Strach o spolužačku Alík radí dětem
Strach
Ahoj Modrá Linko a Báro,
připadám si trochu zvláštně. Jsem tu relativně chvilku a už pokládám třetí dotaz. Na druhou stranu musím říct, že mi odpovědi vždy pomohly. Dnešní dotaz se týká mé spolužačky a ostatně i většiny holek v mém věku, které jsem měla možnost poznat.
Už když pomyslně začala puberta, vycítila jsem, že asi nebudu ta "typická puberťačka". S nástupem puberty mě začala trochu více bavit škola, ponořila jsem se ještě více do četby a začala jsem se trochu více zajímat o své kroužky, historii a zeměpis. Mé spolužačky byly zatím věčně na nákupech (ty mě popravdě nikdy moc nebraly), básnily o klucích a celkově vzaly tohle věkové období jako nějakou oblast zakázaného ovoce. Některé z nich zkoušely kouřit, pily alkohol, potulovaly se v pozdních večerních hodinách po městě (jako já teď ukončily sedmou třídy a je jim třináct!). Co slýchávám od okolí, prý jsem se s pubertou stala ještě slušnější, což je prý pozoruhodná věc. Všechny mi říkaly, že to jednou taky pochopím, budu se rozplývat nad náhodnými kluky z ulice a "odvážu se". Osobně si nemyslím, že to pochopím, nikam nechci spěchat a pokud jde o nějakého potencionálního kluka/přítele, tak ho radši dříve lépe poznám než začnu propadat nějakému kouzlu cizího kluka. Nedávno mi ale jeden spolužák, který je podobného rázu jako já poslal odkaz na spolužaččin instagram. Sama instagram, facebook, snapchat ani nic podobného nemám. Prozatím si vystačím s messengerem a whatsappem, nepotřebuji nic dalšího.
Ale ten spolužaččin instagram! To je jiný odvar! Poslední měsíce se při učení (jejím případě spíš flákání) viditelně dost sblížila s jednou osmačkou. Už před 10.březnem volila poněkud, no - odvážnější modely. V červnu se dostavila do školy v upnutém a poněkud krátkém leopardím tílku s krajkou a výstřihem, v krátkých džínových kraťasech s celkem dost výrazně nalíčeným obličejem a pěti centimetrovými sytě červenými umělými nehty - popravdě mě to zaskočilo více než bych chtěla a to nechci soudit lidi podle stylu oblékání. Teď společně chodí právě s tou osmačkou všude, což se soustředí hlavně na nákupní centrum.
Její instagram je plný fotek ve spodním prádle, odhaleném oblečení nebo krajkových věcičkách, které vypadají jako určené pro starší a pro oči partnerů. Všechny tyhle fotky a videa visí svévolně na internetu. Na instagramu jí sleduje asi 1700 lidí, ale ty fotky spatřilo lidí mnohem více. Její účet není ani soukromý, tudíž je může vidět doopravdy kdokoliv. Mimo tyhle fotky, tam jsou taky ty, kde píše, jestli má u nějakých dotyčných šanci nebo u nějaké provokativní fotky napíše, aby je dotyční přes instagram kontaktovali, chce si prý psát. Pod příspěvky má celkem řekněme ne moc slušné komentáře s nabídkami, ale její příspěvky se těší celkem velké popularity. Spolu s již zmiňovanou osmačkou chodí na srazy s lidmi s instagramu, píší, jak jsou spolu venku a ještě přidají nějakou další fotku, která se podobá ostatním - samozřejmě jak jinak než ve spodním prádle. Nedávno přidala i fotku bez podprsenky, tedy se zamalovanými bradavkami a údajně si s někým posílá nahé fotky. Bohužel tohle není jen nějaké vytahovaní a machrování, ale realita.
Připadá mi, že se jim to někdy musí nějak vymstít. Co když toho prostě někdo zneužije? Ráda bych jí něco řekla, ale nemyslím si, že si to neuvědomuje. Dočkala bych se odpovědi, že se chovám jako dospělá. Jsem nudná, nezajímavá, nechápající, někdo, kdo do jejich světa nepatří, protože se chová trochu zodpovědně. V hlavě mi pořád křičí hlásek, že bych měla něco dělat. Vždyť je to má spolužačka! Nejsme si sice blízké už jen z toho důvodu, že chodí s 16 - ti letým klukem a svoji dívčí neboli pannenskou nevinnost si asi dlouho skrývat nebude, ale připadá mi, že bych měla prostě něco udělat. Že jednou ten pohár přeteče a něco se pokazí. Že tohle neskončí úplně nejšťastněji. Jak mám ale pomoct člověku, který mou pomoc nechce a nejspíš si neuvědomuje, jaké může mít jeho počínaní na internetu následky? Jak zachránit spolužačku, které jsem lhostejná před nějakým trapasem, skandálem nebo nepříjemností?
Děkuji za odpověď
Viktorie
Ahoj Viktorie,
Alíkově poradně pokládáš další dotaz, tentokrát se týká spolužačky. Podle toho, co píšeš, se chová na sociálních sítích docela odvážně: dává tam odhalené a vyzývavé fotky, nabízí kontakt, schází se s lidmi, které tímto způsobem poznává.
Nechceš nechat situaci jen tak a chtěla bys zabránit tomu, aby se něco nestalo. Můžeme potvrdit, že spolužaččino chování není jenom odvážné, je i nebezpečné. Dokazuje to film V síti, o kterém jsi jistě slyšela. Máš pravdu, že riziko "přetečení poháru" je vysoké a je dobře, že s tím chceš něco dělat - a sama se chováš odpovědně.
To, co můžeš udělat, je spolužačce říct, jak její chování vnímáš - i když víš, jak to může dopadnout. Pokud nechceš, dělat to ale nemusíš. To, co by bylo možné a i důležité, je upozornit na toto chování zodpovědné dospělé - tedy Ty svoje rodiče, a ti zase mohou upozornit rodiče spolužačky. Je to trochu "kostrbaté" řešení, Tobě a spolužačce je ale třináct let a vaši rodiče za vás plně odpovídají. Samozřejmě že můžeš také kontaktovat rodiče té dívky Ty, nějak je na chování jejich dcery upozornit, to je už na Tobě. Víc se dělat nedá - to už je odpovědnost té dívky a jejích rodičů.
Ještě jednou oceňujeme Tvoje odpovědné chování a starost o spolužačku.
Přejeme klidné léto,
Modrá linka

Na otázky odpovídají
pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.
Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.
Strach
Strach z nemoci
Ahoj,
tento dotaz není nijak urgentní, takže na něj klidně můžete odpovědět později.
Včera jsem si přečetl něco o nové kvasince - Candida Auris. Dozvěděl jsem se, že má až 50% úmrtnost a že je kriticky nebezpečná hlavně pro lidí se slabou imunitou. No ta moje není zrovna nejlepší. Mám celkem strach, protože tohle je něco horšího než covid. Navíc by to mohlo ublížit i někomu, na kom mi záleží.
Nemohli byste mě tedy nějak uklidnit () a říct, co bych mohl udělat pro to, abych se této (a i jiným vážným nemocem) vyhnul?
Ahoj z Modré linky,
svěřuješ se nám se strachem z kvasinky, o které sis přečetl, že je nebezpečná. Přijde Ti to závažné a nechtěl bys, aby to ublížilo ani Tobě ani nikomu dalšímu. Rád bys přišel na to, jak se této nemoci, i jiným dalším závažným, vyvarovat. Představuji si, že Tě to opravdu vyděsilo, možná sis vzpomněl, jak náročné to bylo s covidem. Nedivím se, že něco podobného a ohrožujícího už nechceš zažít. Nejsem lékař, ale jak píšeš, kvasinka je nebezpečná u lidí s velmi sníženou imunitou a v nemocničním prostředí, zároveň je stále léčitelná. Pokud by ses chtěl víc informovat, můžete s rodiči zavolat nějakému známému lékaři/Tvému praktickému lékaři, aby Ti poskytl podrobnější informace a Tvé obavy mohly snáze ustoupit. Říkám si, že na internetu je spousta obavy vzbuzujících informací a zpráv o různém nebezpečí a nemocech, o kterých jsme předtím ani neslyšeli. Určitě je dobré nepodceňovat péči o sebe a své tělo a Tvé podezření na nějakou nemoc konzultovat s lékařem. Zároveň může být ulehčující brát tato rizika v našem reálném prostředí s určitým nadhledem, nenechat se jimi hned omezit a pohltit, nemusíš je brát své. Pokud se Ti něco nebude zdát, můžeš se ozvat dospělému, kterému věříš v Tvém okolí, a vše hned začnete řešit, o to se můžeš opřít, mít takový plán. Přeji Ti, abys Tvou opatrnost dokázal uplatnit do té míry, aby Ti neznepříjemňovala běžné všední hezké dny. Chtěla bych Tě povzbudit, aby ses nezapomněl věnovat věcem, které Tě rozptýlí a dělají Ti radost - ať už je to nějaký sport, potkávání se s kamarády, hudba, bytí venku apod.
Co nejpříjemnější jarní dny přeje
Modrá linka
Strach
Strach ze zrcadla
Ahoj Alíku mám takovou divnou fobii fobii z dívání se do zrcadla ale když jsem doma tam nemám strach ze zrcadel jenom třeba ve škole jdu na záchody a mám prostě strach dívání se do zrcadla myslím že podvědomě nechci vidět jak lidi viděli můj obličej a chtěl bych se téhle fobie zbavit ale nevím jak
Ahoj Dominiku,
všiml sis u sebe, že máš strach dívat se ve škole do zrcadla, doma Ti to problém nedělá, rád by ses toho zbavil. Je dobře, že si všímáš takových věcí a oceňuji, že se snažíš hledat způsob, jak by ses mohl zbavit něčeho, co Ti nevyhovuje.
Jestli jsem Tě správně pochopila, pak možná nejsi příliš spokojený se svým vzhledem a není Ti příjemné připomínat si, jak Tě vidí jiní lidé. To by s Tvým strachem ze zrcadel mohlo souviset. Myslím si, že to je přirozené - každý dospívající postupně objevuje věci, které má na sobě a na svém vzhledu rád a které ne, a různými zkušenostmi si buduje vlastní sebevědomí. Ráda bych Tě podpořila v tom k sobě být laskavý a myslet na to, že podobné pochybnosti o vlastním vzhledu bohužel k dospívání patří. Věřím tomu, že i Ty budeš postupně nacházet více věcí, které se Ti na vlastním vzhledu líbí. V takovém případě si myslím, že by zrcadla mohla přestat být problém.
Člověk opravdu může vypadat v každém zrcadle skutečně trochu jinak, už jen kvůli odlišnému osvětlení. A protože u strachů a fóbií někdy pomáhá to, když se jim zkusíme postavit čelem, můžeš třeba zkoušet se naopak do zrcadel na různých místech koukat a zvyknout si, jak v nich vypadáš, tak jako jsi zvyklý na svůj odraz v zrcadlech u sebe doma. Nedokážu však takhle na dálku posoudit, co se za Tvým strachem skrývá, a co přesně bys s ním mohl dělat. Lidé mohou mít strach z různých věcí, a obvykle je cesta ke zbavení se strachu pro každého trochu jiná, protože každý z nás jsme jiný a máme jiné prožívání. Chci Tě tedy podpořit, abys na to nezůstával sám a zkusil se svěřit někomu ve svém okolí. Máš vedle sebe někoho, komu věříš? Třeba rodiče, sourozence, kamaráda anebo někoho jiného dospělého, třeba někoho dalšího z rodiny? Sdílení samo o sobě dokáže hodně ulevit.
Obrátit se můžeš i na Modrou linku, lépe však na telefonu nebo chatu, kde můžeme jít více do hloubky a vzájemně se doptávat (www.modralinka.cz). Možná máte také ve škole školní psycholožku/psychologa? I to je někdo, komu se můžeš svěřit a kdo Ti může pomoci vyznat se v Tvém strachu.
Přejeme Ti hezké jarní dny.
Modrá linka
Strach
Ahoj aliku :)
Pravé jsem projizdela YouTube shorts a na me vyskocilo ze nejstrasidelnejsi a nejsmutnejsi volání na policii a jelikož anglicky umim tak jsem tomu rozumnela a následně se rozbrecela protože tam bylo fakt slyšet pláč ditete, a já chci studovat na paní učitelku a chránit děti a to nejhorší co chci slyšet je pláč dítěte. Chci je chránit. Tam byl třeba vrah a 8letemu chlapečkovi postříleli rodinu a viděl tam umírat před svima očima svého tátu a jeho psa
já fakt nvm
jestli to bylo fake nebo ne ale asi to bylo real. Nebo tam bylo domácí násilí. Já už si s mamkou vycházím dobre ale nekdy jsme se pohádali a já bulela. Ale to nebylo takový jako to co tam bylo. Ja se malém z toho breky posrala. Jak na to nějak zapomenout? Me to porad hraje v hlavě xD nebo tak něco a mám větší strach o svou rodinu. Já je chci ochránit především protože mám všechny rada mámu tátu psa brachu papoušky a zelvu. Nechci je opustit.
A ještě bych se chtěla zeptat co znamená cgs . Moji kamarádi to píšou v minecraftu to chatu xD
Děkuji za odpoved
Milá dívko,
děkujeme za dotaz. Popisuješ poradně co v tobě vyvolává, když se setkáš s případem, kdy někdo ubližuje dětem. Píšeš o velké lítosti, úzkosti, kterou to v tobě vzbuzuje. Máš strach o svou rodinu, přestože tu není důvod a nic se neděje. Je tedy patrné, že máš ten strach uložený v sobě, že si neseš velkou úzkost a lítost. A to se probouzí vždy když se setkáš se situací, kdy se ubližuje dětem a úplně tě to tzv. zaplaví. Ptáš se jak na to zapomenout. Možná tu je ve tvé minulosti nějaký důvod, proč se v tobě takto silný strach, lítost a další pocity uložily, možná nějaká tvoje silná zkušenost. Na tu si nemusíš vědomě pamatovat ale podvědomě ano a tvoje nervová soustava má takovou vzpomínku uloženou. To tvoří „ program ve tvém podvědomí“, který se spouští vždy, když ti to nějaký podnět připomene. Zapomenout se na to nedá. Ale léčba spočívá v terapii, která ti pomůže přijít na to, co tento „emoční program“ vytvořilo a uvolnit ho, uvolnit napětí, které vytváří a tzv. „přepsat ho“. K tomu ale je potřeba nejdříve to, abys mu porozuměla a nahlédla s většího odstupu. Bylo by fajn, kdyby sis k tomu našla vhodného dětského psychologa, terapeuta. Třeba se zeptej ve škole, vašeho školního psychologa jestli by ti s tím pomohl. Je dobré své zkušenosti, pocity, myšlenky s někým dalším sdílet, nebýt na to sama. Držím ti palce. Poradce Centra Locika
Na tvůj druhý dotaz, „co znamená cgs“ v minecraftu ti bohužel nedokážu odpovědět. Obrať se s ním nejlépe na někoho se svých spolužáků, komu důvěřuješ a prostě se ho zeptej, co to znamená, proč to tam píše. Není to ostuda se zeptat.
Strach
Strach z pronásledování venku
Ahoj Alíku, už hodně dlouho mám problém z tím že mám strach z lidí třeba vždycky když jsem mezi hodně lidma tak mám takový divný pocit, ale když jdu třeba domů sama tak mám strach že by mě někdo mohl pronásledovat a něco mi udělat a už vím že jsem jenom moc paranoidní, ale prostě se toho nedokážu zbavit. Předem děkuji za odpověď.
Ahoj z Modré linky,
píšeš nám, že míváš divné pocity, když jdeš domů sama - bojíš se, že by Tě mohl někdo pronásledovat. Pokud dobře chápu, ráda by ses toho zbavila a Alíkovi píšeš právě kvůli tomu.
Je moc dobře, že se umíš zeptat na něco, co Tě trápí. Co se týká toho, že máš strach, že by Tě mohl někdo pronásledovat, myslím si, že je to do určité míry přirozené. Pokud je toho strachu ale moc, a znepříjemňuje Ti život, je na místě s tím něco dělat. Myslím, že by bylo dobře, kdybys vyhledala psychologickou pomoc, například školního psychologa nebo psycholožku. Psycholog může hledat příčiny Tvého strachu a samozřejmě také cesty, které povedou k jeho zmírnění.
Držíme palce,
Modrá linka
Strach
Ahoj Alíku, chci se ti s něčím svěřit. :)
Od doby co začal covid, jsem byla dost citlivá, podrážděná a více introvertní.. Teď se to změnilo v tom, že jsem trochu více extrovertní.
Chci se zařadit více mezi lidi, chci aby o mě měli větší zájem, ale oni ne.. Nechci se nijak předvádět ale prostě aby se mi věnovali, protože mi to dost teď leze na nervy.. :) nevíte jak to udělat?
Taky mám problém s trémou... Jsem prostě strašně nervní před lidmi a vystupování na veřejnosti.. Nevíte jak to vyřešit? Jak ten strach překonat? Děkuju za odpověď:)
Milá dívko,
děkujeme za důvěru. Je dobře, že ses odhodlala napsat a píšeš o tom, co tě trápí. Vidíš, už to je první, důležitý krok. A věřím tomu, že ani napsat do poradny, není úplně snadné. Popisuješ to, že jsi hodně citlivá, podráždění ale přesto by jsi stála o více kontaktu s druhými lidmi. Máš chuť se více mezi druhé zařadit ale zároveň vnímáš, že tě nejspíš neberou vážně, nemají o tebe takový zájem nebo nereagují na tebe tak jak by sis přála. Hledáš proto způsob, jak to udělat, aby se tvá pozice mezi druhými zlepšila. Myslím, že to souvisí s tím strachem, jak o něm píšeš. Cítíš se mezi druhými nejistá, citlivá na to, zda-li tě přijímají či nepřijímají. Možná máš strach, že tě budou za něco kritizovat, nebrat vážně, odmítat. To vše může stát za tou velkou trémou a celkově nejistotou v kontaktu s druhými. Tu oni z tebe vnímají a reagují na tebe tím, že jsou také nejistí nebo nevidí to, že o kontakt skutečně stojíš. Možná to nějak jinak vnímáš ty a nějak jinak se skutečně chováš a působíš na druhé. Ale jsou cesty, jak to vše zlepšit. Doporučila bych ti porozumět tomu, čím to, že jsi tolik citlivá, máš z druhých strach, co za tím strachem a nejistotou stojí? A pak to krok po kroku zkoušet překonávat. Vždy pomůže když se ten problém rozdělí do menších kroků a ke každému kroku se najde malé řešení. Moc dobře je to, že o tom víš, a hledáš pro sebe možnost, jak to překonat. Potřebuješ zažít povzbuzení, ocenění. Je dobře, když to budeš s někým, kdo je ti blízko, sdílet. Bude dobře, když si najdeš třeba i nějakého terapeuta, který tě v té „cestě mezi lidi“ bude provázet a pomůže ti porozumět tomu, co je zdroj tvé nejistoty a strachu z druhých. Je pravda, že období covidu, kdy se muselo hodně lidí stáhnout do ústraní a žít dlouho mimo větší kontakty s druhými, velmi podpořilo sociální nejistotu a strach z druhých. Děje se to i mnoha jiným dětem či dospělým. Nejsi v tom určitě sama a do určité míry jsou tvé pocity normální. Pokud by sis o tom chtěla popovídat víc podrobně, zatím anonymně, můžeš se přihlásit na některý z chatů, určených pro děti. Naše centrum jeden takový také nabízí. Najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. A můžeš zde psát opravdu o čemkoliv, co tě trápí, nevadí, že tvé téma není násilí. Najdeš zde konzultanty, kteří jsou odborníky pro děti a ti s tebou vše rozeberou a třeba ti i poradí nějaké konkrétní kroky, co dělat, aby se ti ulevilo. Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika.
Strach
Ahoj poradno co přesně je trauma ? Na internetu jsem našla jen to že ho může člověk mít třeba s autonehody a smrti blízkého . Ale počítá se třeba i to že na mě někdo řval při učení matematiky a já přitom brečela a ten člověk opustil místnost a já tam seděla nad přikladama z matiky úplně bezradná a od té doby mám trochu averzi k matematice ? Nebo to je zase něco jiného ? Mám pocit že v tom mám trochu nepořádek. A může se člověk,, otřepat" z nějakého menšího traumatu bez návštěvy psychologa ? A ještě mám dvě otázky jak se zjišťuje je si tvrzeni o tom že byl někdo znásilnění ověřuje . Dělají se různé psychotesty nebo to prostě záleží na tvrzení toho člověka a čas o d té doby se ten čin stal ? Třeba když někdo po 5 letech přijde s tímto tvrzením na policii . Ptám se čistě jen ze své zvědavosti . Jak se zjišťuje že je někdo pedofil ?Kamarádky o jednom typkovi řekli že je pedofil ale já si pamatuju jen jednu zvláštní chvilku s tím člověkem která byla opravdu divná ale jinak nic a připadá mi zvláštní hned někoho oslovit něčím tak hrozným jako pedofilie . Ještě mi přijde zvláštní že jedna holka ho popisuje jako Pennywise z IT a druhá jako normálního typka . Takže nevím co si o něm mám myslet .Hezký den poradno ♥️
Milá dívko,
děkujeme za důvěru, ptáš se poradny co to je trauma. V psychologii se trauma říká tomu, když člověk zažije něco, co je nad jeho možnosti a schopnosti to zvládnout, vyrovnat se s tím. Mohou to být jednorázové události, jako třeba autonehody nebo napadení ale také to může být dlouhodobé špatné zacházení, třeba v dětství. Traumata jsou různého druhu a způsobují různé následky. Doporučuju ti si o tom přečíst víc, třeba na stránkách psychologieprokazdeho, kde je to vše vysvětlené pěkně podrobně a máš tam i další odkazy. Stručné vysvětlení toho, co je trauma, jak působí a jak se projevuje najdeš také na stránkách Centra Locika, www.detstvibeznasili.cz, v informačních materiálech. Na internetu se o tom dočteš hodně. To, co pak popisuješ, že na tebe někdo řval při matematice, ty jsi plakala a on pak opustil místnost, tedy tě tam nechal samotnou je určitě hodně stresující situace. Ale tím, že o tom nyní můžeme spolu psát, máš komu se s tím svěřit, můžeš i případně požádat někoho o pomoc, pokud by se to jeho chování mělo opakovat, tak to trauma není. Máš možnosti jak tomu čelit a jak se s tím vyrovnat. Třeba tím, že si budeš na jeho chování stěžovat. Člověk se z menšího traumatu může, jak píšeš, otřepat i sám. Důležité ale je ta možnost sdílení s druhými a jeho uvědomění, že prožil něco těžkého, co bylo nad jeho psychické síly a je nyní potřeba aby udělal něco proto aby se s tím vyrovnal. Většinou je ale dobré si o tom prožitku alespoň jednou s nějakým odborníkem promluvit a přinejmenším si udělat náhled na to, co se vlastně stalo a co to uvnitř, psychicky či fyzicky způsobilo. To porozumění samo o sobě je při vyrovnávání se s traumatem hodně nápomocné. Důležité je také uvolnit potlačené emoce a s tím může také lépe pomoci někdo, kdo ví, jak se postupuje. A ke komu může člověk cítit důvěru a bezpečí.
Ohledně zjišťování traumatu v minulosti mohou být použity i určité psychotesty. A pokud někdo přijde s tvrzením o znásilnění na policii, tak se určitě musí vyšetřit i všechny další okolnosti a věrohodnost dotyčné osoby.
Kdo je Pennywise bohužel nevím, takže ti nemohu odpovědět na to, zda-li je podobný pedofilovi či ne.
Pokud se ti stalo něco, o čem si myslíš, že by mohlo být trauma, nějaký nepříjemný zážitek, někdo ti ubližoval fyzicky či psychicky, prožila si něco hodně nepatřičného a nevíš jak o tom s druhými mluvit, tak můžeš nejdříve využít chat, který je pro anonymní a určený pro děti, které prožily či prožívají něco těžkého. Můžeš zde mluvit o čemkoliv, o čem potřebuješ. Jsou tu odborníci, kteří vědí jak v takových případech s dětmi mluvit. A případně tě nasměrují na nějakou další pomoc a porozumění tomu, co se stalo a co bys nejlépe potřebovala. Chat najdeš na www.detstvibeznasili.cz. Poradce Centra Locika
Strach
Ahoj za 3 dny mam odevzdavat ucebnici z občanky a dneska jsem ji polila džusem. Nejde to z toho pryč, je roztrhnutá a má oranžovou barvu. Učitelka kterou máme na občanku je přísná a ja se jí to strašně bojím říct. Prosím nevíte něco jak z toho tu špítnu udelat? Dívala jsem se na web ale přesně stejnou jsem nenašla. Prosím poraďte. Celou noc jsem brečela a snažila se to z toho sundat ale jenom jsem ji víc potrhala
Milá dívko,
děkujeme za důvěru, obracíš se na poradnu s tím, že máš strach jak bude učitelka reagovat na to, že jsi zašpinila učebnici. Učebnice je politá džusem. Technický návod, jak odstranit špínu ti tu bohužel neporadíme ale to, v čem tě chci povzbudit je prostě říci pravdu. To se může stát, že se učebnice něčím polije. Stává se to i dospělým. A není to prostě žádný velký prohřešek. Neudělal jsi to schválně. Doporučuju ti prostě to otevřeně přiznat a domluvit se s rodiči a učitelkou, jak to můžeš napravit - třeba z kapesného přidat na novou učebnici. Nejlepší je prostě přímé, otevřené jednání. Já vím, že je to těžké, že máš strach a potřebuješ něčím povzbudit sebedůvěru. Ale tady je nejlepší si uvědomit, že chyby prostě dělá každý a ty jsi neudělala nic, co by nebylo běžné. Tak ti držím palce v tom, aby to dobře dopadlo. Poradce Centra Locika
Strach
Jak se mám někomu svěřit?
Ahoj Alíku a spol., mám takový dotaz, jak se mám někomu svěřit, když to nedokážu?
P. S.: Píšu narychlo.
Ahoj,
rozpovídej se o něčem jiném a jakmile uvidíš, jak posluchač reaguje a jestli tě dostatečně pozorně vnímá, postupně přejdi k tomu náročnějšímu, o čem chceš mluvit. Většinou není nutné začít rozhovor tím nejtíživějším, co máš zrovna na srdci.
Alík
P. S.: Odpovídám narychlo. Chceš-li podrobnější odpověď od mých odborníků, zeptej se prosím podrobněji.
Strach
Ahoj Alíku a spol.
Pořád mám pocit, že mě někdo sleduje. Nevím jak si mám pomoct, ale je to fakt nepříjemné. Furt mám pocit, že mě sleduje kamera v telefonu, že mě osposlouchává můj Amazon Echo, že mě sleduje webkamera na PC atd. Nevím co s tím? Díky za odpověď.
Milý pisateli,
to, o čem píšeš, je poměrně časté v dnešní době. Je to tím, že kolem nás opravdu je hodně techniky, která může něco, někoho sledovat či poslouchat. Naše telefony mají kameru, PC také a tak podobně. Doprovází to život každého z nás. Ale v takové velké míře, v jaké ti to přijde, to rozhodně není. Je proto zvláštní, že právě tebe to takto děsí. Máš s tím nějakou nepříjemnou zkušenost? Přemýšlel jsi o tom, čeho se bojíš? Bojíš se toho, že záznamy o tobě budou někam posílány nebo ti je nepříjemný pocit, že tě prostě někdo sleduje? Zkus o tom víc přemýšlet, čeho a z jakého důvodu se bojíš. Co by se ti „mohlo stát“ a tak podobně. Možná zjistíš, že tvůj strach je větší než je skutečnost, že ho sice máš ale racionální úvaha ti může říci, že ti nic nehrozí. Samozřejmě je moc důležité vědět, kam a co zasíláš. Komu dáváš souhlas se sledováním, například na instragramu. Vědět k čemu dáváš souhlas, co máš nainstalované na svém PC či mobilu. A když si budeš chtít od svého strachu odpočinout, tak si můžeš uvědomit, kolik toho vlastně nemusíš mít zapnutého. Vypni PC, vypni wifi na mobilu, odinstaluj Amazon Echo a tak podobně. Ano, technika je sice teď hodně kolem nás ale také jsou možnosti, jak si stanovit hranice a osobní prostor, kde tě nikdo neuvidí. Začíná to právě tím, že nebudeš mít na telefonu stále zapnutou wifi, nebo se nebudeš zdržovat tam, kde víš, že jsou kamery. Opravdu nejsou všude. Dnešní svět ale bohužel tento dojem vytváří. Možná o tom budete i hovořit ve škole. Je to součást výuky, protože je potřeba se učit, jak se proti tomuto technickému světu chránit. Je proto moc dobře, že se o to zajímáš a hledáš pro sebe odpovědi. Držím ti palce, aby se ti brzy ulevilo. Poradce Centra Locika
Strach
Ahoj.
Vždy když se koukám na nějaký horror tak se moc ani nebojím. Na takové ty ‘’Jumpscares’' se leknu ale jinak se prostě nebojím a nevím jestli už to mám tak nacvičené, nebo mám poruchy strachu či tak. A taky. Kamarádi pořád říkají jak spí při světlu po každým horroru, jak se bojí jít na záchod a tak, ale mě se tohle vůbec neděje. Jsem normální? Taky jsem jako malá koukala dost na Happy Tree Friends, bavilo mě to a teď si říkám jaký satan jsem musela být. Vždyť je to hrozný krvák.
Jo a taky mám jednu otázku jestli mám nadváhu nebo podváhu.
Měřím 163,5 cm, vážím 50 kg
Milá dívko,
děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že nevíš zda-li jsi v pořádku, když neprožíváš hororové filmy podobně jako tví kamarádi. Myslím si, že podle reakce na film není možné usuzovat na to, zda-li máš či nemáš poruchu emocí, tedy i strachu. Je možné, že tví kamarádi mají úzkostnou povahu, a tak jim sledování hororového filmu víc připomíná něco z jejich nitra a pak se nemohou uklidnit. Musí spát při světle a bojí se i jít na záchod. A ty jsi prostě víc v klidu než jsou oni. Na tom není nic špatného ani nenormálního. Třeba zase pak prožíváš silněji jiné situace než oni. Každý máme v sobě jiné emoční nastavení, které odráží naše zkušenosti.
Ohledně váhy bych ti doporučila, aby ses poradila se svým lékařem. On musí posoudit celou tvou postavu. Nejde usuzovat pouze podle těchto dvou údajů. Poradce Centra Locika
Strach
Sestra má vši a bojí se jich
Ahoj sestra má vši a strašně brečí že se toho bojí. Bojí se že jí sežerou hlavu nebo že je sestra spolkne. Vysvětlovala jsem jí že je nemůže spolknout a že vši zase zmizí když jí jd máma myje nějakým samponem pro vsi. Jenže to nepomáhá pořád brečí..Nemáte nějaký nápad jak ji utesit? Protoze ma jít 2. 1. na oslavu ale podle mamky to nestihne takže je smutná i z toho.. Prosím poradte mi..
Ahoj,
moc se mi líbí, že Ti tolik záleží na sestře, že bys jí ráda pomohla, aby nebyla tolik vyděšená z vší. Neuvádíš, kolik je sestře let, takže nevím, jak moc si s ní obvykle povídáš, nakolik už třeba chápe souvislosti apod. Ale obecně kdykoliv se něčeho bojíme, a to se týká i opravdu malých dětí, velmi pomáhá, když od druhého člověka získáme pochopení a přijetí. Někdy se stává, že rozumově víme, že nám něco nemůže ublížit (třeba pavouk), ale stejně se toho bojíme a nedokážeme to ovládnout. Proto obvykle rady jako „neboj, nic ti neudělá“ nepomáhají. Někdy když dítě hodně pláče, od okolí často slyší „už nebreč, nemáš důvod“, což také nebývá ku pomoci. Zkus sestře vyjádřit podporu, že vidíš, jak pro ni musí být těžké takový strach mít. Někomu pomáhá objetí, ujištění, že je v bezpečí. Můžeš jí dát třeba i příklad, kdy jsi sama zažila velký strach a co Ti pomohlo. Je dobré se jí i zeptat, co by ona sama nejvíce potřebovala, aby neměla tak velký strach. Možná by mohlo pomoc i na chvíli přesměrovat pozornost a jít si třeba hrát, na něco se společně podívat. Věřím, že společně dokážete něco vymyslet.
Držím Vám palce.
Modrá linka
Strach
Strach z konce úžasných časů
Ahoj Alíku, mám strach sama o sebe a o své okolí.
Pořád se teď bojím, co bude s budoucností, pořád myslím na předraživání, přelidnění, znečištění, vymírání různých druhů živočichů a tak dále, prostě na všechno, dost se bojím o to, že svět už nebude stejný jako v roce 2016 nebo 2018, to byly úžasné časy... Jen mě to prostě mrzí a trápí a nevím, jak se od toho odreagovat, jsem z toho unavená a smutná....
Nevíte, jak na to přestat myslet, předem děkuji za odpověď.
Ahoj,
ano, problémy, které uvádíš, jsou závažné, a je dobře, že se jimi zabýváš. Podobné dotazy se zde v poradně občas objevují, odpovědi na některé z nich již zde byly uveřejněny, například 29. ledna 2021 nebo 9. ledna 2020 nebo 5. září 2017 nebo 23. srpna 2017.
Jenže dále uvádíš, že se bojíš, že svět už nikdy nebude stejný jako v roce 2016 nebo 2018. Jenže právě roky 2016 nebo 2018 patří k rokům, kdy některé z uvedených nepříznivých jevů znepokojovaly lidi úplně stejně jako dnes, a některé i výrazně víc. Například v České republice v první polovině srpna 2015 a na přelomu července a srpna 2018 byla vlna veder, která za posledních 250 let nemá obdoby, a v těchto několika týdnech se výrazně zvýšila úmrtnost, ačkoli nebyla žádná chřipková, covidová ani jiná infekční epidemie. V roce 2016 vrcholila migrační vlna, při které se do Evropy valila vlna uprchlíků z Afriky a arabských zemí, a některých dopadů se tehdy lidé v Evropě docela dost obávali. A co se týče války na Ukrajině, tak sice v plném rozsahu začala v únoru 2022, ale ve skutečnosti k obsazení některých částí Ukrajiny Ruskem a následným válečným krokům došlo již v roce 2014 a v tebou zmíněných letech 2016 a 2018 se už na východě Ukrajiny válčilo. A ještě daleko předtím se toho, že svět nebude jako dřív, lidé obávali po teroristických útocích z 11. září 2001. Ostatně sama vidíš, že podobné obavy jako ty tvoje psali uživatelé do zdejší Poradny již v roce 2017.
Co se týče předražování, tak konkrétně u nás a v dalších východoevropských zemích došlo k výraznému skokovému zdražení skoro všeho při změně ekonomických podmínek kolem roku 1990 a 1991. Přelidnění pokračuje plynule již mnoho desítek let a jeho důsledky se taky objevují průběžně již dlouho. Znečištění ovzduší a vody bylo velmi závažným problémem ve druhé polovině 20. století, zde se od té doby situace výrazně zlepšila. Vybudováním čističek odpadních vod a různých filtrů a odlučovačů na komíny se přinejmenším v části Evropy výrazně zlepšila čistota vody i vzduchu, a časem se to sned zlepší i jinde ve světě. Dnes se dá koupat v některých českých řekách, ke kterým by se v sedmdesátých a osmdesátých letech člověk bál i jen přiblížit, jak smrděly a hrály všemi barvami. A smogové situace, jaké byly například v Praze a severních Čechách v lednu 1982, nebo v severních Čechách v listopadu 1989, nebo ještě dříve v Londýně v prosinci 1952, si už dnešní mladá generace neumí představit – pokud tedy nebyla na návštěvě v některé zemi, kde na vyřešení tohoto problému teprve čekají. A vymírání živočichů vlivem lidské činnosti taky probíhá již desítky let.
Takže na jedné straně je dobře se těmito problémy zabývat, ale na druhé straně není zapotřebí si idealizovat situaci před pár lety, kdy v některých ohledech byla situace ještě horší. A v neposlední řadě, což zde již také bylo uvedeno, děti mohou prozatím dělat to, že se budou dobře učit, aby za pár let, až budou mít na situaci reálný vliv, dokázaly správně vyhodnotit souvislosti a vztah příčin a následků a nedělaly v dobré víře rozhodnutí, která by situaci mohla ještě zhoršit.
Strach
Strach ze zvracení
Ahoj :)
Píšu vám ohledně fobie, které jsem se snažila zbavit už několikrát ale vůbec to nešlo. Emetofobie (neboli strach ze zvracení).
Nesnáším to a už jen z pocitu nevolnosti brečím. Mám z toho trauma od mých osmi kdy jsem se pozvracela z Pražské pizzy (nikomu nenadávám. Praha za to nemůže) Tohle léto jsem byla na táboře, kde se spousty lidí pozvracelo. Jedním z nich byla i moje spolubydlící a jedna holka ve stanu hned vedle nás. Měla jsem hrozný úzkosti a bála jsem se cokoliv jíst nebo být poblíž nemocného. Potom bylo špatně i mě a celou noc jsem brečela a modlila se abych nezvracela též.
Nedávno jsme byli na otevíračce místní sushi restaurace kde se udělalo nevolno sestře a já tam potom celý večer na sushi ani nesáhla, protože jsem si myslela že tam byla zkažená ryba nebo tak nějak.
Prosím řekni mi co dělat je to čím dál horší
Ahoj,
strach, který popisuješ, pro Tebe musí být velmi nepříjemný, nedivím se, že Tě to trápí, a je dobře, že hledáš, co s tím. Zvracení je přirozená reakce těla, kterou nemůžeme vůlí ovlivnit. Umím si představit, že o to více to pro Tebe musí být stresující. Je pravda, že zvracení je nepříjemné asi pro všechny, ale pokud Tě to ovlivňuje v životě natolik, že se potom bojíš jíst, je to už omezující.
Spojuješ si to celé se zkušeností z osmi let, kdy ses pozvracela z pizzy. Opravdu se někdy děje, že pokud zažijeme silně nepříjemný zážitek, může nás i dál v životě ovlivňovat. Proti naší vůli se mohou vracet prožitky z té chvíle. Je možné, že se Ti něco takového děje. Určitě se to vyřešit dá. Do nějaké míry s tím můžeš pracovat i sama. Zkusit si v takové situaci uvědomit, co teď prožíváš, z čeho máš obavu, co by Ti pomohlo tu obavu zmírnit. Někdy pomáhá prodýchat se, soustředit se na nádech a výdech. Ale mohl by Ti s tím pomoci také psycholog/psycholožka. Možná takového odborníka máte ve škole? Kdyby ne, zkus se svěřit rodičům a poprosit je, aby Ti odborníka pomohli najít.
Držíme Ti palce,
Modrá linka.
Strach
Nervozita z mluvení před lidmi
Dobrý večer, Mám Jeden komplexní dotaz jak se míň stydět mluvit před kolektivem? respektive svou třídu znám víceméně tak jak je složená od 2 třídy až do teď do 9 ale stejně mám problémy se nesmát a mluvím moc rychle, taky se občas zakoktám to začalo dost nedávno asi měsíc nevím proč to tak je, se třídou vycházím dobře problém bych nehledal jinde, ale v sobě a co hůř s takovou řekněme vadou se chystám studovat cestovní ruch, což znamená že budu muset provádět lidi například bukrem a nemám jedinej nápad proč jsem tak nestablní, a ne nemám žádnou poruchu jako ADHD nebo OCD to mě na tom nejvíce štve je to jednoduše moje duše která si bije s tou druhou uvadlou za ní kterou jsem pěstoval mnoho let a tou která si myslel že je svět jednoduchej a ta druhá teď přišla jak němci do Rakouska v roce 1936 ještě mě příjde že jsem jí uvítal tuhle moji špatnou stránku takže v čem je problém? jak to změnit?ne že by mě zajmalo jak ostatní slyšej moji řeč, ale mám plány ve kterých musím dostat respekt a takhle ho jen ztrácím.
Ahoj z Modré linky,
děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Ptáš se, jak se méně stydět mluvit před kolektivem. Asi před měsícem jsi začal mít při veřejném vystoupení potíže. Chtěl bys studovat cestovní ruch, a potřebuješ, aby Tvoje komunikace vyvolávala respekt.
Strach z mluvení na veřejnosti, nebo problémy, které takové situace doprovází, jsou docela časté. U někoho tréma pomine ve chvíli, kdy začne vystupovat, u někoho jiného po chvíli a někoho může doprovázet celou dobu. Nervozita může mít různé příznaky, včetně toho, co popisuješ Ty.
Situacím, ve kterých vystupujeme z komfortní zóny, je určitá nervozita vlastní. Může být i užitečná, protože z nás může dostat to nejlepší. Pokud jí je příliš, pomáhá zklidnit se, například dechovými cvičeními (dýchat pomalu, do břicha, výdech o něco delší než nádech…) Může pomoci i odvést trochu pozornost, dívat se na něco příjemného, představit si posluchače v karnevalových maskách apod.
Teď je důležité, aby ses situacím, kdy mluvíš před kolektivem, nevyhýbal, naopak se snažil jich zažívat co nejvíce, protože se tak můžeš dobře „otužit“ a problémy mohou ustupovat.
V neposlední řadě Ti může pomoci psycholog, se kterým můžeš rozebrat příčiny vzniku potíží i možnosti, jak je překonat. Začít můžeš nejdříve u školního psychologa, nebo zkusit vyhledat jiného, například v zdravotním zařízení apod.
Držíme Ti palce,
Modrá linka
Strach
Strach z jízdy autobusem aj.
Dobrý den, obracím se na Vás s dalším dotazem.
Moc se omlouvám za takové dotazy, které pořád pokládám, ale já už fakt nevím.....
Vše to začalo, asi když začal covid a byly karantény. Nikam se nesmělo, lidé nosili roušky a ve škole jsem nebyla třeba půl roku.
Když to všechno ( asi na jaře, teď nevím) trochu ustoupilo, tak jsem nebyla schopna jít ani na autobusovou zastávku, ani do krámu a tak.. prostě jsem se bála těch lidí, a toho, že se něco prostě stane, a já na to budu sama, nebudu vědět co mám dělat a strapním se a atd... Byla jsem vystresovaná a vystrašená..Prostě takové myšlenky se mi začaly objevovat v hlavě, a nevěděla jsem co s tím.....
Teď, se to mnohem více zlepšilo, ale pořád se bojím jet sama busem, když tam nejsou kamarádky nebo někdo blízký, a snad na všech veřejných místech.. Prostě se stydím bojím a atd...
Co mám dělat? Jak tomu zabránit a jak to “překonat“? Děkuji za odpověď
Ahoj,
je moc dobře, že ses obrátila na Alíka, když si nevíš rady. Píšeš nám o tom, že je pro Tebe po Covidové době obtížné jezdit sama autobusem. Bojíš se, stydíš, prožíváš stres. Ptáš se nás, jak to překonat.
Chtěla bych ocenit, že jsi zvládla dřívější obtíže a dokážeš chodit ven. Většinou nebývá jednoduché takové pokroky udělat. Věřím, že budeš zvládat i další výzvy, jako je jízda busem nebo veřejná místa.
Potíže, které popisuješ, má nyní hodně dětí a mladých lidí. Patří to k době, ve které byly žáci a studenti zavřeni doma a odvykli si běžnému životu. Pro někoho pak bývá těžké se vrátit do původního života - tak jako pro Tebe.
Cesty ke zlepšení tu určitě jsou. Zkus se zamyslet nad tím, jak se podařilo začít zvládat opuštění domova - a zkus to použít i tady. Můžeš také začít postupně: zkusit jet třeba jednu zastávku, pak dvě a krok po kroku tak „trénovat“. Po cestě Ti může pomoci to, že si s někým budeš telefonovat, pustíš si hudbu do sluchátek, budeš dělat dechová cvičení (například z aplikace Nepanikař). Stejně tak to můžeš udělat s veřejnými místy. Za každý úspěch je dobré se potom nějak odměnit, udělat si radost.
Velmi účinná bývá psychologická pomoc. Můžeš vyhledat školního psychologa, nebo za pomocí rodičů vyhledat jiného.
Přejeme, abys brzy zvládla to, co potřebuješ.
Modrá linka
předchozí | 123456 | další |