Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Co znamená „chyba v matrixu“? Alík radí dětem

  Význam slova

  Ahoj,
  včera jsem našel video na YT, kde je jeden týpek v autě, ale jeho odraz nejde vidět v horním zrcátku. Ten, kdo to natáčel, říkal, že je to chyba v matrixu. A zajímá mě, co to je ten „matrix“. Hledal jsem to i na internetu, ale našlo mi to jen ten film.
  Budu rád, když mi odpovíte.

  kluk, 11 let, 12. června 2020

  Ahoj,

  je to narážka na frázi, která v proslulém filmu The Matrix zazněla. Myslí se tím v podstatě chyba v realitě, srovnatelná s chybami, které bývají třeba v počítačových hrách. Pokud jsi filmovou trilogii Matrix neviděl a chceš se na ni podívat a být překvapený, přestaň prosím v tomto místě číst, popíšu tady významný kousek zápletky. Otázku „co je to ten matrix?“ si první půlhodinu pokládá i hlavní hrdina filmu Neo.

  Měl bych následující odstavce označit jako vyzrazení, aby byly , ale nechce se mi schovávat klíčové části odpovědi… :->

  Ve filmech je matrix počítačový systém simulující realitu konce dvacátého století. V této virtuální realitě je uvězněné prakticky celé lidstvo, reálnému zpustošenému světu už dlouhá staletí vládnou stroje, kterým údajně lidská těla slouží jako baterie. Všichni žijí své životy v důmyslně vytvořené iluzi skutečnosti… která je však jen dokonalou počítačovou simulací. Přesněji řečeno: skoro dokonalou.

  V prvním filmu Matrix je scéna, v níž se hrdinové příběhu úmyslně připojí do matrixu a při návratu z mise Neo vidí, jak chodbou projde černá kočka. O moment později pohlédne stejným směrem a vidí znovu úplně stejně projít stejnou kočku. Zamumlá si pro sebe, že zažil déjà vu – tedy zvláštní pocit, že se právě stalo něco opakovaně. Ostatní postavy to příšerně vyplaší, Neo nechápe a kamarádka jménem Trinity mu vysvětlí, že déjà vu je obvykle chyba v matrixu, která nastává, když vládci simulace uvnitř něco nestandardně změní. Zkrátka je to symptom, že je na ně nejspíš nalíčená past… a zduplikování chůze kočky je vedlejší efekt. :->

  Teď se mi povedlo popsanou scénu v angličině najít na YouTubu:

  Ve druhém filmu Matrix Reloaded je potom poměrně dlouhá povídací scéna, kde jiná postava vysvětluje Neovi, že v matrixu běží spousta programů, které se starají o stromy, o vítr, o východ a západ slunce atd. – a dokud tyto programy fungují správně, tak o nich ani nevíme. Ale když začnou zlobit, lidi pak říkají, že viděli duchy, anděly, vlkodlaky, upíry nebo mimozemšťany. Zkrátka kdykoliv se děje něco, co by nemělo být reálně možné, je to podle filmu chyba v matrixu.

  Přeneseně může být matrixem míněný i jakýkoliv jiný složitý systém určený k ošálení méně pozorné oběti.

  Pro většinu zdánlivě neskutečných jevů – zejména těch více senzačních na YouTubu – existuje mnohem snazší vysvětlení, než že jsme uvěznění v počítačové simulaci. Dnes zvládne i běžný dostatečně vytrvalý koumák na svém počítači dodělat do videa pěkné a okem skoro nerozpoznatelné digitální triky. Nemluvě o tom, že často stačí k úžasu i jednoduché optické iluze.

  Nezávisle na akčních sci-fi filmech a divnoklipech na YouTubu existuje i seriózní filozofická debata, zda je možné, že je celý náš vesmír i včetně všeho živého ohromná počítačová simulace. Myslitel Nick Bostrom vyslovil v roce 2003 hypotézu, že:

  1. Buď žádná civilizace nikdy nedospěje do úrovně, kdy dokáže simulovat vesmír. :-c
  2. Nebo ji simulování vesmíru vůbec nezajímá. :-)
  3. Nebo jsme v simulaci. 8-o (Protože simulací nejspíš existuje strašně moc hodně a realita je jen jedna… tak proč očekávat, že by to měl být zrovna náš svět?).

  Je to zajímavé myšlenkové cvičení, které ale nemá vlastně žádný dopad na nic. Pokud zvědavá vyspělá civilizace skutečně simuluje celý vesmír i s námi na té nejnižší (subatomární kvantové) úrovni, nejsme vězni, ale studované exponáty… a je to jedno. Nemůžeme to nikdy prokázat. Ani vyvrátit. Rozhodně se to neprojeví tím, že chodbou dvakrát projde stejná černá kočka, ani tím, že někdo není vidět v zrcátku. ;-)

  Alík


  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Význam slova

  Sexuální orientace a sexuální chování

  Ahoj Alíku a spol,>X<-
  můj dotaz se týče LGBT komunity, jistě znám základní věci jako homosexuál heterosexuál bisexuál transexuál atd. ale vůbec mi není jasné význam těch dalších : pansexuál, asexuál, demisexál .
  Přeji hezký den!;-)

  holka,, 24. července

  Ahoj holko,

  Lékařská věda zná dva druhy sexuální orientace – heterosexualitu a homosexualitu. Pokud jde o bisexualitu, ta nepředstavuje nějakou zvláštní sexuální orientaci, ale druh sexuálního chování, který spočívá v tom, že jedinec střídá partnery opačného i téhož pohlaví.

  Další výrazy (pansexuál, asexuál, demisexál) jsou spíše slangové či hovorové, nejedná se o odborné termíny v pravém slova smyslu. Snad jen výraz asexualita má odborný význam, když označuje jedince, který nemá mužské ani ženské pohlavní žlázy (tj. varlata ani vaječníky). V přeneseném slova smyslu se používá pro označení jedince, který se „nezajímá o sex“ a nepřitahují jej osoby opačného ani téhož pohlaví. V tomto smyslu je však „asexuál“ pouze hovorovým výrazem bez vědecké relevance.

  Pokud jde o demisexuála, výraz slouží k označení osoby, která s partnerem nejprve navazuje hlubší citový vztah, a teprve poté souhlasí s pohlavním stykem či jinými sexuálními aktivitami. Jedná se však o poněkud umělý termín, který neoznačuje nějakou zvláštní sexuální orientaci. Vždyť navázání citového vztahu před zahájením párových sexuálních aktivit by mělo být samozřejmostí!

  Výraz pansexualita se označuje pro sexuální náklonnost k osobám všeho druhu bez ohledu na jejich pohlaví, věk, sexuální orientaci či jiné okolnosti. Jako pansexuálního lze tedy označit jedince, který má zájem o sexuální aktivity s kýmkoliv. Opět se však nejedná o nějakou samostatnou sexuální orientaci, ale spíše o druh sexuálního chování. I jedinec, který se označuje za „pansexuála“, je ve skutečnosti buď heterosexuální, nebo homosexuální.

  Význam slova

  Kdo je bisexuál?

  Ahoj Alíku chci se zeptat co znamená když se řekne že někdo je bisexuál. Nerozumím tomu a nechci to hledat abych nenašla něco nevhodného.
  Děkuji.

  holka, 10 let, 13. dubna

  Ahoj,
  jako bisexuál se označuje takový člověk, kterého eroticky přitahují jak muži, tak ženy. S oběma pohlavími je schopný navázat intimní vztah. Což ovšem neznamená, že by musel nutně střídat muže a ženy a nebyl tak třeba schopen navázat normální partnerský vztah. Jen ho jednoduše přitahují jak muži, tak ženy.
  Měj se hezky!
  Bára

  Význam slova

  Co je kompromis?

  Ahoj Alíku, zajímá mě, co znamená kompromis?
  Přeji krásný zbytek dne:-).

  kluk, 9 let, 19. února

  Ahoj,
  kompromis znamená takové řešení rozdílných návrhů, které je aspoň trochu přijatelné pro všechny zúčastněné strany. Někdy se tomu taky říká „Aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. Znamená to, že nikomu není vyhověno úplně – každý musí udělat nějaké ústupky, ale v pokud možno snesitelné podobě.

  Samotné slovo kompromis pochází prapůvodně z latiny, kde doslova znamenalo „společně (com) slíbit (promittere)“.

  V životě jsou nějaké kompromisy nutné. Například když jeden ze dvou lidí chce, aby se celá dovolená strávila na horách, a druhý, že u moře, lze se někdy domluvit, že půl dovolené se stráví na horách a půl u moře.

  Ale jsou případy, kdy přistoupit na kompromis je škodlivé. Pokud má někdo zásadu, že se nemá krást nebo kouřit, a druhý ho přemlouvá ke „kompromisu“, aby toho tedy ukradl jen půlku nebo aby těch cigaret vykouřil jen půlku, to je nevhodný kompromis, na který by se přistupovat nemělo.

  Význam slova

  Význam pojmu „modrý film“

  Ahoj Alíku,
  co to znamená „modrý film“?
  Děkuji.

  holka, 13 let, 13. února

  Ahoj,
  to je záludná otázka. Mohla jsi zmínit v jaké souvislosti jsi na toto slovo narazila, protože může mít dva velmi rozdílné a zcela nezaměnitelné významy.

  Jednak se jako modrý film označuje vrstva, kterou některé zubní pasty zanechávají na zubech po vyčistění. Nemá nic společného s videem nebo s televizí, slovo film je totiž v překladu z angličtiny skutečně jen povlak, tenká vrstvička. Její lehce modré zbarvení částečně vyruší dojem žlutosti zubů, protože modrá a žlutá jsou navzájem inverzní barvy. Nažloutlé zuby pak díky tomuto triku vypadají na nějakou dobu bělejší. Údajně. Alespoň tak to naznačují výrobci zubní pasty. :-D

  Jednak se za modrý film zejména v anglicky mluvících zemích považují filmy pro dospělé zachycující intimní sexuální aktivity. Jelikož byla v první polovině dvacátého století produkce podobných snímků příležitostně zakázaná nebo omezená zákonem, museli filmaři pokoutně získávat materiál na černém trhu a modře zabarvený filmový pásek do kamery vyšel levněji než kvalitní bezbarvý. U nás se tento pojem moc neuchytil, Češi by spíš řekli, že jsou ty filmy lechtivé. :-3

  Až někde uvidíš reklamu na zubní pastu s modrým filmem, můžeš asi bezpečně předpokládat, že to bude spíš ten první význam. ;-)

  Alík

  Význam slova

  Význam arachnofobie

  Dobrý den,
  co znamená slovo arachnofobie?

  Emaeiffel, 11 let, 7. února

  Ahoj,
  arachnofobie je panický strach z pavouků, nebo někdy i z pavoukovců (cizím slovem arachnidů). Mezi pavoukovce patří krom různých druhů pavouka třeba i štír.

  Když člověk trpí arachnofobií a vidí pavouka, tak se ho bojí a má chuť před ním utíkat, ale tak, aby ho stále viděl. Jakmile totiž pavouk zmizí z dohledu, je hrůza ještě horší – to totiž jednoznačně znamená, že se určitě někam důmyslně schoval a chce na vyděšeného člověka v nestřežený okamžik vybafnout a spolknout ho. 8-D To, že jsou pavouci malí, ještě neznamená, že nemají velký hlad. Lidi, kteří arachnofobií netrpí, většinou nejsou k jídlu. Protože pavouci netuší, jestli se jich člověk bojí, tak se většinou oni bojí člověka (nebo čehokoliv, co se kolem nich šustne) a raději jí pouze hmyz. :-D

  Jeden ze způsobů, jak se jde strachu z pavouků odnaučit, je, že se s nimi člověk setkává v bezpečném prostředí, kdy si je ve všech ohledech jistý, že mu pavouk rozhodně nemůže nic udělat. Třeba roztomilý pavouček Lucas ve videu na YouTubu působí hodně neškodně.

  Nebo v tomto dotazu si můžeme zkusit digitálního pavouka…

  Ukázat pavouka

  Alík

  Význam slova

  Rukopis psaný na počítači

  Ahoj Alíku, na internetu jsem se koukala na různé literární soutěže a taky a stránky Albatrosmedia. Našla jsem tam, že se tam posílají ty rukopisy. Jenže já to píšu na počítači. Nevadí to?

  holka, 1? let, 25. ledna

  Ahoj,
  určitě nevadí. Rukopis může být napsaný jakýmkoliv způsobem, pokud zadání soutěže jeho podobu nijak neupřesňuje.

  Pojem rukopis prapůvodně i v nakladatelské praxi znamenal text psaný rukou, protože spisovatelé kdysi neměli jinou možnost, jak své dílo napsat – knihtisk býval drahý a tisklo se hromadně až to, co bylo definitivně schválené a hotové. Autor tedy nejprve napsal knížku rukou, mohl klidně i škrtat atd., výsledek předal nakladateli, ten si připravil postup na její vytištění a pak ji namnožil. I cizí slovo manuskript v sobě ukrývá tu manuální (neboli ruční) práci.

  Od té doby, co existují psací stroje, je ale očividné, že se rukopisem myslí spíš text psaný rukou autora, nebo rovnou text psaný autorem. Není důležitý způsob, ale člověk. Na prosazení výstižnějšího pojmu (autoropis?) si však žádný vlivný obrozenec či jazykovědec netroufl, tak nám v řeči nakladatelů zůstal mírně matoucí rukopis dodnes. ;-)

  Alík

  Význam slova

  Co znamená „banální“?

  Ahoj Alíku a spol., moc mě zajímá, co znamená, když je něco banální, prostě banalita, protože když jsem si to vyhledala, tak jsem našla úplně jiný výraz, než co mi řekli lidé v mém okolí. Děkuji a měj hezký zbytek dne! :-)

  holka, 16. ledna

  Ahoj,
  slovo banální znamená všední, nudně obyčejný, bezvýznamně jednoduchý. Banalita může být nějaké strašně moc jednoduché zadání, úkol, který zmákneš levou zadní a následně ho úplně vypustíš z hlavy, i když za něj dostaneš skvělou známku. Nuda, nuda, šeď, šeď…

  Co jsem zběžně našel na anglickém wikislovníku, slovo banální pochází z francouzského banal, kde za středověku souviselo se společně užívanými službami v panství. Francouzština si ho půjčila ze středověké latiny, ze slova bannālis, což prý znamenalo podléhající feudální autoritě, a tento pojem vycházel z klasické latiny, kde banus znamenal jurisdikci, neboli soudní pravomoc.

  Ze stejného latinského prapředka mimochodem vzešel i anglický pojem ban používaný pro zákaz nebo blokaci. Některé banální věci by si ban určitě zasloužily. :-D

  Alík

  P. S.: Banalita nemá nic společného s banánem. 🍌
  Banány pravděpodobně pochází z wolfštiny, Wolofská říše se nacházela v Africe na území dnešního Senegalu.

  Význam slova

  Co je alabastr?

  Ahoj Alíku,
  mohl bych se zeptat, co to znamená, když je něco alabastrové?
  Já zrovna čtu soubor pohádek od Boženy Němcové, a jedna z pohádek se jmenuje alabastrová ručička.
  Děkuji

  kluk, 11 let, 9. prosince 2020

  Ahoj,
  alabastr je kámen, který má bílou barvu. Je částečně průsvitný a vyrábí se z něj nejrůznější předměty (sošky, nádoby, šperky....). Někdy se mu také říká sádrovec, nebo úběl.
  Měj se hezky!
  Bára

  Význam slova

  Co znamená „zženštilý“?

  Ahoj Alíku, teď je u nás na prázdninách můj bratranec, který je o dva roky starší, a on mi řekl že jsem zženštilí a že mi koupí panenku. Já žádnou panenku nechci ale co je zženštilí, co to znamená?

  kluk, 11 let, 20. července 2020

  Ahoj,
  když se o nějakém muži řekne, že je zženštilý, znamená to, že se chová jako žena. V přeneseném slova smyslu se to používá pro muže, kteří například často pláčou, uráží se, nejsou dostatečně silní, nebo mají třeba ženské zájmy. Na druhou stranu nevidím nic špatného na tom, když muž například dokáže projevit své city, vcítit se do ostatních a podobně. Ačkoli slovo „zženštilý“ se používá spíše v hanlivém smyslu, rozhodně ne všechny vlastnosti, které jsou s ním spojeny, jsou negativní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Význam slova

  Krámy jsou menstruace?

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla jsem se zeptat, proč některé holky během menstruace říkají, že „mají krámy“? Má to slovo nějaký speciální význam, nebo to prostě používají proto, že nechtějí říkat slovo „menstruace“? Nebo je to myšleno jako nějaký sprostý nebo urážlivý výraz? Já se totiž nemám koho zeptat. Předem děkuju za odpověď.

  holka, 12 let, 28. června 2020

  Ahoj,
  je to expresivnější výraz pro menstruaci. Nemyslím si, že je vyloženě sprostý, ale je takový drsnější. Měsíčky zní moc krásně, menstruace moc učeně, takže pro ostatní použití (pokud nestačí neurčité to) zbývají už jen krámy. :-|

  Použití krámů v tomto významu má původ u prodejen s masem. V dávných dobách, kdy ještě neexistovaly Státní zemědělská a potravinářská inspekce ani ohleduplnost při vymýšlení pojmů, bývaly masné krámy velice nepěkná místa, páchnoucí, špinavá, všude krev… :-$

  Navíc ve středověku ani nikdo nevyráběl speciální prostředky pro intimní dámskou hygienu. Současné menstruační vložky vznikly až v 19. století po americké občanské válce (původně jako rychlá pomoc pro zraněné vojáky) a tampony až začátkem 20. století. Před tím musely ženy miliony let všelijak improvizovat (nebo být těhotné) a mnohdy tyto improvizace nedopadaly moc důstojně a voňavě. :-[)

  Buďme vděční za výdobytky civilizace. O=
  Za vložky, za tampóny, i za moderní řeznictví. :-3

  Alík

  Význam slova

  Kdo je asexuál?

  Ahoj Alíku, ve škole jsme se bavili o tzv. LGBT (nevím jestli to píšu správně) a říkali, že existuje člověk zvaný asexuál. Vyrozuměla jsem, že asexuál je člověk který neměl sex, jsem tedy asexuál? Nebo jsem to pochopila špatně?

  holka, 10 let, 25. června 2020

  Ahoj,
  pochopila jsi to trošku nepřesně, jde o to, že asexuál nevyhledává vůbec žádný sexuální kontakt. To nemusí přímo znamenat, že nikdy neměl sex, ale že ho sexuální aktivity zkrátka nijak nezajímají a nepřitahují. Ani s muži, ani se ženami…

  Neznamená to nutně, že asexuál nemá vůbec zájem o vztah s jinou osobou, může si najít životního partnera, který také sex ke štěstí nepotřebuje. Jak jsem již nedávno odpovídal u jiného dotazu, spektrum touhy a přitažlivosti je velmi pestré… $>

  Ve veřejné sféře a v médiích bývají asexuálové poměrně neviditelná menšina. O lesbičkách, gayích, bisexuálech a transgender osobách se mluví mnohem víc, protože tyto menšiny společně usilují o větší toleranci a toto úsilí se může i všelijak promítat do politiky. Lidi bez zájmu o sex většinou nenarážejí na výraznou diskriminaci, nanejvýš je může rozčilovat, že jim většinová společnost ten nezájem občas nevěří. :-|

  Alík

  Význam slova

  Do kdy jsem dítě?

  Dobrý den.
  Do kolika let je člověk považován za dítě?

  holka, 13 let, 9. června 2020

  Ahoj,
  záleží, v jakém ohledu.

  • Z hlediska životního období budeš dítětem do dovršení osmnácti let.
  • Z hlediska příbuzenské role budeš dítětem svých rodičů navždy. :-)
  • Z hlediska právního je lepší pojem dítě nepoužívat, aby bylo jasnější, jestli jde o věk (pak je lepší říkat nezletilá), nebo o příbuzenskou roli (pak je lepší říkat dcera).

  Alík

  Význam slova

  Ahoj, co to znamená, když někomu něco leží v žaludku? Děkuji

  holka, 12 let, 28. května 2020

  Ahoj,
  když někdo o někom řekne, že mu „leží v žaludku“, znamená to, že ho opravdu hodně nemá rád.
  Měj se hezky!
  Bára

  Význam slova

  Co znamená smyčka?

  Ahoj, chci se zeptat, co znamená, když někdo něco dělá do smyčky?
  Předem děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  smyčka je uzavřený okruh na provazu. Zauzluješ dva konce… a pak provaz vlastně nemá žádný konec – můžeš po něm šmátrat nekonečně dlouho, ale dostaneš se vždy znovu tam, kde jsi začal.

  Teď si místo provazu vezmi pásku s obrazovým nebo zvukovým záznamem v kazetě… pro lepší představu:

  Magnetofonová kazeta, © snd63

  Přehrávač měl motor, kterým otáčel jeden z kotoučů, čímž postupně převíjel pásku z jednoho kotouče na druhý, a dole uprostřed z ní četl magnetickou hlavou obrazovou nebo zvukovou informaci. (Více se o historii hudebních nosičů rozpovídal Pralinka2 v nedávném článku.) Běžná kazeta se po dojetí na konec musela přetočit na začátek, aby ji šlo znovu přehrávat – pojem přetočení se mimochodem dodnes používá pro zvukové a obrazové záznamy, přestože už běží v počítači nebo mobilu, kde se samozřejmě žádný mechanický kotouček netočí.

  Z popsaného principu je asi zřejmé, že bylo možné důmyslným trikem vyrobit kazetu, kde páska neměla ani začátek, ani konec, ale byla uvnitř spojená do jedné smyčky – do jednoho nekonečného záznamu, který se opakoval pořád dokola. Tento pojem také přetrval i do digitální éry – video (či audio) ve smyčce je nekonečně opakované.

  Na dobře udělané videosmyčce nejde na první pohled poznat, že se opakuje. Třeba tato animace, kterou vytvořil Étienne Jacob, má jen necelou půlsekundu, ale když se pustí do smyčky, člověk na ni vydrží udivě zírat mnohem déle. :-D
  Velikonoční vajíčka v pátračce jsou čtyřicet obrázků (viz příklad), které se rychle vyměňují, a tím se utváří dojem, že se vajíčko nekonečně točí kolem svislé osy… a nikdo si vlastně nevšimne, že se už po půlce otočení animace opakuje znovu od začátku. ;-)

  Přeneseně může být ve smyčce úplně cokoliv, co se opakuje. Ve vědeckofantastických filmech může existovat stroj času, který způsobí časovou smyčku. V programování se smyčkou myslí jakýkoliv cyklus (nemusí být nutně nekonečný).

  Alík

  P. S.: Neodpustím si ještě jednu smyčku, viz stejný dotaz. ;-)