Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Škola - učení

  Ahoj Alíku, připravuji se na přijímačky a tak mi táta tiská cvičné testy z matiky a problém je v tom, že dřív mi to šlo tak na 45 bodů a teď to udělám sotva na 25 a jsem z toho hrozně moc smutná a brečím hrozně dlouho až mi z toho bolí hlava , protože bych se tam chtěla moc a moc dostat, ale jako bych s každým neúspěchem ztrácela sebevědomí a pokaždý ty body jsou horší a horší,pokaždé si namlouvám, že to bude dobrý ale nikdy to tak nedopadne a už úplně ztrácím naděje na úspěch, jediná útěcha zatím je, že mi jde dost dobře čeština, ale jesti takhle pokoním matiku tak prostě nemám šanci a tuhle představu nedokážu dostat z hlavy a taky jsem slyšela, že se letos hlásí 90 děcek a jsem z toho úplně nervózní, nevíte jak bych se mohla zbavit tohohle strachu a myslet na něco jiného?

  Ubrečená žába, 13. května 2020

  Ahoj,

  věřím, že Tě trápí, když se teď nějakou dobu nedaří mít v testech z matiky výsledky, které jsi mívala dřív. Dovedu si představit, že je Ti z toho do breku a máš z přijímaček strach. Říkám si také, že ze všeho toho učení, testování a stresu musíš být dost unavená.
  Takhle na dálku nedokážu určit, čím to, že Ti teď testy nevychází tak dobře, jako dřív. Myslím si ale, že právě únava by v tom mohla hrát důležitou roli. Stejně jako sportovcům se horší výkon, když jsou moc přetrénování, podobné to může být s učením. Odpočinek je při přípravě na přijímačky velmi důležitý, aby měl člověk dost síly všechno zvládnout. Doporučila bych si na každý den naplánovat nějakou aktivitu, kterou máš ráda (třeba malování, sport, poslouchání muziky a podobně), může to pomoci se odreagovat. Chtěla bych Tě taky podpořit, abys na svoje trápení nebyla sama. Můžeš se svěřit rodičům a zkusit obrátit na některého z učitelů (třídní nebo učitel matiky). S ním potom probrat, co by se dalo zkusit, jaké příklady jsou pro Tebe těžké a proč. Ohledně strachu by ses mohla spojit se školním psychologem, pokud ho na škole máte a je možné se s ní spojit i teď v době karantény. Je dost možné, že už něco podobného s žáky řešil a mohli byste spolu hledat způsob, jak to udělat, aby se Ti povedlo se strachu zbavit anebo alespoň zmírnit. Kdybys chtěla, můžeš se ozvat také nám na Modrou linku (na chatu, telefonu, anebo Skypu), kde bychom mohli vše probrat podrobněji, než takto po zprávě. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola - učení

  Vyčítám si každou chybu, špatnou známku

  Milá poradno,
  mám takový menší problém. Vždycky jsem byla docela dobrá v češtině. Měla jsem skoro samé jedničky a asi jsem byla nejlepší ze třídy. A poslední dobou, když udělám v češtině a vlastně v kterémkoli předmětu chybu, protože jsem ve třídě taková ta chytrá, tak si to hrozně vyčítám. A taky mi přijde, že ta učitelka češtiny, je ze mě vždycky zklamaná. Tím pádem si tu chybu vždycky hrozně vyčítám, i když mám třeba nejlepší výsledek ve třídě. Spolužáci ve třídě se vždycky hrozně diví, když dostanu horší známku, než dvojku a mně je hrozně nepříjemné být středem pozornosti. Ale já bych si už přála trochu vydechnout, ale ono to nejde, protože se nějak podvědomě bojím, že když budu mít někde chybu. Zklamu učitelky i spolužáky.
  Děkuji vámmoc za odpověď a chtěla bych vám taky moc poděkovat, že tady stále jste a odpovídáte a pomáháte nám.

  holka, 13 let, 19. září

  Ahoj z Modré linky,

  musí to být těžké, když vnímáš, že od Tebe má Tvé okolí tak vysoká očekávání. Ještě důležitější ale je, jaká očekávání máš od sebe Ty sama - jestli třeba nejsou přehnaně vysoké. Chtěla bych Tě povzbudit, aby ses svěřila svým blízkým, dala najevo, jak se cítíš být pod tlakem a že bys spíše potřebovala jejich podporu. Být pilný a mít dobré známky je fajn, ale ne za každou cenu - neméně důležité mi přijde, aby ses dokázala uvolnit a radovat ze života, i toho studijního. Taky mi dává smysl zmínit, že se učíme především proto, abychom si něco odnesli, něčemu porozuměli a mohli být v budoucnu úspěšní a spokojení. Známky představují takový doklad toho, jak se nám to učení daří, ale asi by neměly být to úplně hlavní.
  Jestliže by se Ti nepodařilo najít podporu u svých blízkých, můžeš se zkusit obrátit na školní psycholožku (psychologa), pokud na škole máte, nebo na třídní paní učitelku, či jinou, které důvěřuješ. Můžeš klidně využít i této naší komunikace a ukázat ji tomu, kdo by Tě mohl podpořit, aby viděl, že je to pro Tebe opravdu důležité.

  Přejeme Ti více klidu
  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobrý den, potřebuji poradit, nedokážu pochopit od naší učitelky matematiku a to vůbec, nebo možná jsem asi hloupý, ale přijde mi zvláštní že od doučovatelky jsem to pochopil během 5 minut, a kvůli tomu že když to pak nechápu od naší učitelky tak mám špatné známky, a rodiče jsou naštvaný. Myslíte že by se to dalo naučit nějak i bez doučování, doma mě to nemá kdo naučit, rodiče jsou dávno že školy pryč, a už si to nepamatují, a doučování taky není zrovna levná záležitost, nevíte co mám dělat? Předem děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 18. září

  Ahoj milý pisateli,

  z Tvého dotazu jsem pochopila, že matematika se Ti neučí špatně, překážkou je spíše výklad paní učitelky. I to se stává, ne vždy si s našimi učiteli a jejich druhem výkladu sedneme. To ještě nemusí být špatně, každému vyhovuje něco jiného. Pokud Ti vyhovuje výuka s doučovatelkou, je to prima. Pokud tak máš možnost doučování, určitě ji využívej! Dobrá zpráva je, že dnes už existuje spousta výukových materiálů na internetu - můžeš třeba mrknout na youtube, zda tam nenajdeš srozumitelný výklad požadovaného matematického výkladu. Někdy pomůže oslovit i spolužáka/čku, kteří tématu rozumí, mohou Ti s ním pomoci.

  A ještě jedna věc mi v Tvém dotazu přijde důležitá. Píšeš, že jsou rodiče naštvaní kvůli špatným známkám. I oni by měli vědět, že Ti výklad paní učitelky nevyhovuje. Právě příklad s paní doučovatelkou by jim mohl pomoci pochopit, že doučování (nebo nějakou jinou pomoc) skutečně potřebuješ. Zkus se jim tak svěřit, věřím, že společně najdete řešení.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Škola - učení

  Nejde mi matematika

  Ahoj, potřebuji pomoct s učením.

  Jak se mám naučit matematiku? Matematika mi moc nejde a máma pak po mně řve, proč zase nic neumím. A navíc máme přísnou učitelku matiky, nechodím do školy ( rodiče mě nechtějí pouštět do školy a já vím proč mě nechtějí pouštět do školy). Takže chodím na kontrolu :-c8= mám strach chodit na kontrolu hlavne na kontrolu matematiky8=8=protoze matematika je těžká a mám přísnou učitelku 8=. Pomozte mi prosím 8-o:-c

  Děkuji za odpověď

  Angelkaa, 11 let, 7. září

  Ahoj Angelko,
  píšeš, nám, že Ti nejde matematika, Vaše učitelka je přísná a máma pak po Tobě řve, že nic neumíš. Ptáš se, jak se matematiku naučit.

  Pokud dobře rozumím, Angelko, učíš se matematiku sama (z nějakého důvodu nechodíš do školy) a docházíš na přezkoušení. Vůbec se nedivím, že Ti to nejde. Matematika je opravdu těžká k tomu, aby se ji člověk učil sám. Je moc důležité, aby Ti rodiče našli někoho, kdo by Tě učil, nebo doučoval, matematiku Ti vysvětlil, procvičil s Tebou příklady, připravil Tě na přezkoušení. Možná, že by se také na internetu našly nějaké výukové materiály, které by Ti pomohly pochopit, o co jde, a navedly Tě, abys látce lépe porozuměla. To ale nenahradí výuku. Klidně můžeš dát tohoto Alíka přečíst rodičům, věřím, že se o Tebe postarají, aby Ti matematika lépe šla a Tys nemusela mít velký stres.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak se začít učit po škole?

  Ahoj poradno,
  neviem, ako sa dobre učiť. Som v piatej triede a pôjdem na gymple. Aj keď mám dobrý známky, nikdy sa neučím. Chcela by som to na gymple zmeniť, inak budem v prčiciach, hovorila mamka.
  Ako som hovorila, nikdy som sa neučila, len dostávam dobré známky, a to nechcem. Chcem byť budúci rok... zaneprázdnená. To znamená, že pôjdem do školy, potom na krúžky a nakoniec sa doma učiť, tento rok som čučala do mobilu, nič iné.
  Poradíte mi, prosím?

  holka, 11 let, 26. června

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám, že do teď ses neučila doma, ale i tak jsi měla dobré známky. Teď půjdeš na gympl a chtěla by ses začít učit i po škole, abys to tam dobře zvládala. Ráda bys měla následující rok plný program a v něm i čas na učení. Říkám si, že někteří to tak opravdu mají a díky svým schopnostem jim stačí látka probíraná ze školy k tomu, aby se nemuseli učit ještě doma. U Tebe to tak bylo, ale teď se to pravděpodobně nějak změní s novou školou. Je fajn, že o tom uvažuješ už takhle dopředu, že se na to chceš trochu připravit. Sama poznáš, jak moc to bude jiné, možná náročnější, možná zábavnější a věší výzva než předchozí škola. Sama taky poznáš, v čem je potřeba víc zabrat, čemu věnovat pozornost i po škole. Ze začátku si to můžeš klidně nastavit, jak jsi psala – mít ve dni nějaký čas vyhrazený k učení, k opakování si látky, co jste dělali, pokud Ti to pomůže cítit se na gymplu jistější. V tu dobu si můžeš zkoušet odložit ztišený telefon do jiné místnosti, pokud máš pocit, že Ti bere moc času a je těžké je od něj odtrhnout. Abys u učení vydržela déle, je důležité, aby ses při tom měla dobře, uvolněně, nikdo na Tebe netlačil a věděla jsi, kde začíná a končí to, co se budeš učit. Je taky fajn tušit, proč se zrovna tohle učíš. Možná Ti bude vyhovovat učení ve skupině spolužáků. Nezapomeň si dopřávat ale stále dostatek volného času a odpočinku, abys měla z čeho čerpat sílu. V případě, že zjistíš, že se Ti učení nedaří tak, jak bys potřebovala, nejlépe Ti poradí někdo ve škole, třeba školní psycholožka (psycholog), pokud ji budete mít, či výchovná poradkyně, někdy jsou ve škole i speciální pedagogové.

  Ať se Ti na gymplu líbí a máš kolem sebe fajn spolužáky přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Připadám si hloupá

  Ahoj, Alíku a všichni.... Mám další problém....

  Docela začínám přemýšlet o tom, že jsem hloupá..... Vždy jsem říkala že jsem, ale teď to myslím vážně. Včera jsem si povídala s učitelkou, a zeptala se mě na poradnu.... Mám takovou ti poruchu (nevím jak se jmenuje) že nedokáži vypočítat z hlavy například 98÷50..... Spíš lehčí příklady ale i malá násobilka... A pak jsem jí řekla, že jsem si podle testů na internetu měřila své IQ, a mám pouhých 80;-(..... Je mi to fakt strašně líto a pořád nad tím se slzami v očích.... Víte, já bych to neříkala, ale nedokážu se i sama například vlakem dopravit do Prahy, a tam jít do školy, já vůbec nevím proč, vůbec ne....

  A má otázka je: Jsem hloupá?, a případně jak to napravit?

  holka, 12 let, 7. června

  Ahoj Modré linky,

  trápí Tě myšlenka, že si připadáš hloupá. Píšeš, že máš potíže v počítání, s dopravou do Prahy a z testů z internetu Ti vyšlo IQ, které Tě nepotěšilo. Je Ti to líto, pláčeš kvůli tomu. Hledáš, co s tím. Je moc dobře, že ses ozvala, napsala nám a nezůstáváš v tom sama. Představuji si, že celá ta situace a Tvé myšlenky o sobě samé můžou být dost nepříjemné, pocit, že „nejsem dost“ bývá sužující. Mrzí mě, že se s tím teď tak trápíš. Na druhou stranu spousta lidí i v Tvém věku podobné věci řeší a pochybují o sobě. Píšeš o učitelce, se kterou sis povídala o poradně. Mám představu, že Ti poradnu navrhla, aby ses tam mohla poradit ohledně potíží v matematice. Pokud to tak bylo, tak mi to zní jako fajn nápad, protože v poradně pomáhají zjistit, jak na to, aby se Ti lépe učilo. Neboj se o tom mluvit i s rodiči, možná se do toho zapojí i učitelka. Mohou Ti tam udělat platný inteligenční test, protože ten, co najdeš volně na internetu, je velmi nepřesný a nemá vypovídající hodnotu. Proto se nemusíš trápit s výsledkem, který se Ti tam objevil. Testy, které Ti mohou dát v poradně nejsou jednoduše hodnotící (chytrý x hloupý – to ani nejde!), ale měly by být nápomocné a hledat cesty, kde Ti to jde dobře a na čem bys mohla ještě zapracovat. Rozumím, že Tě třeba štve, že necestuješ vlakem tak, jak bys chtěla. V tom může hrát roli ale i spousta jiných věcí než Tvá inteligence a zasloužíš si přijít na to, co to je, možná potřebuješ jen dodat odvahu, víc informací apod. Chtěla bych Tě povzbudit, ať se s tím vším svěříš rodičům, někomu jinému blízkému dospělému anebo školnímu psychologovi/učiteli, kterému věříš. Dá se o tom všem ještě hodně zjistit a udělat kroky, abys v tom měla jasněji, byla spokojenější a našla podporu, kterou si zasloužíš. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince na chatu nebo telefonu.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobrý den, je mi 12 a když máme psát ve škole písemku, nedokážu se soustředit na jednu věc,nebo když mám uklidit pokoj tak radši sedím a koukám a přemýšlím o ničem jiném a v rozhovorech mi uniká pointa protože začnu přemýšlet o ničem jiném dá se toho zbavit?

  holka, 12 let, 4. května

  Ahoj,
  Zbavit se toho určitě dá, minimálně částečně, ale vyžaduje to detailnější rozhovor, který mi tu nedokážeme realizovat. Zkus si o svých potížích popovídat s někým ze školy, komu věříš. Třeba s některým učitelem nebo školním psychologem. Mohou ti pomoci se zlepšením soustředění u písemek, abys pak nedostal zbytečně špatnou známku.
  Ať se to brzy vyřeší!
  Péťa

  Škola - učení

  Má doučování smysl?

  Ahoj poradno,
  mém dotaz, který se týká gymplu. Chtěla bych jít v 7. třídě na gympl, ale bojím se, že se tam nedostanu, protože matika mi moc nejde. Myslíte, že by bylo dobré sehnat někoho na doučování? A pomohlo by to vůbec?
  Děkuji

  holka, 11 let, 26. března

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že přemýšlíš o své budoucnosti. Pokládáš nám však otázku, na kterou Ti nemůžeme úplně odpovědět. Obecně, pokud má někdo nějaké mezery ve znalostech, v nějakém předmětu, je doučování způsob, jak tyto mezery zaplnit. My Tě však neznáme a nevíme, co přesně Ti v matematice nejde – zda se jedná o znalosti, nebo prostě nemáš na matematiku nadání. Případné nedostatečné nadání se doučováním neodstraní, i přesto někdy může dopomoci k pochopení nějakých souvislostí. Domnívám se, že by stálo za to zajít za svou paní učitelkou, která Tě učí matematiku a zeptat se jí, protože ona Tě zná a ví, co konkrétně Ti nejde. Mohla by Ti i poradit, na co se při doučování zaměřit, třeba by Ti sama mohla doučování nabídnout.

  Přejeme Ti prima jaro.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Zdravím všechny, chtěla bych se zeptat ohledně střední školy. Už od páté třídy bych chtěla jít na Design interiéru a exteriéru. Poslední dobou to není jinak ale přidala se k tomu ještě učitelka nebo zubařka. A dnes jsem od všech byla odrazena. Z Designu kvůli talentovek. Já věděla že tam budou ohledně kreslení ale dnes jsem četla na tento šk. rok (2021) a bylo to strašně složité. (Já už od prvního stupně nerada maluju/kreslím protože mi to nejde). Od zubařky mě odradil internet že je lepší jít na Gympl a pak na zubařku a že je potřeba ovládat fyziku a trochu chemie. (Chemii ještě nemáme ale fyziku moc neumím a nebaví mě). Od učitelky mě sice odradil jen spolužák který má mamku učitelku angličtiny, ale neodradil mě zas tak moc… Jen prý že sedí dlouho do noci a dělá nějaké podklady atd. ale s tím počítám… Jen bych se chtěla zeptat jestli je toto všechno pravda a jak si mám vybrat střední školu když mě od toho pořád někdo/něco odrazuje. Dost mě mrzí že mě takto odradil ten Design protože říkám dost mě to láká navrhovat ale nevím jak je to tam z Výtvarkou. Ono talentovky pokud se dělají doma tak by mi to zvládla nakreslit mamka ale potom v té škole budu vypadat blbě… Kdysi neříkám že teď už ne ale zase jsem od toho byla nějak odrazena. Jsem chtěla být podnikatelka a mít svůj vlastní hotel/restauraci/květinářství/cukrárnu… Mám i návrhy nakreslené v deníčku ale podnikatel je těžké nemám pravdu? Předem děkuji. Já bych měla dotazů více ale špatně se mi to formuluje.

  holka, 13 let, 26. února

  Ahoj milá pisatelko,

  děkuji Ti za Tvé dotazy. Někdy nám může připadat, že zvolit si budoucí povolání či střední školu je prostě nemožné. V nabídce je toho hodně a občas všichni pochybujeme o svých schopnostech a necháváme se, jak Ty píšeš, odradit.

  Předně bych Ti chtěla napsat, že přihlášek na střední můžeš podat více. Pokud se nic nezmění, pak jsou to 2 přihlášky na školu s talentovými zkouškami a 2 přihlášky na školu bez talentových zkoušek. Tedy můžeš si vybrat několik škol - dvě, kde se talentovky dělají a dvě, kde se dělají jen klasické přijímačky. A pak uvidíš, na jakou školu budeš přijata. Připravovat se na různé přijímací zkoušky může být náročné, ale je to také cesta.

  Co se designu týče, určitý talent na kreslení, prostorovou představivost a kreativitu je potřebný. Určitě nelze, aby za Tebe přijímačky udělal někdo jiný. Nejenom proto, že to vůbec není fér, ale hlavně proto, že kresbu budeš ve škole potřebovat. Pokud o design skutečně stojíš a nevíš si rady s tím, zda na kreslení talent máš (spoustu věcí se dá naučit), zkus se ve svém okolí poohlédnout po někom, kdo kreslit umí (paní učitelka výtvarky, kroužek kreslení v místním domově mládeže nebo při škole) a své dovednosti s ním prokonzultuj. Tito lidé většinou i ví, jak takové talentové zkoušky vypadají, takže Ti je schopen říct, zda máš šanci obstát.

  Co se zubařiny týče, je to medicína. Tedy předpokládá se studium vysoké školy. Pak je gymnázium nejrozumnější volbou, protože a zvláště to přírodovědné, Tě na studium medicíny dokáže nejlépe připravit. Studovat medicínu předpokládá znalost biologie (nebo přírodovědy, jak se jejím základům říká na základní škole) a chemie.

  Paní učitelky mají práci určitě náročnou, ale krásnou. Pokud Tě baví kontakt s dětmi, lidmi obecně, jsi laskavá a chápající a myslíš, že umíš věci dobře vysvětlovat, pak i to může být krásná volba povolání.

  Tvůj rozptyl zájmů je velmi široký. Možná by bylo fajn se podívat na to, co Ti opravdu jde a baví Tě a z toho vyjít. Můžeš také rozhodování o volbě povolání zatím odložit a vybrat si obecnou střední školu - ať už gymnázium nebo střední školu obchodní (pokud myslíš, že mít v budoucnu vlastní business je také něco, co by Tě bavilo) a sama uvidíš, co Tě v průběhu střední školy osloví.

  A poslední věc - to, že Ti někdo říká, jak to má s vlastním povoláním nebo studiem on, neznamená, že to budeš mít stejně. To, že spolužákova maminka do noci dělá učitelské přípravy, nemusí pro Tebe nic znamenat. Zkus se nenechat příliš ovlivňovat tím, jak to mají ostatní. Každý z nás je jedinečný, prožívá věci jinak a svůj život si může uzpůsobit tak, aby mu to vyhovovalo. A to platí i o přístupu k vlastní práci.

  Přeji Ti, aby Tvé rozhodování bylo doprovázenou lehkostí a vírou v sama sebe.

  Dominika

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol.,
  Mám takový „zvláštní“ dotaz. Když se mám učit (kdykoliv, jakkoliv) ať už na test nebo jen tak, tak před testem nemám s ničím problém, cca si vše pamatuju, dokážu v klidu odpověď, ale když dostanu test jako kdybych si už nic z toho nepamatovala, skoro vždy poté začnu panikařit a moje testy dopadají tak jak dopadají..... Myslíš, že s tím jde něco dělat?

  holka, 13 let, 22. března

  Ahoj,

  tvůj dotaz vůbec není zvláštní! :-) Tohle se některým lidem stává, že se naučí a v klidu jsou schopni odpovídat, ale jak přijde test (nebo jiný stres) najednou jakoby měli prázdno. Sama zmiňuješ panikaření, představuju si, že mít dobrou známku je pro Tebe důležité, a jak přijde test, možná máš trochu strach, že by to úplně nemuselo dopadnout a začneš panikařit. Napadá mě, že toto je téma, o kterém by se dalo pobavit s nějakou paní učitelkou, které věříš - možná nebudeš první, kdo za ní s takovýmto problémem přišel a třeba Ti pomůže. Stejně tak se dá obrátit na školního psychologa, máte-li ve škole nějakého. Pomáhat studentům učit se je také jeho prací :-) Zároveň bych i přemýšlel, jestli by nestálo za to to celé říct rodičům. Možná si ze známek dělají starost a vlastně pořádně neví, co je za tím. Vědět, že se učíš, ale pak to nejde by jim mohlo pomoci situaci pochopit a Tobě ulevit.
  No a možná chceš zatím situaci zkusit zvládnout sama, v tom případě si můžeš třeba zkusit v rámci učení udělat doma takový „test“ - prostě si dát určitý čas (omezený budíkem na mobilu) a napíšeš vše, co o tématu víš... můžeš si tak dopředu trošku zkusit testovou situaci. Stejně tak by mohlo pomoci před samotnou písemkou nějaké dechové cvičení na uklidnění, třeba takové, co jsou v aplikaci Nepanikař (pod úzkostí a panikou).

  Přejeme Ti, ať se daří a testy jdou co nejlépe,

  Modrá linka

  Škola - učení

  Poslední půlrok na sobě pozoruji že kdykoliv slyším nebo vidím někde napsané slova např. "Komunismus" nebo "nacisté" nebo "druhá světová válka" či podobná slova tak mám chuť brečet, začnu se kousat do jazyka nebo se štípat abych nebrečela. Je to pro mě těžké obzvláště ve škole kde se o těchto tématech bavíme. I když sem je psala sem bylo to pro mě těžké. Jak se toho mám zbavit?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 16. února

  Ahoj,
  na tato témata je citlivých spousta lidí. Během těchto dob se děly hrůzné věci a spoustu lidí to rozpláče i v dnešní době. Chápu, že pro tebe může být těžké zadržet pláč, když se o těchto tématech bavíte ve škole. Zkus to brát jako něco, co se prostě musíš naučit, stejně jako spoustu dalších věcí v dějepisu, soustřeď se na letopočty, jména a už méně na to, co se tam dělo. Za chvíli překlenete tato období a vrhnete se zase na jiná témata a bude dobře.
  Držím palce, ať to dobře zvládneš.
  Péťa

  Škola - učení

  Jak se učit na přijímačky na gymnázium?

  Ahoj Alíku, :-)
  jmenuji se Ella a je mi 11. Mám před sebou přijímačky a já nevím jak se na ně učit. Poradíš mi? ;-)

  Měj se hezky! $>
  Ella. $>

  Ella F., 2. února

  Ahoj Ello,

  děkujeme za dotaz i projevenou důvěru. Ptáš se, jak se máš učit na přijímačky, které Tě čekají.

  Odpověď není moc jednoduchá, protože každý to má s učením trochu jinak. Někomu vyhovuje vizuální způsob - čtení učiva jednou, nebo víckrát podle potřeby. Jiný potřebuje učivo slyšet, pak je dobré si je číst nahlas, nebo třeba opakovat s někým společně, popřípadě si pořídit a pouštět nahrávky. Někomu pomáhá si dělat výpisky, a tím se lépe učení vštípit. Někomu také prospěje, když ho někdo druhý z naučeného vyzkouší, tak se učivo lépe zapamatuje.Možností je opravdu hodně, chce to zjistit, co nejvíce vyhovuje právě Tobě.

  K přijímačkám se asi budeš učit hlavně český jazyk a matematiku, což znamená hlavně věnovat se praktickým cvičením. Rozvrhnout si čas, naplánovat si, že například každý den uděláš určitý počet cvičení. Je možné využít přípravy které jsou k dispozici na internetu nebo i jako knihy či brožurky. Je možné, že na webových stránkách gymnázia, kam se hlásíš, bys mohla najít konkrétní tipy. Některá gymnázia i přípravu na přijímačky sama nabízejí.

  Důležité je, mít na učení klid a svůj prostor, u učení nedělat nic jiného, také si dělat přestávky i se třeba odměnit za za snahu a dobrou práci.

  S přípravou na přijímačky Ti může poradit také výchovný poradce, nebo třeba učitelé předmětů, ze kterých přijímačky děláš. Vše můžeš probrat také s rodiči, nebo se spolužáky.

  Přejeme Ti, ať jsi u přijímaček úspěšná.

  Modrá linka

  Škola - učení

  Tlak na školní výkon

  Ahoj všichni, mám další problém. Jak se blíží příjmačky, naši na mě hodně tlačí. Každý den mám doučování a když ne, tak dělám dva testy a procvičování. Moc na mě tlačí a nemůžou pochopit že já nejsem tak dobrá jak si myslí, neumím se učit a mám panické záchvaty. U těch říkají že puberta. Zmínila jsem se i o svých učících problémech, nijak neovlivnilo. Pomoc

  holka, 11. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  blíží se přijímačky a na Tebe je od rodiče tlačí, aby ses učila. Přijde Ti, že se neumíš učit tak, jak bys potřebovala, máš z toho i panické záchvaty. I když jsi o tom, že se Ti špatně učí, rodičům říkala, nic se nezměnilo.

  Je mi líto, že máš teď náročné období a zažíváš zátěž a panické záchvaty, to mi zní vážně. Je moc dobře, že jsi napsala a nezůstáváš v tom sama. Nezasloužíš si, aby Tě učení a přijímačky stresovaly v takové velké míře. Zkouším si představit, že je z nějakého důvodu pro Tvé rodiče důležité, abys přijímačky dobře napsala. Když je ale tlaku na dobrý výkon příliš, může to mít opačný efekt – hůř se Ti soustředí, děláš si obavy, jak to dopadne. S tím, jak se učit, aby Ti v tom bylo lépe, Ti může pomoct školní psycholog, pokud jej na škole máte – neboj se na ní/ním zajít a svěřit se, je zvyklá/ý pomáhat v podobných situacích. Můžeš oslovit taky speciálního pedagoga anebo učitele, kterému důvěřuješ. Pokud na Tebe rodiče budou mít stále takové nároky, může Ti ve vysvětlování, jak to jinak nastavit, pomoct právě někdo ze školy. Aby se Ti o tom s rodiči znova lépe povídalo, můžeš jim dát přečíst zprávy, které jsme si tady vyměnili. Možná neví celou pravdu, jaké to teď pro Tebe je. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), pokud bys chtěla celou věc podrobněji probrat. Zkus si i Ty sama vyhradit víc času na odpočinek a maličkosti, které Ti dělají radost. Zasloužíš si zažívat větší klid a zachovat si duševní pohodu, ať už budeš na té či oné škole.

  Hodně štěstí do dalších kroků přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Nechci na zeměpisnou olympiádu

  Ahoj. Moc vám děkuji za předchozí odpovědi, ale mám zase problém s mamkou...

  Mamka mě nutí, ať dělám zeměpisnou olympiádu protože nášučitel řekl jednou bráchovi, že jsem prý na zeměpis šikovná. Ale já nechci být do čtyř hodin ve škole, navíc když další den píšeme zeměpis a dějepis a ten den máme fyziku, která mi nejde (teda mám jedničky, ale prostě je to pro mě šíleně těžké) a Francouzštinu. A manka pořád říká, že máme komunikačku a tělocvik, jenže pro mě je tělocvik snad ještě náročnější než ta francouzština. A ještě k tomu tam nechci jít sama, protože z naší třídy tam budou chtít tak dva kluci. No a brácha nemůže, protože by neměl jít kdy na oběd. No a navíc to pro mě stejně nemám smysl, protože tam mám samé jedničky a i kdybych šla do kraje, tak jako vždycky budu nemocná.

  holka, 12 let, 6. ledna

  Ahoj,

  Tvůj dopis neobsahuje žádný dotaz. Napíšu Ti tedy svůj názor. Nemyslím, že je dobré někoho do něčeho nutit. Nevím, zda jsi s mamkou probrala vše, co Ti leží na srdci, tedy že nechceš být tak dlouho ve škole, že to podle Tebe nedává smysl, další den máš náročné předměty. To vše byste měly spolu zkonzultovat a zvážit všechna pro a proti. Můžeš si zkusit ta pro a proti pro zajímavost sepsat, uvidíš, která verze by vyšla jako vítězná. Také je možnost poradit se s třídní učitelkou, učitelem/učitelkou zeměpisu či výchovnou poradkyní, které bys seznámila se svým pohledem na věc.

  Přejeme Ti vše dobré do nového roku.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Špatné známky

  Ahoj Alíku, píšu ohledně známek z jednoho předmětu. Z jednoho předmětu mám opravdu špatné známky a jsem z toho hodně smutná. Ikdyž se učím, tak pak dostanu špatnou známku a mě je to pak hodně líto a nevím už jak se to mám teda učit, ikdyž se na to učím opravdu poctivě. Zároveň taky bych chtěla z toho předmětu mít na vysvědčení, alespoň dvojku a ne trojku jak mi to vychází.. Když to řeknu mámě, bude se zlobit a asi mi dá i nějaký velký trest. Už vůbec nevím co mám Teda dělat. A vím, že na známkách nezáleží, ale rodičům ano a chtějí, abych měla samé jedničky. Opravdu už nevím. Byla bych ráda za nějakou radu. Děkuji

  holka, 13 let, 5. ledna

  Ahoj,

  je mi líto, že se ti v jednom předmětu ve škole nedaří tolik, jak bys chtěla, přestože se o to snažíš. Musí to být frustrující a chápu, že tě to trápí. Oceňuju, že se učíš a snažíš se známku zlepšit. Pokud se bojíš svěřit mámě, protože by se mohla zlobit nebo tě potrestat, napadá mě možnost svěřit se přímo paní učitelce toho předmětu. Myslím, že by bylo fajn jí říct, jak se cítíš, že se učíš, ale přesto se výsledky nedostavují. Můžeš ji poprosit o pomoc. Třeba by ti mohla poradit, jak se učit jinak, co by bylo efektivnější. Navíc myslím, že když projevíš takovou snahu u paní učitelky, i máma to potom může vzít lépe, protože třeba na případných třídních schůzkách by se mohla dozvědět, že ses snažila známku opravit. Kdyby to ani s paní učitelkou nevyšlo, co třeba nějaká spolužačka nebo spolužák, kteří se v daném předmětu orientují dobře? Věřím, že najdeš způsob, jak známku vylepšit, důležité je, že to sama chceš.

  Přejeme hodně štěstí,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ve stresu z gymplu

  Dobrý den, chtěla jsem se jen svěřit, protože to v sobě déle neudržím. Je mi 13 chodím na gympl. Je to hodně náročné, pořád máme jen testy nebo zkoušení a já to psychicky nezvládám. Jenom se stresuju a jsem hrozně unavená. Chtěla bych jen spát. Zní to asi divně, ale jsem strašně unavená. Ne že bych v noci nespala, to jo, ale i tak se přes den cítím hrozně unavená. Taky bojím se o známky. A proto se snažím učit co nejvíce, ale upřímně nemám moc velkou motivaci. Nemám nejlepší známky i když se snažím. Je to hrozně frustrující, protože spolužáci jsou hrozně chytří. Rodiče mi vždy říkají, abych se nestresovala, ale takhle jednoduché to není. Nechci takhle žít a nevím co mám dělat. Mám pocit, že z tohoto stereotypu se nikdy nedostanu. Je to hrozný pocit. Díky za odpověď.

  holka, 13 let, 4. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že studium na gymplu je pro Tebe náročné, musíš se hodně učit na testy a zkoušení. Vyčerpává Tě to a jsi z toho ve stresu, přes den se cítíš unavená. Nechceš toto zažívat každý den. Představuji si, že možná z toho všeho pociťuješ i bezmoc, jak v tom dál. Je mi líto, že máš teď takové vypjaté období.

  Rodiče Ti říkají, aby ses nestresovala, ale to není tak jednoduché. Rozumím, že si nejde jen tak poručit být v klidu. Zní to, že Ti záleží na tom mít dobré známky, na druhou stranu nemáš velkou motivaci k učení, protože i když se snažíš, nemáš nejlepší známky. Říkám si, že víceletá gymnázia mají celkově vyšší nároky na studenty a jdou do větší hloubky v předmětech. Vůbec se proto nedivím, že je pro Tebe studium náročné a určitě nejsi jediná, kdo to tak vnímá. Už to, že ses na gympl dostala je velký úspěch. Přála bych Ti, aby Tě studium tak nevyčerpávalo, abys neměla pocit, že tomu „musíš dát všechno“, ale jen tak akorát, abys v tom byla spokojená.
  Možná už jsi to slyšela, ale hodně dnes pracujících lidí by se zpětně asi shodlo, že nebylo důležité mít na gymplu za všeho dobré známky. Některé předměty Ti jsou asi přirozeně bližší a některé ne, a ty Ti pak můžou ubírat síly. Během gymplu bys měla mít taky čas na to, abys mohla poznat, co Tě baví, o kterých oblastech by ses chtěla naučit víc. Budou vám pravděpodobně přibývat volitelné předměty, kde si budeš moct vybrat, co Tě zajímá. Přirozeně pak mají studenti známky v některém předmětu lepší, v některém horší, a tak je to v pořádku.

  Možná jsi to nezaznamenala u svých spolužáků, nebo studentů z jiných tříd tak výrazně, ale určitě tam budou i takoví, pro které je to podobně náročné jako pro Tebe. Může být těžké o tom začít mluvit, ale neboj se na tohle téma zeptat kamarádů, můžete to spolu probrat, sdílení bývá úlevné. Zkus se svěřit třeba víc do hloubky i rodičům, pokud v nich máš důvěru, mohou Tě taky podpořit. Další možností je pobavit se o tom se školní psycholožkou, výchovnou poradkyní anebo s učitelkou/učitelem, které/mu důvěřuješ. Může Ti pomoct vymyslet, jak lépe zvládat školní nároky a určit si to, na co se soustředit. Zasloužila by sis víc času na odpočinek, abys měla z čeho čerpat. Ať už si dopřeješ delší spánek, nějaké dny úplně bez učení, věnování se naplno Tvému koníčku nebo nějakému sportu, ať se vydáš sama nebo s někým na delší procházku, zazpíváš si oblíbené písničky, cokoliv, co Ti dělá radost - tím vším můžeš ulevit svému tělu i hlavě.

  Držíme palce, aby Ti škola nedělala moc starostí a aby Ti čas, který jí věnuješ, dával smysl,

  Modrá linka