Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Jak je to s tampóny? Alík radí dětem

  Menstruace a výtok

  Jak holky co mají menstruaci a používají tampon s tím chodí na malou vždyť se tampon nafoukne.

  holka/12 let, 8. července 2020

  Ahoj,
  nevím, jestli jsem přesně porozuměla tvému dotazu, ale pokud se ptáš na to, jestli tampón nemůže nasáknout močí, tak tě ujišťuji, že nikoli. Moč vytéká z močové trubice, zatímco menstruační krev z pochvy. Úplně laicky řečeno se jedná o dva různé „otvory“, tudíž tampón při močení skutečně nasáknout nemůže.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Jak předejít zánětu?

  Ahoj, je mi 12 a tak mám menstruaci nepravidelnou. Byla jsem na koupališti, koupala se tam i pár hodin. Doma jsem zjistila, že ze vnitř na plavkách mám flek od menstruace a když jsem se utřela, potvrdilo se to. Četla jsem, že během menstruace bych mohla chytit nějaký zánět..i když to bylo takto? Případně jaké jsou příznaky zánětu? Jde mu nějak zabránit? Ps: menstruace to byla 3.

  holka, 12 let, 24. července

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že se snažíš ke svému zdraví přistupovat zodpovědně. Nejsme tu lékaři, nemůžeme Ti tedy dát odbornou radu. Obecně platí, že koupání v době menstruace se nedoporučuje. Samozřejmě se může stát, že nepostřehneš hned, žes začala menstruovat. Zánět se projevuje především výtokem, což v době menstruace a možná ani těsně po ní, úplně nepoznáš, protože tzv. špinění po menstruaci je docela běžné. Je v pořádku dát tomu čas a sledovat možné projevy. Silnějším zánět může provázet i teplota. Jak případnému zánětu zabránit, to skutečně nevím, domnívám se, že teď již možnosti nejsou, ale jak jsem psala, nejsem lékař.

  Přejeme Ti prima dny,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj.
  Ten týden co teď bude bych měla dostat menstruaci. A budu u babičky u které musí být všechno čisté. Já nevím co dělat, když to třeba dostanu v noci. Mohli byste mi poradit, jak to zvládnout?
  Předem díky za odpověď.

  Ahoj,
  pokud očekáváš menstruaci a máš obavy, abys nezašpinila ložní prádlo, kdyby náhodou přišla během noci, vezmi si na noc preventivně vložkou nebo tampón. Zabráníš tak možnému zakrvácení prádla. I kdyby náhodou došlo k zašpinění, můžeš se babičce omluvit a pomoc s vypráním prádla. Někdy se ženám taková věc zkrátka stane. Není třeba si z toho dělat hlavu, vždycky to jde napravit.
  Užij si pobyt u babičky,
  Péťa

  Menstruace a výtok

  Kdy dostanu menstruaci?

  Ahoj Alíku.

  Jde nějak poznat kdy budu mít první menstruaci? Prsa už mi rostou, i ochlupení. Navíc jsem dnes měla výtok, znamená to že už to může přijít? Totiž za pár dní jedu na dovolenou ale jen já s tátou, no a já se bojím že to v tu chvíli dostanu. A také teď o prázdninách jedu na street dance soustředění kde budu pochopitelně úplně bez rodičů. Nevím jak bych to řekla těm vedoucím a cítila bych se asi hodně trapně, a jestli jim to vůbec říkat?

  holka, ? let, 19. července

  Ahoj,
  chápu tvé obavy, ale to, kdy dostaneš menstruaci, lze jen velmi těžko odhadnout. Máš pravdu, že jejímu objevení obvykle předchází znaky dospívání, jako jsou právě rostoucí prsa, ochlupení a podobně. To ale ještě neznamená, že ve stejném okamžiku, kdy se tyto znaky dospívání objeví, začne dívka také menstruovat. Stejně tak nelze říci, že jakmile se objeví výtok, objeví se také menstruace. Obvykle přetrvává intenzivnější výtok nějakou dobu, než začne dívka menstruovat. Nicméně délka té doby je u každého jiná.
  Určitě neuděláš chybu, když si s sebou na dovolenou a na soustředění vezmeš hygienické potřeby, abys měla jistotu. Osobně se domnívám, že není příliš pravděpodobné, abys začala menstruovat jen několik dní poté, co se u tebe poprvé objevil výtok, ale naprosto rozumím tomu, že chceš mít určitou „pojistku.“ Kdyby k tomu náhodou došlo a dostala jsi svou první menstruaci na soustředění, myslím, že o tom klidně nějaké vedoucí říct můžeš a můžeš ji požádat o pomoc. Menstruace je úplně přirozenou záležitostí, za kterou vůbec není potřeba se stydět a každá dospělá žena to ví a chápe.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Odebírání moči při menstruaci

  Dobrý den mohla bych se zeptat mám 🩸 a mám jít na 13 prohlídku a máme vzít moč nemůže 🩸 nějak ovlivnit moč a mamka neví že mám 🩸 tak že se bojím že to tu moč nějak ovlivní.

  holka, 13 let, 16. července

  Ahoj,
  nejsem sice lékař, ale pokud je mi známo, mimo nutné případy se odběry moče směřují mimo období menstruace. Určitě by bylo vhodné maminku (a posléze i lékaře) na tuto skutečnost upozornit a troufla bych si odhadovat, že tě nejspíš požádá, abys ranní moč přinesla po skončení menstruace. Ale je samozřejmě potřeba domluvit se s ním, jaké řešení bude preferovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Dobrý den poradno, vypadá to že už mám výtok.
  Nejdřív to bylo v pohodě, šlo to.
  Ale asi za poslední týden se to pořád zhoršuje. V kalhotkách mám úplně mokro i když si to chodím pořád utírat (alespoň 1 za 2 hodiny). A v noci, když spím si to samozřejmě nechodím na wc otírat. A ráno když se vzbudím, tak to je jak kdybych se počůrala (což samozřejmě ne).

  Už se mi to takhle jednou stalo že: nejdřív jsem to neměla skoro vůbec a pak jsem si to pořád utírala a bylo to k nevydržení a i s tím spaním. pak to zas najednou začalo. A teď to zase ustává.

  Moje dotazy tedy zní..:
  Mohou se kvůli výtoku nosit obyčejné vložky? Nebo existují nějaké speciální?
  Bylo by nošení vložek (kvůli výtoku) nějak škodlivé? Jak?
  Dá se výtoku nějak předcházet, bránit se mu a nemít kvůli tomu starosti?

  Moc vám děkuju@)->-

  holka, 11 let, 5. července

  Ahoj,
  je moc dobře, že se dokážeš zeptat na to, co Ti dělá starosti.
  Píšeš o výtoku, který je tak silný, že se musíš chodit jednou za hodinu nebo dvě se otírat a v noci to vypadá, jako kdyby ses počůrala. Kladeš nám otázky, které právě s tímto souvisejí. Posíláme Ti naše odpovědi i něco navíc.

  Úplně to první: výtok souvisí s hormonální činnosti, která se děje ve zralém či dozrávajícím ženském těle. Jeho přítomnost je v pořádku, pokud výtok není moc silný a pokud nezapáchá, je průhledný nebo čirý, není svědivý. Neumím posoudit, jak je to u Tebe, ale pokud je výtoku tak hodně, jak píšeš, doporučovala bych neodkládat návštěvu gynekologické ordinace.

  Vložku si můžeš vzít, to ničemu nevadí, škodlivé to není. Běžnému výtoku se předcházet nedá, v závislosti na fázi menstruačního cyklu se přirozeně objevuje, ale lékař/ka by Ti mohli pomoci s takto obtěžujícím množstvím výtoku. Můžeš klidně vyfotit třeba postel po noci, kdy máš výtok, aby bylo zřejmé, jak moc jej máš. V návštěvě gynekologické ordinace Ti pomůže mamka - či někdo další dospělý. Zákonný zástupce (rodič) Tě i dle zákona doprovodí, v ordinaci při prohlídce být nemusí.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Posunutí menstruace

  Ahojky. Dneska tady mám takový menší problém. Hned na začátku příštího školního roku jedeme na adapťák č.2 protože ten první se nepovedl a minulý rok na něho už nebyl čas. Strašně moc se těším, problém je v tom že zrovna ty dny kdy tam budeme mívám menstruaci a já bych chtěla abych si to co nejvíc užila, takže abych ani neměla menstruaci. Nevíte proto jak udělat to, abych menstruaci dostala o týden dřív? Děkuji moc

  holka, 12 let, 7. července

  Ahoj,
  naprosto chápu, že bys ráda neměla při adaptačním kurzu menstruaci, ale obávám se, že posunutí menstruace není možné. Respektive v některých výjimečných případech toho lze dosáhnout například hormonální antikoncepcí, nebo léky, ale řekla bych, že když s takovým požadavkem přijdeš za svým gynekologem, nebude z toho příliš nadšený.
  Místo toho bych proto na tvém místě přemýšlela, jak to udělat, aby tě menstruace příliš neomezovala. V současné době je na trhu nepřeberné množství hygienických pomůcek, které menstruaci velmi ulehčují a dovolují dívkám a ženám, aby se věnovaly všem svým zájmům a aktivitám. Podívej se proto, jaké jsou možnosti ochrany při menstruaci (o menstruačních kalíšcích a kalhotkách například píše tento článek: https://www.marianne.cz/zivotni-styl/nejen-vlozky-tampony-znate-dalsi-zpusoby-jak-se-chranit-behem-menstruace) a pokud máš příležitost, vyzkoušej si je. Určitě mezi nimi najdeš takové, které ti budou vyhovovat a nebudou tě prakticky vůbec omezovat. Takže si adaptační kurz užiješ i při menstruaci.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mohu používat tampony ve svém věku?

  Ahoj alíku. Opět mám otázku. Chtěla bych se zeptat jestli můžu ve 12 používat tampon. Protože když mám vložku, tak se cítím jako mimino v plence a je mi to nepohodlné. Četla jsem že do 14 je lepší tampony nepoužívat .Takže bych se chtěla zeptat. jestli ho můžu ve 12 nosit.

  Klárka 12 let, 5. července

  Ahoj,
  nenapadá mě jediný důvod, proč bys nemohla tampony používat, pokud ti vyhovují. A také nechápu, proč a z jakého důvodu by měla být věková hranice jejich používání stanovena na čtrnáct let. Každé ženě vyhovují jiné hygienické pomůcky a pokud chceš vyzkoušet tampony, nebo už s nimi máš dobrou zkušenost, klidně je používej. Je samozřejmě nutné vybrat odpovídající velikost a dbát na všechna hygienická pravidla, která jsou s nimi spojena, ale ta jsou v každém věku stejná a neliší se u mladých dívek a dospělých žen. Klidně si proto tampony vyzkoušej.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj Alíku a spol:-) . Mám problém. Menstruaci mám hodně nepravidelnou a když říkám že nepravidelnou tak to myslím vážně. Menstruaci jsem mívala každý druhý týden v měsíci ale teď se to změnilo. Menstruace mi začala včera ale byla jenom trochu přes den a trochu víc přes noc ale dneska nic:-( myslím že to nebude ani zítra a další dny. Nějak takhle to byl i minulí měsíc. Mám strach jestli to neznamená třeba nějakou nemoc. Nebo se moje tělo rozhodlo že menstruace nebude. Bojím se to říct mámě aby mě hnedka nehnala k doktorovi. Četla jsem, že to může být i stresem ale ten teď o prázdninách pochopitelně nemám. Minulý měsíc jsem si řekla že to nic není protože jsme měli hodně písemek a to znamená docela stres takže to mi bylo celkem jedno ale když je to znova a o prázdninách mám docela strach co se děje a hlavně 31 července jedu na tábor a mám strach aby menstruace nečekaně nepřišla. To samé je i s dovolenou s taťkou. Naši jsou rozvedení a taťka má přítelkyni a nejspíš pojedeme jako „rodinka“ na dovolenou, opět mám strach že menstruace přijde nečekaně. Asi každá dívka nebo žena „vycítí“ že se blíží ale i tak. Taťkova přítelkyně je hodná ale známe se teprve cca 1 týden, takže nebude problém jí to říct a je žena jako já takže to bude jednoduší říct jí než tátovi. Vím že nejste gynekologové ale doufám že mi aspoň trochu poradíte:->

  Klárka 12 let, 3. července

  Ahoj holko,

  U dospívajících dívek je velmi obtížné posoudit, zda je nepravidelnost menstruace skutečně projevem nějaké poruchy, protože je naprosto normální, že během prvních dvou let tzv. menstruačního věku (tedy během prvních dvou let od první menstruace) je až 50% menstruačních cyklů anovulačních. To znamená, že při nich nedochází ani k dozrání vajíčka, ani ke krvácení. Jinak řečeno, u dospívající dívky může být až polovina menstruací „vynechaná“, aniž by se jednalo o projev nějaké poruchy.

  Důvod ke znepokojení nastává pouze tehdy, je-li menstruace příliš častá nebo příliš silná. Příliš častá menstruace se označuje jako polymenorea a spočívá v tom, že další menstruace se dostaví dříve, než za 21 dní od té předchozí. Tzv. hypermenorea je krvácení, které trvá déle než 7 dní po sobě. Při výskytu jedné z těchto obtíží by bylo namístě se svěřit někomu z rodičů a navštívit lékaře, ale v ostatních případech - tedy např. když se menstruace v očekávaném termínu nedostaví - to není nutné.

  „Nečekaný“ nástup menstruace sice není příliš pravděpodobný, avšak vyloučit jej nelze. Interval dvou po sobě následujících menstruací totiž nemusí být vždy přesně 28 dní, ale za normální se považuje (a to i u dospělé ženy) rozmezí 21 až 35 dní, tedy 3 až 5 týdnů. Z tohoto důvodu by bylo dobré, aby sis na tábor či na dovolenou vzala dostatečné množství hygienických potřeb (vložek) i v případě, že menstruaci na tu dobu neočekáváš.

  Menstruace a výtok

  Tábor a menstruace

  Zdravím všechny, já bych tento rok chtěla jet ještě na tábor, ale tím že už mám i menstruaci která je nepravidelná tak nevím jak se rozhodnout.

  holka, 12 let, 30. června

  Ahoj,
  jsem si naprosto jistá, že na tábor můžeš odjet i s nepravidelnou menstruací. Menstruací život nekončí a vůbec není důvod vnímat ji jako nemoc, která by tě měla jakkoli omezovat. V současné době je k dostání nepřeberné množství hygienických potřeb, které průběh menstruace výrazně usnadňují. Můžeš si vybrat takové, které ti vyhovují a neomezují tě v pohybu, ani aktivitách. Jednoduše si je s sebou na tábor vezmeš a buď je použiješ, nebo ne. I kdybys menstruaci na táboře dostala, stoprocentně nebudeš jediná, která ji bude řešit. Můžeš požádat o pomoc některou z vedoucích, kdybys třeba potřebovala přeprat spodní prádlo, nebo si nevěděla rady s hygienickými pomůckami. Určitě ti bez problémů pomůže a tábor si užiješ.
  Krásné prázdniny!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Posunout menstruaci kvůli dovolené

  Ahoj Alíku,

  Mám takový problém. Jde o to, že my máme 2. týden v červenci odjet na dovolenou na Lipno, ale mě zrovna na ten datum vychází menstruace. Jeli bychom na týden a mně menstruace trvá cca 5 až 6 dnů, takže bych si to tam vůbec neužila a táta už si vzal dovolenou, která už nejde posunout. Tampón si brát nechci, protože mi není příjemný a navíc bych si ho musela pořád měnit.😢

  Proto bych se vás ráda zeptala, jestli by šla menstruace nějak posunout buď ještě týden před dovolenou nebo až potom, to je mi jedno.

  Předem děkuji za odpověď…

  holka, 13 let?, 23. června

  Ahoj,

  děkuji za důvěry. Píšeš si o radu, ohledně menstruace. Máš jet na dovolenou a na tento termín Ti vychází menstruace. S posunem měsíčků Ti může poradit pouze gynekolog, ovšem s časovým předstihem. K posunutí měsíčků se používají léky na bázi hormonů. Zásahy do zdravě a vyváženě probíhajícího hormonálního cyklu, zejména u dospívajících dívek nemusí být vhodné. Pravidelný měsíční cyklus je přirozený jevem. To, že menstruace často přichází v době, kdy nám se to ani trošku nehodí se běžně stává. Je dobré tedy mít i jiné alternativy. Můžeš třeba zvážit využití menstruačního kalíšku, návod najdeš na internetu, vysvětlit postup Ti mohou v lékárně či ve zdravé výživě, pořešit to můžeš i se starší ženou, která má s kalíškem praktické zkušenosti. Můžeš se také zeptat svých kamarádek či starších žen z tvého okolí jak tytu situaci řeší a třeba přijdeš ještě na jiný způsob, který Ti bude lépe vyhovovat.

  Přeji celé rodině pohodovou dovolenou na Lipně.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, ve třídě je jedna dívka a já bych se s ní moc ráda kamarádila, jenže ona se asi nechce kamarádit se mnou, prosím poraďte mi, co mám dělat aby jsme byly kamarádky?
  Také bych se chtěla zeptat na to jak mám Mamce oznámit, že jsem dostala Menstruaci, zatím ji nemám ale vubec nevím jak ji to pak mám říct?

  holka, 11 let, 14. června

  Milá pisatelko,

  děkuji za důvěru, se kterou píšeš do naší poradny. Ptáš se na dvě otázky. První se týká toho, jak navázat kamarádství s jednou dívkou. V dalším se ptáš, jak máš mamce oznámit, že jsi dostala menstruaci, až se tak stane.

  Začnu chronologicky zodpovězením prvního dotazu. Bohužel je dotaz hodně stručný. Ptáš se, jak to udělat, abyste s danou dívčinou byly kamarádky, ale moc informací o vašem vztahu nepíšeš. Popisuješ, že z ní cítíš, že nemá zájem se s tebou kamarádit. Jestliže to takto cítíš, říká ti to tvá intuice a ta nás většinou neklame. Špatný pocit má vždy většinou svůj důvod. Obecně ale druhému svou náklonnost vyjádříš tím, že se s ním budeš dávat více do řeči, budeš se zajímat o to, jak se má, o jeho zájmy a také funguje, když se na druhého jen tak usměješ. Zájem na tom budovat přátelský vztah musí mít ovšem obě strany, proto poslouchej svůj vnitřní hlas, který ti říká, jak to ve skutečnosti je.

  Pak se ptáš na to, jak oznámit, že si dostala první menstruaci. Píšeš, že si ji ještě nedostala. Chtěla bych tě pochválit za to, že to řešíš takhle preventivně napřed. Určitě ti to pomůže v tom být pak v dané situaci klidnější, až nastane. Bohužel ještě stále se v některých rodinách mezi matkou a dcerou o menstruaci nemluví. Je to přitom velmi důležité téma, které by se řešit mělo. První menstruace obvykle nastává mezi 12. – 14 rokem. Ta hranice se posouvá směrem k nižšímu věku, takže menstruace může přijít dřív, ale i později. Každá slečna je unikát a každá nemusí splňovat toto věkové rozmezí. Jestliže se u vás v rodině o menstruaci vůbec nemluví, můžeš se mamky rovnou zeptat, jestli by ti prosím nedala tampóny či vložky. Mamka touto prosbou pochopí, že už se tě menstruace týká a dost pravděpodobně to rozvine i další konverzaci na toto téma.

  Doufám, že ti odpovědi pomohly.

  S přátelským pozdravem

  Poradce Týmu Locika

  Menstruace a výtok

  Tmavá krev při menstruaci

  Ahoj poradno,
  v pátek 18.6 jsem dostala první menstruaci. Je to zvláštní, protože u nás v rodině to máme od 13 let. A já to mám od 12. Každopádně mám strašně tmavou krev. Je to možná tím, že když se podívám na vložku, tak ta krev je zaschlá nebo jak to říct, ale já jsem si vždycky myslela, že když budu mít měsíčky. Budu ta krev vyoadat jakoby světle víc. Tak chci vědět jestli je vpohodě, že mám tu krev strašně tmavou. Navíc je to takový slizký, což taky nevím? Má být ta krev tmavá a slizká? Chci vědět, jestli to je normální nebo ne. Předem děkuji za odpověď a omlouvám se, že kladu divné otázky, ale menstruaci jsem dostala nečekaně. Myslela jsem , že ji budu mít třeba ve 13 nebo později. Protože doktoři a hodně lidí mi to říkali. Tak se chci omluvit, ale prostě nejsem vůbec zkušená.

  holka, 12 let, 19. června

  Ahoj,
  předně bych ti chtěla říct, že to, že u vás v rodině ženy obvykle začaly menstruovat ve třinácti letech, opravdu neznamená, že to tak musíš mít také. Každé tělo je originál a i když je pravda, že někdy dcery začínají menstruovat ve stejném věku jako jejich matky, je to pouze velmi orientační vodítko, na které se rozhodně nelze spoléhat.
  Co se týká vzhledu tvé menstruace, je samozřejmě nemožné posoudit to na dálku a online, ale to, že menstruační krev není jasná a je s příměsí hlenu, je zcela normální. Její vzhled je obvykle jiný, než když se třeba řízneš do prstu. Ale zase platí, že každý člověk je originál a neexistuje nic jako univerzálně platná barva menstruační krve. Pokud tě netrápí žádné přidružené problémy, jako například svědění, pálení, dlouhodobé bolesti podbřišku a podobně, troufla bych si říci, že je všechno v pořádku. Nicméně poté, co dívka začne menstruovat, měla by rozhodně podstoupit preventivní prohlídku na gynekologii, kde zjistí, zda je všechno v pořádku. Určitě požádej maminku, aby tě na gynekologii objednala a tak budeš mít i lékařsky potvrzenou jistotu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruace v noci

  Ahoj poradno, mám dotaz.
  Loni v září jsem poprvé dostala menstruaci.
  Je mi trochu divné, že při menstruaci mi krev v noci neteče. (neříkám, že jsem nikdy nezažila, že by v noci tekla, ale jen třeba dvakrát nebo třikrát) Vždy to někdy večer přestane a ráno zase začne. Pokaždé, když jdu ráno na toaletu, tak je vložka buď čistá nebo je tam trocha krve už z toho rána.
  Je se mnou něco špatně? Chápu, že zde na dotazy neodpovídají žádní doktoři, ale kdyby odpověděla žena, možná by mi mohla říct něco víc. Snažila jsem se to vyhledat na googlu, ale nikde jsem o tom nic nenašla.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 9. června

  Ahoj,
  zdravíme Tě z Modré linky. Píšeš, že jsi asi před tři čtvrtě rokem dostala menstruaci, ale zneklidňuje Tě, že krev neodtéká v noci. Máš strach, že je s Tebou něco špatně.
  Menstruace u každé ženy probíhá individuálně - je jinak intenzivní, jinak dlouhá, krev může téct tu silněji, tu méně silně; také je různě bolestivá. U některých žen dochází ke krvácení a odchodu krve i v noci, často však ke krvácení v průběhu noci nedochází - část menstruační krve se shromáždí v těle a odejde až ráno. Je to dáno polohou těla při spánku. Myslím si, že se nemusíš zneklidňovat. Pokud je jinak všechno v pořádku a k menstruaci dochází pravidelně, není důvod k obavám.

  Máš pravdu, nejsme odborníci zaměřující se na gynekologii, proto pokud bys měla pocit, že se něco neděje, můžeš prostřednictvím někoho dospělého vyhledat ženského lékaře či lékařku.

  Přejeme klidné dny,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj Alíku a ostatní, mám takový dotaz/problém... Je mi 15 let a menstruaci mám tři roky. Ze začátku jsem jí měla nepravidelnou, ale časem se to srovnalo, tedy ne přesně na den, ale 2-4 dny ± okolo. Měla jsem jí celkem silnou a trvala cca 6 dní. Asi před půl rokem jsem jí začala mít kratší (tak 4 dny) a mírnější. To by mi ani tak nevadilo, jenže potom už to bylo horší. 3 měsíce po sobě jsem ji neměla vůbec, potom zase jednou ano ( myslela jsem, že se to už spravilo) a potom jen takový hnědý výtok. Nevím, jestli to nemůže být tím, že jsem začala trochu cvičit ( jenom workouty, ne cardio, HIIT, atd.), ale moc se při tom nepřepínám. Taky jsem jednu dobu docela málo jedla, ale už jsem se pomalu navrátila do normálu. Pořád mě ale trápí, že nemám správně mojí menstruaci. Přemýšlím, že o tom řeknu mamce, protože by to pochopila. Čím myslíte, že to může být a jak bych mohla napomoci tomu, abych jí zase měla pravidelně?? Děkuju za odpověď ❤️
  PS: ještě mě tak napadlo dodat, že těhotná nejsem 😅

  holka, 15 let, 2. června

  Ahoj,
  zcela rozumím tomu, že tě nepravidelná menstruace trápí a vůbec mě nenapadá, čím by její nepravidelnosti mohla být způsobena. Bohužel nejsem lékařka, ale obecně se udává, že nepravidelná menstruace je normální poté, co dívka začne menstruovat a cyklus potřebuje nějaký čas k tomu, aby se usadil. Nicméně po třech letech menstruování a poté, co už byla menstruace pravidelná, jsou popisované nepravidelnosti poněkud zvláštní. Určitě proto podporuji tvůj nápad svěřit se mamince a poradit se s ní například o tom, jestli by tě neobjednala na kontrolu na gynekologii. Lékař k tvému problému rozhodně bude mít co říci a kromě toho, že odhalí příčinu, navrhne i adekvátní řešení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj, omlouvám se že tak otravuju ale už delší dobou mi vrtá v hlavě co dělat když to dostanu na táboře:-c jsou tam 2 sprchy a sprchu je se po dvou nebo po třech. A já se bojím že to tam dostanu, není tam žádné soukromí a sprchu je se tak 2× za tábor. A ten tábor trvá 2 týdny :-( a co dělat když to tam dostanu, žádné hře se tam nevyhnu doslova tam ty děti nutí hrat, chapu to, je to tabor, snad jste můj dotaz pochopili:->zatim ahoj a předem děkuji za odpověď 🥺

  holka, 10 let, 30. května

  Milá pisatelko,
  Svěřuješ se poradně se svým strachem z toho, že nebudeš vědět, co máš dělat, když to dostaneš na táboře. Předpokládám, že očekáváš svojí první menstruaci, tedy jsi ještě nikdy nezažila jaké to je to je. Úplně rozumím tvým obavám a nejistotě. A je dobře, že o nich píšeš a chystáš se na tuto možnost předem. Jezdíš nejspíš zatím na tábory, kde jsou spíš mladší dívky. Usuzuju z toho, že se tam sprchujete po dvou v jedné sprše. Na táboře větších dívek se to většinou už takto nedělá. Právě proto, že se počítá s tím, že dívka může potřebovat na sprchu soukromí.
  Asi nejlepší by bylo o svých obavách promluvit s mámou. Jako tvá máma by ti měla dát i určité rady, jak to případně zvládnout, pokud to přijde. Můžete se třeba domluvit na tom, že tě vezme z tábora domů, pokud by ti to způsobilo nějaké komplikace. Prostě jako by to bylo ze zdravotních důvodů.
  A pak také předpokládám, že budou na tom táboře i vedoucí – ženy. A těm bude možné se případně svěřit a požádat je o pomoc. Jako vedoucí oddílu dívek by měly počítat s touto možností a umět dívkám v tom poradit a pomoc. Tak se prostě neboj, pokud to bude potřeba, se na ně obrátit. Měly by ti umožnit sprchovat se častěji a v soukromí. Třeba na své sprše pro vedoucí.
  Tak ti moc držím palce, ať to v létě dobře dopadne a ty si tábor užiješ naplno,
  Srdečně zdraví Poradce Centra Locika