůznějšími pacienty. Když se člověk snaží zjistit příčinu sám, může se snadno ztratit v možnostech, co by to mohlo být a třeba se polekat. Zároveň si říkám, že pokud bys měla nějaké obavy, že Ti lékař neudělal testy, které mohl, tak ho o to s pomocí rodičů můžeš požádat. Můžete se taky zeptat na další názor jiného lékaře.

  Jsem ráda, že se Ti trochu ulevilo tím, že jsi nám to napsala. Trvá často delší dobu, než přesněji víme, co se nám v těle děje. Lékař musí dát dohromady výsledky testů, pozoruje spoustu vlivů, vývoj v čase aj. Mrzí mě, že taky v Tvém případě to zjištění trvá déle, než by Ti bylo příjemné. Možná by ty dny, kdy čekáš, zlepšily věci, které máš ráda. Můžeš teď zkusit častěji myslet na sebe a dělat si malé radosti – třeba si dáš vanu, půjdeš na procházku, něco vytvoříš, zkrátka cokoli Tě láká a dělá Ti dobře. Podobně jako Ti pomohlo sdílení tady do zprávy, může pomoct i sdílení svých obav a pocitů s někým blízkým, ať už to budou rodiče, někdo další z rodiny, dobrá kamarádka. Můžeš se ozvat i k nám na Modrou linku a popovídat si tam podrobněji.

  Přeji Ti, abys měla i nadále oporu v rodičích a společně jste měli hezčí dny.
  Modrá linka

  Nemoce

  Problémy s chozením „na malou“

  Dobrý den. Nevím jak to napsat slušně/spisovně, tak to napíšu prostě tak jak to mám (doufám že to nevadí...). Poslední dobou se mi stává, že si pořád přičůrávám... Je to hodně trapný, když už mi je 11... Ale já přísahám, hlídám si to, do konce už jsem si to i nastavila tak, že minimálně 1 za hodinu to jdu zkusit. Pořád si ale přičůrávám. Proto se chci zeptat, může to mít nějakou spojitost se psychikou? Můžu to mít z toho že mám “narušenou psychiku“ nebo něco takovýho?

  holka, 11 let, 30. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  díky za odvahu, se kterou nám píšeš o svém aktuálním problému. Nevíme, co všechno může zapříčiňovat to, že se Ti nedaří chodit na malou tak dobře, jak bys chtěla. Mohou to být nějaké hormonální změny, tělesné změny, může to souviset s nějakým probíhajícím onemocněním, psychickými změnami... možností je hodně.
  Možná to zní náročně, ale bylo by dobré, abys o tom s někým dospělým promluvila. Možná máš důvěru v rodiče, prarodiče, anebo tetu a jiné rodinné příbuzné, kteří by Tě vyslechli a pomohli Ti řešit situaci dál. Není to ostuda, je dobře, že jsi vnímavá ke svému tělu. Dokázala jsi nám to do zprávy hezky popsat. Napadá mě, že pokud by pro Tebe bylo těžké o tom začít povídat, můžeš druhému dát přečíst to, co si tady píšeme. Tvá praktická lékařka pak může udělat vyšetření a vyloučit onemocnění, anebo zjistit příčinu.
  Pokud bys chtěla věc víc probrat, jsme tu pro Tebe na Modré lince (https://www.modralinka.cz/). Zasloužíš si, abys tuto obtíž měla za sebou a mohla si užívat bezstarostnější dny.

  Hodně sil do dalšího kroku přeje
  Modrá linka

  Nemoce

  Zdravotní problémy

  Ahoj,
  Poslední dobou mám takové divné období. Všechno mě bolí, hlava se mi někdy točí, bolí mě skoro pořád, brní mě ruce, nohy atd. Mamce to vždycky říkám, ona mě vždy utěšuje, že je to z puberty, že je to jak rostu. Táta říká, že to může být ještě po covidu (jelikož jsme měli před měsícem koronavirus).
  Já pořád prostě musím hledat na internetu, co mi je. Vždy, když na sobě uvidím něco divného, tak si to vždy musím najít, pak mi tam vyjede třeba, že to je i příznak rakoviny a začnu se strašně třást, srdce mi začne bušit, zapotím se a někdy se cítím, jako kdybych neexistoval. :-(
  Nikde u doktora jsme nebyli, možná to mám všechno jen psychikou, protože je mi špatně a když přijde mamka, sedne si ke mně a třeba si něco povídáme, tak mi je najednou dobře. Nebo mi je špatně, a pak jedeme na výlet a tam mi je najednou dobře.
  Já už fakt nevím, co mám dělat. Za několik měsíců jdu na 13 letou prohlídku, tak mamka říkala, že to tam kdyžtak můžeme říct u doktorky, co mě všechno trápí.
  Já jsem určitě silný stresák a psychikák :-D, nebo jak to mám říct!
  Už opravdu nevím, co dělat, pořád si říkám, že mám rakovinu, brzy umřu atd.
  Pořád si myslím, že mám příznaky skoro všech nemocí, kterou existují na světě. Ke každé nemoci, která existuje mám alespoň jeden její příznak. Mám studenou ruku, bolest hlavy, bolest těla, svalů, únava, motání hlavy, bulku v prsu...
  Možná to je i tou karanténou, jak nemůžu ven s kamarády do školy atd. Já myslím, že jsem se úplně zbláznil z toho...
  Díky předem---

  kluk, 12 let, 28. ledna

  Ahoj,

  pozorně jsem četla Tvůj e-mail a ihned jsem si vybavila mediky, když se učí patologii a další předměty. Prožívají totiž přesně totéž, co Ty. Mají příznaky všech nemocí, které studují, zdá se jim, že je na sobě pozorují.

  Je sice fajn, že se orientuješ na internetu a hledáš si jednotlivé symptomy a přemýšlíš, co za tím může být, ale mohu Tě ujistit, že mnohem lepší přístup je, tohoto si nevšímat, nehledat své příznaky na internetu. Není to nic, co by Tě mohlo nějak obohatit či naplnit. Navíc každý člověk je zcela jiný, a příznaky jednotlivých nemocí se velmi odlišují a navzájem proplétají. Kromě velké sumy vědomostí o nemocech, je k rozeznání jednotlivých příznaků u jedince třeba ještě obrovský cit a intuice a veliké, bohaté zkušenosti.

  Sepiš si vše, co Tě trápí a prober to s doktorkou při třináctileté prohlídce. Jinak zkus svůj čas věnovat tomu, co Tě baví, co Ti působí radost. Povídat si s blízkými, jet s nimi na výlet. Velmi Ti prospěje pohyb na čerstvém vzduchu, rychlá chůze, běhání, různé sportovní aktivity. Doma, když Ti něco bude vrtat hlavou, můžeš si na internetu najít různé relaxační aktivity nebo relaxační hudbu, umí uklidnit a pomáhá ke zdraví, zvyšuje imunitu. Můžeš se také otužovat.

  Tvé příznaky skutečně mohou být ještě následkem prodělaného covidového onemocnění, jak říkal Tvůj táta. Už to je zajímavé, že prodělané covidové onemocnění se u každého člověka projevuje jinak, proto je medicínská věda složitá. Mohu Ti, pokud Tě tyto věci zajímají, doporučit knihu MUDr Jana Vojáčka: Umění být zdráv.

  S přáním zdraví a všeho dobrého
  Modrá linka

  Nemoce

  Silná menstruace, záněty močového měchýře

  Zdravím Alíku, Báro, Modrá linko a spol.
  Minulý rok jsem skoro celou dobu měla bezbarvé výtoky, ale protože jsem měla od mala časté záněty močových cest (k tomu mám také dotaz), brala jsem to na lehkou váhu, vůbec jsem nepočítala s tím, že by to mohlo být předzvěstí menstruace. 31. Prosince jsem dostala krvavý výtok, a jelikož jsem byla s rodiči doma, tak jsem to jednoduše řekla mamce, ta mě poučila, vyčistily jsme to, dala mi vložku, a v pohodě. Pokládali jsme to za konečný ''produkt'' - menstruaci. Vložku jsem si vyměňovala maximálně 2x denně, protože to byl pouze dříve zmíněný výtok. 2. Ledna jsem začala krvácet, ale zatím jen slabě. Od 3. Ledna se mi spustilo silné krvácení, kdy mám občas strach si i sundat kalhoty při dosedání na záchod, protože neustále cítím, jak to země teče. Musela jsem začít používat mamčiny nejsilnější vložky na noc, a i ty jsem musela měnit 1x za 2-2,5 hodiny. Často se mi stává, že proteču i přes časté vyměnovaní, sprchovaní a nejsilnější vložky. Je to v pohodě? Břicho mě bolí jen lehce, jiné problémy nemám. Mám pocit, že to mám příliš silné, (musím si měnit vložku přibližně 7-8x denně) a bojím se toho, až "to" dostanu někdy ve škole...
  Kvůli pohodlí jsem zkoušela i nejmenší tampony s aplikátorem, ale nepodařilo se mi je tam dát správně, stále mi přes něj protéka krev, i když jsem jej měla asi jen 3 minuty. Je možné, že to bylo z panenské blány? Když jsem jej vydávala, dost to bolelo, (asi kvůli tomu, že nebyl dostatečně nevlhlý) a ještě asi půl hodiny potom mě to bolelo a krvácela jsem slaběji než obvykle. Dnes odpoledne to mám již trochu mírnější.
  S mamkou jsme se rozhodly objednat menstruační kalhotky (love luna - full) a chci se zeptat: jaký máte názor na menstruační kalhotky? Jsou bezpečné? Co se v nich děje se sraženinami? Nenapadá vás nějaký způsob, jak přepravit na školní wc ty největší vložky, které nejsou zabalené v tom hygienickém obalu na vložky, který bývá u těch menších? A jaké oblečení je nejlepší nosit při menstruaci? Je bezpečné nosit sukně?
  A teď k druhému tématu:
  Už od svých tří let jsem mívala časté záněty močových cest, končila jsem v nemocnicích a brala jsem zajišťovací léčbu. Přibližně před dvěma lety jsem začala zapomínat na léky, a poté je přestala brát záměrně, protože když jsem je začala brát znovu, bylo mi z ich zle a neměla jsem žádné problémy. Už přibližně rok je už prakticky neberu (vím že je to docela velký problém), ale rodiče si toho všímají, a já vůbec nevím, jak jim to vysvětlit, protože by na mě byli nejspíš hodně naštvaní. Vím, že jsem si mohla způsobit problémy, když jsem je přestala brát, ale nějak mi to asi nedocházelo...
  Nejaké rady, tipy? Mám to zase začít brát? Neovlivnilo by to menstruaci? Jen pro info, jsou to antibiotika-Furolin (na močové cesty)
  Děkuji za pochopení, a přeji krásný nový rok 2021 (snad lepší než ten minulý 😊)
  Bea

  holka, 12 let, 6. ledna

  Ahoj,

  obracíš se na nás s dotazem, který se týká menstruace, a také s otázkou ohledně léků, které jsi přestala brát a neřekla o tom rodičům.

  K Tvému prvnímu dotazu: Je normální, že během prvních menstruací je krvácení nepravidelné a různě silné. Na podrobnější otázky by Ti lépe dokázal odpovědět gynegolog anebo lékařské poradny (třeba ulekare.cz). Nezdá se mi pravděpodobné, že by sis tampónem tímto způsobem protrhla panenskou blánu. Vytahování tampónu někdy může trochu bolet, právě třeba v případě, kdy není příliš nasáklý. Nejsem lékař, proto Ti, bohužel, nedokážu odborněji poradit ohledně menstruačních kalhotek. Co se týče připravení vložek, které nejsou jednotlivě balené, na školní WC - existují například různé plastové krabičky, případně je můžeš mít v igelitovém nebo čistém látkové sáčku a přenést je na záchod v kapse. Asi neexistuje ideální oblečení, které nosit během menstruace - důležité je, aby Ti bylo pohodlné, nenapadá mě důvod, proč by sukně nebyly bezpečné. Pokud máš strach z protečení, je dobré nosit během menstruace spíše tmavší kalhoty nebo sukně, na kterých by to případně nebylo tak vidět.

  Co se týče Tvého druhého dotazu: Opět, nedokážu Ti dát odborné odpovědi, které bys potřebovala, ani posoudit, jak velký problém může být fakt, že jsi léky asi před rokem přestala brát - v tom by Ti poradil lékař. Tvoje rodiče neznám, proto neumím předpovědět, jak by reagovali, kdybys jim o tom řekla. Zároveň mi připadá důležité, že se to snažíš nějak řešit. Říkám si, že bys mohla rodičům zkusit upřímně popsat důvody, které Tě vedly k tomu, že jsi léky přestala brát (zmiňuješ, že Ti z nich bývalo špatně) a dát jim najevo, že se o to zajímáš a chceš s tím něco dělat.

  I my přejeme všechno dobré v roce 2021,

  Modrá linka

  Nemoce

  Co dělat s podvýživou?

  Ahoj Alíku,
  mám štítnou žlázu, proto jezdím tak 3x do roka na odběry. Byla jsem v dětské nemocnici. Jsou to tak 2 týdny. Tam mi doktorka řekla, že mám podvýživu. Moje podvýživa mi strašně vadí, protože několik lidí se mi za to už smálo. Já opravdu jim hodně, ale nejde mi přibrat. Nedávno mi psala jedná holka že jsem kostra, ať jdu na Orloj. Opravdu vím že jsem hubená, ale nemůžu s tím nic dělat. Nevím si už rady. Jinak moje výška je 163 cm, váha 40 kg. Co mám dělat? Jinak omlouvám se za špatný věk. Je mi 12. Ale v údajích mám napsano 14.

  Ps: krásné Vánoce 🎄 a šťastný nový Rok 🎁

  holka, 14 let, 21. prosince 2020

  Ahoj,

  není třeba se omlouvat - děkujeme za upřesnění, kolik Ti je let. Mrzí mě, že Tě trápí štítná žláza. Chápu, že Ti dělá starosti podvýživa a že je Ti líto, když se Ti kvůli tomu několik lidí smálo. Váha není něco, za co by měl někdo právo se druhému člověku smát. Pokud to někdo dělá, říká to spíš něco nepěkného o něm samotném než o Tobě. Každý jsme jiný, máme jinou postavu. Zatímco spoustě dívkám a ženám se nedaří zhubnout, některé dívky to mají podobně jako Ty - přestože jí normálně (nebo i víc), nejde jim přibrat. Je dost možné, že se Ti postava bude ještě postupně vyvíjet a měnit sama od sebe, jak budeš dospívat. Zároveň by bylo fajn Tvoji nižší váhu konzultovat i s lékařem - podívat se například na to, jak by se Tvůj jídelníček dal poupravit, aby se zvýšila pravděpodobnost, že zdravým způsobem něco přibereš a aby to zároveň prospívalo i štítné žláze. Nejsem lékař, proto Ti, bohužel, nedokážu poradit podrobněji. Z mého pohledu je důležité, aby ses svojí váhou nestresovala víc, než je nutné. Je fajn, když se naučíme na své postavě hledat věci, které se nám líbí, můžeš si třeba udělat jejich seznam. Mohou to být například pěkné vlasy, oči, dlouhé nohy a podobně. Obvykle nám taky přinese alespoň trochu úlevy, když to, co nás trápí, s někým sdílíme - můžeš se svěřit třeba rodičům nebo někomu dalšímu z rodiny anebo třeba kamarádkám.

  Zdraví

  Modrá linka