Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Klubovna

  Ahoj,

  opravdu je klubovna průběžně hlídaná, jak se to píše v článku?
  www.alik.cz/a/odpovedi-spravcu-alika-na-caste-dotazy-c-1 Zdá se mi totiž, že tam chodí jen majdula2000, případně verbum, ostatní skoro vůbec nebo spíš vůbec.

  Ptám se na to proto, abych věděl, jestli tlačítko „Nahlásit neplechu“ pozbylo smyslu.

  Ahoj,
  Správci Alíka a Zvěrolékaři nemusejí sedět přímo v klubovně u stolu, aby mohli sledovat, co se tam děje.

  Co se týká nahlašování neplech... to s přítomností/nepřítomností správců v klubovně vůbec nesouvisí. Nahlášené neplechy se nám zobrazují na samostatné stránce, a to úplně mimo klubovnu. Psal o tom i MM v jedné nástěnce, konkrétně tady: www.alik.cz/n/prispevek/84645287.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Klubovna

  Odesílání zpráv v chatu v mobilním Chromu

  Ahoj.
  V mobilním prohlížeči Chrome stále nefunguje odesílání zpráv u stolu pomocí enteru.
  Je to tím, že pokud ve formuláři následuje po textovém políčku nějaký další formulářový prvek, na který jde skočit tabulátorem, a který není odesílacím tlačítkem (v tomto případě je tím viníkem políčko pro výběr adresáta šeptání), tak se „enter“ (⭢) na virtuální klavesnici mobilu změní na „tab“ (⭲).

  Jednoduché řešení je nastavit atribut „tabindex“ políčku pro text s větší hodnotou než tomu políčku pro šeptání.

  Ahoj,
  díky za vysvětlení a za průzkum příčiny. To je zákeřná změna, která zbytečně rozbíjí spoustu formulářů, kde mezi hlavní kolonkou a odesílacím tlačítkem jsou nějaké nedůležité prvky. :-(

  Je šance, že to opraví? Zkoušel jsem hledat, ale možná to nazývám špatně. Tak či onak to teď tady musíme vyřešit, i kdyby to byl vrtoch, který si za pár týdnů rozmyslí…

  Zkusil jsem teď přidat ty atributy tabindex.
  Díky moc za tip! ok

  Klubovna

  Přestalo fungovat odesílání enterem

  Ahoj, v klubovne mi z nejakeho duvodu nejdou odesilat zpravy kdyz tuknu na enter nebo proste na tu sipku ukazujici na carku jak je na mobilni klavesnici (byvam tu na mobilu). Zkusila jsem restartovat mobil, odhlasit se a prihlasit a nic se nezmenilo. Kdyz tuknu na ten enter, tak se akorat zobrazi ramecek kolem toho boxiku na kterym je napsany, komu zpravu posilam. Musim vzdycky tuknout na rekni to. Je chyba v mym mobilu nebo o co jde?

  Ahoj,
  nejsi jediná, kdo mi tento stav nahlásil. Ale my jsme nic neměnili… :-(
  Nejspíš se ti zaktualizoval prohlížeč. Jeho vývojáři něco neopatrně upravili.

  Nevýhoda všudypřítomných automatických aktualizací prohlížečů je, že rozprostírají odpovědnost mezi autory stránek a autory prohlížeče… a mnohdy není úplně jasné, kdo za co vlastně může a kdo má chybu opravit. Autor webu bývá většinou ve slabší pozici, takže musí buď vrtochům prohlížeče ustoupit, nebo dělat z uživatele rukojmího v bitvě s prohlížečem.

  Přijde mi to jako horší stav, než když si člověk dříve musel cíleně a vědomě aktualizovat aplikaci na novou verzi (a mohl se vrátit k té předchozí, pokud nová verze něco rozbila). Ano, část ajťáků nekonečně žbrblá o bezpečnosti, ke které jsou automatické aktualizace údajně jediná správná cesta… a mají samozřejmě do jisté míry pravdu. Ale vyměnili jsme bezpečnost za nevypočitatelný chaos, kde uživatel ztrácí kontrolu. Spousta autorů webů pak také ignoruje možnost, že by uživatel měl starší prohlížeč, protože takových lidí je údajně málo. Odříznou jedno procento, druhé procento, třetí procento… a mezitím si uživatelé zvykají, že věci nefungují a chyby se nehlásí, protože třeba je chyba na jejich straně… a chyb přibývá… a i programátoři prohlížečů rozbíjejí čím dál víc věcí. Ach jo… :-(

  Obrázkové tlačítko šlo odjakživa odesílat enterem. Bylo to tak podle všech učebnic asi správně. Teď se tedy výrobce tvého prohlížeče rozhodl, že takhle to fungovat nebude… no, dobře. Neopraví to? Hm, asi hned tak ne. Co se dá dělat. Tak už nemáme obrázkové tlačítko, máme obyčejné odesílací tlačítko, které je bezbarvé a bez rámečku a má na sobě obrázek a skrytý text, takže vypadá snad stejně, jako to obrázkové tlačítko před tím… funguje to lépe? Jestli ne, napište někdo znovu dotaz. ;-)

  Klubovna

  Nejde nastavit světle zelená barva v klubovně

  Ahoj Alíku, už dlouho se mi v klubovně u mého jména nezobrazuje barva, kterou si vyberu – je tam pořád černá. Barva mi nefunguje na mobilu, ani na počítači. Dá se to nějak spravit?

  Ahoj,
  tohle je zrovna jedna z věcí, které by i ve staré klubovně upravit šly, ale jsou záměrně vyrobené takto. Tebou nastavená barva je málo kontrastní vůči bílému pozadí. Od 16. září je nasazená lepší kontrola kontrastu a barvy, které jsou špatně vidět, se ignorují.

  Uznávám, že by bylo dobré, kdyby ti web nějak řekl, že tvoji barvu nepovažuje za použitelnou, nebo ti ji přímo automaticky ztmavil. Tohle bychom chtěli dořešit až v nové klubovně, kde nejspíš bude možné, že pozadí zpráv nebude bílé (budou-li nastavitelné styly ;-)).

  Klubovna

  Nejde přisednout k založenému/obnovenému stolu

  Ahoj, už při minulé Alimpiádě jsem v klubovně založil dočasný stůl pro hru
  s více hráči. Teď jsem ho při minulé hře oživil, přes nástěnku se mi do něj
  další přihlásili, že chtějí spolu hrát, ale já už jsem se tam vůbec nedostal.
  V čem je chyba nebo v čem jsem já udělal chybu?
  Tentokrát to dopadlo dobře, měl jsem fajn spoluhráče v týmu, kteří to
  řešili u stolu a mě to poslali přes poštu.
  Teď očekávám další kolo s více hráči, ale už se bojím znovu ten „můj“
  stůl oživit, aby to nedopadlo jako posledně.
  Díky moc za pomoc a radu.

  Včera to zkusili opravit.

  Vždy si půjde sednout.

  Klubovna

  Při psaní dvou čárek se objeví prasátko

  Ahoj, píší dotaz ohledně prasátka. Prasátko se objevilo v klubovně při psaní uvozovek. Např: ,,ahoj jak je?“
  Co to znamená? Jde o nějaký vtip od redaktorů Alíka, nebo co to má znamenat?
  Děkuji za váš čas, s přáním krásného dne
  -Lívanečka

  Ahoj,
  je to právě naopak. Prasátko se neobjevuje při psaní uvozovek, ale když se někdo snaží místo uvozovek napsat dvě čárky za sebou.

  Už léta tady redakce, správci i sám Alík upozorňují na to, že dvě čárky nejsou uvozovky a že se při praní uvozovek mají používat uvozovky a ne dvě čárky. A uživatelé to celá ta léta ignorují a dále místo uvozovek píší dvě čárky. Zřejmě proto se programátoři Alíka rozhodli na to upozornit razantněji a při pokusu o napsání dvou čárek za sebou zobrazit důraznější upozornění v podobě prasátka.

  Snad si toho uživatelé konečně všimnou a začnou jako uvozovky konečně používat uvozovky.

  Klubovna

  Stalo se mi, že jsem odešel od všech stolů v klubovně, u kterých jsem seděl, a na mé vizitce ale stále svítil modrý puntík!
  Čím to je?

  Opravdu jsi odešel kliknutím na „Odejít“? Nestačí jen přejít pryč ze stránky, klubovna si pak pořád myslí, že tam sedíš. Také tu možná může být až minutová setrvačnost… ale tím si nejsem jistý.

  Puntík má barvu podle stavu v době nalistování stránky. Pokud jsi načetl stránku s modrým puntíkem, bude na ní modrý už pořád.

  Mohli bychom asi vyrobit, že se barvy puntíků samy aktualizují častěji, ale nepřijde mi to až tak důležité. I když u někoho svítí modrý puntík, tak to nutně neznamená, že si s ním jde popovídat v klubovně – může být zrovna na odchodu, nebo si někam na chvilku odskočil a při tom neodešel a tak podobně – takže je to spíš jen základní orientační informace, nemusí být dokonale přesná.

  Klubovna

  Ahoj poradno,
  od té doby, co mi vaiva dala korunku u stolu Tlačítko, ho čas od času oživuji v nabídce starších stolů. Stejně tak komu bylo včera, ale dnes stůl Tlačítko nevidím v nabídce, jak to?

  Ahoj,
  v nabídce stolů k obnovení jsou ty, které jsi založil, a ty, které moderuješ. Poslední stůl jménem Tlačítko, který zanikl 24. července, založila vaiva a moderovala v okamžiku zániku SHAKIRA007 – ty jej tedy můžou obnovit.

  Klubovna

  Ahoj,
  proč se v klubovně převádí na klikatelné jen odkazy z Alíka a ne z jiných stránek...?

  Ahoj,
  pokud někdo vloží odkaz na něco nevhodného, tak je menší šance, že si to ostatní nalistují, když si musí adresu překopírovat. Také by ve staré klubovně nejspíš nefungovalo správně omezení odkazů ven z Alíka, které rodič může v nastavení osobních údajů nastavit. Rychlé a snadno proveditelné řešení, pokud mají být prokliknutelné alespoň nějaké důvěryhodné odkazy, bylo tohle. Lepší řešení si počká.

  Klubovna

  Asi trochu zbytečný dotaz ale najednou se mi všechny svítící puntíky které označují že je člověk online změnili ze zelené na modrou!!:-o
  Co se to děje? To je nový styl? Nebo to mám jen já? Ale je to hezký8-D
  Je tady v poradně jsou zas zelený! I když před chvílí byli modré! Aha v poradně to asi ani modré nebylo.... A co se to vlastně děje? O:-)
  Já jsem se koukala tou dobou co se to změnilo do seznamů zpravcu. A na chvíli byly všichni modrý!:-c a potom se to změnilo a rozházelo na různý barvy! Ale podle čeho? ;-D

  Já jsem z toho nějak vyděšená... A koukám na mobil asi takhle: 8-o8-D
  Listuji si všechny nástěnky poradny seznamy atd a koukám jak to kde vypadá! Co se to šmouluje!?

  Je to přítomnost v klubovně.

  Klubovna

  Ahoj,
  omlouvám se, že otravuji, ale stále jsem nenašla to, co jsem hledala.

  Zajímalo by mě, jak ke svému stolu přidat popisek, aby se zobrazoval v menu klubovny. Zkoušela jsem tomu přijít na kloub, ale nepovedlo se mi to. A v poradně jsem také nic nenašla.

  Nevíte, prosím, jak se to dělá? Děkuji, Šnekafrický.

  Ahoj,
  to je bleskový popisek, který se přidává bleskem. Je třeba poslat u stolu zprávu, kde bude jako první blesk a následně popisek, on pak skočí i do menu.

  Klubovna

  Dobrý den.
  Já se chci jen zeptat, jestli by nemohla být přidána možnost mazat odeslané zprávy v klubově.

  _LOLMaster_, 9. dubna 2021

  Ahoj,
  nemohla, z logiky věci je zřejmé, že co už je venku, je venku. Je třeba si tedy promyslet, co napíšeš.:-)

  Klubovna

  Ahoj,
  jak to, že jsem cca včera v klubovně viděla uživatele, který má vypnutý účet? Byla to chyba, nebo vážně i přes vypnutý účet můžou uživatelé sedět v klubovně? (Pardon, pokud už se někdo ptal, nic takového jsem nenašla.)

  Díky

  Ahoj,
  teď jsem trošku zmatený, protože pár minut před svým dotazem jsi dala palec nahoru mé odpovědi, kde jsem psal, že i když je uživatel odhlášený, může zůstat viset v klubovně, protože nevíme, jak ho kopnout. Takže… jistě, může být klidně i vypnutý, zapomenutý, smazaný, spojený, natrvalo zablokovaný atd. a pořád může sedět v klubovně.

  Když je účet vypnutý, tak přihlášený zaručeně nikde není, nesleduje, co se v klubovně povídá, jen klubovna neví, že tam má strašidlo. 8=:->
  (Měl bych podotknout, že tu stále existuje i opačný problém, že vizitka někdy neví, že účet už přestal být vypnutý. :-))

  Zkusil jsem teď vylepšit automat, který každou minutu vykopává od stolu neaktivní uživatele kvůli dvaceti minutám nečinnosti, aby kopal i odhlášené účty. Nejsem si jistý, že mi to funguje správně, ale měla by to být částečná záplata problému. Zatím vždycky, když jsem na ten automat sáhl, tak jsem ho strašlivě rozbil, že nekopal vůbec nikoho. ;-D

  Pokud má úprava funguje, tak i nyní pořád platí, že u stolu může sedět účet, který je už offline (klidně i vypnutý), ale nanejvýš jednu minutu.

  Klubovna

  Zdravím.
  Je nějaký způsob, jak se dostat k záznamům z klubovny ze svého starého účtu (tj. toho, který jsem spojil do Héfaista)? Pokud jsem se díval dobře, přímo pod odkazem na záznamy nejsou.
  Díky.

  Ahoj,
  už tam jsou, během víkendu jsme zpřístupnili spojeným účtům záznamy v klubovně ze všech účtů, které jsou spojené. Bylo to hodně dlouho v plánu, díky za popohnání. ;-)

  Klubovna

  Ahoj,
  jak je teď ta nová modrá barva pro člověka, který je online a zároveň sedí v klubovně, tak jak by vypadal člověk, co sedí v klubovně, ale je offline? Bude normálně bílý nebo to bude taky modrá či úplně jiná barva?
  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  když je offline, tak by v klubovně správně sedět neměl, akorát nevíme, jak snadno dodělat, aby ho to vykopnulo. :-D

  To se vyřeší s novou klubovnou. Jelikož je tedy stav [v klubovně+offline] spíš chyba, žádnou speciální barvu jsme pro něj nevyráběli, puntík u jména bude v takovém případě bezbarvý. (V sobotu večer to neplatilo, byl modrý, ale už je to opravené.)

  Klubovna

  Jakou kapacitu má klubovna?

  Ahoj, chtěl bych se zeptat na jednu věc, která se týká klubovny. Jakou kapacitu má celkově klubovna, nebo jeden samostatný stůl?
  Je to trochu zbytečný, ale mě to zajímá...

  Děkuju za případnou odpověď.

  Ahoj,
  odhadoval bych, že kdyby v klubovně sedělo najednou v chatu víc jak dva tisíce lidí, začal by server možná trošku nestíhat.

  Zatím byl rekord 133 lidí najednou v roce 2018. Tehdy sice neseděli všichni u jednoho stolu, ale to je tak nějak jedno. Žádné limity na kapacitu stolu nejsou. Podařilo se již dříve nahnat i víc jak stovku lidí k jednomu stolu, ale byl tam potom docela velký chaos. Půlka lidí tam jen mlčky pozorovala, jak si druhá půlka není schopná o ničem rozumně popovídat, protože jim veškeré pokusy o konverzaci rychle ujedou. :-D