Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Alíkoviny

  Ahoj, když není možnost článek smazat, není aspoň nějaká možnost, aby se mi nezobrazoval na vizitice?

  Ahoj,
  tvůj dotaz mě inspiroval k tomu, abych trošku pohnul s plánem na nové vizitky. Na nových vizitkách půjde nastavit úplně všechno! ;-)
  Což ti asi teď radost moc nedělá, když ještě kdovíjakdlouho budeme fungovat se starými vizitkami…

  Můžeš v redakční rozpravě pod svým článkem poprosit správce, ať změní autora na někoho či něco jiného. Nastavovaný autor nemusí nutně být uživatel Alíka.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Alíkoviny

  Ahoj, znám Alíka už déle, ale zaregistrovala jsem se teprve před pár dny. Ptala jsem se, jak můžu změnit název článku, a bylo mi řečeno, že musím napsat do redakční rozpravy. Já ale nevím, co to ta redakční rozprava je, případně kde ji najít. Pomůžete mi prosím?
  Děkuji. $>

  Ahoj,
  je to neveřejná diskuze mezi autorem článku a redakcí. Když si svůj článek otevřeš (přes Alíkoviny a pak v nabídce své články), tak stačí zajet dolů pod něj, tam rozpravu najdeš.

  Alíkoviny

  Jak můžu změnit název článku? Začala jsem pracovat na článku a po prvním rozpracování jsem ho pojmenovala a myslela jsem si, že to můžu upravit. Musím ho vydat? Děkuji za odpověď!

  Ahoj,
  ty nijak. Název článku může měnit pouze redakce. Je to napsané i ve článku Pravidla a doporučení pro psaní Alíkovin. Chceš-li název změnit, ozvi se v rozpravě, ale až ve chvíli, kdy budeš definitivně rozhodnutá. Z nadpisu se tvoří adresa článku, tak ať se zbytečně několikrát nemění.

  A jen tak mimochodem... Co se vydávání týče, tak i to dělá redakce, autor (není-li v redakci) článek sám vydat nemůže.;-)

  Alíkoviny

  Ahoj,

  chtěla bych napsat příběh do Alíkovin, ale bojím se, že mi ho potom někdo ukradne.
  Není zase tak dobrý, ale zase není zase tak špatný, tak se bojím, že by se možná našel někdo, kdo by mi to ukradl a potom to vydával za své dílo 😅.
  Vím, že tady jsou pouze hodní lidé (teda aspoň doufám), ale i tak se bojím.

  Je tady něco jako ochrana autorských práv nebo tak?

  Předem děkuji za odpověď a omlouvám se, že se ptám na takovou „blbost“.

  Ahoj,
  není to vůbec blbost, je dobře, že nad hodnotou svého autorství přemýšlíš. Ochrana autorských práv vychází přímo z autorského zákona – naprosto každý, kdo něco vytvoří (nehledě na věk!), má právo rozhodovat, jakým způsobem bude s jeho dílem nakládáno. Pokud si přeješ, aby tvůj text vyšel jen v Alíkovinách a nikde jinde, musí tvé rozhodnutí všichni respektovat, jinak poruší zákon. :-o

  Občas může být těžké prokázat, kdo je skutečný autor. Třeba když člověk vymyslí telefon, kinematograf… a někdo ho předběhne na patentovém úřadě:

  V případě sporu o autorství textu bývá ve výhodě ten, kdo může ukázat „ale mně to tady vyšlo dřív!“ – to jde lépe ukázat v případě, že text vyšel na nějakém větším webu (jako je Alík), než kdybys ho vydala třeba jen na nějakém svém blogu. Tady budeš mít tisíce svědků, že jsi článek skutečně napsala ty. ;-)

  Nemůžeme ti tedy zaručit, že tady jsou skutečně jen hodní lidé (na web může přijít kdokoliv), ale můžeme posloužit jako silný spojenec proti zlobivým lidem, kteří by ti zveřejněný článek chtěli ukrást. O:-)

  Alík

  Alíkoviny

  Dobrý den,
  8. května jsem napsala článek do Alíkovin, tak jsem se chtěla zeptat, kdy bude prosím k přečtení? Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.

  Ahoj,
  v první řadě upozorňuji na to, že dokud je článek nezpracovaný, tak nikdy není jistota, že vyjde. Některé články končí smazané. O tom ale vždycky píšeme nejprve v rozpravě, kde se i snažíme (pokud to alespoň trochu jde) pošťouchnout autora k úpravě, aby text vyjít mohl.

  Jinak články vychází většinou tak po jednom až dvou měsících od vložení (kvízové ještě déle), protože článků je hodně (v tuto chvíli skoro 90), přičemž vychází 1 za den a zpracovávání nějakou dobu trvá.

  Případné další dotazy ohledně konkrétní Alíkoviny prosím směřuj do rozpravy, kterou pod článkem máš.;-)

  Alíkoviny

  Dá se vložit video, které není na YouTubu?

  Dá se do Alíka dát video, které není z YouTube? (nebo do článku)
  Děkuji za odpověď. ;-)

  Nedá. Mohli bychom teoreticky povolit nějaké jiné služby, ale sami momentálně nemáme zájem střežit rozsáhlý sklad videoobsahu, byť si uvědomujeme, že YouTube zdaleka není ideální platforma z hlediska ochrany soukromí. Kdykoliv, kdy někomu radíme „nahraj to na YouTube“, pociťujeme skutečnou lítost… ale investovat čas a úsilí do vlastního úložiště by se pravděpodobně nevyplatilo.

  Pozoruhodné je, že Alík smí používat videopřehrávač iDNESu, který jsem v práci před lety vyráběl – před tím, než se Alík od iDNESu odtrhnul – ale nemáme, co přes něj přehrávat, protože žádné video není uložené u nás. :-)

  Alíkoviny

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na otázku ohledně psaní článků do Alíkovin. Když napíšu článek, který redakce neschválí, může mi redakce odebrat kačky?

  Děkuji za odpověď.
  K.

  Ahoj,
  záleží na tom, co to bude článek. Pokud bude pouze nějaký nepovedený nebo něco podobného, tak ne. Bude-li se ale jednat o ukradený článek, tj. nějaký cizí bez uvedeného zdroje, tak tam už „za trest“ záporné kačky dáváme.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku a spol.,
  mám takový divný dotaz. Co se má psát do Alíkovin? Můžu tam napsat třeba příběh, co se doopravdy stal, nebo třeba i vymyšlený?O=

  Ahoj,
  vlastně úplně cokoli, co je vhodné pro děti. Stačí si projít pár stránek článků a zjistíš, že je to opravdu takový mix, prostě všechno možné. Příběh, který se doopravdy stal, napsat určitě můžeš, stejně tak můžeš psát něco vymyšleného.

  Zkusím tady celkově vypsat pár možností...

  • Cestování: Znáš nějaké zajímavé místo? Je jedno, zda je to země, město, kopec (třeba i se zříceninou, hradem, zámkem), památka nebo cokoli jiného. Blíží se léto, může to být třeba tip na výlet na prázdniny.
  • Nějaké dílo: Četla jsi nějakou pěknou knížku? Viděla hezký film? Nebo třeba hrála zajímavou hru? Pokud ano, můžeš napsat třeba recenzi a skrz ni danou věc představit i zdejším čtenářům.
  • Zážitky: Prožila jsi někdy nějaké dobrodružství či něco zajímavého? Třeba na táboře, na výletě, dovolené nebo jen někde venku kousek od domova? Napiš o tom, pokud si myslíš, že máš něco, co by mohlo být zajímavé i pro ostatní.
  • Vymýšlej: Nemusí to být jen nějaký příběh z reality, klidně můžeš vymyslet třeba pohádku, ve které draci budou jíst zmrzlinu, myši chrlit oheň a jednorožci chodit po svých rozích. Fantazii se meze nekladou a rozptýlení je určitě potřeba, zvlášť v téhle době.
  • Tvoření: Vyráběla jsi někdy něco pěkného? Ať už ozdobu do svého pokoje, dárek pro někoho z rodiny či kamaráda nebo třeba praktickou pomůcku do domácnosti? Napiš postup, přidej několik obrázků z průběhu výroby a klidně můžeš i natočit video.
  • Koníčky: Máš nějakou zajímavou zálibu? Chodíš třeba na nějaký neobvyklý kroužek? Máme sice covid, takže toho moc nemůžeme, ale to nebude napořád. Můžeš napsat třeba o sportu, hraní na hudební nástroj či o čemkoli jiném, čemu se věnuješ ve volném čase.
  • Recepty: Umíš připravit nějakou mňamku? Nezáleží na tom, zda je to nějaký sladký dezert, svačinka, snídaně či cokoli jiného. Pořiď při přípravě několik snímků a poděl se o recept s ostatními.
  • Vzdělávání: Je nějaký předmět, který tě hodně baví a zajímáš se o něj třeba i mimo školu? Máš ráda třeba nějakou zajímavou historickou událost nebo pokus z fyziky či chemie? Napiš o tom, určitě se tady najde spousta lidí, kteří se také rádi dozvědí něco nového.
  • Zvířátka: Máš nějakého zajímavého mazlíčka? Přihodilo se ti s tvým zvířátkem něco pozoruhodného? Nebo jsi zažila něco zajímavého třeba venku s nějakým tvorečkem z přírody? Zvířecí téma je také obecně dost oblíbené.

  Možností je pochopitelně mnohem více, takže se neboj si klidně i vymyslet něco dalšího, psát jde opravdu o čemkoli.;-)

  Alíkoviny

  Ahoj poradno, chtěla bych se zeptat, kolik kaček se dá vydělat za článek, který není ve vyhlášených tématech, myslím, že jsem četla, že až 6 000, ale dostala jsem víc.

  Ahoj,
  za běžný článek (který není na vyhlášené téma) je maximum 9 000 kaček. Do těch 6 000 se to často vejde, ale když je článek pěkný (hodně originální nebo třeba se spoustou obrázků a videí), tak může mít i více, až těch 9 tisíc.

  U článků na vyhlášené téma je pak třetina kaček navíc, tedy tam je úplné maximum 12 000 kaček.

  Alíkoviny

  Proč se kačky nemohou poslat hned po odeslaní článku, najde si nějaký čas kdokoliv i na můj nový článek?

  Ahoj, taky zdravím...
  V první řadě se nemohou kačky poslat hned kvůli tomu, že se vůbec neví, zda daný článek vyjde. Kačkové odměny jsou pouze za vydané články. Některé články končí smazané. Kdyby se kačky přidělovaly hned, dostávaly by je i třeba ukradené texty, a to by rozhodně nebylo fér, ba naopak, takové texty totiž pak dostávají kačkové pokuty!

  Věcí druhou je to, že z vydaných článků každý dostává jinou odměnu. Ta odměna se odvíjí od spousty věcí, třeba od zajímavosti daného článku, množství chyb a celkově toho, kolik má s článkem redakce práce, od toho, jestli je tam vlastní obrázek (nebo několik obrázků) či videa a tak podobně. Není žádná pevná částka, kterou by dostal každý vydaný článek.

  A jestli si najde někdo čas na tvůj článek... Určitě ano, ale opravdu ne těsně to po tom, co ho odešleš. Ty jsi psal tento dotaz ani ne hodinu a půl po tom, co jsi článek vložil. Opravdu si myslíš, že má celá redakce na starosti pouze a jen Alíka a je tady 24 hodin denně a 7 dní v týdnu? Můžu tě ujistit, že ne. Všichni z nás chodí do práce nebo do školy a mají i jiné povinnosti.

  Na zpracování článku se běžně čeká několik týdnů, neboť jich chodí docela dost a vychází jeden (maximálně občas 2) za den. Snažíme se je pochopitelně brát od těch nejdéle čekajících, aby někdo nečekal týden a jiný půl roku. V současné době články, pokud nejsou s kvízem nebo o zvířátkách (takové čekají déle), vychází přibližně po měsíci a půl od vložení. Ovšem i tato doba se může ještě hodně protáhnout, zejména pokud autor nereaguje.

  Alíkoviny

  Nevím, jak mám vkládat videa z YouTube, prosím, poraďte mi.

  Děkuji, sarinka01_queenisthebest.

  Ahoj,
  vlož jen odkaz, sám se na video převede. Tuto informaci ti mimochodem poví i Alík, když nad textovým polem klikneš na značku YouTubu (ten bílý trojúhelníček v červeném obdélníku).;-)

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku,
  nevím, zda jsi už na tuto otázku odpovídal, ale nikde ji nemůžu najít, tak se ptám, kde mohu najít vyhlášené témata na články?
  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  vyhlášená témata najdeš tady: Vyhlášená témata. Dá se k nim také dostat třeba přes Alíkoviny či Soutěže – obě tyto sekce mají odkaz na vyhlášená témata v nabídkách (po pravé straně v případě počítače, v dolní části stránky pod výjezdem článků/soutěží u mobilu).

  Alíkoviny

  Ahoj. Chtěla bych napsat článek do Alíkovin. Kde ho mám napsat? Můžu ho napsat, když jsem tu nová? Dostanu za článek kačky? (I kdyby ne chci článek napsat.) Díky.

  Ahoj,
  články se vkládají přes tento formulář. Nedoporučuji ale psát přímo v něm. Může se stát, že se ti zasekne počítač, vypadne internet atd. a můžeš o celý text přijít. Piš ve Wordu nebo v nějakém textovém editoru ve svém počítači a průběžně text ukládej! Pomůže ti to také vychytat případné chybičky a překlepy. Až budeš mít článek hotový, jen ho do formuláře zkopíruješ a přidáš obrázek.

  Článek může psát každý, kdo má alespoň 1 000 kaček, takže už i ty. Kačky za článek dostaneš, pokud bude vydaný. Ale rozhodně ne hned, odměny přidělujeme již vydaným (nebo minimálně zařazeným článkům), zpracování trvá většinou několik týdnů.

  Alíkoviny

  Ahoj, jen mě hrozně zajímá proč je Majdula správcem. Mě připadá že hrozně arogantně reaguje. Nic proti ní jen se chci zeptat.

  Děkuji

  To, že ti v rozpravě kdokoliv z redaktorů napíše připomínky k článku, je zcela normální. K tomu rozprava je. Autorům tam napíšeme, že mají např. vylepšit obrázek, rozčlenit text na odstavce, aby byl přehlednější, atd.
  Od autorů článků se očekává, že se v rozpravě ozvou a především článek podle pokynů opraví.

  Správkyně majdule2000 je skvělá správkyně Alíka. To, že napsala rozmrzelou připomínku po té milé s návrhem úprav, je dáno tím, že se týden nedočkala tvé odpovědi.

  Alíkoviny

  Ahoj, rád bych se zeptal, jaký je maximální počet znaků v článku, aby mohl být vydaný?

  Ahoj,
  žádný maximální počet znaků daný nemáme. Ani ve formuláři pro vkládání by žádné omezení maxima být nemělo. Dříve byl limit 25 000 znaků, teď jde vložit i víc. Každý článek řešíme individuálně a kdybychom měli nějaké připomínky (i třeba k délce), najdeš je v rozpravě.

  Určitě se nemusíš bát vložit i nějaký fakt hodně dlouhý článek, někdy tu takové vycházejí a i hodně dlouhé texty, jsou-li zajímavé, si své čtenáře najdou. Ono to není nic proti ničemu, ani to nikoho nenutí, aby četl celý článek najednou.

  Kdyby to bylo dlouhé opravdu extrémně, tak pak pochopitelně existuje i možnost rozdělení, ale to opět řeš s námi v rozpravě. Nejlepší je proto vložit text tak, jak ho máš, my se na něj podíváme a pak se společně domluvíme, co s ním.

  Alíkoviny

  Dobrý den, chci se zeptat na psaní do Alíkovin. V pravidlech se píše, že pokud budu v redakční rozpravě dlouho neaktivní, mému článku se redaktoři přestanou věnovat. Mě zajímá, co se tím dlouho myslí, jestli stačí být neaktivní třeba den a je konec, nebo týden či měsíc. Každý den jsem redakční rozpravu kontrolovala a pak na Alíkovi nebyla asi čtyři dny. Neměla jsem na to čas a zrovna mi napsali, že je potřeba doplnit obrázek, který mi tam chyběl. Dodělala jsem to a poslala znovu. Bude můj článek ještě vydán???

  Děkuji za odpověď.(8:O)(8:o)(8:°)

  Ahoj,
  pokud autor nekomunikuje, tak články mažeme (a o tom vždycky informujeme v rozpravě). V každém případě se ale mazání neděje za jednodenní neaktivitu autora (či několik málo dní). Je nám jasné, že všichni mají i jiné povinnosti, takže se může stát, že se sem někdy nedostanou. Většinou mažeme až články, u kterých jejich autoři nereagují minimálně kolem týdne, někdy i mnohem déle. (Pokud pak reagovat začnou, není problém i smazaný článek obnovit, stačí se ozvat v rozpravě. Jen pozor, nemáme rádi, když si někdo nechá obnovit článek a potom na něj opět několik dní nesáhne.)

  Tvůj článek smazaný není, tedy počítáme s tím, že se mu ještě věnovat budeme, jen to chce počkat, až na něj přijde řada. Nevydaných článků jsou desítky a snažíme se jim věnovat postupně. Když vidíme nějaký problém (třeba jako u tebe – že článek nemá obrázek), tak nezřídka píšeme mnohem dříve (i ke článku, který ještě na řadě není), což je kvůli tomu, aby autor měl čas zareagovat a něco s tím vymyslet ideálně do té doby, než jeho článek na řadě bude. Pokud se to povede, tak bývá vydání rychlejší, protože pak už nezbývá moc věcí k řešení (úplně nejlépe nezbývají žádné).

  Alíkoviny většinou vyžadují opravdu hodně trpělivosti, i když to tak občas nevypadá.:-D