Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Chtěl bych zhubnout, ale bojím se, že to nedokážu Alík radí dětem

  Moje tělo - váha

  Ahoj potřeboval bych pomoc, snažím se už dlouhou dobu zhubnout. Momentálně bych měl mít něco kolem 94kg. a 183cm. Snažím se cvičit podle nějkých aplikacích, ale to vetšinou dlouho nevydrží. Důvody jsou takové že mě to buďto nebaví, nebo mě u toho někdo vidí a vysměje se mi. A to je i přesto že ten člověk mi řekne že mám zhubnout. Chtěl bych jít běhat ven, ale bojím se že mě někdo uvidí a začne se smát vymýšlet nějaký vtipy atd. Vetšinou to bývá i tím že se moje nálada velmi často mění. Jsem úplně normální a cítím se že všechno zvládnu, ale pak se něco stane a změním pohled na všechno. Mám pocit že nikdy nic nezvládnu a i kdyby tak to nemá cenu. Přijdu si jako strašně divný člověk. Chtěl bych strašně zhubnout a zbavit se toho že někdo nadává na mojí postavu. Přijde mi že mám strašnou „trému“ a nedokážu se přijmout jaký jsem. Když jdu sám tak se bojím že mě ty lidi budou hodnotit. Takže se vlastně nechci potkávat z novými lidmi, a když někoho potkám tak se mu snažím vyhnout a hlavně mi přijde že na fotkách se dokážu tvářit úplně jinak než jak vypadám. Chtěl bych opravdu moc zhubnout. A vlastně si myslím že tím že nedokážu přijmout sám sebe stojí více věci až, to že se sám sobě nelíbím. Že mám akné a že mám mezeru mezi zuby.

  kluk, 14 let, 27. července 2020

  Ahoj,
  děkujeme ti za velmi upřímný dopis. Myslím, že jsi velmi dobře popsal to, jak se cítí většina lidí s nadváhou, kteří se rozhodnou, že zhubnou. Bojí se posměšků, toho, že to nezvládnou, že jim jejich úsilí nevydrží, že je budou ostatní negativně hodnotit. Nejtěžší na hubnutí totiž není úsilí, které je potřeba vyvinout, ale okamžik, kdy si člověk musí všechno „přeskládat“ v hlavě, rozhodnout se, že to skutečně chce a že je ochotný kvůli tomu změnit svůj životní styl.
  Častou chybou je to, že si člověk stanoví nereálné cíle (například, že zhubne deset kilo za měsíc a podobně) a když se mu je nepodaří splnit, demotivuje ho to a odradí od dalších pokusů. Proto bych ti doporučila začít s drobnými úpravami životního stylu, které tě namotivují k dalším změnám. Jestliže se necítíš na to, abys začal rovnou běhat, můžeš do svého programu zařadit pravidelnou rychlou chůzi. Ujišťuji tě, že se ti při sportování nikdo smát nebude. To, že se snažíš se svou váhou něco udělat, je obdivuhodné a chvályhodné, a nikoli něco, proč by se ti měl někdo posmívat.
  Stejně tak by bylo dobré, abys upravil i svůj jídelníček. Zkus si pár dnů zapisovat všechno (ale opravdu všechno - i pár soust), co sníš a vypiješ. Pak snadno odhalíš největší stravovací prohřešky, kterých se dopouštíš, a můžeš na nich zapracovat. I v tomto případě je dobré zvolit pozvolný postup. Nemá smysl si například říkat, že už nikdy nesníš nic sladkého, protože je jasné, že to nemůžeš dodržet. Mnohem lepší je třeba předsevzetí, že razantně omezíš sladké nápoje a nahradíš je čistou vodou a tak dále.
  Jsem si jistá, že až uvidíš výsledky svého snažení, tvoje sebedůvěra rázem vzroste a budeš mít mnohem větší chuť do dalších změn. Věřím, že se ti tvoje úsilí podaří a držím ti palce!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  dobrý den, chci se zeptat jestli je moje váha ideální:
  váha: 45 kg
  výška:165 cm
  Protože kluci říkají, že jsem tlustá a holky zase, že jsem hubená a já si taky myslím, že jsem tlustá, takže jsem úplně vyřadila sladké a cukr, jinak mám ppp a to přejídání(chodím k psychiatrovi). A chtěla bych vědět váš názor.

  Teri 13 let, 22. července

  Ahoj,
  ideální váhu jde těžko posoudit. Jde hlavně o to, aby tvá váha byla v normě, to znamená, abys neměla podváhu ani velkou nadváhu. Obojí totiž může způsobit zdravotní potíže. Druhá věc je pak to, jak se ve svém těle cítíš. Hodnocením okolí se nenech zmást. Každý totiž považuje za ideální váhu něco trochu jiného.
  Je dobře, že navštěvuješ odborníka, se kterým můžeš své starosti ohledně váhy probrat. Pobav se s ním i o tom, jak vnímá ideální váhu on. Můj názor je, že bys při své výšce mohla klidně vážit o něco víc.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Mám zhubnout?

  Ahoj,
  už dlouhou dobu se trápím se svým tělem. Měřím 165 cm a vážím nějakých 58-60 kg. Připadám si tlustá a nelíbím se sama sobě. Mám tlusté břicho, stehna i boky. Zkoušela jsem to říct mámě, ale ta mi jenom říká, že jsem hezká a hubená. Už jsem zkoušela mnohokrát cvičit, ale nepomáhá to. Ještě k tomu mi kluci ve třídě často říkají jak bych měla zhubnout a jak jsem tlustá. Sice to oni berou jako vtip, ale mě to dost poškozuje a často kvůli tomu brečím. Jak se mám naučit akceptovat svoje tělo, popřípadně jak mám zhubnout tou nejšetrnější cestou?

  holka, xx let, 21. července

  Ahoj,
  tvoje maminka má naprostou pravdu v tom, že tvá váha je optimální a neexistuje žádný důvod, proč bys měla hubnout. Nerozumím tomu, proč ti spolužáci říkají, že jsi tlustá. Napadá mě snad jen vysvětlení, že vidí, že ti to vadí a proto je baví tě provokovat. Zároveň však samozřejmě rozumím tomu, že ti to vadí a zraňuje tě to. Tvá otázka, jak se naučit akceptovat své tělo, vůbec není jednoduchá. Spousta lidí se to totiž marně učí celý život. Především přestaň o svém těle přemýšlet jako o něčem, co potřebuješ razantně změnit. Jsi krásná taková, jaká jsi a až budeš ještě o pár let starší, najde se spousta kluků a později i mužů, kterým se budeš moc líbit a budeš pro ně ta nejkrásnější na světě.
  Zatím se nauč hýčkat sama sebe. Starej se o sebe, sportuj, nauč se zkrátka poznávat své tělo, abys mohla docenit, jak je úžasné a co všechno pro tebe dělá. Přestaň se kritizovat a místo toho, aby na sobě neustále hledala chyby, snaž se uvědomit si a vyzdvihnout své silné stránky. Neboj se sama sebe pochválit a říct si, že jsi se sebou spokojená. O chování svých spolužáků si můžeš promluvit s nějakým dospělým (například s rodiči, nebo učiteli), ale myslím, že pokud uvidí, že ti jejich provokace nevadí, přestane je to brzy bavit.
  Přeji ti, aby ses co nejdřív naučila mít ráda a byla jsi spokojená.
  Krásné léto!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj Alíku a spol. Chtěla bych se zeptat, zda váha a výška odpovídají průměru mého věku.

  Vážím: 50,1kg:-[)
  Měřím: 159-160cm8-D

  Já osobně si přijdu trochu při těle, ale zajímal by mě váš názor. Myslíte si, že moje váha je v pohodě? Děkuji za odpověď.:-)

  holka, 12 let :), 2. července

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální. Nemusíš se vůbec trápit žádným hubnutím. To samozřejmě neznamená, že bys měla rezignovat na zdravou stravu a pravidelný pohyb. Zdravý životní styl je důležitý pro každého člověka, ať už je jeho váha jakákoli. Když jej budeš dodržovat, nebudeš muset svou váhu řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a spol. Mám další dotaz, omlouvám se, že obtěžuji a za pravopisné chyby.

  Právě vážím 40 kg a měřím 158 cm je to v pořádku? připadám si totiž strašně tlustá, protože všechny moje spolužačky jsou hubenější než já. ;-( ;-( ;-(
  od soboty pojedu na na tábor se skautem a já bych chtěla na táboře zkubnout. :-( ;-( ;-( ;-(
  Můj dotaz:
  -mohli byste mi prosím nějak pomoci nebo poradit jak mám na táboře
  zhubnout,

  • jestli za 3 týdny jde zhubnout,
  • bojím. se že tam spíše přiberu,
  • chci vypadat dobře, ale bez toho to nepůjde
  • nějaké rady na inspiraci atd...
  • prostě jsem smutná, nevím jestli můj dotaz dává smysl, omlouvám se ;-( ;-( ;-(
  • lze zhubnout 3 kg / 3 týdny? jestli ano, jak?

  ;-(
  proč mi mamka říká, že nejsem tlustá, když jsem ;-( ;-(
  Nakonec děkuji za radu při předchozím dotazu už jsem si s novými lidmi docela „sedla“.

  holka, 11 let, 28. června

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že jsi nespokojená sama se sebou. Podle BMI (přibližného ukazatele správné váhy), které si můžeš snadno spočítat na internetu podle BMI kalkulačky, Ti však vychází, že máš podváhu. Říká Ti to i mamka, takže problém pravděpodobně skutečně nebude v tom, že bys byla tlustá. Proto Ti v žádném případě nebudeme radit, jak bys měla hubnout. Naopak Tě chceme podpořit, abys dokázala být spokojená sama se sebou taková, jaká jsi. Povídej si s mamkou o tom, co Tě trápí, s čím nejsi spokojená – a nemyslím vizuálně, ale o tom, jak se skutečně cítíš, co Tě vede k tomu, že bys na sobě měla něco měnit. Nebo se s tématem můžeš obrátit i na někoho jiného v okolí, komu důvěřuješ, např. oblíbené tetě, učitelce, nebo školní psycholožce, pokud na škole máte.

  Co se týká vzhledu, můžeme změnit třeba účes a najít si takový, ve kterém se cítíme dobře a sluší nám, můžeme dbát na své oblečení. Mnohé ale změnit nemůžeme – výšku, typ postavy a tak podobně, prostě je potřeba se přijmout takoví, jací jsme. To důležité je žít svůj život tak, abychom byli co nejspokojenější. Můžeš klidně zdravým a vyváženým způsobem cvičit, zároveň přitom však také zdravě a přiměřeně jíst, neboť vysportovaná postava působí zdravěji. Rozhodně Ti však nedoporučujeme hubnout, protože v případě, že skutečně trpíš podváhou, by hubnutí mohlo ohrožovat Tvé zdraví, dlouhodobě i Tvůj život.

  Přejeme Ti více spokojenosti se sebou.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Kamarádka se mi vysmívá kvůli váze

  Ahoj moje kamarádka se mě aspoň 1x za 2 měsíce zeptá kolik vážím a když ji odpovím že 49 kg (ano tolik opravdu vážím) tak se mi hned vysměje a já nevím je to nadváha když mám v 11 letech 161 cm a 49 kg? A ona má 30 kg a je jí 12 a má stejnou výšku jako já? Díky za odpověď :> pardon za blbý téma já něvim jak to mám dát do jiniho

  holka, 11 let, 13. června

  Ahoj z Modré linky,

  jak opakovaně píšeme, orientačně zjistit, jak je na tom člověk s váhou je snadné přes tak zvanou BMI kalkulačku. A podle ní rozhodně nadváhou netrpíš. Klidně bys mohla nějaké kilo přibrat. Tvoje kamarádka pravděpodobně trpí podváhou. V každém případě není od Tvé kamarádky není vůbec hezké a kamarádské, že se Ti vysmívá. Ráda bych Tě tedy podpořila, aby sis o tom s kamarádkou popovídala, abys jí dala najevo, jak se cítíš, když se Ti vysmívá.

  Přejeme prima dny
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Opravdu nejsem tlustý?

  Ahoj, takže mám tu dotaz ( ano, po 3x, omlouvám se) ale prostě
  mi připadá že když mam 158 cm a 47 kg že jsem tlusty.....
  Kamarad ma 40 kg ale je taky o 10 cm menší takže si říkam kdyby byl jak já tak bude vážit stejně ale chtěl jsem se zeptat jestli nemam nadvahu a jaka by mela byt idealni vaha v 11 letech a 8 mesicich pri 158 cm.
  dekujuuu za odpoved :D

  kluk, 11 let a 8 měsíců a ten co si myslí že je tlustej, 16. června

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že jsi stejný dotaz položil v dubnu i květnu. Chápu, že je pro tebe otázka váhy důležitá, ale není mi dost dobře jasné, proč si myslíš, že se naše odpověď změní (na tvé předchozí dotazy jsem odpovídala já i kolegyně z Modré linky). Mohu ti znovu zopakovat, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha optimální, ale tato odpověď tě očividně neuspokojuje.
  Spíš mě to tedy vede k úvaze, proč nechceš věřit tomu, že nepotřebuješ hubnout. Nejsi se vzhledem svého těla spokojen? Nebo ti někdo řekl nějakou netaktní poznámku? Nebo je problém v tom, že si nevěříš? Zkus se zamyslet nad tím, odkud pramení tvá nespokojenost s vlastním tělem a co bys mohl udělat pro to, aby se to změnilo. Někomu v tomto ohledu například pomůže, když začne pravidelně cvičit, zpevní si postavu a vybuduje svaly. Jinému s vybudováním sebevědomí pomůže psycholog, protože problém může být skutečně jen ve tvém nitru. Zkus tedy sám v sobě objevit příčinu své nespokojenosti a na té pracovat.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj Aliku, chtěla bych se zeptat, je moje váha v pořádku vážím 47kg a měřím 152cm?

  holka, 11 let, 16. června

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nemusíš si vůbec dělat starosti. To samozřejmě neznamená, že bys neměla dodržovat pravidla zdravého životního stylu, jako je vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. Nicméně pokud si budeš tyto dvě věci hlídat, určitě nebudeš muset problémy s váhou řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Během karantény jsem přibrala

  Ahoj, ráda bych se něco zeptala. Mám pocit že jsem přes karanténu strašně ale strašně přibrala. Když jsem se naposledy před karanténu vážila tak jsem měla pěknou postavu, 40 kg a 161 cm. Ale teď jsem zas asi o 3-5 cm vyšší (můj odhad) a zda se mi že vypadám příšerně. Mám strašně tlustší stehna oproti podzimu, břicho taky nevypadá moc dobře a pas mám strašně široký. Navíc jsem pohlédla v obličeji a zvýraznily se mi ty tmavé kruhy pod očima. A moje váha je teď 48 kg takže jsem fakt tlustá (výška cca 165 cm a věk 12). Nejhorší je že já v létě skoro každý den chodím na koupaliště a s touhle postavou teda nevím. No takže moje otázka:jak mám vrátit původní barvu do obličeje? Jak se amm zbavit těch kruhů pod očima? (na make up si připadám ještě dost malá) a jak mám zhubnout tak abych vypadala tak jako dřív? Děkuji moc

  holka, 12 let, 12. června

  Ahoj,
  zadala jsem si své údaje do BMI kalkulačky (je potřeba používat BMI kalkulačku pro děti, protože hodnoty se počítají jinak než u dospělých) a mohu tě ujistit, že tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální. Přemýšlela jsem tedy o tom, kde se mohl vzít tvůj pocit, že jsi „strašně tlustá“ a zadala jsem i tvou původní váhu - 40 kilogramů. A hned to bylo jasné. Předtím jsi totiž měla podváhu a proto ti teď tvá váha připadá jako nadměrná, ačkoli tomu tak není.
  Je skutečně možné, že se ti změnila postava a třeba i rysy v obličeji, ale to nemusí být způsobeno tím, že jsi něco přibrala, ale jednoduše tím, že začínáš dospívat a tvoje tělo se mění. V průběhu následujících let se změníš z dítěte na ženu a je tudíž normální, že ztratíš svou dětskou postavu. Chápu, že to může být pro někoho tak trochu šok, než si na novou postavu zvykne, ale rozhlédni se pozorně kolem sebe a určitě zjistíš, že některé tvé spolužačky nebo kamarádky už mají podobný typ postavy jako ty.
  Vzhledem k tvé váze je nesmysl, aby ses snažila hubnout. Pokud nejsi spokojená s tím, jak například vypadá tvé břicho nebo stehna, spíš se snaž hýbat se a cvičit, abys měla svaly a byla zpevněná. Tím svému zdraví i postavě prokážeš mnohem větší službu než například nesmyslnými dietami.
  Co se týká tvých rysů v obličeji, tady se obávám, že se budeš muset smířit s tím, že je máš takové, jaká ti tvá genetická výbava poskytla. Někdo má bohužel opravdu sklony k tvorbě kruhů pod očima a nedá se s tím nic moc dělat. Hlídej si, abys měla dostatek spánku a dobrý pitný režim. Zkusit můžeš také obklady z okurek nebo černého čaje. Ale jak už jsem říkala/psala, tvé tělo se během následujících let bude ještě dramaticky měnit a s ním i rysy v obličeji. Je skutečně možné, že tvůj problém s kruhy pod očima je pouze dočasný.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nemám nadváhu?

  Ahoj Alíku. Pardon že se ptám dost často ale mám dost otázek. Je mi 13 let měřím 172 cm a vážím 62,5 kg mám nadváhu ?

  kluk, 13 let, 3. června

  Ahoj,
  vůbec nevadí, že pokládáš víc otázek. Jsme tu pro to, abychom dětem pomáhali a děláme to rádi. Co se týká tvého dotazu, vzhledem k tvé výšce a věku je tvá váha naprosto v pořádku a nemusíš se žádné nadváhy obávat. Snaž se i do budoucna dodržovat zásady zdravého životního stylu, mezi které patří vyvážený jídelníček a dostatek pohybu, a můžeš si být jistý, že ani v budoucnu se nebudeš muset o svou váhu obávat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nespokojenost s tělem

  Ahoj aliku
  Merim 150 a vazim 36-7 kilo
  Mam hrozne mala prsa a vypadám na 9 let
  Jsem hrozne mala a kluci se mi smeji za moje mala prsa
  Byla jsem u pani doktorky a ta mi rekla ze abych vypadala vyspeleji musim přibrat

  Ja se hodne snazim pribrat ale problém je v tom ze ja nepribiram na vaze ale na tele

  Od zacatku pribirani jsen docela ztloustla ale pribrala jen 1 kilo...co mam delat?

  holka 12 let, 22. května

  Ahoj,
  mrzí mě, že zažíváš nespokojenost se svým tělem. Myslím, že je to u dívek (i chlapců) Tvého věku docela běžné. Lidem se často nelíbí některé části těla, porovnávají se s druhými a mnohé by na sobě měnili. Lidské tělo může vypadat různě a je to tak v pořádku. Zvláště ve Tvém věku, kdy dospíváš, prochází tělo mnoha změnami a ještě nějakou dobu potrvá, než dostane podobu, která bude trvalejší. Tím chci říct, že prsa Ti pravděpodobně teprve porostou. Je běžné, že některým dívkám ve 12 letech prsa rostou a jiným ještě ne. Je také běžné, že některé ženy i v dospělosti mají prsa spíš menší. Přemýšlím nad tím, zda se Ti tvé tělo skutečně nelíbí, anebo spíš reaguješ na to, že se Ti kluci posmívají. Umím si představit, že je to hodně nepříjemné. Zkus se zaměřit na to, jak to máš Ty, když se na sebe podíváš do zrcadla. Co si o svém těle myslíš Ty sama? Protože v životě se budeš ještě mnohokrát setkávat s tím, že každému se líbí něco jiného, ale u Tvého vzhledu je důležité, co se líbí Tobě. Když se budeš ve svém těle cítit dobře, bude to znát i navenek.

  Podle Tvé výšky a váhy jsem spočítala hodnotu BMI, která určuje, že je Tvá váha v normě. Můžeš si to sama ověřit tady: https://www.childrenbmi.com/cs/. Pokud se Ti ale přesto zdá, že je něco v nepořádku, je dobře, že jsi to konzultovala s lékařkou. Jsem ale trochu zmatená z toho, co myslíš tím, že přibíráš na těle ale ne na váze. Říkám si, že hodnota váhy tolik důležitá není, jde přece o vzhled těla. Zároveň si neumím představit, jak to že jsi na pohled ztloustla, ale na váze přibrala jen jedno kilo. Napadá mě, že by mohlo pomoci, kdybys to konzultovala s nutriční terapeutkou. Zkus se obrátit na rodiče a poprosit je, zda by Tě mohli k nějaké objednat. Seznam kvalifikovaných nutričních terapeutek dle krajů a měst Ti mohou poskytnout v organizaci Anabell (www.anabell.cz). Tam také dokáží pomoci s tím, aby ses ve svém těle cítila lépe.

  Přejeme Ti hodně štěstí.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Dobrý den 👋
  Chtěla bych se zeptat jestli je moje váha optimální 🙂
  je mi 12let měřím 155cm a vážím 41kg 🙃
  Předem moc děkuji za odpověď. 😄

  holka 12 let, 21. května

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nemusíš se vůbec znepokojovat. Dodržuj dál zásady zdravého životního stylu (vyvážený a pestrý jídelníček a dostatek pohybu), nikoli proto, abys zhubla, ale kvůli prevenci zdravotních problémů - a určitě nebudeš muset nadváhu řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Optimální váha

  Ahoj/Dobrý den, chtěl bych se ještě zeptat,
  jaká by měla být zhruba moje byt ideální váha v 11letech s 158 centimetry.
  Protože z mé váhy mám poslední dobou debku.
  A ještě jestli je normální že jeden den mám 45 kg druhej 48 pak zase 46 a takto dokola.
  DÍKY za odpověď.

  kluk, 11 let a 8 měsíců, 18. května

  Ahoj,

  mám pro Tebe dobrou zprávu, “depku“ ze své váhy mít nemusíš, Tvá váha podle BMI indexu je optimální a Ty si ji na internetu můžeš sám kontrolovat. Kolísání váhy je normální, zejména pokud se nevážíš pravidelně ve stejnou dobu. Váha kolísá i během jednoho dne, má smysl se vážit jen tak 1x za 1-2 týdny vždy pravidelně ve stejnou dobu.

  Pokud něčemu v souvislosti se svou váhou nerozumíš, bude nejlepší, když se obrátíš na svého praktického lékaře/lékařku a nejdřív vše probereš se svými rodiči. Základem optimální váhy je správná životospráva, tedy způsob stravování, který v Tvém věku ovlivňují Tví rodiče, a dostatek pohybu na zdravém vzduchu.

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Podváha

  Ahoj,chtěla bych se zeptat jestli nemám podváhu protože mi to už asi dvě kámošky řekly...Vážím 44-45 kg,Měřím 161 cm a je mi 11...Na jedenáctileté prohlídce jsem už byla a doktorka řekla jenom že jsem nejhubenější z jedenáctiletých holek co na ordinaci má ale nic víc. Je moje váha v pořádku? A jestli ne,potřebuju radu jak přibrat na váze ale bez toho abych ztloustla.

  Předem děkuji za odpověď a přeji dobrou noc.

  holka, 11 let, 12. května

  Ahoj z Modré linky,

  to, jak jsi na tom s váhou, si můžeš jednoduše zjistit pomocí BMI kalkulačky. Dle ní Ti skutečně vychází, že máš podváhu. Některé ženy a dívky jsou prostě hubenější a jiné jsou naopak silnější, než by si přály. Tělo každého z nás je jiné a je v pořádku, že třeba Tvoje je hubenější. Hlavní je, aby jsi byla zdravá a cítila se ve svém těle dobře. V období dospívání je také tělo ve vývoji a průběžná váha může být kolísavá třeba i v důsledku hormonů, přičemž se později bude ustalovat. Jestliže nemáš zdravotní potíže a paní doktorka o tom s Tebou nemluvila, možné je, že vše funguje tak, jak má.
  Ptáš se, jak přibrat a neztloustnout. Pokud na váhu přibereš, změní se i Tvoje postava. Pokud však budeš dobře jíst a zároveň cvičit, nabereš svalovou hmotu a to může být žádoucí. Ohledně svých stravovacích návyků se můžeš poradit s praktickou lékařkou anebo v nutričních poradnách.

  Přejeme klidné dny
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, chtěla bych pomoct. Mám problém, už asi od začátku dubna vůbec nesnídám, ani neobědvám a jenom večeřím, občas ani to ne. Já prostě nemám hlad. Poslední dobou jsem taky hodně vystresovaná kvuli problémům ve škole a to vede ke sklonům k sebepoškozování, ale tomu se naštěstí velkým obloukem vyhýbam. Mám i občas chuť utéct někam pryč, utéct před starostma a problémy. S tímhle problémem se bojím svěřit rodičům, protože se bojím jejich názoru na moje problémy, a taky se bojím, co se stane dál když budu jenom večeřet. Zkoušela jsem jíst normálně, ale potom mi z toho bylo nevolno. Mám i strach, že je to začátek anorexie, protože už od mala jsem hubená, a co jsem nastoupila na základku, tak jsem začala nabírat na váze, ale co jsem na druhém stupni, tak se to zhoršilo a řekla bych, že na můj věk jsem hrozně hubená. Mohli byste mi prosím poradit, co mám třeba dělat?

  Předem děkuji za odpověď :-)

  Holka, 12. května

  Ahoj,
  píšeš, že kvůli problémům ve škole nemáš chuť k jídlu a napadlo tě i sebepoškozování. Jsem moc ráda, že se sebepoškozování obloukem vyhýbáš a místo toho ses rozhodla říct si o pomoc. Jsi hvězda, že chceš své problémy řešit. Když má člověk problémy, dostává se pod tlak, do stresu a když stres trvá dlouho, může vést k potížím s duševním i tělesným zdravím. Ty teď díky stresu nemáš chuť k jídlu a z dlouhého hladovění bys mohla mít zdravotní potíže. Může ti hodně pomoci, když se o svých problémech poradíš s některým dospělým, kterému věříš. Není totiž moc fajn být na potíže samotná. Zkus se zamyslet, komu by ses mohla svěřit. Ideálně rodičům nebo učitelce ve škole nebo nějaké tetě? Řekni jim to, co jsi napsala sem nebo jim to dej přečíst. Věřím, že jakmile se ti podaří s podporou dospělých vyřešit problémy ve škole, chuť k jídlu se ti zase vrátí.
  Kdyby sis chtěla promluvit s nějakým odborníkem, můžeš zdarma zavolat na Linku bezpečí 116 111. Můžeš si s nimi třeba vyzkoušet, jak o svých potížích říct rodičům.
  Držím palce, ať své problémy vyřešíš!
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Jak si udržet pevnou vůli na hubnutí?

  Dobrý den milá poradno, chtěla bych se zeptat na moji váhu (jesti ji mám v pořádku) měřím:153,5 cm vážím:47 kg let:12. Kdyby byla v pořádku byla bych moc ráda, ale trápí mě moje větší bříško,stehna a trochu i ruky. Vím že musím cvičit a jist zdravě a mít pohyb, ale já se neudržím a po 2 týdnech už necvičím a jím co se mi chce. Mohly byste mi dát nějaké rady abych si to udržela. děkuji

  holka, 12 let, 7. května

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nemusíš si dělat žádné starosti, ani nemusíš přemýšlet nad tím, jak hubnout.
  Současně se ptáš, jak si udržet motivaci ke zdravému životnímu stylu. Jeho dodržování je samozřejmě žádoucí, i když má člověk zdravou váhu - v tomto případě skutečně nejde o hubnutí, ale o životní styl, který tělo nezatěžuje a pomáhá mu udržovat se ve formě. To je ale zároveň jedna z nejsložitějších otázek a věcí, které lidé řeší, protože pokud to má skutečně dlouhodobě fungovat a nemá jít jen o krátkodobou dietou, po které následuje jojo efekt, je nutné změnit celé myšlení. Člověk se musí naučit přemýšlet o zdravém životním stylu nikoli jako o krátkodobém omezení, na konci kterého se zase přejí a svalí se k televizi, ale jako o „programu“ na celý život, který mu za to stojí, protože si svého těla váží a ví, že mu tak prospívá.
  A to nikdy nebude fungovat, pokud nenajdeš motivaci sama v sobě. Zamysli se nad tím, proč chceš jíst zdravě a pravidelně se hýbat. Je jasné, že všichni chceme vypadat dobře, takže vzhled bude nejspíš jednou z věcí, která tě bude motivovat. Ve tvém věku to ještě nejspíš nebude zdraví (tato motivace většinou nastupuje až později), ale mohla by tě motivovat například kondice a dobrý pocit sama ze sebe. Jakmile si to „srovnáš v hlavě“ a najdeš svou vnitřní motivaci, bude to mnohem jednodušší, než když se musíš neustále přemáhat a nutit se do něčeho. Každý člověk má svou vlastní cestu, kterou si musí najít, ale mě osobně například pomáhá, když si před běháním představím ten pocit a dobrou náladu, kterou budu mít, až doběhnu. Zkrátka hledej motivaci sama v sobě a jsem si jistá, že když své předsevzetí budeš myslet vážně, určitě se ti ho podaří dodržet.
  Měj se hezky!
  Bára