Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Všeobecně

  Ahoj,
  je Alík i ve více jazycích? (např. ve slovenštině......)

  Ahoj,
  slovenský Alík skoro určitě někdy vznikne, nedávno jsem se o něm rozpovídal v nástěnkách. Jiné jazyky zatím neplánujeme.

  Jakmile bude web technicky připravený na běh ve slovenštině, tak by bylo asi docela snadné dodělat i jiné překlady, ale jen to, že lidi v jiné zemi webu porozumí, bohužel k provozování nestačí. Potřebovali bychom i nějaké místní správce, místní sklad dárků, místní redakci atd. – to nejspíš bude problém částečně i u slovenského Alíka. Není to zkrátka něco, co by šlo hromadně nainstalovat. :->

  Chtěli jsme se před pár lety domluvit na nějaké spolupráci se slovenskou firmou, která provozuje již dávno zaběhnuté weby Rexík.sk a Rexo.cz (a dříve i španělské Rexito a anglický Dinospike), jelikož Rexík byl kdysi nejspíš inspirovaný českým Alíkem. Ale nekomunikují s námi, tak asi nemají zájem cokoliv dělat. Budeme je muset převálcovat, no… ]:-)

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Všeobecně

  Ahoj Alíku, mám otázku, kdy se bude konat další sraz? Jak se sraz koná?

  Ahoj,
  další sraz bude v prosinci v Praze. A jak se koná? Někde se sejdeme a něco společně podnikáme. Je to hodně různé, na posledním srazu jsme byli v aquaparku a v herně, jinak často bývá zoo nebo třeba nějaké muzeum či podobné zajímavé místo. Krom toho taky chodíme někam na baštu, kde je čas si i popovídat...

  Všechno se vždycky včas dozvíš v pozvánce, která vychází v Alíkovinách. A chceš-li si počíst o již proběhlých srazech, doporučuji články v Alíkovinách. Nebo si můžeš prozkoumat novou srazovou sekci.

  Všeobecně

  Ahoj,
  Možná to je jen chyba mého PC, ale zobrazuje se mi tu, že Alík už není v https. Píše mi to, že stránka je nebezpečná...
  MM vždycky říkal, jak je Alík bezpečný, a najednou tohle...8-o:-c
  Vizitky taky vypadají divně. Opravdu se něco změnilo, nebo je to jenom moje chyba?
  Předem díky za odpověď, M

  Ahoj,
  HTTPS je jen přenosový protokol. Nesouvisí moc s tím, jestli je bezpečný Alík, ale jestli je bezpečná komunikace mezi tebou a Alíkem. Když ti prohlížeč říká, že komunikace bezpečná není, tak je možné, že skutečně bezpečná není – že ji někdo po cestě mezi tebou a serverem odposlouchává nebo pozměňuje.

  Nebo to znamená, že odposlouchávaná není, ale že už není platný bezpečnostní certifikát, který tvůj prohlížeč ve spojení s naším webem zná. Certifikáty vždy mají časově omezenou platnost a říkají „důvěryhodná autorita ABC potvrzuje, že od X do Y Alíkova doména skutečně běží z IP adresy 80.211.196.144“. Alík skutečně koncem září na pár hodin měl vypršelý certifikát, ale nevím, proč si tvůj prohlížeč neověří znovu aktuální stav a zbytečně tě straší. 8-o

  Jestli problém přetrvává, můžeš zkusit nějak smazat vyrovnávací paměť. Na PC se vyvolává mazání historie zkratkou Ctrl+Shift+Delete, tam si obvykle jde vybrat, co chceš promazat – nechceš asi smazat uložená hesla, historii navštívených stránek, cookies apod., ale nějaké ty ostatní technické věci klidně promazat můžeš.

  Všeobecně

  Co znamená "vypnutí uživatelé"?

  Ahoj,
  vypnutí je stav dočasného "zrušení" účtu. Není při něm vidět tvá vizitka, nejde ti psát dopisy, ... Ale tvůj účet existuje a jakmile se na něj přihlásíš, tak se opět aktivuje a bude všechno jako před vypnutím.

  Všeobecně

  Jakou větev ASP.NET využívá Alík?

  Ahoj,
  už tu párkrát zaznělo, že Alík je naprogramovaný v C# (ASP.NET). Mě by zajímalo jaká konkrétní větev ASP.NET je při vývoji využívána. Web Pages, Web Forms, MVC či Core?

  Děkuji za odpověď,
  lékařský

  Ahoj,
  v základu bych řekl, že to jsou Web Forms, ale nejsou asi používané úplně tak, jak si Microsoft představoval.

  Tuto cestu zvolila kdysi dávno Mafra a jelikož je iDNES velmi rozsáhlý web se spoustou méně viditelných zákoutí (nejsou tam jen články) a spoustou odnoží (Lidovky, Metro, Expres, Óčko, Mobil.cz, MF DNES atd.) a redakční systém je i pronajímaný ven (natoaktual.cz, rádio Impuls), není pro ně moc praktické přecházet na něco novějšího. Byla by to moc velká (tedy drahá) revoluce, která by v ideálním případě fungovala z pohledu uživatele k nepoznání stejně. Takže přestože Microsoft nad Web Forms (i nad starým .NET Frameworkem 4) už dávno zlomil hůl, existují místa, kde budou žít navěky. :-D

  Serverová část Alíka sice v roce 2017 vznikala znovu od nuly, ale používá mírně zjednodušenou obdobu stejného starého systému. Základ napsali moji bývalí kolegové, přišlo jim to snazší, než narychlo studovat jiné postupy, měli na to jen pár měsíců.

  Už několik let spekulujeme, že si napíšeme vlastní šablonový systém, kterým Web Forms nahradíme. Ale jednak nemáme úplně konkrétní představu, jak by měl fungovat (víme jen, čím nám Web Forms pijí krev :-)), jednak je i Alík poměrně rozsáhlý projekt na to, abychom prováděli revoluční změny v architektuře. Asi zůstaneme u Web Forms ještě dlouho. ;-)

  Stejně si myslím, že u větších webů je volba podkladových technologií docela podružná. Každý větší systém si časem vytvoří svůj vlastní mikrosvět, vlastní struktury s vlastními pravidly, s vlastní elegancí i vlastními úlety – a tenhle mikrosvět je skutečným domovem myšlenek programátora. Sice obchodníci propagující všelijaké programátorské technologie rádi říkají „používá nás tenhle a tenhle!“ a doufají, že alespoň střípek cizího úspěchu vrhne na jejich produkt dobré světlo, ale to je většinou jen reklamní pozlátko. Alík v roce 2000 vznikl v PHP, ale nejspíš nejde říct, že byl úspěšný díky PHP. Když ho Mafra přepsala v roce 2008 do ASP a spáchala velký redesign, odešla spousta dětí, ale asi ne kvůli ASP. Náš přepis do C# zase lidi přilákal a trhnuli jsme všechny dosavadní rekordy v návštěvnosti… ale určitě to není proto, že si děti potrpí na kvalitní programovací jazyk. ;-D

  Teď tím nechci říct, že novější technologie nemají co nabídnout. Jen upozorňuji, že bouřlivost některých debat o tom, která technologie je nejúžasnější a nejmodernější, mnohdy neodpovídá jejich reálnému významu.

  Všeobecně

  Na jakém systému běží Alík?

  Zdravím, sice se jedná o dost nerelevantní otázku, ale skutečně mě zajímá, zda Alík používá apache2 nebo nginx pro svůj webserver.
  Dále mě zajímalo, zda používáte Windows Server nebo Linux (případně jakou verzi).
  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  Alík běží na IIS, který je součástí systému Windows Server.

  Redakční systém máme napsaný v jazyku C# a je ušitý na míru našim potřebám. Dalo by se říct, že je to hodně vzdálený příbuzný systému Oris, na kterém jedou weby iDNES.cz, Lidovky.cz, Metro.cz atd.

  Strukturu webu máme vymyšlenu tak, abychom mohli doménu o00o.cz, na které jsou pouze statické soubory (obrázky, stylopisy, JavaScripty, empétrojky), v budoucnu odložit na jiný server. Ten by klidně mohl běžet na Linuxu, vyšlo by to nejspíš levněji. Ale zatím jsme to nemuseli řešit, takže nemáme vyhlédnutou žádnou oblíbenou distribuci, nebo oblíbený webserver.

  Líbilo by se mi mít také nějaký další server bokem na blbnutí s neuronovými sítěmi, ale těm stejně nerozumím, takže ten by měl platformu podle toho, co chce ten, kdo tomu rozumí. :-)

  Všeobecně

  Proč Alík hledá přes DuckDuckGo?

  Má rád soukromí a kačky. >X<-

  Všeobecně

  Ahoj,

  čekal jsem, že tu tenhle dotaz najdu, ale nenašel jsem: jak to, že je na různých místech možno reagovat různými smajlíky? Kupříkladu v nástěnkách je možné volit ze smajlíků 8-o, $>, ok a :-D, u vtipů 8-o?, ok a ko, u her :-c!, 8-o?, ko a ok a v poradně je to ještě zajímavější, neb tam existují kombinační smajlíky: někde ok, ko a :-3$>, ;-)ok, O=ok či :-Dok. Chápu, že správci či ostatní s pravomocemi mohou použité smajlíky vybírat, jen mi vrtá hlavou, proč jsou všude jiní? Co když chce někdo řekněme v nástěnkách ohodnotit příspěvek 8-o? či ohodnotit hru $>? Kdo všechno může ovlivnit, které smajlíky jsou k dispozici?

  Ahoj,

  myslíme si, že na různých místech se hodí různá hodnocení. V případě her nás (jako vývojáře) zajímá, jestli hra někomu nefunguje, nebo jestli jí nepochopil, a vedle toho nás zajímá celkové hodnocení oblíbenosti, ze kterého jde sestavit nějaký žebříček. U vtipů, když nefungují, tak nefungují proto, že jsou nepochopené, nebo že se nelíbí, takže tam hodnocení nefunguje nemá smysl. Hodnocení vtipů umožňuje sestavovat výjezd nejlepších a nejnepochopenějších vtipů, nepotřebujeme rovnat vtipy nejmilejší nebo nejpoučnější. V poradně jsme kdysi dlouho váhali, jaká hodnocení povolit, protože některé dotazy/odpovědi jsou veselejší, ale kdyby u všech dotazů šlo dát vysmátého smajlíka, včetně těch, kde se řeší smrtelně vážné věci, tak to by mohlo působit poněkud necitlivě, proto smí odpovídající určit, co třetí hodnocení znamená.

  Historicky diskusní příspěvky u článků mívají palce nahoru/dolu, ale v nástěnkách jsme se palcům dolu chtěli vyhnout, z obavy, že palce dolů můžou vyvolat příliš bouřlivé emoce. Takže když už existovaly dvě možné sestavy… proč ne třeba dvanáct? :-)
  Diskusní příspěvek může mít teoreticky dvacet jedna různých smajlíkových hodnocení, ale nedáváme je na výběr všechny. Jednak by to bylo docela nepřehledné, jednak předpokládáme, že podobně jako u dotazů v poradně může i v nástěnkách vzniknout teoreticky ošklivý kontext. Máme tu nástěnky o smrti a o nemocech, kde by chechtání působilo poněkud nepatřičně. O sestavě povolených hodnocení rozhoduje buď správce, nebo moderátor (s úrovní práv architekt a vyšší). Může určit, že nechce hodnocení žádná, nebo že chce pomáhavou sestavu, ve které není žádné negativní hodnocení – a komu se něco nelíbí, musí napsat příspěvek. :-)

  Myslíme si, že to takhle funguje docela dobře.

  Všeobecně

  Ahoj, tak jsem se podívala do jedné nástěnky. Podle toho, co jsem si tam přečetla, jsem vydedukovala, že byl nějaký sraz (píše to i Majda). Zúčastnila bych se ho, jenže jsem o něm nevěděla. Jak se mám dostat na nějaký sraz, když mi o tom nikdo neřekne?
  Předem děkuji za odpověď, Lollymaniak.

  Ahoj,
  nebyl běžný sraz. Jak jsme psali, byl takový „minisraz“. Alík je mediálním partnerem nového filmu Mazel a tajemství lesa, který půjde za týden do kin. Včera měl jednu takovou speciální projekci a počítali s nějakými místy pro nás. Bylo navíc po vysvědčení a nebyl to čas školy, proto jsme si říkali, že zkusíme vzít pár pražských dětí.

  U běžných srazů stále platí, že na ně vydáváme pozvánku minimálně 4 týdny předem v Alíkovinách a je to na celý den. Stačí tedy sledovat články a dozvíš se to. Nebývá to ale o prázdninách ani ve všední dny. O tom, že bude tohle kino, jsme se i my dozvěděli až na konci minulého týdne, navíc jsme tam zase nemohli přijít s celým Alíkem, protože bychom se tam ani nevešli, proto jsme to vyřešili takhle.

  Nějaký Alíkovský sraz snad zvládneme udělat na podzim, až zase začne škola, pokud to epidemiologická situace dovolí.

  Všeobecně

  Kolik lidí je celkem na Alíkovi?

  Ahoj poradno, mám dotaz: dá se zjistit, kolik je celkem na Alíkovi uživatelů? Pokud ano, jak?

  Ahoj,
  počty registrovaných uživatelů nezveřejňujeme. Na Wikipedii se píše, že je účtů přes 351 tisíc. Toto číslo se nám líbí a nechceme s ním nic dělat. ;-)

  Zveřejňujeme ale aktuální návštěvnost na stránce s popisem možností spolupráce – nyní chodí na Alíka okolo 160 tisíc lidí měsíčně. Pokud je nám známo, zatím nikdy neměl Alík vyšší návštěvnost, takže z toho máme radost. O:-)

  Všeobecně

  Ahoj červe kterej umí kódovat (–MM–).
  Mohl bych se zeptat, v jakém redakčním systému je provozován Alíkův web? Děkuji.
  P. S.: Linux, Windows nebo MacOS?
  Proč nemáš rád flash v adobe flash (dnes animate) se v něm dělali super stickman animace.
  A Facebook je v poho?

  Ahoj nejlepší,
  web je od května 2017 provozovaný na vlastním redakčním systému, který vznikl v prvních měsících roku 2017. Jako operační systém používáme Windows Server. Na Linuxu běžel Alík naposledy začátkem června 2008. Pak byl přepsaný z PHP do ASP, později částečně do ASP.NET, naše verze je napsaná stoprocentně v C# (tedy ASP.NET). Upřímně řečeno asi neznám žádný web, který by používal macOS Server. Zřejmě je to tím, že Apple netlačí žádnou svoji serverovou technologii (má stejný Apache, jako kdyby běžel na Linuxu).

  Flash nemám rád, protože z něj leze něco, v čem se nedá moc rozumně šťourat a co jde (šlo) spustit jen jedním pluginem od jednoho výrobce. I když tedy Ruffle.js otvírá nové obzory a řeší problémy s kompatibilitou, pořád jsou SWF soubory nesrozumitelný black box. Nutno podotknout, že spousta moderních webů je vyrobená podobně hloupě, včetně toho že mají všelijaké animace načítání, aby si uživatel mnohem lépe uvědomil, jak strašně zbytečně jsou pomalé. :-D

  Otázku na Facebook nějak nechápu. Není v poho. Nemám tam účet, ještě jsem nedosáhl věku, kdy bych si myslel, že by mě tento celoplanetární experiment nepoškozoval. Film Sociální dilema (o kterém tu máme nástěnku) popisuje problém docela srozumitelně.

  Všeobecně

  Ahoj, bude někdy Alík.cz mobilní aplikace?

  Všeobecně

  Ahoj, budete mít někdy discord server?

  Všeobecně

  Ahoj! Kam zmizeli všechnyko z poradny? Jsou tám jen prázdná místa!
  (Ne že bych ko dávala...) Ale zajímá mě to :-)
  Upraveno: už se zase objevili! Asi po pěti minutách 8-o

  Podobných dotazů poslední dobou chodí více.

  Nevím o tom, že bychom něco nerozbili, sami problém nepozorujeme. Server funguje v pořádku. Nemáme ani žádné informace, že by se někdy nějaký obrázek nevracel, když si o něj prohlížeč zažádá. Navíc je zvláštní, že se problém týká jen malých obrázků a ne třeba velkého obrázku se stromem na pozadí hlavičky.

  Pravděpodobně Google něco rozšmouloval v Chromu. :-(
  Netušíme, jak problému předcházet. Můžeš si stránku načíst znovu (vyvolat obnovení přes menu), to by asi mohlo pomáhat.

  Nebo používej Firefox.
  Ten tě ochrání i před všelijakým špehováním na jiných webech, protože blokuje sledovací cookies. Skoro všechny nové prohlížeče je nyní blokují, s výjimkou Chromu.

  Všeobecně

  Ahojky,
  můj dotaz se týká vypnutí účtu. (Vypnout účet si ale samozřejmě nechci, ani nehodlám.) Jde o to, že Kubík tady psal, že mu to strhne 700 kaček, když si vypne účet, ale u mě to hlásí, že by mi to strhlo 1000. Jak to, že jemu by to strhlo míň? Závisí na počtu kaček na kontě, nebo na čem?
  (Pardon, pokud se to už někde psalo, nic jsem nenašla.)

  Ahoj,
  závisí to na době strávené tady na Alíkovi. Nejnižší poplatek je 400 kaček, což se týká těch, kteří jsou tady méně než 90 dní (ale nesmějí už být štěňata, ta mají vypínání zakázané). Následuje těch Kubíkových 700, což je za méně než rok. No a nakonec kdokoli, kdo už tady alespoň rok je (jako třeba ty), má vypnutí zpoplatněné tisícovkou kaček.

  Všeobecně

  Co je Mafra?

  Ahoj,
  chci se zeptat, kdo je to Marfa.

  Ahoj,
  spíš Mafra, ne?

  Mafra a. s. je velké české vydavatelství, které po pádu komunismu založil shluk vzbouřených redaktorů, kteří původně pracovali pro deník Mladá fronta, a tomuto deníku i takovým maličko-kovbojským způsobem sebrali čtenářskou základnu. Hlavním titulem byly (a do jisté míry stále jsou) tištěné noviny MF DNES, později firma převzala i Lidové noviny, což jsou nejstarší české noviny, dále pak deník Metro a před pár lety i všechny časopisy z Bauer Media (Chvilka pro tebe, Rytmus života atd.).

  Odrazem deníku DNES na internetu je od roku 1998 portál iDNES.cz, který postupně pohltil spoustu dalších webů. První rozsáhlou akvizicí bylo převzetí serveru Mobil.cz, zpravodajského serveru o mobilech, který se stal běžnou součástí iDNESu, pod Mobil spadal i BonusWeb, server o počítačových hrách, který byl též pohlcený. Do vydavatelství spadla i největší česká fotobanka Rajče.cz, pak také JízdníŘády.cz nebo Emimino.cz. Z hlediska návštěvnosti jsou weby Mafry v součtu dvojkou na českém internetu, hned za Seznamem. Zhruba od srpna 2006 do ledna 2017 patřil Mafře i server Alík.cz, koupila jej od opavské firmy Silcom. Alík byl tedy schovaný na adrese alik.idnes.cz a byl i často odkazovaný z jiných částí iDNESu, což mu zvedalo návštěvnost. Celá historie Alíka je docela podrobně popsaná v článku, který vyšel k jeho 18. narozeninám.

  V červnu 2013 Mafru koupil Babišův Agrofert, čímž získal budoucí ministr financí a premiér největší české nebulvární noviny… a také nejlepšího internetového psa. Teď jsem našel, že o Alíkovi byla zmínka v Agrofert magazínu v létě 2015, v tomto PDF na straně 14 se chlubili, že měl jejich Alík 90 tisíc uživatelů měsíčně. Chmm… tak málo… ;-DB-)

  Od ledna 2017 patří Alík soukromníkovi (mému tátovi) a od května 2017 funguje už zcela nezávisle na Mafře. Většina webu byla přeprogramována od základu znovu. Jelikož jsem zastáncem otevřenějšího přístupu k uživatelům, zmiňuji nejspíš na Alíkovi Mafru častěji, než se zmiňovala ona sama, když jí Alík patřil, protože často píšu o změnách, které provádíme, a ohlížím se na historii. Chápu tedy, proč tento název vydavatelství může najednou působit tajemně… ani spousta dospělých netuší, co Mafra je, přestože je to na české scéně hodně velký mediální bumbrlíček. Možná bych měl raději používat známější „iDNES“, ale na to si nezvyknu.

  Ještě bych měl asi zmínit, že Mafra je od prosince 2005 také mým zaměstnavatelem. Přestože mnohdy kritizuji minulost Alíka a přestože nesympatizuji s Babišem, jsem ve vztahu k Mafře převážně loajální. Je to velká korporace, která dělá občas zvláštní rozhodnutí, kterým nerozumím, ale je to zároveň cenný zdroj zkušeností… a pracují tam většinou hodní lidé, zejména v mém okolí. :-3