Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Menstruace a výtok

  Dobrý den,
  mohu se zeptat, jestli je normální, že mám už menstruaci, ale i tak ještě výtok?
  Vysvětluji si to tím, že to ještě není úplné, protože ji mám už po 3 týdnech a ne po měsíci a po skončení mám výtok. Jde nějak zamezit výtoku? Moc děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví :)

  holka, 12 let, 26. května

  Ahoj,
  chápu tvé obavy a znepokojení, ale mohu tě ujistit, že je to zcela normální. Jednak zvýšené množství výtoku k dospívání patří (v souvislosti s hormonálními změnami, které se ve tvém těle odehrávají) a jednak určité množství výtoku budeš na kalhotkách nacházet už celý život. Mají jej i dospělé ženy a jeho množství i vzhled se liší podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se právě nachází. Obecně se uvádí, že pokud výtok není spojený s pálením, svěděním, bolestmi v podbřišku, nebo výrazným zápachem, není potřeba se znepokojovat. Pokud by tě množství výtoku obtěžovalo, lze jej řešit například použitím intimky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na poruchy příjmu potravy z centra Anabell, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj Alíku a spol je mi třináct a už asi měsíc (možná už i déle) mi něco teče z vagíny je to bílé a slizké ale pak to zaschne a zežloutne myslím si že je to taková ta tekutina co vystříkne u dovrochlolení při masturbaci jenže já masruebuju přibližně jednou za měsíc někdy ani ne bojím se že mám protrženou panenskou blánu ale nevím proč. Bojím se to také říct rodičům právě kvůli panenské bláně. Opravdu se bojím protože jsem pod zákonem tak jsem to ještě nikdy neměla ale masturbuju taky jednom trochou. Poraďte mi prosím. Děkuji.
  P.S. menstruaci jsem ještě neměla a u ginekologa jsem taky ještě nikdy nebyla

  holka, 13 let, 7. července

  Ahoj,
  to, co popisuješ je pravděpodobně výtok a nemusí mít nic společného s masturbací nebo panenskou blánou. Výtoky jsou u dívek a žen běžné, pokud jde o bělavý nebo průhledný hlen, není to nic, čeho by ses musela bát. Souvisí to s hormonálním cyklem a je možné, že se Tvoje tělo takto připravuje už na menstruaci. Dá se i říci, že výtok je tělu prospěšný, protože hlen chrání a zvlhčuje poševní sliznici. Některé ženy používají menší vložky- tzv. intimky, pokud je jim výtok nepříjemný.
  Pokud by výtok měl barvu žlutou, zelenou nebo bílou s hrudkami a také svědil či zapáchal, je vhodné navštívit praktického lékaře nebo gynekologa. Panenská blána se někdy protrhne i při používání tamponů, pádu či sportu a s tím lékaři počítají, neměli by si myslet nic špatného.

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Jak je to s tampóny?

  Jak holky co mají menstruaci a používají tampon s tím chodí na malou vždyť se tampon nafoukne.

  holka/12 let, 8. července

  Ahoj,
  nevím, jestli jsem přesně porozuměla tvému dotazu, ale pokud se ptáš na to, jestli tampón nemůže nasáknout močí, tak tě ujišťuji, že nikoli. Moč vytéká z močové trubice, zatímco menstruační krev z pochvy. Úplně laicky řečeno se jedná o dva různé „otvory“, tudíž tampón při močení skutečně nasáknout nemůže.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Používání tampónů

  Jsem holka 12 let a mám menstruaci a chtěla bych začít používat tampóny, menstruaci mám už skoro rok ale když jsem jednou chtěla použít tampon tak to trochu bolelo mám je začít používat nebo jsou lepší vložky?

  holka/12 let, 8. července

  Ahoj,
  to, jestli ti budou víc vyhovovat tampóny, nebo vložky, je velmi individuální. Každému vyhovuje něco jiného a musíš to vyzkoušet, abys zjistila, jaká možnost bude lepší právě pro tebe. Ohledně zavádění tampónů je potřeba určitý cvik, abys zjistila, v kterém úhlu a jak hluboko jej aplikovat. Správně zavedený tampón bys vůbec neměla při pohybu cítit a neměl by tě jakkoli omezovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Obavy z menstruace

  Ahoj poradno jsem tu nová, doufám že neobtěžuji.
  Mám problém bojím se s mamkou nebo sestrou bavit o imtivmních věcích, bojím se že když dostanu poprvé menstruaci nebudu vědět co a jak, obvzlas kdyby jsem to dostala na veřejnosti. Hrozně bych sní o tom chtěla mluvit ale nevím jak se jí zeptat, hrozně se stydím (omlouvám se jestli je to hloupí dotaz)

  holka, 11 let, 3. července

  hoj,
  je dobře, že se ptáš na věci, se kterými máš starosti a vůbec neobtěžuješ. Chápu, že bavit se o intimních tématech je náročné a hodně lidí se toho obává nebo se stydí. Je možné, že to podobně má Tvoje mamka nebo sestra a jen čekají na to, až se jich zeptáš. Je určitě fajn být připravená na první menstruaci, a proto doporučuji najít odvahu a zeptat se. Není na tom nic špatného, máš právo vědět co Tě čeká a jak se připravit. Můžeš třeba mamku poprosit o to, aby Ti koupila nějakou knihu o dospívání nebo se zeptat sestry, jak zjistila, co má při menstruaci dělat. Obě dvě jsou ženy, a tak s tím mají své zkušenosti a mohou Ti dobře poradit.

  První menstruace se nemusíš nijak obávat, většinou začíná jen mírným špiněním a doporučuje se dívkám nosit si sebou v tašce nebo batohu vložku a hygienické ubrousky, potom Tě to nemůže nijak zaskočit. Většinou dívky dostanou první měsíčky kolem 13 roku a pokud dosáhnout alespoň 45 kilo. Existují však i výjimky, kdy se měsíčky objeví dříve nebo později.

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Mám výtok každý den

  Dobrý den, omlouvám se, že se ptám znovu na otázku ohledně výtoku.
  Vím, že i po menstruaci je výtok, ale je normální ho mít pak každý den? Je to trochu otravné.
  Moc děkuji za odpověď a přeji veselé prázdniny :)

  holka, 12 let, 30. června

  Ahoj,
  bohužel nikdo na světě ti nedokáže zodpovědně stanovit diagnózu na dálku a online, takže ti mohu jen odpovědět, že nějaká forma výtoku je běžná každodenní záležitost. Otázkou je, kolik ho je a jakou podobu má. I to je ovšem individuální a časově proměnlivé. Takže například v období dospívání obvykle intenzita výtoku stoupá v souvislosti s hormonálními změnami, kterými vaše tělo prochází. Pokud je v míře, která tě obtěžuje při každodenním fungování, nebo je spojen s pálením, svěděním, či bolestí, určitě nic nezkazíš, když se objednáš na preventivní prohlídku na gynekologii, kde zjistí, zda je všechno v pořádku.
  Měj se hezky a hezké prázdniny
  Bára

  Menstruace a výtok

  Bolí zavádění tampónu?

  Ahoj, jsem holka, je mi 12 a už mám menstruaci a chcu se zeptat, jestli bolí zavádění tamponu poprvé, já se totiž moc bojím chvíle, kdy si ho budu muset zavést.

  Díky za odpověď ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Létající Sekačka, 29. června

  Ahoj,
  zavádění tampónu nebolí, ale zpočátku ti bude možná trochu nepohodlné, protože jeho aplikace vyžaduje trochu cviku. Není to nic složitého, jen je potřeba v tom získat určitou zručnost. Platí jednoduché pravidlo, že pokud tampón v sobě cítíš, je něco špatně. Dobře zavedený tampón by neměl být cítit a neměl by tě žádným způsobem omezovat v pohybu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Příprava na menstruaci

  Ahoj poradno,
  mám takový dotaz. Co když první menstruaci dostanu ve škole?
  Už teď děkuji za odpověď hrozně moc mě to totiž zajímá

  holka, 10 let, 22. června

  Ahoj,

  máš pravdu, první menstruace Tě může překvapit kdekoliv, třeba I ve škole. A kdo je připraven, není zaskočen. Nejlepší je takové záležitosti probírat s mámou (popř. starší sestrou, babičkou, tetou), takové sdílení ženských záležitostí upevňuje vztahy. Pro případ, že by Tě měsíčky překvapily někde v terénu, si můžeš doma připravit malý balíček s vložkou a náhradními kalhotkami, popř. vlhčenými ubrousky. Pokud by Tě menstruace překvapila nepřipravenou a neměla bys nic po ruce, stačí se obrátit na oblíbenou paní učitelku, aby Ti pomohla.

  Přejeme Ti, ať Tě první menstruace nezaskočí.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj poradno.
  Tohle bude takový spíše intimnější dotaz, ale mám s tím celkem problém. Už mám menstruaci asi půl roku (od začátku listopadu tuším), ale pořád mám asi výtok, nebo co to je (má to průhlednou barvu). Vždy jsem myslela, že výtok můžeš mít jen před menstruací, ale já mám vždy zhruba celý ten měsíc výtok a zhruba vždy po tom měsíci mi začne menstruace. Takže jakoby se mi pořád dokola střídá výtok s menstruací, bez pauzy.
  Proto se ptám, je to v pohodě? Vlastně ani nevím proč se ptám, protože vím, že stejně pokud by to v pohodě nebylo, mamce to neřeknu a k doktorovi s tím taky nepůjdu.

  Nicméně, ale i tak budu moc ráda za odpovědi

  Anonymka, 11 let, mentální věk 13-14 let., 20. června

  Ahoj,
  chápu, že tě to zneklidňuje a i když obvykle odpovídáme, že na dálku a online se zdravotní problémy řešit nedají, v tomto případě si dovolím odpovědět, že to bude pravděpodobně v pořádku. Určitou formu „výtoku“ budeš mít po celý život. Jeho množství i vzhled se mění podle fáze cyklu. Obvykle se uvádí, že pokud není výtok spojený se svěděním, pálením, výrazným zápachem, nebo bolestí v podbřišku, není potřeba se strachovat.
  Spíš mě zaráží, že se nechceš svěřit mamince, ani bys případný problém v této oblasti nešla řešit s lékařem. Uvědom si, že i gynekologické záležitosti jsou součástí tvého tělo a je to podobné, jako kdyby ses styděla svěřit, že tě bolí v krku a odmítala ses nechat vyšetřit, jestli nemáš angínu. Uvědom si, že zanedbané zdravotní problémy mohou být velmi nebezpečné a měla bys mít vzhledem ke svému tělu zodpovědnost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj Alíku a spol. Přijde mi to takové trapné, ale i tak jsem tady. Nedávno jsem dostala výtok a nevím co s tím s mamkou jsem to už řešila byli jsme i u doktora ale moc nám nepomohl tak nevím jestli to je u mého věku normální nebo ne. Předem děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 19. června

  Ahoj,
  tvůj dotaz vůbec není trapný a je naprosto v pořádku, že se ptáš. Je také vynikající, že tě maminka vzala k lékaři, abyste měly jistotu, že se nejedná o žádné onemocnění, infekci a podobně. Zvýšené množství výtoků k dospívání patří a je způsobeno hormonálními změnami. Pokud lékař nezjistil žádný zdravotní problém, nemusíš se tím znepokojovat, protože jde o důkaz skutečnosti, že dospíváš a začínáš se z dívky měnit v ženu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruační tampony

  Dobrý den,
  omlouvám se, že opět otravuji. Já mám menstruaci už od deseti a osmi měsíců a jelikož jsem to dostala cestou na dovolenou do Chorvatska, tak jsem musela hned použít tampon já v té době nevěděla, že něco jako menstruace existuje, natož abych se ještě vyznala v tamponech a vložkách. Tampon do mě teda mamka hned strčila to bylo celkem v pohodě bolelo to jen chvíli, ale já jsem ho měla přes 48 hodin, což teď vím že nebylo správně. Problém nastal u vyndavání mě to strašně bolelo a strašně jsem u toho řvala a brečela. A od té doby mám z tamponu strach. Mamka mi ho potom se snažila několikrát na té dovolené abych si ho vzala, ale já jsem to prostě nedokázala já se bojím toho vyndavání. No dopadlo to tak že jsem se většinou koupala bez támponu ano vím taky to byla chyba. Ale ráda bych se tohoto strachu zbavila a tampóny naučila používat, protože třeba když to mám někde na soustředění çi táboře apod. tak to je problém. Nevíte jestli se dá nějak tohoto strachu zbavit? Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 17. června

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že máš nepříjemnou zkušenost s tamponem, kterou bys chtěla překonat. Ptáš se, jestli se dá strachu z používání tamponu zbavit.
  Věřím, že zážitek, který jsi měla s tamponem u moře, je teď překážkou, abys tampon použila – vůbec se tomu nedivím. Strachu se ale zbavit dá, myslím, že bys to mohla zvládnout. Jednak si můžeš pořídit tampony s aplikátorem, které usnadní zavedení do pochvy, a také je důležité vybrat správnou velikost, pro mladé dívky tu úplně nejmenší (možná jsi měla tampon příliš velký). Můžeš to postupně zkoušet – když budeš mít menstruaci. Všechno si pořádně pročíst, tampon si prohlédnout a zkusit jej zavést i vytáhnout. Pokud by Ti nevyhovoval, tampony používat nemusíš, můžeš si najít nejlépe vyhovující, nepřekážející vložku.

  Pokud bys chtěla, můžeš se poradit v gynekologické ordinaci, kde Ti mohou vše vysvětlit a doporučit vhodné tampony, vložky, i další menstruační pomůcky.

  Přejeme pěkné léto,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Mám výtok

  Ahoj poradno.
  Už 2 roky mám výtok. Už tak před půl rokem začal být hodně silný, na kalhotkách mám vždy takovou ošklivou nažloutlou čáru (ne čárku, čáru) a kvůli tomu jsem si začala do kalhotek dávat toaleťák. Myslíte si, že už přijde někdy teď menstruace, nebo to ještě bude trvat nějak výrazně dlouho? Jak dlouho trvá přibližně výtok? Díky za odpověď.

  Holka, 11, o prázdninách 12 let, 13. června

  Ahoj,
  intenzivnější výtok k období dospívání patří a souvisí s hormonálními změnami, kterými teď tvoje tělo prochází. Bohužel nikdo nedokáže říci, jak dlouho bude trvat, než dostaneš svou první menstruaci. To ví jen tvé tělo a na něm záleží, kdy bude připravené. Buď trpělivá a nech věcem volný průběh, stejně její nástup nemůžeš nijak urychlit. Pokud je výtok hodně silný a nepříjemný, místo toaletního papíru používej raději intimky, které jsou pro tento účel vyrobené.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Oddálení menstruace

  Ahoj Alíku a spol. Mám dotaz......někde jsem četla že když vypijete nebo sníte dost vitaminu C, může to opozdit menstruaci...
  Já mám poslední asi 4 měsíce menstruaci za bůh pravidelnou...
  Problém je ten že mám v ten termín tábor, a vůbec nevím jak to tam funguje, do toho stres atd. takže se bojím že by se to mohlo opozdit až na další tábor... Mám si sebou brát pro jistotu kdyby se menstruace opozdila VLOŽKY A TAMPONY i na další tábor?? +prosím poraďte mi nějaké případné typy nebo web.stránky kde o tomhle tématu mluví....
  2- Na nějakém serveru jsem četla že menstruační kalíšek můžou používat panny je to pravda?
  předem díky za odpověď

  holka, 12 let, 13. června

  Ahoj,
  o metodě oddálení menstruace s pomocí vitamínu C se sice mluví, ale nejde o žádnou vědecky potvrzenou metodu, takže její výsledky jsou velmi diskutabilní a určitě se na ně nedá spoléhat. Určitě si s sebou pro všechny případy vložky a tampóny na tábor vezmi, protože menstruaci může „rozhodit“ nejen stres, ale například i cestování. Pokud nebudou potřeba, zkrátka je nepoužiješ.
  Co se týká tvého druhého dotazu; pokud je i známo, menstruační kalíšky mohou používat i panny.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dobrý den, mám dotaz a to takový: Asi před 14 dny jsem měla takový výtok, nijak mě nebolel ani nic ale byl hrozně kyselý a vypadal jako hlen... Zhruba po týdnu jsem dostala svoji první menstruaci a výtok už nemám. Takže je možné že to mělo spojitost s menstruací nebo můžu být nějak nemocná??
  Předem děkuji za odpověď.

  holka 12, 9. června

  Ahoj,
  nikdo z odborníků, kteří odpovídají v poradně, není gynekolog, ale troufla bych si říci, že tvůj výtok skutečně souvisí s nástupem menstruace. Pokud tě nic nebolí, nesvědí, nebo nepálí, myslím, že si s tím nemusíš dělat starosti. Určité druhy výtoku se budou cyklicky objevovat po celý tvůj život spolu s tím, v jaké konkrétní fázi cyklu se budeš právě nacházet.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj,
  Tohle bude trošku intimní. Můj problém je že často mi z vagíny něco vytýká. Není to moč a ani to necítím když to teče. V minulosti jsem si to tam dole mazala mastiškou jménem "just". Většinou když mě to tam dole svědilo. Mastička je že Švýcarska a voní po tymiánu. Ta tekutina co ze mě vytýká vypadá jako voda ale smrdí jako právě ta mastička. Když mě to svědilo tak jsem si to namazala a do pár minut to ze mě vyteklo. Mastičku už přes rok nepoužívám, ale pořád to ze mě teče. A jen občas to znova zasvědí. I když si to už nemažu pořád to země teče. Jakmile to vyteče přestane to svědit. Mám strach že je to nějaký bacil.

  holka, 12 let, 7. června

  Ahoj,
  ačkoli nejsme lékaři a většinou nedokážeme poradit se zdravotními záležitostmi, musím říci, že použití tymiánového krému od Justu na intimní partie mě velice zaráží. Obsahuje ho i naše domácí lékárna a vím, že se používá při bronchitidách, kašli, astmatu a podobně. Otevřela jsem si jeho příbalový leták a troufla bych si říci, že jeho použití na genitálie rozhodně není vhodné. Je tedy možné, že sis tyto problémy přivodila právě jeho používáním.
  Samozřejmě je také možné, že se jedná o kvasinkový zánět, který je často se svěděním spojen, nebo o „pouhý“ výtok. To si však nikdo nemůže troufnout odhadnout pouze online a na dálku. Rozhodně ti proto doporučuji domluvit se s maminkou, aby tě objednala k lékaři, který tě vyšetří a stanoví diagnózu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj všem,
  Mám velmi divny problém. Je mi čtrnáct a nedokážu se vyrovnat s tím, že mám krámy. Pardon za tohle slovo, ale mom takovy vnitřní blok. Nedokážu to slovo od m vyslovit. Vim je to divné, ale já to nenávidím. Chic se toho zbavit. Navíc mi moc vadí vložky. (a říct vložky nahlas mám taky problem). Radši bych používala tampóny. S nima problém nemám a navíc mi přijdou ve všem lepší, nijak neomezují and. Jenže máma mi je nechce dovolit dřív než budu mít sex, že halo panna je nesmím používat. Už nevím jak ji přemluvit. A to co jsem psala na záčátku opravdu není legrace, ale muj skutečny problém. Zní to divnë ale je to Tak.
  Dëkuji za váš čas a, že jste si to přečetli

  holka, 14 let, 3. června

  Ahoj,

  je prima, že jsi napsala a tak učinila první krok ke změně. Nejsi sama, nejsi jediná holka, která má problémy se svým ženstvím. Dospívání a přechod k dospělosti a zralosti není vůbec jednoduchý.Je fajn, že nemáš problém s tampony. Místo asi neplodné diskuse s mamkou, byste si spolu mohly sednout k počítači, a v klidu si pročíst stránky o tom, zda panna může používat tampony, co je to menstruační kalíšek, atp, také o mýtech, vztahujících se k menstruaci a tampónům, např. https://zena.aktualne.cz/rodina/muze-panna-pouzivat-tampony-znate-menstruacni-kalisek/r~i:article:749519/, ale podobných odborných a zajímavých článků najdete více.

  Vím, že nejde o legraci, ale o Tvůj skutečný problém. Důležité je, aby to pochopila i máma a snažila se Ti pomoci. Obávám se, že bez pochopení z její strany to nejspíš bez problémů nezvládneš. Menstruace je jakousi branou k plnohodnotnému ženství, a je to máma, která by dceru měla zasvětit, je proto dobře, že se o tom s mámou můžete bavit, není to úplnou samozřejmostí. Můžete spolu vymyslet i nějaký pěkný rituál, jak přivítat Tvůj vstup do ženského světa. Tyto přechodové rituály v naší době velmi chybí, což může být jedním z důvodů, proč je pro řadu dívek přechod do světa ženy náročný.

  Přejeme Ti, aby ses v období dospívání cítila dobře.
  Modrá linka