Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Tvrdnutí bradavek Alík radí dětem

  Moje tělo - holky

  Ahoj, mám dotaz ohledně mých prsou, nebo spíše bradavek.. Všimla jsem si, že se mi velmi rychle mění tvrdost a velikost bradavek. Už delší dobu vím, že se mi přes den mění, ale až dnes jsem si všimla, jak moc rychle. Šla jsem si vzít podprsenku a stála jsem u zrcadla, jednu (pravou) bradavku jsem měla větší a měkkou a levá zase normální velikost a normálně tvrdou.. Během chvilky se mi to zase různě proměnilo. Je to v pořádku?

  holka, 13 let, 30. června 2020

  Ahoj,
  troufám si říci, že je to zcela normální. Bradavky reagují na zimu, respektive na snížení teploty, průvan, ale i vzrušení, doteky a spoustu dalších podnětů. Ztvrdnutí může skutečně přicházet během malé chvilky (ani si podnět, který je způsobil, nemusíš uvědomovat) a můžete se klidně týkat pouze jedné strany. Nemusíš se tím znepokojovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Vedlejší účinky antidepresiv

  Dobrý den, mám dotaz ohledně masturbace. Tuto činnost vykonávám od svých 14ti let, myslím, že jsem se to "naučila" docela dobře. Vždycky si dráždím klitoris a během pár minut dosáhnu orgasmu. Jenže teď s tím mám problém a myslím, že to může být způsobeno antidepresivy, které jsem začala brát. První dva měsíce od začátku braní antidepresiv to nešlo vůbec. Byla jsem z toho docela zoufalá, ale hrozně jsem se styděla to někomu říct, jelikož je to pro mě dost osobní a citlivé téma. Teď už od začátku braní antidepresiv uběhly cca 3 měsíce a minulý týden se mi konečně povedlo dosáhnout orgasmu. Povedlo se mi to dokonce i včera a předevčírem, ale vždycky to trvá hrozně dlouho, než se udělám. Často mě pak už hrozně začne bolet ruka a já prostě musím přestat, což mě štve. Myslíte si, že je to těmi antidepresivy? A jestli ano, tak co s tím můžu udělat? Popravdě nevím, jak dlouho je ještě budu brát, ale myslím, že cca rok určitě. Dokážete mi nějak poradit?

  holka, 15 let, 21. července

  Ahoj holko,

  Tvůj odhad je naprosto správný, protože mezi vedlejší účinky užívání antidepresiv patří mimo jiné i oddálení nástupu orgasmu. Důvodem je, že antidepresiva obsahují látky zvané „selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu“, které svým účinkem - zjednodušeně řečeno - poněkud „prodlužují“ reakci nervové soustavy na stimulaci neboli dráždění určitých částí těla.

  Řešením tohoto problému může být delší a intenzivnější stimulace, tedy delší vykonávání masturbace. Pokud máš problém s bolestí ruky, můžeš zkusit střídat obě ruce, aby stimulace pohlavních orgánů nebyla přerušena, když pravá (nebo levá) ruka „odpočívá“. Pokud jsi pravačka, nebude stimulace levou rukou tak intenzivní, ale přesto bude alespoň nějaká.

  Určitou roli hraje i časový faktor. Jak sis všimla, po dobu prvních 3 měsíců byly obtíže takové, že nebylo možné dosáhnout orgasmu. Nyní se situace přece jen o něco zlepšila. Důvodem je, že nervová soustava si postupem času „zvykne“ na to, že „pracuje“ v poněkud jiných podmínkách. Jinak řečeno, lidské tělo se postupně naučí překonat vedlejší účinek inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu, které jsou v lécích obsaženy.

  Z tohoto důvodu je pravděpodobné, že doba potřebná k dosažení orgasmu při masturbaci se bude postupem času zkracovat, i když nakonec nebude tak krátká, jako před zahájením užívání léků. Především je tedy důležité, abys byla trpělivá.

  Moje tělo - holky

  Můžu cvičit?

  Ahoj,

  chtěla jsem mít dotaz, strašně dlouho cjci cvičit. Myslím tím na postavu a celkově hýbat se a něco dělat, ale nevím, jestli je to vhodný mojí váhu, protože mám 49 kg a bojím se, že zhubnu nebo budu mít ještě větší podvýživu, a celkově chci vědět, jestli je to ideální, samodrejmě, že bych jedla cukry a jedla bych výživná jídla, nechci si nějak poškodit zdraví, ale můj dotaz směřuje k tomu, jestli si můžu dovolit cvičit.

  holka, 12 let, 21. července

  Ahoj,
  štíhlí lidé se velmi často obávají, že nemohou cvičit, aby ještě víc nezhubli, ale to je velký omyl. Pokud netrpí člověk nějakými zdravotními komplikacemi, které by mu určitý druh pohybu znemožňovaly, je sport prospěšný každému a určitě je žádoucí, abys začala cvičit. Vhodným druhem pohybu si naopak vybuduješ svaly a zpevníš tělo. Budeš mít lepší držení, tudíž tě například nebudou bolet záda. Pohyb je lidskému tělu prospěšný v každém ohledu a rozhodně se ho nemusíš vzdávat. Vyzkoušej si sama, které cvičení nebo sport tě budou bavit a sama za nějakou dobu zjistíš, jak blahodárný vliv na tebe má. Určitě se nesoustřeďuj jen na kardio, ale zapoj do svého programu i posilovací cvičení, které ti pomůže právě s budováním svalů - a ty jsou zase vynikajícím prostředkem proti podváze.
  Přeji ti hodně štěstí a vytrvalosti.
  Bára

  Moje tělo - holky

  Tělesný pach, spodní prádlo

  Ahoj, mám takový dotaz, smrdí nějak pot tam dole? Nějak jinak než pot z podpaždí .A z čeho mi může spodní prádlo zavánět močí, když se utírám pořádně?

  Ahoj holko,

  V období dospívání se začíná tvořit tělesný pach v podpaží a v okolí pohlavních orgánů. Je naprosto normální, že okolí pohlavních orgánů má svůj charakteristický tělesný pach, který se liší například od pachu v podpaží.

  K vylučování nepatrného množství moči (jedna, nanejvýš pár kapek) může docházet ještě několik minut či několik desítek minut po vymočení. Tato moč se vsakuje do spodního prádla, aniž bychom si to museli uvědomovat. Ostatně jedním z důvodů, proč lidé nosí spodní prádlo, je i ochrana svrchního oblečení před znečištěním.
  Příčinou uvolnění menšího množství moči může být například stažení a následné uvolnění určitých svalů v oblasti malé pánve, k němuž dochází například při smíchu, kašli a podobně.

  Nejméně jednou denně je třeba si pohlavní orgány důkladně umýt. Nelze však očekávat, že v průběhu dne budou „sterilně“ čisté. Z hygienického hlediska je však dostačující, když se pohlavní orgány umyjí jednou až dvakrát denně. Samozřejmostí by měla být rovněž každodenní výměna spodního prádla za čisté.

  Moje tělo - holky

  Bílé skvrny na zubech

  Zdravím, potřebuji radu. Na některých zubech mám bílé skvrny. Zuby si čistím a všechno.Dost mě to trápí, protože je to zrovna na těch zubech který jsou nejvíce vidět (ty přední). Dá se to nějak vyléčit? Zmizí to někdy? Co dělat proto aby to zmizelo?Když jdu k zubaři, tak se k tomu nikdy nijak nevyjádří.
  Přeji hezký den, a předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 17. července

  Ahoj,
  bohužel nikdo z odpovídajících v poradně není stomatolog a i kdyby byl, bylo by těžké odpovídat na dálku a online. Sama vím, že bílé skvrny na zubech mohou mít celou řadu příčin - od užívání antibiotik ve velmi raném věku, až po demineralizaci skloviny. Je potřeba, aby je prohlédl odborník a posoudil situaci. Stejně tak by ti měl říci, jaké jsou možnosti nápravy, protože bohužel například skvrny způsobené užíváním antibiotik už nikdy nezmizí a je potřeba zásahu odborníka. Není mi příliš jasné, proč se k tvému problému tvůj zubař nevyjádřil, ale určitě se ho na to zeptej. Pokud tě jeho odpověď a přístup neuspokojí, neboj se klidně objednat se na konzultaci i jinam a získat názor dalšího odborníka.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Sprchování na táboře, když se nemůžu holit

  Ahoj poradno, mám takový problém který nevím jak vyřešit..Jde o to že za pár dní jedu na tábor a mě tento rok začaly růst chlupy převážně v intimních oblastech. Nevím jestli je to na můj věk normální když mi bude 12.. chlupy mám dlouhé tmavé a hrubé a na tábor kde jedu mají holčičí sprchy spojené vedle sebe takže mě ostatní uvidí a mě to přijde strašně trapné :(. Napadlo mě se sprchovat v jiný čas kdy ve sprše nebude tolik ostatních holek ale to většinou vedoucí nedovolují. Také si chlupy nemůžu holit ani nějak zastřihávat protože by to moji rodiče poznali a oni mi zastřihávat a holit si chlupy zakázali.. chtěla jsem si s nimi o té situací promluvit ale nemůžu jelikož s rodiči nemám vůbec dobrý vztah. Nevím co dělat.
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 11-12 let, 11. července

  Ahoj z Modré linky,

  Je moc fajn, že je před Tebou tábor, na který se můžeš těšit. Byla by škoda, kdyby Ti ho pokazila obava ze společného sprchování. Pojďme se na to spolu podívat.
  Píšeš, že si nemůžeš chlupy zastříhávat nebo holit. Pokud by šlo jenom o tuto úpravu ochlupení, bylo by možné zajistit jinou úpravu? Třeba depilačním krémem, depilačním voskem, cukrovou pastou, depilačním krémem do sprchy… Můžeš se na tom s rodiči domluvit? Třeba jedním z nich, ke kterému máš blíž? Třeba si nedovedou představit, jak konkrétně se tě to dotýká a znervozňuje před táborem. Kdyby to věděli, třeba by byli shovívavější.

  Může se stát, že ani tato domluva nebude možná. Pak je na Tobě, abys sprchování na táboře zkusila zvládnout. Můžeš se nad situaci zkusit povznést a říct si, že nikomu není nic do toho, jestli se holíš, nebo ne. Holení není povinné. Jsou ženy, které se neholí zcela z přesvědčení, nechtějí zasahovat do toho, jak se tělo k sobě chová. Můžeš se tedy před ostatními sprchovat úplně v klidu, bez zábran, být prostě taková, jaká jsi. To, jaký člověk je, neurčuje to, jak vypadá a jestli má vyholená intimní místa.
  Můžeš také někomu říct, aby Ti v Tvé nejistotě pomohl. Může to být kamarádka, které se svěříš (nebo prostě řekneš, že se před ostatními stydíš) která se půjde sprchovat s Tebou a ve dvou se budeš mezi ostatními cítit lépe. Kamarádka Tě může trochu "zakrýt", pokud by ses tak cítila jistěji.
  Také můžeš o pomoc požádat vedoucí. Říct, že se chceš sprchovat sama. Neměl by to být problém, dokonce si myslím, že by Ti v tomto měli vyjít vstříc, máš právo na soukromí.
  Věřím, že taková situace může potrápit, přeju, aby se to vyřešilo k Tvé spokojenosti a aby sis mohla tábor krásně užít.

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Zbavit se ochlupení

  Dobrý den, už mi dávno rostou všude chlupy a začínají být vidět jenže moje rodiče mi furt říkají ať se neholím že mi potom budou růst furt takže já ani nevím jak se oholit když mi rodiče nechtějí pomoct, nevíte jestli existuje třeba nějaký depilační krém na podpaží, ruce a nohy? Nejlépe kdyby byl v dm drogerii.🥰 děkuju předem

  holka, 13 let, 9. července

  Ahoj,

  děkujeme za dotaz, ve kterém se ptáš na možnost odstranění ochlupení z podpaží, rukou a nohou. Ráda bys nějak prostředek z konkrétní drogerie.

  Myslím, že mám pro Tebe dobrou zprávu. Ve zmíněném obchodním řetězci, ale jistě i jiných, najdeš dostatečný výběr prostředků k depilaci (zbavení se ochlupení). Jsou to depilační krémy, cukrová pasta, voskové pásky, dokonce i depilační krém do sprchy. Podívej se na jejich webové stránky, všechno si nastuduj a vyber si, co Ti přijde nejsympatičtěji (a taky cenově dostupné). Můžeš také jít přímo do konkrétního obchodu a nechat si poradit na místě.
  Věřím, že není jednoduché se s rodiči domluvit, i když svoje argumenty míní dobře. Můžeš jim zkusit, pokud budeš chtít, ještě jednou vysvětlit, proč by ses chtěla holit, co Ti na ochlupení vadí atd. Můžeš to zkusit nejdříve u toho z rodičů, ke komu máš blíž nebo se s ním lépe domluvíš.
  Poradit se také můžeš s kamarádkami nebo dospělou ženou, ke které máš důvěru. Většina žen něco podobného řeší, nebo někdy řešila.
  Držíme palce,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Tělesná výška

  Ahoj Alíku a spol. Chci se zeptat, 10.7. mi bylo 14, měřím 168cm a vážím cca tak 48kg, jsem nejvyšší ze třídy a zároveň skoro i nejmladší. 1. Chci se zeptat jestli jsem na můj věk hodně vysoká 2. Do kolika let budu růst 3. O kolik cm za rok jen tak odhadem.
  Předem moc děkuji za odpověď (i)$>. S pozdravem Gigi

  Gigi, 14 let, 10. července

  Ahoj Gigi,

  je dobře, že se umíš zeptat na to, co je pro Tebe důležité. Rádi Ti odpovíme, ale spíše obecně. Tento dotaz je určen spíše zdravotnickým pracovníkům, zejména Tvému dorostovému lékaři, my na Modré lince odborníci na lidské tělo a jeho vývoj nejsme.
  Pokud se podíváš do srovnávacích tabulek, například tady: https://www.vyskaditete.cz/vyska-ditete-ve-14-letech, zjistíš, že se Tvoje výška pohybuje na horní hranici průměru. Odpověď na Tvou otázku, zda jsi na svůj věk hodně vysoká, tedy zní ano - patříš k těm vyšším ze svých vrstevnic.
  Do kolika let budeš růst, závisí na mnoha okolnostech. Dívky nejvíce rostou do nástupu první menstruace, a to třeba až o devět centimetrů ročně, ale i potom mohou o něco poporůst - uvádí se do 15 - 16 let, u někoho ale i do dvaceti.
  Konečná výška dospělého člověka je dána jednak geneticky (záleží na výšce rodičů, ale i jejich předků), dále výživou, pohybem a celkovým zdravotním stavem. Pokud se jakkoliv znepokojuješ nebo potřebuješ přesnou odpověď, obrať se na svého lékaře, který Ti po vyšetření může říct více.

  Přejeme pěkné léto,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Bolest bradavek

  Ahoj Alíku, poslední dobou mě bolí bradavky a nevím co to je. Podprsenku nosím už skoro dva roky a nikdy mě bradavky nebolely. Nevíte, proč mě teď bolí? Předem děkuji za odpověd:-)

  holka, 13 let, 12. července

  Ahoj,
  takto na dálku a online se to dá dost těžko odhadnout, ale bolest prsů a bradavek je často spojena s jejich růstem, který v dospívání probíhá. Vzhledem k tvému věku bych řekla, že toto vysvětlení může být velmi pravděpodobné. Vliv na to mají hormony a například i probíhající cyklus. Pokud by bolest i nadále přetrvávala, nebo tě hodně omezovala, samozřejmě se můžeš nechat vyšetřit u lékaře, abys měla jistotu, že se nejedná o nic vážného. Nicméně v průběhu puberty je tato nepříjemnost poměrně běžná.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Bolest v podbřišku

  Ahoj Alíku a spol. Mám dotaz. Co znamená že i když nemám menstruaci tlačí a bolí mě v podbříšku? Děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 8. července

  Ahoj z Modré linky,

  věřím, že zažívat bolest a tlak v podbřišku není příjemné a chci ocenit, že se chceš o sebe postarat. Je dobře, že jsi nám napsala a hledáš si tak informace, které teď potřebuješ.
  Současně nevím nic bližšího o tom, jak ona bolest vypadá, jak dlouho trvá, zda může s něčím souviset apod., a tak je pro mě těžké dát Ti nějaký jasnější pohled na to, proč se to děje. Navíc u nás na Modré lince nepracují lékaři, a právě návštěvu lékaře bych Ti nyní ráda doporučila, ať už pro začátek dětského nebo také odborného (gynekologa). Právě on/ona by Tě mohla více vyšetřit a najít nějaké vhodné řešení Tvých potíží.
  Je teď důležité svěřit se a požádat o podporu rodiče, kteří jsou za Tebe odpovědní a měli by Ti pomoci s vyhledáním pomoci a také Tě k lékaři doprovodit. Napadá mě, že pokud by pro Tebe bylo náročné rozhovor na toto téma začít, lze jim ukázat i tento e-mail a naši odpověď. Není zač se stydět, podobné potíže zažije během života většina dívek či žen. Jestliže však máš bolesti už delší dobu a nelepší se to, může to znamenat, že potřebuješ pomoc co nejdříve. Lze zajít na pohotovost do nemocnice nebo zavolat na tísňovou linku 112.

  Pokud bys chtěla své možnosti probrat více podrobně, můžeš nám také zavolat, zdarma pak funguje linka bezpečí, tel. 116 111. Znovu bych Tě ráda podpořila v tom, abys pro sebe hledala podporu ve svém okolí.

  Držíme pěsti a přejeme brzkou úlevu,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj, mám trochu trapný problém a nevím jak se mamky zeptat nebo ji požádat. Poměrně rychle mi roste poprsí, už v deseti letech jsem nosila lambády a od 11ti mám už košíčkové. Ty už mi mamka také jednou kupovala větší, jenže teď už mi zase prsa přetékají tu hranu podprsenky. Když si pak třeba narovnám záda nebo se víc nadechnu, tak mi prsa dělají velký kopeček nad podprsenkou. Budu ji tedy potřebovat větší, teď nosím 65D. Jenže je mi trapné si mamce říct zase o novou podprsenku, když mi už tři koupila jenže jsou mi zase malé. Trochu se bojím, protože už posledně byla vyděšená jak moc mi rostou možná i proto že ona má malé. Já jsem s tím smířená a beru to tak jak je v pytli chodit nechci ale tohle když ty prsa lezou ven mi přijde nevkusné. Jak si o to mám mamce říct aniž bych ji nějak děsila nebo rozlobila? děkuji moc, Lucka

  holka, 12 let, 26. června

  Milá Lucko, děkuji za dotaz, se kterým píšeš do naší poradny. Vážím si tvé důvěry.
  Píšeš o tom, že ti rostou prsa a je ti blbé žádat mamku o novou podprsenku, když ti jich předtím už několik koupila.
  Jsi ve věku, kdy se ještě budeš vyvíjet a je to přirozené. Mamka možná byla zděšená i proto, že tě stále vidí jako malou holčičku. Rodiče se také musí sami vyrovnat s dospíváním dítěte a toto období plné změn je pro ně náročné. I tím, jak vidí, že se vyvíjíš v ženu.
  Nosit malou podprsenku opravdu není dobrý nápad. Není to ani zdravé a příjemné. Může to způsobit zdravotní problémy (se zády, s dýcháním, kožní, zaškrcený krevní oběh atp.)
  Také oceňuju, že ty sama změny svého těla přijímáš a řešíš vlastně jenom reakci mamky.
  A jak jí to říct? Jak už jsem psala předtím, je dobré počítat dopředu s tím, že pro mamku může být období dospívání náročné a sama se s tím musí srovnat. Zároveň jí vše řekni, tak jak to je. Že tě mrzí, že ti nedávno kupovala nové podprsenky, ale že jsou ti bohužel opět malé a vypadá to blbě. A také, že se v nich cítíš nepříjemně a nejsou ti pohodlné. Věřím, že to mamka pochopí. Jestliže nejste zvyklé se o těchto věcech bavit, bude to chtít možná nějaký čas, aby přešly prvotní obavy.
  Doufám, že se situace zdárně vyřeší.
  Se srdečným pozdravem
  Poradce Centra Locika

  Moje tělo - holky

  Oteklo mi kousnutí od komára

  Ahoj / Dobrý den,
  včera v noci mě kousnul komár na čelo, na víčko oka, nějak na lícní kost, pod uchem a na ruku, teď to mám nateklé a vypadám jako kdyby mě někdo zmlátil (nevím jak jinak to mám napsat).
  Hodně to svědí a bolí, pamatuji si že ve třetí třídě jsem měla kousnutí od komára pod okem, bylo to nateklé a zakrylo mi to oko takže jsem viděla jen malinko a paní vychovatelka mi na to dala aloe veru tak nevím jestli by to šlo i na tohle. Nevíte co dalšího by k tomu pomohlo?

  holka, 14 let, 25. června

  Ahoj,
  protože jsi dotaz položila už před čtyřmi dny a dřív na něj nepřišla řada, předpokládám, že otok už zmizel a všechno je v pořádku. Pokud by se ti to ale stalo příště, z osobní zkušenosti mohu doporučit Fenistil gel, který reakci uklidní a utlumí i svědění. Skvělé je, pokud jej doplníš chladnými obklady.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Červené fleky po sprchování

  Dobrý den, mám dotaz.
  Vždy po sprše, převážně po teplé sprše mám nohy celé nohy pokryté červenými až fialovými fleky. Nijak to nesvědí a ani nepálí. Jen mě to párkrát vyděsilo. Nevíte co by to mohla být nebo je to normalni

  Adel, 14 let, 24. června

  Ahoj,
  nejsem sice lékař, ale vzhledem k tomu, že tímto „problémem“ trpím sama už mnoho let, troufám si říci, že se nejedná o nic závažného. Lékař mi kdysi vysvětlovat, že se jedná o kombinaci tlaku vody a její vyšší teploty, která způsobí roztažení cév a právě to se projevuje objevením červených skvrn na kůži. Řešením je snížení teploty vody a můžeš zkusit i změnit kosmetiku, abys měla jistotu, že tě nedráždí ta, kterou používáš. Pokud to však nesvědí, ani nepálí a za pár minut to zmizí, řekla bych, že si nemusíš dělat starosti.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Klitoris

  Ahoj
  Je mi čtrnáct let a mám „problém“, za který se opravdu hodně stydím. Stydím se s tím komukoliv svěřit, nosit uplejší plavky atd... Bojím se kvůli tomu i gynekologa. Mám strach že mě nějak odsoudí, nebo to bude považovat za nějakou ohyzdnou zvláštnost.

  Mám velký klitoris, asi 3,5cm. Začala jsem si všímat, že se zvětšuje kolem svých 9ti let kdy jsem dostala prví menstruaci. Od té doby jsem se styděla svléknout i před mamkou. Přišlo mi to hrozně nepřirozené, ošklivé, jako když mám malý penis - furt mi to tak připadá - zvlášť když jsem se podívala na pár stránek pro dospělé (vím že jsem pod zákonem a porno bych sledovat neměla), kde je každá vagína naprosto stejná.
  Největší změna proběhla zhruba během mých 12/13ti let kdy jsem se začala sama sebe pomalu dotýkat - nevěděla jsem a stále nevím jestli to může mít na zvětšení nějaký dopad - ale taky jsem začala hodně sportovat (dělám jezdectví, člověk tam sedí víc na rozkroku, tak mě napadá že by to neustálé tření mohlo mít taky na velikost nějaký dopad). Nicméně mě nikdy nic nebolelo, neměla jsem tam dole zatím žadný problém.

  Občas se snažím sama sebe uklidnit že to souvisí třeba s vývinem těla, protože mám na svůj věk hodně výrazné křivky. A tak moje otázky jsou tedy: Proč je klitoris tak velký? Má na tom nějaký podíl masturbace/jezdectví? Jsou nějaké možnosti jak klitoris „zmenšit“?

  holka, 14 let, 23. června

  Ahoj holko,

  Rozměry klitorisu u žen a dívek mohou být různé, podobně jako rozměry penisu u mužů a chlapců. Rozdíl je jen v tom, že zatímco většina chlapců by si přála mít penis spíše větší než menší, u dívek je tomu spíše naopak.

  Rozměry klitorisu jsou dány kombinací genetických dispozic (tj. dědičných předpokladů), dosaženého stupně tělesného vývoje a úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi. Vykonávání masturbace ani jízda na koni nemají na rozměry klitorisu žádný vliv.
  Jinak je naprosto normální, že „největší změna“ se na tvých pohlavních orgánech odehrála ve věku 12 až 13 let, protože u dívek je právě tento věk obdobím nejprudšího a nejvýraznějšího vývoje pohlavních znaků.

  Normální délka klitorisu – respektive té jeho části, která vystupuje na povrch pohlavních orgánů, protože podstatně větší část tohoto orgánu je skryta uvnitř těla – činí 0,2 až 3,5 cm. Možná tě to překvapí, ale s klitorisem o délce 3,5 cm (stále se bavíme pouze o té části tohoto orgánu, která „je vidět“) se stále ještě vejdeš do normálních hodnot.

  Je obvyklé, že dospívající člověk je s různými částmi svého těla nespokojený a přál by si je změnit, i když ve skutečnosti mohou být docela normální. Důležité je, abys ke svému vlastnímu tělu dovedla zaujmout kladný postoj a hledala na sobě raději přednosti než nedostatky.

  Je škoda, že větší rozměry klitorisu považuješ za „ohyzdnou zvláštnost“, kvůli níž by tě někdo mohl odsuzovat. Ve skutečnosti se jedná pouze o jednu z variant. Mimochodem, řada dívek a žen má opačný problém, když rozměry jejich klitorisu jsou natolik malé (v řádu milimetrů), že jim činí obtíže tento orgán na svém těle vůbec najít, aby jej mohly stimulovat a dosáhnout tak uspokojení.

  Doktorka Thomasová, americká gynekoložka, v článku „Average Labia and Clitoral Length“ (= Průměrná délka stydkých pysků a klitorisu) uvádí: „V rozporu s obecným míněním je větší klitoris spojen s intenzivnějším prožitkem při milování a s větší šancí dosáhnout pohlavního vyvrcholení. Bylo by kontraproduktivní snažit se zmenšit rozměry tohoto orgánu, ať už ze sexuálních důvodů, nebo dokonce z důvodů čistě estetických.“
  Určitého zmenšení klitorisu by bylo možné dosáhnout hormonální terapií, jmenovitě podáváním antiandrogenů. O možnostech chirurgického zákroku se raději ani nezmiňuji, protože chirurgické odstraňování tkání ženských pohlavních orgánů je většinou odborníků – a zcela právem – považováno za mrzačení.

  Bylo by však škoda, kdyby ses snažila zbavovat se toho, co ti „štědrá příroda“ nadělila. Možná, že představa výrazněji vystupujícího klitorisu na pozadí těsných a upnutých plavek tě poněkud znervózňuje, avšak pro tvé okolí nemusí být tento rys tvého těla tak nápadný, jak se možná obáváš. Jak říká přísloví, „strach má velké oči“, a proto se stává, že to, co na svém těle považujeme za „nedostatek“, vidíme jako mnohem větší, než to ve skutečnosti je.

  S obrázky na „stránkách pro dospělé“ se nesrovnávej. Pornografie má tu nevýhodu, že u mladých lidí vzbuzuje zkreslené představy o pohlavním životě a o lidském těle. Modelky či „pornohvězdy“, které v podobných materiálech vystupují, většinou absolvovaly ne jednu, ale třeba hned několik plastických operací a jejich těla (včetně genitálií) rozhodně nelze považovat za obraz toho, co je normální.
  Navíc vzhled těchto „modelek“ se liší podle toho, jak se mění vkus jejich „publika“. Když jsou v módě velká prsa, nechávají si je zvětšovat pomocí silikonů. Když přijdou do módy naopak menší prsa, podstupují tyto „modelky“ naopak liposukci, aby jejich ňadra byla co nejmenší. A s pohlavními orgány je to podobné. Zkrátka a dobře, v tomhle pochybném „byznysu“ je každou chvíli v módě něco jiného a ženy, které se tímto způsobem živí, se jen přizpůsobují trendům (a proto by se také mohlo zdát, že jsou „všechny stejné“). Rozhodně by tě nemělo znepokojovat, že nevypadáš jako pornoherečka, protože i ty dnešní pornoherečky budou za rok nebo za dva vypadat úplně jinak.

  Protože moje odpověď je asi dost dlouhá, na závěr stručně shrnuji:

  otázka: Proč je klitoris tak velký?
  odpověď: Je to dáno vrozenými dispozicemi, dosaženým stupněm vývoje a hladinou pohlavních hormonů v krvi.

  otázka: Má na tom nějaký podíl masturbace/jezdectví?
  odpověď: Nemá. I kdybys masturbovala pětkrát denně nebo trávila celé dny v sedle, na rozměrech tvého klitorisu by se to nijak neprojevilo.

  otázka: Jsou nějaké možnosti jak klitoris ,,zmenšit“,?
  odpověď: Teoreticky vzato sice takové možnosti jsou (např. v podobě hormonální terapie), avšak „zmenšování“ klitorisu je ze zdravotního i sexuálního hlediska spíše nežádoucí.

  To, co na svém těle vnímáš jako nedostatek, může být ve skutečnosti naopak spíše přednost. Abys byla sama se sebou spokojena a dosáhla potřebného sebevědomí, je velmi důležité, aby ses ve svém vlastním těle cítila dobře a pohlížela na sebe pozitivně. A rozhodně bys neměla podléhat dojmu, že máš „malý penis“. Penis je penis a klitoris je klitoris, jedná se o dva různé orgány. Tvrdit o dívce, že má „malý penis“, by bylo totéž, jako tvrdit o chlapci, že má „velký klitoris“.

  Rozměry různých částí těla jsou individuální, tedy u někoho menší a u jiného větší. Rozměry klitorisu jsou u tebe naprosto normální, i když se nacházejí na pomyslné „horní hranici průměru“. To ale vůbec nevadí, protože nikde není psáno, že jen jedna jediná možnost je „správná“. Příroda je rozmanitá, což je svým způsobem dobře, protože díky tomu je každý z nás jedinečný.

  Moje tělo - holky

  Výtok, podprsenka a dospívání

  dobrý den poradno, zase mám dotaz...
  Tam dole (nevím jak to nazvat) mám takové bílé kousky, nebo mi to od tamtud vytéká a v kalhotkách to mám od toho úplně mokré. Musím si to na záchodě utírat atd.
  Je to výtok? Nebo co by to mohlo být?

  Pomalu mi začínají růst prsa zatím nejsou nijak velká ale pod světlím oblečením už jsou vidět a mamka mi říká že mám nosit topík (podprsenku). Teď mi 1 koupila, tu co jsem měla předtím už mi je malinká... Ale mě trochu štve a vadí mi to že je mi nošení podprsenky nepříjemné. Velikostně mi je v pořádku, ale má dole takoví pruh (jako okraj) a mě, když mám podprsenku na sobě tak mi ten okraj (je široký asi 2 cm) leze až na prsa a je mi to strašně nepříjemný. Ale nosit ji třeba pod tílka co mám nosit musím protože pak mi jdou vidět bradavky přes tu látku atd.
  Takže podprsenku mám jen jednu a trvá třeba 2-3 dny než se naplní koš s prádlem a dá se do pračky abych si mohla podprsenku vzít. Ale teď je každý den 25 stupňů takže tílka nosím a prsa mi přes to jsou vidět.

  Přijde mi blbé říkat si mamce o další podprsenky, co mám dělat?

  S mamkou mám dobrý vztah ale o intimních věcech jsem se s ní ještě nebavila. Zajímají mě věci ohledně dospívání, menstruace a tak ale nevím jak se s ní mám o tom začít bavit.
  Jak na to?

  Moc děkuji za odpovědi$>

  holka, 11 let, 21. června

  Ahoj,
  pokusím se na tvé dotazy odpovědět popořadě: Podle tvého popisu bych řekla, že se jedná skutečně o výtok. Jejich četnost i intenzita je obvykle v průběhu dospívání vyšší kvůli hormonálním změnám, které v dospívajícím těle probíhají. Pokud nejsou spojeny se svěděním, pálením, nebo například zápachem, obvykle není potřeba se nijak znepokojovat.
  Co se týká tvého druhého dotazu, naprosto chápu, že je ti nepříjemné chodit bez podprsenky a jedna podprsenka je naprosto nedostačující. Jsem si také jistá, že to tvá maminka pochopí a když jí vysvětlíš, že potřebuješ podprsenky střídat, bez problémů ti ještě nějaké další koupí. Ohledně toho, že ti okraj podprsenky vylézá až na prsa, bych řekla, že se jedná o nevhodně zvolený typ podprsenky, protože tohle by dobře padnoucí podprsenka rozhodně dělat neměla. Až půjdete s maminkou kupovat další, velmi proto doporučuji vyzkoušet více typů a střihů. Mezi nimi určitě objevíš takové, které ti budou příjemné a nebudou tě při nošení nijak omezovat.
  A konečně tvůj třetí dotaz; je zcela normální, že tě zajímají věci kolem dospívání a je moc dobře, že si o tom chceš se svou maminkou povídat. Myslím, že pro každého rodiče je tím největším vyznamenáním, když k němu má dítě takovou důvěru, že s ním chce probírat a sdílet i intimní věci. Myslím si proto, že by ses maminky měla na rovinu zeptat na věci, které tě zajímají. Určitě jí to nebude vadit a ráda si s tebou na toto téma popovídá. Z vlastní zkušenosti vím, že spousta dospělých naopak pořádně neví, jak s dětmi na toto téma zapříst hovor a zbytečně se stydí, nebo to oddalují. Ničeho se tedy neboj a klidně udělej pomyslný první krok.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ustupující dásně

  Dobrý den tento dotaz klidně přeskočte a věnujte se důležitějším dotazům.
  Jde o zuby nebo spíš dásně u zubů. Jednou jsem byla neopatrná a tím tvrdým na kartáčku jsem si rýpla do dásně u dolní jedničky v levo. Trochu jsem si posunula tu dáseň a potom jsem to po čase udělala znovu. Zase se mi posunula. Mám tu dáseň oproti tomu pravému zuby hrozně dole. Už se mi to nestává ale můj dotaz zní: Existuje nějaká věc třeba speciální pasta nebo tak aby mi ta dáseň dorostla?
  PS. Stalo se mi to asi před půl rokem a pořád mi nedorostla.
  Děkuji a krásné letní dny@)->-

  holka, 9 let, 19. června

  Ahoj,
  bohužel nikdo z nás, kteří v poradně odpovídáme, nejsme stomatologem a obávám se, že i kdybychom byli, nedokázali bychom ti poradit na dálku a online. Ze svého laického hlediska ti mohu napsat, že to, co popisuješ, by možná mohl být příznak ustupujících dásní, ale skutečně si netroufám odhadovat. Píšeš ale, že se ti to stalo před půl rokem, a velmi se doporučuje chodit na preventivní prohlídku k zubaři dvakrát ročně. Proto myslím, že by bylo nejlepší se na prohlídku objednat a v rámci ní se stomatologa zeptat na tvůj problém. Určitě ti řekne, co se s tím dá dělat a najde nějaké řešení.
  Měj se hezky!
  Bára