Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Proč se plive? Alík radí dětem

  Kamarádi

  Ahoj Alíku a spol. Mám takový zvláštní dotaz ale už dlouho mi vrtá hlavou... 1. Proč se na fotbale plive? Nemyslím vodu ale prostě sliny, je to takové zvláštní.. 2. Proč plivou lidi (i když většinou teenagery) na ulici? Přijde mi to kolikrát i nevhodné když jdu a nějaký kluk mi plivne přímo pod botu.. Předem díky za odpověď :-)

  kluk, 13 let, 18. července 2020

  Ahoj,
  první část tvé otázky je skutečně záludná a nejsem si jistá, že na ni dokáži odpovědět. Skutečně netuším, proč fotbalisti plivou, ale selským rozumem mě napadá, že možná při fyzické námaze mají fotbalisté v ústech pachuť, proto si odplivují, ale to jsou pouze mé dohady. Upřímně řečeno nevím.
  Co se týká plivání na veřejnosti, máš pravdu, že je to skutečně neslušné a nevhodné. Člověk, který respektuje pravidla slušného chování, rozhodně nikdy ne veřejnosti plivat nebude, protože je to nechutné a nevhodné.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kamarádi

  Kamarádkám na mně nezáleží

  Ahoj všichni
  Já už opravdu nevím co dál. Mám dojem že mým kámoškám na mě nezáleží. Skoro celou dobu se se mnou nebaví a tak jenom sedím sama v lavici. Taky se mě neptají jestli s nimi půjdu ven a tak dál. Možná je to tím že se s nimi nemám o čem bavit, protože ony se baví o věcech o kterých se nechci bavit já a taky mám dost stydlivou povahu. Jak se s nimi můžu zase skamarádit a nebo aby jim na mě alespoň trochu záleželo. Chtěla bych se s nimi zase kamarádit tak jako dřív.

  Děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 27. března

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že Te mrzí, že se s Tebou kamarádky moc nebaví.

  Zároveň ale Ty sama píšeš, že es s nimi o tom, o čem spolu mluví ony, bavit nechceš. Možná prostě nastal čas zkusit si najít jiné kamarádky, se kterými si budeš rozumět více. To se někdy stává, že nejen během dospívání, se lidé mění, začne je bavit něco jiného než dříve, přestávají si rozumět s lidmi, se kterými si dříve byli blízcí. Je to přirozený vývoj a cesty lidí se někdy prostě rozcházejí.

  Pokud bys přece jen chtěla najít cestu zpátky ke svým kamarádkám, je potřeba je brát takové, jaké jsou. Tedy i s tím, o čem se spolu baví. Můžeš se tedy zkusit otevřít jejich tématům a učit se být ochotná se s nimi o nich bavit, zároveň také můžeš přinášet témata svá a zkusit kamarádky pro ně nedchnout, vzbudit v nich zájem i o jiná témata než jsou ta jejich.

  Přejme Ti spoustu prima chvil s kamarádkami, ať s těmi současným nebo novými
  Modrá linka

  Kamarádi

  Kamarád se chová odtažitě

  Ahoj Alíku a spol.,
  abych to vzala od začátku: Mám kamaráda o devět let staršího, rozumíme si a je to jeden z mých nejbližších lidí, zároveň je pro mě něco jako starší brácha. Ale poslední dobou mi přijde, že se ke mně chová odtažitě, jako by se mnou nechtěl nic mít. Je pravda, že jsem se k němu ani ne před rokem chovala ošklivě a zle, ale říkal, že mi odpustil. Že jsem pro něj byla nějaká random holka, která se s ním nebaví a štítí se ho, nic víc. Navíc ví, že svého chování opravdu lituji a taky že jsme si už do očí řekli mm tě rád. Já ho prostě nechci ztratit, protože mě dost často drží, hlavně teď když se mi zase začínají vracet panické ataky a podobné stavy, které mám ze strachu z rodičů. Ale není to nic hrozného jen se naši doma pohádali a křičeli na mě a já se křiku strašně bojím. Hold se to jednou za čas prostě stane. Jen jsem chtěla říct že ten můj kámoš mě fakt drží a já mám pocit, že pro něj nedělám dost a že pro něj nejsem dost dobrá a naopak jsem pro něj přítěží.
  Předem děkuji za odpověď >X<-
  S láskou Vaše An$>

  holka, 13 let, 26. března

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že máš kamaráda, který pro tebe tolik znamená, dokáže Tě podržet, když máš nějaké problémy. Chápu, že pokud u něj v poslední době pozoruješ odtažitost, vzbuzuje to v Tobě strach, že bys ho mohla ztratit. Je dobře, že hledáš radu, když nevíš, co s tím.

  Protože mám jen velmi málo informací a neznám Tebe ani Tvého kamaráda, těžko se mi hodnotí, co se asi děje. To ví nejlépe asi jen ten kamarád. Je ale moc dobře, že si takových signálů všímáš a přemýšlíš o nich. Důvodů proč to tak je, může být opravdu hodně. Třeba ten kamarád teď něco řeší v osobním životě a nemá tolik prostoru na kamarády, nebo toho má hodně ve škole. Někdy se stává, že blízcí lidé jsou odtažití, když něco řeší sami se sebou a vůbec se to nemusí týkat nás. Ale chápu, že Tě to znejišťuje a napadá Tě i varianta, že je to tím, že jsi mu kdysi ublížila.

  Nejlépe tomu přijdeš na kloub, když se ho otevřeně zeptáš. Podobně jako jsi to napsala nám. Můžeš mu říct, čeho si všímáš v jeho chování a jak se ohledně toho cítíš. Možná z takového rozhovoru můžeš mít strach a chápu to. Podobné rozhovory jsou někdy obtížné i pro dospělé. Chci Tě ale ujistit, že upřímná komunikace je pro každý vztah moc důležitá a jen díky ní může vztah přečkat i různé krize. Dokonce to nakonec ten vztah může i posílit. Kamarád uvidí, že Ti na něm opravdu záleží. Věřím, že spolu dokážete přijít na to, co se děje a co se s tím dá dělat.

  Přemýšlím i o tom, jestli máš někoho blízkému, komu věříš, s kým o takových tématech můžeš mluvit. Třeba nějakou další kamarádku, sourozence nebo někoho, kdo s tím může mít též zkušenost. Někdy samotné sdílení také uleví a pomůže nabrat odvahu řešit to dál.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Starosti o kamarádky

  Ahoj Aliku, předem se omlouvám za gramatické chyby. No začneme takhle mám kamarádku Kiki je hodná atd bavíme se od 2 třídy ve trojci ještě s jednou kamarádkou no ale ta kiki se chytla blbý party kouří i horší věci sebepozkozuje se a zkusila i marihuanu bavi se s 18 letyma klukama atd obléká se fakt divně maluje se moc atd ale on má jedničky a dřív byla normální ale jde to poslední dobou vic a víc špatně s ní umřel ji táta a ma jen mamku která je divná má přítele a ten podvádí svoji manželku ale ta manželka to ví a je s ním jen kvůli penězům kiki nemá žádného sourozence ani tetu možná tak daleko a prostě chápeme se a teď jdeme na Aničku ta se s námi prestala bavit před 2 měsíci bavíme se od školky nase mamky se mají rádi no a ayi před rokem to začalo Anička začala být divná atd když jsme jeli na výlet do prahy tak chtěla aby jsem si sedla ja a kiki poslouchala depresivní písničky atd kolem vánoc jsem spala u anicky a ja že a kde spí táta a ona ten už tady není takže se asi něco doma děje má bráchu malého 6 mu bude no a byl jeden den pátek ja jsem chyběla a ve škole byla jen Anička a kiki a Anička poslední hodinu a kiki mluvila o jednom klukovi co dělali o vykendu no bylo to strašný... a moje mamka a i anicky mamka kiki nemají rádi ani její mamku prej že jsou divný a moje mamka nechce abych se bavila s kiki moc neví že kouří atd a anicky mamka to sami a tu poslední hodinu to Anička asi už nevydrzela a poslala kiki doprdele a odešla ke spolužačkam jenomže to je taky těžký ty ji říkají že ji Aničku měníme což jakoby není možný bavíme se od mala😂💀 a že se nechovám na svůj věk že se chováme jak 5 lete děcka atd a ja si myslela že se nebavi i se mnou a napsala ji v sobotu že to je škoda ❤️☹️ což byla chyba ja jsem ji prej nic moc neudělala a že se se mnou normálně bavila ale jakoby po tomhle ne nějak takhel to jakoby mělo být je to seskaldany od lidí co to říkály atd a když jsem u ní ještě předtím spala tak se rozbrecela že už nemůže atd a že chce umřít nevím co s tím fakt už ve škole jsme měli školní psycholozku ale ona tam nechtěla bala se mám ji ráda ale ja uz taky nemohla jedna kámoška mluvi s jakym klukem byla zase venku a kouřil atd a druha je v depresích Anička si o tom hodně mluvi s jednoh asistentkou atd je toho hodně ale je to na dlouho dneska jsem anicce napsala zprávu a ona že : tu zprávu si nemusela mazat a další zpráva dej mi čas děkuji Aliku za odpověď vím že to je chaotické ale i tak děkuji. 😁 Už nevím co dál no..

  holka, 13 let, 20. března

  Ahoj z Modré linky,

  přiznám se, že je pro mě opravdu trochu náročné se ve Tvém příběhu vyznat.

  Jestliže jsem tomu ale alespoň trochu dobře porozuměla, máš starost o své kamarádky. Je hezké, že si o kamarádky děláš starost. Zní to ale tak, že by možná potřebovaly podporu nejen Tvoji, jako kamarádky, ale možná i někoho dospělého. Ty tu pro ně jako kamarádka můžeš být (a zní to tak, že jsi). Ale zároveň je můžeš povzbudit, aby se svěřily někomu dospělému (třeba rodičům, školní psycholožce či nějaké oblíbené paní učitelce), komu věří, aby na své trápení nebyly samy. Jestliže Ti nenaslouchají a nechtějí se svěřit, a Ty o ně máš starost, můžeš jim úplně na rovinu říct, že se o ně bojíš, a že když si pro sebe ony nevyhledají pomoc, svěříš se někomu, dospělému Ty. I Ty se můžeš obrátit na rodiče (své nebo rodiče kamarádek), školní psycholožku nebo paní učitelku, které věříš. Můžeš se jim svěřit nejen proto, že mohou kamarádkám pomoci, ale také proto, že i Ty máš právo sdílet to, co Tě trápí s někým jiným, nebýt na to sama. Tímto můžeš být kamarádkám nápomocná. Zodpovědná za ně však nejsi, zodpovědnost za Vás ve Vašem věku nesou právě dospělí. Pokud by to pro Tebe či kamarádky bylo snazší, můžete kontaktovat i nás na Modré lince, více informací najdete na www.modralinka.cz.

  Přejeme Tobě i kamarádkám bezstarostné a prima dny,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Mám strach kamarádce říct o tom, co k ní cítím

  Ahoj poradno mám problém, mám velmi blízkou kamarádku a přitahuje mě i tím jiným způsobem. Jenže jí se libí jeden kluk a radí se se mnou o tom jak ho zbalit. Bojím se jí říct, co k ní cítím a mám strach, že se naštve. Co mám dělat?

  Adéla 13 let, 19. března

  Ahoj z poradny Sbarouven,

  děkuju ti za tvoji odvahu napsat a svěřit se s tím, co tě trápí. Říkám si, že to musí být docela těžké, když tě kamarádka přitahuje i jiným způsobem a zároveň s tebou řeší, že se jí líbí jeden kluk. Rozumím tomu, že přemýšlíš, co dělat a máš strach z toho, že se naštve. Myslím, že je tvoje obava zcela přirozená a já bych měl také takovou obavu. Opravdu ti totiž nikdo nezaručí, jaká opravdová reakce bude. Čtu ale, že jste kamarádky a asi to znamená, že spolu máte blízký vztah. To může být dobrým základem k tomu, aby si v povídání s ní třeba zjistila, jaký má vztah ona k tobě. Neznamená to, že se hned musíš přímo zeptat, zda se jí líbíš. Můžeš zkusit nějakou oklikou nebo obecnými tématy zaměřenými na to, když se někomu líbí stejné pohlaví. Vlastně se tím snažím říct, trochu si zmapovat terén a zjistit, jaké názory vůbec kamarádka má.
  I když to může být těžké, je třeba také počítat s variantou, že se kamarádce líbí kluci a znamená to, že nikdy tvoji přitažlivost nemusí opětovat. To neznamená, že byste nemohli zůstat kamarádky. Stane se totiž a je to zcela normální, že se nám může líbit i někdo blízký. Je potom na nás se rozhodnout, jestli je pro nás tak důležitý, že dokážeme zkousnout, že s ním budeme mít kamarádský vztah. I kamarádský vztah je totiž blízký. Bylo by ode mě nefér ti napsat, jak to určitě dobře dopadne, i když bych ti to moc přál. Také si říkám, jestli se chceš s kamarádkou vůbec o tom, jak sbalit kluka bavit. Pokud by ti to bylo nepříjemné, máš určitě právo to odmítnout a nebavit se o tom. Pokud by si chtěla o tom, co se mezi tebou a kamarádkou děje, můžeš využít třeba Linku bezpečí nebo její chat - www-linkabezpeci.cz. Linka je anonymní a zdarma. Pracují tu lidé, kteří s tebou budou rádi mluvit o tom, co se děje a pokusí se ti pomoct vymyslet nějaké další kroky.

  Držím moc palce
  Poradna Sbarvouven.cz

  Kamarádi

  Ahoj aliku
  Pisu protoze uz sem na uplnym dne. Nedavno, me velmi zklamala kamarádka které jsem věřila. Znaly jsme se již od dvou let a zažily jsme spolu tolik, jako s nikým jiným. Říkaly jsme si všechno. Ale najednou v patek mi řekla že sem úplná píča a začala mi nadávat. Po asi hodině řekla že se omlouvá že jen měla hrozne špatnou náladu. Tak sem jí řekla že v pohodě atd. Už sem myslela že sme zase kamarádky (té bývalé kamarádce budeme říkat treba Z), (té druhé holce B). Pak mi poslala polovinu srdce a řekla ať ji pošlu tu druhou polovinu. Já jsem jí to poslala, už sem se radovala a říkala si jó super sme kamarádky to jsem moc ráda. Ale potom mi poslala fotku dvou prostředníčků. Já jsem řekla proč a ona mi zase začala nadávat a když sem se zeptala kdo je ten druhý tak řekla že B. Vyfotily se mi zpolu a začali mi nadávat. Když to srchnu nakonec je Z kamarádka s B. Já jsem se Z ptala proč není se mnou kamarádka a ona včera řekla že mi to řekne. Dnes sem se jí zeptala dnes tak řekla že je to jedno. Já jsem jí říkala že mi to není jedno atd. Ale ona mě ignoruje. Kamarády sice mám ale mrzí mě to. Když sem byla ve škole (ten den po té hádce) tak se mě učitelka ptala několikrát jestli jsem v pohodě. Já jsem musela lhát že ano. Mám jít k psychiatrovi. Nechci ale nic říkat. Vím že budete říkat že mi může pomoct ale já nechci a sem už rozhodnuta. Taky dělám sport. Dříve jsem byla tak spokojená ale teď už mě nic ale ne jen ten sport ale úplně všechny aktivity co mě bavily tak už nebaví. Cítím se poslední dobou strašně moc unavená. Myslím na sebevraždu. Moc bych chtěla zkusit vapo jelikož mi to kamarádka jednou dala ochutnat když sem zrovna byla ve stresu a moc mi to pomohlo. Vím že nejsou zde žádné otázky ale já jsem to chtěla někomu říct. PS: Nikomu ani mamce prostě někomu to říkat nechci.

  holka, 11 let, 10. března

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že tě moc mrzí ztráta přátelství s jednou holkou. To, co popisuješ je opravdu moc zvláštní způsob, jak se k tobě zachovala. A její chování k tobě není dobré. Je pochopitelné, že tě to moc mrzí, pokud jste byly tak dlouho kamarádky. Myslím si, že kdyby ti to alespoň vysvětlila, co jí najednou vadí, že se takto změnila, že by se ti určitě v tom ulevilo. Nejspíš je toho víc, co tě nyní trápí a s čím potřebuješ pomoci. Proto tě objednali k tomu psychiatrovi. Bylo by moc dobře, abys o tom, co se děje, co prožíváš, jak se cítíš s někým mluvila. Chápu ale, že nemusíš cítit důvěru v tomto k lékaři, kterého neznáš a tak se ti nechce o sobě mluvit. Pokud bys chtěla můžeš využít jako první krok anonymní chat, který je určený pro děti, které prožívají něco těžkého. Zde najdeš dětské poradce, kteří o tom s tebou podrobně pohovoří a třeba ti i poradí nějaké praktické kroky co dělat, abys našla úlevu. Je dobré na to nebýt sama. Můžeš využít třeba i ten náš, najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Mohou se na nás obracet děti s jakýmikoliv problémy. Nemusíš sdělovat nikomu své jméno nebo školu, kam chodíš. Tak se neboj říci si o podporu a nebuď na to vše sama.
  Tak ti držím palce. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Ahojky alíku, co mám říct spolužákovi, který má pořád potřebu všem říkat, jak je lepší než ostatní a má potřebu všechny ponižovat. Třeba mě řekl že jsem blbá a pak se strašně vytahoval s jeho sportem a spolužačce řekl, že se ani netrefí do míče a že on je tisíckrát lepší než ta moje spolužačka. Řešit s učitelkou to nechci, jsou to jenom malé spory ale stejně ho nemůžu vystát, kdyby alespoň měl pravdu, ale ta spolužačka je doopravdy tisíckrát chytřejší než je on, ona má už mnoho let samé jedničky ve škole, má talent na zpěv, kreslení, tanec i herectví také se zajímá o koně a umí plynule 3 jazyky (:
  Taky jsou na něj všichni hodní, pomůžou když on potřebuje a takhle se jim odmění?

  holka, 12 let, 2. března

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru, svěřuješ se poradně s tím, že ti vadí chování spolužáka. Ten má potřebu vás všechny ponižovat a nepřiměřeně vytahovat své schopnosti, které doopravdy nemá. Rozumím tomu, že ti takové chování vadí a nemůžeš ho už ani vystát, jak píšeš. Ptáš se na to, co mu máš na to jeho chování říci. Nejlepší způsob jak na to reagovat je nereagovat vůbec. Zkus dělat, že sis toho nevšimla, ignorovat ho neodpovídat. A vůbec ne s ním soutěžit „jeho způsobem“, tedy dokazovat kdo skutečně lepší je a kdo není, nebo kdo co umí. Právě o to mu jde, o ten spor a to aby vzbuzoval vaše reakce. Můžeš si sama pro sebe říci, že na jeho hodnocení ti nezáleží, protože ty sama nejlépe víš, jak to je a kdo v čem skutečně dobrý je a není. A prostě mu nedávat svou pozornost, pokud se chová tímto způsobem. Samozřejmě můžeš mu to pak někde v soukromí říci, že se chová nepřiměřeně a že tím svým chováním všechny kolem naštve. Ale je možné, že on to nepřijme a neuzná. Zkus se nad to povznést a nenechat se jeho chováním ovlivňovat. Uvidíš, že i on, když neucítí, že dostává „odměnu“ ve formě vaší pozornosti, sporu, provokace atd., tak nebude mít motivaci ve svém chování pokračovat.
  Držím vám palce, Poradce Centra Locika.

  Kamarádi

  Cítím se sám

  minulej tyden jsem se skoro kazdy den ptal kamose jestli by nesel na kebab, on vzdycky odmitl, a dneska sel jeste s tak 3 dalsima z moji tridy na kebab a zeptal jsem se jestli muzu jit taky a nikdo me tam nechtel. Ja se citim silene sam, co s tim mam delat?

  kluk, 12 let, 13. března

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že se cítíš sám, když kámoš jde ven s jinými kluky a Tebe s sebou nechtějí. Můžeš se kámoše na rovinu zeptat, proč s Tebou na kebab jít nechtěl. Možná to úplně kámoš není, a pak stojí za to zkusit se poohlédnout po jiném kamarádovi. S kamarádstvím to někdy není tak snadné. Obecně je dobré dát najevo zájem o přátelství příjemným chováním, nabídkou na nějakou společnou aktivitu. Jestliže jsou ale tyto nabídky odmítány, je pravděpodobné, že ten druhý o kamarádství nestojí.
  Snáze se přátelství navazují v rámci nějakých volnočasových aktivit. Zkus si o tom, jak získat kamarády, povídat s lidmi kolem sebe, třeba s rodiči, či jinými příbuznými, nějakými prima spolužáky, se školní psycholožkou (psychologem), pokud na škole máte, nebo nějakými oblíbenými učiteli.

  Přejeme Ti prima dny.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Kamarádky mě zradily

  Ahoj všichni
  Mám takový problém. Aby jste to potom pochopili tak se musím vrátit trošku do minulosti
  Ve školce jsem byla nejlepší kamarádka s dvěma holkama který se ke mně vůbec nechovali hezky. Nadávali mi, odstrkovali mě, smáli se mi atd. bavila jsem se s nimi až do třetí třídy.S jednou holkou jsem zůstala nejka( třeba Verča) Ve 3.tř jsem se tedy hodně začala bavit s holkou (budeme ji říkat Matilda) Matilda byla hodná, vtipná pokaždé se mně zastala. Byli jsme opravdové nejlepší kamarádky☀️ A tak to šlo až v prosinci v páté třídě se k nám nějak přidala Verča. Byla jsem strašně šťastná. Byla jsem v partě kterou jsem si přála mít. Všude jsme chodili spolu, říkali si všechno. Až do léta. V létě začali chodit spolu ven jen oni 2. 3x v tom létě jsem jim řekla že chodit ven můžu tak ať mi řeknou ale oni spolu chodili ven jen oni dvě. Prostě moje plány na léto byli úplně zničený když mě začali ignorovat. Většinu léta jsem prakticky byla sama. Na začátku školního roku se ke mně Matilda začala chovat hnusně. Pomlouvala mě, smála se mi, ponižovala mě aby byla oblíbená u kluků. A všude chodila jen s Verčou. Verča se se mnou pořád bavila. Myslím že to bylo v prosinci když jsem byla nemocná tak mě Matilda zrovna pomlouvala s Verčou :( a řekla že to beze mně bylo lepší a další věci. Na silvestra jsem jí napsala slohovku že všechno vím, že mě už nebaví její chování že jsem se jí snažila být kamarádka. Ona zapírala. Zapojila do toho Verču a ta řekla že mi nikdy neřekla ty věci co o mně Matilda říkala a přidala se na její stranu. No v lednu jsem si našla novou kamarádku. Verče jsem odpustila. Ona byla vždycky taková že se bála prosadit svůj názor.Matilda se mi taky omluvila. Ale nedokážu jí odpustit. Po všech těch věcech co o mně řekla, jak se mi smála. Dokonce se mi vysmála že mi umřel králík. Nedávno ještě za mými zády řekla že se se mnou baví jen protože nikoho jiného nemá a že jsem strašně falešná. Chci aby to bylo tak jako dřív. Chybí mi to. Ale já už jí nevěřím. Pomalu mi dochází že už to nejspíš nikdy nebude jako dřív. Vlastně už se s ní nechci bavit ale nedokážu opustit tak dlouhé přátelství které mi i chybí. Já vím že je to hrozně chaotické ale já nevím jak to jinak popsat. Co mám dělat?

  holka, 12. března

  Ahoj z Modré linky,
  píšeš nám o situaci s Tvými kamarádkami, která zní malinko zamotaně, raději to shrnu. Pokud jsem to správně pochopila, už ve školce ses potkala s tím, že se k Tobě dvě Tvé nejlepší kamarádky nechovaly hezky. Ve škole sis pak našla Matildu, novou kamarádku, se kterou bylo vše fajn, ale potom se k Vám přidala Verča, jedna z těch kamarádek ze školky a na chvilku všechno fungovalo, postupně se to však změnilo. Verča a Matilda se spolu scházely bez Tebe. Dozvěděla ses, že Tě pomlouvají. Chvíli to vypadalo, že se to mezi Vámi urovnalo, holky se Ti omluvily, ale Ty cítíš, že to už nebude jako dřív, hlavně Matildě nedokážeš odpustit.

  Pozorně jsem si Tvou zprávu přečetla. Nedáváš nám žádný konkrétní dotaz, proto moje odpověď bude spíše nabídka toho, co mi běželo hlavou, když jsem si Tvé psaní četla. Především Ti chci říct, že je mi moc líto, že se už od školky potkáváš s tím, že se Ti kamarádky smějí a nechovají se k Tobě hezky. To rozhodně není v pořádku, nezasloužíš si takové jednání. Oceňuji, že jsi napsala Matildě a vysvětlila jí, jak se cítíš, postavila ses za sebe. Úplně rozumím tomu, že je pro Tebe těžké Matildě odpustit a že cítíš, že už to asi nikdy nebude jako dřív. Píšeš, že se s ní asi už ani nechceš bavit, ale současně to přátelství neumíš opustit. Chci Tě ujistit, že takové rozporuplné pocity jsou v pořádku. Vztahy mezi lidmi jsou někdy velmi složité, kolikrát si v nich neví rady ani dospělí. Umím si představit, že s Matildou už kamarádit nechceš, ale něco Tě k ní ještě trochu táhne.

  Kladu si otázku, co vlastně teď pro sebe nejvíce potřebuješ. Jak nad tím vším přemýšlíš? Napadá mě mnoho scénářů a každý by mohl být „ten správný“, pokud bys to tak cítila. Umím si představit, že s Matildou dál kamarádit nebudeš a budeš z toho nějakou dobu smutná, budeš třeba i plakat a časem se s tím srovnáš. Psala jsi, že máš novou kamarádku, věřím, že by Ti byla oporou. Možné je i za Matildou jít, promluvit si s ní, říct (anebo napsat) jí o svých pocitech a třeba i co bys od ní potřebovala. Některé chyby se v přátelství dají napravit, pokud to obě strany upřímně chtějí a pokud ten, kdo ublížil skutečně lituje svých chyb. Ať už se rozhodneš dát Matildě šanci nebo ne, na obojí máš právo, žádné rozhodnutí není špatné, důležité je, aby ses v tom Ty sama cítila dobře.

  Nevím, jestli jsi v mé odpovědi našla to, co jsi potřebovala. Pokud ne, můžeš se nám ozvat znovu, lépe však na telefonu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat a jít více do hloubky (www.modralinka.cz). Přemýšlím také nad tím, zda máš někoho, s kým tohle vše můžeš sdílet. Třeba tu novou kamarádku, anebo i rodiče nebo někoho jiného, komu věříš. Třeba by Ti blízký člověk dokázal dát ještě jiný úhel pohledu.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Vztah s kamarádkami

  Ahoj všichni, mám 2 kamarádky s kterými se občas potkáváme, ale v poslední době se mnohem víc baví jen spolu. Sice spolu nechodí ven sami ale se mnou. Většinou jdu s nima někam, protože mě mezi nimi chtějí, ale pak se mnohem víc baví jen mezi s sebou. Neříkám, že mě nějak ignorujou a jsou zlé, ale i tak bych ocenila, kdyby se mi trochu více věnovali. Děkuju jestli odpovíte. Hezký zbytek dne :-)

  holka, 12 let, 8. března

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  pokud dobře chápu, chtěla bys poradit ve vztahu ke kamarádkám, které se baví víc samy se sebou, než s Tebou. Ty bys byla ráda, kdyby se Ti více věnovaly.

  Věřím, že Ti nemusí být příjemné, když nemáš od kamarádek dost pozornosti. V takových situacích obvykle pomáhá si o všem otevřeně promluvit. Zkus kamarádkám říct, jak to prožíváš a co bys potřebovala. Pokud by to pro Tebe bylo náročné, můžeš to říct třeba jenom jedné z nich, ke které máš blíž. Mohla bys také podniknout něco Ty a kamarádky pozvat, třeba pak bude jejich přístup jiný.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Kamarádi

  Jak být znovu kamarádi?

  Ahojky potřebuji pomoc s jedním klukem už se mi líbí asi od 4 třídy a někde v polovině páté třídy jsem si to uvědomila od té chvíle se s tím trápím. Nikdy jsem nebyla dobrá ve skrývání citů takže to zjistil a od té doby se ke mě začal chovat strašně už si to podle mně nemyslí ale chování se nezměnilo,snažím se vypadat že mi to nevadí a dělám si z toho stranou ale už mi to nejde.Nechci s ním chodit a ani si to neumím představit ale chci s ním být znova kamarádka, jak na to?

  holka, 12 let, 5. března

  Ahoj z Modré linky,

  ráda bys dostala radu, jak být znovu kamarádka s klukem, který se Ti líbí a který se k Tobě nechová hezky od té doby, co to zjistil. Nemám od Tebe mnoho informací, například jak se k Tobě ten kluk teď chová a jak přesně Váš vztah vypadá. Moje odpověď bude proto spíš obecná.

  Neexistuje jeden účinný návod na to, jak obnovit kamarádství, které se pokazilo. Každý z nás je jiný a každý komunikujeme jinak. Připadá mi důležité, jak píšeš, že se k Tobě ten kluk začal chovat strašně. Je pro mě těžké představit si pod tím něco konkrétního, ale říkám si, že nikdo nemá právo chovat se k Tobě ošklivě a nějak Ti ubližovat, nebo se Ti třeba posmívat. Takové chování není v pořádku. Rozumím Ti, že i přesto by ses s ním ráda bavila, asi ho máš opravdu ráda, táhne Tě to k němu. Říkám si také, že si zasloužíš kamarádství, kde se k Tobě ten druhý bude chovat s respektem a laskavě. Zasloužíš si kamarádství, kde si navzájem můžete věřit a podpořit se. Je to něco, co Ti tenhle kluk může dát? Myslíš, že je reálné, že byste si to nějak vyříkali, hodili jeho chování za hlavu a důvěřovali si? Každý člověk může udělat chybu, zachovat se ošklivě. Důležité je, co na to říká s odstupem, zda svého chování lituje, chce ho nějak napravit.

  Napadá mě, že by mohlo pomoci zkusit si s ním promluvit, zjistit, jak to vlastně má, proč se k Tobě tak chová. Můžeš mu říct o své touze kamarádit s ním a uvidíš, co on na to. Pokud by Ti dokázal své chování nějak vysvětlit a připadalo by Ti, že kamarádství je možné, můžete to zkusit. Myslím, že sama poznáš z jeho reakce, jak to má a jestli stojí za to to zkoušet. Je dobré dát na svůj pocit. Pokud by se Ti zdálo, že se k Tobě i dál chová ošklivě, bála bych se, že takové kamarádství by pro Tebe mohlo přinést spíš trápení.

  Přemýšlím i o tom, zda je ve Tvém okolí někdo, komu se s tím můžeš svěřit. Třeba kamarádka, rodiče, nějaký jiný příbuzný. Pokud bys o tom chtěla mluvit více do hloubky, můžeš se na nás znovu obrátit, lépe však na telefonu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat a reagovat (www.modralinka.cz)

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Jak se bavit se všemi?

  Milí Alíku
  Píšu ti protože si myslím že jsem hodně tichá. Přijde mi že všichni ostatní se spolu baví normálně otevřeně. Jen okolo mě jakoby všichni chodili po špičkách. Snad si myslí že když mi řeknou to co ostatním hned se z toho zhroutím. Mám ve třídě něaké kamarády a s těmi se bavím úplně normálně. Chtěla bych aby se tak se mnou bavili všichni:-(

  holka, 12 let, 28. února

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že si připadáš tichá, jakoby si ostatní mysleli, že kdyby si k Tobě dovolili to, co k druhým, tak se „zhroutíš“. S pár kamarády se bavíš, chtěla bys to tak mít ale i s ostatními.

  Říkám si, že každý jsme v komunikaci s druhými různě nastavení a zvyklí na něco jiného. Ovlivňuje to i naše osobnostní naladění, jak působíme na druhé a spousta dalších vlivů. Jsme zvyklí nějak komunikovat v rodině, ve škole, s kamarády. Pro někoho je normální mluvit potichu, polohlasem, někdo odpovídá nahlas, rázně. Často to souvisí i s aktuální náladou. Nejsme jen jedno nebo druhé. Zní to, že na některé spolužáky působíš křehce, tolik si nedovolí, a že bys jim vlastně ráda ukázala i tu stránku sebe, která to „snese“ dobře a že kolem Tebe nemusí chodit po špičkách. Napadá mě, jestli a kdy to případně je, máš pocit, že se bavíš „normálně otevřeně“. Jak Ti při tom je? Mění se nějak Tvůj hlas, Tvoje chování? Můžeš zkusit popřemýšlet, jak by se dalo ukázat spolužákům, že se k Tobě nemusí chovat nijak zvláštně, že to zvládneš – napadá mě třeba udělat něco, co by od Tebe nečekali, začít o něčem mluvit jako první, na něco se zeptat jako první, říct otevřeně, že s Tebou můžou mluvit tak, jak jsou zvyklí i s ostatními apod. Ty sama dokážeš odhadnout, co by se dalo zkusit.
  Na druhou stranu je úplně normální, že se nebavíš se všemi spolužáky, že si s některými sedneš líp a s některými méně, podle vzájemných sympatií. Kamarádství nejde poručit. Můžeš to celé probrat i s těmi spolužáky, se kterými se bavíš normálně a třeba budou mít další postřehy a nápady. Můžeš se jim svěřit. Stejně tak někomu jinému blízkému, rodičům, sourozencům anebo školní psycholožce, pokud ji na škole máte.

  Ať máš spoustu hezkých dní s kamarády přeje
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj. Moje mamka moc nemá rada moji kamarádku. Ani nevím důvod. Příště ji nemusí i když ji kamaradka nic co by se ji nelíbilo neudělala. Mamka ji porad pomlouva a tak i když se kamarádky zastávám. Strašně me to mrzí. Poraďte prosím jak by se to dalo řešit. ;-( Predem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 19. února

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že máma nemá ráda tvoji kamarádku a ani nevíš z jakého důvodu to je. Ráda bys to nějak řešila. Rozumím tomu, že tě to může mrzet, když ty máš k někomu dobrý vztah, ke komu ho ale nemá tvoje další blízká osoba, tedy máma. Píšeš, že tomu nerozumíš, kamarádka jí nic neudělala. Napadá mě, že to může souviset se světem dospělých, kdy se třeba něco mohlo stát mezi rodiči té kamarádky a rodiči tvými. Kamarádka jí třeba také může někoho připomínat, a to u mámy vzbuzuje její negativní emoce. Ale souhlasím s tím, že není dobré, když se to přenáší na tvojí kamarádku, která za to nemůže. Ať už je to důvod či není, tak bych ti doporučila si o tom s mámou promluvit. Zkus se jí na to otevřeně zeptat, z jakého důvodu má takto špatný postoj ke tvé kamarádce. Požádej jí, jestli by ti to vysvětlila. To je první důležitý krok. Požádej mámu o to, že bys tomu ráda porozuměla, z jakého důvodu má na tvou kamarádku takový postoj. Je také moc dobře, že se kamarádky i před mámou zastaneš, že si stojíš za svým a nenecháš si svůj postoj k ní vzít. V životě se ti to bude stávat hodně často, v mezilidských vztazích, že ty budeš mít jiný názor na nějakého člověka než bude mít někdo jiný. I proto je důležité se učit stát si za svým názorem a rozumět tomu, na základě čeho tento názor vznikl. Zkus si tím, co máma říká o tvé kamarádce nenechat vztah s kamarádkou narušit a soustřeď se na to dobré, co v tomto vztahu vnímáš.
  Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Zamotané kamarádství

  Psala jsem ti před nějakou dobou o svém problémovém kamarádství, můj nový dotaz na něj navazuje, doufám, že to nevadí.
  Naštěstí se všechno celkem vyřešilo. Dala jsem na tvojí radu a svěřila jsem se Aničce se svým problémem, bohužel jsem se strašně styděla a bála, takže jsem to udělala až před měsícem, takže pro mě ten víc jak půl rok byl strašný. Všechny čtyři jsem se moc nesmířili dohromady( teda spíš já s Eliškou, Aničku s Sofií mám moc ráda), ale teď je všechno docela fajn. Anička si uvědomila, že je Eliška opravdu hodně špatná kamarádka a že nejen ostatním, ale i jí Eliška ubližuje taky. Rozhodla se sednout si se Sofinkou, která pořád sedí sama. Ta byla nadšená s tímhle rozhodnutím, ale Elišce se to moc nelíbilo. Anička se s ní domluvila na tom, že si dají na chvilku pauzu ve svém přátelství a že si na chvilku od sebe odsednou. Když jí to řekla dostala hysterický záchvat a nesnesla to moc dobře. Je na Elišce vidět, že jí to hrozně štve a pořád na mě a na Sofii hází hrozně nepříjemný výrazy, až se jí začínám bát, že mi zase něco udělá. Vůbec nechápu jak může být někdo tak závislí na jednom člověku. A taky vidím na Aničce, že se trápí, ne protože by nechtěla sedět se Sofií, ale protože se Elišky bojí, že když se s ní zase nezačne bavit, tak nám nebo sobě něco udělá. A tak tě Alíku zase žádám o radu, jak můžu Aničce pomoct? Eliška jí ničí život, je na ní naprosto nezdravě závislá, ale Anička to už nezvládá, a je z toho strašně špatná a já taky. Co máme dělat? Má smysl to nějak řešit, nebo se s takovými lidmi jako je Eliška vůbec nebavit. Předem děkuji Alíku moc za odpověď. $>$>$>

  holka, 14 let, 27. února

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že vnímáš zlepšení situace. Teď se ptáš, jak podpořit Aničku a jak se chovat k Elišce.

  Aničce můžeš klidně říct, co jsme Ti psali v předchozí odpovědi, tedy to, že v přátelství je nápomocné, když jsou k sobě lidé upřímní, mluví o svých pocitech, přáních, o tom, co se jim nelíbí. Je možné dělat dohody, jak se k sobě vzájemně chovat. Napadá mě také, že někdy je i možné, že se lidé časem promění (a pochopí tak třeba, co nedělali ve vztazích dobře), ale netuším, zda by to tak mohlo být i u Elišky. Anička tedy klidně může Elišce říct, co by potřebovala, co je pro ni už moc. Jestliže na Eliška nijak nezareaguje a Anička se v přátelství s ní nebude cítit době, má právo jí to říct a přestat s ní kamarádit.

  Zní to tak, že jsou pro Vás Vaše vztahy opravdu složité, chci Tě znovu podpořit, abyste se svěřily třeba školní psycholožce (psychologovi), pokud ve škole máte. Nebo se můžete obrátit na rodiče či někoho jiného z vyučujících, komu důvěřujete.

  Přejeme Vám, aby se Vaše přátelství ustálilo a měly jsme se spolu dobře
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat si najít nové kamarády a zároveň bych chtěla odstranit ty staré, protože většina z nich jsou hrozně toxický, ale potřebuju nějaké kamarády jenom jsem moc introvertní na to abych si nějaké dokázala najít. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 25. února

  Ahoj,

  je dobře, že si všímáš, když je Ti v kamarádských vztazích něco nepříjemné a že na to i reaguješ. Neuvádíš mnoho informací o tom, jestli už třeba máš nějakou zkušenost s hledáním nových kamarádů anebo i s tím, že by Ti Tvá povaha stála v cestě. Protože toho o Tobě mnoho nevím, moje odpověď bude spíš nabídka toho, co mě při čtení Tvé zprávy napadalo.

  Ráda bych s Tebou sdílela můj pohled na rozdělení introvert a extrovert. Tyto pojmy určitě mají svůj význam, ale někdy mohou být zjednodušující a v něčem i omezující. Myslím, že málokdo je opravdu čistý extrovert nebo introvert. Většina z nás má v sobě trochu z obojího. Je pravda, že nějaká část může převažovat, to ale neznamená, že je to něco, co nás definuje, co je dané. Někdy nás taková „nálepka“ může i brzdit od některých rozhodnutí nebo nových zkušeností. Tím teď nemyslím, že to musí být Tvůj případ, je to spíš jen taková nabídka jiného pohledu. Píšeš, že jsi moc introvertní na to, aby sis dokázala kamarády najít. Přemýšlím o tom, jestli to je něco, co sis už nějak potvrdila vlastní zkušeností anebo je to spíš Tvá obava, možná obojí. Je v pořádku mít obavy (nebo i jiné pocity) z hledání nových kamarádů. Říkám si, že nejistotu v takové situaci má skoro každý. Někdy pomůže i jen uvědomit si své pocity, přijmout je, nebojovat s nimi.

  Možná čekáš nějakou konkrétní radu nebo postup, jak si kamarády najít. Neexistuje univerzální návod. Napadají mě ale nějaká doporučení, která by Ti možná mohla pomoci. Říkám si, do teď jsi kamarády měla, jak se Ti podařilo se s nimi seznámit? Bylo něco, co Ti pomohlo? Dalo by se toho využít i teď? Kdybychom spolu mluvily, zajímalo by mě, jestli je něco, co by Ti pomohlo získat více jistoty v hledání kamarádů. Můžeš si takovou otázku položit a sama nad ní přemýšlet. Můžeš v získání sebejistoty pro sebe Ty sama něco udělat? Také mě napadá, že dobře se kamarádi hledají mezi lidmi, kteří mají podobné zájmy. Nevím, jestli třeba chodíš do nějakého kroužku a zda tam můžeš někoho oslovit. Napadá mě, že možná i tady na Alíkovi? Nakonec bych také ráda uvedla, že pokud bys kamarády hned nenašla, i to je v pořádku. Nemusíš na sebe tlačit. Někdy pomůže nechat věci plynout, příliš se tím aktivně nezabývat. Věřím, že dříve či později nové kamarády potkáš. Kdyby Tě to dále trápilo, je dobré na to nebýt sama. Je někdo, komu se můžeš svěřit? Rodiče, sourozenec, někdo jiný příbuzný? Kdyby ne, i my jsme Ti nadále otevřeni, lépe však na telefonu či chatu, kde lze jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj poradno,
  mám takový problém. Mámě se s tím nechci svěřovat, protože si ze všeho dělá srandu. Můj problém spočívá v tom, že jsem se v květnu rozešla s klukem. Neměl odvahu mi to říct sám- poslal to po jedné holce. Rozešel se se mnou ze žárlivosti. Už jsem to vstřebala, takže to je v pohodě. Aby jste věděli, od 10 jsem dost citlivá. No, a spolužačky mi říkaly hodně sprostý věci a já se rozbrečela. Ty holky se toho kluka ptaly co se mnou je. A on jim řekl, že jsem na ně nas...... (naštvaná). Jenomže on ví že mi to bylo líto. Docela mě to tíží. Nevíte proč se takhle chová? Děkuji předem za odpověď. Není to zas tak naléhavé, takže klidně dejte přednost jiným. Naschledanou

  holka, 11 let, 16. února

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru, svěřuješ se poradně s tím, že tě mrzí jakým způsobem se o tobě vyjádřil tvůj bývalý kluk před spolužačkami. Podle toho, co píšeš, je vidět, že úplně překroutil to, jak jsi na jejich chování reagovala. A místo toho, aby jim řekl, že ti bylo líto jejich chování, tak jim řekl, že jsi byla naštvaná. Píšeš také o tom, že se s tebou tento kluk rozešel ze žárlivosti. Tak mě napadá, že pokud na tebe žárlil, mohl sám mít vztek na někoho, na koho žárlil. A pak ten vztek tzv. promítnul do sebe. On tě vlastně posuzoval podle toho, co sám v sobě cítil a přisoudil to takto i tobě. Viděl tě svýma očima. V mezilidských vztazích se to často děje, že si do druhých promítáme pocity, myšlenky, které máme sami, tak si vykládáme chování druhých podle toho. Také bude dobře, když si ty sama pro sebe teď zkusíš uvědomit čím to, že tě to takto mrzí. Přála by sis aby řekl spolužačkám raději to, že tě to mrzelo? A spolužačky si to mohly lépe uvědomit? Nebo ti vadí, že tě tvůj bývalý kluk vidí takto zkresleným způsobem a nevnímá tvé opravdové pocity? Zkus vnímat, co ti na tom jeho chování vadilo nejvíce. Možná ti to pomůže se od toho trochu víc odprostit, už to nebude tak palčivé, když tomu, co se v tobě děje, trochu víc porozumíš. Třeba ti to pomůže získat určitý nadhled a odstup. Protože právě to bývá často nejslepší způsob jak řešit nějaká trápení v mezilidských vztazích, prostě je řešit méně osobě. Přestože ti věřím, že to trápí. A když pak o tom trochu popřemýšlíš, tak si o tom třeba zkus s tím klukem promluvit. Můžeš se ho otevřeně na to zeptat a říci mu, že tě chování spolužaček mrzelo, bylo ti to líto, ne že bys měla vztek. I to bývá úlevné, když o svých pocitech, které prožíváme otevřeně můžeme mluvit. A stejně tak, jako ses přenesla přes to, že se s tebou rozešel, tak se postupně přeneseš i přes to, že tě vidí jiným způsobem, než to skutečně je. Ostatně i to, že na tebe žárlil, přestože nejspíš neměl důvod, je známka toho, že tě viděl jinou, než skutečně jsi.
  Tak ti držím palce. Poradce Centra Locika


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!