Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Technická poradna

  Ahoj. Chci se zeptat, jestli můžu do své Alíkoviny, kterou budu psát dát obrázky z internetu? A co mám udělat, když jich chci více obrázků v Alíkovině? děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  obrázky z internetu použít můžeš, pokud jsou volně šiřitelné. Je ale potřeba u nich uvést skutečného autora (nesmíš tvrdit, že jsi jejich autorem ty).

  Co se týče dalších obrázků v textu... Zkus si přečíst tohle.;-)

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Soutěže

  Jak luštit Alíkovy tajenky?

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak se luští Vlčí tajenky. Vůbec jsem to nepochopil. Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  když si rozklikneš soutěž s tajenkami, měl bys mít k dispozici tři věci:

  • Nápovědu pro první řádek, tu najdeš pod tajenkou v takovém černém boxíku.
  • Červené tlačítko, pomocí kterého můžeš zjistit nápovědy pro ostatní (pro sebe ne).
  • Hroší tlačítko, s kterým si můžeš zjistit některý ze řádků sám, ale jen pokud přijdeš včas.

  To je tvá základní výbava, s kterou se už můžeš pohnout dál. A máš dvě cesty:

  Pomůžou ti kamarádi

  Zkusíš se v klubovně ostatních uživatelů poptat, jestli by ti někdo nezjistil nápovědu k nějakému tvému řádku. Každý může každému poskytnout právě jednu nápovědu, ze které můžeš získat slovo do tajenky.

  Nejspíš také u stolu budou lidi, kteří sami budou hledat nápovědy ke svým slovům do své tajenky, tak nezapomeň, že máš možnost jim pomoct. ;-)

  Kdyby se stalo, že u tvého stolu nikdo nesedí, koukni se na seznam stolů a přisedni si tam, kde někdo je. A kdyby nikdo neseděl u žádného stolu, zkus se do klubovny vrátit až ve večerních hodinách (třeba kolem 19:00).

  Pomůže ti hroch Pepíček

  Jednoduše si počkáš na hroší tlačítko, které ti v určitých časech umožní se zeptat hrocha Pepíčka na kterýkoliv řádek. Pokud klikneš na hroší tlačítko vždycky, když na něm běží časovač, zobrazí se ti výpis všech časů, kdy se ti bude hroch Pepíček schopný věnovat. (8:o):-)


  Je na tobě, kterou z cest použiješ. První z nich je rychlejší a můžeš mít tajenku hotovou a vyplněnou za několik minut, u druhé si sice počkáš, ale nebudeš muset řešit nápovědy. Určitá strategie by mohla být i nějaká kombinace obou cest... :-)

  Jakmile máš tajenku vyplněnou a žlutý sloupeček bude svítit, že ho máš správně, koukni se pod tajenku a ve výherním formuláři si vyber výhru, kterou bys v případě vylosování chtěl vyhrát. Nezapomeň odeslat a máš hotovo! :->

  Katalog dárků

  Věk uváděný u hry

  Ahoj Alíku a spol.
  Já bych se chtěla zeptat ohledně výher u soutěží. Když třeba vyluštím tajenku a vyhraju a je tam na výběr hra např. od 16 let, tak jestli se to bude nějak kontrolovat jestli mi už těch 16 let bylo, nebo ne? A jestli ano, tak jak?
  Předem děkuji za odpověď. :-)

  Ahoj,
  bez obav, rozhodně nebudeme nijak kontrolovat, kolik ti je. ;-)
  Ani tvé osobní údaje neovlivňují losování v případě soutěže.

  Uváděný doporučený minimální věk u dárků je jen orientační, stanovený buď výrobcem, nebo (v případě her) nějakou autoritou zastupující domnělý zájem rodičů. Není na nás posuzovat, jestli je tento zájem v souladu se zájmy tvých rodičů, předpokládám v dobré víře, že v běžně fungující rodině si to nějak domluvíte sami. O:-)

  Jinak na tomto webu platí, že:

  • Nechceme sbírat vaše osobní údaje.
  • Nechceme, abyste o svém věku lhali.
  • Můžete věk neříkat, aniž by vás to znevýhodnilo.

  Jediné, co je pro nás z hlediska práva důležité, je hranice 15 let, kvůli správě osobních údajů.

  Žádný z dárků v katalogu neobsahuje přehnané explicitní násilí nebo explicitní sexuální scény a podobné věci, které by vyžadovaly zákonnou ochranu přístupnosti od 18 let.

  Alík

  Alíkoviny

  Proč diskuse Alíkovin nejsou jako nástěnky?

  Ahoj,
  Proč se v diskuzích u Alíkovin zobrazuje formulář na odeslání příspěvků na všech stranách? Místo něj se neukáže tlačítko předchozí a musí se scrollovat až dolů. Nemělo by to být jako u nástěnek? Je to schválně?

  Ahoj,
  původně i nástěnky měly formulář na všech stránkách, ale změnili jsme to, protože hrozilo, že si člověk neuvědomí, že není na první stránce, a zareaguje na něco starého. Diskuse u Alíkovin používaly starší kopii nástěnkového skriptu a protože málokdy mívají víc jak 30 příspěvků, neuvědomili jsme si, že bychom je měli také upravit.

  Teď už to funguje v diskusích (a redakčních rozpravách) podobně jako v nástěnkách. Přidali jsme tam i vypisování prodlev mezi příspěvky, které bývají mnohdy docela dlouhé. ;-)

  Soutěže

  Příslib vyšší odměny po odeslání tajenky

  Ahoj, chtěla bych se zeptat proč, když odešlu vlčí tajenku a dostanu za ní 200 kaček, tak se mi tam ukáže za odeslání dostaneš 375 kaček, ale před odesláním ne.

  Ahoj,
  výše odměny za soutěž je částečně závislá na hodnosti. Už jsem tu kdysi popisoval, jak se počítá. Před odesláním jsi byla voříšek, takže jsi dostávala 80 % základní odměny (ta je 250 kaček), nyní jsi junior, tak dostáváš 150 % základní odměny. Získání odměny ti shodou okolností zvýšilo hodnost…

  Přímo chyba to tedy není, ale je trochu nešikovné, že tě hláška pod tajenkou takto znejišťuje. Zkusíme ji někdy vylepšit, aby… no, asi aby tam ta věta vůbec nebyla, když už ses zúčastnila. :->

  Alíkoviny

  Reklama na vlastní knížku

  Ahoj poradno,
  Já vím, že je to divná otázka, ale zajímalo by mě, jestli bych tu mohla udělat např. v Alíkovinách reklamu na mou knížku. Jenom o čem je a tak. Mě je totiž deset let a chtěla bych o ní dát nějak vědět. Já se nechci nijak chlubit, prostě jsem se na to chtěla zeptat. Omlouvám se za dotaz.
  děkuji moc$>
  Magduška
  PS. Možná vám to bude připadat trohu divné, nezlobte se, prosím:-D

  Ahoj,
  v deseti letech jsi napsala knížku?! To je úžasné! ok

  Reklamu si udělat určitě můžeš! Pravidlo 7 říká, že přiměřené podporování vlastní tvorby je dovolené.

  Jen tedy je v případě Alíkovin nezbytné, aby článek měl i nějakou svoji normální náplň, aby to nebylo jen „Ahoj, napsala jsem knížku o veselých ponorkách, mějte se!:-) … Můžeš třeba popsat, jak jsi začínala, jak to bylo náročné, nebo uvést ukázku z té knížky. ;-)

  Kdybys byla starší, tak bychom tě poprosili, jestli bys nám pár výtisků nedala do katalogu dárků (pokud je knížka prodávaná ve fyzické podobě) výměnou za propagaci. Ale v takto mladém věku ti klidně uděláme reklamu úplně zadarmo. :-3

  Alík

  Poradna

  Ahoj,
  Mám dotaz a zároveň prosbu. Jdou nějakým způsobem smazat minulé dotazy? Všimla jsem si že jdou smazat z mého profilu, ale to pořádný nezmizí. Nejdou nějak smazat, nebo upravit jméno, aby určití lidé nepoznali, kdo dotaz psal?

  Ahoj,
  smazat dotaz jde, pokud je skutečně vážný důvod.

  Z tvého staršího dotazu v poradně Alík radí dětem jsem odmazal jména. Pravidelně prosím, ať všichni respektují pravidlo, že je poradna anonymní, ale je to marné. :-)

  Někteří považují za slušné se podepsat, někteří za projev dostatku odvahy, někteří moc nepřemýšlí nad tím, že dotaz bude zveřejněný… ale podpis je navíc. Pavlové nedostávají jiné rady než Jakubové, ani Magdaleny jiné rady než Marie. Odpovídajícím odborníkům je celkem jedno, jak se při dotázání jmenujete, ale vám to možná jednou jedno nebude. Myslete na to prosím. :-3

  Pošta

  Ahoj,

  bude prosím zase někdy našeptávač v poště a hledání uživatelů? Moc se omlouvám, jsetli tu tento dotaz už někdo položil.:-3$>

  Ahoj,
  přidělal jsem tam velmi jednoduchý našeptávač kamarádů a častých adresátů pomocí mechanismu, který podporují přímo prohlížeče (<datalist>). Dlouhé roky odkládám výrobu nějakého pořádného našeptávače a teď mě napadlo, že asi tenhle jednoduchý postačí na 95 % případů a byl hotový za pár minut. ;-)

  Klubovna

  Odesílání zpráv v chatu v mobilním Chromu

  Ahoj.
  V mobilním prohlížeči Chrome stále nefunguje odesílání zpráv u stolu pomocí enteru.
  Je to tím, že pokud ve formuláři následuje po textovém políčku nějaký další formulářový prvek, na který jde skočit tabulátorem, a který není odesílacím tlačítkem (v tomto případě je tím viníkem políčko pro výběr adresáta šeptání), tak se „enter“ (⭢) na virtuální klavesnici mobilu změní na „tab“ (⭲).

  Jednoduché řešení je nastavit atribut „tabindex“ políčku pro text s větší hodnotou než tomu políčku pro šeptání.

  Ahoj,
  díky za vysvětlení a za průzkum příčiny. To je zákeřná změna, která zbytečně rozbíjí spoustu formulářů, kde mezi hlavní kolonkou a odesílacím tlačítkem jsou nějaké nedůležité prvky. :-(

  Je šance, že to opraví? Zkoušel jsem hledat, ale možná to nazývám špatně. Tak či onak to teď tady musíme vyřešit, i kdyby to byl vrtoch, který si za pár týdnů rozmyslí…

  Zkusil jsem teď přidat ty atributy tabindex.
  Díky moc za tip! ok

  Všeobecně

  Ahoj, viem že táto otázka bude dosť divná, ale celkom mi to vŕta hlavou
  Keď nás opustila Lajka01, na jej pamiatku bol chvíľu hore na hlavnej stránke taký čierny prúžok, jo. Ak by (čo dúfam že nie) zomrel nejaký ďalší uživateľ, bude mať prúžok (a celkovo také tie veci) tiež, alebo sa to bude týkať len ľudí nejak „dôležitých“ pre Alíka?
  (ale aj tak dúfam že ešte veľmi veľmi dlho nebude nikto musieť nijaký prúžok riešiť =)
  Ďakujem a prepáčte za takú otázku

  Ahoj,
  Lajka01 byla dlouholetá správkyně Alíka, byla jedna z nejaktivnějších, správci i vedení Alíka ji osobně znali a svou správcovskou činností byla známa i širokému okruhu uživatelů. Správcovskou práci dělala velice poctivě i přes obtížnou zdravotní situaci, když se pohybovala na vozíku a bez něj nemohla udělat ani krok a i psaní na klávesnici pro ni bylo dost náročné. Když nás nečekaně opustila, byla to velká ztráta a nedalo se dělat, že se nic nestalo.

  Od běžných uživatelů Alík nepožaduje žádné osobní údaje, což považuje za důležité pro ochranu soukromí. Potřebuje pouze adresu těch, kteří si objednají nějaký dárek poštou, ale i to by se dalo obejít bez adresy, když by si uživatel dohodl, že si dárek vyzvedne například osobně. Povinný údaj je v podstatě pouze přezdívka a e-mailová adresa, což nejsou osobní údaje. Takže o spoustě uživatelů nevíme vůbec nic. A nic nevíme ani o těch desítkách tisíc bývalých uživatelů, kteří na Alíka už dávno nechodí. Ani netušíme, kolik z nich ještě žije.

  Alík se snaží nemotivovat své uživatele ke sdělování osobních údajů. Proto se například nedávají žádné dárky k narozeninám, protože i sdělení data narození je dobrovolné a Alík nechce nijak tlačit na to, aby datum narození sdělovali ti, kteří ho sdělovat nechtějí. Kdyby se najednou v možnostech nebo nabídkách objevilo, že kdo sdělí datum narození, plné jméno a příjmení, bydliště a kontakt na rodiče nebo jinou blízkou osobu, tomu bude v případě úmrtí umístěn na Alíku černý proužek, tak by to nejen motivovalo k zadávání nadbytečného množství osobních údajů, ale bylo by to i trochu morbidní. A bez těchto údajů by se úmrtí uživatele nedalo dost dobře prokázat.

  To jsou jen některé z důvodů, proč se při úmrtí běžných uživatelů na Alíka černý proužek nedává.

  Správci

  Ahoj, jak se rozhoduje o tom, kdo bude správcem Alíka? Je možné, že až budu dospělá, že se taky stanu moderátorem?

  Ahoj,
  o tom, kdo bude správcem Alíka, rozhoduje vedení Alíka společně s dosavadními správci Alíka, a to nikoli na základě podaných žádostí, ale na základě dlouhodobého zkoumání působení příslušného uživatele na Alíku. Podáváním žádosti nebo opakovanými dotazy, zda by se dotyčný mohl stát správcem, se to neurychlí.

  Správci Alíka musí být aspoň 18 let, a musí poskytovat záruky jednak že nebude zneužívat svých pravomocí, a za druhé že tu práci správce bude zvládat. A práce správce Alíka je dost náročná i psychicky, takže i poctivý a schopný člověk to může špatně snášet.

  Další podmínky jsou, že správce musí být osobně znám aspoň části dosavadních správců, takže nemůže jít o někoho virtuálního, koho známe jen z internetu, a musí poskytnout vedení Alíka osobní údaje, což se od běžných uživatelů nepožaduje. A v neposlední řadě správce Alíka musí zvládat pravopis.

  Co se týče tebe, zatím nejsi na seznamu těch, kteří se správcem Alíka nikdy nestanou, takže zatím nelze vyloučit, že by ses správcem někdy mohla stát.

  Přihlášení/Registrace

  Historie hledání a IP adresa

  Zdravím, jsem tu nová, mohu se prosím vás zeptat na otázku takovou, jak v registrovaní myslíte to povolení o přístupu k IP adrese a historii? To vidíte někteří mojí historii v Googlu, nebo jak, moc to nechápu, ani mojí rodiče🙏😩
  Přeji hezký den.

  Ahojky,
  vítám novou tvář! Neboj se, jsme tu hodní! O:-)
  Děkuji za otázku, zkusím tuto záludnost vyjasnit.

  Historie hledání

  Historií hledání se myslí pouze hledání uvnitř tohoto webu, tedy skrz tu zdejší zelenou kolonku nahoře na stromě. Do tvé historie v Googlu se nikdo zvenku nedostane, tu používá jen a pouze Google (k tomu, aby ti zkreslil výsledky hledání), nanejvýš ji jsou schopni vydat policii v případě, že si to od nich vyžádá. Ale my se do ní rozhodně nedostaneme, ani bychom nechtěli.

  Klademe velký důraz na ochranu soukromí, ale i na bezpečnost dětí. Uchovávání historie hledání je právě projevem důrazu na bezpečnost. Správci Alíka v případě podezření z nebezpečné situace zkoumají různé stopy, které jim pomáhají objasnit, co se děje, a vyhledávané pojmy můžou ledacos napovědět o záměrech, které uživatel má. Rozumím, že může být svým způsobem znepokojivé, že tyto údaje může někdo vidět, ale naši správci jsou důkladně prověření svědomití lidé, které zná vedení webu osobně. Myslím, že třeba u Googlu bude slabší kontrola, kteří z jejich zaměstnanců smí do historie uživatelů vidět.

  Informaci, že uživatel použil zdejší hledání, využíváme i jinak – třeba když někdo zakládá novou nástěnku, provádí se kontrola, jestli v nedávné době zkusil hledat v nástěnkách. Pokud nic nevyhledával, je vysoká šance, že založí opakovanou nástěnku, která by mohla skončit zamčená, takže ho automaticky varuji, že by měl raději zkusit hledání. ;-)

  IP adresa

  – „Řekni mi něco o sobě!“
  – „Moje IP je 80.211.196.144.“
  – „Ta je krásně sudá.“
  – „Díky, mívala jsem lichou, ale nebavila mě.“
  – „Liché bych také nebral, no.“
  – „Pořád tam mám tu 211.“
  – „Nikdo není dokonalý.“
  – „Jaká je tvoje IP?“
  – „Změňme téma. Jakou máš barvu očí?“
  – „Tak ty máš v IP prvočísla?!“
  – „Mé oči jsou modré!“

  Co se týče IP adresy, tu považují úřady oficiálně za osobní údaj. Což upřímně řečeno nedává vůbec smysl, protože to je napůl náhodná kombinace čtyř čísel, kterou ti přiřadil poskytovatel připojení v okamžiku, kdy ses připojila do sítě. Není odvozená od ničeho osobního, sama o sobě nám vůbec nic neříká, není ani unikátní (stejnou IP můžou mít i stovky lidí).

  Ze tvé IP adresy můžeme, pokud se budeme snažit, odhadnout místo, odkud jsi připojená. Lze to zjistit s pomocí rozsáhlých a převážně volně šířených databází. Ale jednak tento údaj nebývá moc přesný (v lepším případě se dozvíme město, v horším případě hlavní město), jednak může být i zastaralý, jednak tento druh analytického provázání jde dělat i s hromadou dalších informací, které se za osobní údaj nepovažují.

  Třeba pokud bys při psaní dotazu použila hovorovou češtinu s určitým nářečím, tak bychom mohli odhadnout, z jakého jsi kraje, protože víme, jaký kraj používá jaké nářečí. Pokud někomu autokorekce v mobilu omylem přidá do slov azbuku, tak se zase dozvíme, že pochází pravděpodobně z východu Evropy. Identifikace použitého prohlížeče v sobě někdy mívá i označení mobilu a z té můžeme odhadovat, jestli jsi chudá či bohatá. Jsou to takové volně pohazované útržky, dílčí informace, ze kterých je možné detektivním úsilím sestavovat nějaké dojmy a spekulace… a do stejné kategorie by podle nás logicky měla spadat i IP adresa.

  Úřad na ochranu osobních údajů (a Evropský soudní dvůr) si však myslí, že IP adresa osobní údaj může být, proto se pro jistotu ptáme, jestli ji smíme uchovávat. Registrace je v tuto chvíli podmíněna tím, že souhlas dostaneme. Ale nějaké vyšetřování, kde jsi připojená a kdo jiný použil stejnou IP adresu, správci Alíka neprovádějí, pokud k tomu nemají vážný důvod. Existují i různé technické nástroje, které umí IP adresu maskovat, a ty u správců paradoxně vzbudí větší pozornost, protože běžné děti se nesnaží takhle důkladně zamaskovat.

  Bezpečnost a ochrana soukromí jsou mnohdy protichůdné cíle, často bývá jeden na úkor druhého. Nad obojím je dobré přemýšlet. Na tomto webu se snažíme hledat tu nejlepší rovnováhu, jaká je v rámci dětského webu možná. Dostali jsme za to letos i cenu. ;-)

  Alík

  Obrázek

  Ahoj poradno, když jsem si k vizitce dala obrázek od někoho jiného, dá se pak odstranit? Zkoušela jsem to a úplně jsem na to nepřišla. Předem děkuji za odpověď.

  Bafalek

  Ahoj,
  určitě dá, je i jedno, čí ten obrázek je. Rozklikni si přes nastavení úpravu vizitky a otevři daný obrázek. Poslední příkaz v levém sloupečku je Zrušit vybrání. Právě to je příkaz, který obrázek dá pryč a vytvoří prázdné místo. Nezapomeň pak všechny změnit uložit!

  Všeobecně

  Zápatí hlásí, že nastala chyba

  Ahoj,
  proč zápatí hlasí: „Pardon, ale v této stránce nastala chyba.“?

  Ahoj,
  protože jsem něco malého rozbil a úplně ve všech stránkách padá kousek hlavičky webu. A když cokoliv takto spadne, píše se do patičky takováto omluva. :-)

  V tomto případě chyba naštěstí nemá žádný dopad na fungování stránky, takže to není zase tak urgentní problém. Běžně bývá podobných pádů nula, v některých dnech jeden, nebo dva. Dneska už víc jak sto tisíc.

  Kdybych to neopravil, tak za pár týdnů dojde místo na disku kvůli zaznamenávaným chybovým hláškám… a pak by začalo katastrofálně padat úplně všechno. 8-D

  Takže to asi půjdu opravit, no. :-)

  Kačky

  Odměna za první úpravu vizitky

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda stále platí to, že dostanu kačkovou odměnu za upravení vizitky. Moje kamarádka už v minulosti kačky dostala, ale já ne. A to jsem si přidala obrázek i změnila styl vizitky. Dělám něco špatně? Děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  opravili jsme příslušný bod v pravidlech, aby bylo jasné, že tuto odměnu může dostat jen štěně. Neudělala jsi nic špatně, ale štěně už nejsi, proto ti systém nic nedává. Omlouváme se za dřívější nejednoznačnost a posílám ti teď kačky jako odměnu za upozornění na tento nedodělek. ;-)

  Štěňata mají výrazně omezené možnosti, co tu smí dělat, ale během štěněcích dní lze vypozorovat, jaké mají úmysly. Pokud nějaké štěně chce zlobit třeba v Alíkovinách nebo v poradně, tak mu to krátce po registraci nejde, dozví se, že musí být alespoň voříšek a že na voříška mu chybí pět set kaček. V tu chvíli si uvědomí, že si může vyplnit svoji vizitku za dvě stě kaček… a co s takovým prostorem udělá poťouchlé štěně, to asi nemusím popisovat. :-D
  Důležité je, že si ho všimnou správci, kteří upravené vizitky příležitostně kontrolují, takže se už nejspíš nedostane k nepleše, kterou původně plánovalo.

  To je jeden z hlavních důvodů, proč existuje odměna za první úpravu.
  Další důvod samozřejmě je, že člověk, který o sobě něco napíše, tady snáze najde nové kamarády. Zrovna teď posledních pár dní vymýšlíme uvítací výbor. ;-)

  Kačky

  Ahoj, když má někdo hodnost super šampion a něco si za kačky koupí, tak se mu samozřejmě počet kaček sníží, ale hodnost také?

  Ahoj,
  ano, počet kaček se celkově sníží o hodnotu daného objednaného dárku. Na hodnost to však nebude mít žádný vliv - ta zůstane stejná. Kačky samozřejmě i po objednávce je možno dál sbírat a nic nebrání k případnému postupu k vyšší hodnosti. Hodnost se totiž počítá z celkového počtu nasbíraných kaček - za celou dobu registrace - takže na ni objednávky z Katalogu dárků či jiné srážky (například kačkové pokuty za zkopírovaný článek v Alíkovinách), nemají vliv.