Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Jak nebýt smutná, že nejsem zdravá Alík radí dětem

  Nemoce

  Ahoj, vím že píšu jeden dotaz za druhým ale tohle je jediné místo kam se nebojím napsat. Chodila jsem na rehabilitace ale musím chodit na intenzivnější a bojím se co z toho bude protože i tu předchozí jsem vůbec nezvládala. A navíc mám oslabený svaly v břiše a často mě bolí nohy. Kvůli bolestem nohou mi nevadí bolest ze který ostatní šílí (už jsem si zvykla na větší bolest než z rozbitýho kolena). Neujdu vzdálenost která je pro zdravé děti obyčejná procházka. Naposledy jsem bez bolestí sportovala v 6 letech. Přemýšleli jsme nad benecyklem (sportovní kočárek za kolo, inline brusle a výlety, všechno z toho je bez bolesti pro mě nemožný) ale házet za to přes 30 000 opravdu nejde. Jak nebýt smutná že nejsem zdravá?

  holka, 10 let, 20. července 2020

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o bolesti, která Tě provází a brání Ti v aktivitách, které děti v Tvém věku běžně dělají. Ptáš se nás, jak nebýt smutná, že nejsi zdravá.

  Kdybych měla kouzelný proutek, vyčarovala bych Ti nejlepší odpověď, která by Ti zaručeně pomohla, nebo, daleko lépe, vyčarovala bych Ti, aby ses mohla normálně hýbat a byla zdravá. Ale kouzelný proutek nemá nikdo a tak Ti napíšu, co mě napadá, že by Ti mohlo pomoci.

  Podle toho, co píšeš, to vypadá, že se se svým handicapem pereš, jak nejlépe dovedeš. Chci to moc ocenit, protože to není samozřejmé. To je to, co pomáhá - nevzdávat se, překonávat překážky (třeba bolest, pokud to jde) a také hledat nové možnosti, které by šly realizovat.

  Když je člověk v nějaké situaci, která ho omezuje v tom, co je v životě běžné, je to vždy náročné. To, co může pomoci to zvládat, je zaměřit se na to, co máme - a ne to, co nemáme. Vím, je to těžké. Ale je možné si říct, co všechno můžu (a může toho být docela hodně) a mít z toho radost. Ono i to, že člověk vidí, slyší, mluví, jí, pije, může jít na záchod apod. je vlastně zázrak, který si člověk neuvědomuje, když všechno normálně funguje. Mohla by sis napsat, nebo třeba nakreslit to, co Ti jde, co funguje. A taky třeba i to, co máš (třeba domov, rodinu apod.). Mohlo by Ti to přinést trochu radosti :)

  Moudří lidé také říkají, že má člověk hledat ve svém životě to, co může nějak změnit a zkoušet to změnit, a když je v něm něco, co změnit nejde, měl by to přijmout - říct si, že to prostě takto je, nezměním to, a když se budu trápit, bude to jen horší. Není to jednoduché, ale je to také cesta.

  Pomáhá také to, co prožívám, sdílet (povídat si, psát si) - s lidmi okolo, ale také i s těmi, co prožívají něco podobného a ví, jaké to je. Možná bys někoho takového našla s pomocí dospělých i na internetu.

  Když se člověku něco těžkého děje, má právo být také smutný, vyplakat se, vyvztekat, většinou pak přijde úleva. Některým lidem pomáhá psát si do deníku, co prožívají, jak jim je - ze svých pocitů se vypíšou.

  Píšeš o benecyklu a vysoké částce za něj. Zkus se s rodiči či jinými dospělými podívat na různé organizace, které pomáhají, a mohly by přispět, nebo možnost různých peněžních sbírek, třeba na Hithit. Třeba by to zařídit nějak šlo a Ty měla víc možností.

  Přejeme Ti, abys měla více radosti, a držíme palce,
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Nemoce

  Otok hrtanu

  Dobrý den, už jednou jsem pokládal otázku na můj problém, že mám pocit jako bych měl oteklý krk, někdy mám pocit sucha v krku a někdy jako bych polykal hlen nebo něco takového. Když jsem volal lékaři, řekl mi, že by se mohlo jednat o mutací hlasu. Vy jste mi odpověděli, že je to možná ale může to být i respirační onemocnění. Proto chci ještě dodat, že chodím na alergologii kde mi zjistili, že mám alergii na pyl a malou kapacitu plic, nebo tak něco. Šel jsem tam protože mám pořád ucpaný nos už dlouho. Když jsem byl na ORL tak mi řekli že mám nějaké suché mandle nebo tak něco (bylo to už dávno, nevim jestli si to pamatuji dobře) nevím tedy jestli by se mohl můj aktuální problém pojit i s tímto. Teploty ani nic takového nemám.
  Předem děkuji za odpověď :-)

  kluk, 14 let, 7. srpna

  Ahoj kluku,

  Informace o alergii je v Tvém případě dost důležitá. Samozřejmě není vyloučeno, že Tvoje současné obtíže mohou být jejím projevem.

  V dotazu píšeš, že máš „pořád ucpaný nos“ (předpokládám, že se jedná o projev alergie). A právě to je zřejmě příčinou Tvého problému s otokem hrtanu. Jak to souvisí? Inu tak, že většinou dýcháme (nadechujeme) nosem, protože v nosohltanu dochází ke zvlhčování vzduchu, který pak díky tomuto zvlhčení nevysušuje sliznice v dalších částech dýchacího ústrojí. Avšak lidem, kteří mají „ucpaný nos“ (přesněji řečeno se jedná o otok v nosohltanu, který znemožňuje „hltat vzduch“ nosem), nezbývá než vdechovat vzduch ústy. A to je právě ten problém, protože hrtan, který se nachází v krku, není uzpůsoben k tomu, aby zvlhčoval vdechovaný vzduch. A proto u lidí, kteří vdechují vzduch ústy, dochází k vysušování sliznice hrtanu, což se dříve či později projeví jeho otokem.

  Řešení spočívá v odstranění příčin „ucpaného nosu“, tedy v léčbě alergie (užívání kapek a podobně), ale také v častějším pití, kterým se vysušená sliznice v krku alespoň trochu svlaží. Pro tento účel jsou vhodné různé čaje, ale postačí třeba i obyčejný čaj s medem a v případě silného škrábání i jakýkoliv jiný nápoj.

  Nemoce

  Onemocnění štítné žlázy

  Dobrý den, nejsem si jistá ale možná mám nemocnou štítnou žlázu. Chci se jen zeptat jestli to neni nejak nebezpecny a taky jestli se to da vylecit.
  Dekuju

  holka, 4. srpna

  Ahoj holko,

  Při podezření na onemocnění štítné žlázy je třeba provést vyšetření na endokrinologii. Poukaz na vyšetření vystaví praktický lékař pro děti a dorost (teoreticky by specializovaná pracoviště měla přijímat i pacienty bez poukazu, avšak v praxi je vyžadován, respektive bez poukazu je třeba počítat s delším čekáním na volný termín). Většina onemocnění štítné žlázy se léčí hormonálně, avšak hormonální léčbu může předepsat pouze lékař-specialista, v tomto případě endokrinolog.

  Nemoce

  Otok v krku

  Dobrý den, už asi 2 týdny mám takový suchý pocit v krku a jako bych měl v krku knedlík nebo jak kdybych ho měl nateklý (nevim jak přesně to popsat). Volal jsem lékaři a ten mi řekl, že to pravděpodobně bude, že začnu takzvaně „mutovat" a z toho mám sucho v krku a zvětšuje se mi ohryzek, takže proto se mi zdá, že je nateklý. Nevim ale jestli to může být pravda a proto se radši ptám ještě tady a jestli bych radši neměl k lékaři zajet, jestli to třeba nemůže být něco vážnějšího.
  Předem děkuji za odpověď :-)

  kluk, 14 let, 31. července

  Ahoj kluku,

  Obtíže, které popisuješ, by sice mohly souviset s růstem hrtanu a hlasivek, avšak stejně tak dobře by se mohlo jednat o projev respiračního onemocnění. Pokud cítíš v krku bolest, nebo se Ti hůře dýchá, nebo máš zvýšenou teplotu, měl bys lékaře raději navštívit. Pocit „sucha v krku“ lze překonat zvýšeným příjmem tekutin. Je možné, ž v důsledku respiračního onemocnění dochází k vysušování sliznic hrtanu, což může být provázeno nepříjemnými pocity.

  Nemoce

  Nemoc a infekce

  Ahoj! Slyšel jsem o dvou velmi podobných anglických zkratkách: STI (sexually transmitted infection) a STD (sexually transmitted disease). Je v tom nějaký rozdíl? Když jo, jaký?

  Ahoj kluku,

  V podstatě se jedná o rozdíl mezi infekcí (infection) a nemocí (disease). Nemoc je stav, v němž je změněna či narušena funkce jednoho nebo více orgánů. Infekce je proniknutí mikroorganismu (například bakterie či viru) do těla. Vztah mezi nemocí a infekcí spočívá v tom, že infekce může být příčinou nemoci. Doba mezi infekcí a propuknutím nemoci se nazývá inkubační doba. Ta je u různých nemocí různě dlouhá (u většiny onemocnění se jedná o několik hodin, dnů či týdnů, ale například u AIDS to může být i několik let).

  Aby to nebylo tak jednoduché, může se stát, že sice dojde k proniknutí mikroorganismu do těla, avšak nemoc se ani po uplynutí inkubační doby nedostaví. V takovém případě se jedná o tzv. kolonizaci, což je stav, kdy mikroorganismy sice „bydlí“ v lidském těle, ale nemoc z různých důvodů nepropukne. Nicméně i při tzv. kolonizaci hrozí přenos nákazy. Velmi zjednodušeně řečeno, když má někdo v těle bakterie či viry, může jimi nakazit druhého, i když sám neprodělává žádnou nemoc.
  To je nebezpečné obzvláště v případě pohlavně přenosné infekce (tedy STI), protože tu může docela dobře přenášet i osoba, u níž se neprojevují žádné příznaky pohlavně přenosné choroby (STD). Z čehož vyplývá, že i od partnerky, která vypadá jako naprosto zdravá, můžeš „chytnout“ pohlavní chorobu.

  Nemoce

  Bulka v podpaží

  Ahoj aliku
  Potřebovala bych radu v patek mě začalo bolet v podpaží myslela jsem, že jsem si natáhla sval dělala jsem kliky ,ale včera jsem si nahmatala bulku měří plus mínus 1 cm *1 cm. Bolí když na ní zmáčknu a přijdemi že když na ní mackam tak se pohybuje nevím jak to mám říct lépe. 1 co mám dělat 2 co by to mohlo být
  Děkuji

  holka, 14 let, 10. července

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že Tě bulka v podpaží znejišťuje. Co to může být, na to Ti takto po internetu opravdu odpovědět nemůžeme. Může to být třeba tuková bulka, se kterou nemusí být potřeba nic dělat, může se však jednat i o něco jiného, třeba také nezávažného, ale též závažnějšího. Odpověď Ti může dát lékař, je proto dobré se obrátit na svou obvodní lékařku (lékaře), která Buď sama usoudí, o co se jedná nebo Tě pošle na další vyšetření. Domluv se tedy se svými rodiči a navštivte Tvoji lékařku.

  Hodně štěstí Ti přeje
  Modrá linka

  Nemoce

  Otravná rýma

  Ahoj
  Omlouvám se jestli je můj dotaz banální, ale chci se zeptat.
  Už po druhé v tomto roce mám rýmu. Poprvé jsem ji měla v dubnu a teď ji mám znovu. Nemám na nic alergii, ale když nad tím přemýšlím mohla by to být alergie. Té rýmy jsem se nemohla zbavit, pila jsem bylinné čaje, dělala jsem si horké lásně, atd. Až přibližně po 2 týdnech jsem se jí zbavila. A ani nevím jak. Teď se jí taky nemůžu zbavit. Je to běžná rýma, kterou můžu dostat po celý rok nebo to může být alergie?
  Děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 31. května

  Ahoj z Modré linky,

  trápí Tě už podruhé toto jaro rýma. Nevíš, jestli by to nemohla být alergie, těžko se jí zbavovalo a ani teď to nejde dobře. Alergie se může objevit kdykoliv během života a jaro je pro alergiky zvlášť náročné kvůli kvetoucím rostlinám, které dráždí. Je proto možné, že u Tebe mohla nějaká alergická rýma začít, ale je taky možné, že ses třeba někde víc nastydla. Zní to, že se o sebe dokážeš hezky postarat a poznáš, kdy se v těle cítíš fajn a kdy ne, to je moc dobře. Na Tvou otázku Ti dá nejlepší odpověď Tvůj praktický lékař, který buď „běžnou rýmu“ potvrdí, anebo Tě pošle dál na alergologické testy v případě podezření na alergii. Neboj se svěřit s tím, že Tě to trápí, svým rodičům anebo jinému blízkému dospělému. Můžete spolu domluvit návštěvu lékaře anebo co ještě jiného zkusit, aby Ti bylo lépe.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Nemoce

  Bolesti hlavy

  Zdravím všechny odpovídající,
  všimla jsem si, že mě bolí hlava a to docela často. Většinou tak jednou za týden dva. Tento problém setrvává už asi přibližně tři až čtyři roky, ale vlastně nevím, kdy to začalo, jen vím, že kdysi jsem to tak nemívala. Vždycky to začne že se s tím buď už probudím, nebo někdy v průběhu dopoledne. Začíná to tak pokradmu a na konci dne mi už hlava úplně třeští a nemůžu usnout. A další den, když se vyspím už mě to nebolí. Je to takový tíživý, bušivý pocit ve spáncích a ve vrchní části hlavy a je to opravdu nepříjemné. Co jsem si všimla, je to většinou v pondělí, ale není to zásada. Už to bylo i v jiné všední dny a o víkendu jen párkrát. Napadlo mě, že to je proto, że jsem v pondělí ve stresu, mám dva kroužky téměř hned po sobě, takže téměř nestíhám, mám zaplněný celý den. Rodiče mi i říkají, ať hodně piju, že to může být nedostatkem vody, ale tím to myslím není, piju docela hodně a pravidelně. Taky to může být ze světla vycházejícího z mobilu, což je docela nepravděpodobné, protože některé dny trávím na mobilu docela dost času a hlava mě nebolí, kdežto jindy se mobilu ani nedotknu a i přes to mě bolí. Dnes druhou hodinu po tělocviku to ale bylo horší. Nejprve jsem viděla trochu rozmazaně, potom se mi úplně zamlžil zrak asi na pár vteřin a pak to za pár vteřin přestalo, zato mě ale začala bolet hlava. Zezačátku skoro nebolela, a potom se to postupně zhoršovalo. Sice to není extrémní, jako jindy, ale i tak to bolí. Nevíte, co by to mohlo být a co by mi mohlo pomoct? Děkuji za odpověď,
  Anežka

  Anežka, 30. května

  Milá Anežko,

  Podle toho, jak popisuješ Tvé obtíže s bolestmi hlavy, se zřejmě jedná o klasický případ migrény. Při této nemoci se bolesti hlavy mohou dostavovat již ráno po probuzení, ale mohou být spojeny i s fyzickou námahou (typicky po tělocviku), případně se zvýšeným stresem.
  Navíc u většiny pacientů s migrénou se první příznaky projevují právě v závěru dětství či na počátku puberty, přibližně ve věku 9 – 11 let (u dívek cca o rok dříve než u chlapců), což by odpovídalo časovým údajům, které v dotazu uvádíš (obtíže u Tebe trvají 3 až 4 roky a předpokládám, že v současné době je Ti okolo 12 let).

  Zamlžení zraku po fyzické námaze (jako v Tvém případě po minulém tělocviku) je varovným signálem, že by se mohly dostavit mdloby. V takovém případě by ses měla co nejdříve posadit a odpočívat, jinak hrozí pád a následné poranění.

  Nedostatek tekutin, o němž se zmiňují Tvoji rodiče, sice také patří k příčinám bolesti hlavy, v Tvém případě to však zřejmě nebude příčina rozhodující. Dodržování pitného režimu je samozřejmě důležité, i když u některých pacientů s migrénou se při vyšším příjmu tekutin v době záchvatu bolesti může dostavit nevolnost. Důležité je zajistit si pravidelný příjem tekutin v průběhu celého dne.

  S ohledem na závažnost obtíží, které popisuješ, by bylo namístě provést vyšetření na neurologii. Poukaz na vyšetření vystaví praktický lékař pro děti a dorost, k němuž chodíš na prohlídky.

  Nemoce

  Ahoj Alíku. Mám už delší podezření na to, že bych mohla mít nějakou lehčí formu autismu, mám nějaké společné znaky a spoustu internetových testů mi mou domněnku jen potvrdilo. Co mám dělat, když moji rodiče nechtějí o takových věcech slyšet, protože oni mají přece „zdravé“ dítě? Občas mi dělá veliké potíže se soustředit, nebo naopak odejít z mého světa. Mám nějaké naučené zvyky, které se mi špatně přerušuje, když je to nutné. Nemám ráda nové lidi a dělá mi problém poznat, co si druhý myslí a jak se cítí. Sama občas nedokážu odhadnout intonaci svého hlasu, nebo můj výraz, a vypadám nezdvořile. Spoustu dalších maličkostí a věcí, které ostatním přijdou divné nebo nenormální, mi občas vážně ztíží život. Poraď mi prosím, co mám dělat, ať už s rodiči nebo sama se sebou.

  holka, 14 let, 9. května

  Ahoj,
  k odhalení onemocnění jako je autismus nestačí žádný internetový test. Zkus si o svých potížích pohovořit se školním psychologem nebo třeba výchovným poradcem ve škole. Pokud to bude nutné, pošlou tě na vyšetření ke klinickému psychologovi. Z příznaků, které popisuješ to ale nevypadá na žádnou formu autismu.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Nemoce

  Ahoj poradno :-)
  Moje kamarádka má schizofrenie.Bere prášky ale moc se to nezlepšilo.Četla jsem jak komunikovat se schizofrenikem, a skupina jsem takhle komunikovat s kamarádkou ale moc to nezabralo.Akkrát se na mě z nějakého důvodu naštvala, což je asi u schizofreniků normální, že?
  Můj dotaz tedy zní: Jak komunikovat se schizofrenikem?
  Moc vám děkuji za odpověď a mějte se fanfárově :-)$>

  holka, 12 let, 2. dubna

  Ahoj,
  schizofrenie je onemocnění, které na člověku na první pohled ani nepoznáš, když je zaléčené. Není tedy důvod s kamarádkou komunikovat nějak speciálně, prostě se s ní bav jako s kýmkoli jiným.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Nemoce

  Plané neštovice

  Ahoj, jeden malý kluk asi 5 let měl na jedné oslavě neštovice a já je už měla ale měla jsem prý jenom nějakých málo teček. Slyšela jsem, že pokud jsem jich měla málo, můžu je dostat zase. Je to pravda? Už je mi 12 hrozí mi něco? Nechci je dostat protože pojedem do Itálie k babičce a bratr je ještě neměl takže jestli je dostane tak je to špatný... Sestra je měla a měla jich prý straaašně moc prý o hooodně víc než já. Co mám udělat? Můžu mít i neštovice podruhé i když mi je 12? Moc děkujii$>

  holka 12 let, 24. března

  Ahoj holko,

  Jistě se nejednalo o pravé neštovice (variola), nýbrž o neštovice plané (varicella). Většina pacientů, kteří tuto nemoc prodělají, získává celoživotní imunitu, avšak nelze vyloučit ani recidivu, tedy opakované onemocnění, k čemuž podle různých výzkumů dochází u 2 až 5 % populace. Na sto lidí tedy připadají dva až pět, kteří měli neštovice dvakrát nebo (ale to už opravdu jen ve vzácných případech) vícekrát. Samotné onemocnění není nebezpečné, riziko však představuje ve spojení s podvýživou, těhotenstvím, případně s onemocněním jater.
  Pokud bys planými neštovicemi onemocněla, projevily by se přibližně do 2 týdnů, přesněji do 1 až 3 týdnů. Pokud se po uplynutí 3 týdnů neštovice neobjeví, můžeš z důvodu obav z tohoto onemocnění zvážit očkování (spalničky + zarděnky + příušnice + plané neštovice). Důvodem k dobrovolnému očkování by v Tvém případě mohla být prevence recidivy planých neštovic pro případ budoucího těhotenství.

  Nemoce

  Ahoj poradno,
  Jednou jsem takhle seděla v autobuse a přisedla si ke mě taková holčina v mém věku. Začala jsem si s ní povídat a vypadalo to celkem dobře, potom jsem se dozvěděla že má bipolární poruchu. Vím že to je nemoc kde se prudce mění nálada, vyhledávala jsem si o tom něco na internetu ale nedokázala jsem ty slova nějak pochopit. Ráda bych se dozvěděla tyto věci.

  1. Když tito lidé mají tyto výkyvy nálad, může dojít i k fyzické agresi?
  2. Vážně se tento člověk může naštvat nebo zesmutnět z ničeho nic nebo li bezdůvodně?
  3. Když s tímto člověkem mluvím, na co bych si měla dávat pozor.
  4. Jak tomu člověku pomoci a co je pro tyto lidi dobré.Vím že tato nemoc bývá celoživotní.
  5. Berou tito lidé nějaké prášky nebo chodějí na nějaké terapie?
  6. Je ještě něco co tito lidé mají či dělají kromě změn nálad?

  Předem děkuji za odpověď, ale kdyby jste mi chtěli ještě něco jiného sdělit o této nemoci, nemám s tím problém

  holka, 14 let, 20. března

  Ahoj,
  máš pravdu, že se jedná o psychické onemocnění, které je charakteristické poruchou nálady. Někdy má člověk energie na rozdávání, dokonce až tolik, že nemusí věci pořádně promyslet, někdy je naopak depresivní, nic ho nebaví, má špatnou náladu, je neaktivní.

  1. V akutní fázi onemocnění může být člověk i agresivní, ale není to žádné pravidlo, riziko agrese je podobné jako u jiných lidí.
  2. I u tohoto onemocnění většinou náladu zhorší/zlepší nějaké vnější spouštěče, třeba stres ze školy.
  3. Nemusíš si dávat pozor na nic, můžeš s ní mluvit jako s kýmkoli jiným.
  4. Je fajn být člověku oporou, vyslechnout si jeho trápení. Když se objeví akutní fáze onemocnění s příznaky, je nutné, aby tento člověk vyhledal odborníky, kteří se o něj už postarají.
  5. Pokud je to třeba berou psychiatrickou medikaci, která jim pomůže zvládnout výkyvy nálady, mohou také docházet na terapie, kde si o svých potížích povídají s psychologem.
  6. Změny nálady jsou hlavním příznakem a s tím se pak pojí nějaké další, méně výrazné jako je třeba úzkost, změny v chuti k jídlu a spánku.

  Na závěr chci říct, že s jakýmkoli psychickým onemocněním mohou lidé běžně fungovat, pokud je zaléčené. Většinou si ani při běžném rozhovoru nevšimneš, že má nějaké onemocnění, pokud ti to člověk sám neřekne. Když se objeví příznaky, je třeba, aby znovu navštívili odbornou pomoc.
  Měj se fajn,
  Péťa

  Nemoce

  Zhoršení zraku

  Hezký den:-), potřebuju poradit:-).
  Začátkem prosince 2021 jsem měla covid - bylo to strašné, bolesti zad, hlavy, pocit na zvracení, a horečky. Bylo mi pořád špatně - i po 3 týdnech od potvrzení pozitivity. Pak se mi na vánoční prázdniny udělalo dobře, a v lednu jsem šla do školy. Sedím v druhé lavici uprostřed, a nemohla jsem přečíst, co na tabuli píšou. Děti z posledních lavic to přečetly vklidu, já musela mhouřit oči, abych alespoň něco přečetla:-|. No a nelepšilo se to:-(. Slova jsem si na tabuli odvozovala, a tak se při dějepise třeba stalo, že jsem si opsala 1920 místo 1928, a písemka se mi nepovedla:-E, protože jsem se to naučila blbě.
  Pak jsem chytla na konci ledna zase covid. Už to bylo lepší, ale oči to zase odnesly. Vidím ještě hůř. Jsem objednaná k očnímu na začátek května... Všude je obsazeno, a to jsme ještě sestřičku s mamkou přemlouvaly, aby nás objednala na ten květen, jinak bych měla termín někdy v červenci:-|.
  Strašně mě bolí hlava, občas se mi i motá. Už mě to štve, vždy jsem měla zrak úžasný. Teď ani nepoznávám kamarády na chodbě...
  Chtěla bych se zeptat, od kolika dioptrií se dávají dioptrické brýle? A myslíte, že ta hlava a motání je od těch očí? A je šance, že se zrak zlepší? Mamka má 1,5 dioptrií na dálku, a babička 2, je možné, že mám špatný zrak po mamce s babičkou, a ten covid tu vadí spustil?
  Děkuji mooooooc$>.
  Krásné jaro všem přeju>X<-@)->-.

  holka, 14 let, 21. února

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je velmi nepříjemné, že se Ti zhoršil zrak, a je moc dobře, že jsi již objednaná k očnímu lékaři. Také chápu, že začátek května je za dlouho. Napadá mě, že se můžete zkusit poradit i s Tvou obvodní lékařkou, obzvláště pokud máš i bolesti hlavy. Ty se zhoršeným zrakem souviset mohou, ale také nemusí - to ukáže až vyšetření. Stejně tak Ti nemůže potvrdit či vyvrátit, zda zhoršení zraku souvisí s covidem nebo ne. Se svojí obvodní doktorkou bys mohla prozatím vyloučit jiné příčiny bolesti hlavy, zároveň by Vám třeba mohla doporučit i nějakého jiného očního lékaře, který by třeba mohl mít i dřívější termín. Také byste se případně na tom očním mohly zkusit domluvit, aby Vám dali vědět, pokud by jim někdo nějakou kontrolu zrušil. Ohledně zraku a brýlí se lze také poradit přímo v oční optice.

  Umím si představit, že to pro Tebe nemusí být snadné, ale chci Tě podpořit, abys ve škole neváhala říct, když něco nepřečteš, buď se můžeš zeptat, co je na tabuli napsáno, když si nejsi jistá, nebo jít blíž, případně se dohodnout se spolužačkou (spolužákem), se kterou sedíš v lavici, že nahlédneš do sešitu k ní. Také si můžeš data a fakta ověřit v učebnici, když budeš mít nějaké pochyby.

  Přejeme Ti brzké zlepšení situace,
  Modrá linka

  Nemoce

  Zdravotní problémy komplikují sport

  Ahoj aliku a spol.
  Od 6 hraji hokej a fakt bych si nedovedla představit jak přijdu domů a nejdu na hokej bych se zbláznila nudou. Byl covid tudíž se nebruslilo a trénovalo se doma. Pak přišel čas jít na led. První měsíc to bylo v pohodě ale pak se mi udělali na vnější straně nohy vyrustek jak mám brusle nebolelo me to tak jsem hrála dal. Po dalších 2 měsících se ale opravdu hodně zvětšil tab jsem šla ke sportovnímu doktorovi a on mě poslal na kryoterapii bohužel to moc nepomáhá ale stále tam docházím no a tak před měsícem se mi udělal vyrustek i na vnější straně. Potom jsem dostala covid a potom jsme odjeli se školou na lyže. Takže jsem to neresila. Teď chodím na tréninky i na kryo ale strašně mě bolí ty vyrustky a to mám nejširší brusle. Nevím co s tím skončit nechci. A mamka by nejradši abych skončila protože furt mě bolí kolena atd. A už to nechce řešit a táta zase myslí že to není tak hrozný. Jsem zoufalá skončit nechci ale trpět na každým tréninku je hrozná představa zvlášť kdyby se to zhorsilo. Už teď moje nohy vypadají příšerně.( mám to na obou nohách)
  Otázka nevíte co bych s tím mohla dělat abych nemusela skončit ale zároveň aby to tolik nebolelo.

  Děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 7. února

  Ahoj,

  situace, kterou popisuješ, není vůbec jednoduchá a úplně rozumím tomu, že Tě to trápí a hledáš odpověď, co s tím. Je mi líto, že máš problémy s nohama a je pro Tebe Tvůj oblíbený sport bolestivý. Je dobře, že ses o tom bavila s rodiči, i když to vypadá, že se neshodnou, co s tím dál. Důležité je, že Ty sama skončit nechceš, hokej je pro Tebe důležitý. Připadá mi proto dobré, abyste s rodiči zkusili hledat ještě další řešení. Bohužel, nejsem lékař a nevím, jaké výrůstky se Ti na nohou udělaly, ani co by se s nimi dalo dělat. Napadá mě ale, pokud jsi byla jen u jednoho doktora, že bys mohla zkusit ještě jiného. Běžně se to dělá, pokud léčba nepomáhá anebo si člověk není jistý postupem, nechá si říct ještě názor dalšího odborníka. Třeba by se dalo dělat ještě něco dalšího. Přemýšlím také nad tím, jestli třeba není potřebná nějaká rekonvalescence. Říkám si, jestli i přes ty výrůstky bruslíš, možná nemají šanci se zahojit? Třeba kdyby sis dala pár týdnů pauzu, výrůstky by zmizely a pak bys mohla dál hrát. Zkus to ještě probrat s lékařem. Je to můj laický pohled na základě omezených informací.

  Držíme Ti palce, aby léčba zabrala.

  Modrá linka

  Nemoce

  Ekzém u nosu

  Ahoj Alíku, vim že nejste zdravotníci, ale už týden mě trápí jedna věc- udělal se mi nějakej exém kolem nosu. Je to tam červený, suchý a dělají se tam šupinky. Hádám že to je z mrazu, anebo- dřív jsem si na nose vymačkávala hodně takový ty mini černý tečky. Že by to bylo z toho? Ale je problém že si ty šupinky furt musím vytrhávat, furt, což vede k tomu, že mi to svědí, bolí a je to červenější, musím to škrabat a zas vytrhávat atd. Jak mám svoji vůli přesvědčit abych to nedělala? Jinak není něco, co by na to pomáhalo? Už jsem si tam patlala plno krémů, třezalkový olej, i okurky, nevím co zabírá, ale aby to vůbec zabralo, musím to přestat odlupovat. Nebo mám jít rovnou k doktoru?Trápí mě to.
  Děkuji

  holka 13 let, 14. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je nesnadné se ovládnout, když Tě něco svědí. Neexistuje žádná jednoduchá rada, jak svou vůli k něčemu přinutit. Ten nejdůležitější krok je Tvé rozhodnutí, že něco chceš nebo nechceš dělat. Když máš neodbytné nutkání si na obličej sahat, je nápomocné obrátit pozornost k něčemu, na co se můžeš plně soustředit, nebo rovnou zaměstnat něčím ruce. Někdy taky může pomoci, když si člověk srovná, co mu to přináší a co mu to bere. Někteří lidé si pak píší seznam krátkodobých a dlouhodobějších následků, které to má (např. jak říkáš - krátkodobě mi škrábání přinese úlevu, ale z dlouhodobého hlediska si tím tu kůži dál naruším a bude mě to znovu svědět, bude to bolet a bude to červenější), pak si ho dají někam na viditelné místo, aby to měly před očima a dobře si rozmysleli, co dělají.

  Jak jsi sama psala, nejsme lékaři, nemůžeme Ti tedy říct ani příčinu, proč se Ti exém udělal, ani Ti poradit, co s ním. Jestliže Tě to však trápí a už jsi leccos vyzkoušela a nezabralo to, určitě je na místě se na lékařku obrátit.

  Bezstarostnější dny Ti přeje
  Modrá linka

  Nemoce

  Ahojda,
  Potřebuji poradit s jedním problémem.

  Ve čtvrtek jsme se ve škole testovali, a jeden kluk byl pozitivní, takže jsme šli znova do karantény.Já neměla žádnou chuť k jídlu(tím myslím že jsem nechtěla jíst ale chuť jsem cítila).Mamka mi tedy nechala udělat test a byla jsem pozitivní.A tady je problém: Já tu karanténu a online výuku vůbec nezvládám, učení mi nejde a jsem smutná, protože to mám doma teď hodně těžké.😷🤯😭

  A taky mi přijde, že svět jde s covidem úplně do.....
  A to není i s covidem, je to i s vymíráním různých živočichů a s přelidněním😩

  holka 12 let, 16. ledna

  Ahoj,
  naprosto chápu, že je pro tebe tahle doba těžká. Myslím, že to tak cítí i hodně tvých spolužáků. Zkus si s nimi o tom popovídat, posdílejte navzájem své pocity a potíže, které z této doby plynou. Věřím, že tobě pomůže se vypovídat a zároveň tím pomůžeš i druhému člověku. Je důležité vědět, že v tom nejsme sami.
  Měj se krásně a držme si palce, aby se covid brzy dostal pod kontrolu.
  Péťa