Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Holení rozkroku Alík radí dětem

  Moje tělo - kluci

  Dobrý den poradno, omlovám se že opět otravuji, ale potřeboval bych poradit... Začal jsem uvažovat o tom, že bych se tam dole začal holit. Rodičům se to stydím říct, tak nevím jestli mám zajít do obchodu a koupit si žiletku, nebo jak.. Poraďte prosím. Přeji pěkný den a předběžně děkuji.

  kluk, 12 let, 24. června 2020

  Dobrý den,

  je v pořádku, že se ptáš, věřím, že není jednoduché s rodiči zavést řeč na toto téma.

  Je jenom na Tobě, jestli se začneš holit, nebo chloupky jen zkracovat, nebo se vyholíš úplně. U té třetí varianty je nutné počítat s tím, že hladké holení není úplně snadné a musí se docela často opakovat, aby bylo stále dosahováno zamyšleného výsledku. Holení není ani módní povinnost, ani zdravotní nezbytnost, je to jen a jen věc každého muže nebo ženy.

  Pokud se chceš holit, můžeš k tomu použít vícebřitou žiletku, nebo také strojek na zastřihávání či hladké holení (mnoho strojků má více možností). K bezproblémovému holení žiletkou je třeba získat zkušenost, říznout se je docela snadné. Nejlepší je podívat se na internet, zadat třeba "holení pánského přirození"" a nejprve všechno pořádně prostudovat. Jeden z odkazů je třeba právě tady: https://www.prochlapy.cz/clanky/dokonale-oholeni-panskeho-prirozeni-rozhoduje-i-teplota-vody-poradime-vam-vsechny-figle-jak-se-obejit-bez-nasledne-neprijemne-vyrazky/. Chce to hlavně klid, aby člověk nedělal prudké nebo rychlé pohyby, a určitou péči před holením i po něm.
  Použití strojku, pokud ho doma máte, může být jednodušší a možná i bezpečnější, chce to vyzkoušet, co by Ti vyhovovalo.

  Přejeme pěkné léto,

  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry pohlavních orgánů

  Ahoj poradno,
  Minulý dotaz jsem psal že mám malý penis.Teď se ale bojím, co na to řekne doktor. Bude mi měřit varlata a možná řekne, že mám malý penis. Jestli řekne, že mám malý penis nebo varlata, tak co se pak stane?
  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 17. srpna

  Ahoj kluku,

  Vzhledem k tomu, že rozměry penisu jsou u Tebe stále ještě normální, se zřejmě nestane nic. V případě, že by se jednalo o tzv. mikropenis (tj. penis abnormálně malých rozměrů), by připadala v úvahu hormonální léčba. Avšak v Tvém případě se o mikropenis nejedná.

  Kvůli rozměrům penisu by ses neměl trápit, zejména jsou-li normální, třebaže podprůměrné. Rozhodně neplatí, že penis velkých rozměrů by měl být považován za „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis menších rozměrů.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Ahoj poradno,
  Mám dotaz. Můj penis měří 3 cm v klidovém stavu a 6,4 při erekci. Je mi skoro 13let.
  Děkuji za odpověď

  Kluk, 15. srpna

  Ahoj kluku,

  Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k Tvému věku podprůměrné, avšak stále ještě se nejedná o abnormálně malý penis (tzv. mikropenis), který by byl projevem vývojové vady či poruchy.

  Průměrná délka penisu u chlapců Tvého věku je sice delší (podle různých výzkumů 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci), avšak „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“. Za abnormálně malý penis se u dospělých považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm, čemuž by u chlapců ve věku 13 let odpovídala délka přibližně 4,5 cm.
  Jestliže Tě rozměry penisu přesto znepokojují, je to na jednu stranu pochopitelné, protože délce penisu bývá – i když poněkud mylně – přikládán určitý význam. Mnohem podstatnější však je, zda penis „funguje tak, jak má“, což se týká zejména schopnosti dosažení a udržení erekce. Pokud jde o podprůměrné rozměry, ty mohou mít různé příčiny, přičemž k nejčastějším patří:

  1. vrozené dispozice – konkrétně vysoká pružnost závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn,
  2. částečné zanoření penisu v nadměrné vrstvě tělesného tuku,
  3. opožděný nástup puberty.

  Vrozené dispozice (včetně větší či menší pružnosti vazů) jsou dány „od přírody“ a nelze je nijak měnit. Pokud je penis zanořený ve vrstvě tuku, což je poměrně častý jev u chlapců či mužů s obezitou, lze tento problém řešit celkovým zhubnutím. Skutečným problémem může být opožděný nástup puberty, neboť v takovém případě by bylo třeba navštívit specializované lékařské pracoviště – endokrinologickou ordinaci. Opožděná puberta se u chlapců projevuje tím, že ani po dovršení věku 13 let nedošlo k růstu objemu varlat, tj. varlata mají stále stejný rozměr, jako v dětství před pubertou.

  Nejpravděpodobnější možnost spočívá v tom, že u Tebe dosud nedošlo k výraznějšímu růstu rozměrů penisu, protože rozměry, které uvádíš, by byly naprosto normální u chlapce ve věku do 10 – 11 let. V takovém případě lze vzhledem k Tvému věku očekávat, že k výraznějšímu růstu penisu dojde v nejbližších měsících a letech. Druhou možností by bylo zanoření penisu, ovšem pouze v případě, že trpíš silnou nadváhou či přímo obezitou, což však (vzhledem k jednomu z Tvých předchozích dotazů) zřejmě nebude Tvůj případ. Pokud jde o podezření na opožděný nástup puberty, to by mohlo potvrdit či vyvrátit pouze vyšetření na endokrinologii.

  Především je však důležité, aby ses kvůli rozměrům penisu zbytečně netrápil, jak je bohužel u dospívajících chlapců velmi časté (a to dokonce i u těch, kteří mají penis zcela průměrných rozměrů). Větší penis by z Tebe jistě neudělal „lepšího“ člověka. Důležité je, aby každá část Tvého těla byla zdravá, normálně fungovala a dobře plnila své úkoly.

  Moje tělo - kluci

  Intimní hygiena

  Ahoj poradno,
  Omlouvám se že zase otravuju,ale mám jeden dotaz. Nevím jak si při sprchování umýt penis. Mám si na něho dát mýdlo i na žalud nebo stačí jen vodou vše umýt?

  kluk, 12 let, 14. srpna

  Ahoj kluku,

  Penis se myje mýdlem (včetně žaludu, nebo alespoň té jeho části, kterou již lze obnažit), stejně jako ostatní části těla, ale po namydlení je třeba jeho povrch důkladně opláchnout, aby na těle nezůstávaly žádné zbytky mýdla.

  Moje tělo - kluci

  „Prodloužení“ penisu

  Ahoj,
  To jsem zase já. Mám takový dotaz. Co tak vím tak penis je vlastně sval a nerv a vše dohromady. Napadlo mě, že sval se dá natáhnout. Takže když penis budu mít nonostop natažený(v délce větší než normálně), tak by se po nějaké době měl natáhnout a zůstat velký tak jak byl natáhnutý, ne? Znamená to teda, že si penis mužu takto zvětšit? Popř. pokud by to šlo, tak jak to bude s erekcí zvětší se i přes to?

  kluk, skoro 14 let, 12. srpna

  Ahoj kluku,

  Obávám se, že Tvůj předpoklad je mylný. Kromě svalové tkáně totiž penis obsahuje také značné množství tkáně vazivové. A právě nižší nebo vyšší pružnost vazivových tkání penisu podstatným způsobem rozhoduje o délce tohoto orgánu. Muži a chlapci s pružnějšími vazivovými tkáněmi mají penis obvykle kratší, zatímco u jedinců s tužšími vazy je délka penisu (zejména v klidovém stavu) větší. Míra pružnosti vazů je dána vrozenými dispozicemi a nelze ji měnit. Při extrémním natažení se vazy neprodlužují, nýbrž poškozují.

  Pokusy o „prodloužení“ penisu jeho dlouhodobým natahováním tudíž rozhodně nedoporučuji, naopak před nimi co nejdůrazněji varuji. Namísto očekávaného prodloužení by s největší pravděpodobností došlo naopak k nevratnému poškození tohoto orgánu, které by – mimo jiné – vedlo ke snížení jeho délky. Další komplikace by mohly nastat v důsledku narušeného prokrvení penisu v důsledku jeho fixace v „napnuté“ poloze.

  Také si zkus položit otázku, proč vlastně chceš, aby penis byl delší. Z lékařského a vědeckého hlediska totiž neexistuje ani jediný důvod, proč by měl být delší penis považován za „lepší“ nebo „dokonalejší“. Ani ze sexuálního hlediska nepředstavuje penis větších rozměrů žádnou „výhodu“, naopak, pohlavní styk s partnerem, který má abnormálně dlouhý penis, může být pro partnerku nepříjemný až bolestivý.

  Bezpečný a spolehlivý způsob, jak by sis mohl penis „zvětšit“, neexistuje. Na druhou stranu je však velice sporné, zda by z Tebe delší penis udělal „lepšího“ člověka…

  Moje tělo - kluci

  Uvolňování předkožky

  Ahoj, mám problém. Nejde mně přetahovat předkožka. Chtěl bych jí přetáhnout, ale nejde to. Byl jsem i u urologa. Nepřetáhl mi jí a řekl, že mám malý penis. A teď pojedu do Plzně aby mně to tam vyšetřily. A moc se bojím. Není něco abych si ho přetáhl doma sám a nikam nemusel jezdit. Byl bych moc rád. Děkuji:-3

  kluk, 13 let, 1. srpna

  Ahoj kluku,

  U naprosté většiny chlapců se předkožka uvolňuje postupně. Pokusy o její násilné stržení a přetažení nedoporučuji, protože mohu vést k poranění. Pokud je předkožka zúžená, používá se k jejímu uvolnění kortikoidní mast (např. Triamcinolon), která se však vydává pouze na lékařský předpis. Pokud tedy navštívíš lékaře, popros jej o předepsání kortikoidní masti.

  Veškeré potřebné informace o přetahování předkožky najdeš v on-line publikaci „Moje knížka o předkožce“, která je dostupná zde.

  Moje tělo - kluci

  Tělesná výška, růst

  Ahoj, mám dotaz je mi 14 a za pár měsíců 15. Měřím 166 cm a vážím 58 kg myslíš si že ještě vyrostu? Výška mého otce je 180 cm a výška matky 160 cm děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 28. července

  Ahoj kluku,

  Normální hodnoty tělesné výšky u chlapců ve věku 14 a půl roku se pohybují v rozmezí 156 až 186 cm, střední hodnota činí 172 cm. Se svojí výškou 166 cm se nacházíš na 25. percentilu. To znamená, že 25% ostatních chlapců Tvého věku je nižších než Ty. Nejedná se o poruchu růstu, protože zde je hranicí 3. percentil (což znamená, že nejvýše 3% ostatních chlapců daného věku mají nižší tělesnou výšku, než posuzovaný jedinec).

  Na základě dosažené tělesné výšky rodičů lze odhadovat, že Tvoje cílová výška se bude pohybovat okolo 176,5 ± 10 cm, tj. v rozmezí 166,5 až 186,5 cm. Vzhledem k tomu, že již nyní dosahuješ normální (i když mírně podprůměrné) tělesné výšky, lze očekávat, že ještě porosteš. U naprosté většiny chlapců je růst do výšky ukončen ve věku okolo 18 let.

  Moje tělo - kluci

  Konglutinace

  Ahoj poradno,
  Chtěl bych se zeptat co mám dělat když mám konglutinaci?
  Kdybych měl jít na operaci jak to probíhá?
  Děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 29. července

  Ahoj kluku,

  Naprostá většina chlapců se rodí s konglutinací (tj. „slepením“ mezi povrchem žaludu a vnitřním listem předkožky). Proces uvolňování konglutinace není nijak časově limitován, u některých chlapců k němu dochází již v dětství, u jiných až během puberty či v jejím závěru.

  Konglutinace nevyžaduje žádnou léčbu, protože k oddělování obou „slepených“ povrchů dochází spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Rozhodně pak nelze doporučit násilné strhávání předkožky ze žaludu.
  V minulosti se při konglutinaci prováděl zákrok zvaný disoluce, při němž byly oba povrch násilně odděleny pomocí kovového nástroje, avšak v dnešní době již většina renomovaných dětských urologů tento zákrok nedoporučuje, protože při něm dochází k poškození „slepených“ tkání.

  I kdybys nedělal nic, k uvolnění konglutinace by dříve či později došlo zcela spontánně. Pokud bys chtěl celý proces nějak podpořit, můžeš si předkožku opatrně shrnovat, ale vždy jen tak, abys necítil bolest.

  Moje tělo - kluci

  Vykonávání masturbace, navazování vztahů

  Ahoj poradno, viděl jsem na internetu že při časté masturbaci třeba 4-5 týdně nebo třeba jednou tak výronem sperma se vylučují i hormony na růst. Je to pravda ? A velmi často se bojím že v životě si nenajdu žádnou holku, že na mě není nic přitažlivého. Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 25. července

  Ahoj kluku,

  Přímá souvislost mezi úrovní hladiny růstového hormonu a četností vykonávání masturbace není spolehlivě prokázána. Je tudíž vysoce pravděpodobné, že častější masturbace Tvůj růst ani neurychlí, ani nezpomalí.
  Nicméně pravidelné vykonávání masturbace (rozumí se alespoň 5x týdně nebo častěji) je prokazatelně prospěšné v jiných ohledech, zejména působí jako prevence výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy neboli prostaty. Je prokázáno, že u dospívajících chlapců a mladých mužů, kteří vykonávali masturbaci alespoň 5x týdně, je v pozdějším věku dvaapůlkrát nižší riziko výskytu rakoviny prostaty, než u těch, kteří v dospívání a v mládí masturbovali méně často.

  Tvé obavy z navazování budoucích partnerských vztahů nechci zlehčovat, ale domnívám se, že jejich hlavní příčinou je přehnaně kritický pohled na sebe samotného. Uvádíš, že na Tobě není nic přitažlivého. Jak ale můžeš vědět, co pro Tvoji budoucí partnerku bude nebo nebude přitažlivé? Možná, že na sobě hledáš jen samé nedostatky a nevšímáš si svých předností.
  Jistě máš celou řadu kladných vlastností a jiných předností. Naprostá většina dívek dovede na chlapci ocenit především upřímnost (nedělá ze sebe něco, čím není), ohleduplnost (nemyslí jen na sebe a dovede své chování přizpůsobit potřebám dívky), čestnost, dodržování daného slova a podobně.

  Pokud jde o záležitosti týkající se vzhledu, ty pro naprostou většinu dívek (a tím méně pak dospělých žen) nemají zásadní význam, pokud se nejedná přímo o nějakou tělesnou vadu (i když ani ta nemusí být zásadní překážkou navázání kvalitního dlouhodobého vztahu, jak ukazují četné příklady). Naprostá většina dívek si vybírá partnera na základě jeho osobních vlastností, nikoli na základě vzhledu.

  Pouze některým dívkám jde při výběru chlapce o to, aby vypadal hezky, jenže takové dívky používají chlapce jen jako jakýsi „módní doplněk“, kterým se mohou chlubit, když jdou společně po ulici. Vysoký, urostlý chlapec s atletickou postavou je pro ně zkrátka jakousi „ozdobou“, podobně jako například značková kabelka nebo zlatý řetízek, jenže problém spočívá v tom, že pokud si dívka volí chlapce podle vzhledu, její vztahy zpravidla nemají dlouhé trvání a brzy se rozpadají, protože jsou založeny právě jen na tělesném vzhledu, což rozhodně není dostatečný základ pro budování opravdu kvalitního partnerského vztahu. Takové dívky vlastně vedou velmi chudý citový život, protože na druhého člověka nedovedou pohlížet jinak, než jako na věc a podle toho s ním i jednají. Předpokládám, že o takovou dívku bys ani neměl zájem, a tudíž Tě nemusí mrzet, pokud nepatříš k tomu typu chlapců, kteří se u tohoto druhu dívek těší zájmu.

  Moje tělo - kluci

  Mytí mýdlem, sklon penisu při erekci

  Ahoj Alíku, je to pro mě nepříjemné téma, ale není nebezpečný si dávat prsty s mýdlem zezadu? Vím že na žalud to nevadí, ale nevím jestli se to nemá.
  2. Když mám erekci tak se mi penis zvedne jen sotva vodorovně jako rovně a víc ne. Je to špatně?

  kluk, 12 a půl let, 20. července

  Ahoj kluku,

  1) Mýdlo je určeno pro mytí všech částí těla s výjimkou vlasů, očí a ústní dutiny. Pohlavní orgány (včetně žaludu) se myjí mýdlem, stejně tak je třeba používat mýdlo i pro mytí v okolí řitního otvoru. Důležité je pouze to, aby ses po namydlení důkladně opláchl. Důkladně znamená tak, aby na povrchu těla nezůstávaly viditelné zbytky mýdla, přesněji řečeno mýdlové pěny. Pokud by totiž pokožka (na jakékoliv části těla) zůstala namydlená, zbytky mýdla by ji vysušovaly.

  2) Při erekci může penis svírat s tělem různě velký úhel. U některých mužů a chlapců (přibližně u poloviny) směřuje penis při erekci vzhůru, u jiných rovně dopředu (to je druhá nejčastější varianta) a u některých dokonce i mírně dolů.
  Úhel sklonu penisu při erekci závisí především na délce a pružnosti závěsných vazů, na nichž je tento orgán v těle upevněn. Jestliže penis směřuje dopředu, nikoliv vzhůru, nejedná se o žádnou vadu či poruchu, nýbrž o jednu z možných variant toho, co je normální.

  Moje tělo - kluci

  Zbarvení žaludu

  Zdravím
  Chci se zeptat jestli je v pořádku že mám lehce fialový žalud.Nijak mě to neomezuje ani nebolí,jenom je hodně citlivý.Je to v pořádku nebo bych to měl řešit?

  kluk, 14 let, 18. července

  Ahoj kluku,

  Povrch žaludu může být zbarven dorůžova, dofialova, u některých chlapců je dokonce až mírně promodralý. Důvodem je, že tkáň na povrchu žaludu neobsahuje žádné kožní barvivo, a tudíž jeho zbarvení mnohem více než u jiných částí těla závisí mimo jiné i na míře prokrvení žaludu a podobně. Přitom okraje ústí močové trubice (tj. okraje otvoru, jímž z těla vychází moč) bývají zbarveny výrazněji, než další části žaludu. Důvodem je, že tkáň v okolí tohoto otvoru je zásobena krví přímo z tzv. frenulární tepny, která prochází uzdičkou na spodní straně žaludu, a tudíž je prokrvena důkladněji, než ostatní části žaludu. V každém případě se kvůli „lehce fialovému“ zbarvení žaludu nemusíš znepokojovat.

  Pokud jde o nadměrnou citlivost, ta může být buď dočasná a brzy se sníží i bez jakéhokoliv zásahu, nebo se může jednat o dlouhodobější záležitost. Pokud Ti přecitlivělost žaludu vadí (může to být problém například při jeho otírání o spodní prádlo či jiný textil), můžeš si jej oplachovat v čaji. K tomu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechá louhovat alespoň 5 – 8 minut. Poté se musí nechat zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Oplachování lze provést buď ponořením obnaženého žaludu do kelímku s čajem, nebo přiložením obkladu ze savé látky namočené do čaje. Provádí se jednou denně, výsledek by se měl dostavit přibližně po týdnu. Pro jistotu připomínám, že čaj se musí nechat vystydnout! A také je třeba počítat s tím, že čaj barví, a tudíž se mohou objevit skvrny od čajového barviva na spodním prádle, na pyžamu a podobně.

  Moje tělo - kluci

  Ejakulace, orgasmus

  Ahoj Alíku, chci se zeptat na to kdy přijde první ejakulace. Zatím nejakuluju A jak vypadá dosažení orgasmu při masturbaci .
  Předem díky za odpověď:-)

  kluk, 13 let, 12. července

  Ahoj kluku,

  První ejakulace (tj. první výron semene) se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, i když za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Prozatím se tedy nemusíš znepokojovat tím, že se u Tebe ejakulace dosud nedostavila. Důvod ke znepokojení by nastal až v případě, že by se nedostavovala ani po dovršení věku 15 let.

  Pokud jde o orgasmus (neboli pohlavní vyvrcholení), jeho průběh je při masturbaci v podstatě stejný, jako při jiných sexuálních aktivitách. Pohlavní vyvrcholení lze vyvolat drážděním (stimulací) pohlavních orgánů. Dostavuje se jako výsledek působení několika složitých reflexů. U dospívajícího chlapce může trvat různě dlouhou dobu, než se všechny potřebné reflexy plně vyvinou, i když na druhou stranu je pravdou, že některé děti dosahují vyvrcholení již před pubertou. Vývoj je v tomto ohledu značně individuální.

  Během orgasmu dochází v první řadě k silnému stahování svalstva v oblasti malé pánve, kde jsou uloženy pohlavní orgány. Kromě toho se stahují i svaly velké pánve a většinou i dolních končetin. Toto stahování však není nijak nepříjemné, spíše naopak. Po určité době tohoto stahování (může se jednat o několik minut) se dostavuje velmi intenzivní příjemný pocit, tedy orgasmus v užším slova smyslu (ten obvykle trvá jen několik vteřin). U mužů a dospívajících chlapců, kteří už mají vyvinutý ejakulační reflex, je dosažení orgasmu zpravidla provázeno ejakulací, i když tomu tak nemusí být úplně pokaždé.

  Moje tělo - kluci

  Kožní onemocnění a masturbace

  Ahoj,
  chtěl se zeptat, když mám na žaludu penisu ekzém, mohu masturbovat?

  kluk, 13 let, 11. července

  Ahoh kluku,

  Kožní onemocnění samo o sobě nemusí být překážkou pro vykonávání masturbace. Vždy záleží na tom, aby masturbace nebyla bolestivá. Nicméně předpokládám, že kdyby bylo vykonávání masturbace bolestivé, tak bys ji nevykonával.
  Jedná-li se skutečně o ekzém, který se léčí kortikoidními mastmi, je důležité, aby sis po vykonání masturbace a po omytí genitálu opět nanesl vrstvu masti na postižená místa.

  Moje tělo - kluci

  Preventivní prohlídka

  Ahoj rád bych se zeptal co se děje na 15leté prohlídce. Předem děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 8. července

  Ahoj kluku,

  Obsahem všeobecných preventivních prohlídek ve věku 15 let podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je aktualizace údajů pacienta, kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření hmotnosti a výšky, posouzení naměřených údajů podle růstového grafu, kompletní vyšetření, vyšetření zraku a sluchu, vyšetření ústní dutiny, kontrola pohlavních znaků, měření krevního tlaku a pulsu, laboratorní vyšetření moči, celkové zhodnocení zdravotního stavu a vývoje a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.
  V podstatě tedy můžeš očekávat přibližně totéž, jako na předchozí preventivní prohlídce ve věku 13 let.

  Moje tělo - kluci

  Tělesná výška a hmotnost

  Ahoj. Měřím 173 cm a vážím 58 kg. Je moje váha v pořádku? Přijdu si moc hubený, nelíbí se mi moje postava. Když jsem byl malý (ve školce...), byl jsem spíše trochu tlustší, než ostatní a teď jsem zase moc hubený. Myslíte, že se to může srovnat, že je to třeba pubertou?
  Děkuju za odpověď. :-)

  kluk, 14 let, 1. července

  Ahoj kluku,

  Tvoje tělesná výška je mírně nadprůměrná, ale stále ještě normální. Mezi ostatními čtrnáctiletými chlapci se nacházíš na 75. percentilu, což znamená, že 75% ostatních chlapců Tvého věku je nižších než Ty, zatímco 25% je vyšších. Střední hodnota tělesné výšky u chlapců ve věku 14 let činí 168 cm.

  Tělesná hmotnost je u Tebe rovněž mírně nadprůměrná. Nacházíš se zhruba na 70. percentilu, což znamená, že 70% chlapců Tvého věku má nižší hmotnost než Ty, zatímco 30% má hmotnost vyšší. Střední hodnota tělesné hmotnosti čtrnáctiletých chlapců činí 52,3 kg.

  Důležitější než samotná výška a hmotnost je jejich vzájemný poměr. Ten se vyjadřuje pomocí tzv. indexu tělesné hmotnosti. V Tvém případě hodnota indexu tělesné hmotnosti činí 19,38 kg/m2. Za normální se u chlapců ve věku 14 let považují hodnoty 15,75 až 25,4. Naprosto optimální je hodnota 19,2 (to je dokonce ještě o 0,18 méně, než u Tebe).

  Jestliže si připadáš „moc hubený“, je to jistě Tvůj pocit, na který máš právo a který Ti rozhodně nechci brát, ale rozhodně se nemusíš obávat, že by Tvé zdraví bylo ohroženo nízkou tělesnou hmotností, neboť z hlediska lékařské vědy netrpíš podváhou. Problém tedy spočívá spíše v tom, že se svojí postavou nejsi spokojený, což se dá řešit dvěma způsoby.

  1) Samozřejmě se můžeš pokusit trochu „spravit“, čehož se u zdravého jedince dá dosáhnout úpravou stravovacích návyků. Neměl by ses však přejídat, protože nadměrný příjem potravin u osob se štíhlou postavou obvykle nevede ke zvýšení hmotnosti, nýbrž k zažívacím obtížím, v jejichž důsledku značná část potravy doslova „proletí“ zažívacím traktem (ať už jedním nebo druhým „směrem“) bez valného užitku. Jinak řečeno, přejídání by u Tebe mohlo vyvolat spíše průjem a zvracení než očekávaný přírůstek hmotnosti. Mnohem spolehlivějším způsobem je konzumace takových potravin, které jsou i v malém množství energeticky vysoce hodnotné. Jedná se například o plnotučné mléčné výrobky (plnotučné mléko, plnotučný jogurt, tvaroh – ovšem pouze pokud nemáš obtíže s trávením laktózy), dále sušené ovoce (to je v podstatě taková „energetická konzerva“) či ořechy všeho druhu.

  2) Nebo se můžeš pokusit svůj pohled na vlastní tělo a postavu přehodnotit. Možná, že se na sebe díváš moc kriticky a hledáš na sobě spíše nedostatky než přednosti. Až na to budeš mít dost soukromí a nebude hrozit riziko, že Tě někdo nešetrným způsobe vyruší, zkus si svoji postavu prohlédnout v zrcadle, pokud možno jen v plavkách nebo v trenýrkách. Když se na sebe budeš dívat pozitivně, možná zjistíš, že vlastně nejsi „hubený“, ale „štíhlý“, což může být významný rozdíl.
  Také je možné, že bys byl se svojí postavou více spokojený, kdyby se na Tvém štíhlém trupu a končetinách výrazněji rýsovalo svalstvo. Toho lze dosáhnout pravidelným cvičením tzv. posilovacích cviků, k nimž patří především kliky (na posilování paží), dřepy (na posilování dolních končetin) a sedy-lehy (na posilování trupu). Nejvyšší přiměřenou denní zátěž pro dospívajícího jedince Tvého věku představuje 5 sestav cviků po dvaceti provedeních, tj. celkem 100 cviků za den. Jedna taková sestava může mít například 10 kliků, 5 dřepů a 5 sedů-lehů, ale samozřejmě si můžeš vytvořit i nějakou vlastní sestavu, podle toho, kterou část těla chceš více posílit. Nezapomeň na to, že před cvičením cviků posilovacích bys měl udělat několik cviků protahovacích (ty se do celkové denní dávky 100 cviků nepočítají), v opačném případě by svalstvo bylo vystaveno náhlé zátěži, na níž by nebylo připraveno.

  Máš pravdu, že změny (či přímo disproporce) ve vývoji postavy jsou dány mimo jiné i „pubertou“, konkrétně hormonálními změnami, které probíhají v období dospívání. Typický vývoj postavy, pokud není narušen obezitou či naopak podvýživou, probíhá zhruba následovně:

  1. Období první plnosti – v raném dětství, kdy je dítě „baculaté“.
  2. Období první vytaženosti – většinou v době prvních let školní docházky, tj. okolo 6 – 10 let, kdy se dítě „vytáhne“, tj. je vyšší a štíhlejší a jeho končetiny jsou ve srovnání s trupem delší.
  3. Období druhé plnosti – jeden až dva roky před nástupem puberty – tělo si dělá „tukové zásoby“, protože dospívání je energeticky náročný proces, na který se musí tělo připravit.
  4. Období druhé vytaženosti – je to v podstatě období dospívání, kdy výrazně rostou paže a nohy, zatímco trup již téměř neroste.

  Tudíž je naprosto normální, že ve školce jsi byl „trochu tlustší“, zatímco nyní jsi naopak štíhlý a „vytažený“. Kvůli srovnání s některými kamarády či spolužáky se nemusíš znepokojovat, protože vývoj jejich postavy může být zkreslený větší či menší nadváhou. Možná, že máš kolem sebe větší množství chlapců, kteří trpí obezitou, ale to není Tvůj problém. „Normální“ postavu máš Ty, ne oni.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace, erekce, používání společných WC

  Ahoj Alíku, chci se zeptat proč nebo co by se stalo když bych nemasturboval, protože po nějaké době si myslím že bych to nevydržel a jestli nevadí, že když mám erekci, tak se mi shrne předkožka, protože pak se bojím že se udělám, protože mi to dráždí žalud. 2. Jak můžu na záchodě vyndat penis tak, aby jako ostatním nebyl vidět?

  kluk, 12 let, 28. června

  Ahoj kluku,

  Předpokládám, že první otázka je pouze teoretická, protože stejně tak dobře by ses mohl ptát, co by se stalo, kdybys přestal uspokojovat některou jinou ze svých základních biologicky daných potřeb, nežli potřebu sexuálního uspokojení. Nějaké zásadní omezování masturbace rozhodně nedoporučuji, neboť jediné rozumné omezení této činnosti spočívá v tom, že se vykonává v soukromí (ostatně stejně jako i některé jiné činnosti spojené s uspokojováním tělesných potřeb, které zde jistě nemusím přímo jmenovat). Jinak masturbace představuje naprosto normální, přirozený a zdraví prospěšný způsob, jímž může (nejen) dospívající jedinec svoji biologickou potřebu uspokojit.

  Pokud bychom teoreticky připustili možnost, že bys delší dobu masturbaci nevykonával, s vysokou pravděpodobností by se to negativně odrazilo přinejmenším na Tvém duševním zdraví (lze očekávat například zvyšování a hromadění psychického napětí neboli tenze, což rozhodně neprospívá ani duševnímu zdraví jedince, ani harmonickému rozvoji jeho sociálních vztahů – když je člověk mrzutý, naštvaný, neuspokojený a hromadí se v něm psychické napětí, může se k ostatním lidem chovat hodně nepříjemně, což jistě nepřispívá k jeho oblibě).
  Dopady na tělesné zdraví by alespoň zpočátku byly spíše nepřímé. Klasická poučka z biologie praví, že orgán, který se dlouhodobě nepoužívá, může postupně „zakrnět“. V případě pohlavních orgánů to sice nelze brát doslova, protože jejich činnost je do určité míry nezávislá na lidské vůli (například k tvorbě spermatu neboli ejakulátu dochází i u jedince, který po určitou dobu nemá možnost vykonávat činnosti, při nichž by došlo k ejakulaci, přičemž v nejhorším případě se tělo zbaví „přebytečného“ ejakulátu jeho samovolným výronem), nicméně delší „nečinnost“ jim neprospívá. Nelze předem odhadnout, k čemu by mohlo nebo nemohlo vést například nedostatečné prokrvení tkání pohlavních orgánů (přičemž zajištění důkladnějšího prokrvení a tím i okysličení tkání pohlavních orgánů patří k nesporným a vědecky prokázaným přínosům masturbace, a mimo jiné i proto působí pravidelné vykonávání masturbace jako prevence vzniku a výskytu některých závažných onemocnění včetně nádorových), nicméně přesto bych s nějakým zásadním omezováním vykonávání masturbace nedoporučoval příliš experimentovat. Stručně řečeno: Když si nejsi jistý, co to s Tvým tělem a s Tvojí myslí udělá, raději to ani nezkoušej.

  Zatímco u některých chlapců zůstává předkožka i při erekci ve své výchozí pozici na žaludu, u jiných dochází k jejímu přetažení přes žalud, což závisí především na pružnosti vazivových tkání (včetně podkožního vaziva) pohlavních orgánů. Jestliže během nástupu erekce dochází ke spontánnímu stažení předkožky a obnažení žaludu, je to stejně normální, jako kdyby předkožka naopak zůstávala natažená na žaludu, dokud si ji sám nepřetáhneš a nebrání-li tomu nějaká mechanická překážka (například v podobě srůstu či „slepení“).
  Kvůli nějakému dráždění žaludu, které by mohlo vyvolat orgasmus „v nesprávnou dobu na nesprávném místě“, se nemusíš znepokojovat, protože k dosažení pohlavního uspokojení zpravidla nedochází v důsledku stimulace (dráždění) žaludu, nýbrž jiných částí penisu, konkrétně prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, v jehož tkáni se nachází několikanásobně vyšší množství nervových zakončení, než v tkáni žaludu. Navíc žalud neobsahuje vysoce specializovaná nervová zakončení (tzv. Meissnerova tělíska), jaká se nacházejí například právě v tkáni prstence předkožky, nýbrž pouze jednodušší mechanoreceptory. Mechanické otírání žaludu (například o oblečení či spodní prádlo) může být proto spíše nepříjemné, zvláště pak při erekci, než aby přímo vedlo k nějakému uspokojení.
  Nadměrnou citlivost až přecitlivělost povrchu žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji, avšak z pochopitelných důvodů je vždy třeba počkat, až čaj zcela vychladne. Také sáček s čajem je třeba nechat louhovat delší dobu, než je běžné při přípravě čaje určeného k pití. Oplachování se provádí jednou denně po dobu několika týdnů.

  Problémy s používáním společných WC mohou mít různé příčiny. Někteří chlapci, ale i dospělí muži, si při používání pisoárů neboli „mušlí“ připadají příliš odhalení, a proto i příliš zranitelní, což je ještě umocněno skutečností, že stojí čelem ke zdi, tedy zády k potenciálnímu útočníkovi, a navíc mají obě ruce „zaměstnané“ držením penisu, takže je v případě náhlé potřeby nemohou použít ke své obraně. Již tato „strategicky nevýhodná pozice“ vyvolává u mnohých jedinců skrytý pocit ohrožení, který se může projevit tím, že se při používání společných WC cítí nepříjemně. A protože si nedovedou vysvětlit skutečné příčiny těchto nepříjemných pocitů, vytvářejí si jakýsi „zástupný problém“ z toho, že jejich penis „je vidět“.
  Především tedy záleží na tom, zda Tvé případné potíže s používáním společných WC skutečně souvisí s obnažením penisu „před zraky ostatních“, nebo zda se cítíš nepříjemně proto, že si na WC připadáš bezbranný a snadno napadnutelný (ve druhém případě by řešení bylo obtížnější, nikoli však nemožné). Jestliže problém spočívá pouze v tom, že nechceš, ani někdo, kdo používá „sousední“ pisoár, nemohl ani na krátký okamžik spatřit to, co by podle Tvého názoru spatřit neměl, můžeš se samozřejmě pokusit uchopit penis již při jeho „vyndavání“ (spisovněji řečeno obnažování) tak, abys zároveň zakryl co největší část tohoto orgánu. Prsty jedné ruky použiješ k přidržení penisu, zatímco dlaň a prsty druhé ruky Ti poslouží jako „clona“ nastavená z té strany, odkud Ti hrozí největší „nebezpečí“ spatření (podobně jako když ruka slouží k zaclonění plamene při zapalování svíčky ve větru). Hřbet ruky je obrácen směrem k osobě, která stojí vedle Tebe. Problém by mohl nastat tehdy, pokud bys právě používal pisoár uprostřed řady, protože máš vždy pouze jednu volnou ruku na zaclonění penisu, zatímco druhou musíš použít k jeho přidržování, aby sis nakonec obě ruce nepomočil.
  Především bys však neměl podléhat pocitu, že když používáš pisoár, tak se zraky všech přítomných upírají právě na Tvůj penis. Naopak, naprostá většina uživatelů „mušlí“ se při jejich používání nerozhlíží napravo ani nalevo, protože podstatnou část svojí zrakové pozornosti věnuje správnému nasměrování vlastního proudu moči. Problém by nastal v případě, že by se například některý z Tvých spolužáků na společných WC úmyslně zdržoval delší dobu, než je nutné, aby tam mohl „zbytečně okounět“. Odradit by jej mohl přímý a pevný pohled do očí, jímž bys mu dal najevo, že o jeho chování víš, a že Ti není příjemné. Dotyčný se nejspíš zastydí a začne se dívat jinam.