Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Klubovna

  Ahoi,
  nemohla by být v poště a klubovně možnost ukázat, že někdo píše?

  Alespoň v klubovně by se dle mého hodila. Nevím, kde by přesně byla, ale dokázala bych si ji představit třeba vlevo u jména. Byla by tam například taková tužtička, které by signalizovala psaní. A třeba nějaký jiný symbol, nebo jinak vypadající tužtička, pokud by mi někdo šeptal.

  I u pošty by byla fajn, třeba kdybych napsala nějakou dlouhou zprávu, ten druhý si ji přečetl a já bych mohla zjistit, jestli to, že už několik desítek minut nepíše, je proto, že sepisuje dlouhou zprávu nebo proto, že neodepisuje vůbec. Předem díky za zvážení :-)

  Ahoj,
  je to v plánu pro novou klubovnu. Respektive pro tu verzi 3, pokud by současná klubovna byla verze 1 a ta předělaná, která vznikne snad někdy letos, verze 2. I když, možná… nevím, nerad plány na verzi 2 nafukuji novými vlastnostmi. Uvidíme. ;-)

  Do staré současné klubovny nejde dodělat skoro nic, je naprogramovaná trošku chaoticky a řeší hodně důmyslně a složitě věci, které se před třinácti lety nedaly vyřešit snadněji, ale dneska už je situace jiná. Kdysi dávno běžel chat tuším z šesti serverů, aby se rozložila zátěž, obnovoval se v průměru každých dvacet sekund (minimum šlo nastavit pět sekund). Doba pokročila, teď běží na jedné mašině, obnovuje se každou sekundu a i když sedí u stolu stovka lidí, tak se to v pohodě stíhá.

  Co se týče pošty, ta je určená spíš pro méně okamžitou komunikaci… nechtěl bych z ní dělat víc chat. Nemyslím si, že by příjemce pošty měl vnímat silnější potřebu, aby rychle odpověděl. Pokud si chceš s někým v reálném čase popovídat, pozvi ho do klubovny. ;-)

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Klubovna

  Ovládání pianca klávesnicí

  Ahoj,
  Chci zeptat, zda je možné si u pianca nastavit jakou klávesou zahraješ jakou notu. A pokud ne, tak se chci aspoň optat, jak můžu, jestli to vůbec jde, zahrát pomocí klávesnice jiné noty jak ty co to tam mají už nadepsané (c1, d1, e1, f1, g1, a1, h1, c2, d2, e2, f2 a černé klávesy).

  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,

  ovládání nastavit nelze.

  Možnost přidat takové nastavení jsem zvažoval, ale nebyl velký zájem.

  Klávesy na klávesnici jsou přiřazené ke klávesám klaviatury tak, že zabírají jednu a půl oktávy. To pravda není mnoho.

  Mezi oktávami se ale lze přesouvat šipkami do stran (←↑→) případně klávesami V, B, N. Tím se mění to, kterou oktávu zrovna ovládáš klávesnicí. Pomocí klávesnice je tedy možné zahrát všechny noty - od C1 po C8.

  Jediné noty, na které se klávesnicí nedostaneš jsou ty tři úplně nejnižší - A0 až B0. Toto omezení je kvůli symetrii, aby výchozí prostřední oktáva byla uprostřed z těch na které se lze přesouvat. Tyto tři noty se ve skladbách vyskytují poměrně vzácně, tak to snad příliš nevadí.

  Klubovna

  Algoritmus pro vykřičník na ceduli klubovny

  Ahoj,

  můžu se prosím zeptat, na základě jakého algoritmu se na ceduli klubovny zobrazuje vykřičník, který znamená, že na Alíkovi je sice hodně uživatelů, ale v klubovně sedí málo lidí?

  S pozdravem

  Ahoj,
  zjednodušeně řečeno záleží na překročení určitého poměru lidí, u kterých svítí zelený puntík, a lidí, u kterých svítí modrý puntík. :-)

  Vykřičník se momentálně nikdy neukazuje, pokud sedí v klubovně alespoň dvacet lidí, nebo pokud celkový počet lidí na Alíkovi je nízký (typicky v noci).

  Klubovna

  Ahoj poradno.
  Rád bych věděl, jestli mazat zprávy u stolu v klubovně může jenom správce, nebo i běžný uživatel, a pokud může, tak jak?

  Ahoj,
  mazat jednotlivé zprávy u stolů nemůže v tuto chvíli vůbec nikdo. :-D

  Běžný uživatel obecně nemá v klubovně vůbec žádné pravomoce. Může tam přijít kdekdo, i spousta prudičů, a určitě by nedopadlo dobře, kdyby tam mohli napáchat ještě víc škody.

  Správci (Alíka a klubovny) plus moderátoři stolů mají možnost stůl vyčistit, tedy smazat tam úplně všechny zprávy. Moc často se to ale neděje, jen když je k tomu nějaký pádný důvod, třeba když tam někdo psal nevhodně.

  Klubovna

  Ahojky,
  Omlouvám se pokud se už někdo ptal, ale podle čeho se rozhoduje, kdo bude mít „moderátora“ u stálých stolů v klubovně?
  Děkuji
  Aurélie

  Titul moderátora předává současný moderátor.

  Nebo ho nastavuje správce klubovny/Alíka podle svého uvážení.

  Klubovna

  Starý odkaz na poštu

  Ahoj.
  Jednou, když mi někdo napsal do pošty, zatímco jsem byl v klubovně, a ta pošta mi tam vyskočila, tak když jsem na to klikl, tak se mi zdálo, že adresa byla na chvilku alik.cz/m/posta.
  Dneska jsem to vyzkoušel a opravdu to tam bylo.
  Jak je to možné?

  Děkuji.

  Ahoj,
  máš pravdu, že v klubovně zůstal zapomenutý starý odkaz z dávné doby, kdy jsme chtěli schovávat poštu (a spoustu jiných věcích vázaných na můj účet) do podsekce /m. Už jsem tuto dávnou historii jednou popisoval před dvěma roky.

  Odkaz v klubovně opravíme při příštím nasazení změn. ;-)
  Díky za upozornění. ok

  Klubovna

  Potíže s fungováním Pianca

  Ahoj, mám problém.
  Od nedávné doby mě nechce fungovat Pianco. Vždycky chvilku zvuk jede a potom zas nic. Zkoušela jsem jestli je problém s mými reproduktory, jenže jiné stránky jako YouTube mi normálně jedou. Děje se to taky po té co aktualizují stránku.
  Potom ještě je Pianco někdy hrozně zasekané a špatně se u chatu blbě načítá, problikává taková šedá barva přes to, nebo se to nezobrazuje vůbec.
  Další věc je to, že mi asi 3 weby přes které si běžně alíka otevírám, tak mi hlásí že stránka Alík není bezpečná a ještě něco s připojením, mám screenshot, kdyby to něčemu pomohlo. Nevím jestli je problém u mě, nebo ne, ale potřebovala bych prosím poradit!
  S pozdravem Brawll

  Ahoj, Brawll.

  V Piancu se dlouho nic neměnilo, takže pokud Ti dříve fungovalo a nyní nefunguje, tak je možné, že je to způsobeno nějakou změnou u Tebe.

  Zkus se zamyslet, co se u tebe mohlo změnit. Nemáš nový počítač? Nepoužíváš nový prohlížeč? Nepřipojuješ se přes nové internetové připojení? Neměnila si nějaké nastavení prohlížeče. Neinstalovala si nějaký jiný program?

  Co se týče zvuku v Piancu:
  Některé prohlížeče vyžadují, aby uživatel napřed ťukl někam na Pianco předtím, než umožní přehrávání zvuku.
  Pokud máš pomalejší připojení, tak také může chvíli trvat, než se načtou zvukové soubory.
  Dále si zkontroluj, zda máš šoupátko na ovládání hlasitosti v pravém dolním rohu Pianca posunuté až doprava.
  Pokud ale už jednou zvuk u stolu hraje, tak by sám od sebe přestat hrát neměl.

  S problikáváním nebo nezobrazováním jsem se nesetkal. Ani moc netuším co  to může působit.
  Je pravda, že pianko je trošku náročnější na výkon. Pokud máš hodně starý nebo málo výkonný počítač, tak se může trochu sekat. Na mobilu i trochu víc.

  Ještě doplním, že:
  Pianco nefunguje a fungovat nebude ve starých prohlížečích, jako je Internet Explorer, a třeba ve starších verzích mobilního prohlížeče Opera mini. Na mobilech může být také problém s prohlížečem, který se jmenuje jen Internet.

  Pokud máš možnost, tak zkus použít aktuální verzi některého modernějšího prohlížeče, například Brave, Edge, Firefox, Opera, nebo Chrome.

  Problém s „nebezpečnou stránkou“ nejspíš s Piancem nesouvisí (leda že se Ti to zobrazuj jen u stolu s Piancem). Ujisti se, že adresa v adresním řádku je skutečně adresa Alíka.
  Tuto chybovou hlášku může také způsobit špatně nastavený čas v počítači a nebo použití hodně starého prohlížeče.

  Pokud ty problémy přetrvávají, tak mi můžeš napsat do pošty a připojit i případné screenshoty. Také připiš jaký používáš prohlížeč a ideálně i čas kdy se Ti to přihodilo.

  Klubovna

  Odesílání zpráv v chatu v mobilním Chromu

  Ahoj.
  V mobilním prohlížeči Chrome stále nefunguje odesílání zpráv u stolu pomocí enteru.
  Je to tím, že pokud ve formuláři následuje po textovém políčku nějaký další formulářový prvek, na který jde skočit tabulátorem, a který není odesílacím tlačítkem (v tomto případě je tím viníkem políčko pro výběr adresáta šeptání), tak se „enter“ (⭢) na virtuální klavesnici mobilu změní na „tab“ (⭲).

  Jednoduché řešení je nastavit atribut „tabindex“ políčku pro text s větší hodnotou než tomu políčku pro šeptání.

  Ahoj,
  díky za vysvětlení a za průzkum příčiny. To je zákeřná změna, která zbytečně rozbíjí spoustu formulářů, kde mezi hlavní kolonkou a odesílacím tlačítkem jsou nějaké nedůležité prvky. :-(

  Je šance, že to opraví? Zkoušel jsem hledat, ale možná to nazývám špatně. Tak či onak to teď tady musíme vyřešit, i kdyby to byl vrtoch, který si za pár týdnů rozmyslí…

  Zkusil jsem teď přidat ty atributy tabindex.
  Díky moc za tip! ok

  Klubovna

  Přestalo fungovat odesílání enterem

  Ahoj, v klubovne mi z nejakeho duvodu nejdou odesilat zpravy kdyz tuknu na enter nebo proste na tu sipku ukazujici na carku jak je na mobilni klavesnici (byvam tu na mobilu). Zkusila jsem restartovat mobil, odhlasit se a prihlasit a nic se nezmenilo. Kdyz tuknu na ten enter, tak se akorat zobrazi ramecek kolem toho boxiku na kterym je napsany, komu zpravu posilam. Musim vzdycky tuknout na rekni to. Je chyba v mym mobilu nebo o co jde?

  Ahoj,
  nejsi jediná, kdo mi tento stav nahlásil. Ale my jsme nic neměnili… :-(
  Nejspíš se ti zaktualizoval prohlížeč. Jeho vývojáři něco neopatrně upravili.

  Nevýhoda všudypřítomných automatických aktualizací prohlížečů je, že rozprostírají odpovědnost mezi autory stránek a autory prohlížeče… a mnohdy není úplně jasné, kdo za co vlastně může a kdo má chybu opravit. Autor webu bývá většinou ve slabší pozici, takže musí buď vrtochům prohlížeče ustoupit, nebo dělat z uživatele rukojmího v bitvě s prohlížečem.

  Přijde mi to jako horší stav, než když si člověk dříve musel cíleně a vědomě aktualizovat aplikaci na novou verzi (a mohl se vrátit k té předchozí, pokud nová verze něco rozbila). Ano, část ajťáků nekonečně žbrblá o bezpečnosti, ke které jsou automatické aktualizace údajně jediná správná cesta… a mají samozřejmě do jisté míry pravdu. Ale vyměnili jsme bezpečnost za nevypočitatelný chaos, kde uživatel ztrácí kontrolu. Spousta autorů webů pak také ignoruje možnost, že by uživatel měl starší prohlížeč, protože takových lidí je údajně málo. Odříznou jedno procento, druhé procento, třetí procento… a mezitím si uživatelé zvykají, že věci nefungují a chyby se nehlásí, protože třeba je chyba na jejich straně… a chyb přibývá… a i programátoři prohlížečů rozbíjejí čím dál víc věcí. Ach jo… :-(

  Obrázkové tlačítko šlo odjakživa odesílat enterem. Bylo to tak podle všech učebnic asi správně. Teď se tedy výrobce tvého prohlížeče rozhodl, že takhle to fungovat nebude… no, dobře. Neopraví to? Hm, asi hned tak ne. Co se dá dělat. Tak už nemáme obrázkové tlačítko, máme obyčejné odesílací tlačítko, které je bezbarvé a bez rámečku a má na sobě obrázek a skrytý text, takže vypadá snad stejně, jako to obrázkové tlačítko před tím… funguje to lépe? Jestli ne, napište někdo znovu dotaz. ;-)

  Klubovna

  Nejde nastavit světle zelená barva v klubovně

  Ahoj Alíku, už dlouho se mi v klubovně u mého jména nezobrazuje barva, kterou si vyberu – je tam pořád černá. Barva mi nefunguje na mobilu, ani na počítači. Dá se to nějak spravit?

  Ahoj,
  tohle je zrovna jedna z věcí, které by i ve staré klubovně upravit šly, ale jsou záměrně vyrobené takto. Tebou nastavená barva je málo kontrastní vůči bílému pozadí. Od 16. září je nasazená lepší kontrola kontrastu a barvy, které jsou špatně vidět, se ignorují.

  Uznávám, že by bylo dobré, kdyby ti web nějak řekl, že tvoji barvu nepovažuje za použitelnou, nebo ti ji přímo automaticky ztmavil. Tohle bychom chtěli dořešit až v nové klubovně, kde nejspíš bude možné, že pozadí zpráv nebude bílé (budou-li nastavitelné styly ;-)).

  Klubovna

  Nejde přisednout k založenému/obnovenému stolu

  Ahoj, už při minulé Alimpiádě jsem v klubovně založil dočasný stůl pro hru
  s více hráči. Teď jsem ho při minulé hře oživil, přes nástěnku se mi do něj
  další přihlásili, že chtějí spolu hrát, ale já už jsem se tam vůbec nedostal.
  V čem je chyba nebo v čem jsem já udělal chybu?
  Tentokrát to dopadlo dobře, měl jsem fajn spoluhráče v týmu, kteří to
  řešili u stolu a mě to poslali přes poštu.
  Teď očekávám další kolo s více hráči, ale už se bojím znovu ten „můj“
  stůl oživit, aby to nedopadlo jako posledně.
  Díky moc za pomoc a radu.

  Včera to zkusili opravit.

  Vždy si půjde sednout.

  Klubovna

  Při psaní dvou čárek se objeví prasátko

  Ahoj, píší dotaz ohledně prasátka. Prasátko se objevilo v klubovně při psaní uvozovek. Např: ,,ahoj jak je?“
  Co to znamená? Jde o nějaký vtip od redaktorů Alíka, nebo co to má znamenat?
  Děkuji za váš čas, s přáním krásného dne
  -Lívanečka

  Ahoj,
  je to právě naopak. Prasátko se neobjevuje při psaní uvozovek, ale když se někdo snaží místo uvozovek napsat dvě čárky za sebou.

  Už léta tady redakce, správci i sám Alík upozorňují na to, že dvě čárky nejsou uvozovky a že se při praní uvozovek mají používat uvozovky a ne dvě čárky. A uživatelé to celá ta léta ignorují a dále místo uvozovek píší dvě čárky. Zřejmě proto se programátoři Alíka rozhodli na to upozornit razantněji a při pokusu o napsání dvou čárek za sebou zobrazit důraznější upozornění v podobě prasátka.

  Snad si toho uživatelé konečně všimnou a začnou jako uvozovky konečně používat uvozovky.

  Klubovna

  Stalo se mi, že jsem odešel od všech stolů v klubovně, u kterých jsem seděl, a na mé vizitce ale stále svítil modrý puntík!
  Čím to je?

  Opravdu jsi odešel kliknutím na „Odejít“? Nestačí jen přejít pryč ze stránky, klubovna si pak pořád myslí, že tam sedíš. Také tu možná může být až minutová setrvačnost… ale tím si nejsem jistý.

  Puntík má barvu podle stavu v době nalistování stránky. Pokud jsi načetl stránku s modrým puntíkem, bude na ní modrý už pořád.

  Mohli bychom asi vyrobit, že se barvy puntíků samy aktualizují častěji, ale nepřijde mi to až tak důležité. I když u někoho svítí modrý puntík, tak to nutně neznamená, že si s ním jde popovídat v klubovně – může být zrovna na odchodu, nebo si někam na chvilku odskočil a při tom neodešel a tak podobně – takže je to spíš jen základní orientační informace, nemusí být dokonale přesná.

  Klubovna

  Ahoj poradno,
  od té doby, co mi vaiva dala korunku u stolu Tlačítko, ho čas od času oživuji v nabídce starších stolů. Stejně tak komu bylo včera, ale dnes stůl Tlačítko nevidím v nabídce, jak to?

  Ahoj,
  v nabídce stolů k obnovení jsou ty, které jsi založil, a ty, které moderuješ. Poslední stůl jménem Tlačítko, který zanikl 24. července, založila vaiva a moderovala v okamžiku zániku SHAKIRA007 – ty jej tedy můžou obnovit.

  Klubovna

  Ahoj,
  proč se v klubovně převádí na klikatelné jen odkazy z Alíka a ne z jiných stránek...?

  Ahoj,
  pokud někdo vloží odkaz na něco nevhodného, tak je menší šance, že si to ostatní nalistují, když si musí adresu překopírovat. Také by ve staré klubovně nejspíš nefungovalo správně omezení odkazů ven z Alíka, které rodič může v nastavení osobních údajů nastavit. Rychlé a snadno proveditelné řešení, pokud mají být prokliknutelné alespoň nějaké důvěryhodné odkazy, bylo tohle. Lepší řešení si počká.

  Klubovna

  Asi trochu zbytečný dotaz ale najednou se mi všechny svítící puntíky které označují že je člověk online změnili ze zelené na modrou!!:-o
  Co se to děje? To je nový styl? Nebo to mám jen já? Ale je to hezký8-D
  Je tady v poradně jsou zas zelený! I když před chvílí byli modré! Aha v poradně to asi ani modré nebylo.... A co se to vlastně děje? O:-)
  Já jsem se koukala tou dobou co se to změnilo do seznamů zpravcu. A na chvíli byly všichni modrý!:-c a potom se to změnilo a rozházelo na různý barvy! Ale podle čeho? ;-D

  Já jsem z toho nějak vyděšená... A koukám na mobil asi takhle: 8-o8-D
  Listuji si všechny nástěnky poradny seznamy atd a koukám jak to kde vypadá! Co se to šmouluje!?

  Je to přítomnost v klubovně.