Poradna: Alík radí dětem

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol, mám 3 otázky.

  1. Můžu na silný výtok používat tampony? Vím je to divné ale já teď mám opravdu silný výtok že mi proteče i intimka a běžné vložky mi jsou nepohodlné.
  2. Můžu dostat toxický šok, když budu mít v sobě tampon, ale ne kvůli menstruaci ale výtoku?+ Jak dlouho dyštak tampon můžu mít?
  3. Je možné že jsem menstruaci 2 krát nedostala protože jsem dost zhubla? Četla jsem že aby jste dostali menstruaci musíte vážit minimálně 45 kg.V lednu jsem dostala první menstruaci, ale už dva měsíce nic.
Předem díky za odpověď
holka, 12 let, 22. března

Ahoj,
nejsme specialisté na gynekologickou oblast, ale obecně se tampóny nedoporučují pro výtoky používat. Spíše Ti doporučují zjistit proč tak silný výtok máš. Není úplně běžné, že u výtoku nestačí intimka. Všechno kolem používání tampónů se můžeš dočíst v příbalovém letáku. I to jak vzniká toxický šok a dá se předpokládat, že to může být jak u menstruace, tak i bez ní.

Menstruace bývá zejména v počátku u mladých dívek nepravidelná, ale jak píšeš, někdy mizí v případě že žena nebo dívka velmi zhubne. Opět by bylo dobré to zkonzultovat s lékařem, protože náhlé a velké zhubnutí není pro organizmus dobré. Bylo by fajn si také o všem promluvit s mamkou nebo jinou dospělou ženou ve Tvém okolí, i ony jistě menstruaci řeší, mají s ní zkušenosti a navíc Tě mamka může objednat případně i na gynekologii.

Přejeme hodně zdraví.
Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

dobrý den
Chtěla bych se zeptat na otázku.Už asi před 10 dny jsem poprvé dostala výtok a od začátku je častější a intenzivnější nijak nezapáchá ani neštípe ale večer mě pobolívá v podbřišku mám strašný chutě a přibrala cca 4 kila.Chěla bych vedět jestly je to normální?A je možně když moje mamka a teta který je cca stejně jak mně 6 mesíců od výtoku dostaly menstruaci je tedy pravdepodibné že ji dostanu taky za 6 mnesíců.Vím že odpověd nejde určit na dálku.Děkuji za odpověd

Měřím 150cm a vážím 35kg.

holka 13 let, 26. března

Ahoj,
máš pravdu, že na dálku a online lze jen velmi těžko radit se zdravotními záležitostmi (tím spíš, že v poradně neodpovídá žádný gynekolog), nicméně se přesto pokusím. Četnost výtoků v průběhu dospívání je intenzivnější a je to zcela normální, protože jde o důsledek bouřlivé hormonální aktivity, která k tomuto období patří. Obecně se uvádí, že pokud výtok neštípe, nesvědí, nepálí a není spojen s bolestivostí, jedná se o normální tělesný projev.
Pokud se bolestivost podbřišku objevuje jen večer, osobně bych se troufla domnívat, že nepůjde o žádný zánět, ale jistotu ti může dát pouze lékař, který udělá patřičná vyšetření. Proto bych na tvém místě ještě pár dní vyčkala, zkusila bych dodržovat klidový režim, a pokud bolesti nepřejdou, objednala bych se k lékaři.
Ohledně toho, kdy dostaneš menstruaci; je samozřejmě možné, že příznaky, které popisuješ, se váží k blížící se menstruaci. Některé výzkumy napovídají tomu, že dcery často dostanou první menstruaci v podobném věku jako jejich matky. Nicméně to všechno jsou pouhé dohady. Může tomu tak být, ale také nemusí. Budeš tomu muset nechat volný průběh a počkat, až bude tvé tělo připravené a samo pozná, že je ten správný čas.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol,
Už alespoň 1 měsíc v kuse mám výtok ale nemám menstruaci je to v pořádku?Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 20. března

Ahoj,
sice nikdo z nás není lékař, ale pokud nejsou výtoky spojeny s pálením, svěděním, či bolestí, obvykle není důvod se znepokojovat. Období dospívání je obvykle spojeno s vyšší četností výtoků, která má souvislost s hormonálními změnami, kterými tělo prochází. Pokud by se k výtokům připojily nějaké problémy či zdravotní nepříjemnosti, je určitě nutné vyhledat gynekologa.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, potřebovala bych poradit ohledně menstruace. Já o tom nerada mluvím a normálně bych o ničem takovém nepsala, ale teď bych vážně potřebovala nějakou odbornější radu. Menstruaci mám už víc než půl roku, a poslední dobou jsem jí začala mít pravidelně za 23 - 24 dnů. Mělo by to být asi víc, ale vím že je to teprve "na začátku" a ještě se vše může změnit. Problém je v tom, že když jsem jí dostala naposledy, měla jsem jí po 22 dnech a měla jí asi jenom 4 dny. To mi nepřišlo až tak divné, ale teď jsem jí dostala znovu po 11 dnech. Vím, že v mém věku to nemusí být pravidlné, to mi říkala i mamka, ať si kvůli tomu nedělám starosti, ale tohle mi přijde divné až moc. Je to normální? Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 9. března

Ahoj,
ačkoli nikdo z nás, kdo v poradně odpovídáme, není gynekolog, dovolila bych si říci, že drobné nepravidelnosti menstruačního cyklu jsou ve tvém věku skutečně poměrně běžné. Nicméně je samozřejmě potřeba zdůraznit, že online a na dálku nikdo diagnózu stanovit nedokáže a pokud chceš mít stoprocentní jistotu, že je všechno v pořádku, musíš se objednat k lékaři.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoooj

Moc se omlouvám že píšu tak casto ale mám duležitou otázku

1 dotaz Ja a kamaradka mame ve škole problémi ze se s nami nikdo nebaví no a tak se chci zeptat jestli bych mohla s tímhle problémem volat na linku důvěry , a kdyby ano mohli bi se to dozvědět rodiče ?

2 dotaz v utery jsme s kamaradkou byli venku a šli jsme si odskočit za strom na zácho a ona mi řekla abych se koukla no a pod ní byla mala kaluž krve no tak jsme si řekli úe to bude asi z červené řepi co jsme meli v pondeli no tak den pokračoval dál a už žádná krev nebyla no a ona u nas spala a rano sme se probudily a pod ní byla skvrna od krve a kalhoty něla špinavé no a tak se šla ozprchovat a pak rekla že to z ní uplně teče no tak rekla jestli nemam vlozku ,no a ja naštéstí měla no a tak si jí šla dát a pak rekla ze ji neni dobre že se ji motá hlava tak jsem ji polozila na postel a ona usla (byly jsme doma sami) po hodine s eprobrala ze ji je líp no a byla pod ní zase skvrna krve a tak sla na záchod a rekla jestli nemama jestě vlozku , no a ja uz nemela ani mamka nemela ve skrini , no tsk ksem ji dala plenku pro miminka (nechala je u nas tete) no a tak se svleka a rekla ze ji plenka neni no tak jsme vymysleli že ona si ji nasadi a ja ji olepím lepenkou no tak sem se otocila a ona si ji nandala ale musela ji drzet tak jsem ji to olepila a sli jsme hrat hry no a když prišla mamka tak viděla krvave oblecení a povleceni tak jsme ji chtěla ríct že to asi dostala ale ona nechtela tak jsme rekla že je to sliz
No a dnes mi rekla ze to jeste neprestala ale spis zesililo a ze menstruace to neni protože tu už má pravidelnou tsk nevíte co to je ??

holka, 13 let, 7. března

Ahoj,
co se týká tvé první otázky; pokud máš problémy s třídním kolektivem, určitě můžeš na Linku důvěry zavolat a svěřit se. Rodiče se to nedozví.
Ohledně tvé druhé otázky bohužel musím zopakovat to, co odpovídáme v případě většiny zdravotních dotazů. Nikdo z nás není gynekolog a i kdyby byl, nebylo by možné stanovit diagnózu na dálku a online. Pokud kamarádka stále krvácí mimo menstruační cyklus, je určitě potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Gynekolog ji vyšetří, zjistí, kde je problém a navrhne adekvátní léčbu. To bohužel nikdo po internetu nedokáže.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Dobrý den, mám takový docela osobní dotaz. Ale je možné že se při masturbaci zpozdí menstruace?

holka, 14 let, 6. března

Ahoj,
zcela určitě nikoli. Masturbace nemá na menstruační cyklus vůbec žádný vliv. Pokud se ti opozdila menstruace, důvodem bude něco jiného a těch důvodů může být celá řada. Od běžných nepravidelností typických pro počínající menstruační cyklus, až po zdravotní problémy. To však nezjistí nikdo jiný než lékař.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj poradno.
Už asi od deseti mám výtok. V poslední době začíná být hrudkovitý, do žluta a mírně zapáchá. Ne nějak hnilobně, že by to bylo hodně citit, to ne. Nevím co to znamená.

holka, 11 let, 20. února

Ahoj,
ačkoli je velmi obtížné radit ve zdravotních záležitostech na dálku a online, troufla bych si říci, že jde o normální projev dospívání. Obecně se uvádí, že pokud není výtok spojený s bolestí, pálením, svěděním, nebo výrazným zápachem, jde o běžný projev ženského těla. A období dospívání je spojeno s intenzivnějšími a četnějšími výtoky. Pokud by se však objevil kterýkoli z těchto nepříjemných příznaků, bylo by potřeba, abys navštívila lékaře.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, je mi 14 let a ještě jsem nedostala menstruaci, všechny moje kamarádky už to dávno dostaly. Masturbuji už asi od 9 let. Mohla by masturbace způsobit, že jsem to ještě nedostala?

holka, 14 let, 16. února

Ahoj,
je dobře, že se zajímáš o to, co se děje s Tvým tělem. Počátek menstruace s masturbací nijak nesouvisí. Každé tělo se vyvíjí trošku jinak, a proto některé dívky dostávají měsíčky dříve a jiné později. Průměrný věk dívek u první menstruace se pohybuje mezi 12 až 14 rokem. Nejpozději bys tedy měsíčky měla dostat v patnácti letech. Je tedy velmi pravděpodobné, že měsíčky dostaneš a bude vše v pořádku. Doporučuji Ti vše probrat s mamkou, a pokud by se náhodou stalo, že se měsíčky neobjeví včas, měly byste se objednat ke gynekologovi/gynekoložce na konzultaci.

Přejeme, aby bylo vše v pořádku.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol.
Před měsícem jsem dostala první menstruaci, dnes jsem jí měla dostat znovu, ale nedostala. Četla jsem že menstruace je ze začátku nepravidelná.
Moje otázka zní: I když jsem menstruaci dnes nedostala, je normální mít její příznaky ( mastnější pleť, citlivá prsa atd..)?? + Je NORMÁLNÍ délka první menstruace 2 dny?

holka, 11 let, 17. února

Ahoj,
odpověď na všechny tvé otázky zní: Ano. Menstruační cyklus je zpočátku skutečně nepravidelný a všechny příznaky, které popisuješ, se mohou vázat k menstruaci, ale klidně i k dospívání jako takovému. S nepravidelným cyklem souvisí i jeho nepravidelná délka, takže zpočátku skutečně může být menstruační krvácení jen velmi krátké, nebo třeba velmi slabé. Pokud jej neprovází žádné problémy, bolesti a podobně, není potřeba jej řešit.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Dobrý den. Je mi 14 let, menstruaci mám celkem pravidelnou už od 12 let. Dnes je to už ale 14 dní, co mi vynechala. Na termín menstruace byly příznaky a najednou nic. Těhotná být nemůžu. Chtěla jsem se zeptat, jestli je to v mém věku normální, nebo bych to měla začít nějak řešit? Předem děkuji za odpověď

holka, 14 let, 11. února

Ahoj,
pokud máš menstruaci už dlouhodobě pravidelnou a najednou se zpozdí o dva týdny, je určitě potřeba to začít řešit. Co nejdříve se objednej k lékaři, který zjistí příčinu a navrhne řešení. Skutečně není na co čekat.
Držím ti palce!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol. Mám dotaz ohledně menstruace . Třeba když mám menstruaci a mám v těle tampón a jsem ve škole tak jak mám ten tampón vyhodit protože na 1.stupni moc holek menstruaci nemají,jak to mám vyhodit protože se tampóny do záchodu vyhazovat nesmí a - pokaždé co jdu na záchod si musím z těla vytáhnout tampón abych se mohla vyčůrat? - myslíte že je normální když si sáhnu na ňadra tak je to v pohodě ale když mi na ně sáhne nikdo jiný např.máma tak jsou hodně citlivá je to normální? Předem děkuji za odpověď, doufám že vás moc neotravuju.

holka, 11 let, 7. února

Ahoj,
pokusím se na tvé dotazy odpovědět postupně: Tampóny by se skutečně do záchodu vyhazovat neměly a většina žen to řeší tím, že použitý tampón zabalí do toaletního papíru a vyhodí ho do koše vedle toalety. Při čůrání si tampón rozhodně vytahovat nemusíš. Moč odchází z těla močovou trubicí, zatímco tampón se zavádí do vagíny. To znamená, že jde o zcela jiné „místo.“ A citlivost prsů k dospívání patří a je zcela normální. Předpokládám, že maminka nedokáže odhadnout, nakolik jsou tvá prsa citlivá, takže tě její dotek bolí víc, než když se dotýkáš svých prsů sama.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj poradno
Ptám se za mojí kamarádku protože má pořád takoví pocit že dostane menstruaci. Jelikož já už jí mám tak se mě stále ptá jestli jí dám nějakou vložku. Teďka má jet do Itálie lyžovat s dědou a strašně se bojí že to tam dostane.

holka, 11 let, 5. února

Ahoj,
je hezké, že se ptáš za svou kamarádku a připadá mi nejjednodušší, aby poprosila svou maminku, aby jí koupila balíček vložek. Několik si jich může pro případ nouze vzít s sebou na lyže a buď je využije, nebo je zkrátka přiveze zpátky domů.
Měj se hezky.
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj.
Píšu tedy znova. Zkoušela jsem různé úhly zavádění tampónů. Mamka mi i poradila ať zkusim třeba jen otvor jako malíčkem si nahmatat, ale opravdu to jako bolí a štípe, ale spíše bolí. Mám přítele a bojím se, že to pak bude bolet. Omlouvám se, že takhle otravuji a děkuji za odpověď.

holka, 27. ledna

Ahoj,
především bych ráda zdůraznila, že rozhodně neotravuješ a poradna je určena právě proto, aby pomohla dětem a dospívajícím, kteří si neví rady. Troufám si říci, že tvým problémem bude v současné době spíš psychický blok a stres, do kterého jsi se dostala. Od tvého minulého dotazu ohledně zavádění tampónů uplynuly pouhé tři dny a je vidět, že se snažíš situaci co nejrychleji vyřešit a „zlomit.“
Myslím, že to nejlepší, co pro sebe teď můžeš udělat, je dopřát si pár týdnů „oddych“ a pak to při menstruaci zase zkusit s jedním tampónem malé velikosti. Pokud to nepůjde, klidně to odlož o další měsíc. Nemáš kam spěchat a není potřeba „lámat“ to přes koleno. A už vůbec se nemusíš stresovat tím, že tě jednou bude sex bolet. Situace, kdy žena není anatomicky uzpůsobena k tomu, aby mohla mít sex, jsou naprosto raritní. Opravdu se domnívám, že problémem je spíš psychická tenze, do které jsi sama sebe dostala.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku (a všichni ostatní) mám takový menší problém. Sice menstruaci ještě nemám a asi ještě dlouho mít nebudu, ale bojím se že až na to dojde a budu si muset vzít tampon, tak mě to bude bolet (já vím možná trochu pitomé), ale fakt mi to nasadilo brouka do hlavy. Předem děkuji za odpověď a objasnění

Holka, 11 let, 26. ledna

Ahoj,

věřím, že se Ti honí hlavou, co se bude dít, až budeš mít menstruaci a že máš strach, jestli to nebude bolet, až budeš budeš používat tampóny. Je úplně normální a přirozené, že nad tím přemýšlíš. Myslím si, že spousta holek Tvého věku to má podobně. Možná to bude chtít na začátku trochu cviku, než zjistíš, jak tampón zavést a jaká velikost je pro Tebe nejlepší. Každopádně, pokud je tampón správně zavedený, nebolí to, když ho máš uvnitř. Mnoho žen ho ani vůbec necítí. U používání tampónů je důležitá hygiena - tedy mýt si ruce před použitím tampónu i potom. Kromě tampónů můžeš používat taky klasické vložky. Můžeš se zkusit obrátit na ženy, které máš kolem sebe - třeba mamku, tetu anebo někoho dalšího z rodiny, a doptat se jich na to, co Tě kolem menstruace zajímá, mohou Ti předat svoje zkušenosti.

Měj se hezky,

Modrá linka

Menstruace a výtok

Zdravím
Chtěla jsem se nějak zeptat. Uz parkrát jsem se snažila zavádět si tampón. Jenže mi to opravdu nešlo, i kdyz jsem byla uvolněná a v klidu. Hrozně mě to bolí. Snažila jsem se změnit "směr" zavaděni. Nemate nějaky typ? Nebo něco? Děkuji

holka, 26. ledna

Ahoj,
zavádění menstruačních tampónů vyžaduje určitý cvik a pocit nepohodlí je poměrně častý u dívek a žen, které s jejich používáním teprve začínají. Jak správně píšeš, je potřeba uvolnit se a někdy je potřeba vyzkoušet různé úhly zavádění, než najdeš ten, který ti vyhovuje a respektuje tvoji anatomii. Dej tomu čas a experimentuj s různými velikostmi (zpočátku se doporučuje používání spíše menších velikostí) tampónů i různými úhly zavádění. Věřím tomu, že časem v tom získáš zručnost a zavádění tampónů se pro tebe stane automatickou rutinou bez toho, aniž bys přitom pociťovala jakékoli nepohodlí.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Takže... Od dnešního rána mám lepkavý a průhledný výtok. Nezapáchá. Menstruaci jsem ještě neměla, asi 3 měsíce mám hodně citlivá prsa. Bojím se, že na mě jde menstruace, je to možné? Bojím se, že to dostanu ve škole, ale nejsem si jistá, jestli by to mohly být znaky menstruace.

holka, 12 let, 26. ledna

Ahoj,
obávám se, že nikdo na světě ti nedokáže říci, kdy přesně dostaneš první menstruaci. Je možné, že se jedná o příznaky blížící se menstruace, ale stejně tak je možné, že jde „jen“ o symptomy dospívání. To je charakteristické právě citlivými prsy i intenzivnějším výskytem výtoků. Pokud se bojíš, že bys začala krvácet ve škole, zkrátka si do aktovky přibal pro jistotu jednu menstruační vložku, kterou bys v akutním případě mohla použít.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Dobry den, chtěla jsem si poprvé zavést tampon, o anatomii přehled mám, tak jsem si řekla že to nebude problém. Pockala jsem až to dostanu a zkoušela jsem to podle návodu, sice jsem ho tam dala ale jen na pár milimetrů, vůbec to tam nešlo dát, prostě jako kdyby tam byla zeď nebo já nevím.... A tak jsem to zkoušela za den asi 6x a potom jsem to vzdala, a ještě k tomu mě to místo kam jsem se to pokoušela dát mě celý den pálilo, bolelo.... A měla jsem nejmenší velikost, také jsem u toho měla zrcátko. Já vím, je to osobní, ale už fakt nevím co s tím.... Předem děkuji za odpověď.

Anonymní, 14 let, 19. ledna

Ahoj,

úplně chápu, že Tě rozhodilo, když se tampón opakovaně nedařilo zavést. Je pravda, že někdy to chce trochu cviku, než člověk najde správný úhel, jak tampón bez odporu zasunout. Určitě bys ale neměla jít přes bolest - jen jemně zkoušet nasměrovat tampón správným směrem, který si můžeš předtím nahmatat prstem. Můžeš to ještě zkusit, a kdyby to nešlo nebo bolelo, doporučila bych Ti zajít s mamkou k lékaři - gynekoložce/gynekologovi, který by Ti s tím poradil a zjistil, kde byl problém. Určitě není třeba se za to nijak stydět, z praxe vím, že spousta dívek ve Tvém věku řeší něco podobného.

Držím palce,

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj všichni, můj dotaz je ohledně výtoku.
Neptám se jestli přijde menstruace
Brzo, ale má otázka zní, mám výtok od září
Cca od začátku školního roku. Může být
výtok i ze stresu? (Jako že školy) Samozřejmě
Nezapacha atd... Moc děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 15. ledna

Ahoj,
to je poměrně zapeklitá otázka. Nikdy jsem neslyšela o tom, že by výtok jako takový mohl být způsoben stresem. Na druhou stranu některé výtoky mohou být spojeny s kvasinkovou infekcí a kvasinková infekce zase může být spojena se sníženou imunitou, na níž se může podepsat i stres. Takže v některých případech lze odpovědět: ano, může to mít souvislost. Nicméně výtok spojený s kvasinkovou infekcí obvykle svědí, pálí a zapáchá, takže pokud nic z toho neřešíš, velmi pravděpodobně se jedná o zcela normální výtok spojený s dospíváním. Ale znovu musím upozornit, že na dálku a online nestanovuje diagnózu ani gynekolog, což nikdo z nás v poradně není.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,chtěla bych se zeptat co je ovulace?
Kdy nastává? Jaké jsou její příznaky?
A jestli ji mohu mít i já když asi už 5měsíců mám menstruaci.
A pak ještě jestli nevíte co známe když mám na kalhotkách teď poslední 3dny hoodně hustý,zdrclý,průhledný hlen(sliz) nijak nesvědí ani nepalí.(jestli to nemůže být třeba důsledek té ovulace)
Děkuji za odpovědi předem..

holka, 13 let, 9. ledna

Ahoj z Modré linky,

je fajn, že se zajímáš o své tělo a o to, jak funguje. Ve stručnosti je ovulace nejplodnější část menstruačního cyklu a nastává přibližně v jeho polovině. Většinou ji provází právě výtok, který se může lišit oproti jiným dnům. Pokud nesvědí, nepálí, není zabarvený či výrazně nezapáchá, neměl by znamenat žádný problém. Je v pořádku v takovém období pro větší komfort použít např. intimku. V období ovulace také žena může mít citlivější prsa, cítit se více unaveně, může se jí přechodně zhoršit pleť. Pokud už jsi začala menstruovat, je to znak toho, že už u Tebe probíhá menstruační cyklus, tedy také ovulace.

Přejeme Ti hezké zimní dny
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj! Mám dotaz ohledně menstruace.
Je mi 12 a cca rok už mám výtok (v poslední době je ho hodně, je nahnedlý a jakoby hrudkovitý, trochu zapáchá, ale ne nějak hnilobně nebo tak), chlupy mi rostou i mezi nohama i v podpaží, prsa mi taky rostou a mám je citlivá, objevuje se mj akné a teď v tomhle týdnu se mi na spodním prádle objevila červená skvrna s kousky srazene krve. Chtěla bych se zeptat, myslíte, že to brzo dostanu? Předem děkuju

holka, 12 let, 11. ledna

Ahoj,
ačkoli nástup menstruace je velmi individuální a většinou nelze s jistotou určit, kdy k němu dojde, dovoluji si odhadnout, že v tvém případě je to skutečně „na spadnutí.“ Příznaky, které popisuješ, napovídají, že je tvé tělo uprostřed dospívání a velmi pravděpodobně se připravuje na zahájení menstruace.
Měj se hezky!
Bára