Poradna: Alík radí dětem

Strach

Dobrý den, opravdu bych potřeboval poradit i s tím že mám problémy s jídlem (není to tak že bych zrovna málo jedla jsem tak trochu i tlustá) nemůžu však jíst hodně věcí A nevím proč
Třeba taková jahoda najednou mám pocit že v puse se mi ty tečky mění na brouky, zubní pasta (není to k úplně jídlu) napadá mě co když v kartáči brouk úplně se tak trochu poblinkam do umyvadla, jogurt Ne to není vidím černou tečku už se nedokážu přinutit ho sníst. kdyby jsme bydleli ve špinavém bytě se šváby a pavouky Tak to ještě chápu. Z toho co nemáme čistého fakt nevím tak v létě máme komáry a mušky to je asi tak všechno. Máme čistý byt. Taky nevím jestli je i to k tomu ale nemůžu si třeba lehnout na trávník protože hned mám pocit jak na mě lezou mravenci a klíšťata, v posteli si dávám už pod peřinu protože mám pocit že mi tam zaleze muška, jdu na záchod a najednou se furt musím koukat do mísy mám pocit že z ní něco vyleze. Po záchodě utíkám rychle přes chodbu do pokoje. Taky se bojím tmy, moc jasného světla ,hmyzu, chodit sama ven, výšky, a všeho dalšího možného. Dokonce se bojím zavírat si oči v koupelně.

holka, 1? let, 23. března


Ahoj z Modré linky,

píšeš o tom, že máš problémy s jídlem. Z toho, co píšeš potom dále, se však domnívám, že se nejedná o problémy s jídlem ale o Tvůj strach z brouků. Chci Tě tedy podpořit v tom, aby ses svěřila svým rodičům, abys na své strachy nemusela být sama.
Co se týká jídla, je důležité, aby sis, kdykoli taková představa přijde, uvědomila, že je to jen představa. Můžeš rodiče požádat, aby zkontrolovali, že tam skutečně žádní brouci nejsou. A pokud jde o brouky, někomu pomáhá vyrovnat se se strachem to, že se objektu svého strachu – tedy v Tvém případě brouků – postupně přibližuje. Nejprve můžeš koukat na obrázky – a z počátku si vybírat takové brouky, kteří jsou na pohled hezčí. Potom se na ně můžeš dívat v televizi, později (a s tím Ti mohou pomoci právě rodiče) je třeba můžete posbírat do nějaké sklenice a Ty na ně můžeš koukat skrze sklo. Brouky je třeba včas pustit, aby se ve sklenici neudusili a neumřeli tam. A když to budeš zvládat, můžeš se jich časem zkoušet dotýkat. V případě potřeby se můžete s rodiči obrátit na školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, či na jakoukoli psycholožku, psychologa. A vzhledem k tomu, že Tě trápí i jiné strachy, jak píšeš, chci Tě povzbudit v tom, abyste s rodiči pomoc psychologa vyhledali.

Přejeme Ti bezstarostnější dny.
Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Strach

Dobrý den,
Prosím poraďte mi co mám dělat :(
Před chvilkou jsem se koukala na mobil a tam bylo vytočené tísňové linky 112. Vůbec nevím jak se to stalo! Vím že to bylo jen chvilku, hned jsem to položila. ale byl tam takový ten robotický hlas který říkal ,, tísňové volání linky,..." (Tam jsem to položila). Nevím jestli to bylo z mé strany, ale oni by mi asi těžko volali! Prosím poraďte, co mám dělat, vím že tísňové lince volat jen tak, když se nic neděje je trestné, a já nechci aby měli rodiče problémy!
Prosím o radu

Děkuji

Zoufalá holka, 13 let, 19. března

Ahoj,

nemusíš být zoufalá, myslím, že Tě mohu uklidnit. Rozhodně to, co se stalo Tobě, není žádný trestný čin. Při telefonování dochází k omylu velmi často, většinou stačí říct: Promiňte, došlo k omylu. Rodiče rozhodně žádné problémy mít nebudou.

Máš pravdu v tom, že tísňovou linku nemají lidé zneužívat, protože v té chvíli třeba blokují číslo někomu, kdo pomoc opravdu potřebuje, může mu jít i o život. Ty jsi však neudělala nic špatného, číslo jsi vědomě neblokovala, myslím, že se tedy nemusíš trápit.
Domnívám se ale, že by se Ti ulevilo, kdyby ses s tím, co Tě nyní tíží, svěřila rodičům, těm nejbližším. Jistě Tě budou umět uklidnit.

Přejeme Ti příjemný čas.
Modrá linka

Strach

Ahoj poradno.
Mám už asi rok pocit, že trpím sociální fobií. Když mám mít do školy referát, nebo jsem zkoušená, vždycky se mi jakoby rozbuší srdce, potím se, třesu se a mám strašný strach že to pokazím, nebo že se mi budou spolužáci smát. Ještě navíc teď mám rovnátka, takže trošku hůř mluvím, takže to potom je ještě pro mě horší. S jednou nebo dvěma kámoškama se ještě dokážu bavit v pohodě, ale když mám mluvit před celou třídou, tak je to pro mě strašný. Dělá mi i problém jist před více lidma. Chtěla jsem se zeptat, jestli to může být sociální fobie a nebo jak se pozná? Existuje nějaký test, nebo se to pozná u psychologa? A jsou na to nějaké prášky? Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 5. března

Ahoj,

věřím, že musí být hodně nepříjemné cítit velký strach předtím, než máš mluvit před větším počtem lidí. Umím si taky představit, že to celé ještě zkomplikovala rovnátka, která Tě ještě více znejistěla. Tréma z mluvení na veřejnosti je mezi lidmi docela častá, mnoho lidí to má podobně, jako Ty - před takovou událostí jim velmi rychle bije srdce, potí se jim ruce...To jsou typické projevy stresu. Z toho, co popisuješ, si myslím, že nemusí jít o sociální fobii coby poruchu, která se projevuje např. i strachem vyjít z domu, kontaktovat druhé lidi apod. Sociální fobie se dá diagnostikovat (tedy poznat) jen pomocí celkového vyšetření u psychologa anebo psychiatra. Předepsání léků poté závisí na rozhodnutí psychiatra.
V tuto chvíli je ale důležité hlavně to, že jsou situace (třeba mluvení před třídou), které Tě trápí a nevíš si s nimi rady. Chtěla bych Tě podpořit v tom, abys na to nebyla sama a svěřila se kromě Alíka i někomu dalšímu, komu věříš - třeba rodičům anebo někomu dalšímu z rodiny, třeba oblíbenému učiteli anebo kamarádce. Můžeš se taky obrátit na školního psychologa, pokud ho na škole máte, je docela možné, že podobné věci u žáků už řešil, můžete společně hledat způsob, jak by ses v podobných situacích mohla cítit alespoň o něco lépe. Můžeš se také ozvat nám na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu, kde je prostor vše probrat podrobněji. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

Zdraví

Modrá linka

Strach

Dobrý den potřebuji pomoc ?? Jde o sen co se mi zdál 33 minut zpět ( teď je 3:33 ráno) jinak mám zakázaný.mobil ale furt lepší než abych budík rodiče
Sen:
Zdál se mi dost zlý sen v kterém v naší škole něco vybuchlo a byla všude radioaktivita a já se sice zachránil ještě se spolužačkou Áďou ale klepu se brečel jsem dokonce jsem si přes zákaz teď vzal mobil do pokoje

Vůbec nevím co mám dělat jsem totálně vyděšený a sny rohoto5 typu si obvykle pamatuju rok minimálně

Kluk, 21. února

Ahoj,

věřím, že Tě sen hodně vystrašil, někdy sny dovedou být hodně živé a děsivé. Chápu také, že Ti v tu chvíli pomohlo mít u sebe mobil. Nevím, jak se budeš ohledně snu cítit ve chvíli, kdy k Tobě dorazí naše odpověď - je docela možné, že strach, který jsi cítil, se už trošku zmírnil, možná už na sen tolik nemyslíš. Pokud Ti to stále běží hlavou, napadá mě, že si o tom můžeš popovídat s kamarády nebo spolužáky, příp. také s rodiči. Můžete si navzájem říct, jaké strašidelné sny se Vám kdy zdály a třeba co komu pomohlo, aby se po probuzení uklidnil a zmírnil strach. Povídání si o snech může být i zábava - můžete se pobavit i o tom, jaké nejvtipnější anebo nejbláznivější sny se Vám kdy zdály.

Zdraví

Modrá linka

Strach

Koncem března mi bude 11 a 18. 3.jdu ne preventivní prohlídku ale je tu problém. Budu mít očkování. Nevím vůbec kam to bude a já se bojím že to bude bolet. Nedávno jsem totiž byla poprvé na odběrech krve kvůli žaludku a ta jehla byla tlustá já jsem zpanikařila a brečela jsem a musela jsem si lehnout. Jindy mi injekce vůbec nevadili ale teď se hrozně bojím že to bude bolet. Jestli to bude stehna tak budiž, tam mi to dávali dřív jednou a bolelo to trochu ale když to bude nahoru do ruky tak tam to prý bolí.

holka, 10 let, 20. února

Ahoj,

věřím, že se bojíš očkování bojíš, strach z jehel je docela častý. Vnímám, že hodně přemýšlíš o tom, jak to vlastně celé bude probíhat, na jaké místo Tě budou očkovat. Nevím, na jaké přesně očkování půjdeš a nevím tedy ani, kam to bude. Můžeš se ale na všechno nejdřív zeptat lékaře, ke kterému půjdeš. Můžeš se lékaři i rodičům svěřit s tím, že máš strach a poprosit je, aby ti pomohli nějak ho překonat. Máš pravdu, že píchnutí jehlou může bolet. Zároveň je ale fajn, že u očkování to trvá jen krátce - odběr krve trvá většinou o něco déle. Některým lidem pomáhá, když se na jehlu nedívají (a obrátí hlavu opačným směrem) anebo se snaží myslet na něco jiného. Napadá mě, že bys sis během očkování třeba mohla povídat s mamkou anebo taťkou.

Držíme palce,
Modrá linka

Strach

Dobrý den,
psala jsem sem dotaz ohledně mého strachu a akci na které tato věc bude. Nejdříve bych vâm chtěla poděkovat za rady které jste mi napsali. Akci jsem za pomoci spolužáků přežila, ale neobešla se bez pláče, kterého si mnoho lidí všimlo. Nyní mě to trápí, jelikož si toho všimli i táta s jeho přítelkyní. (Rodiče nejsou spolu a každý si našel nového partnera a ani jednoho z nich nějak v oblibě nemám). Problém je s tátovou přítelkyní, která nechce pochopit že se bojím nafukovacích balónků. Balónky jsme drželi za tyčky, ale docela dost padaly (mně ho vždycky zvedla spolužačka). Když jsem je pak potkala tak jsem od tátovy přítelkyně dostala vynadáno že se na ně bojím šáhnou a že se je bojím držet i za tu tyčku pořád mi zdůrazňovala že sem to držela až za konec té tyčky. (A to vše pravděpodobně proto že jsem ještě zhruba před 2 - 3 rokami měla ráda.) Jednoduše sem od ní dostala vynadáno a od mámy jsem byla pochvalena za to že jsem to přežila. Navíc mi bylo řečeno že jim děda řekli že má pocit že si ten strach vymýšlím. (Od táty mého táty, který bydlí ve stejném baráku.) Přijde mi že mi to nevěří a dělá si z toho legraci (např. Že se příště už nebudu bát na ten balónek sáhnout. Říká to se smíchem.) Ráda bych se prosím zeptala jestli ji to nejde nějak vysvětlit a dokázat ji že si to nevymýšlím? (Mluvíme spolu málo snažím se ji vyhýbat.) Strach dokážu překonat za pomoci kamarádů.
Děkuju za odpověď
Johy

Johanna, 12 let, 10. února

Ahoj Johy,

umím si představit, jak je pro Tebe těžké, že Ti blízcí lidé, kteří by Ti měli být oporou, nevěří. Je moc fajn, že jsi dokázala akci s balónky zvládnout a že máš kamarády, kteří Tě podrží, když potřebuješ. To je důkaz, jak je důležité se se svými pocity blízkým lidem kolem sebe svěřovat, že člověk dokáže zvládnout i pro něj těžké věci, když na to není sám.
Nemůžeme, bohužel, víc, než Tě podpořit, aby ses znovu a znovu obracela i na dospělé kolem sebe a dávala jim opakovaně najevo, že Tě strach z balónků skutečně trápí a že bys potřebovala pomoc a podporu, nikoli výsměch. Může být opravdu nápomocné, jak jsme Ti minule psali, ukázat rodičům naši komunikaci - tuhle i tu minulou, aby pochopili, že je třeba, aby Ti naslouchali. Stejně tak, jak jsme Ti též psali, stojí za to obrátit se na Vaši školní psycholožku (psychologa), pokud ji ve škole máte - protože Tě může nejen podpořit, ale též spolu s Tebou hledat příčiny Tvého strachu - a hlavně způsob, jak s ním vyrovnat a postavit se mu.

Přejeme Ti bezstarostnější dny.
Modrá linka

Strach

Ahoj mám strach z virus z Číny,že se dostane do Čech na internetu dokonce bylo že už se dostal do Zlínského a Moravsko-slezskeho kraje!!Bojim se že se nakazím..Myslíte že se to může stát? A poslední dobou mě po jídle bolí břicho a mám takovou kyselost v puse trochu i dušnost!!!!Hrozně se bojím že umřu!!

holka, 13 let, 27. ledna

Ahoj,
v historii tvých dotazů vidím, že od začátku ledna se jedná už o třetí dotaz, v němž se obáváš, že v dohledné době umřeš. Mohu tě ujistit, že se to zcela jistě nestane. A už vůbec ne na koronavirus.
V Česku není v současné době jediný potvrzený případ koronaviru a naopak všichni odborníci považují paniku, která se strhla (kdy se lidé například snaží hromadně nakoupit roušky přes ústa), za přehnanou a zbytečnou. Zrovna dneska vyšel článek, ve kterém epidemiolog upozorňuje na to, že „obyčejná“ chřipka, která teď řádí, je mnohem nebezpečnější než koronavirus (www.idnes.cz/technet/veda/koronavirus-2019-ncov-chripka-epidemie.A200128%5f152310%5fveda%5fpka). Panika je tedy skutečně zbytečná a nesmyslná.
Měj se hezky!
Bára

Strach

Ahoj Alíku,
Vím že toho máte hodně na praci ale teď mám opravdu strach a bojím se...

Začlo to asi před pul rokem asi 1 za týden jsem měla noční můru ale od té doby se to jen zhoršuje už vůbec nemám hezké sny jako jsem vzdy mívala...
Dnes se mi zdálo ze jsem šla přes přechod a upadla jsem a nemohla jsem hýbat nohama a zajelo mě auto..

Hledám způsoby jak radši nechodit zpát
Uz se bojím jít z místnosti do místnosti

Ted v poslední dobou mám takové černé myšlenky... nemůžu to nějak zastavit napríklad o smrti,o tom jak me někdo zabije atd.

Opravdu se bojím co to se mnou je

A prosim nepište že to mam říct rodicům protoze oni to berou na lehkou váhu a je jim to fuk

Omlouvám se za chybi ale jsem tak přešlá,smutná,bojím se

Předem ti dekuji za odpověď

holka, 12 let, 20. ledna

Ahoj z Modré linky,

chápu, že špatné sny, noční můry, jsou nepříjemné. Avšak nespat není řešení. Je důležité hledat jiný způsob, jak se sny vyrovnat. Sny a noční můry mohou být ventilem pocitů, které si během dne třeba ani neuvědomíme a které potřebují průchod – a proto se hlásí o slovo v noci. Je tedy potřeba, abys mohla o tom, jak se cítíš, čeho se bojíš, mluvit.
Mrzí mě, že máš pocit, že rodičům je to fuk. Je moc dobře, pokud jsi s nimi o tom zkoušela mluvit. Někdy je potřeba v tom vytrvat a zkoušet to znovu, pak si můžou snáz uvědomit, že je to pro Tebe opravdu důležité a už to trvá delší dobu. Můžeš jim dát přečíst i naši komunikaci. Pokud by Tě i přesto nebrali vážně, nevzdávej to a hledej si mezi jinými blízkými lidmi ty, kteří by Tě mohli vyslechnout. Třeba babičku, dědu, tetu, strýce, kamarádku. Obrátit se můžeš i na někoho ve škole, nejlépe na psycholožku, pokud ji ve škole máte, nebo na nějakou oblíbenou paní učitelku, které věříš.

Přejeme klidnější dny
Modrá linka

Strach

Dobrý den,
zní to divně, ale já se bojím nafukovacích balónků. Bohužel musím jít na akci, kde mám držet v ruce balonek a další budou kolem. Když někde vidím balonek, tak začnu brečet. Potřebovala bych poradit, co mám prosím dělat? Spousta lidí mi to nevěří a na akci jít musím.
Předem děkuji za odpověď.
Johy

Johanna, 12 let, 11. ledna

Ahoj Johy,

lidé mívají strach z různých věcí, Ty se tedy můžeš bát balónků. Je důležité, aby ses se svými strachy obrátila na rodiče, třeba i opakovaně, a požádala je, abys na té akci nemusela balónek držet. Také můžeš zvážit, zda na akci bude někdo, kdo Tě může podpořit, u koho se můžeš držet poblíž, abys svůj strach lépe zvládla. A také je potřeba, aby ses se svými strachy učila pracovat, zvládat je. Může Ti v tom pomoci psycholog/psycholožka, třeba i Váš/e školní, pokud jej/ji ve škole máte. Jestliže máš obavy, že Ti lidé okolo Tebe nebudou věřit, můžeš jim dát klidně přečíst naši komunikaci.

Přejeme více klidu a bezstarostné zimní dny
Modrá linka

Strach

Ahoj,
potřebuju se někomu svěřit a nic jiného než napsat sem mě nenapadá... mám další depresi z konce světa... dívala jsem se na Instagram na story jedné holky (30 let jí je), která hodně řeší teď tu Austrálii atd., a psala, že za takových 15 let bude deadline (konec), že to potvrdilo hodně vědců a všichni se shodli, a já mám takový strach, že mám pocit, jak kdybych nikdy větší neměla.

Já fakt nevím, co mám dělat, asi z toho půjdu na psychiatrii, bojím se smrti, nechci umřít za 15 let, chci se dožít dospělosti, mít děti, svatbu, vnoučata, nechci zažít konec světa!!! Prý to má být kvůli těm globálním změnám a kvůli zvýšení stupňů na Zemi a kvůli tomu přemnoženému CO2, ani nevím přesně, co to způsobuje... Hrozně se bojím, prosím, pomozte mi se uklidnit a nemyslet na to, děkuji mooc předem.

holka, 13 let, 6. ledna

Ahoj,
předně bych chtěl vyjasnit, že pojem deadline (vyslovováno [dedlajn]) se používá pro nejzazší lhůtu, nejpozdější možný termín, do kdy je nezbytné něco vyřešit. Když ti třeba jednou v práci šéf řekne, že musíš zpracovat určitý úkol, a oznámí ti, že deadline je 10. ledna, tak tím nechce říct, že je všechno ztracené a že tě 10. ledna uškrtí. :-D

Je pěkné, že o světě přemýšlíš a že ti není osud naší civilizace lhostejný. Změny klimatu představují problém, ale jak jsem již odpovídal nedávno, nemůžou způsobit konec světa. Můžou způsobit nějaké změny světa, občas pro někoho i dost nepříjemné a náročné. Šance, že oteplení planety přímo způsobí nějakou újmu tobě osobně (natož smrt), je ale dle mého názoru spíš menší než větší. ;-)

Budoucnost je však těžké předvídat. Dalo by se říct, že je to dokonce i čím dál těžší kvůli rychlosti technického pokroku. Kdybys někomu před patnácti lety popsala, jak bude vypadat rok 2020, nejspíš by nevěřil a nechápal, rozhodně to není budoucnost, kterou by běžný smrtelník v roce 2005 očekával (tehdy nikdo neznal Facebook, YouTube, iPhone). Zmoudřeli jsme snad od té doby natolik, abychom si nyní dokázali správně představit, jaké výzvy a zvraty ovlivní život v roce 2035? Nemyslím si… :-|

Hodně vlivů ti může do tvého velkého životního plánu výrazně zasáhnout, ale některé můžou být i velmi příznivé. Přijde mi docela možné, že se podaří:

  • Vyléčit většinu jiných ošklivých nemocí (rakovinu, AIDS atd.).
  • Bezchybně opravovat genetické vady dětí před narozením.
  • Zastavit stárnutí.
  • Zvrátit stárnutí.
  • Pěstovat poživatelné maso v laboratoři, bez zabíjení zvířat.
  • Zavést automatické řízení do automobilů.
  • Dostat lidi na jinou planetu (na Mars).
  • Najít jiné obyvatelné planety.
  • Získat kontrolu nad stavem klimatu.

Sice je možné, že svět zpustoší jaderná válka, nebo že veškerý život nějakým nedopatřením vyhubí umělá inteligence, ale zrovna tak je i možné, že nezemřeš (v podstatě) nikdy. Tedy ani za 15 let, ani za 80 let…

Mrkni třeba na toto video: (lze si u něj zapnout české titulky)

Čekají nás v budoucnu velké hrozby, ale i velké příležitosti. Zkus se soustředit spíš na ty druhé… :-3

Alík

P. S.: Můžeš si pročíst také mé dvě starší odpovědi na ekologicky laděné dotazy z roku 2017.

Strach

Ahoj, mám hrozný strach z konce světa, globálního oteplování, tání ledovců a teď jsem někde na Google četla, že v roce 2020 má přijít apokalypsa!! Věříte, že by se něco takového mohlo stát?
Mám hrozný strach, nevíte, jak se toho zbavit?
Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 4. ledna

Ahoj,
nepropadej panice! Svět je sice složitý a hrozby se zdají být velké, ale určitě nejsi sama, kdo o nich přemýšlí a kdo hledá nějaké dobré řešení. Svět se jen tak nevzdá, nepodceňuj prosím lidskou vynalézavost. ;-)

Nevím, jak ostatní, ale já na letošní rok apokalypsu neplánuji. Mohla bys namítnout, že to nezáleží na mně, ale ... na kom tedy? Kdo přesně by měl tuto katastrofu řídit? Dostali se snad do vlivných politických (a jiných) funkcí lidé, kteří nemají pud sebezáchovy?

Globální oteplování sice může způsobit velké škody, ale nemůže způsobit konec světa. Kde beru takovou jistotu? Už teď totiž existují technologie, které dovedou vycucnout nadbytečný oxid uhličitý z atmosféry, akorát jsou zatím hodně drahé. Pokud se bude stav klimatu zhoršovat, za pár let budou způsobené škody dražší než tyto vycucávače CO2 – v tu chvíli se už nikomu nevyplatí předstírat, že problém neexistuje, a začne být najednou levnější ho řešit než neřešit. Lepší by samozřejmě bylo podniknout nějaká opatření dříve, ale pokud se bavíme čistě o hrozbě konce světa, tak pokud existuje alespoň nějaké řešení, bude zákonitě vždy výhodnější než konec světa. To je trošku uklidňující, ne? :-|

Co se týče toho, že jsi to četla někde na Google...
Google je jen vyhledávač, sám o sobě žádné zprávy nepíše. Jeho cílem je najít to, co hledáš, kdekoliv, tedy i v těch méně důvěryhodných zdrojích. To znamená, že můžeš hledat i úplně absurdní nesmysl, a pokud o něm někdo někdě něco napsal, Google to nejspíš najde. Je pak na tobě, abys posoudila, jestli je nalezený text důvěryhodný. Pokud hledáš, jestli v roce 2020 přijde apokalypsa, najdeš určitě weby, které píšou, že bude. Totéž nejspíš platí pro rok 2022. I pro rok 2018... o každém roku nejspíš někde někdo napsal, že bude poslední. Dokonce i tady na mém webu je nástěnka, která (dodnes) řeší, jestli v roce 2012 nastane konec světa. :->

Spousta velkých webů také přizpůsobuje svůj obsah tomu, co o tobě vědí, takže pokud se třeba koukáš na YouTubu na nějaká katastroficky vystrašená videa, bude ti jich následně YouTube víc nabízet, protože se snaží, abys na něj víc koukala... a je mu celkem jedno, že tě tím děsí. :-(
Řešením bývá promazat historii, nebýt přihlášená... nebo hledat něco méně chmurného. ;-)

Alík

Strach

Ahoj mam hroznou fobii z pavouku ale uplně ze všech i z malých v noci rožnu světlo v pokoji a hele dalši zase na zdi 15minut trvá nez se odvažim se priblizit a zabít ho co mam dělat dost mě to omezuje a teď navíc začína ten zpropadenej podzim ve kterym jsou ti prevíti všude

kluk, 13 let, 26. října 2019

Ahoj z Modré linky,

chápu, že fobie z pavouků je nepříjemná. K fobii je možné přistupovat dvojím přístupem. Buď se tomu, čeho se štítíme či bojíme, vyhýbat a vycházet si co nejvíce vstříc. Třeba požádat rodiče, aby se podívali, zda nějaké pavouky uvidí a odstranili je. Anebo si naopak na předmět své fobie postupně zvykat. Koukat se na obrázky, videa, pak třeba z bezpečné vzdálenosti sledovat pavouka živého. Umím si představit, že se Ti to nelíbí, ale i pavouci jsou součástí našeho světa a není jiná možnost, než tento fakt přijmout a vyrovnat se s ním. Stejně tak jako se svojí fobií. Je dobré nebýt na své pocity sám. Mít možnost mluvit o tom, co prožíváš, moct si postěžovat, hledat s někým možnosti, co pro sebe můžeš v konkrétních situacích udělat.

Bezstarostný podzim Ti přeje
Modrá linka

Strach

Ahoj, píšu do kategorie - fóbie. Budu se zde snažit svůj strach popsat srozumitelně. Jde o to, že mám úzkosti - až silný strach z určitých nekonkrétních hmotných věcí (objektů, těles atd), které buďto změní v důsledku deformace svůj vzhled, nebo častěji, když se určitý objekt objeví na pro mě známém místě (na toto dané místo objekt přesune (odnese) osoba, či přírodní síly - např. hurakán) a já nejsem schopná psychicky tu věc přijmout. Prosím, zaměřte se spíše na tu druhou možnost. Od mého dětství je těchto případů více, přičemž jsou jen krůček od toho je zaměnit se strachem ze změn. Změny po stránce okolnostní přijímám vždy pozitivně - například, když jsem měnila školu, stěhování... Tady jde o to, že můj mozek a mé pocity (reakce) nejsou schopné přijmout tu neznámou (cizí) věc, ať už je třeba i na pomyslném místě (sektoru, pozemku) jenom dočasně. Minulý týden jsem přijela vlakem jako každé ráno ke škole a tam se hned doslechla - po chvilce i vlastním zrakem uviděla tu na první pohled okatou změnu. Z budovy intru opodál naší školy předešlou noc spadla střecha a uchytila se na vysokém stromě. Hasiči hned přijeli, řešili to, ke škole přístup byl, ale o to tu nejde. Mně při pohledu na tu „neznámou věc” uprostřed koruny stromu se udělalo zle, pocítila jsem úzkost, strach, vyschlo mi v krku, že jsem nedokázala polknout a rozbušilo se mi srdce. Celý den jsem se takto cítila, a když jsem vyšla ze dveří školy a musela jít tím směrem na oběd, myslela jsem, že sebou švihnu. Nikde jsem na internetu podobnou fóbii - podobný druh fóbie nevyčetla. Když mi bylo devět let, měla jsem takto strach z kovových násadek, které se připevnili na kohoutek u umyvadla, aby voda tekla přímo a nestříkala do stran - určitě víte. Můj strach z podvědomí značně dával najevo, že to těleso na určité místo nepatří a z toho nejspíš ta fóbie, lépe vám to popsat nedokážu - snad mi rozumíte. Existuje fóbie tohoto druhu? Jak si to mám vysvětlit? Nač ten bezvýznamný strach? Nerozumím tomu. Díky za odpověď. :-)

HologramGirlForNow, 11. března 2019

Ahoj z Modré linky,

Chápu, že prožívat strach není nic příjemného. A není podstatné, zda jde o nějakou všeobecně známou fobii nebo ne. Důležité je učit se se svým strachem pracovat. Zjistit, co Ti v té situaci může pomoci, lépe porozumět tomu, co se děje. Doporučuje se přesunout svou pozornost k něčemu jinému, než je objekt strachu - třeba si představovat něco hezkého, jít s někým a povídat si, někomu zatelefonovat, soustředit se na svůj dech, na své tělo - na to, jak jdeš, co slyšíš a tak podobně. V každém případě je dobré nezůstávat se svými pocity sama, už sdílení samo o sobě přináší úlevu. Píšeš, že Tě Tvůj strach do určité míry ochromuje. Pokud je tak silný, doporučila bych Ti obrátit se na odborníka, tedy psychologa / psycholožku. Může Ti pomoci vyrovnávat se s Tvými pocity, s Tvým strachem a postupně ho zmírňovat.

Přejeme Ti více klidu.
Modrá linka

Strach

ahoj,
Je mi 12 let a mám něco jako předčasné dospívání... První problémy s akné jsem začala mít asi v 7. letech, jsem nejvyšší ze třídy (cca 165 cm). Když to tak řeknu ,,zaoblená“ jsem už asi od 9. let. první menstruaci jsem dostala někdy na začátku prázdnin, atd...
Moje máma mě kvůli tomu bere na odběry krve ale já nesnáším jakékoliv jehly... Když tam jdu začnu brečet... máma mi kvůli tomu říká že se chovám jak blázen a jednou jsem měla pocit že jsi ze mě dělá srandu dokonce i doktorka...
v jednom dotazu jsem už psala o mých problémech s nohou... kvůli tomu mě doktorka poslala na magnetickou rezounaci (nebo tak nějak nevím jak se to píše)... Už jsem tam byla ve třech letech. měla jsem být uspaná protože jsem byla ještě malinká a byl to nejhorší zážitek v mém životě. Příšerně to bolelo a já se vrtěla takže se to nepovedlo a rozpíchali mi ještě druhou ruku...řvali na mě i na mámu.. být já mojí mámou jdu je někam žalovat, že byla doktorka tak s prominutím blbá že mě tam poslala neuspanou... od té doby mám panickou hrůzu i z preventivní prohlídky. na druhou stranu chci s mojí nohou něco dělat ale bojím se že bych to psychicky nedala. Tohle není ani tak dotaz spíš jsem se chtěla svěřit... (omlouvám se za chyby)

holka, 12 let, 4. března 2019

Ahoj,
je v pořádku, že se chceš svěřit, když Tě něco trápí. Vnímám, že je toho na Tebe hodně, je náročné absolvovat vyšetření u lékaře, pokud máš nepříjemnou dřívější zkušenost. Neboj se rodičům i doktorce upřímně říct, jak se u toho cítíš, z čeho máš strach a co by mohli udělat pro to, aby Ti to usnadnili a zároveň jsi nezanedbala některé věci, které je nutné řešit, léčit. Můžeš si promyslet, co by Tě v tom podpořilo, např. vzít si s sebou oblíbeného plyšáka či talisman, dopřát si nějakou příjemnou odměnu po vyšetření, např. zajít s mamkou do cukrárny apod. Někdy i tyto drobnosti pomáhají zmírnit strach, mít se na co těšit, o co/koho se opřít. Své obavy můžeš probrat také se školní psycholožkou, pokud jí ve škole máte. Neboj se na své pocity nebýt sama a svěřit se i lidem ve svém okolí, kterým důvěřuješ. Možná Tě podpoří a překvapí, že každý z nás máme něco, čeho se bojíme, v čem se musíme překonávat a vůbec to není snadné, ale stojí to za to.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Strach

Moje kamarádky mi vyhrožují protože mně natočili jak sem dělala věci, nechci to moc rozebírat ale moc vhodné to není pro 13ti letou hlolku. A nejhorší na to celé ž když to někoum prý řeknu tak to dají na školní veřejnou skupinu co mám dělat!!?

holka, 13 let, 6. března 2019

Ahoj,

umím si představit, jak nepříjemná situace to je. I když jsi dělala něco nevhodného pro 13letou dívku, jsi v právu Ty, a ne kamarádky. Natáčet Tě bez Tvého souhlasu a vyhrožovat Ti, to je protiprávní jednání. Nesmí si to dovolit. Klidně jim to tak řekni, že ony se zachovaly protizákonně a pokud video nesmažou, ohlásíš to. Nebo to můžeš rovnou sdělit někomu dospělému, ke komu máš důvěru, pokud bys měla strach, že video zveřejní. Chápu, že se to dobře neříká, když se jedná zřejmě o intimní aktivity, je to ale lepší, než aby Tvé video "viselo" ve veřejné skupině.

Předpokládám, že budeš nadále obezřetnější, když budeš dělat něco, co nepatří na oči všem, že Tě to teď mrzí. Taková věc se ale stane, důležité je vědět to pro příště (nebo raději nevhodné věci nedělat).

Přemýšlím také, co je to za kamarádky, když se takto k Tobě chovají. Je pravda, že to, co se stalo Tobě, se dnes stává častěji, ale jistě by se takto kamarádky chovat neměly. Až bude "po všem", ve vhodné době, by stálo za to si s nimi o všem promluvit.

Držíme palce, aby vše dobře dopadlo,

Modrá linka

Strach

Ahoj, mám už dlouhou dobu asi dva roky pocit, že mě někdo sleduje třeba když jsem ve škole, tak mám pocit, že mě někdo sleduje, ale ten pocit mám i doma když sedím v pokoji tak mám pocit, že je někdo zamnou a kouká na mě, že je někdo venku před domem a kouká na mě proto si neroztahuju žaluzie bojím se, že by tam byl ten co mě sleduje. Včera jsem nemohla usnout a byla jsem vzhůru asi do půlnoci a najednou jsem uslyšela strašně pisklavý zvuk a kroky hodně hlasité, vypadalo to jak by mířili k mému pokoji, tak jsem se zachumlala do peřin a po chvíli ty zvuky utichli a já usnula, v tu chvíli jsem se strašně bála myslela jsem si že se odhodlal a jde mi ublížit. A mám ještě problém, že když jsem ve třídě a máme práci ve skupině nebo ve dvojicích, tak se mi zdá, že se ostatní domlouvají, že mi ublíží. Nevím co s tím mám dělat, strašně mě to děsí

holka, 12 let, 27. února 2019

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že obavy z toho, že Tě někdo sleduje, že Ti někdo ublíží a že se na Tebe spolužáci domlouvají, jsou jistě velmi nepříjemné. Je důležité, abys se svými pocity nezůstávala sama. Svěř se rodičům, mluv s nimi o tom, co prožíváš. Sdílení a možnost rozebrat situaci s někým dalším může být úlevné samo o sobě. Zároveň byste se měli spolu s rodiči obrátit na psychologa/psycholožku, který/á Ti pomůže tyto pocity zvládat a pracovat s nimi. Pokud máte psychologa/psycholožku ve škole, můžeš se obrátit přímo na něj/ni.

Přejeme Ti, aby se Ti dostalo dostatečné podpory a více klidu.
Modrá linka

Strach

Ahoj,
Je mi 13. Nevím jak přesně dlouho, ale určitě více než čtyři měsíce se potýkám s (pro mě docela závažným) problémem. Nevím, zda něco takového vůbec existuje, ale trápí mě něco co bych specifikovala jako „Strach z nových věcí“...
Jako další věc bych uvedla, že se štítím jakékoliv interakce s cizími lidmi. Když chodím kamkoliv sama, mám sklopenou hlavu. Nesnesu pohled cizích lidí, hrozně se bojím, co si o mně myslí. Bojím se, že se nějak ztrapní (zakopnu a spadnu, narazím do sloupu a nedej bože do nějakého člověka). Když jdu do obchodu a jsem u pokladny, mám strach, že řeknu něco špatně.
Je zvláštní, že s lidmi, které znám (i spolužáci, kteří nastoupili minulý rok) mi problém neděla jí, v klidu se s nimi bavím a s projevem ve třídě mám problémy jen někdy (klepou se mi ruce a kolena), ale spíše ne. Venku s mými třemi kamarádkami se chovám jako extrovert, jen co dojdu domů, nebo nejsem s nimi, jsem introvert, který se bojí pomalu i přejít silnici.

Někdy, když jsem sama, zničeho nic mě začne rychle bušit srdce a je mi najednou úzko, v některých případech mi přijde, jako by mě někdo pozoroval,... myslím, že tohle u mě způsobilo to, že se bojím být zády k velkým uzavřeným prostorám, třeba nějaká hala. Vím, že je to směšné, ale prostě tak to mám)

Do toho se mi ještě tlačí škola a poslední dobou horší známky. Kamarádka, které jsem o problému s novými věcmi řekla jako jediné mi řekla to, že bych s tím měla něco dělat... Nikdy jsem si to neuvědomila a proto se mi tahle myšlenka v posledních dnech převaluje v hlavě...
Dělám si starost, co budu dělat po základce, hrozně moc se toho bojím.
Kdybych o těchto mých problémech řekla rodičům, podle mě by se mi snažili pomoct tím, že by řekli, že v životě se musí prostě překážky překonávat a do nových věcí se vrhat s nadšení, ale opatrností. Bojím se, že by nepochopili, že prostě to není tak jednoduché jak to vypadá, hrozně se trápím... (Chovám se, (nebo se o to snažím) tak, aby nic nepoznali)
Na druhou stranu za tu dobu, co jsem ještě byla „normální“ jsem byla schopna si udělat kamaráda ze skoro každého, kamarádi i spolužáci a spolužačky o mě říkají, že se mnou se nebavit nejde,...

(Zkráceno na žádost tazatelky.)

Bojím se, že v tom jsem sama a, že mě nikdo nechápe. Předem opravdu MOC děkuji za vaši odpověď...

holka, 13 let, 21. února 2019

Ahoj,
vážíme si odvahy a důvěry, se kterou jsi se nám dokázala svěřit. Popisuješ stavy strachu, úzkosti, které se projevují jak nepříjemnými myšlenkami, představami, tak i pocity na těle. Připadáš si v tom sama, nepochopená, nerozumíš tomu, proč se to tak děje, dřív jsi takové potíže neměla, píšeš nám o radu.

Vnímám, že v tom všem, co se děje, by Ti mohlo hodně ulevit sdílení, přijetí, pochopení, podpora ostatních. Píšeš, že kolem sebe máš fajn blízké, snažíš se před nimi ale tvářit, že se nic neděje. Říkám si, že pak pro ně musí být hodně náročné se do Tebe vcítit a podpořit Tě, když neví, že se trápíš. Je důležité učit se upřímně mluvit o svých pocitech a potřebách, snaha se přetvařovat a být veselá a v pohodě zbytečně člověka vyčerpává a k pomoci a úlevě nevede. Můžeš si zkusit promyslet, komu z těch, kterým důvěřuješ, bys to mohla nejsnáze říci. Můžeš mu to třeba i napsat, pokud bys nevěděla, jak o tom začít mluvit, nebo i ukázat zprávu, kterou jsi napsala nám. Obecně je v pořádku být introvertní a je přirozené se v určitých situacích bát, stydět, být nervózní. Mělo by to však být v určité zdravé míře, pokud je toho příliš a zbytečně Tě to zatěžuje v běžném životě, pak je potřeba s tím pracovat, vyhledat pomoc.

Rodiče by Ti mohli také pomoci vyhledat odborníka - psychologa, se kterým bys mohla pracovat na zmírnění nepříjemných stavů. Potíže, které popisuješ, jsou mezi lidmi celkem časté, nejsi v tom sama a psycholog ví, jak s tím dále pracovat, měla bys v tom průvodce, pravidelnou podporu, člověka, kterému můžeš říct všechno a nebude Tě nějak soudit nebo to zlehčovat, pochopí to. Můžeš požádat o pomoc i školního psychologa, pokud ho ve škole máte. Někdy na to člověk prostě nestačí sám a je v pořádku i zodpovědné využít odbornou pomoc, která tu pro Tebe je, než se dál trápit. Nemusíš na to být sama.

Přejme Ti vše dobré,
Modrá linka

Strach

Ahoj, mám takovou otázku, můžu ovládat své sny, dokážu je skončit a probudit se. Když si uvědomím, že jsem ve snu, tak najednou můžu dělat co chci. Ptal jsem se ostatních, jestli to dokáží a řekli že ne. Jsem normální?

Matěj, 13 let, 19. února 2019

Ahoj Matěji,

to je náročná otázka, kterou pokládáš - co je to normalita. Každý z nás jsme trochu jiný, každý prožívá stejné věci i jinak než někdo další. Co se týče snů, které dokážeš ovládat, možná to není něco, co by se dělo většině z nás. Zároveň je ale známá věc, že něco takového je možné, hovoří se o tzv. Lucidním snění. Říkám si, že se podle Tvé stručné zprávy je těžké posuzovat, jak to máš se svými sny, a tak mě napadá, že jsou u nás psychoterapeuti, kteří se na sny více specializují, a ti by Tvoji zkušenost mohli lépe prozkoumat.

Přesto, že si v některých snech jsme schopni uvědomit, že sníme a přitom je prožívat jako skutečnost, zůstává otázkou, zda vše probíhá na vědomé rovině či nikoliv, nebo se Ti zdá, že ve snu můžeš dělat, co chceš.

Každopádně jsou sny velice zajímavým tématem, kde je stále co objevovat a mohou Ti o Tobě mnohé prozradit. Můžeš se třeba zkusit inspirovat i na internetu či fórech sociálních sítí.

Přejeme Ti hodně přínosných snů.
Modrá linka

Strach

Ahoj. Poslední dobou mám hrozny strach chodit někde po městě.
Bude to vypadat divně,ale musím říct hlavní věci.
Můj první vztah začal 15.4.2018 ,můj první kluk byl rom..(nazývejme ho třeba „obočí“)
To že mu umřel jeden z rodičů a druhy proste neví kde je,jsem věděla. Věděla jsem to,že měl problémy s policajty.
Všichni mi říkali ze je už v pohodě. Byl v pohodě cely pul rok. Byla jsem s nim něco málo přes měsíc,ale pak jsem ho ještě potkavala venku.
O měsíc později se mnou začal chodit jeho kamarád a můj vysněný kluk (vždy jsem ho chtěla),budeme mu říkat šampon..
Šampon je taky rom,ale hodnej. Náš vztah trval sice jen týden,ale mám z nej nejvíce zážitku. Dlouho jsem se z toho smutku dostávala a možná to trvá do dnes. Po rozchodu jsme se bavili jako kamarádi,ale najednou mě začal nesnaset.
No a on udělal s jednou holkou jakoze spolu jsou tak jsem udělala to samé s jedním klukem (třeba traktor)
Po čase jsme zjistili,že si rozumíme a začali jsme spolu chodit.
Pak bylo mnoho události,ale nejsou podstatné.
Dnes ráno jsem šla za traktorem (��) a viděla jsem ty dva kluky a ostatní jeho kamose na zastávce. Šli přede mnou a jak uvideli traktora,šli za nim. Obočí na nej řval a šampon to natáčel. Vím,ze obočí zmlátil nějakého staršího kluka a proto jsem měla strach. Nakonec se nic nestalo a jen jsem slyšela jak šampon na mě a na traktora křičel „máš pěknou holku“
Odpoledne jsem romi taky potkala,ale bez obočí. Hrozně se bojím ze mi něco udělají. Dřív když jsem s nimi chodila,znali mě všichni jejich druhu a měli mě radi. Oni drží při sobě a když mě nemá rad jeden,tak zadnej. Ve městě je ještě jeden rom,se kterým se nevadí nikdo. Napadlo mě ,že bych se s nim měla začít bavit :/
Co mám dělat s tím strachem?

holka, 14 let, 16. října 2018

Ahoj,
pokud Tebe nebo někoho jiného v okolí někdo ohrožuje řvaním a bojíš se ho, je namístě, aby o tom věděl někdo dospělý ve Tvém okolí. Může to být rodič, jiný příbuzný, nebo třeba paní učitelka. Můžeš se také snažit jim vyhýbat, nechodit kolem sama, věřím, že emoce snad časem opadnou. Pokud by někoho napadli nebo vyhrožovali, můžeš na pomoc zavolat policii, 158. Přemýšlíš také, jestli se začít bavit s jedním Romem, se kterým se ostatní nebaví. Nevím, jak Tě to teď napadlo a co od toho čekáš, je to samozřejmě na Tvém zvážení, zda se s ním budeš chtít více seznámit a zda to pro Tebe bude bezpečné. Můžeš se také poradit s dospělými ve svém okolí, které to můžou lépe posoudit, když dotyčné lidi znají osobně.

Přejeme vše dobré,
Modrá linka

Strach

Ahoj Alíku a ostatní. V polovině května jedu se školou do Londýna a budeme bydlet v rodinách.Sice tam budeme jen večer noc a ráno, ale bojím se, že mi tam třeba nebude chutnat jídlo nebo, že si nebudeme rozumět.. Sice tam budeme po dvojicích nebo víc, ale jsme sedmáci a nemáme zas tak dobrou angličtinu..

holka, 12 let, 18. října 2018

Ahoj,
jestli tam jedete se školou, dá se předpokládat, že takovou akci už škola pořádala v minulosti a že má vyzkoušené, že to žáci v pořádku přežili.
Je přirozené, že před cestou do neznáma má člověk obavy. Ale různé výměnné pobyty do zahraničí se provozují již řadu let a zvládají se. Londýn patří do evropského civilizačního okruhu, takže je pravděpodobné, že jídlo bude aspoň trochu podobné našemu a že vám tam nebudou nabízet brouky, mravence nebo beraní oko jako v některých exotičtějších zemích. A pokud nedůvěřujete svým znalostem angličtiny, nebudete první ani poslední, kdo se při pobytu v zahraničí domlouval improvizovaně, jak to šlo. A dá se předpokládat, že i vaši hostitelé, když vás dobrovolně přijmou k pobytu, budou mít pro vaše jazykové problémy pochopení.
Takže se samozřejmě na cestu připrav, jak nejlépe umíš, ale nestresuj se nadměrnými obavami.