Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Kačky

  Zdravím, mám připomínku ohledně toho, co se mi zobrazí, když otevřu své kačkové konto.

  Vyskočí mi tam totiž toto: Na této stránce najdeš seznam všech pohybů na svém kačkovém kontě. Můžeš si tedy zpětně prohlédnout, kolik kaček jsi kdy a za co získal. Na těchto dvou větách není vlastně nic v nepořádku, akorát bych uvítala, kdyby konto vzalo v potaz, že jsem holka a text by tedy byl takovýto: Na této stránce najdeš seznam všech pohybů na svém kačkovém kontě. Můžeš si tedy zpětně prohlédnout, kolik kaček jsi kdy a za co získala.

  Předem děkuji, že se na to podíváte.

  Ahoj,
  šlo napsat stručněji, že tam není správně ohýbané sloveso „získal“. :-)
  Také jsem si všiml, že tam chybělo ohnutí ve větách zobrazovaných účtům, které mají nastavené vypnutí kaček, obojí jsem opravil. Díky za upozornění! ok

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Kačky

  Odměna za první úpravu vizitky

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda stále platí to, že dostanu kačkovou odměnu za upravení vizitky. Moje kamarádka už v minulosti kačky dostala, ale já ne. A to jsem si přidala obrázek i změnila styl vizitky. Dělám něco špatně? Děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  opravili jsme příslušný bod v pravidlech, aby bylo jasné, že tuto odměnu může dostat jen štěně. Neudělala jsi nic špatně, ale štěně už nejsi, proto ti systém nic nedává. Omlouváme se za dřívější nejednoznačnost a posílám ti teď kačky jako odměnu za upozornění na tento nedodělek. ;-)

  Štěňata mají výrazně omezené možnosti, co tu smí dělat, ale během štěněcích dní lze vypozorovat, jaké mají úmysly. Pokud nějaké štěně chce zlobit třeba v Alíkovinách nebo v poradně, tak mu to krátce po registraci nejde, dozví se, že musí být alespoň voříšek a že na voříška mu chybí pět set kaček. V tu chvíli si uvědomí, že si může vyplnit svoji vizitku za dvě stě kaček… a co s takovým prostorem udělá poťouchlé štěně, to asi nemusím popisovat. :-D
  Důležité je, že si ho všimnou správci, kteří upravené vizitky příležitostně kontrolují, takže se už nejspíš nedostane k nepleše, kterou původně plánovalo.

  To je jeden z hlavních důvodů, proč existuje odměna za první úpravu.
  Další důvod samozřejmě je, že člověk, který o sobě něco napíše, tady snáze najde nové kamarády. Zrovna teď posledních pár dní vymýšlíme uvítací výbor. ;-)

  Kačky

  Ahoj, když má někdo hodnost super šampion a něco si za kačky koupí, tak se mu samozřejmě počet kaček sníží, ale hodnost také?

  Ahoj,
  ano, počet kaček se celkově sníží o hodnotu daného objednaného dárku. Na hodnost to však nebude mít žádný vliv - ta zůstane stejná. Kačky samozřejmě i po objednávce je možno dál sbírat a nic nebrání k případnému postupu k vyšší hodnosti. Hodnost se totiž počítá z celkového počtu nasbíraných kaček - za celou dobu registrace - takže na ni objednávky z Katalogu dárků či jiné srážky (například kačkové pokuty za zkopírovaný článek v Alíkovinách), nemají vliv.

  Kačky

  Kolik korun je jedna kačka?

  Dobrý den,
  Já vím, že je to zvláštní, ale kolik činí jedna alíkovská kačka českých korun?8-D
  Zkoušel jsem si to vypočítat v tom Vašem katalogu a zjistil jsem, že jedna taková kačka by bylo zhruba 54 - 83 Kč, což činí, že by ta jedna mikina u Vás stálá přibližně 1 900 nebo více, což je v dnešní době více než obvyklé.

  Děkuji.

  Ahoj,
  to ti ten přepočet vyšel nějak zvláštně. Kdyby skutečně jedna kačka byla za 83 Kč, tak mikina stojící 110 tisíc kaček by měla hodnotu devíti milionů korun. 8-o:-)

  Nějakou dobu si už zkoušíme evidovat reálnou tržní hodnotu věcí z katalogu a myslím, že průměrně vychází přepočet víc jak dvě stě kaček za 1 Kč… ale s hodně širokým rozptylem! S tak velkým, že skoro nemá smysl o kurzu přemýšlet.

  Jak jsem již kdysi víckrát psal, žádný pevný přepočet na skutečné peníze není. Záleží, kolik kusů dárku máme, jak moc je žádaný ve vztahu k ostatním dárkům…

  Mikin zbývá v tuto chvíli na skladě dohromady asi šest. Kdyby stály méně kaček, nebyla by už nejspíš v katalogu žádná – nestačilo by na ně potom žádné množství kaček. Protože jsou takto vzácné, může jejich cena růst prakticky neomezeně. :-)

  Někdy možná vyrobíme nové mikiny, ale bylo by pěkné, kdybychom měli i nějaké finanční příjmy. Letos jsme už nechali ušít maňásky, což nebyla úplně malá investice. Pro hrubou představu – podle tebou uvedeného přepočtu korun na kačky by měl jeden maňásek stát 6 až 9 kaček. ;-)

  Kačky

  Kačkové půjčky

  Zdravím všechny, chtěla bych se zeptat jestli si jde nějak vypůjčit kačky? Jakože jen nějaká malá částka. A pokud ne, je to v plánu? Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  kačkové půjčky neplánujeme. Nedávno jsem se nad tímto zamýšlel v nástěnce o burze. Jednak bychom se vystavovali riziku, že nás někdo podrazí, jednak by to stejně dlouhodobě moc nepomohlo. Kdyby si každý mohl kdykoliv půjčit třeba deset tisíc kaček, vedlo by to časem k tomu, že dárky zdraží o deset tisíc. A to by vedlo k tomu, že by se lidé ptali, jestli budou i vyšší půjčky a ještě vyšší a ještě a ještě… :-)

  Takový systém tady vyrábět nepotřebujeme.
  Myslíme si, že současný stav je docela fér.

  Kačky

  Ahoj Alíku, chtěla bych si přepnout svůj účet na týdenní sbírání, ale když jdu do nastavení tak mě to říká že můj účet je mladší než měsíc a že si ho můžu připnout až 8. března a dneska je osmého března a pořád to nefunguje, tak bych se chtěla zeptat, nevztahuje se to třeba na dobu registrace (třeba kdybych se registrovala v osm hodin večer tak se to bude dát přepnout na týdenní sbírání až v osm..?) , a popřípadě co s tím?

  Bublinka97, 8. března

  Ahoj,
  byla tam skutečně trošku nepřesně podmínka, která porovnávala stáří účtu, takže „mladší než měsíc“ bylo ve skutečnosti „mladší nebo rovno měsíci“. Další den už ti to přepnout šlo.

  Podmínku jsem opravil, aby na to nenarazil nikdo další. ;-)
  Díky za upozornění. ok

  Kačky

  Za 9. února jsem nedostala vůbec kačky, i když jsem na Alíkovi byla, docela mě to mrzí. Děkuji za odpověď.

  Stejně jako pár desítek dalších přihlášených lidí jsi přišla zrovna v době, kdy byl web přetížený útokem z Ruska. Stihlo se ti zaznamenat, že máš v ten den navštíveno, ale transakce už se nezvládla zaznamenat.

  Myslíme si, že jsme našli všechny účty, kterých se problém týkal, a kačky jsme teď všem dodatečně přidělili. ;-)
  Díky moc za upozornění. ok

  Dočasná částečná nedostupnost a toto poztrácení kaček byly jediné negativní efekty, kterých zmíněný útok dosáhl. Hmm… že by to byl cíl? Možná už Alíkova silná měna ohrožuje pozici ruského rublu! B-)

  Kačky

  Prosím, co kdyby bylo více soutěži o kačky? Soutěže mě baví, ale o věcné ceny nemám zájem.

  A co bys pak chtěl s kačkami dělat? :-)

  Upřímně řečeno pozorujeme s určitou nelibostí, když si někdo syslí statisíce kaček, a netušíme, co s nimi zamýšlí. Část lidí nejspíš vědomě nic nechce, část bude navždy čekat na něco zajímavějšího, než je v nabídce teď… ale budou doopravdy čekat navždy? Nejhorší možný scénář asi je, že si dlouholetý majitel bohatého konta řekne „už mě to tady nebaví, zkusím se podívat do katalogu“, vykoupí ty nejzajímavější věci, přestože ho moc nezajímají, a odejde navždy pryč. :-D

  Když získáme něco zajímavého do katalogu, jakou tomu máme dávat kačkovou cenu? Zkusím popsat modelovou situaci:

  1. Dejme tomu, že existuje žůžodárek, který chce skoro každý.
  2. Výrobce Žůžofirma si řekne, že zkusí s Alíkem spolupracovat.
  3. Alíkovi přijde do skladu 5 kousků žůžodárku.
  4. Žůžofirma očekává, že tím získá dlouhodobější pozornost.
  5. Alík očekává, že když bude mít na skladě žůžodárky, tak tím přiláká k aktivitě nové děti, které by je chtěly.
  6. Víc jak dvě stě účtů tady má naspořeno alespoň sto tisíc kaček.
  7. Pokud bude žůžodárek za 50 000 kaček, skončí brzy vyprodaný.
  8. Pokud bude žůžodárek za 200 000 kaček, tak na skladě nějakou dobu vydrží, ale noví uživatelé si spočítají, že na něj musí šetřit několik roků! Takže mnohdy usoudí, že to nemá cenu. :-(

  Snažíme se při návrhu kačkových cen najít určitý balanc, aby děti stíhaly na dárky našetřit, dokud jsou ještě děti, ale zároveň aby partneři Alíka, kteří nám dárky věnovali, dostali zaslouženou pozornost. Soutěže o věcné ceny jim dělají reklamu. ;-)

  Uvědomí si nově registrované děti, že na současné dárky si možná už nestihnou našetřit dříve, než budou vyprodané, ale že tu v tu chvíli budou jiné zajímavé dárky…? Je to sázka na budoucnost. Podobná nadčasová otázka, jako řeší politici u důchodové reformy – současní pracující si neplatí sociální pojištění kvůli tomu, aby z těchto peněz za padesát let dostávali důchod, ale proto, aby stát měl na důchody pro současné seniory… a na seniory za padesát let budou platit noví pracující za padesát let.

  Lidé, kteří si myslí, že nic z katalogu nechtějí, nám trošku vychylují úvahy. Nemáme jim to za zlé! Jsme samozřejmě rádi, že sem stále chodí a že se jim tady líbí zcela nezištně. O:-)

  Bereme si ponaučení, že:

  • Měly by tady být pořádnější hry, které by nasytily chuť po získávání bodů.
  • V katalogu chybí něco dostatečně žůžového.
  • Nejspíš nám tady schází i virtuální dárky – možná nějaké alíkovské zlepšováky pro lidi, kteří nechtějí řešit poštovní doručování a jiné útrapy fyzické reality, a kteří si ani nechtějí kupovat steamové hry.
  • Měl by skutečně existovat nějaký způsob, jak nám sdělit „nic nechci, já jsem jen kolemjdoucí boháč, mě si nevšímejte“. :-D

  Vícekolové soutěže, kde bývají na výběr věcné ceny i kačky, nám mimochodem pomáhají při určování kačkových cen dárků – vidíme, o co je jak velký zájem mezi soutěžícími. To je jeden z důvodů, proč pátračky a tajenky a týmovky děláme. Nejspíš ještě před velikonoční pátračkou nějaká taková soutěž bude. Takže se dočkáš. ;-)

  Kačky

  Ahoj, mohu se prosím zeptat, zajímalo by mě, kolik Kaček má Alík, jestli to není tajné a jde to někde zjistit.

  Ahoj,
  já to beru tak, že úplně všechny existující kačky jsou moje. :-D

  To je něco podobného jako britská královna a její neexistující pas. Běžně mají britští občané cestovní pas, který je vydáván „jménem jejího veličenstva“… královna je symbolickým garantem celosvětové platnosti pasu. Sama žádný pas nemá, protože musí být každému jasné, že sama sebe zná, stačí, když řekne „jasně, jsem to já“. :-)

  Je pravda, že kačkové konto tady mám, ale spíš tak nějak ze zvyku. Narůstá pozvolně, je na něm v tuto chvíli asi tak 350 tisíc kaček. Nic si za ně kupovat nebudu. Stejně jsou všechny dárky v katalogu vlastně moje. B-)

  Celkově bylo uvolněno do oběhu necelých 170 milionů kaček.

  Alík

  Kačky

  Dobrý den, chtěl bych si koupit nějakou hru na Steamu za kačky, ale nevím, jak se získávají, poradíte mi prosím?

  Ahoj,
  pravidla pro sbírání kaček a další informace nalezneš tady: Pravidla sbírání kaček. Kačky můžeš získat zejména za denní navštěvování Alíka, napsání nějakého článku do Alíkovin (pokud jej redakce vybere pro zveřejnění), účast v soutěžích, ale třeba i za organizaci či samotnou účast na srazech Alíka.

  Kačky

  Jenom jsem se chtěla zeptat: Sbírají správci a ostatní, co to tu tady řídí, kačky?

  Ahoj,
  ano, sbírají, ale pokud je sbírat z jakéhokoli důvodu nechtějí, tak si mohou jejich sbírání v příslušném nastavení vypnout.;-)

  Kačky

  Ahoj, proč se mi odebírají kačky?

  Ahoj,
  proč si myslíš, že se ti odebírají?

  V květnu jsi přišel o nějaké kačky kvůli okopírované Alíkovině, a pak později sis podal dvě žádosti o spojení/přejmenování, každou za 7000 kaček – to jsou jediné výdaje, které tvé konto obsahuje, nic z toho není z nedávné doby, jinak máš samé příjmy. Na svoji historii konta se dostaneš kliknutím na počet kaček v hlavičce… nebo na tento odkaz.

  Kačky

  Dobrý den. Takhle jsem si projížděla Alíka, kouknu na přihlašovací tabuli a najednou vidím, že jsem super šampionka! 8-o Dost mě to zarazilo, jelikož mám jen 28 630 kaček, ale super šampionkou bych byla až od 30 000 kaček... 8-o

  Ahoj,
  hodnosti vůbec nezávisí na aktuálním počtu kaček, nýbrž na celkovém počtu kaček, včetně těch, které už jsi utratila (můžeš to vidět i tady). Ty sis kupovala přístup ke generátoru velikonočních vajíček za 1 400 kaček. 28 630 + 1 400 je více než 30 000, a proto máš hodnost, která tomuto počtu odpovídá.;-)

  Jen tak mimochodem, hodnost může být i za dobu strávenou na Alíkovi, viz tato stránka, to ale není tvůj případ...

  Kačky

  Půjdou kačky koupit za peníze?

  Ahoj, mohu se zeptat, jestli někdy půjdou kačky koupit? Mně by se to líbilo, protože bych chtěl na Vánoce od Ježíška kačky.

  Ahoj,
  je mi líto, ale určitě nepůjdou. Z pěti důvodů:

  1) Místa, kde jde virtuální platidlo kupovat, mají špatnou pověst.
  Typicky v počítačových a mobilních hrách se čím dál víc rozmáhá nešvar, že hra je sice dostupná zadarmo, ale různými psychologickými triky přiměje hráče k tomu, aby si kupoval nějaké diamanty a žetony a za ty pak pořídil nějaký zajisté-nepostradatelný herní zlepšovák. Méně ostražití lidé jsou pak schopní utratit ve hře zdarma mnoho tisíc korun. Spousta rodičů už o tomto problému ví a Alík nechce vypadat jako další hra, která se snaží vydělat na prodávání ničeho (i když tedy to naše nic jde směnit za skutečné věci :-)). Hned první odstavec v popisu věrnostního programu říká, že kačky nejsou směnitelné za skutečné peníze.

  Mimochodem… ty bys vážně chtěl kačky od Ježíška? Myslím si, že finanční poukázky si dávají lidi, kteří se většinou moc dobře neznají a nedokážou vymyslet zajímavější dárek, nechtějí koupit nějaký nesmysl, ale nechtějí vypadat lakomě. :-D

  Většina dárků z Alíkova katalogu jde za peníze koupit i někde jinde. Takže Ježíšek může pod stromeček dát rovnou tu věc, kterou bys chtěl, proč by kupoval kačky? ;-)

  2) Sponzoři nepředpokládají, že jejich zboží zpeněžíme.
  Katalog dárků je skoro celý závislý na sponzorských darech. Když nám určité vydavatelství pošle balík knížek, které pak nabízíme za kačky, vnímá to jako propagaci svého zboží mezi uživateli Alíka a někdy i jako výpomoc Alíkovi (snažíme se být hodný web, občas to někdo ocení ;-)). Nepovažují nás za běžné prodejní místo, neočekávají, že ty knížky prodáme za skutečné peníze. Rozhodně směrem k nim nebudeme vysílat sdělení typu „Děkujeme za knížky, prodali jsme je okamžitě dětem a za peníze jsme si pak koupili obkladačky do koupelny“. :-D

  3) Paralelní ekonomika nesdílí historické křivdy běžné ekonomiky.
  Pokud se Mateasovi seběhne na gauči pět lišek (jen a pouze pět), kdo si je zaslouží? Ten, kdo má víc skutečných peněz? Někdo má chudé rodiče, někdo má bohaté rodiče, někdo má lakomé rodiče, někdo má štědré rodiče, někdo nemá žádné rodiče – na Alíkovi je to jedno, z pohledu sbírání kaček začínají všechny účty na stejné startovací čáře, nejde si tady připlatit za výhody oproti ostatním. Náskok můžeš získat jen aktivitami v rámci Alíka (psaním Alíkovin, pořádáním srazů). Kdo má skutečné peníze, může si hřejivou lišku klidně koupit jinde. ;-)

  4) Se skutečnými penězi se pojí spousta papírování.
  Objednávky, platební brány, reklamace, daně… možná bychom museli řešit také EET účtenky :-$ – nic z toho nejsou neřešitelné potíže, ale pokud si můžeme vybrat, do čeho se pustíme, tak raději vytvoříme pro Alíka něco zajímavějšího. ;-)

  5) Skutečné peníze přinášejí skutečné závazky a skutečná očekávání.
  11. pravidlo je takové nenápadné… ale kdyby se nečekaně výrazně zvedla hladina Orlice a z Ústí nad Orlicí by se stalo Ústí úplně pod Orlicí a celý Alíkův sklad dárků by snědly dravé ryby, mohli bychom říct „Jejda, moc se omlouváme, ale za kačky si nic nekoupíte“ – byla by to sice velká smůla, ale zkus si představit, jak by na takové oznámení reagovali lidé, kteří si kačky koupili za opravdové peníze. :-c

  Kačky

  Proč se mi snížily kačky za odeslání tajenky?

  dankolos, 23. srpna 2021

  Nesnížily, naopak. Podívej se pozorněji na své konto, za 13. kolo jsi dostal 385 kaček.

  Kdyby se někdo z jiných soutěžících divil tomuto číslu, připomínám, že konkrétní výše odměny za účast částečně závisí na hodnosti v okamžiku soutěžení.

  Kačky

  Dobrý den,
  jak jsem se v 1 dotazu ptala, zda by se mohly převádět kačky. Vy jste mi odpověděli, že ne a že by vznikalo hodně podvodů. Pak jste zmínili sbírání kaček do nástěnky.
  Realizuje se toto už?

  Ahoj,
  zatím ne. Jak jsem již v dubnu psal, je to něco, o čem několik let přemýšlíme. Ale není to ještě zapsané ani v plánech do budoucna. Budeme o tom dál přemýšlet někdy později, až nebudeme mít nic zajímavějšího na práci.

  Nezní to jako něco, co by bylo skutečně potřeba, naopak to má také spoustu rizik, které by bylo nutné předem promyslet (a prodiskutovat se správci). Proto tomu nepřikládáme nijak velkou prioritu.