Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Zápach z úst Alík radí dětem

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku, chtěl bych se zeptat. Pokaždé když si vyčistím zuby tak cítím že stejnak mi smrdí z pusy. Nějaké rady proti zápachu z úst??

  kluk, 13 let, 10. července 2020

  Ahoj,
  pokud zápach z úst přetrvává i po vyčištění zubů, bylo by potřeba, aby navštívil stomatologa, který zjistí, jestli se nejedná o důsledek nějakého zánětu. Obecně se proti zápachu z úst doporučuje například používání škrabky na jazyk, ústní vody, nebo žvýkání petrželové natě a spousta dalších „babských rad.“ Ale vždy je potřeba nejprve pátrat po příčině a teprve potom řešit následky. Důkladné vyčištění zubů a případně použití ústní vody by zápach z úst mělo skutečně zlikvidovat a pokud i nadále přetrvává, může se jednat o nějaký zdravotní problém, který by měl řešit odborník.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Intimní hygiena, bílé „puntíky“

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jak často si mám umývat penis a pod předkožkou je takový žlutá věc která jde sundat a smrdí to co by to mohlo být a co to je že mám na kuži penisu bíle puntíky ?

  kluk, 13 let, 20. března

  Ahoj kluku,

  Penis si můžeš mýt každý den. Pod předkožkou se také myj, ale jen tak daleko, jak můžeš předkožku přetáhnout. Zmíněná „věc, kterou jde sundat“, je pravděpodobně tzv. smegma, což je hmota, která vzniká odlučováním svrchní vrstvy epitelu (= povrchové tkáně) na povrchu žaludu a na vnitřním listu předkožky. Tvorba smegmatu signalizuje, že u Tebe již došlo k „odlepení“ vnitřního listu předkožky od žaludu, případně k němu právě dochází. Jedná se tudíž o normální jev, který Tě nemusí znepokojovat. Smegma lze jednoduše smýt při koupání nebo sprchování.

  Pokud jde o bílé „puntíky“ na kožním pokryvu penisu, zřejmě se jedná o zvětšené mazové žlázky. Jejich zvětšení souvisí s tím, že v období dospívání, jímž právě procházíš, nastává zvýšená tvorba kožního mazu (proto je pokožka dospívajícího člověka zpravidla mastnější, než pokožka dítěte, zejména v obličeji, na ramenou, na trupu a v okolí pohlavních orgánů).

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu, pozice předkožky při erekci

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, co znamená taková žlutá věc na žaludu. Hledal jsem to na googlu a nic, jestli to není nějaká nemoc nebo či co. A ještě jsem se chtěl zeptat, jestli je v pořádku, když mám při erekci 14 cm a když mám erekci, tak mi nejde předkožka dolu, jestli to je v pohodě. Děkuji předem za odpověd.

  kluk, 13 let, 15. března

  Ahoj kluku,

  Zmíněnou „žlutou věc na žaludu“ nedovedu určit, neboť z dotazu nevyplývá, zda se jedná o nějaký neobvyklý kožní útvar (hrbolek, „pupínek“), prosté zbarvení povrchu („skvrnu“) či nějaké cizí těleso nebo substanci (maz, hnis a podobně). Dále přichází v úvahu, že by se mohlo jednat obsah tzv. epiteliálního depa, které se vytváří při procesu uvolňování „slepené“ předkožky, avšak popis je natolik obecný, že z něj nelze vyvodit nic konkrétního.

  Rozměr penisu, který v dotazu uvádíš, je normální a nachází se na horní hranici širšího průměru. U chlapců ve věku 13 let činí průměrná délka penisu v klidovém stavu 5 až 7 cm (6 ± 1 cm) a při erekci 11 až 14 cm (12,5 ± 1,5 cm).

  Pokud lze předkožku přetahovat pouze v klidovém stavu, zatímco při erekci činí její přetažení obtíže, mohlo by se jednat o tzv. relativní zúžení prstence předkožky. Proces uvolňování předkožky může probíhat různým tempem a není časově limitován, a tudíž je možné a zároveň i pravděpodobné, že během následujících měsíců či let vývoje ještě dojde ke spontánnímu uvolnění, tedy bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Proces uvolňování relativního zúžení lze podpořit nanášením vhodné masti či krému, avšak nikdy by ses neměl snažit předkožku strhnout násilím, jinak hrozí poranění a v jeho důsledku zjizvení, které by vedlo k ještě výraznějšímu zúžení prstence předkožky. Podrobnější informace najdeš v publikaci „Moje knížka o předkožce“, která je k dispozici pod tímto odkazem.

  Moje tělo - kluci

  Ranní erekce

  Proč nemám ranní erekci? Nezlobím se, ale je to asi divné, ne?

  Dominik, 13 let, 14. března

  Ahoj Dominiku,

  Ranní erekce se dostavuje proto, že během noci narůstá tvorba mužských pohlavních hormonů (androgenů), přičemž jejich hladina v krvi dosahuje svého celodenního maxima v časných ranních hodinách před probuzením. Proto se většina dospívajících chlapců ráno probouzí s erekcí.
  Pokud se ranní erekce nedostavuje, může to mít několik různých příčin. V úvahu připadá například onemocnění oběhové soustavy, konkrétně nízký nebo naopak vysoký krevní tlak. V takovém případě by se ovšem obtíže s dosažením a udržením erekce mohly objevovat i kdykoliv během dne, nejen ráno po probuzení. K dalším příčinám patří například nedostatek kvalitního spánku, stres a psychické napětí a podobně. V takovém případě se někdy stává, že erekce sice během spánku nastoupí, ale „neudrží se“ až do probuzení, takže v době, kdy se chlapec probouzí, už ji nemá.
  Pro začátek bych doporučoval zajistit si dostatek kvalitního spánku. Pokud jsi o půlnoci ještě vzhůru, a přitom ráno vstáváš do školy, pak doba spánku je jistě nedostatečná (dospívající člověk Tvého věku by měl spát alespoň 9 hodin denně). Kromě toho by možná stálo za to si nechat změřit krevní tlak. O změření tlaku lze požádat buď v ordinaci lékaře, nebo můžeš navštívit některou z lékáren, kde je na stolku volně přístupný tlakoměr.

  Moje tělo - kluci

  Konglutinace, „přilepená“ předkožka

  Dobrý den, Alíku a spol., mám pro vás takovou otázku, na žaludu od penisu mám prilepenou část pokožky a chtěl bych se zeptat jestli to je problém a jestli ano, tak co bych s tím měl dělat

  kluk, 12 let, 12. března

  Ahoj kluku,

  Podle popisu se jedná o „slepení“ mezi vnitřním listem předkožky a povrchem žaludu. Takovéto „slepení“ se nazývá konglutinace. Naprostá většina chlapců se rodí s konglutinací, přičemž k oddělení vnitřního listu předkožky od žaludu dochází v různém věku. U některých chlapců se „slepení“ uvolňuje již v dětství, u jiných až během dospívání.
  K oddělování obou povrchů (tedy povrchu žaludu a povrchu vnitřního listu předkožky) dochází postupně, a tudíž se zpravidla nejedná o konglutinaci úplnou, nýbrž částečnou. U chlapců na počátku puberty zpravidla přetrvává již jen velmi drobné „slepení“ při okraji žaludu.
  Proces uvolňování předkožky není nijak časově limitován. Rozhodně nelze doporučovat násilné oddělování „přilepené“ předkožky od žaludu, protože by mohlo vést k poranění. U naprosté většiny chlapců se předkožka „odlepí“ spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu, a to zpravidla nejpozději do konce puberty. Předkožku si stahuj vždy jen tak daleko, abys necítil bolest.

  Moje tělo - kluci

  Předkožka

  Dobrý den, píši ohledně toho, že mám predkožku stále ve předu, četl jsem, že když je ve předu, že to může být v budoucnu problém, mám to nějak řešit?

  kluk, 12 let, 11. března

  Ahoj kluku,

  Předpokládám, že „mít předkožku stále vepředu“ znamená mít ji nataženou na žaludu tak, že předkožka žalud pokrývá. To je naprosto normální stav. Předkožka je anatomicky uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud opět vrátila do své výchozí pozice na žaludu.
  Pokud nemůžeš předkožku přetáhnout přes žalud (i když v dotazu to výslovně nezmiňuješ), může příčina spočívat buď v konglutinaci (tj. „slepení“ mezi povrchem žaludu a vnitřním listem předkožky), nebo ve zúžení prstence předkožky.
  Naprostá většina chlapců se rodí s konglutinací („slepenou“ předkožkou) a s úzkým prstencem předkožky. K uvolňování obojího dochází během dalších několika let. U některých chlapců se konglutinace uvolňuje již v dětství před pubertou, u jiných až v průběhu puberty nebo v jejím závěru. Proces uvolňování předkožky není nijak časově limitován.
  Důležité je, aby ses nesnažil předkožku uvolňovat násilím, protože by sis tím mohl způsobit poranění. Podrobnější informace o uvolňování předkožky najdeš v textu „Moje knížka o předkožce“, který je k dispozici pod tímto odkazem.

  Moje tělo - kluci

  Tečky na penisu, rozměry penisu

  Ahoj aliku mam pro tebe par otazek na moje prirozeni

  1. na zaludu mam takove tmavsi tecky(skvrny) a nevim co s tim delat.
  2. moje prirozeni meri pri vzruseni 16cm, je to dobre?

  Co na to reknou holky?

  kluk, 14 let, 7. března

  Ahoj kluku,

  1) Mohlo by se jednat buď o pigmentové skvrny, nebo o projev kožního onemocnění. Bez vyšetření na dermatologii však nemohu přesněji určit, o jaké útvary se jedná.

  2) Uvedená délka penisu je sice mírně nadprůměrná, ale stále ještě normální (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí 6 až 8 cm, tj. 7 ± 1 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm, tj. 14 ± 1 cm při erekci.

  Otázkou „co na to řeknou holky?“ se netrap. Většina dívek nebude podrobně zkoumat ani Tvůj penis, ani jeho rozměry. Pokud máš na mysli Tvoji budoucí partnerku, tu na Tobě s největší pravděpodobností budou zajímat úplně jiné věci, než vzhled či rozměry Tvého penisu.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Můžu se zeptat jestli je masturbace hřích když jsem křesťan? Omlouvám se ale nechci se ptát mamky. Jen už mě hodně dlouho trápí že furt mám chuť masturbovat.

  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 6. března

  Ahoj z Modré linky,

  oceňuji, že přemýšlíš o tom, jak žít dobrý život jako křesťan. Nemohu mluvit za kněží, ale z psychologického hlediska jsou sexuální pudy v pořádku a masturbace je, obzvláště v době dospívání, způsobem uvolňování napětí. Nic však není dobré přehánět. Masturbace Ti nesmí bránit v běžném fungování, v plnění školních i jiných povinností, ale ani v tom, aby ses věnoval i jiným činnostem, třeba nějakým koníčkům. Jakým způsobem zvládat svou potřebu masturbace z hlediska křesťanství by Ti mohl poradit například kněz u zpovědi, případně nějaký další křesťan, kterému věříš.

  Bezstarostnější dny Ti přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Růst rozměrů penisu

  Ahoj Alíku, chci se zeptat v kolika letech končí obvykle růst penisu?

  kluk, 13 let, 6. března

  Ahoj kluku,

  Rozměry penisu rostou nejčastěji do věku 18 let. Během posledního roku růstu (ve věku 17 – 18 let) se však zvětšuje zpravidla již jen jeho obvod, nikoli délka. Při opožděném nástupu puberty nebo při pomalejším tempu vývoje pohlavních znaků se však může růst a vývoj zmíněného orgánu protáhnout až do věku 19 – 21 let. Uvedených 18 let je tedy spíše průměrný věk, v němž už má penis „dospělé“ rozměry.

  Moje tělo - kluci

  Jak se chovat v sauně?

  Ahoj Alíku, chtěl bych ti poděkovat za minulou odpověď. Nakonec to dopadlo tak, že asi za dva dny přišla za mnou mamka a probrala se mnou to, co se stalo. Ulevilo se mi a dohodli jsme si pravidla, které se rodiče i já snažíme dodržovat. Řekla, že nahota je přirozená a není proč se stydět, ale že respektují moje potřeby. A ještě jeden dotaz přidám. Rodiče plánují rodiný vikend v hotelu s bazénem a saunou, že ať se v tom počasí ohřejeme. Jen vůbec nevím, jak se v sauně chovat? Jasně, něco jsem si našel na internetu. Docela mě to i láká, ale prý se tam chodí bez plavek, úplně nahatý. Mám obavy. Hlavně z toho, že se může stát něco nemilého, když uvidím nahou ženu a nepomůže ani ručník přes... dekuji

  kluk, 13 let, 27. února

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím Tvým obavám ohledně sauny. Ano, v sauně jsou lidé bez oblečení, někteří se halí do prostěradla či ručníku více, jiní méně. Může se stát i to, že na nahotu některé ženy zareaguješ. V tom případě budeš mít k dispozici ručník, kterým si své partie budeš moci zakrýt a můžeš i odejít třeba na toaletu a vrátit se, až bude zase vše v pořádku. Co se týká toho, jak se chovat v sauně, je fajn, že sis něco přečetl. Můžeš se o tom pobavit i s rodiči, oni možná nějaké zkušenosti se saunou mají. Zdá se, že si s mamkou můžeš promluvit i o osobnějších věcech, můžeš si s ní, nebo třeba s tátou, zkusit promluvit i o svých obavách. V některých hotelech mají sauny menší a hostům nabízí konkrétním termín, v němž jsou v sauně sami, s jinými lidmi se tam tedy nepotkají.

  Přejeme Ti prima rodinný víkend.
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Zahnutí penisu

  Ahoj, chcel by som sa spýtať čo to znamená keď mám zahnutý penis. Podľa všetkého to vyzerá ako Peyronieho syndrom ale čítal som že, to v mieste nádoru má bolieť ale mňa to nebolí, tak neviem či je to vrodené alebo niečo iné. Riešili sme to s rodičmi ale nevedeli čo s tým. Viete čo ro môže znamenať? Mám ísť ku detskej doktorke?
  Predom ďakujem za odpoveď

  kluk, 12 let, 27. února

  Ahoj kluku,

  Mírné zahnutí penisu při erekci je normální. O tzv. Peyronieho syndrom se jedná v případě, že je penis výrazně zalomený (tedy nikoli zahnutý či plynule prohnutý), a to nejméně pod úhlem 30° nebo více. Zalomení je zpravidla viditelné pouze při erekci.
  Samozřejmě, že při podezření na zmíněnou vadu můžeš navštívit lékaře (k čemuž budeš potřebovat doprovod jednoho z rodičů), nicméně i kdyby se skutečně jednalo o vrozenou vadu, případná operace by připadala v úvahu až v dospělosti, respektive po dokončení růstu a vývoje penisu, neboť nelze dopředu odhadnout, jak se Tvůj penis bude v následujících několika letech vyvíjet.

  Moje tělo - kluci

  Neobvyklý podkožní útvar

  Ahoj poradno,
  mám problém. Na svém penisu jsem našel bílou podkožní kapslicku, dlouhou asi dva milimetry. S odhrnutou předkožkou je asi 1cm pod žaludem, z mého pohledu zespodu, v normálním stavu (zakrytý žalud) je na špicce penisu. Při doteku to nebolí, při zatlacení to štípe, při masturbaci to taky nebolí. Hygienu mám perfektní. Mám se bát a jít k doktorovi, nebo to je normální, nebo to je jenom neškodný pupínek?
  Díky za odpověd’.

  kluk, 14 let, 26. února

  Ahoj kluku,

  Vzhledem k umístění by se mohlo jednat o tzv. epiteliální depo, které se tvoří v místech, kde dochází k uvolňování („odlepování“) předkožky od žaludu. Nejedná se o žádnou vadu ani onemocnění, nýbrž o normální fázi procesu uvolňování „přilepené“ předkožky. Obsah depa se dříve či později buď vstřebá, nebo (při větším objemu) dojde k jeho uvolnění. To by ses však neměl snažit nijak „urychlit“ (například mačkáním, „vytlačováním“), protože by sis mohl způsobit poranění. Další možnost by vzhledem k relativně malým rozměrům popisovaného útvaru mohla představovat zvětšená (zduřelá) mazová žlázka. Ke zduření některé z mazových žlázek dochází v pubertě z důvodu zvýšení produkce kožního mazu. I v takovém případě se však jedná o problém spíše kosmetický nežli zdravotní.

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku, mám furt problém s něčím..

  1. Můj penis měří 2,5 cm při klidovém stavu a 5 cm při erekci, je to normální?
  2. Mám extrémní chuť na sex.
  3. Necítím ty příjemné pocity když masturbuji.
  4. Je normální že v mém věku se masturbuje?

  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 11 let, 20. února

  Ahoj kluku,

  1) Uvedené rozměry penisu jsou sice mírně podprůměrné, ale jinak naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 11 let činí 3 až 5 cm v klidovém stavu (bez erekce) a 6 až 9 cm při erekci. Ale „průměrný“ ještě neznamená „jediný správný“. Mírně podprůměrná délka je stále ještě normální a vůbec se nejedná o nějakou „vadu“ nebo „poruchu“. Rozhodně neplatí, že větší penis by měl být považován za „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis průměrných nebo mírně podprůměrných rozměrů. Naopak, mírně podprůměrná délka penisu má řadu výhod (například když máš erekci, není to tak nápadné).

  2) Vysoká sexuální apetence (doslova „chuť na sex“) je v období dospívání normální. Je způsobena tím, že v těle dochází k prudkému nárůstu pohlavních hormonů. Možná, že „chuť na sex“ Tě bude občas znervózňovat nebo Tě dokonce obtěžovat (když se dostaví ve chvílích, kdy bys ji nejméně potřeboval), na druhou stranu je dokladem toho, že se vyvíjíš v podstatě normálně.

  3) Je možné, že se u Tebe dosud plně nevyvinuly potřebné reflexy (tedy reakce nervové soustavy na stimulaci neboli dráždění určitých částí těla). také je možné, že sis zatím ještě nenašel takový způsob vykonávání masturbace, který by tě uspokojoval. Každý dospívající člověk je vlastně takovým velkým „objevitelem“, protože objevuje svoje tělo a pocity, které si může navodit dotýkáním určitých jeho částí. To za Tebe nikdo jiný neudělá, a záleží tedy na Tobě, abys zkoušel různé způsoby, až si „vyhmátneš“ ten, který Ti bude nejlépe vyhovovat.

  4) Ano, je to naprosto normální. Podle řady vědeckých výzkumů přibližně dvě třetiny chlapců i dívek začínají masturbovat ještě v dětství před pubertou (tedy přibližně ve věku devíti až jedenácti let nebo i dříve), zbývající třetina pak „objevuje“ masturbaci v průběhu dospívání. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat, že bys masturboval moc brzy.

  Moje tělo - kluci

  Preventivní prohlídka + růst a rozměry penisu

  Dobrý den poradno, mám pár otázek.

  1. za 3 dny mě čeká 15 léta prohlídka, co od ní očekávat.
  2. můj penis meri bez erekce ±9,5 cm a s erekci ± 14,7 - 15,3 cm je tato délka v pořádku? Na skoro 15 let?
  3. odkud mám svůj penis měřit, od korene nebo mám měřící nástroj primacknout do kůže.
  4. vážím 82,7 kg a měřím 183 cm pokud bych zhubl je možnost že se mi optický zvětší penis?
  5. do kolika let přibližně roste penis

  Děkuji moc za odpovědi

  kluk, 14 let, 20. února

  Ahoj kluku,

  1) Součástí preventivní prohlídky ve věku 15 let je rozhovor s lékařem týkající se možných zdravotních rizik, kontrola a případné doplnění očkování, zjištění tělesné hmotnosti a výšky, kontrola pohybového aparátu, prohlídka kůže, mízních uzlin, štítné žlázy a pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku včetně barvocitu, vyšetření sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení psychosociálního vývoje a motorických dovedností a zhodnocení zdravotních rizik do dalšího života. Také je možné, že se Tě lékař zeptá, na jakou školu se budeš hlásit, případně jaké povolání bys chtěl vykonávat, aby mohl Tvoji volbu zhodnotit z hlediska zdravotního stavu (například zda nemáš nějakou vrozenou vadu či vývojovou poruchu, která by mohla být překážkou pro vykonávání zvoleného povolání). V podstatě tedy můžeš očekávat něco podobného, jako na předchozí preventivní prohlídce ve věku 13 let.

  2) Délka penisu v klidovém stavu je u Tebe mírně nadprůměrná, při erekci průměrná. U chlapců ve věku 15 let činí průměrná délka penisu v klidovém stavu 7 ± 1 cm (tj. 6 až 8 cm) a při erekci 14 ± 1 cm (13 až 15 cm). Samozřejmě je třeba počítat s tím, že zejména v klidovém stavu je délka penisu ovlivněna vyšší či nižší pružností závěsných vazů, na nichž je tento orgán upevněn uvnitř těla, a dále na různých vnitřních i vnějších okolnostech. K těm vnějším patří například nízká teplota okolního prostředí (vzduchu, případně vody), k vnitřním například stres a psychické napětí – v obou případech dochází ke stahování svalstva v oblasti malé pánve, čímž se penis částečně „zasune“ směrem do těla.

  3) Délka penisu se měří od kořene, tedy od místa, kde penis vystupuje na povrch těla. V podstatě se tedy měří pouze ta část penisu, která vystupuje „z těla ven“, zatímco větší část penisu, která se nachází uvnitř těla, se nezapočítává. Pokud by tedy například 2 – 3 cm penisu byly zanořené v tuku mezi stydkou kostí a povrchem těla v oblasti okolo kořene penisu, pak by se tyto 2 – 3 cm do délky penisu nepočítaly.

  4) K vizuálnímu zvětšení („prodloužení“) penisu by mohlo dojít v případě, že je v současné době částečně zanořený v tuku, tedy v tukové tkáni v oblasti podbřišku. Avšak nejsem si jistý, zda je právě u Tebe penis částečně zanořený v tuku, protože soudě dle vztahu mezi Tvojí výškou a hmotností (hodnota BMI se pohybuje okolo 24,7) netrpíš obezitou, nýbrž pouze mírnou nadváhou. Záleželo by rovněž na tom, jak pružné máš závěsné vazy, které tvoří závěsný aparát penisu. Zhubnutí by se na viditelné délce penisu projevilo spíše v případě, že by tyto vazy byly spíše tuhé, zatímco u jedinců s vysoce pružnými vazy by „optické prodloužení“ penisu po odbourání tuku v oblasti podbřišku bylo méně nápadné.

  5) U většiny chlapců probíhá růst penisu do věku 18 let, přičemž v posledním roce (tj. ve věku 17 – 18 let) zpravidla roste již jen obvod penisu, nikoli jeho délka. Avšak u některých chlapců (přibližně u 10 – 15%) s ohledem na individuálně dané rozdíly v tempu tělesného vývoje pokračuje růst penisu až do věku 19 – 21 let. Nejčastěji je však růst penisu ukončen ve věku okolo 18 let.

  Moje tělo - kluci

  Ahoj poradno! Mám dva dotazy

  1. Je v pořádku, že moje předkožka, když je penis bez erekce, je 1,5 cm dlouhá? Můžu ji nějak zmenšit?
  2. Můj penis měří bez erekce 3 cm a s erekcí 6 cm, je to normální ? (Všechny údaje bez té předkožky)

  Děkuju za odpověď 👍

  kluk, 12, 5 let, 7. února

  Ahoj kluku,

  1) Nevím, odkud kam jsi předkožku měřil, nicméně předpokládám, že máš na mysli pouze tu její část, která přesahuje vrchol žaludu (část předkožky, která „pokračuje“ před penis, se odborně nazývá akroposthion). Ve skutečnosti je předkožka zřejmě mnohem delší. Její vnitřní list totiž začíná za okrajem žaludu a pokračuje přes žalud až k tzv. prstenci, kde přechází do vnějšího listu, který je viditelný i tehdy, když je předkožka natažená na žaludu. Na vnější list předkožky pak navazuje další kožní pokryv penisu, který vede až k tzv. kořeni penisu, tedy k místu, kde penis „vystupuje“ ven z těla. Tudíž skutečná délka předkožky u Tebe jistě činí více než 1,5 cm. Pro větší názornost připojuji schematickou kresbu (dostupné na https://imgway.cz/v/91jI.jpg), kde červenou barvou je vyznačen vnitřní list předkožky a tmavě modrou vnější list.
  Pokud jde o nějaké „zmenšení“ předkožky, o to se raději nepokoušej, protože by sis mohl způsobit poranění, které by mohlo vést až k deformaci penisu. Navíc předkožka tvoří určitou „kožní rezervu“ pro pokrytí rozdílu v délce penisu během jeho růstu a vývoje. Tudíž je pravděpodobné, že s tím, jak Tvůj penis dále poroste do délky, se „přesahující“ část předkožky (neboli akroposthion) bude relativně „zkracovat“ („relativně“ znamená, že ve skutečnost se nezkrátí, ale spíše se bude posouvat směrem ke kořeni penisu s tím, jak penis poroste). Předkožka se totiž během vývoje v období dospívání postupně uvolňuje a rozšiřuje. Zatímco v dětství před pubertou téměř u všech chlapců „pokračuje“ před žalud, v dospělosti takto přesahuje již jen přibližně u poloviny mužů, zatímco u ostatních pokrývá buď jen samotný žalud, nebo dokonce jen jeho větší či menší část.

  2) Uvedené rozměry penisu jsou sice podprůměrné, avšak stále ještě normální. U chlapců ve věku 12 let činí průměrná délka penisu 5 ± 1 cm (tj. 4 až 6 cm) v klidovém stavu a 10 ± 1 cm (tj. 9 až 11 cm) při erekci. Ale „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“. Normální může být i podprůměrná délka. za abnormálně malý penis neboli mikropenis se považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci je v dospělosti (po dokončení růstu a vývoje penisu) menší než 5,6 cm, čemuž by v případě dvanáctiletého chlapce odpovídala délka přibližně 4 cm. Délka penisu v klidovém stavu není rozhodující, protože se může měnit v závislosti na různých okolnostech (například v chladném prostředí nebo po sprchování ve studené vodě je penis v klidovém stavu relativně kratší, jak už sis možná někdy všiml).
  Podprůměrná délka penisu může být dána buď pomalejším tempem jeho vývoje během dospívání, nebo určitými vrozenými předpoklady, k nimž patří například vyšší pružnost vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn. Dále je možné, že penis je u Tebe částečně zanořený. Částečné zanoření penisu může být způsobeno buď obezitou, konkrétně pak příliš silnou vrstvou tuku v oblasti podbřišku, nebo extrémně vysokou pružností závěsných vazů. V prvním případě lze optického „zvětšení“ penisu dosáhnout zhubnutím, tedy odbouráním nadměrné vrstvy tuku, v níž je penis zanořen. Ve druhém případě nemůžeš jeho zvětšení dosáhnout nijak, protože pružnost vazů je vrozená a nelze ji měnit. Rozhodně nedoporučuji snažit se penis „zvětšit“ nějakým násilným natahováním, které by mohlo vést k poškození závěsných vazů, které by mělo právě opačný účinek, tj. penis by pak byl ještě více zanořen.
  Právě částečné zanoření penisu by také mohlo být příčinou většího přesahování předkožky, o němž se zmiňuješ v prvním dotazu. Pokud je totiž penis částečně zanořený v těle, znamená to, že celý jeho kožní pokryv je „posunutý“ směrem dopředu. Nicméně tento „problém“ (pokud lze vůbec hovořit o nějakém problému) se časem vyřeší sám, protože s tím, jak penis v následujících letech poroste do délky, se zároveň bude „spotřebovávat“ výše zmíněná kožní rezerva.
  Jinak se kvůli rozměrům penisu nemusíš znepokojovat. Nic z toho, co v dotazech uvádíš, nenasvědčuje tomu, že bys trpěl nějakou vývojovou vadou či poruchou. Mírně podprůměrné rozměry penisu nemusí v období dospívání znamenat nic, protože tento orgán se u jednotlivých chlapců může vyvíjet různým tempem. I když jsou u Tebe rozměry penisu v současné době podprůměrné, ještě to neznamená, že budou podprůměrné už navždy. Zejména mezi třináctým a čtrnáctým rokem věku dochází u většiny chlapců k výraznému růstu penisu do délky, během něhož se řada rozdílů mezi jednotlivými chlapci do jisté míry „stírá“. Navíc růst penisu zpravidla pokračuje až do věku okolo osmnácti let.
  Kromě toho rozhodně neplatí, že „velký“ penis by měl být nějakým způsobem „lepší“ nebo hodnotnější, než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů. Naopak, pokud už se u muže dostavují nějaké obtíže v pohlavním životě (konkrétně při pohlavním styku), jejich příčinou bývá spíše abnormálně velký penis.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace, ranní erekce

  Ahoj Alíku

  1. Chtěl jsem se zeptat, když masturbuji tak mám i s předkožkou, nebo ne??
  2. Je normální, že když se vzbudím, tak se mi postaví??
  kluk, 13 let, 5. února

  Ahoj kluku,

  1) Samozřejmě záleží především na Tobě, jaký způsob vykonávání masturbace Ti bude nejlépe vyhovovat. Většina chlapců a mužů si při masturbaci střídavě přetahuje předkožku přes žalud a opět natahuje na žalud, čímž dochází ke stimulaci (tj. dráždění) několika tisíc nervových zakončení, která se nacházejí právě na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, zatímco jiní si ponechávají předkožku nataženou na žaludu. Pokud Ti přetahování předkožky zatím činí obtíže, můžeš si ji ponechat ve výchozí poloze. Důležité je, aby Ti vykonávání masturbace bylo příjemné, což nakonec dovedeš posoudit nejlépe Ty sám.

  2) Ranní erekce je naprosto normální jev. Často se dostavuje již krátce před probuzením, případně krátce po něm. Důvodem ranní erekce je to, že právě v ranních hodinách dosahuje hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu svého celodenního maxima. Testosteron, podobně jako většina dalších hormonů, se totiž v těle „vyrábí“ především během spánku. Ranní erekce je tudíž projevem „nahromadění“ většího množství tohoto hormonu během noci. Jestliže se tedy ráno při probuzení pravidelně dostavuje erekce, není to důvod ke znepokojení, ale právě naopak, jedná se o projev toho, že Tvoje tělo funguje tak, jak má. Proto se také říká, že ranní erekce je „vizitka mužského zdraví“.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!