Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Menstruace a výtok

  Ahoj vsichni :D

  Je mi 10 a už nějakou dobu mám menstruaci. (vím je to dost brzo, ale proste jsem v pubertě)
  Ma otázka zní : Co je to "intimka"? Vím, ze to je něco ohledně menstruace, ale co?
  Předem děkuji :D

  holka, 10 let, 11. května

  Ahoj,
  intimka je velmi tenká a nenápadná vložka, která se zpravidla používá při slabém krvácení, jaké se například objevuje při doznívající menstruaci. Její výhodou je nenápadnost a skutečnost, že zachytí ono malé množství krve, které je příliš malé na to, aby se používala vložka klasické velikosti nebo tampón - a přitom samozřejmě nechceš mít špinavé spodní prádlo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Příprava na menstruaci

  Ahoj poradno,
  mám takový dotaz. Co když první menstruaci dostanu ve škole?
  Už teď děkuji za odpověď hrozně moc mě to totiž zajímá

  holka, 10 let, 22. června

  Ahoj,

  máš pravdu, první menstruace Tě může překvapit kdekoliv, třeba I ve škole. A kdo je připraven, není zaskočen. Nejlepší je takové záležitosti probírat s mámou (popř. starší sestrou, babičkou, tetou), takové sdílení ženských záležitostí upevňuje vztahy. Pro případ, že by Tě měsíčky překvapily někde v terénu, si můžeš doma připravit malý balíček s vložkou a náhradními kalhotkami, popř. vlhčenými ubrousky. Pokud by Tě menstruace překvapila nepřipravenou a neměla bys nic po ruce, stačí se obrátit na oblíbenou paní učitelku, aby Ti pomohla.

  Přejeme Ti, ať Tě první menstruace nezaskočí.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj poradno.
  Tohle bude takový spíše intimnější dotaz, ale mám s tím celkem problém. Už mám menstruaci asi půl roku (od začátku listopadu tuším), ale pořád mám asi výtok, nebo co to je (má to průhlednou barvu). Vždy jsem myslela, že výtok můžeš mít jen před menstruací, ale já mám vždy zhruba celý ten měsíc výtok a zhruba vždy po tom měsíci mi začne menstruace. Takže jakoby se mi pořád dokola střídá výtok s menstruací, bez pauzy.
  Proto se ptám, je to v pohodě? Vlastně ani nevím proč se ptám, protože vím, že stejně pokud by to v pohodě nebylo, mamce to neřeknu a k doktorovi s tím taky nepůjdu.

  Nicméně, ale i tak budu moc ráda za odpovědi

  Anonymka, 11 let, mentální věk 13-14 let., 20. června

  Ahoj,
  chápu, že tě to zneklidňuje a i když obvykle odpovídáme, že na dálku a online se zdravotní problémy řešit nedají, v tomto případě si dovolím odpovědět, že to bude pravděpodobně v pořádku. Určitou formu „výtoku“ budeš mít po celý život. Jeho množství i vzhled se mění podle fáze cyklu. Obvykle se uvádí, že pokud není výtok spojený se svěděním, pálením, výrazným zápachem, nebo bolestí v podbřišku, není potřeba se strachovat.
  Spíš mě zaráží, že se nechceš svěřit mamince, ani bys případný problém v této oblasti nešla řešit s lékařem. Uvědom si, že i gynekologické záležitosti jsou součástí tvého tělo a je to podobné, jako kdyby ses styděla svěřit, že tě bolí v krku a odmítala ses nechat vyšetřit, jestli nemáš angínu. Uvědom si, že zanedbané zdravotní problémy mohou být velmi nebezpečné a měla bys mít vzhledem ke svému tělu zodpovědnost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj Alíku a spol. Přijde mi to takové trapné, ale i tak jsem tady. Nedávno jsem dostala výtok a nevím co s tím s mamkou jsem to už řešila byli jsme i u doktora ale moc nám nepomohl tak nevím jestli to je u mého věku normální nebo ne. Předem děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 19. června

  Ahoj,
  tvůj dotaz vůbec není trapný a je naprosto v pořádku, že se ptáš. Je také vynikající, že tě maminka vzala k lékaři, abyste měly jistotu, že se nejedná o žádné onemocnění, infekci a podobně. Zvýšené množství výtoků k dospívání patří a je způsobeno hormonálními změnami. Pokud lékař nezjistil žádný zdravotní problém, nemusíš se tím znepokojovat, protože jde o důkaz skutečnosti, že dospíváš a začínáš se z dívky měnit v ženu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruační tampony

  Dobrý den,
  omlouvám se, že opět otravuji. Já mám menstruaci už od deseti a osmi měsíců a jelikož jsem to dostala cestou na dovolenou do Chorvatska, tak jsem musela hned použít tampon já v té době nevěděla, že něco jako menstruace existuje, natož abych se ještě vyznala v tamponech a vložkách. Tampon do mě teda mamka hned strčila to bylo celkem v pohodě bolelo to jen chvíli, ale já jsem ho měla přes 48 hodin, což teď vím že nebylo správně. Problém nastal u vyndavání mě to strašně bolelo a strašně jsem u toho řvala a brečela. A od té doby mám z tamponu strach. Mamka mi ho potom se snažila několikrát na té dovolené abych si ho vzala, ale já jsem to prostě nedokázala já se bojím toho vyndavání. No dopadlo to tak že jsem se většinou koupala bez támponu ano vím taky to byla chyba. Ale ráda bych se tohoto strachu zbavila a tampóny naučila používat, protože třeba když to mám někde na soustředění çi táboře apod. tak to je problém. Nevíte jestli se dá nějak tohoto strachu zbavit? Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 17. června

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že máš nepříjemnou zkušenost s tamponem, kterou bys chtěla překonat. Ptáš se, jestli se dá strachu z používání tamponu zbavit.
  Věřím, že zážitek, který jsi měla s tamponem u moře, je teď překážkou, abys tampon použila – vůbec se tomu nedivím. Strachu se ale zbavit dá, myslím, že bys to mohla zvládnout. Jednak si můžeš pořídit tampony s aplikátorem, které usnadní zavedení do pochvy, a také je důležité vybrat správnou velikost, pro mladé dívky tu úplně nejmenší (možná jsi měla tampon příliš velký). Můžeš to postupně zkoušet – když budeš mít menstruaci. Všechno si pořádně pročíst, tampon si prohlédnout a zkusit jej zavést i vytáhnout. Pokud by Ti nevyhovoval, tampony používat nemusíš, můžeš si najít nejlépe vyhovující, nepřekážející vložku.

  Pokud bys chtěla, můžeš se poradit v gynekologické ordinaci, kde Ti mohou vše vysvětlit a doporučit vhodné tampony, vložky, i další menstruační pomůcky.

  Přejeme pěkné léto,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Mám výtok

  Ahoj poradno.
  Už 2 roky mám výtok. Už tak před půl rokem začal být hodně silný, na kalhotkách mám vždy takovou ošklivou nažloutlou čáru (ne čárku, čáru) a kvůli tomu jsem si začala do kalhotek dávat toaleťák. Myslíte si, že už přijde někdy teď menstruace, nebo to ještě bude trvat nějak výrazně dlouho? Jak dlouho trvá přibližně výtok? Díky za odpověď.

  Holka, 11, o prázdninách 12 let, 13. června

  Ahoj,
  intenzivnější výtok k období dospívání patří a souvisí s hormonálními změnami, kterými teď tvoje tělo prochází. Bohužel nikdo nedokáže říci, jak dlouho bude trvat, než dostaneš svou první menstruaci. To ví jen tvé tělo a na něm záleží, kdy bude připravené. Buď trpělivá a nech věcem volný průběh, stejně její nástup nemůžeš nijak urychlit. Pokud je výtok hodně silný a nepříjemný, místo toaletního papíru používej raději intimky, které jsou pro tento účel vyrobené.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Oddálení menstruace

  Ahoj Alíku a spol. Mám dotaz......někde jsem četla že když vypijete nebo sníte dost vitaminu C, může to opozdit menstruaci...
  Já mám poslední asi 4 měsíce menstruaci za bůh pravidelnou...
  Problém je ten že mám v ten termín tábor, a vůbec nevím jak to tam funguje, do toho stres atd. takže se bojím že by se to mohlo opozdit až na další tábor... Mám si sebou brát pro jistotu kdyby se menstruace opozdila VLOŽKY A TAMPONY i na další tábor?? +prosím poraďte mi nějaké případné typy nebo web.stránky kde o tomhle tématu mluví....
  2- Na nějakém serveru jsem četla že menstruační kalíšek můžou používat panny je to pravda?
  předem díky za odpověď

  holka, 12 let, 13. června

  Ahoj,
  o metodě oddálení menstruace s pomocí vitamínu C se sice mluví, ale nejde o žádnou vědecky potvrzenou metodu, takže její výsledky jsou velmi diskutabilní a určitě se na ně nedá spoléhat. Určitě si s sebou pro všechny případy vložky a tampóny na tábor vezmi, protože menstruaci může „rozhodit“ nejen stres, ale například i cestování. Pokud nebudou potřeba, zkrátka je nepoužiješ.
  Co se týká tvého druhého dotazu; pokud je i známo, menstruační kalíšky mohou používat i panny.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dobrý den, mám dotaz a to takový: Asi před 14 dny jsem měla takový výtok, nijak mě nebolel ani nic ale byl hrozně kyselý a vypadal jako hlen... Zhruba po týdnu jsem dostala svoji první menstruaci a výtok už nemám. Takže je možné že to mělo spojitost s menstruací nebo můžu být nějak nemocná??
  Předem děkuji za odpověď.

  holka 12, 9. června

  Ahoj,
  nikdo z odborníků, kteří odpovídají v poradně, není gynekolog, ale troufla bych si říci, že tvůj výtok skutečně souvisí s nástupem menstruace. Pokud tě nic nebolí, nesvědí, nebo nepálí, myslím, že si s tím nemusíš dělat starosti. Určité druhy výtoku se budou cyklicky objevovat po celý tvůj život spolu s tím, v jaké konkrétní fázi cyklu se budeš právě nacházet.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj,
  Tohle bude trošku intimní. Můj problém je že často mi z vagíny něco vytýká. Není to moč a ani to necítím když to teče. V minulosti jsem si to tam dole mazala mastiškou jménem "just". Většinou když mě to tam dole svědilo. Mastička je že Švýcarska a voní po tymiánu. Ta tekutina co ze mě vytýká vypadá jako voda ale smrdí jako právě ta mastička. Když mě to svědilo tak jsem si to namazala a do pár minut to ze mě vyteklo. Mastičku už přes rok nepoužívám, ale pořád to ze mě teče. A jen občas to znova zasvědí. I když si to už nemažu pořád to země teče. Jakmile to vyteče přestane to svědit. Mám strach že je to nějaký bacil.

  holka, 12 let, 7. června

  Ahoj,
  ačkoli nejsme lékaři a většinou nedokážeme poradit se zdravotními záležitostmi, musím říci, že použití tymiánového krému od Justu na intimní partie mě velice zaráží. Obsahuje ho i naše domácí lékárna a vím, že se používá při bronchitidách, kašli, astmatu a podobně. Otevřela jsem si jeho příbalový leták a troufla bych si říci, že jeho použití na genitálie rozhodně není vhodné. Je tedy možné, že sis tyto problémy přivodila právě jeho používáním.
  Samozřejmě je také možné, že se jedná o kvasinkový zánět, který je často se svěděním spojen, nebo o „pouhý“ výtok. To si však nikdo nemůže troufnout odhadnout pouze online a na dálku. Rozhodně ti proto doporučuji domluvit se s maminkou, aby tě objednala k lékaři, který tě vyšetří a stanoví diagnózu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj všem,
  Mám velmi divny problém. Je mi čtrnáct a nedokážu se vyrovnat s tím, že mám krámy. Pardon za tohle slovo, ale mom takovy vnitřní blok. Nedokážu to slovo od m vyslovit. Vim je to divné, ale já to nenávidím. Chic se toho zbavit. Navíc mi moc vadí vložky. (a říct vložky nahlas mám taky problem). Radši bych používala tampóny. S nima problém nemám a navíc mi přijdou ve všem lepší, nijak neomezují and. Jenže máma mi je nechce dovolit dřív než budu mít sex, že halo panna je nesmím používat. Už nevím jak ji přemluvit. A to co jsem psala na záčátku opravdu není legrace, ale muj skutečny problém. Zní to divnë ale je to Tak.
  Dëkuji za váš čas a, že jste si to přečetli

  holka, 14 let, 3. června

  Ahoj,

  je prima, že jsi napsala a tak učinila první krok ke změně. Nejsi sama, nejsi jediná holka, která má problémy se svým ženstvím. Dospívání a přechod k dospělosti a zralosti není vůbec jednoduchý.Je fajn, že nemáš problém s tampony. Místo asi neplodné diskuse s mamkou, byste si spolu mohly sednout k počítači, a v klidu si pročíst stránky o tom, zda panna může používat tampony, co je to menstruační kalíšek, atp, také o mýtech, vztahujících se k menstruaci a tampónům, např. https://zena.aktualne.cz/rodina/muze-panna-pouzivat-tampony-znate-menstruacni-kalisek/r~i:article:749519/, ale podobných odborných a zajímavých článků najdete více.

  Vím, že nejde o legraci, ale o Tvůj skutečný problém. Důležité je, aby to pochopila i máma a snažila se Ti pomoci. Obávám se, že bez pochopení z její strany to nejspíš bez problémů nezvládneš. Menstruace je jakousi branou k plnohodnotnému ženství, a je to máma, která by dceru měla zasvětit, je proto dobře, že se o tom s mámou můžete bavit, není to úplnou samozřejmostí. Můžete spolu vymyslet i nějaký pěkný rituál, jak přivítat Tvůj vstup do ženského světa. Tyto přechodové rituály v naší době velmi chybí, což může být jedním z důvodů, proč je pro řadu dívek přechod do světa ženy náročný.

  Přejeme Ti, aby ses v období dospívání cítila dobře.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj Aliku a spol.
  Mám takovou otázku, 1. Června se u mě objevila první menstruace. 1 otázka: Když mám menstruaci a v ten den máme ve škole tělocvik, tak můžu cvičit nebo ne? A jestli ne jak to mám říct učitelce aby to neznělo trapně? A druhá otázka: Je normální že ta krev není červená ale taková růžovo, červená? Děkuju za odpověď :)

  Kukuč 11 let, 3. června

  Ahoj,
  pokud nemáš žádné výrazné bolesti, tak cvičit určitě můžeš. Miliony žen při menstruaci sportují a žijí aktivním životem. Vzhledem k tomu, že existují tampóny, které se obvykle při sportu používají, omezují některé ženy prakticky jen menstruační bolesti. Pokud jimi trpíš i ty a jsou natolik silné, že ti cvičení znemožňují, klidně to paní učitelce někde v soukromí řekni, určitě to bez problémů pochopí. A zabarvení krve při menstruaci je velmi individuální. Někdo má jasně červenou krev, jiný temně červenou až hnědou a ještě jiný spíše růžovou. Nemusíš si s tím dělat starosti.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíkova milá poradno, omlouvám se, že zdržuji, ale dozvěděla jsem se, že v červnu jedeme ze třídou na takový menší pobyt. Na jednu stranu se moc těším, ale na druhou stranu mám strach. Bojím se, že to tam dostanu a nebudu připravená. Také bude určitě vedro, budeme v kraťasích a jelikož se neholím, budou se mi ostatní smát. Strašně se bojím mamce říct, že bych ráda měla jistotu, jestli by mi tedy sebou nedala vložky a také, že se v létě neoholená budu cítit trapně... Jsem s mámou v pohodě, trávím s ní čas, ale moc spolu o těchto věcech nemluvíme. Řekla mi, co je to menses a o holení a tak se vůbec nezmínila. Mohli by jste mi prosím poradit, jak se v této situaci zachovat?
  Předem moc děkuji za odpověď a přeji vám krásný den

  holka, 13 let, 2. června

  Ahoj,
  chápu, že máš obavy, jak to bude na výletě se školou s případnou první menstruací a rozumím tomu, že by sis přála být oholená.

  Myslím, že je důležité mít vložky s sebou, a že máš právo i být oholená, aby ses cítila dobře. Pokud máš s mamkou dobrý vztah, doporučuji Ti to s ní probrat, i když se obvykle o těchto věcech nebavíte a i když z toho máš velký strach. Říkám si, že možná mamka čeká na to, až se zeptáš, někdy je i pro rodiče těžké o takových věcech začínat rozhovor. Je také žena, takže určitě ví, jaké to je holit se a i to, že má být dívka vybavená vložkami, aby ji menstruace na výletě nezaskočila. Myslím, že to společně zvládnete vyřešit.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahojky,
  Mí rodiče jsou na mě dost naštvaný, protože vždycky jednou za měsíc nejdu na atletiku, kvůli menstruaci, ale já nevím, jak jim vysvětlit, že já to nijak neovlivním a vždycky na mě vrčí, že jestli tam nechci chodit, ať to řeknu a vždycky když se držím za břicho a vidí to táta tak on vždycky: ,,Tak co tě bolí tentokrát?"

  Já už to vážně nechci poslouchat....... :'(((((((((

  Greyfur, 26. května

  Ahoj Greyfur,

  vnímám, že Ti záleží na tom, abyste s rodiči dobře vycházeli. To, že jednou za měsíc chybíš na atletice, by to nemělo kazit. Myslím, že by mohlo pomoci úplně normálně rodičům říci, že jednou za měsíc kvůli menstruaci do atletiky nepůjdeš, ale jinak že do ní chodit chceš.. Můžeš mluvit o tom, že Ti je líto, co Ti táta říká, že se Tě to dotýká a požádat ho o pochopení. I Ty se ale můžeš zeptat rodičů, co oni by chtěli jinak nebo co jim vadí.

  Rodiče věci přirozeně vidí z jiného úhlu a chtějí, abys v atletice byla co nejvíc. Když se domluvíte na jedné absenci měsíčně, se kterou se dopředu počítá, mohlo by to vztahy mezi vámi urovnat.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku,
  Už asi 3. den mám hnědý výtok. Ze začátku jsem myslela že to souvisí s menstruací kterou jsem dostala asi o 10 dní dříve (teprve druhá menstruace takže nepravidelná), trvala krátce proto jsem myslela že "doznívá". Dnes mě napadlo že to vlastně nemusí být kvůli ní, protože vím že jsem v poradně už o hnědém výtoku četla... Proto mě zajímá co mám dělat? S mámou se o takových věcech opravdu stydím mluvit 😣
  Další věc která by mě zajímala, jestli výtok budu mít už pořád, každý den, nebo jsou jenom dny kdy výtok člověk má a kdy ne? Protože v poslední době mám celkem silný a je to dost nepříjemné...

  Děkuji, a doufám že mé dotazy jsou srozumitelné 💖

  holka, 13 let, 26. května

  Ahoj,
  ačkoli neustále zdůrazňujeme, že nejsme lékaři a že dělat diagnózu na dálku je prakticky nemožné, ve tvém případě bych si troufla říci, že hnědý výtok bude mít velmi pravděpodobně souvislost s nastupujícím menstruačním cyklem, který si teprve „sedá.“ Pokud není spojen se svěděním, pálením, bolestmi v podbřišku, nebo výrazným zápachem, myslím, že se nemusíš znepokojovat. Kdyby však ani po několika dnech neustával, určitě by bylo lepší objednat se pro jistotu na kontrolu ke gynekologovi.
  Silný výtok je poměrně častým doprovodným signálem dospívání a má souvislost s hormonálními změnami, které ve tvém těle probíhají. Postupem času se množství výtoku ustálí a zmírní, ale v nějaké míře s ním budeš potkávat celý život. I u dospělých žen se vyskytuje a jeho množství i konzistence se mění podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se žena právě nachází. Jsou dny, kdy je jeho množství skutečně miniaturní a téměř neznatelné, a naopak dny, kdy se jeho intenzita zvyšuje. V případě, že žena trpí silnějším výtokem a je jí to nepříjemné, lze situaci řešit například za pomoci intimky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dobrý den,
  mohu se zeptat, jestli je normální, že mám už menstruaci, ale i tak ještě výtok?
  Vysvětluji si to tím, že to ještě není úplné, protože ji mám už po 3 týdnech a ne po měsíci a po skončení mám výtok. Jde nějak zamezit výtoku? Moc děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví :)

  holka, 12 let, 26. května

  Ahoj,
  chápu tvé obavy a znepokojení, ale mohu tě ujistit, že je to zcela normální. Jednak zvýšené množství výtoku k dospívání patří (v souvislosti s hormonálními změnami, které se ve tvém těle odehrávají) a jednak určité množství výtoku budeš na kalhotkách nacházet už celý život. Mají jej i dospělé ženy a jeho množství i vzhled se liší podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se právě nachází. Obecně se uvádí, že pokud výtok není spojený s pálením, svěděním, bolestmi v podbřišku, nebo výrazným zápachem, není potřeba se znepokojovat. Pokud by tě množství výtoku obtěžovalo, lze jej řešit například použitím intimky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dobrý den poradno, za chvíli budu mít první menstruaci ale strašně se bojím že to bude bolet. Co mám dělat abych se tak nebála?

  holka, 11 let skoro 12 let, 24. května

  Ahoj,
  chápu, že jsi zmatená, nejistá a máš obavy. Jedná se o novou „věc“ ve tvém životě a je zcela přirozené, že máš strach z neznámého. Ale nemusíš se bát, menstruace obvykle nijak nebolí. Někdy je krvácení doprovázeno poněkud nepříjemnými „křečemi“ v podbřišku, nicméně ty ženy, které zažívají menstruační bolesti, si zkrátka vezmou slabý prášek proti bolesti a tím je problém vyřešen. Navíc jsou obvykle slabé bolesti v podbřišku přítomné jen na začátku krvácení a pak zeslabují. Ale jak už jsem řekla, rozhodně nejsou přítomné u každé ženy. Skutečně se nemusíš bát, protože případné nepříjemnosti spojené s menstruací jsou pouze drobné - ostatně menstruují ženy na celém světě a nijak to neohrožuje jejich zdraví, nebo psychickou pohodu.
  Měj se hezky!
  Bára