Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Holky a láska

  Ahojky chtěla bych se s někým poradit mám ve škole kamaráda no kamaráda spíš si se mnou jen občas povídá chodí se mnou do třídy a mě se poslední rok prostě strašně líbí. Já jsem mu to napsala a on mi řekl že není čeho se bát že každýmu se někdo líbí ale že já jemu ne noo.... trochu to bolelo. Mě prostě napadlo jestli by nebyl způsob jak bych se mu mohla taky líbit . Omlouvám se že s tím otravuji ale celkem dlouho mi to leží v hlavě . Věk uvádět nechci ale je mi víc než 11 ale míň než 15.

  holka, nechci uvádět, 3. června 2020

  Ahoj,
  je mi líto, že tě tvůj kamarád odmítl a chápu, že to pro tebe muselo být nepříjemné a bolestné. Bohužel neexistuje způsob, jak kohokoli přimět nebo dokonce donutit, aby se do tebe zamiloval. Musíš jeho rozhodnutí respektovat, ale to samozřejmě neznamená, že by ses s ním neměla dál kamarádit a bavit. Možná časem sám zjistí, že si rozumíte, máte na spoustu věcí stejný názor a že se mu vlastně líbíš. Jeho názor určitě nemusí být definitivní a možná se z vás za pár let stanou víc než kamarádi.
  Držím ti palce!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Láska - záleží mi na našem přátelství

  Ahoj Alik som tu po dlhšej dobe...chcem radu alebo aspoň to vypočutie od teba .Páči sa mi jeden chalan v triede. Je dosť milý, srandovný aj pekný no a doma si dosť často píšeme no zato v škole neprehovoríme spolu ani slovo. Raz ma kamarátka prinútila aby som mu povedala čo k nemu cítim a aj naozaj som to spravila že som mu vyjadrila všetky svoje hlboké city čo som u seba schovávala no po veľkej nádeje že ma bude mať tiež rád mi len napísal ok, zostaňme len kamarátmi a že nikomu to nepovie...dosť ma to zlomilo a nevedela som ako dalej pokračovať no po dlhšej dobe to začalo byť zase celkom vpohode a zase sme si začali dosť písať tým myslím že si píšeme každý deň alebo každé dva dni...no ono ma ževraj odmietol hlavne kvôli tomu že terez není pripravený na vzťahy a že nemá na takéto veci čas...pochopila som to a skúšala to dodržiať alebo inak zobrať to s tým že možno raz budeme spolu...prešiel mesiac potom dva a furt sme si písali no nič sa nezmenilo no vždy som to brala ako že je taký že sa so mňou neprestal baviť pretože väčšina chalanov by sa potom mojom vyznaní prestala hned baviť no on je iný ako ostatní chalani...pred nedávnom som si to začala riešiť vo svojej hlave že som už v 8. ročníku a ešte rok a už sa nikdy v živote spolu pravdepodobne neuvidíme a tak treba si to poriadne užiť a využiť šancu kým tu ešte je pretože ja sama viem že neskôr budem ľutovať toho že som nič nespravila a len sa na neho z rohu pozerala..ono my sme takí rovnaki ako jeden celok..obidvaja sme introverti sme aj futbalisti chodíme spolu do triedy od 1.ročníka obidvaja si robíme zo všetkého srandu..je to veľmi blízky kamarát a nikdy by som ho nechcela stratiť pretože pre mňa znamená všetko je to môj blízky kamarát, moja prvá láska...vždy si ma vypočuje, vždy odpovie..som rada že som ho stretla..no teraz mám takú otázku..ide o to čo by som mala robiť aby som si to s ním ešte zachovala alebo ako pokročiť dopredu alebo nejakú radu ako sa s ním zblížiť...ono poznám tie vaše rady ktoré dávate že opýtaj sa ho čo ho baví alebo niečo o ňom alebo čo má rád..no ja o nom všetko viem...teraz sme aj doma lebo je lockdown je aj distancne vyucovanie plus k tomu on nebýva v tom istom meste kde ja takže nemôžme ísť spolu ako kde von...dakujem za vypočutie veľmi to pre mňa znamená a dakujem za radu :)

  holka, 13 let, 3. prosince

  Ahoj,
  svěřila ses nám s tím, jak to teď máš s chlapcem, který se Ti líbí. Zároveň je to Tvůj velmi dobrý kamarád, chodíte spolu do třídy, máte toho spoustu společného. Pomalu se blíží doba, kdy už spolu nebudete chodit do třídy, a Ty máš strach, jestli se kvůli tomu neodcizíte. Zároveň Tě láká se s ním sblížit i jako s klukem, do kterého jsi zamilovaná. Bojíš se, abys ho neztratila.
  Vnímám, že Ti na Vašem přátelstvím moc záleží, je fajn, že jsi našla někoho, s kým si tak dobře rozumíš. Chápu, že teď přemýšlíš, jak to udělat, abyste mohli přátelství zachovat a abys váš vztah zároveň nějak neohrozila tím, když mu dáš znovu najevo, že bys chtěla i něco víc než jen přátelství.
  Připadá mi zajímavé, že ačkoliv si tak často píšete, ve škole spolu skoro nepromluvíte. Říkám si, jestli tohle by pro začátek třeba nemohla být cesta, zkusit se spolu vidět a bavit se i naživo – rozumím, že zrovna teď to nejde kvůli pandemickým opatřením. Přemýšlím, jestli by nestálo za to mu napsat, že bys stála o to se s ním i vidět. Dokud to nepůjde osobně, tak třeba se spojit online? To by mohlo do vašeho vztahu nenásilně přinést něco nového a Ty bys pak viděla, jaké to je. Je mi jasné, že není hned jednoduché mu znovu vyznat svoje city, když Tě v tomhle ohledu kdysi odmítl. Zároveň si říkám, že už je to nějaká doba, a tyhle věci se mohou měnit. Už jednou se přes to vaše kamarádství v pohodě zvládlo přenést, je tedy naděje, že byste to případně zvládli znovu. Připadá mi prima, že jsi mu tehdy otevřeně pověděla o tom, co k němu cítíš, že jsi v tom byla upřímná. Stejně tak věřím, že pokud vám oběma na vašem přátelství záleží, je možné v něm pokračovat i potom, co už spolu nebudete chodit do školy. Takové věci se těžko dají předvídat dopředu, často to člověk pozná, až když v té situaci je. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela z toho, jak to Ty sama cítíš a co by sis přála udělat.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Láska nebo přátelství?

  Ahoj Alíku a spol,
  děkuji moc za minulou odpověď hodně mi pomohla, ale....
  Ten kluk o kterém jsem psala teď byl v karanténě, takže jsme se neviděli asi tři týdny. Ale potom co se vrátil do školy se chová.... jak to říct...ke mě strašně hezky milé. Každou hodinu na mě kouká, ale když se podívám jeho směrem tak už ani neuhne. Naše pohledu se střetnou a on se usměje. Baví se s sebou každou přestávku a nebo se baví se sousedem a pokaždé to vypadá že se baví o mě, protože se na mě celou dobu dívá. Může to být něco jiného než přátelství? 🖤
  A teď já. Byly jsme spolu na doučování. Chodí tam i moje kamarádka a ještě pár lidí, ale chodí tam jedna holka se kterou celé doučko dělal blbosti a šli vidět že ona ho balí. Já jsem nejdřív byla v klidu ale adi po 10 minutách jsem postupně začala asi žárli. Kamarádka mě uklidnila a řekla mi (nebo seděla vedle něho) že ona ho nezajímá. Ale já jsem nechtěla žárlit vůbec nechápu proč jsem zářlila. Ano já ho mám ráda ale spíš jako kamaráda nic víc. Nebo si to jenom dopouštím? Podle toho jak jsem si to teď četla tak to vypadá z ho miluju ale já nevím....... 🖤🖤
  Jsem z toho celá zmatená protože než odešel do karantény tak byli všechno v klidu a teď tohle.....

  holka, 13 let, 3. prosince

  Ahoj,

  píšeš nám o tom, co je nového ohledně Tvého spolužáka – po tom, co se vrátil z karantény se k Tobě chová jinak. Je k Tobě pozorný, usmívá se, vypadá to, že se o Tobě baví s kamarády. Přemýšlíš, jestli to může být i něco víc než přátelství. Myslela sis, že ho máš ráda spíš jako kamaráda, přistihla ses ale, že žárlíš, když se bavil s jinou holkou. Úplně chápu, že teď máš ve všech svých i jeho citech zmatek. To je v dospívání i obecně ve věcech, které se týkají zamilování, normální a velmi časté. Z toho, co jsi popsala, to vypadá, že se onomu klukovi pravděpodobně líbíš. Ale na otázku, jestli k Tobě skutečně cítí i něco víc než přátelství, by nám dokázal odpovědět jen on sám. Druhému člověku do hlavy nikdy úplně nevidíme.
  Co se týče Tvých citů – to, že občas žárlíme, je taky úplně normální. Z toho, co jsi popsala, vnímám, že Ti na onom klukovi záleží. Ale opět – odpověď na otázku, jestli už je to láska anebo „jenom“ přátelství, máš v sobě jen Ty sama. Můžeš si v tomhle dát čas a svoje city dál pozorovat, věřím, že Ti časem samy napoví. Do té doby si můžeš užívat, že je kolem Tebe někdo, kdo se k Tobě tak hezky a mile chová.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Přibližování a oddalování

  Ahoj Alíku, poslední rok si začínám všímat že mám problém…určitě je normální že se mi občas někdo líbí, kluk nebo holka v mem případě.Jenže vždycky se stává to, že když se mi někdo líbí a ta osoba začne projevovat zájem začne to na mě působit nepohodlně, vždycky se necítím dobře(začne mi ta osoba vadit)
  …tak tu osobu nějak nenápadně osdtrčim a pak když ke mně nemá zase žádný vztah začne se mi líbit. Lidé mi říkají, že jen nevím co chci, jenže já si myslím, že je to něčím jiným. Poradíte mi prosím?

  holka, 13 let, 6. prosince

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že se zamýšlíš nad svými reakcemi. Nemůžeme Ti takto po internetu říct, co je příčinou. Můžeš se nad tím zamýšlet Ty sama, případně o tom mluvit a sdílet své pocity a myšlenky s někým, komu věříš, což Ti může přinést nové podněty. Současně mě napadá, že období dospívání sebou někdy nese i různé hledání se ve vztazích a přirozeně i nejistoty.

  Mě jenom tak obecně napadá, že můžeš mít třeba obavy z blízkosti, protože blízké vztahy v nás mohou vyvolávat pocit zranitelnosti. Jestliže si někoho pustíme blíž a záleží nám na něm, může pro nás být ohrožující obava z opuštění, případně ublížení.

  A napadá mě ještě jiný úhel pohledu - nepohodlně se můžeš cítit také proto, že vztahy vyžadují také nějakou investici. Možná je to tedy o tom, že Ti vadí, když na Tebe ten druhý začne mít nějaké nároky.

  Jak jsem však psala, je to pro Tebe pouze inspirace, důvody mohou být opravdu různé.

  Prima advent Ti přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Dobrý deň ja by som sa chcela spýtať čo mám robiť. Nedávno sa môj spolužiak rozviedol so svojou holkou a najprv naňu nadával potom za ňou smútil a hneď na druhý deň si začal hľadať náhradu. Najprv začal nadvezovať kontakt s mojou BFF ,ale ta mu hneď napísala že ech sa nehnevá ale že s ním nechce nič mať. Tak napísal že v pohode ale na druhý deň začal písať mne. Stále chce od mňa úlohy a stále posiela emoji typu 😘🥰😍.A nedávno mi navrhol že mi donesie darček. No on chce proste somnov chodiť ale ja sním nie pretože minulý aj predminulý rok skoro prepadol a stále nadáva, a ja už nám vyhliadnutého aj vysnívaného chlapca.:-3.A problém je vtom že ja som strašne citlivá a nikomu nedokážem povedať NIE keď si chce dačo požičať alebo podobne. Mohli by ste mi prosím poradiť ako mu mám naznačiť alebo povedať že sním nič nechcem mať? ĎAKUJEM:-)

  holka, 13 let, 27. listopadu

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že má o tebe zájem jeden spolužák. Ten se ale nedávno rozešel s jednou holkou a pak hned to začal zkoušet na tvojí kamarádkou. A nyní to zkouší na tebe. Myslím si, že máš  o něm oprávněně pochybnosti. A je dobře, že se držíš toho, co opravdu cítíš, tedy toho svého vyhlídnutého a vysněného chlapce. Chápu, že ti není příjemné někoho odmítnout a říci ne. Píšeš, že jsi hodně citlivá a nedokážeš to. Zkus ale vnímat tuhle situaci jako mnohem závažnější, než je pouze někomu něco půjčit. Jde o tebe samotnou. o tvůj vztah, o to, s kým se budeš setkávat a trávit hodně volného času. A tam je potřeba abys víc vnímala sebe sama. Zde není dobře překračovat hranice svého "ne". Zkus víc vnímat v sobě to, že s tímto klukem nechceš chodit, nechceš s ním mít bližší vztah. Zde nejde předstírat. A pak mu to zkus citlivě říci. Nejspíš hodně podobně jako ta kamarádka. "Ať se na tebe nezlobí ale nechceš s ním nic mít". Můžeš mu třeba naspat, že jako kamarádi být můžete nebo, že tě potěšil jeho zájem. Ale trvej si na tom svém "ne". V tomto případě jde o hodně. A nejasnost se může otočit proti tobě.

  Tak ti držím palce, ať to dobře zvládneš. Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Nevyspělá na svůj věk

  Ahojte..
  Mám se sebou problém, cítím se na svůj věk hrozně nevyspělá. Všichni okolo mě řeší vztahy, kolikrát se s kým vykousli, jak se chystají na svoje poprvé a já jsem k tomu ještě vůbec nedospěla. Vůbec se s klukama nebavím a ani nemám nějakou potřebu, mám k nim nějaký blok, je mi to nepříjemné se s nima bavit, nevím proč... Není ani náznak toho, že bych měla nějak vyspět a ten můj blok ke klukům je pořád stejný. Už chci, aby ta doba kdy budu řešit tyhle věci také přišla, ale vůbec nevím jak to udělat..

  holka, 14 let, 1. prosince

  Ahoj,

  umím si představit, že je nepříjemné, když všichni kolem tebe mluví o vztazích apod., když tebe samotnou to vůbec nezajímá, s klukama se nebavíš a nemáš ani potřebu. Je úplně v pořádku, že to tak máš. Nikde není dáno, od kdy se člověk začne zajímat o vztahy. Pokud to tak kolem tebe mají všichni, není s tebou nic špatně, když ty sama to tak nemáš a nemusíš se do toho nutit. Píšeš, že už bys chtěla, aby tě to taky zajímalo a jak to máš udělat. S tím ti, bohužel, neumím poradit, myslím, že to nijak zařídit nejde, musíš k tomu prostě dozrát. Snad tě ale povzbudí, že opravdu není kam spěchat. Klidně si pro sebe ponechej ještě své "dětské" zájmy a starosti, na ty dospívající bude ještě času dost. Nevím, kolik je tvým kamarádkám, ale zákonem je dáno, že sexuálně aktivní by člověk neměl být dříve než v 15 letech a to je opravdu ta nejnižší hranice. Tobě je 14, opravdu je na to ještě čas. Kdyby ses teď do čehokoliv nutila, je velmi pravděpodobné, že bys z toho neměla radost a to za to nestojí.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Balí mě moje kamarádka?

  Ahoj Alíku, doufám, že tě svým dotazem nezatěžuji.
  Mám kamarádku, která se mnou chce pořád být. Nikdy se ke mně nezachovala nijak ošklivě, pořád chce být se mnou apod. Nijak mi to nevadí, ale problém je, že vím, patří do komunity LGBT 🏳️‍🌈 tak mám trošku obavy. Nevím, jak projevuje lásku holka k holce, ale tohle mi žádná kamarádka nikdy nedělala. Já jsem orientovaná opačně, líbí se mi kluci a vztah s holkou si nedokážu představit. Je to normální nebo ne? Popř. co bych jí měla říct a zachovat se, pokud by mi řekla že mě má ráda?
  S přáním pěkného dne
  Zuzanka ❤️

  holka, 12 let, 1. prosince

  Ahoj,

  je přirozené, že tě takové otázky napadají. Je naprosto normální, že si nedovedeš představit vztah s holkou, když jsi orientovaná na kluky. Pokud vnímáš, že se k tobě tahle kamarádka chová jinak, než jiné kamarádky a nikdy jsi nic podobného nezažila, ozývá se tvá intuice, která ti říká, že by se mohlo něco dít. Ptáš se, jak se zachovat, co říct, kdyby ti řekla, že tě má ráda. Nejlepší je říct, jak se opravdu cítíš. Klidně přímo to, co jsi napsala nám. Že se ti líbí kluci, nedokážeš si vztah s holkou představit a že bys třeba ráda zůstala jen kamarádka. Je úplně v pořádku vysvětlit, jak to máš ty. Zároveň je i možné si s ní o tom promluvit, i kdyby ona sama o tom nezačala, pokud by ti její pozornost byla nepříjemná anebo překračovala nějakou tvou hranici. Opět, můžeš jí upřímně říct, jak to cítíš, že ti přijde, že by možná chtěla něco víc, ale že to jí nemůžeš nabídnout.

  Držíme ti palce, ať se podaří si to vyjasnit.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Být jako kamarádi?

  Dobrý den. Moc děkuju za povzbuzení. Už jsem tak týden nebrečela snažím se na to nemyslet a fakt je to lepší. Ale. Byla jsem na tanečním víkendu. Řekla jsem si že teď s ním budu mít nulový kontakt abych to nějak zvládla. Ale on tam přijel. Pak byla dámská volenka a já jsem si ho vybrala i když jsem vlastně nechtěla abych pak zase nebyla v tý bolesti. Bylo nádherný spolu tančit. Viděla jsem že mě má fakt rád. Ale jenom jako kamarádku. Ale i to mi zvedlo náladu. Ono je těžký se nevídat. Kontakt nejde omezit. Ale tak možná bych se s ním mohla zkusit bavit a teď opravdu jen jako kamarádka. Co myslíte? A ještě jednou moc děkuju za tak hezkou odpověď je mi mnohem líp.

  holka, 14 let, 30. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  jsme rádi, že Tě minulá zpráva povzbudila a cítíš se teď lépe. Z Tvého psaní na mě působí větší energie a chuť se vypořádávat s věcmi, které Ti život přináší, i když nejsou zrovna nejsnazší. Na tanečním víkendu ses se zmiňovaným klukem znovu potkala a tančila jsi s ním, i když Ti předtím přišlo, že s ním chceš mít nulový kontakt.

  Přijde mi moc důležité, že jsi udělala takový krok a ten Ti možná pomůže rozpoznat, co a jak ve vašem vztahu dál. Díky tomu, že jsi s ním šla tančit, jsi zjistila i to, že Tě má fakt rád - k tomu často nepotřebujeme slova. Poznala jsi, že Tě vnímá a má Tě rád jako kamarádku. Dokázalo Ti to zlepšit náladu. Přijde mi cenné, že jsi v tu chvíli uměla naslouchat sama sobě, chtěla jsi s ním tančit, a tak jsi šla. Možná už ses cítila připravenější se posunout dál, i když Ti může zpětně připadat, že jsi trochu „riskovala“, že bys byla zase v té bolesti. Vypadá to, že se tak ale nestalo. Často to, co je nám nedostupné a nemáme s tím žádný kontakt, nás láká ještě víc - představujeme si, jaké by to bylo kdyby a hlava nám tvoří dokonalé scénáře, ale potom v realitě to třeba vypadá dost jinak.

  Rozumím, že omezení kontaktu může být náročné. Nikde není psáno, že ten a ten způsob, jakým s druhým proměňuješ vztah (třeba z intimnějšího na kamarádský), je nejlepší, nejúčinnější a bezbolestný. Pokud máš potřebu se s ním bavit jako kamarádka, tak nedáš nic za to to zkusit, je to na Tvém rozhodnutí s tím, že to můžeš změnit, když Ti to nebude vyhovovat. Pravděpodobně bude chvíli trvat, než zjistíš, jak jsi v tom spokojená, jestli se opravdu chceš vídat víc, anebo jestli časem zjistíš, že bys potřebovala kontakt zase omezit. Mění se to, je to přirozený vývoj. Proto bych Tě chtěla povzbudit v tom, ať si to nastavíš tak, jak to potřebuješ, neklaď si na sebe žádné „neměla bych/musím ho vídat“ „nesmím/musím s ním být kamarádka“. Zkus být pozorná ke svým přáním, které někde v sobě máš. Postupně zjistíš, jak to vnímá taky on, a pokud s ním o tom budeš potřebovat mluvit, klidně to zkus. Pomoci Ti a vyslechnout Tě může i kamarádka, které věříš. Může být úlevné se s tím svěřit a taky možná celé to brát jako delší cestu, která nemá tak úplně jasný konec, protože všechny vztahy se časem proměňují – ať už je ten druhý partner, kamarád nebo třeba spolužák. Přála bych Ti, aby se celá věc ubírala směrem, jakým bys ráda. Jsme tu pro Tebe i dál na Modré lince, můžeš se ozvat, když budeš potřebovat něco hlouběji probrat.

  Hezký adventní čas přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Stydím se + Líbí se nám stejný kluk

  Ahoj Alík a spol. :->
  Znova píšem ja..
  Mám takého kamaráta s ktorým si dokážem maximálne písať a niekedy aj volať.. No len čo príde na osobný rozhovor, neviem čo mám rozprávať, strašne sa červenám a neviem kam sa pozerať aby som nevyzerala divne.. Snažím sa byť pri ňom sama sebou ale to proste nejde.. A áno, je to môj kamarát ale ja chcem aby bol niečo viac.. V poslednom čase si píšeme veeeľmi veľa o budúcnosti, o manželoch, o frajeroch a frajerkách a o nás.. Nedávno som sa ho opýtala, či si myslí, že my dvaja spolu skončíme. Hneď na to mi odpísal, že záleží na mne ale on dúfa že áno.. Potom sme si písali do asi pol jednej, deň na to do pol druhej a dneska dokonca do pol tretej. Lenže je tu jeden malý problém.. U nás v triede je veľa pekných dievčat a aj veľa z nich má o neho záujem.. Medzi ne patrí aj moja druhá najlepšia kamarátka a keď s ním začnem chodiť, veľmi by jej to ublížilo.. Ten môj kamarát má aj dvojča.. Moja najlepšia kamarátka mi povedala, že sa jej páči to jeho dvojča ale ja na nej vidím, že sa jej páči ten môj kamarát..
  Preto mám otázku.. Ako sa ho mám prestať hanbiť a ako si s ním niečo začať a zároveň nezradiť kamarátku?
  Za odpoveď dopredu ďakujem>X<-

  holka, 13 let, 29. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že by ses ráda přestala stydět. Spousta z nás má situace, které jsou pro nás v pohodě a jiné, které zvládáme obtížněji, máme trému, stydíme se. Neznám, bohužel, žádný jednoduchý recept - je to o trénování těch situací, ve kterých se stydíš. A také o tom umět svůj stud přijmout. Teprve potom s ním můžeš zacházet. Jestliže si se svým kamarádem dokážeš psát, klidně mu to napiš, že v osobním kontaktu se stydíš a jde Ti to hůř. Jestliže Tě napadá, co bys v kontaktu s ním potřebovala, můžeš mu napsat i to.

  Pokud jde o Tvou kamarádku, bylo by dobré, abyste spolu obě upřímně mluvily o tom, co cítíte, co si přejete. Pokud kamarádka stojí o jeho bratra, je vše v pořádku. Pokud obě stojíte o stejného kluka, potřebujete o tom spolu mluvit. Buď se můžete domluvit, že rozhodnutí necháte na něm a budete respektovat, pokud si vybere jednu z Vás. Nebo se můžete domluvit, že s ním chodit nebudete ani jedna, pokud byste jeho rozhodnutí nedokázaly akceptovat a budete prostě všichni kamarádi. Také máš možnost, že to riskneš a začneš s ním chodit, pokud i on chce chodit s Tebou a dáš kamarádce čas, aby se s tím vyrovnala. Pokud je vaše kamarádství pevné, mělo by vydržet. Může se však stát, že to kamarádka nezvládne a kamarádit s Tebou už nebude chtít. To si však musíš rozhodnout sama.

  Přejeme Ti krásný advent
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj všichni .napsala jsem memu crushovi že k němu cítím něco více a on mě poslal (cituji ...do prdele ) omlouvám se za výraz ale fakt to řekl .a zítra se máme vidět ve škole ale Já ho nechci ani vydet .jsem nastvaná na sebe ale i smutná . Mám chuť se sebrat a nejít do školy ale to nejde .ještě k tomu mi napsal že jsem stará rasple a ruzné nadávky které mi zlomil srdce a zranily mě psychicky .nedávám to ale kamarádka mi v tom hodně pomáhá .celý den jen lžím v posteli a nechci nic dělat proto že to co mi řekl bylo drsný a tvrdý . Mohl to napsat i něžně třeba Hele promiň ale já tebe ne. Ještě k tomu si mě blokl a já jsem ho nahlásila a smazala Si ho kontakt a mám v plánu si ho vymazat i z očí. Ve škole ho budu úplně ignorovat a cokoliv co řekne nebo se mě zeptá bude pro mě jako nadávka jedna velká protože mu to Neodpustím to co udělal nebylo od něho hezké. Ano Sice se to neměla hned psát ale furt lepší než nikdy Myslím si že si řeknete že to ppřeháním ale pisu to od srdce. Jinak strašně moc děkuji za předešlé odpovědi

  Milá Kiki, 

  svěřuješ se poradně opakovaně, tak děkujeme za důvěru. Píšeš tentokrát o své velmi nepříjemné zkušenosti s reakcí kluka, kterému jsi vyznala své city. Úplně rozumím tomu, že ho nyní nechceš ani vidět a že jeho reakce byla opravdu drsná a tvrdá a že tě tím hodně zasáhl. Máš pravdu v tom, že to opravdu mohl napsat citlivě a ne používat takové výrazy, jaké uvádíš. Napadá mě, že jeho reakce mohla vycházet z nějakých jeho osobních zkušeností a mohl si tím prostě odžívat své pocity, které má v sobě. A ta necitlivost jeho reakce mohla být tím tak trochu zveličená a vlastně "nepatřit tobě", protože on reagoval na něco svého vnitřního. Doporučila bych ti aby sis to nyní zkusila nebrat osobně. Svým způsobem ti ukázal jaký vlastně je a předpokládám, že tě city k němu rychle přešly. Máš takovou to nepříjemnou zkušenost. Ale je moc dobře, že si své city otevřela a prostě nesla kůži na trh. Moc bych ti přála aby tě tato zkušenost neodradila od toho své city i nadále vyjadřovat. Buď pravdivá a otevřená. A prostě si řekni, že tvé city jsou tvoje a je dobře když je upřímně a citlivě vyjadřuješ ty. Za tím si stůj. Máš pravdu, že to od něj vůbec nebylo hezké. Ale od tebe to bylo odvážné a určitě se neboj takto jednat i příště. A teď zkus prostě jít dál, určitě nebude jediný kluk, co se ti líbí. Kluci mají rádi upřímné, spontánní holky, co jsou samy sebou. 

  Držím ti palce, 

  Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Má jinou?

  Ahoj, můj idol se začal více zajímat o jednu kamarádku... Nevím, co mám dělat! Do teď to už vypadalo, že mě také miluje, ale teď mám pocit, ze se mu víc líbí kamarádka😭co mám dělat...?

  holka, 13 let, 25. listopadu

  Ahoj,

  zdá se Ti, že Tvůj idol se nyní více než o Tebe zajímá o jednu kamarádku. Věřím, že nad tím hodně přemýšlíš a trápí Tě to.

  Dělat s tím, pokud je to pravda, moc nemůžeš. Láska, přátelství i kamarádství je o vztahu dvou lidí, a oba dva by tedy měli asi stejně chtít. Pokud nejsou vztahy vyvážené, pokud se Tvůj idol zhlédne v někom jiném, bude Tě to nejspíš bolet, ale ovlivnit jeho chování nijak nemůžeš, on si může vybrat, stejně jako Ty. V takových chvílích je pak velkou oporou sdílení s někým, komu věříš, ať už jsou to rodiče, prarodiče, kamarádi, teta…..oblíbená trenérka atd.

  Nejistota někdy dokáže potrápit mnohem více než jistota. Nevím, jak moc jste spolu schopní otevřeně komunikovat. Pokud ano, můžeš se ho zeptat, a tak se dozvíš přímo od něho, jak na tom jsi, nikdo jiný Ti na tuto otázku nedokáže pravdivě zodpovědět.

  Napadá mě také, že je v pořádku dát tomu i čas a počkat, jak se věci vyvinou, jste ve věku, kdy se změny citů dějí velmi často, patří k věku dospívání, kdy se teprve učíte poznávat druhé pohlaví, jednat s ním.

  Přejeme Ti, ať situaci s pomocí sdílení dobře zvládneš.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak spolu komunikovat?

  Ahoj Alíku,
  chodím s jedním klukem, a dnes jsem si k němu chtěla sednout do lavice, a když mu říkali ostatní, že si k němu sednu, tak říkal, ať už ho s tím neotravují, ale všichni si myslí, že kdybych mu to řekla sama, tak by řekl, že si k němu sednout mohu, no každopádně můj dotaz zní, jak mu říct, že si k němu chci sednout... Ale celkem se ještě stydím, protože spolu chodíme jenom chvíli.
  A ještě jeden dotaz... O čem si sním mám psát? Vždy si napíšeme ahoj jak se máš, nebo co děláš... A vždy když se takhle navzájem sami sebe zeptáme, tak tím to končí... A já nevím o čem si s ním mám psát, než naše konverzace skončí...
  Děkuji

  holka, 11 let, 25. listopadu

  Ahoj,

  věřím, že to pro Tebe není jednoduché a že hodně přemýšlíš nad tím, jak s oním klukem mluvit. Snad nic nemá takovou váhu ve vztazích jako otevřená komunikace. Není lehké ji zvládnout, jde o běh na dlouhou trať, někdy na celý život.

  Neexistuje nějaký instantní návod na to, jak někoho oslovit, tím spíš, že možností je spousta a každý jsme jiný/á, takže na každého “platí” něco jiného. Chceš-li někoho oslovit, zkus nad tím dlouze neuvažovat a oslovit ho tak, jak cítíš v sobě, tomu se říká intuice. Trénovat oslovování lidí a bavení se s nimi můžeš provádět denně, doma s rodiči, sourozenci, ve škole, kroužcích, ve sportu s vrstevníky. Zkus využít každou příležitost ke zdokonalení v komunikaci.

  A o čem se máš bavit s klukem, s kterým chodíš? O čemkoliv, co Tě napadne jako vhodné. Co děláš, co si myslíš, co jsi četla nebo zajímavého viděla, co Tě baví, jaké knihy, filmy, někdy je i možné posílat si různá zajímavá videa nebo písničky, co se děje u vás doma…..námětů a možností je bezpočet. Jestliže víš, co jej baví, může být prima zavést na to řeč, společný zájem může sblížit a poskytnout témata k hovoru.

  Přejeme Ti příjemné a pohodové společné chvíle.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Myslíte, že se mu líbím?

  Ahoj mám takový dotaz, který ještě souvisí s těmi minulými... Jsem stále hrozně zamilovaná do toho kluka ale prostě stále sama nevím, jestli je to oboustranné... (jen kamarádky v tom mají nějak jasno:-)
  No chtěla bych se zeptat, jestli se na základě následujících věcí dá určit, jestli mě také miluje, nebo jsme jen kamarádi...

  • Ve škole se spolu bavíme každý den, skoro pořád...
  • kdykoliv se bavíme i s větší skupinkou lidí, tak vždy kouká na mě a směje se a je to jakoby to říkal jenom mně❤️
  • Ve škole mě povzbuzuje... (když si jdu pro známku, mám mít prezentaci a pod...)
  • Když postuji nějaký Snap, nebo Storry na Instagramu, tak ho vidí jako jeden z prvních
  • když už mu někdy napíšu(mě to už přijde vlezé mu psát) tak mi hned odpoví...

  ALE I TAK JÁ PROSTĚ NEMÁM JASNO

  • nikdy nenapíše jako 1.
  • třeba jednou týdně se spolu nebavíme skoro vůbec...
  • a hlavně stále je tam ta otázka... PROČ JÁ? Jako myslím, že žádná ohava zase nejsem, ale mám pár kil navíc a on je to hubenej vrcholovej sportovec...

  Takže tak... Chtěla bych znát váš názor... Budu ráda za brzkou odpověď! 😊

  Zamilovaná holka 14 let, 21. listopadu

  Ahoj,

  chtěla bys vědět náš názor, zda kluk, do kterého jsi zamilovaná, opětuje Tvoje city. Jestli Tě miluje nebo ne, to ví pouze on sám a my (i Tvé kamarádky) se můžeme jen domnívat. Popsala jsi hodně signálů, které dávají tušit, že by ses mu opravdu mohla líbit a mohl by mít zájem. Rozhodně to vypadá, že si s Tebou rád povídá a zajímáš ho. Píšeš, že nemáš jasno. To zřejmě mít nebudeš, dokud Ti to on sám neřekne. Napadá mě ale, že přesto i Ty sama asi musíš mít nějaký pocit, intuici, jak to asi je. Často je mezi zamilovanými lidmi taková zvláštní energie, cítí to oba. A zjevně něco takového vnímají i Tvé kamarádky. Vidím, že je pro Tebe hodně důležité vědět, jak si u něj stojíš a jestli Tě má rád. Taky vnímám, že Tě znejišťuje, jestli jsi typ dívky, který by se mu mohl líbit. Porovnáváš, jak vypadáš Ty a jak on. Každému člověku se líbí na druhých něco jiného. Máme tady sice nějaký obecný ideál krásy, který můžeš vidět na sociálních sítích, ale ten je opravdu velmi omezený a zdaleka nevyjadřuje to, co se líbí všem lidem. Každý z nás je svým vzhledem jedinečný a můžeme se někomu druhému líbit. Navíc věřím, že máš spoustu jiných kvalit, které by ho mohly zajímat. Vztahy nejsou jen o tom, jak kdo vypadá. Přeju Ti, aby ses brzy dozvěděla, jak to vlastně je.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Má o mě zájem?

  Ahoj, jak jsem již dříve psala, tak jsem poblázněná do jednoho kluka... No a otázkou mi stále je, jestli mě také miluje? Což je pro mě asi nemožné se ho na to zeptat a tak dokud mi to alespoň nenaznačí, že o mě má zájem a má mě rád , tak nebudu mít jistotu... Ale jediné co vím, že jsme si určitě blízcí kamarádi a dobře se nám spolu povídá(ostatně to o mě i kamarádkám říkal, když se ho vyptávali...) Oni si prostě pořád myslí, že mě také tak miluje, ale já jsem na vážkách, protože sice si spolu povídáme každý den a společně se smějeme, ale jinak jako jsem si JÁ ničeho nevšimla... Jen oni furt na mě, jak je do mě zamilovanej... Ale pořád mám ten pocit PROČ? Sice by se tak splnilo moje nejvytouženější přání, ale ve škole je mnoho hezčích holek a tak proč bych to byla zrovna já? No každopádně k věci... Nemohu bez něj být a díky němu se už v pátek odpoledne těším na pondělí až se spolu zase budeme ve škole bavit. Já bych mu chtěla hrozně napsat, ale nevím co, aby to nebylo tak nápadný... Nechci mu psát jako:
  Ahoj, jak se máš?
  A pak čekat na odpověď: Dobrý...
  A hlavně nechci působit moc vlezle jako třeba abych mu každej den psala kvůli čemukoliv, dokud nemám jistotu, že ho ty mé zprávy zajímají... Pokaždé když si spolu píšeme, tak většinou reagujeme na nějakou událost ze školy, na kterou on vždy reaguje tak, aby mě rozesmál, ale pak už nenapíše-znova sám od sebe... Vždy začnu já... (což mě mrzí) hrozně závidím na spolužačku, která s ním chodí na AJ a tak si spolu píšou o úkolech a společných referátech a tak... (jako já jsem nečetla, co si píšou, ale určitě to bude častěji než se mnou...) Prosím chci znát váš názor a poraďte mi, jak mám začít konverzaci mimo školu... ❤️😥Budu ráda za brzkou odpověď! 🤍

  Nejzamilovanější holka na světě ve 14-ti letech... ??, 20. listopadu

  Ahoj,

  je hezké, že jsi zamilovaná a máš pocit, že i Ty ho možná zajímáš, i když jistá si tím nejsi. Jste si blízcí, dobře se vám spolu povídá. Zajímá Tě, jak s ním zavést hovor i na jiná témata, než na školu. Napadá mě, že se ho můžeš prostě jen obyčejně zeptat, jak se má, co zrovna dělá. Chápu, že máš strach, že by to mohlo působit vlezle. Píšeš, že chceš mít jistotu, že ho Tvé zprávy zajímají. Říkám si, že jistotu nezískáš, pokud to nikdy nezkusíš. Je úplně v pořádku, když holka klukovi napíše první. Nemusíš mu psát každý den, ale třeba o víkendu, když se nevidíte, mi připadá přirozené, že se zajímáš o to, jak se má, zvlášť když jste si blízcí. A co se týče témat, je dobré začít u něčeho, co máte třeba společné. Určitě sis ve škole všimla něčeho, co vás spojuje, nějaký společný koníček, nebo se vám líbí podobná hudba, filmy, máte rádi zvířata, to může být opravdu cokoliv. Hovor pak dobře plyne, když mluvíte o něčem, co vás zajímá oba. Věřím, že to zvládneš a brzy se dozvíš, jak se ohledně vašeho vztahu cítí.

  Měj hezké podzimní dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Láska nebo jen kamarádství?

  Ahoj Alík a spol.
  Chodím do 8. třídy takže už na druhý stupeň. V šesté třídě se mi líbil jeden spolužák a asi jsem byla do něho zamilovaná. Někteří mi tvrdili že mě taky miluje a druzí zase že mě bere jenom jako kamarádku. Potom jsem se dozvěděla že má holku tak jsem si řekla že skusím zapomenout že ho miluju a Budem jenom kamarádi. Ale postupem času od sedmé třídy vlastně teď i v osmé poslouchám že mě miluju, že by jsme měly spolu chodit, že se k sobě hodíme, atd.. Já nevím co si o tom mám myslet. Jestli je to pravda nebo ne. Protože když je hodina tak vždycky když se podívám jeho směrem tak se usmívá nebo se jen na mě dívá. O přestávce se normálně bavíme možná kolikrát ještě víc jak s mojí bff. Jak poznám že mě miluju? Nebo je to vůbec láska? Nebo jenom dobré kamarádstvi?Nebo jak aspoň zabránit tomu aby mi každý říkal že se k sobě hodíme? Pokaždé když jim řeknu ať toho nechají že je to blbost tak na druhý den to poslouchám znova. Předem děkuji za odpověď😃

  holka, 13 let, 18. listopadu

  Ahoj,

  ptáš se nás, jak poznat, zda Tě spolužák, se kterým se hodně bavíte, miluje. Píšeš, že jsi do něho byla zamilovaná v šesté třídě, ale jakmile ses dozvěděla, že má holku, snažila ses na něj zapomenout. Zároveň jsi zmatená z poznámek ostatních a vnímáš i nějaké náznaky v chování – fungují mezi Vámi výměny pohledů, úsměvy. Od okolí často slyšíš, že Tě miluje a hodíte se k sobě. Snažila ses zabránit tomu, aby se k Tobě a tomu klukovi vyjadřovali, ale oni v tom pokračují.

  Pokládáš nám více otázek, začnu u otázek jak poznat, že Tě spolužák miluje a zda je to vůbec láska nebo jen dobré kamarádství. Láska se projevuje vícero způsoby, jednak slovy, poté gesty a výrazy (jako jsou i úsměvy) a také činy, tedy chováním. Zda Tě tento kluk miluje, nemohu takto přes e-mail posoudit. Přemýšlím, jestli má on stále holku a také, zda poznámky od okolí jsou myšleny vážně nebo spíše jde o takové popichování. Z popisu mi přijde, že asi mezi sebou máte dobrou chemii a rozumíte si. To je dobrý základ jak pro kamarádství tak i vztah.

  Důležitou otázkou nyní je, jak bys to chtěla Ty a jak Ti v této nejistotě je. Někdy jediný způsob, jak zjistit, jak to druhý má, je to téma v konverzaci s ním otevřít. Zároveň pokud jsi spokojená v tom, jak to teď mezi vámi je, tak jsou to možná spíše poznámky druhých, které Tě trápí. Důležité je ale nezapomínat na sebe a vlastní intuici, ať už okolí říká cokoli.

  V souvislosti s tím se nás ptáš, jak alespoň zabránit poznámkám okolí. Píšeš, že když jim řekneš, ať toho nechají, tak to druhý den vypadá stejně. Pokud jasně řekneš, že Ti tyto komentáře vadí a že chceš, aby přestaly, tak by to správně Tvoji spolužáci měli respektovat. Někdy je třeba vysvětlit i proč to člověku vadí a říct to dost asertivně, aby nebylo pochyb, že to myslíš vážně.
  Napadá mě, že by ses mohla s tímto tématem třeba svěřit i někomu z dospělých, kterým důvěřuješ. Možná zažili něco podobného a dokázali by Ti poradit, co s tím.

  Přejeme Ti brzké vyjasnění a pohodové dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Kamarádky otravují mého idola

  Ahoj poradno,
  omlouvám se, že zase píšu, ale musela jsem se opět někomu svěřit... Jedná se o toho kluka, do kterého jsem tak ohromně zamilovaná! Víte, každý den se spolu bavíme, ale teď nastala taková komplikace... Kamarádky ze mě dostaly, že se mi líbí no a tak teď se ho pořád ptají:
  A líbí se ti...?
  A máš rád...?
  Kdo se ti líbí?
  Jaký máš názor na...?
  Protože oni si myslí, že já miluju jeho a ON mě..
  No a ten kluk nikdy nic neřekne a odvede téma a teď po několika zeptání denně je už pošle někam... Jde o to, že mi připadá, že co se ho začali ptát na mě, tak se se mnou už tolik nebaví, aby to nebylo blbý...a v mé přítomnosti je nervózní... Já nevím, co si mám myslet... Holkám jsem už řekla, že nechci, ať ho s tím furt otravujou a že není blbej, aby nevěděl o co jde... ALE I TAK... Na jednu stranu jim o mě říkal samé hezké věci a kolikrát se mě už ve škole zastal... ale já prostě nevěřím pocitům kamarádek a tomu, že by se do MĚ(tlusté šeredy) zamiloval nejhezčí kluk ze třídy, který se líbil na začátku každý...

  Hrozně moc zamilovaná holka asi ve věku 14-ti let??????, 15. listopadu

  Ahoj,

  úplně chápu, že tě štve, když kamarádky stále chodí za klukem, do kterého jsi zamilovaná, a pořád se ho vyptávají, jestli se mu líbíš a kdo se mu líbí. Je dobře, že jsi holkám řekla, aby ho už nechaly být a snad to i udělají. Věřím, že jakmile toho nechají, i jeho chování se vrátí časem zase do normálu a bude se s tebou bez studu dál bavit. A kdyby přece jen ne, neboj se s ním o tom promluvit. Můžeš mu říct, že víš, že ho holky pořád zahlcovaly otázkami a že ho to asi muselo otravovat. Bude vědět, že to nebylo na tvůj popud, a že se ti to taky nelíbí. Pokud bys chtěla vědět, jestli tě má taky rád, věřím, že kdybys s ním trávila víc času, sama bys to dokázala vycítit.
  Taky chci říct, že mě mrzí, že samu sebe vnímáš jako tlustou šeredu. Ve tvém věku je přirozené, že se tělo mění a někdy i různě zakulacuje, je to tak v pořádku, i když jsi třeba jiná než holky ve třídě. Zkus být na sebe hodná a hledat i to, co se ti na sobě líbí a za co můžeš svoje tělo ocenit.

  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!