Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Moje tělo - váha

  Ahoj všichni, chci se zeptat.... je mi 12 let, měřím 169 cm a vážím 44,7 kg je to v pohodě??

  Kája, 12 let, 2. dubna 2020

  Ahoj,
  tvá váha je vzhledem k tvé výšce a věku naprosto optimální a není potřeba si kvůli ní dělat žádné starosti. Dál dodržuj pravidla zdravého životního stylu, tedy pestrý a vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. Potom svou váhu nebudeš muset řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Kamarádka se mi vysmívá kvůli váze

  Ahoj moje kamarádka se mě aspoň 1x za 2 měsíce zeptá kolik vážím a když ji odpovím že 49 kg (ano tolik opravdu vážím) tak se mi hned vysměje a já nevím je to nadváha když mám v 11 letech 161 cm a 49 kg? A ona má 30 kg a je jí 12 a má stejnou výšku jako já? Díky za odpověď :> pardon za blbý téma já něvim jak to mám dát do jiniho

  holka, 11 let, 13. června

  Ahoj z Modré linky,

  jak opakovaně píšeme, orientačně zjistit, jak je na tom člověk s váhou je snadné přes tak zvanou BMI kalkulačku. A podle ní rozhodně nadváhou netrpíš. Klidně bys mohla nějaké kilo přibrat. Tvoje kamarádka pravděpodobně trpí podváhou. V každém případě není od Tvé kamarádky není vůbec hezké a kamarádské, že se Ti vysmívá. Ráda bych Tě tedy podpořila, aby sis o tom s kamarádkou popovídala, abys jí dala najevo, jak se cítíš, když se Ti vysmívá.

  Přejeme prima dny
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Opravdu nejsem tlustý?

  Ahoj, takže mám tu dotaz ( ano, po 3x, omlouvám se) ale prostě
  mi připadá že když mam 158 cm a 47 kg že jsem tlusty.....
  Kamarad ma 40 kg ale je taky o 10 cm menší takže si říkam kdyby byl jak já tak bude vážit stejně ale chtěl jsem se zeptat jestli nemam nadvahu a jaka by mela byt idealni vaha v 11 letech a 8 mesicich pri 158 cm.
  dekujuuu za odpoved :D

  kluk, 11 let a 8 měsíců a ten co si myslí že je tlustej, 16. června

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že jsi stejný dotaz položil v dubnu i květnu. Chápu, že je pro tebe otázka váhy důležitá, ale není mi dost dobře jasné, proč si myslíš, že se naše odpověď změní (na tvé předchozí dotazy jsem odpovídala já i kolegyně z Modré linky). Mohu ti znovu zopakovat, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha optimální, ale tato odpověď tě očividně neuspokojuje.
  Spíš mě to tedy vede k úvaze, proč nechceš věřit tomu, že nepotřebuješ hubnout. Nejsi se vzhledem svého těla spokojen? Nebo ti někdo řekl nějakou netaktní poznámku? Nebo je problém v tom, že si nevěříš? Zkus se zamyslet nad tím, odkud pramení tvá nespokojenost s vlastním tělem a co bys mohl udělat pro to, aby se to změnilo. Někomu v tomto ohledu například pomůže, když začne pravidelně cvičit, zpevní si postavu a vybuduje svaly. Jinému s vybudováním sebevědomí pomůže psycholog, protože problém může být skutečně jen ve tvém nitru. Zkus tedy sám v sobě objevit příčinu své nespokojenosti a na té pracovat.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj Aliku, chtěla bych se zeptat, je moje váha v pořádku vážím 47kg a měřím 152cm?

  holka, 11 let, 16. června

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nemusíš si vůbec dělat starosti. To samozřejmě neznamená, že bys neměla dodržovat pravidla zdravého životního stylu, jako je vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. Nicméně pokud si budeš tyto dvě věci hlídat, určitě nebudeš muset problémy s váhou řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Během karantény jsem přibrala

  Ahoj, ráda bych se něco zeptala. Mám pocit že jsem přes karanténu strašně ale strašně přibrala. Když jsem se naposledy před karanténu vážila tak jsem měla pěknou postavu, 40 kg a 161 cm. Ale teď jsem zas asi o 3-5 cm vyšší (můj odhad) a zda se mi že vypadám příšerně. Mám strašně tlustší stehna oproti podzimu, břicho taky nevypadá moc dobře a pas mám strašně široký. Navíc jsem pohlédla v obličeji a zvýraznily se mi ty tmavé kruhy pod očima. A moje váha je teď 48 kg takže jsem fakt tlustá (výška cca 165 cm a věk 12). Nejhorší je že já v létě skoro každý den chodím na koupaliště a s touhle postavou teda nevím. No takže moje otázka:jak mám vrátit původní barvu do obličeje? Jak se amm zbavit těch kruhů pod očima? (na make up si připadám ještě dost malá) a jak mám zhubnout tak abych vypadala tak jako dřív? Děkuji moc

  holka, 12 let, 12. června

  Ahoj,
  zadala jsem si své údaje do BMI kalkulačky (je potřeba používat BMI kalkulačku pro děti, protože hodnoty se počítají jinak než u dospělých) a mohu tě ujistit, že tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální. Přemýšlela jsem tedy o tom, kde se mohl vzít tvůj pocit, že jsi „strašně tlustá“ a zadala jsem i tvou původní váhu - 40 kilogramů. A hned to bylo jasné. Předtím jsi totiž měla podváhu a proto ti teď tvá váha připadá jako nadměrná, ačkoli tomu tak není.
  Je skutečně možné, že se ti změnila postava a třeba i rysy v obličeji, ale to nemusí být způsobeno tím, že jsi něco přibrala, ale jednoduše tím, že začínáš dospívat a tvoje tělo se mění. V průběhu následujících let se změníš z dítěte na ženu a je tudíž normální, že ztratíš svou dětskou postavu. Chápu, že to může být pro někoho tak trochu šok, než si na novou postavu zvykne, ale rozhlédni se pozorně kolem sebe a určitě zjistíš, že některé tvé spolužačky nebo kamarádky už mají podobný typ postavy jako ty.
  Vzhledem k tvé váze je nesmysl, aby ses snažila hubnout. Pokud nejsi spokojená s tím, jak například vypadá tvé břicho nebo stehna, spíš se snaž hýbat se a cvičit, abys měla svaly a byla zpevněná. Tím svému zdraví i postavě prokážeš mnohem větší službu než například nesmyslnými dietami.
  Co se týká tvých rysů v obličeji, tady se obávám, že se budeš muset smířit s tím, že je máš takové, jaká ti tvá genetická výbava poskytla. Někdo má bohužel opravdu sklony k tvorbě kruhů pod očima a nedá se s tím nic moc dělat. Hlídej si, abys měla dostatek spánku a dobrý pitný režim. Zkusit můžeš také obklady z okurek nebo černého čaje. Ale jak už jsem říkala/psala, tvé tělo se během následujících let bude ještě dramaticky měnit a s ním i rysy v obličeji. Je skutečně možné, že tvůj problém s kruhy pod očima je pouze dočasný.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nemám nadváhu?

  Ahoj Alíku. Pardon že se ptám dost často ale mám dost otázek. Je mi 13 let měřím 172 cm a vážím 62,5 kg mám nadváhu ?

  kluk, 13 let, 3. června

  Ahoj,
  vůbec nevadí, že pokládáš víc otázek. Jsme tu pro to, abychom dětem pomáhali a děláme to rádi. Co se týká tvého dotazu, vzhledem k tvé výšce a věku je tvá váha naprosto v pořádku a nemusíš se žádné nadváhy obávat. Snaž se i do budoucna dodržovat zásady zdravého životního stylu, mezi které patří vyvážený jídelníček a dostatek pohybu, a můžeš si být jistý, že ani v budoucnu se nebudeš muset o svou váhu obávat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nespokojenost s tělem

  Ahoj aliku
  Merim 150 a vazim 36-7 kilo
  Mam hrozne mala prsa a vypadám na 9 let
  Jsem hrozne mala a kluci se mi smeji za moje mala prsa
  Byla jsem u pani doktorky a ta mi rekla ze abych vypadala vyspeleji musim přibrat

  Ja se hodne snazim pribrat ale problém je v tom ze ja nepribiram na vaze ale na tele

  Od zacatku pribirani jsen docela ztloustla ale pribrala jen 1 kilo...co mam delat?

  holka 12 let, 22. května

  Ahoj,
  mrzí mě, že zažíváš nespokojenost se svým tělem. Myslím, že je to u dívek (i chlapců) Tvého věku docela běžné. Lidem se často nelíbí některé části těla, porovnávají se s druhými a mnohé by na sobě měnili. Lidské tělo může vypadat různě a je to tak v pořádku. Zvláště ve Tvém věku, kdy dospíváš, prochází tělo mnoha změnami a ještě nějakou dobu potrvá, než dostane podobu, která bude trvalejší. Tím chci říct, že prsa Ti pravděpodobně teprve porostou. Je běžné, že některým dívkám ve 12 letech prsa rostou a jiným ještě ne. Je také běžné, že některé ženy i v dospělosti mají prsa spíš menší. Přemýšlím nad tím, zda se Ti tvé tělo skutečně nelíbí, anebo spíš reaguješ na to, že se Ti kluci posmívají. Umím si představit, že je to hodně nepříjemné. Zkus se zaměřit na to, jak to máš Ty, když se na sebe podíváš do zrcadla. Co si o svém těle myslíš Ty sama? Protože v životě se budeš ještě mnohokrát setkávat s tím, že každému se líbí něco jiného, ale u Tvého vzhledu je důležité, co se líbí Tobě. Když se budeš ve svém těle cítit dobře, bude to znát i navenek.

  Podle Tvé výšky a váhy jsem spočítala hodnotu BMI, která určuje, že je Tvá váha v normě. Můžeš si to sama ověřit tady: https://www.childrenbmi.com/cs/. Pokud se Ti ale přesto zdá, že je něco v nepořádku, je dobře, že jsi to konzultovala s lékařkou. Jsem ale trochu zmatená z toho, co myslíš tím, že přibíráš na těle ale ne na váze. Říkám si, že hodnota váhy tolik důležitá není, jde přece o vzhled těla. Zároveň si neumím představit, jak to že jsi na pohled ztloustla, ale na váze přibrala jen jedno kilo. Napadá mě, že by mohlo pomoci, kdybys to konzultovala s nutriční terapeutkou. Zkus se obrátit na rodiče a poprosit je, zda by Tě mohli k nějaké objednat. Seznam kvalifikovaných nutričních terapeutek dle krajů a měst Ti mohou poskytnout v organizaci Anabell (www.anabell.cz). Tam také dokáží pomoci s tím, aby ses ve svém těle cítila lépe.

  Přejeme Ti hodně štěstí.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Dobrý den 👋
  Chtěla bych se zeptat jestli je moje váha optimální 🙂
  je mi 12let měřím 155cm a vážím 41kg 🙃
  Předem moc děkuji za odpověď. 😄

  holka 12 let, 21. května

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nemusíš se vůbec znepokojovat. Dodržuj dál zásady zdravého životního stylu (vyvážený a pestrý jídelníček a dostatek pohybu), nikoli proto, abys zhubla, ale kvůli prevenci zdravotních problémů - a určitě nebudeš muset nadváhu řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Optimální váha

  Ahoj/Dobrý den, chtěl bych se ještě zeptat,
  jaká by měla být zhruba moje byt ideální váha v 11letech s 158 centimetry.
  Protože z mé váhy mám poslední dobou debku.
  A ještě jestli je normální že jeden den mám 45 kg druhej 48 pak zase 46 a takto dokola.
  DÍKY za odpověď.

  kluk, 11 let a 8 měsíců, 18. května

  Ahoj,

  mám pro Tebe dobrou zprávu, “depku“ ze své váhy mít nemusíš, Tvá váha podle BMI indexu je optimální a Ty si ji na internetu můžeš sám kontrolovat. Kolísání váhy je normální, zejména pokud se nevážíš pravidelně ve stejnou dobu. Váha kolísá i během jednoho dne, má smysl se vážit jen tak 1x za 1-2 týdny vždy pravidelně ve stejnou dobu.

  Pokud něčemu v souvislosti se svou váhou nerozumíš, bude nejlepší, když se obrátíš na svého praktického lékaře/lékařku a nejdřív vše probereš se svými rodiči. Základem optimální váhy je správná životospráva, tedy způsob stravování, který v Tvém věku ovlivňují Tví rodiče, a dostatek pohybu na zdravém vzduchu.

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Podváha

  Ahoj,chtěla bych se zeptat jestli nemám podváhu protože mi to už asi dvě kámošky řekly...Vážím 44-45 kg,Měřím 161 cm a je mi 11...Na jedenáctileté prohlídce jsem už byla a doktorka řekla jenom že jsem nejhubenější z jedenáctiletých holek co na ordinaci má ale nic víc. Je moje váha v pořádku? A jestli ne,potřebuju radu jak přibrat na váze ale bez toho abych ztloustla.

  Předem děkuji za odpověď a přeji dobrou noc.

  holka, 11 let, 12. května

  Ahoj z Modré linky,

  to, jak jsi na tom s váhou, si můžeš jednoduše zjistit pomocí BMI kalkulačky. Dle ní Ti skutečně vychází, že máš podváhu. Některé ženy a dívky jsou prostě hubenější a jiné jsou naopak silnější, než by si přály. Tělo každého z nás je jiné a je v pořádku, že třeba Tvoje je hubenější. Hlavní je, aby jsi byla zdravá a cítila se ve svém těle dobře. V období dospívání je také tělo ve vývoji a průběžná váha může být kolísavá třeba i v důsledku hormonů, přičemž se později bude ustalovat. Jestliže nemáš zdravotní potíže a paní doktorka o tom s Tebou nemluvila, možné je, že vše funguje tak, jak má.
  Ptáš se, jak přibrat a neztloustnout. Pokud na váhu přibereš, změní se i Tvoje postava. Pokud však budeš dobře jíst a zároveň cvičit, nabereš svalovou hmotu a to může být žádoucí. Ohledně svých stravovacích návyků se můžeš poradit s praktickou lékařkou anebo v nutričních poradnách.

  Přejeme klidné dny
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, chtěla bych pomoct. Mám problém, už asi od začátku dubna vůbec nesnídám, ani neobědvám a jenom večeřím, občas ani to ne. Já prostě nemám hlad. Poslední dobou jsem taky hodně vystresovaná kvuli problémům ve škole a to vede ke sklonům k sebepoškozování, ale tomu se naštěstí velkým obloukem vyhýbam. Mám i občas chuť utéct někam pryč, utéct před starostma a problémy. S tímhle problémem se bojím svěřit rodičům, protože se bojím jejich názoru na moje problémy, a taky se bojím, co se stane dál když budu jenom večeřet. Zkoušela jsem jíst normálně, ale potom mi z toho bylo nevolno. Mám i strach, že je to začátek anorexie, protože už od mala jsem hubená, a co jsem nastoupila na základku, tak jsem začala nabírat na váze, ale co jsem na druhém stupni, tak se to zhoršilo a řekla bych, že na můj věk jsem hrozně hubená. Mohli byste mi prosím poradit, co mám třeba dělat?

  Předem děkuji za odpověď :-)

  Holka, 12. května

  Ahoj,
  píšeš, že kvůli problémům ve škole nemáš chuť k jídlu a napadlo tě i sebepoškozování. Jsem moc ráda, že se sebepoškozování obloukem vyhýbáš a místo toho ses rozhodla říct si o pomoc. Jsi hvězda, že chceš své problémy řešit. Když má člověk problémy, dostává se pod tlak, do stresu a když stres trvá dlouho, může vést k potížím s duševním i tělesným zdravím. Ty teď díky stresu nemáš chuť k jídlu a z dlouhého hladovění bys mohla mít zdravotní potíže. Může ti hodně pomoci, když se o svých problémech poradíš s některým dospělým, kterému věříš. Není totiž moc fajn být na potíže samotná. Zkus se zamyslet, komu by ses mohla svěřit. Ideálně rodičům nebo učitelce ve škole nebo nějaké tetě? Řekni jim to, co jsi napsala sem nebo jim to dej přečíst. Věřím, že jakmile se ti podaří s podporou dospělých vyřešit problémy ve škole, chuť k jídlu se ti zase vrátí.
  Kdyby sis chtěla promluvit s nějakým odborníkem, můžeš zdarma zavolat na Linku bezpečí 116 111. Můžeš si s nimi třeba vyzkoušet, jak o svých potížích říct rodičům.
  Držím palce, ať své problémy vyřešíš!
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Jak si udržet pevnou vůli na hubnutí?

  Dobrý den milá poradno, chtěla bych se zeptat na moji váhu (jesti ji mám v pořádku) měřím:153,5 cm vážím:47 kg let:12. Kdyby byla v pořádku byla bych moc ráda, ale trápí mě moje větší bříško,stehna a trochu i ruky. Vím že musím cvičit a jist zdravě a mít pohyb, ale já se neudržím a po 2 týdnech už necvičím a jím co se mi chce. Mohly byste mi dát nějaké rady abych si to udržela. děkuji

  holka, 12 let, 7. května

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nemusíš si dělat žádné starosti, ani nemusíš přemýšlet nad tím, jak hubnout.
  Současně se ptáš, jak si udržet motivaci ke zdravému životnímu stylu. Jeho dodržování je samozřejmě žádoucí, i když má člověk zdravou váhu - v tomto případě skutečně nejde o hubnutí, ale o životní styl, který tělo nezatěžuje a pomáhá mu udržovat se ve formě. To je ale zároveň jedna z nejsložitějších otázek a věcí, které lidé řeší, protože pokud to má skutečně dlouhodobě fungovat a nemá jít jen o krátkodobou dietou, po které následuje jojo efekt, je nutné změnit celé myšlení. Člověk se musí naučit přemýšlet o zdravém životním stylu nikoli jako o krátkodobém omezení, na konci kterého se zase přejí a svalí se k televizi, ale jako o „programu“ na celý život, který mu za to stojí, protože si svého těla váží a ví, že mu tak prospívá.
  A to nikdy nebude fungovat, pokud nenajdeš motivaci sama v sobě. Zamysli se nad tím, proč chceš jíst zdravě a pravidelně se hýbat. Je jasné, že všichni chceme vypadat dobře, takže vzhled bude nejspíš jednou z věcí, která tě bude motivovat. Ve tvém věku to ještě nejspíš nebude zdraví (tato motivace většinou nastupuje až později), ale mohla by tě motivovat například kondice a dobrý pocit sama ze sebe. Jakmile si to „srovnáš v hlavě“ a najdeš svou vnitřní motivaci, bude to mnohem jednodušší, než když se musíš neustále přemáhat a nutit se do něčeho. Každý člověk má svou vlastní cestu, kterou si musí najít, ale mě osobně například pomáhá, když si před běháním představím ten pocit a dobrou náladu, kterou budu mít, až doběhnu. Zkrátka hledej motivaci sama v sobě a jsem si jistá, že když své předsevzetí budeš myslet vážně, určitě se ti ho podaří dodržet.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Problémy s váhou

  Ahoj poradno,
  mám jeden takový velký problém, co se se mnou táhne celý život. Už od narození jsem byla trochu silnější než ostatní děti. Vždy si mě nějak vysmívali, ale já jsem se to snažila ignorovat. Minulý rok jsem si zlomila nohu, takže nemůžu nějak moc ještě běhat. Nevíte jak bych měla zhubnout, když nemůžu moc běhat? Na internetu jsou sice nějací výživový poradci, ale já na internetu platit nemůžu a mamka by mi to nikdy nedovolila. Mám něco třeba změnit v jídelníčku? (Jinak mám 167 cm a 86 kg, chtěla bych mít aspoň těch 60 kg)

  Jinak předem děkuji za odpověď a přeji krásný den @)->-

  holka, 12 let, 6. května

  Ahoj,

  děkujeme za přání krásného dne, přejeme Ti totéž. Píšeš nám, že máš problémy s váhou. Vysmívat by se Ti kvůli váze nikdo neměl. Snažit se posměšky ignorovat je jedna z mnoha možností, pokud se Tě ovšem poznámky vrstevníků opravdu nedotýkají. Pokud by Tě přece jenom mrzely, je dobré si uvědomit, že nikdo z nás není dokonalý, každý máme nějakou tu "chybu” či nedokonalost (a často právě posměváčci tu svou za posměch ostatním schovávají). Ale také máme každý dobré věci a vlastnosti, na kterých můžeme stavět své sebevědomí, mít sami sebe rádi takové, jací jsme, být sví. Pokud budeš chtít, můžeš si pro sebe takové věci i zkusit sepsat a mít je jako takový "štít" proti posměškům (může Ti ho doplnit třeba i nějaká kamarádka, někdo blízký, když ho poprosíš).

  Protože ale nadváha, kterou podle dětské kalkulačky BMI máš, není moc dobrá pro Tvé zdraví, je dobře že uvažuješ i o hubnutí. Zhubnout by ses ale měla snažit pomalu, postupně, nespěchat, netlačit na sebe. My nejsme lékaři ani není v Alíkovi prostor na rozebírání jídelníčku. Nejvhodnější postup by tedy byl začít u Tvé praktické lékařky/lékaře, který/á Tě dobře zná, tam se poradit, jak právě v Tvém případě nejlépe postupovat. Povede-li redukci Tvé váhy Tvá lékařka/lékař, bude to pro Tebe další motivace snažit se a dostát tomu, co jste si domluvili/y. Může Ti dát také doporučení ke specialistovi - nutričnímu poradci/poradkyni. V takovém případě je to zdarma, mohla bys tam s rodiči zajít a poradit se, jak sestavit plán stravování.

  Obecně je základem redukce váhy samozřejmě přijímat méně energie nežli vydáváš. Důležité ovšem je jíst i přesto stravu v dostatečném množství, bohatou na minerály a vitaminy, protože ještě stále se vyvíjíš. Právě proto je dobré hubnout s odborným dohledem. Podstatné také je zařadit do svého denního režimu dostatek pohybu, nejlépe venku, v přírodě, na zdravém vzduchu. Nemusí to být vůbec běh, stačí i rychlá chůze nebo jiný sport, kde nebudeš nohu tolik zatěžovat. Pokud to jenom trochu půjde, zkus vše probrat také s rodiči, protože to jsou oni, kdo mají veliký vliv na Tvůj jídelníček a mohou Tě také podpořit v dalších změnách ke zdravému a bezpečnému hubnutí, abys byla zdravá a spokojenější.

  K tomu Ti budeme držet pěsti.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj Alíku chtěla bych se zeptat jestli moje váha je v pořádku vážím 50 kg a měřím 150 cm . Už předem děkuji za odpověď ;-):-)

  holka, 11 let, 30. dubna

  Ahoj,
  bohužel vzhledem k tvému věku a výšce je patrné, že je tvá váha vyšší, než by měla být a určitě by bylo dobré, abys zhubla. Problém není jen v estetickém hledisku, ale především ve zdraví. Nadváha je spojená se spoustou zdravotních komplikací a udržování zdravé váhy je skutečně velmi důležité. Začni tím, že se zamyslíš nad svým životním stylem. Hubnout můžeš pouze za předpokladu, že se tvůj výdej vyšší než tvůj příjem. Je tedy potřeba upravit jídelníček a snížit množství prázdných kalorií (tedy především cukru a tuku), které zkonzumuješ. Zároveň zvyš množství pohybu. Snaž se hýbat co nejčastěji a využij k pohybu každou příležitost - choď po schodech místo toho, abys jezdila výtahem, choď co nejčastěji pěšky, pomáhej na zahradě atd. Když budeš odhodlaná hubnout a nebudeš se pro to bát něco udělat, určitě se ti to podaří a dosáhneš zdravé váhy.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Hubnutí a soutěžení se ségrou

  Dobrý den,omlouvám se, že rušim, ale potřebovala bych poradit.
  Už je to delší doba co jsem začala méně jíst a více se hýbat, na jídlo myslím pořád. Zhubla už jsem hodně, ale nedokážu přestat. Uvědomuju si,že trpím poruchou příjmu potravy a také vím, že to co dělám je špatné. Nejhorší na tom je, že se mi líbí, že hubnu a všichni si toho všímají. Moje sestra taky začala méně jíst a hodně v tom soutěžíme, kdo toho sní méně a kdo více cvičí. A pro mě je těžké začít normálně jíst, když se sestrou takhle soutěžíme. Je to pro mě těžké, nevím co mám dělat. Vím, že bych to měla říct rodičům, ale před 4mi lety jsem anorexii trpěla taky a to jsem rodičům řekla a řešilo se to i s psycholožkou, ale to mi vůbec nepomohla, já jsem si cestu k jídlu zase našla sama, ale teďka mi to vůbec nejde. Děkuju moc za jakékoliv rady.

  holka, 15 let, 25. dubna

  Dobrý den,

  mladým lidem od 15 let obvykle vykáme, budu proto v odpovědi vykat i já Vám. Děkujeme za upřímnost, se kterou jste nám popsala to, jak to už delší dobu máte s jídlem a s cvičením. Někdy se to tak stane, že se problémy s příjmem potravy, které jsme před lety měly, po nějakém čase ozvou znovu. Připadá mi moc důležité, že si uvědomujete, jak vážné to může být, když se to nechá zajít příliš daleko. Dovedu si představit, že je to všechno ještě složitější kvůli soutěžení se sestrou. Je moc dobře, že jste na to nechtěla být sama a napsala jste. Zasloužíte si mít pro sebe podporu, někdy na to prostě člověk sám nestačí - i když jste si v minulosti cestu zpátky k jídlu našla sama, neznamená to, že si nyní nemůžete říct o pomoc. Píšete, že Vám tehdy psycholožka nepomohla - to se může stát, někdy stačí vyzkoušet někoho jiného, kdo Vám více sedne. Nevím, jestli Vám něco říká Centrum Anabell. Pracují tam psychologové, nutriční poradci i lidé, kteří dříve prožívali něco podobného, jako Vy a můžou s Vámi mluvit o svých zkušenostech. Tady posílám odkaz, kde najdete i kontakty, na kterých se jim můžete ozvat: http://www.anabell.cz/. Kdybyste chtěla, můžeme to celé ještě taky probrat podrobněji u nás na Modré lince - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdete na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Přeji Vám hodně síly,

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat jestli je moje váha v pořádku měřím 135cm vážím 26,9
  Přeji hezký den

  holka, 10 let, 27. dubna

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální, nemusíš se vůbec ničeho obávat. Dodržuj pravidla zdravého životního stylu - vyvážený a pestrý jídelníček a dostatek pohybu - a nebudeš muset problémy s váhou řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára