Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo - holky

Milý Aliku,tenhle dotaz ti přijde asi směšný ale co no :/Mám trápení s mojí výškou..Mam 13,5 let a jsem poměrně malá.. četla jsem, že své výšky dosáhnu ve 14 (2roky po menstruaci kterou jsem už měla ve 12,5) Nevím čemu věřit.Moji rodiče nejsou žádný velikáni,ale chtěla bych mít výšky aspoň jako moje mamka tak ze těch 165cm.(mám 152) Je to jeste možné?PS:nejsem typ který chodí spát brzo tudíž přes školní dny spím tak 6-7h, jídlo jsem taky lajdak(tak že se potom precpavam sladkým :(((,ale mám tělesnou aktivitu 4tydne 1,5h...Jestli si nepochopil z mého dotazu tak to mělo být jestli jde nějak vyrůst nebo jaká je ještě spíše šance že vyrostu??Dekuji

holka, 13, 5 let, 22. března

Ahoj,
tvůj dotaz rozhodně není směšný a chápu, že máš se svou výškou starosti. Bohužel ti nedokáži pomoci, protože výška je geneticky daná a pokud máš menší rodiče, dá se předpokládat, že budeš také menší postavy (i když to není vždy pravidlem). Rozhodně se však nedá říci, že od čtrnácti let už neporosteš, protože i tohle je velmi individuální a klidně můžeš růst ještě několik let poté. Předpokládám, že chodíš na preventivní prohlídky k pediatrovi, kde tě také měří, a pokud by lékaři připadalo, že je s tvou výškou něco v nepořádku, určitě už by to začal řešit. Proto ti doporučuji trpělivost a vyčkat, než tvé dospívání nebude ukončeno a nedosáhneš své definitivní výšky. Pokud nemáš nějakou poruchu (což předpokládám, že nemáš, protože by to pediatr velmi pravděpodobně odhalil) a zkrátka máš geneticky danou menší výšku, stejně se s tím nedá nic dělat a budeš tuto skutečnost muset respektovat.
Měj se hezky!
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Milý Aliku,tenhle dotaz ti přijde asi směšný ale co no :/Mám trápení s mojí výškou..Mam 13,5 let a jsem poměrně malá.. četla jsem, že své výšky dosáhnu ve 14 (2roky po menstruaci kterou jsem už měla ve 12,5) Nevím čemu věřit.Moji rodiče nejsou žádný velikáni,ale chtěla bych mít výšky aspoň jako moje mamka tak ze těch 165cm.(mám 152) Je to jeste možné?PS:nejsem typ který chodí spát brzo tudíž přes školní dny spím tak 6-7h, jídlo jsem taky lajdak(tak že se potom precpavam sladkým :(((,ale mám tělesnou aktivitu 4tydne 1,5h...Jestli si nepochopil z mého dotazu tak to mělo být jestli jde nějak vyrůst nebo jaká je ještě spíše šance že vyrostu??Dekuji

holka, 13, 5 let, 22. března

Ahoj,
Tvůj dotaz není vůbec směšný, věřím, že je pro Tebe to, jak vyrosteš, důležité. Nejsem ale specialista na růst dětí, proto Ti nedokáži jednoznačně odpovědět, jestli ještě porosteš. Obecně se uvádí, že dívky rostou zhruba do 15 let. Takže určitě máš ještě nějaký čas, kdy tělo může růst. Také se uvádí, že záleží na dědičnosti, ale je to i hodně individuální a někdy jsou děti vyšší než rodiče a jindy menší.

Je dobře, že uvažuješ o životosprávě a pohybu, je určitě důležité pro dobrý vývoj těla jíst zdravě, spát dostatečně dlouho a sportovat. To, co ještě můžeš udělat, abys dostala odpověď na svoji otázku, je zkusit vše zkonzultovat s Tvým praktickým lékařem. Ten umí porovnat Tvoji výšku s tabulkami růstu a případně Ti doporučit další vyšetření nebo kontrolu u nějakého specialisty.

Také mne napadlo, že i kdybys už moc nevyrostla, není na tom nic špatného, Existuje spoustu zajímavých a úspěšných žen, které také nepatří k nejvyšším. Například Shopaholic Nicol (155 cm), Billie Eilish (161 cm) nebo Ariana Grande (151 cm).

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj vím že jsem se na něco podobného ptala minule. Já vím že si o mě myslíte bůh ví co a možná mi ani nevěříte.., ale já mám dva horní přední zuby opravdu hodně skazene.. (prostě jsem dříve na čištění zubů kaslala, teď už ne) je náročné dát oba přední zuby umělé? Já mám zdravotní pojišťovnu 205 uhradí dva přední zuby nebo se něco doplácí a nebo nehradi nic.. Já mám ty dva zuby už opravdu ve špatném stavu už mi i praskají ze zadu i zepředu jakože kousicky.. už je i dost černý jakože vždy polovina zubu... nevypadnou mi? Strašně se bojím ještě ke všemu když je karanténa.... chce se mi i často brečet... jde aby mi zub vypadl nebo upadla třeba polovina najednou??? Umely zub lte udělat na pockani nevi se na nej musi cekat a to jak delaji ten umely zub??? By mi je vytrhli a hned dali nové? Jinak hodne se kvuli tem zuvum trapim mam pocitove delat ze nic tskoveho neni a netrapit se ? Samozrejme se to musi vyresit to vim doufam ze hned po karantene..prosim odpovezte na všechno a hlavně na ty věci s tou pojišťovnou děkuji Prosím odpovězte

holka, 13 let, 24. března

Ahoj,
chápu, že tě tvé zuby trápí a tvoje starosti jsou o to horší, že nemůžeš svůj stav hned řešit kvůli přetrvávající karanténě, ale bohužel musím zopakovat odpověď své kolegyně. Nikdo z nás není zubař a nedokážeme tudíž odhadnout, jak je tvůj problém vážný, co je jeho příčinou a jaké jsou možnosti jeho nápravy. Cena možného řešení se bude zcela určitě odvíjet podle toho, jaký zákrok bude potřeba udělat, v jakém rozsahu, z jakého materiálu a tak dále. Zkrátka konečná cena bude zcela jistě záviset na mnoha faktorech, které musí v rámci konkrétního případu posoudit pouze a jen zubař, který bude zákrok provádět. Bylo by od nás nezodpovědné prezentovat tu nějaké své domněnky, které nebudou založené na ničem konkrétním. Pokud tě zuby nebolí, vydrž do konce karantény a poté se objednej na stomatologii. Jestliže máš nějaký akutní problém spojený s bolestí, zubní pohotovost tě vezme i v době karantény.
Držím ti palce!
Bára

Moje tělo - holky

ahojte neviete prečo mam pod bradavkami ako keby take guličky ktore ma trochu bolia? A či je to sučasť puberty a prejde to?

kluk, 13 let, 24. března

Ahoj,
v každém zdravotním dotazu zdůrazňujeme, že nikdo z odborníků, kteří v poradně odpovídají, není lékař a i kdyby byl, nedokázal by určit diagnózu na dálku a online. Podle toho, jak to popisuješ, bych si dovolila tipnout, že se může jednat o žlázy, které jsou normální součástí prsů. Bolest prsů je potom zcela běžnou součástí dospívání. Ale jak říkám, skutečnou diagnostiku může provést jen lékař při vyšetření.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,
Nejdříve bych vám chtěla poděkovat za tuto službu. Vaše odpovědi mi pomáhají a ostatním určitě taky. Velice si vaší služby vážím.
A teď k dotazům.
Slabé výtoky už mám asi rok, možná i více, ale už měsíc mám hnědo-oranžový a ještě bílý výtok. Den ode dne ho mám silnější a vždy mám pocit že to půjde vidět na legínách a štve mě že mám stále mokré spodní prádlo. Doma to není tak hrozný, ale v tělocviku se vždy bojím aby to nebylo vidět. Nevíte co s tím mám dělat? Měsíčky sem ještě nedostala a k těm se váže další problém. Až to dostanu, jak mám mamince říct, že jsem to dostala? Asi před rokem se mnou mluvila obecně o dospívání i o měsíčkách, ale prostě nevím, jak jí to řeknu. Už mám chloupky na nohách i dole a v podpaží. V zimě je to v pohodě, ale bojím se až bude léto a budu nosit tílka a plavky, tak aby se mi někdo nesmál nebo tak. Jak se mám začít holit? Nebo jak to říct mamce? sama to zkoušet určitě nebudu, chtěla bych aby o tom věděla mamka. A můj poslední dotaz. Poslední dobou se začínám docela dost potit? Jak říct mamce, jestli by mi nekoupila deodorant? nebo mi ho časem koupí sama?
Děkuji Vám moc

holka, 13 let, 15. března

Ahoj z Modré linky,

chápu, že výtok je nepříjemný. Nejsme tu lékaři, nemůžeme Ti tedy říci, zda se jedná o předzvěst menstruace či jde o něco jiného. Za běžných okolností podporujeme k návštěvě lékaře, neboť jen on může nejspolehlivěji odhalit příčinu. V současné situaci jsou však běžná vyšetření minimalizována, avšak můžete s maminkou zavolat ke Tvé, případně její gynekoložce, možná poskytuje konzultace po telefonu. Případně můžete zkusit on-line poradenství, například zde: www.ulekare.cz/. V každém případě je třeba důsledně dodržovat hygienu a přes den můžeš používat takzvané intimky - což jsou malé vložky, které se používají na začátku či konci menstruace, kdy již není silná, případně právě při výtoku.

Také se ptáš, jak mamce říct, až to dostaneš. Menstruace je naprosto přirozenou součástí života ženy. Chápu, že ta představa může vyvolávat stud a obavy, ale jedná se o normální věc. Je moc dobře, že už o tom s Tebou mluvila, tím lépe teď na to můžeš navázat. A stejným způsobem s ní můžeš probrat fakt, že přemýšlíš o tom, že by ses chtěla holit a potřebuješ deodorant. Kdyby bylo těžké začít, můžeš jí ukázat třeba i zprávu, kterou jsi poslala nám, nebo jí předem říct, že bys chtěla probrat něco důležitého, o čem se Ti hůř mluví, abyste si na sebe udělaly čas a klidný prostor. Komunikace je velmi důležitou součástí vztahů, lidé spolu potřebují sdílet, jak se cítí, co potřebují, co si přejí, stejně tak i to, co se jim nelíbí. Chceme Tě tedy podpořit v tom, aby ses nebála a otevřeně s maminkou i ostatními svými blízkými mluvila.

Klidné dny Ti přeje
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj mam takový problém miluju gymnastiku dělám ji pres 4 roky byla jsem v tom dobra, ale ted me z ničeho nic začali bolet dole záda no a neudelam ani most a strašně me to štve úplně nejvíc mám z toho i noční můry atd..už to takhle je pres dva tydny a já vůbec nevím co se stalo

holka, 12 let, 7. března

Ahoj,
naprosto rozumím tomu, že jsi z této zdravotní komplikace nešťastná a štve tě to. Bohužel ale v této poradně není žádný ortoped a snažit se ti radit ohledně bolesti zad z pozice laiků by bylo velmi nezodpovědné a nebezpečné. Pokud tvé zdravotní problémy přetrvávají už delší dobu, je rozhodně potřeba zajít za odborníkem, který zodpovědně stanoví diagnózu a navrhne řešení.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Milý Alíku a spol.,
Je mi 13 let, vážím 60kg a měřím 165cm. Už odmala vážím více kg a to jsem byla doslova vyžle. Jenže teď už tloustnu, nejsem tlustá pouze stehna mám tlustý, takže mi to dělá divnou postavu. Prosím o pomoc jak zkusit ty stehna zhubnout stravováním nebo i nějakým přípravkem na hubnutí. Tuk se mi udržuje jenom tam. Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 4. března

Ahoj,
jen před několika dny jsem odpovídala na úplně stejný dotaz, proto si dovolím zkopírovat svou odpověď, protože ti nedokáži poradit nic jiného: Co se týká tvých stehen, obávám se, že neexistuje jednoduché řešení, díky kterému by se změnila jejich velikost a tvar. Spolu s tím, jak budeš hubnout, bude se zmenšovat podíl tuku na celém tvém těle a tedy i na stehnech. Ale neexistuje způsob, jak bys mohla zhubnout pouze na stehnech. Samozřejmě existují cviky, díky kterým stehna zpevníš. Stačí, když zadáš do vyhledávače heslo „cviky na stehna“ a vyjede ti několik tisíc odkazů. Ale nemusíš ani cvičit nic složitého, protože podobnou službu ti prokáže například nordic walking, běh, jízda na kolečkových bruslích, lyžování, jízda na kole... zkrátka běžné sportovní aktivity, k nimž není potřeba nic speciálního. Pokud tedy budeš hlídat složení svého jídelníčku a zařadíš do svého programu každodenní pohyb, určitě se výsledky dostaví nejen na tvých stehnech, ale na celém těle.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj aliku
Chtela bych se zeptat kolik bych mela vazit a merit ve
13 letech omlouvam se za Chyby a dekuji za odpoved

holka, 13 let, 29. února

Ahoj,
neexistuje nic jako ideální výška a váha. Jsi na počátku dospívání a tvoje výška a váha se bude ještě razantně měnit. Nicméně průměrná výška dívek ve tvém věku je 160,2 cm a váha 47,8 kilogramů.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, vím že už jsem psala hodně dotazů ohledně váze. Ale dnes to není o váze. Jde o to, že mám 50 kg, 155 cm. Jenže to teď řešit nechci. Doktorka mi říkala že mám menší nadváhu, a já teď i trochu víc sportuji atd. A teď k dotazu. Mám hrozně velký stehna. Vždy když sedím na židli, jsou tak hrozně "rozpláclý". Mám je hodně takový tlustý. Všechny moje kamarádky mají takovy, že se k nim i hodí. Ale já když se podívám do zrcadla, vždycky se leknu svých stehen. Chápete jak to myslím. Neznáte nějaké cviky aby se mi trochu změnili stehna? Třeba když jsme na tanci, tak všechny holky je mají takový normální, že si mezi něma připadám jako "špek" obrazně. Prosím o pomoc, děkuju mooc.

holka, 11 let, 27. února

Ahoj,
je skvělé, že jsi začala sportovat a hlídat si svou váhu. Co se týká tvých stehen, obávám se, že neexistuje jednoduché řešení, díky kterému by se změnila jejich velikost a tvar. Spolu s tím, jak budeš hubnout, bude se zmenšovat podíl tuku na celém tvém těle a tedy i na stehnech. Ale neexistuje způsob, jak bys mohla zhubnout pouze na stehnech. Samozřejmě existují cviky, díky kterým stehna zpevníš. Stačí, když zadáš do vyhledávače heslo „cviky na stehna“ a vyjede ti několik tisíc odkazů. Ale nemusíš ani cvičit nic složitého, protože podobnou službu ti prokáže například nordic walking, běh, jízda na kolečkových bruslích, lyžování, jízda na kole... zkrátka běžné sportovní aktivity, k nimž není potřeba nic speciálního. Pokud tedy budeš hlídat složení svého jídelníčku a zařadíš do svého programu každodenní pohyb, určitě se výsledky dostaví nejen na tvých stehnech, ale na celém těle.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj aliku ???????? mám dotaz. Ohledně masturbace. Masturbovala jsem a nějak mi vytekli bílé jakoby vytok nevíš co to je?? Děkuji

holka, 12 let, 18. února

Ahoj,
jedná se o poševní sekret, který provází pohlavní vzrušení a případně i orgasmus. Je to zcela normální projev zdravého těla, který není potřeba nijak řešit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol , mám dotaz jestli můžu holit už v 11ti letech ? Moje maminka né že by mi to zakazovala ale nechce prý že by mi chloupky rostli rychleji ale to mě nevadí jenom nechce abych se Holila. každopádně ptám se jestli se můžu holit i v 11ti????

holka, 11 let, 17. února

Ahoj,
myslím, že neexistuje žádný zákon, který by zakazoval holení v jedenácti letech. Ale teď vážně; samozřejmě, že se můžeš holit v jakémkoli věku a neexistuje žádné pravidlo, které by to zakazovalo. Otázkou je, zda je to v tvém případě skutečně potřeba. Tvoje maminka má pravdu v tom, že jakmile se jednou začneš holit, velmi pravděpodobně už se budeš holit pořád. Nikoli kvůli tomu, že by chloupky rostly rychleji, ale jednoduše proto, že dorůstající chloupky jsou viditelnější a nepůsobí příliš esteticky. Je tedy opravdu na zvážení, zda s holením začínat v tak časném věku, pokud to není skutečně potřeba. Nicméně to by měl posoudit někdo, kdo tě osobně zná.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, mám dotaz :-)
Je mi 14 let a měřím 146cm je to normální výška?

holka, 14 let, 11. února

Ahoj,
podle růstových statistik je tvá výška lehce pod normálem. Nicméně jsi v průběhu dospívání, tudíž se tvé tělo bude ještě výrazně měnit. Předpokládám, že chodíš na preventivní prohlídky k pediatrovi a kdyby bylo s tvou výškou něco výrazně v nepořádku, určitě by tě na to lékař už upozornil a začal to řešit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na něco ohledně panenské blány. Jednou v létě jsem jela na prudkém tobogánu a při přistání do vody mě začala téct krev ,,že spoda". Řešila jsem to s mámou a ta řekla že jsem si nejspíše protrhla panenskou blánu. Je to možné? Dále bych se chtěla zeptat jestli to může vést k nějakým zdravotním problémům.

Děkuji a přeji hezký den

holka, 13 let, 2. února

No rozhodně tě měla vzít maminka hned k lékeři. Určitě si tam co nejdříve zajdi. A také se tam zeptej na svůj dotaz. My tu nejsme lékaři, takže ti nedovedeme poradit.

Moje tělo - holky

Mám takový dotaz. Jde o to, že už dlouhou dobu si chci obarvit vlasy. Fakt mě to láká a líbí se mi to. Mamka s tím nemá problém nevadí ji to, jenže mi říká, že si tím zníčím vlasy a už je niky nebudu mít takový jaký je mám... myslí tím zdraví a přirodní barvu... Jenže já si furt říkám, že žiju jenom jednou ne? A taky vim, že až budu stará tak že bych si to vyčítala, že jsem to nezkusila... Ale zase mám strach na druhou stranu. Že prostě si je zníčim a nebudu je mít hezký a zdraví. A taky, že až budu dospěla, tak že mi nebudou růst a budu je mít šedivý... Tak nevím.

holka, 13 let, 24. ledna

Ahoj,

chápu, že je pro Tebe barvení vlasů něco nového, co bys chtěla zkusit, ale zároveň máš strach, že by se barvou mohly vlasy poničit. Je pravda, že se barvení vlasů uvádí jako něco, co vlas poškozuje. Řekla bych, že bude také hodně záležet na kvalitě použité barvy. Obecně je rozdíl mezi barvou, která odrůstá, a takzvaným "přelivem", který se postupně smývá a vlasy by neměl tak zatížit. Existuje taky například henna - přírodní barva na vlasy. Nejsem ale na barvení vlasů odborník, můžeš se obrátit na nějaké dobré kadeřnictví, kde bys ses na vše mohla zeptat podrobněji. Pokud se rozhodneš pro barvu, doporučila bych raději zajít do kadeřnictví, než aby sis vlasy barvila sama - právě proto, aby se vlasy tolik nepoškodily. Můžeš se ale stejně tak rozhodnout s tím ještě nějaký čas počkat a zaměřit se na to, jaké výhody má Tvoje přírodní barva, zamyslet se, co se Ti na ní líbí a čím je výjimečná.

Zdraví

Modrá linka

Moje tělo - holky

Před pár týdny jsme byli na dovolené v horách a já měla zrovna menstruaci. Měly tam takový ten koupací sud a já to chtěla hrozně zkusit. Mamka mi řekla že si můžu vzít tampon. Když jsem šla do toho sudu podruhé tampon mi už šel zasunout mnohem lépe a necítila jsem ani ten počáteční tlak jako poprvé. Je možné že by se mi protrhla panenská blána? A kdyby ano mohli by mě na ginekologii podezřívat z toho že jsem měla pohlavní styk?

holka, 14 let, 22. ledna

Ahoj,
vyloučené to sice není, ale dle mého osobního názoru je pravděpodobnější, že jsi se zkrátka naučila menstruační tampón lépe zavádět, víc jsi se uvolnila a proto jsi necítila stejný tlak jako poprvé. Je úplně běžné, že dívky, které s používáním menstruačních tampónů teprve začínají a nemají ten správný „grif“, mohou cítit zpočátku jakési nepohodlí nebo tlak. Spolu s tím, jak postupně nabývají zkušenosti, je zavádění tampónu hladší a časem se z něj stane zcela automatická činnost.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Je mi 14, ale pozoruji to na sobě už co si pamatuji. Když si rozevřu stydké pysky, tak tam mám takové bílé jakoby pupínky. Neboli, nesvedi, s nikým jsem pochopitelně nic neměla, tak by mě jen zajímalo, jestli náhodou nevíš, zda je to normální?

holka, 14 let, 15. ledna

Ahoj,
bohužel nikdo z nás není gynekolog - a i kdyby byl, nedokázal by ti poradit na dálku a online. Osobně bych si myslela, že pokud tento jev pozoruješ už od dětství a není spojen s žádnými zdravotními obtížemi, či nepříjemnostmi, zřejmě se nebude jednat o nic závažného. Nicméně s jistotou ti to řekne pouze lékař.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Aliku a poradno mám dost trapný dotaz ale, je v pohodě že před masturbaci si olizuju ruce břicho? Díky za odpověď.

kluk, 13 let, 12. ledna

Ahoj,
musím s tebou souhlasit, že jedná skutečně o poměrně trapný dotaz, protože člověka, který by si sám dokázal olíznout vlastní břicho, neznám. Pokud to skutečně umíš, možná bys mohl zvážit, jestli by nestálo za to ucházet se o cirkusové angažmá, coby hadí muž. Co se týká olizování rukou před masturbací, doporučuji si je předem umýt mýdlem, protože olizování špinavých rukou je z hlediska přenosu infekčních chorob poměrně problematický. Při zachování základní hygieny si je olizuj, jak je libo.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

*Ahoj Alíku!
Mám otázku, asi před týdnem jsem byla ve vaně...Vylezla jsem a zjistila že mám po celém těle vystouplou vyrážku myslela jsem si že to mám třeba ze soli do vody nebo tak. Jenže teď už šest dní chodím do sprchy umyju se sprchovým gelem a zase když vylezu se mi ta vyrážka udělá. (Vyzkoušela jsem různé sprchové gely)
Mužů mít alergii na nějakou přísadu v sprcháčich? Mám zkusit takové to " mýdlo v kostce"? (Vím že nejste doktoři ale alergologie by mě vzala tak v červnu)
Předem moc děkuji za odpověď

holka, 13 let, 28. prosince 2019

Ahoj,
příčin tvé „vyrážky“ může být celá řada. Pokud se skutečně jedná o vyrážku (tedy pokud přetrvává i mimo čas sprchování/koupání, či bezprostředně po něm), může jít opravdu o alergii na sprchový gel. V první řadě tedy zkus používat méně agresivní kosmetiku, například kosmetickou řadu určenou pro děti, která bývá jemnější a šetrnější. Pomoci by ti mohlo také ošetření pokožky po koupeli pleťovým mlékem. Pokud by vyrážka přetrvávala, bude skutečně nutné navštívit dermatologa.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, už dříve jsem si říkala, jestli bych nepotřebovala brýle - třeba jsem špatně rozeznávala obličeje lidí dál ode mě, ale mamka vždy jen zkusila "A přečteš co je támhle?", přičemž já jsem vždy odpověděla, takže to neřešila.
Momentálně si dělám řidičák, a učitel se mě ptal, co je kus před křižovatkou za značku. Odpověď jsem znala, ale pod hlavní značkou byla i malá bílá s upřesněním, tu jsem ale nemohla do poslední chvíle přečíst. To samé bylo na jiném místě, kde jsem na dálku sotva rozeznala barvy a tvar.
Jak to mám řešit? Při preventivní kontrole mi zkoušení zraku problém nedělalo.
Předem děkuju.

holka, 17 let, 14. prosince 2019

Ahoj,
na základě pouhého popisu bohužel není možné zjistit, zda se tě skutečně týká krátkozrakost, nebo ne. Nicméně pokud máš pocit, že se ti zhoršil zrak, určitě by bylo dobré objednat se na kontrolu k lékaři. Tím spíš, že brzo budeš sama řídit a případná krátkozrakost je za volantem samozřejmě problém a je velmi nebezpečná. Určitě se proto objednej k očnímu lékaři, který tě vyšetří a doporučí ti vhodné řešení. Je možné, že tvůj problém spraví i slabé brýle pouze na řízení. Sama uvidíš, co ti lékař doporučí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj
Už chci moc mastrurbovat
Ale nemuzu se vzrušit
Prosím pomozte mi

holka, 12 let, 16. listopadu 2019

Ahoj,
masturbace by měla být vždy příjemná a měla by vycházet z přirozených potřeba člověka. Pokud se ti sebeuspokojování nedaří, pravděpodobně na něj není ta správná chvíle a nejsi v tom správném rozpoložení. Nech tomu volný průběh a časem to určitě vyplyne samo od sebe, aniž bys o tom musela přemýšlet.
Měj se hezky!
Bára