Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Jak je to s tampóny? Alíkova poradna

  Menstruace a výtok

  Jak holky co mají menstruaci a používají tampon s tím chodí na malou vždyť se tampon nafoukne.

  holka/12 let, 8. července

  Ahoj,
  nevím, jestli jsem přesně porozuměla tvému dotazu, ale pokud se ptáš na to, jestli tampón nemůže nasáknout močí, tak tě ujišťuji, že nikoli. Moč vytéká z močové trubice, zatímco menstruační krev z pochvy. Úplně laicky řečeno se jedná o dva různé „otvory“, tudíž tampón při močení skutečně nasáknout nemůže.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Jde nějak urychlit menstruaci?

  Ahoj poradno,
  jsem tady nová a potřebuji poradit. Menstruaci mám už skoro rok a pravidelná začala být zhruba v dubnu/květnu. Trvá týden, někdy i šest dní. A já jedu příští týden (dnes ji mám třetí den) na několik dní někam přespat. Potřebovala bych poradit, jestli není možnost menstruaci nějak urychlit, není mi příjemné o tom totiž mluvit s lidmi (a taky spát v tom prostředí... je to trochu složitější), u kterých mám být.
  Děkuji za případnou odpověď. 💚

  holka, 14 let, 7. srpna

  Ahoj,

  chápu, že v prvních letech menstruace často není příjemné o tom s někým mluvit. Taky si umím představit, že je to komplikace, když máme odjet někam na výlet nebo na dovolenou. Obávám se, že ve chvíli, kdy k Tobě dorazí naše odpověď, už budeš asi pryč a nebude to pro Tebe aktuální. Tak alespoň obecně - nenapadá mě žádný způsob, jak menstruaci urychlit, když už probíhá. Je možné trošku posunout cyklus pomocí léků, k tomu by Ti víc řekl gynekolog/gynekoložka. Je ale možné, že takové léky nejsou vhodné pro každého a mohou mít i vedlejší účinky. I to je potřeba zvážit.

  Zdraví

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Koupání při menstruaci

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, jak se mám koupat, když si místo tamponů dávám vložky? Vložky mě právě hrozně štvou, protože jsou mi hrozně nepohodlné. Jenže tampóny se celkem bojím používat, ještě jsem to nezkoušela. A právě s vložkami jsem taková... jak to nazvat, zašpiněná. A opravdu nevím, jak se s tím mám koupat, protože ta krev bude snad všude, ne? (protože mám celkem silnou menstruaci)

  holka, 14 let, 7. srpna

  Ahoj,
  nevím, jaké koupání máš přesně na mysli. Pokud myslíš koupání například v bazénu, moři, nebo rybníku, to bez tampónů nepřipadá v úvahu. A i v případě, že budeš používat tampón, je potřeba si před koupáním zavést nový a hned po koupání ho vyjmout. Koupání při menstruaci v rybnících navíc mnoho odborníků příliš nedoporučuje kvůli možnému zavlečení infekce (bazény, či moře jsou v tomto ohledu o něco méně rizikové).
  Jestliže jsi měla na mysli koupání ve vaně, to se při menstruaci nedoporučuje ze stejných důvodů. Ideální je pouze se osprchovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Co je to intimka

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám otázku, na kterou se nemohu jinde zeptat:

  1. Co je to intimka? (Už jsem si o tom něco hledala, ale stále to nechápu)
  2. Intimka by se měla nosit během doby kdy nemám menstruaci pořád a nebo jen někdy?

  Snad to chápeš.
  Děkuji 💗😅

  holka, 13 let, 27. července

  Ahoj z Modré linky,

  intimka je vložka, která je používána na začátku či konci (nebo obojí) menstruace, kdy již krvácení není silné, jde spíše o špinění a klasická vložka již není potřeba, neboť intimka postačí. Také je možné ji používat při výtoku.
  Ráda bych Tě však povzbudila, aby ses přece jen obrátila třeba na mamku nebo jinou ženu v rodině, které věříš, a s intimními, zdravotními záležitostmi, i jakýmikoli jinými otázkami se na ni obracela, protože je důležité mít možnost se o někoho opřít, mít možnost s někým mluvit o tom, o čem potřebuješ.

  Přejeme Ti bezstarostné léto.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Je má menstruace v pořádku?

  Ahoj Jsem tu nová a moc se mi tu líbí. 🙂 Mám pár otázek, včera jsem dostala první menstruaci, včera bych řekla že to bylo spíše špinění a dnes normální menstruace podstatě bezbolestná.
  Používám vložky, a přijde mi divně že jich spotřebuji tolik.. 4-6 za den.. je to normální? Za jakou dobu se má měnit vložka? Ahoj

  holka, 13 let, 25. července

  Ahoj,
  ano, je to zcela normální. Každé tělo je individuální a stejně tak je individuální i průběh menstruace. Některá žena ji má silnější, jiná zase slabší. Někdo při ní cítí silné bolesti, někdo ji má naopak zcela bezbolestnou. Navíc se tvůj menstruační cyklus bude dál upravovat a měnit, takže se nemusí jednat o definitivní stav. Vložka se obvykle mění poté, co je nasáklá krví, stane se nepohodlnou, nebo začne být dokonce cítit - a to je u každé ženy také individuální.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Výtoky zmizely

  Ahoj Alíku. Asi před 5 měsíci jsem začala mýt bílí výtoky ale poslední měsíc je už vůbec nemám. Já jsem je měla vždycky skoro celej měsíc a teď už nic. Nevím proč🤷

  holka, 13 let, 23. července

  Ahoj,
  v období dospívání je spojeno s výraznými hormonálními změnami a s nimi souvisí například i intenzivnější výtoky, nebo naopak jejich kolísání, nástup menstruace, její nepravidelnosti a mnoho dalších věcí. Jestliže se výtok stal méně intenzivním, nebo prakticky úplně zmizel, nemusíš se tím, podle mého názoru, nijak znepokojovat. Jestliže netrpíš žádnými zdravotními problémy, jedná se velmi pravděpodobně jen o další z projevů dospívajícího těla.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj, menstruaci mám už rok a půl a myslela jsem si že už je konečně pravidelná. Cyklus +- 30 dnů ale tento měsíc mi přišla o týden dříve tak jsem si myslela že se jednou stane byla i docela slabší než ostatní, ale za 19 dní jsem ji dostala znova takže jsem vlastně mela dvě menstruace za měsíc je to normální? Taky mívám to že 1 a 2 den je řekla bych normální není slabá ani silná ale 3 den už jako kdyby končila ráno a odpoledne jen menší špinění a pak k večeru okolo 6 hodiny mě začne trochu bolet břicho ale nic hrozného a když jdu na záchod tak najednou ze mě vyteče opravdu hodně krve odhadla bych tak na 4 vložky opravdu ten pohled do záchodu je fakt nechutný nevím co s tím mám dělat a hlavně proč to nemám normálně celý den. A 4 den už to mám jen slabé a 5 den už jen špiním. Ptám se tedy na to jestli je normální že to stále nemám pravidelné a taky jestli je normální to co odehrává 3 den menstruace jelikož mě to docela otravuje nevím co bych dělala kdybych zrovna nebyla doma nebo poblíž záchodu protože je jasné že bych okamžitě protekla. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 22. července

  Ahoj,
  bohužel nikdo z nás není gynekolog a i kdyby byl, stejně bychom zodpovědně nemohli určovat diagnózu na dálku. Za sebe ti mohu říci, že občasné nepravidelnosti v menstruaci jsou normální a pokud se jedná o takto ojedinělou záležitost, nedělala bych s s tím velké starosti. Pokud by byla menstruace nepravidelná dál (i přesto, že už dlouho dobu pravidelná byla), bylo by určitě lepší, aby se na tebe podíval gynekolog a vyloučil možný zdravotní problém.
  Co se týká průběhu tvé menstruace, vnímám to podobně. Jestliže se je u tebe tento průběh normální a pravidelně se opakuje každý měsíc - a není spojen s žádnými zdravotními problémy či komplikacemi - je pravděpodobné, že jde zkrátka o normální reakci tvého těla. Ale stoprocentní jistotu ti může skutečně dát teprve lékařská prohlídka.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Jak poznám, že mi začala menstruace?

  Ahoj Alíku a spol chtěla bych se zeptat jak poznám že mi začala menstruace? Moje mladší sestřenice jí už dávno měli a já ještě ne.

  holka, 11 let, 20. července

  Ahoj,
  mohu tě ujistit, že menstruaci na sto procent bez problémů poznáš jednoduše tak, že začneš krvácet. Až se ti na kalhotkách objeví několik dnů po sobě krev, začala si menstruovat. Skutečnost, že tvoje mladší sestřenice už menstruují a ty ještě nikoli, vůbec nic neznamená. Každé tělo je originál, reaguje jinak a dospívá jiným tempem. Na zahájení menstruačního cyklu má tvoje tělo čas minimálně do šestnácti let, někteří lékaři dokonce uvádí sedmnáct let, takže máš ještě spoustu času a nemusíš se ničeho obávat. Buď trpělivá.
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ještě nemám menstruaci

  Ahoj Alíku a ostatní.
  mám dotaz který mě celkem trápí. Za chvíli mi bude 14, a ještě nemám menstruaci. Ale snad rok už mám všechny takové ty “příznaky“ co tomu předcházejí. Všechny moje kamarádky už ji mají a já si připadám trochu odstrčená že ještě nevím o co jde. A taky si připadám taková nedospělá. Dalo by se to nějak urychlit nebo tak něco?
  Děkuju

  holka, 13 let, 11. července

  Ahoj,
  chápu, že by ses ráda „vyrovnala“ kamarádkám, ale nástup menstruace se nijak urychlit nedá. Objeví se tehdy, když je tělo dostatečně zralé a připravené. U někoho to může být v jedenácti letech, u jiného až v šestnácti. Ve čtrnácti máš ještě spoustu času a až bude tělo nachystané, menstruace se objeví. Ráda bych také zdůraznila, že „dospělost“ či „zralost“ mentální s menstruací nijak nesouvisí. Klidně můžeš být psychicky mnohem zralejší než tvé vrstevnice a přitom ještě nemenstruovat. Nedělej si s tím hlavu a nech svému tělu čas na to, aby v něm proběhly všechny hormonální změny, které jsou k zahájení cyklu potřeba.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Kdy dostanu menstruaci?

  Ahoj, po jaké době (tak příbližně) co má holka výtok a nemá menstruaci tak ji začne mít?(mmenstruaci)..Snad chápete :)

  holka, 11 let, 10. července

  Ahoj,
  chápu tvůj dotaz velmi dobře, ale odpovědět ti nedokážu a myslím, že by to nedokázal ani nikdo jiný. Každé tělo je totiž originál a neexistují žádné tabulky na to, kdy se co stane, nebo co má člověk očekávat. Kdyby tomu tak bylo, spousta věcí by byla jednodušších. Výtok můžeš mít několik měsíců, anebo také let, než se menstruace dostaví. Obecně se uvádí, že je zcela v pořádku, pokud dívka začne menstruovat do šestnácti let (někteří gynekologové dokonce tvrdí, že do sedmnácti let), takže ti nezbývá než být trpělivá a počkat, až tvoje tělo samo usoudí, že je připraveno.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj Alíku a spol je mi třináct a už asi měsíc (možná už i déle) mi něco teče z vagíny je to bílé a slizké ale pak to zaschne a zežloutne myslím si že je to taková ta tekutina co vystříkne u dovrochlolení při masturbaci jenže já masruebuju přibližně jednou za měsíc někdy ani ne bojím se že mám protrženou panenskou blánu ale nevím proč. Bojím se to také říct rodičům právě kvůli panenské bláně. Opravdu se bojím protože jsem pod zákonem tak jsem to ještě nikdy neměla ale masturbuju taky jednom trochou. Poraďte mi prosím. Děkuji.
  P.S. menstruaci jsem ještě neměla a u ginekologa jsem taky ještě nikdy nebyla

  holka, 13 let, 7. července

  Ahoj,
  to, co popisuješ je pravděpodobně výtok a nemusí mít nic společného s masturbací nebo panenskou blánou. Výtoky jsou u dívek a žen běžné, pokud jde o bělavý nebo průhledný hlen, není to nic, čeho by ses musela bát. Souvisí to s hormonálním cyklem a je možné, že se Tvoje tělo takto připravuje už na menstruaci. Dá se i říci, že výtok je tělu prospěšný, protože hlen chrání a zvlhčuje poševní sliznici. Některé ženy používají menší vložky- tzv. intimky, pokud je jim výtok nepříjemný.
  Pokud by výtok měl barvu žlutou, zelenou nebo bílou s hrudkami a také svědil či zapáchal, je vhodné navštívit praktického lékaře nebo gynekologa. Panenská blána se někdy protrhne i při používání tamponů, pádu či sportu a s tím lékaři počítají, neměli by si myslet nic špatného.

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Používání tampónů

  Jsem holka 12 let a mám menstruaci a chtěla bych začít používat tampóny, menstruaci mám už skoro rok ale když jsem jednou chtěla použít tampon tak to trochu bolelo mám je začít používat nebo jsou lepší vložky?

  holka/12 let, 8. července

  Ahoj,
  to, jestli ti budou víc vyhovovat tampóny, nebo vložky, je velmi individuální. Každému vyhovuje něco jiného a musíš to vyzkoušet, abys zjistila, jaká možnost bude lepší právě pro tebe. Ohledně zavádění tampónů je potřeba určitý cvik, abys zjistila, v kterém úhlu a jak hluboko jej aplikovat. Správně zavedený tampón bys vůbec neměla při pohybu cítit a neměl by tě jakkoli omezovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Obavy z menstruace

  Ahoj poradno jsem tu nová, doufám že neobtěžuji.
  Mám problém bojím se s mamkou nebo sestrou bavit o imtivmních věcích, bojím se že když dostanu poprvé menstruaci nebudu vědět co a jak, obvzlas kdyby jsem to dostala na veřejnosti. Hrozně bych sní o tom chtěla mluvit ale nevím jak se jí zeptat, hrozně se stydím (omlouvám se jestli je to hloupí dotaz)

  holka, 11 let, 3. července

  hoj,
  je dobře, že se ptáš na věci, se kterými máš starosti a vůbec neobtěžuješ. Chápu, že bavit se o intimních tématech je náročné a hodně lidí se toho obává nebo se stydí. Je možné, že to podobně má Tvoje mamka nebo sestra a jen čekají na to, až se jich zeptáš. Je určitě fajn být připravená na první menstruaci, a proto doporučuji najít odvahu a zeptat se. Není na tom nic špatného, máš právo vědět co Tě čeká a jak se připravit. Můžeš třeba mamku poprosit o to, aby Ti koupila nějakou knihu o dospívání nebo se zeptat sestry, jak zjistila, co má při menstruaci dělat. Obě dvě jsou ženy, a tak s tím mají své zkušenosti a mohou Ti dobře poradit.

  První menstruace se nemusíš nijak obávat, většinou začíná jen mírným špiněním a doporučuje se dívkám nosit si sebou v tašce nebo batohu vložku a hygienické ubrousky, potom Tě to nemůže nijak zaskočit. Většinou dívky dostanou první měsíčky kolem 13 roku a pokud dosáhnout alespoň 45 kilo. Existují však i výjimky, kdy se měsíčky objeví dříve nebo později.

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Mám výtok každý den

  Dobrý den, omlouvám se, že se ptám znovu na otázku ohledně výtoku.
  Vím, že i po menstruaci je výtok, ale je normální ho mít pak každý den? Je to trochu otravné.
  Moc děkuji za odpověď a přeji veselé prázdniny :)

  holka, 12 let, 30. června

  Ahoj,
  bohužel nikdo na světě ti nedokáže zodpovědně stanovit diagnózu na dálku a online, takže ti mohu jen odpovědět, že nějaká forma výtoku je běžná každodenní záležitost. Otázkou je, kolik ho je a jakou podobu má. I to je ovšem individuální a časově proměnlivé. Takže například v období dospívání obvykle intenzita výtoku stoupá v souvislosti s hormonálními změnami, kterými vaše tělo prochází. Pokud je v míře, která tě obtěžuje při každodenním fungování, nebo je spojen s pálením, svěděním, či bolestí, určitě nic nezkazíš, když se objednáš na preventivní prohlídku na gynekologii, kde zjistí, zda je všechno v pořádku.
  Měj se hezky a hezké prázdniny
  Bára

  Menstruace a výtok

  Bolí zavádění tampónu?

  Ahoj, jsem holka, je mi 12 a už mám menstruaci a chcu se zeptat, jestli bolí zavádění tamponu poprvé, já se totiž moc bojím chvíle, kdy si ho budu muset zavést.

  Díky za odpověď ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Létající Sekačka, 29. června

  Ahoj,
  zavádění tampónu nebolí, ale zpočátku ti bude možná trochu nepohodlné, protože jeho aplikace vyžaduje trochu cviku. Není to nic složitého, jen je potřeba v tom získat určitou zručnost. Platí jednoduché pravidlo, že pokud tampón v sobě cítíš, je něco špatně. Dobře zavedený tampón by neměl být cítit a neměl by tě žádným způsobem omezovat v pohybu.
  Měj se hezky!
  Bára