Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Vliv cvičení na postavu Alík radí dětem

  Moje tělo - holky

  Ahojky poradno a Alíku,
  Je pravda, že když budu cvičit, tělo se mi zpevní a moje postava se tím zvýší?

  Děkuju za odpověď. :)

  holka, 14 let, 4. srpna 2020

  Ahoj,
  pravidelným cvičením se tvé tělo bezpochyby zpevní, protože se zvýší podíl svalové hmoty a naopak sníží podíl tuku. Pokud budeš například posilovat střed těla, protahovat tělo jógou, pilatesem a podobně, je také pravděpodobné, že se změní držení tvého těla a opticky jakoby povyrosteš. Není to způsobené tím, že by cvičení urychlilo tvůj růst, nebo tě povytáhlo do výšky, ale tím, že naprostá většina lidí má špatné držení těla a různě se hrbí. Jestliže díky cvičení své držení těla srovnáš, přestaneš se hrbit a budeš působit vyšším dojmem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Cvičení, péče o vlasy

  Ahoj vsichni, (tohle není nijak extreme důležitý dotaz)
  je mi 13 a každý den cvičim půl hodiny. Myslíte ze si mužů nějak ublížit?
  Jeden den cvičím na ruce a zada a druhy na nohy a břicho dostatečně intenzivně, aby mě další den bolely svaly.
  Také bych se chtěla zeptat, jestli nevíte jak správně pečovat o vlasy. Každý den mám po cvičení zpocenou hlavu a další den mastné vlasy, takže so je musím mýt každý den (a fenovat) a ony se tak ničí.
  Dekuju moc za odpověď

  holka, 13 let, 24. září

  Ahoj holko,

  Cvičení nepoškodí Tvé zdraví, pokud nevykonáváš posilovací cviky na „nářadí“, případně s použitím nepřiměřeně vysoké zátěže. Cvičení s vlastní váhou, jako například sedy-lehy, dřepy, sklapy a podobně, představují přiměřenou zátěž, pokud jsou vykonávány nejvýše v pěti sestavách denně, přičemž v každé sestavě vykonáš daný cvik nejvýše desetkrát, později až dvacetkrát.
  Svalová bolest se často objevuje v případech, kdy je cvičení nepravidelné. Cviky na posilování břišního svalstva (k nimž patří např. výše zmíněné sedy-lehy) bych doporučoval vykonávat raději denně než obden. Uděláš-li denně například 10 sedů-lehů, mělo by být cvičení efektivnější, než kdybys těchto cviků vykonávala sice 20, ale pouze obden. Zásada přiměřenosti a pravidelnosti ostatně platí pro jakoukoliv pohybovou aktivitu (například v případě plavání je vždy lepší chodit do bazénu dvakrát týdně na tři čtvrtě hodiny, než jednou týdně na hodinu a půl).

  Vlasy zřejmě nepoškozuje mytí, nýbrž vysoušení elektrickým vysoušečem neboli fénem. I když máš delší účes, po umytí by bylo vhodnější vlasy pouze vysušit ručníkem a poté šetrně rozčesávat, třeba i delší dobu než jsi zvyklá, ale bez použití fénu. K lámání a třepení vlasů totiž dochází nejčastěji právě působením horkého vzduchu z vysoušeče. Pokud jde o „mastné vlasy“, ty mohou být nejen projevem hormonálních změn v pubertě (kdy je pokožka výrazně mastnější než v dětství před pubertou, což se týká nejen obličeje a dalších částí těla, ale i pokožky na vlasové části hlavy), ale také obrannou reakcí těla proti příliš silnému vysoušení při fénování.

  Pokud už máš pocit, že se bez fénu zkrátka neobejdeš, pak jej alespoň drž v přiměřené vzdálenosti od vlasů (ne blíže, než 20 – 25 cm) a dobu, kdy je fén spuštěn, se alespoň snaž omezit na minimum (ne déle než 2 minuty). Nejlepší by však bylo nechat vlhkost z vlasů vsáknout do ručníku a poté vlasy rozčesávat.

  Moje tělo - holky

  Riziko porušení hymenu

  Ahoj alíku a spol.,
  Je možné přetrhnout panenskou blánu i bez sexu?

  holka, 11 let, 15. září

  Ahoj holko,

  Ani při pohlavním styku nedochází k „přetržení“ hymenu neboli tzv. panenské blány, nýbrž k rozšíření otvoru v hymenu do všech stran. Poté na okraji poševního vchodu zůstávají lalokovité výběžky hymenu zvané carunculae hymenales.
  Pravdou je, že k rozšíření otvoru v hymenu může dojít i jinou cestou, než přímo při pohlavním styku, což však závisí také na síle hymenu a pružnosti jeho tkáně, která je u jednotlivých dívek různá. Pouze výjimečně dochází k rozšíření hymenu při razantním zavedení cizího tělesa (předmětu) do pochvy.
  Některé mladé ženy, které dosud neměly pohlavní styk, a přitom se obávají komplikací při rozšíření hymenu, si nechávají dělat operaci zvanou hymenotomie, při níž se otvor v hymenu rozšiřuje uměle, avšak ve většině případů je takový zákrok zbytečný. Má význam pouze v případě, že otvor v hymenu je abnormálně malý, případně se jedná o tzv. přepažený hymen, tedy takový, jehož otvor je kvůli částečnému srůstu tkáně rozdělen na několik menších otvorů.
  Při běžných masturbačních aktivitách k rozšíření otvoru v hymenu zpravidla nedochází, protože většina dívek si při masturbaci nic nezavádí do pochvy, nýbrž stimuluje (dráždí) své vnější pohlavní orgány. Ani při zavádění tampónů k narušení hymenu obvykle nedochází.
  Některé dívky se obávají, že u nich nějakým způsobem dojde k porušení hymenu ještě před prvním pohlavním stykem, a že jejich budoucí partner se na ně kvůli tomu bude „zlobit“. Ve skutečnosti však chlapci při prvním pohlavním styku nijak nezkoumají, zda má dívka otvor v hymenu rozšířený či nikoliv, protože sami mají jiné „starosti“ (nejen pro dívku, ale i pro chlapce může být první pohlavní styk poněkud psychicky náročnou záležitostí, neboť i pro něj se – alespoň v ideálním případě – jedná o něco nového, s čím nemá zkušenosti), nehledě k tomu, že naprostá většina chlapců nebo mladých mužů by něco takového stejně nepoznala.

  Moje tělo - holky

  Brání mi být jako kluk

  Ahojte!;-)
  Mám taký problém. Rada sa obliekam ako chalan ale som baba. A cítim sa ako baba. Bavia ma veci čo väčšinou bavia chlapcov. Strašne ma štve keď mi niekto povie že niečo musím robiť lebo som baba alebo naopak že niečo nesmiem robiť. Ako im mám vysvetliť že ma to hnevá. A že to čo vravia nie je pravda. Za odpoveď vám vopred ďakujem.

  holka, 14 let, 30. srpna

  Ahoj,

  vážíme si toho, že jsi napsala a že řešíš to, co Tě trápí a hněvá. Píšeš, že se oblékáš jako chlapec, i když jsi holka, a že Tě štve, když Ti ostatní říkají, co smíš nebo nesmíš dělat. Ptáš se, jak jim říct, co jejich chování s Tebou dělá a že není pravda, co říkají.

  Myslím si, že je možné jim to říct docela přirozeně, že Ti vadí, jak se k Tobě chovají - třeba tak upřímně, jak jsi to napsala Alíkovi. Může to být třeba ve smyslu, že Ty víš, co je pro Tebe v pořádku, a že chceš být sama se sebou v pohodě. Že je jen na Tobě, co děláš, jak se oblékáš, že je to jen Tvoje věc, a požádat je, aby Tě nechali dělat to, co Ty sama chceš. Můžeš říci i to, že svým chováním neubližuješ nikomu, ani sobě - tím dáš i najevo, že pravda je na Tvé straně.
  Je opravdu důležité, aby ses cítila dobře, a nezáleží na tom, jestli to bude „ako chalan“ nebo „ako baba“. Držíme palce, aby sis dokázala uhájit svou cestu.

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Projevy nastupujícího dospívání

  Ahoj poradno, obracím se s dotazy ohledně dospívání.

  1) Už pár měsíců mě trápí akné. Nějak mi to nevadilo, jenže za pár dní je škola a já nechci aby se mi spolužáci posmívali. Přemýšlela jsem že zkusím nějaký mamčin přípravek na pleť (má jich v koupelně hodně) ale já se v tom vůbec nevyznám...:-(

  2) Začali mi docela růst prsa a mám i nějaké podprsenky ale mám jenom takové ty klasické a já bych chtěla zkusit i ty sportovní (nosila bych je na tělocvik) ale nevím jak si o ně u mamky říct. Přijde mi to trapné.

  3) Nedávno se mi objevil výtok. Je bělavý a někdy jemně nažloutlý. Je to v pořádku?

  Děkuju za odpověď.O:-)

  Dívka, 10 let, 27. srpna

  ¨Ahoj holko,

  1) Akné vzniká tím, že v období dospívání se v důsledku hormonálních změn zvyšuje tvorba kožního mazu. Stává se, že tento maz ucpává kožní póry. Akné je vlastně zánětlivá reakce v místě, kde došlo k ucpání póru kožním mazem. Především je třeba věnovat větší pozornost mytí obličeje, k němuž lze používat i mýdlo (zbytky mýdla je však třeba důkladně opláchnout).
  V lékárnách lze zakoupit řadu přípravků proti tvorbě akné, většinou však postačí pravidelná hygiena. Pokud by se v obličeji vyskytovalo více než 20 pupínků najednou, jednalo by se už o těžší formu akné, při níž už by bylo vhodné navštívit kožního lékaře. Ten může předepsat přípravky, které se vydávají pouze na lékařský předpis (jedná se např. o léky na bázi kyseliny azelaové nebo retinoidů).

  2) Na jednu stranu je pochopitelné, že Ti připadá „trapné“ mluvit o podprsence, a to dokonce i před maminkou, protože se pro Tebe jedná o něco nového a nezvyklého. Avšak „podprsenka“ rozhodně není nějaké sprosté slovo, které by se člověk měl stydět vůbec vyslovit. Jedná se o běžnou součást šatníku dospívající dívky. Když překonáš ostych a pustíš se s maminkou do rozhovoru o sportovní podprsence, můžeš začít například tím, že budeš mluvit o tělocviku a postupně přejdeš k tomu, že „obyčejná“, klasická podprsenka Ti při cvičení není moc pohodlná, a že s podprsenkou sportovního střihu by se Ti určitě cvičilo lépe.
  Také bys neměla propadat obavám, že Ti maminka nebude chtít sportovní podprsenku koupit. Možná, že zpočátku nepochopí, jak moc Ti na sportovní podprsence záleží. Poměrně účinným argumentem bývá, že „všichni ostatní to mají“. Nebo až se Tě maminka zeptá, co by sis přála k narozeninám/svátku/Vánocům, můžeš neustále opakovat, že sportovní podprsenku. Většinou bývá jen otázkou času, jak dlouho rodiče dovedou přáním svých potomků odolávat.

  3) Vzhledem k Tvému věku je přítomnost výtoku normální. Výtok bývá zpravidla buď čirý, nebo zbarvený doběla, avšak i mírně nažloutlé zbarvení může být stále ještě normální. Důvod ke znepokojení by nastal, kdyby měl výtok výrazně odlišnou barvu, než jakou u Tebe obvykle mívá (např. by byl silně zažloutlý, případně až nazelenalý).

  Moje tělo - holky

  Růst chloupků v obličeji

  Ahoj Alíku a spol.
  Dneska ráno jsem si všimla že mi rostou jakoby docela silné chlupy u obočí. A ne, vážně to není obočí, obočí mám zašívané a opravdu se mi nikdy nestalo, že by mi nějakým způsobem rostlo nebo tak něco. No a následně jsem zjistila, že mi rostou silné chloupky i na bradě, jakoby vousy. Vím, že nejste doktoři, ale nevíte čím by to mohlo být a jak to zastavit? Nechci aby ze mě za chvíli byla mužatka.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 21. srpna

  Ahoj holko,

  Růst chloupků na neobvyklých místech může být projevem hormonální nerovnováhy v pubertě, avšak nemusí se nutně jednat o poruchu. Obavy, že se z Tebe za chvíli stane „mužatka“, mít nemusíš. V takovém případě bys totiž musela trpět vzácnou poruchou, která se nazývá hirsutismus. Spočívá v tom, že u dívky či ženy roste ochlupení na takových místech, kde se běžně vyskytuje pouze u mužů, tedy na tvářích, nad horním rtem, na hrudníku, ve spodní části břicha, případně na dalších částech těla.

  Růst několika silnějších chlupů u obočí nebo na bradě může být dočasný, přičemž jakmile dojde k vyrovnání hormonální hladiny, měl by tento projev ustoupit. Návštěva specializovaného lékařského pracoviště, konkrétně endokrinologické ambulance, by připadala v úvahu tehdy, kdyby došlo k rozšíření tělesného ochlupení na výše zmíněné části těla. Léčba spočívá v podávání antiandrogenů, což jsou látky tlumící účinky mužských pohlavních hormonů. Tyto léky se vydávají pouze na lékařský předpis, a tudíž je nelze zakoupit ve volném prodeji.

  Moje tělo - holky

  Péče o pohlavní orgány; výtok

  Ahoj,
  mám dotaz ohledně mé kamarádky a ještě jeden ohledně mě.

  1.
  Nedavno jsem se bavila s kamarádkou a říkala mi, že má nějaký krém (je přírodní), který si maže tam dolu. Ten krém k tomu není ale určený, je určený na tělo a ruce.

  Tak jsem se chtěla zeptat, jestli je to dobře a kdyžtak, jestli bych tsi něco takového neměla pořídit. A případně jak často si ho mazat. Kámoška si ho prý maže vždy ráno a večer.

  2.
  Mám nějaký bílý výtok. Nesmrdí a nic takového. Někdy to cítím, jak to teče, vždy ale jen troška. Někdy mi to, ale promočí kalhotky, je to nepříjemný, být v mokrým.

  Co to může být a dá se podle toho poznat, kdy dostanu menstruaci? Jde tomu nějak zabranit, aby mi to kalhotky nepromocilo?

  Díky moc

  holka, 13 let, 18. srpna

  Ahoj holko,

  1) Jestliže je krém určený na tělo, lze jej nanášet i na vnější pohlavní orgány, které jsou také součástí těla. Pravdou je, že povrch pohlavních orgánů může být citlivější, než povrch jiných částí těla. Proto by bylo nejprve vhodné vyzkoušet velmi malé množství krému a pozorovat, jak na něj určitá část těla bude reagovat (například zda nedojde k zarudnutí, svědění a podobně).
  Další otázkou je, z jakého důvodu Tvoje kamarádka krém používá, zda například pro ošetření pokožky z důvodu holení ochlupení, případně kvůli vysušené pokožce či sliznici a podobně. Jinak není používání krému nutnou součástí dívčí intimní hygieny, i když samozřejmě záleží na každé dívce, jak velkou péči chce svým pohlavním orgánům věnovat. Základem je samozřejmě každodenní důkladné mytí. Krém lze používat například na suchou pokožku, případně pro ošetření po holení (viz výše). Pokud si holíš ochlupení, krém nanášej na oholená místa jednou až dvakrát denně po dobu alespoň 2 až 3 dnů po každém oholení.

  2) První výtok se dostavuje nejčastěji půl roku až dva roky před první menstruací, nicméně rozmezí této časové prodlevy je natolik široké, že na základě výtoku nelze jednoduše odhadnout, kdy se dostaví první menstruace. Pokud je výtok čirý nebo bělavý, je vše v pořádku a jedná se o normální (fyziologický) výtok. Samozřejmě je při výtoku vhodné mít připravené suché kalhotky na převlečení, případně používat vložku, do níž se tekutina vsákne.

  Moje tělo - holky

  Zavádění tamponu

  Ahoj Alíku a všichni,

  Dnes bylo u nás vedro a já jsem se chtěla jít koupat.. Musela jsem si vzít tampon, protože jsem to dva dny zpět dostala. Mamka mi koupila takové ty tampony pro začátečníky s aplikátorem. S aplikátorem bylo zavedení strašné, tak jsem zavedla jen ten tampon. Zavedla jsem ho ale asi po čtvrt hodině. Tak jsem si šla vzít plavky, a začalo mě to tam dole strašně bolet a ten tampon mě tlačil. Tak jsem si vyhledala co mám dělat, a měla jsem si tampon více strčit hluboko, to jsem udělala. Chvíli to bylo dobré ale potom zase. Tak jsem rychle vylezla z vody a šla ho vyndat. To bylo taky strašné ale o trošku lepší než aplikování. Teď když se chci třeba vyčůrat tak to pálí a bolí jako zánět. Nevím co mám dělat... Jsem z toho smutná že si ten tampon zavést nedokážu..
  Nevíte co mám dělat?

  Děkuji moc za odpověd

  holka, 12 let, 14. srpna

  Ahoj holko,

  Na jednu stranu je pochopitelné, že po první zkušenosti s tamponem, kterou popisuješ, jsi zklamaná. na druhou stranu je ale pochopitelné, že dívce, která s tamponem nemá zkušenosti, může trvat delší dobu, než objeví ten nejvhodnější.

  Je škoda, že jsi hned napoprvé použila aplikátor. Jeho používání, zejména u dospívajících dívek, příliš nedoporučuji (je vhodný spíše pro starší dívky a dospělé ženy), protože může způsobit poranění. Nebezpečná je obzvláště jeho koncová část s hranami vykrojenými do tvaru písmene „V“, které se při zavádění tamponu aplikátorem rozevírají směrem od sebe (viz obrázek zde). Další podrobnosti ohledně možných důsledků zavádění aplikátoru nemusím popisovat, protože už jsi je poznala z vlastní zkušenosti. Mnohem bezpečnější a snadnější je zavedení tamponu jen za použití prstů.

  Tvoje současné obtíže, tedy bolest a pálení, jsou zřejmě projevem podráždění poševní sliznice při zavádění aplikátoru. Je pochopitelné, že tyto projevy mohou být velmi nepříjemné, ale zároveň máš štěstí, že sis aplikátorem nezpůsobila nějaké závažnější poranění (to by se totiž projevilo například silným krvácením). Popisované obtíže by měly odeznít po uplynutí 3 – 5 dní. Prozatím by sis do pochvy neměla nic zavádět, dokud obtíže neustoupí. také věnuj zvýšenou pozornost hygieně vnějších pohlavních orgánů.

  Nemusíš si vyčítat, že si „nedokážeš“ zavést tampon. Každý začátek je těžký a nikdo Ti nemůže vyčítat, že jsi perfektně neudělala něco, s čím jsi zatím neměla žádné zkušenosti. Připojuji několik rad, jak při zavádění tamponu – a to bez aplikátoru – postupovat. S nácvikem však počkej až do dalšího očekávaného termínu menstruace a v žádném případě jej neprováděj v současné době, kdy ještě trvají obtíže způsobené podrážděním poševní sliznice při zavádění aplikátoru.

  Ze všeho nejdůležitější je volba vhodné tělesné polohy. Některým dívkám vyhovuje poloha v podřepu, případně vsedě s rozevřenýma nohama (jako na WC). Jinak můžeš vyzkoušet i tzv. „polohu žáby“, při níž sedíš s nohama ohnutýma v kyčlích a kolenou tak, že paty a chodidla k sobě navzájem přiléhají (podobně jako se „spínají ruce“ když někdo o něco prosí, v tomto případě se však nespínají ruce, nýbrž nohy). Některé dívky si tampon aplikují vestoje s jednou nohou na zemi a s druhou položenou na židli, na sklopeném sedátku WC, nebo na okraji vany. Záleží na Tobě, jaká poloha Ti bude vyhovovat.

  Pomocí prstů se tampon zatlačí do otvoru v hymenu (neboli tzv. „panenské bláně“), tedy do otvoru, kterým z těla při menstruaci vychází krev. Nejsnazší způsob je uchopení tamponu mezi palec a prostředníček jedné ruky, přičemž ukazováček téže ruky se položí na konec tamponu (ten konec, který patří „směrem ven“) a následně se použije k jeho dotlačení do příslušného tělesného otvoru. Šňůrka, která vychází z tamponu, by měla po jeho zavedení viset ven z otvoru hymenu, aby později bylo možné s její pomocí tampon vytáhnout. Také při vytahování tamponu je vhodné zvolit takovou tělesnou polohu, při níž budou dolní končetiny dostatečně rozevřené.

  Tampon je zavedený správně, pokud tě uvnitř těla netlačí. Problém může spočívat v tom, že když si dívka „zkušebně“ zavádí tampon v době mezi dvěma menstruacemi, může být jeho přítomnost v těle nepříjemná až bolestivá. Důvodem je, že v době mezi dvěma menstruacemi nemusí dívčiny pohlavní orgány produkovat dostatečné množství poševní tekutiny, která zvlhčuje vnitřní prostředí pochvy. Důsledkem je, že tampon v těle nenasákne a zůstane „tvrdý“ (zatímco po nasáknutí „změkne“), a proto jej dívka cítí při každém pohybu. Proto doporučuji s nácvikem vkládání tamponu počkat, až dostaneš menstruaci, nebo alespoň až se bude blížit její očekávaný termín.

  Moje tělo - holky

  Tělesná výška a hmotnost

  Ahoj,
  Mám tu dva dotazy. První, jestli je moje váha a výška vpořádku. Je mi 11 let, vážím 47kg a měřím 155cm.

  A ten druhý, vypadám na 13. Řeklo mi to už asi 15 lidí. Asi to bude mojí postavou a částečně i chováním. Akorát mě na tom štve, že např.: Mluvím o nějaké věci s někým, ale on mi řekne třeba: „Je ti jedenáct, jsi ještě malá.“ (To opravdu záleží o čem se bavíme). Ale kdyby mi bylo 13, tak by mi to asi neřekl. Tak poraďte co s tím.

  Tento dotaz není moc "důležitý", takže můžete dát přednost důležitějším dotazům ;-)

  Přeji hezký den

  holka, 11 let, 12. srpna

  Ahoj holko,

  Tělesná výška je u Tebe sice mírně nadprůměrná, ale stále ještě normální. Hodnoty normální tělesné výšky u dívek ve věku 11 let se pohybují v rozmezí 135 až 161 cm, střední hodnota činí 148 cm. Za abnormálně vysokou lze tudíž považovat pouze takovou jedenáctiletou dívku, jejíž tělesná výška přesahuje 161 cm, což není Tvůj případ.
  Pokud jde o tělesnou hmotnost, ta je sice také mírně nadprůměrná, což však odpovídá mírně nadprůměrné výšce (normální hmotnost jedenáctiletých dívek se pohybuje v rozmezí 26,5 až 55 kg). Vzájemný poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je u Tebe naprosto ideální.

  Mnozí dospívající lidé mají problém s tím, že vypadají buď mladší, nebo naopak starší, než ve skutečnosti jsou. Přitom je naprosto normální, že všichni dospívající téhož věku nevypadají úplně stejně (tj. nejsou stejně vysocí a nemají stejné proporce postavy). Většina lidí si vytváří jakous takous individuální představu o tom, jak „by mělo“ vypadat dítě toho či onoho věku (dospělí se většinou řídí podle svých vlastních dětí, protože jinak mají jen omezenou možnost srovnávání), avšak takovou individuální představu lze stěží přenášet na celou populaci dospívajících. Stručně řečeno, lidé se v odhadu skutečného věku té či oné dospívající dívky mohou mýlit.

  Mnohem větší problém spočívá v tom, když dospělí říkají dětem (či dospívajícím), že jsou „ještě moc malé“ na to, aby s nimi mohly o něčem mluvit. Říkají to většinou tehdy, když se o něčem zkrátka nechtějí bavit, nemají čas či náladu, případně neznají odpovědi na otázky, které jim dítě nebo dospívající klade. Ve skutečnosti totiž dítě není nikdy „moc malé“ na to, aby se s ním o určitém tématu nedalo mluvit, jde jen o to, jakou formou se má dospělý vyjadřovat a jaké výrazy má volit, aby jej dítě v tom či onom věku mohlo pochopit.
  Otázkou je, do jakého věku je dospívající člověk „moc malý“ na to, aby se s ním dalo o něčem hovořit. V podstatě to záleží jen na názoru dospělého člověka, který dítě či dospívajícího odbývá slovy „na to jsi moc malý/malá“. Ve skutečnosti se ale tak jako tak jedná o výmluvu. Pokud se dospělý, zejména pak rodič, o něčem nechce bavit, bude pro něj jeho dítě „moc malé“, i kdyby mu bylo třeba 18 let.

  Důležité je, aby podobné odbývání ze strany dospělých nenarušilo Tvoje kladné sebepojetí. Pokud si o Tobě nějaký člověk myslí, že jsi „moc malá“, je to jeho problém, nikoliv Tvůj. Ty sama přece víš, že už jsi velká dost. Ať si o Tobě říkají, co chtějí, Ty by ses neměla podobnými řečmi nechat zmanipulovat.

  Moje tělo - holky

  Tempo tělesného vývoje v pubertě, narušení vztahů

  Ahoj Alíku,
  mám dva dotazy.

  1. V naší třídě je 11 holek, všechny mají dobrá prsa a mají menstruaci, já jako jediná nemám ani jedno. Přijde mi to divné a stydím se za to. Je normální že nemám menstruaci ani prsa?
  2. Na kroužcích se semnou najednou přestali bavit lidi, kteří se mnou dřív kamarádili. Myslím si že mě pomlouvali že nemám prsa (i mladší holky než já už většinou prsa mají ). Jak zabránit posměškům a pomluvám?
  holka, 13 let, 10. srpna

  Ahoj holko,

  1) Především je důležité, aby ses nesrovnávala se spolužačkami nebo jinými dívkami Tvého věku, protože tělesné dospívání probíhá individuálním tempem. Někdo dospívá dříve a rychleji, někdo později a pomaleji, ale pokud se nejedná přímo o poruchu vývoje, není třeba se znepokojovat.
  Na jednu stranu je pochopitelné, že mezi dívkami, které mají vyvinutá, bujná ňadra, se můžeš cítit poněkud nesvá. Ale není žádná tvoje „chyba“ či nedostatek, že u nich už dochází k vývoji prsů, zatímco u tebe k němu teprve dojde. Skutečnost, že zatím nemáš tak velká prsa, z Tebe nedělá „horšího“ člověka, stejně jako ze spolužaček nedělají vyvinutá ňadra „lepší“ lidi.
  Pokud jde o nástup menarché (tj. první menstruace), normální věk se pohybuje v rozmezí 11 až 15 let. O poruchu by se jednalo v případě, že by se menarché nedostavila ani po dovršení věku 15 let.
  Zřejmě u Tebe puberta nastoupila o něco později, než u většiny ostatních dívek, avšak stále ještě se nejedná o opožděnou pubertu.

  2) V období dospívání je celkem běžné, že stejně jako lidé mění své zájmy, mění i své kamarády. Spolužáci či kamarádi, kteří jim v dětství připadali zajímaví, je najednou přestávají zajímat a začnou se kamarádit s jinými lidmi. Nemusíš hledat chybu na své straně, protože všechny vztahy (včetně vztahů mezi spolužáky či obecně vzato vrstevníky) mohou být velmi proměnlivé.
  Pomluvám a posměškům lze zabránit dost těžko, protože vznikají a šíří se nezávisle na Tvojí vůli. V konkrétním uvedeném případě se jedná spíše o posměšky než o pomluvy, nicméně jejich účinek může být podobný. Vždy však jde o to, že osoba, která takový posměšek či pomluvu šíří, chce dosáhnout toho, aby pomlouvaný člověk trpěl, trápil se, případně rozčiloval a dával najevo, jak hluboce jej posměšek zasáhl. Stručně řečeno, účelem posměchu je druhého člověka ranit. Tomu se můžeš bránit tím, že se na podobné řeči podíváš s nadhledem. O lidech, kteří se Ti pošklebují kvůli prsům nebo čemukoliv jinému, si zkrátka pomyslíš, že jsou to zlomyslní a bezohlední posměváčci, kterým nezáleží na Tobě, a proto ani Tobě nemusí záležet na nich.
  Podle toho, co píšeš, předpokládám, že se Ti ostatní posmívají „za Tvými zády“, a že Ti zatím nikdo přímo neřekl, že „nemáš prsa“ a podobně. Kdyby se ale takový opovážlivec přece jen našel, neměla bys dávat najevo smutek ani vztek, nýbrž se jej klidným, neutrálním hlasem zeptat, jestli s tím má nějaký problém. Většina lidí na takovou otázku rozpačitě odpoví, že ne.
  Především však jde o to, abys názory či posměšky některých ostatních lidí nezačala přijímat za vlastní. Tedy aby ses nenechala přesvědčit o tom, že s Tebou opravdu něco není v pořádku. Důležité je, abys byla sama se sebou spokojená a respektovala tempo, jímž se Tvoje tělo vyvíjí. Že mají spolužačky větší prsa? To ale není žádná jejich zásluha, protože jejich tělo se zkrátka vyvíjí poněkud rychleji než Tvoje. Za pár měsíců, nejvýše za pár let, se většina podobných rozdílů srovná. Puberta není závod.

  Moje tělo - holky

  Nadměrné pocení, disproporce postavy

  dobrý den mám takové 2 problémy a chtela bych se jich zbavit.

  Prvni problem je podle me netradicni, nebo jeste jsem tady o nem necetla je to to že se mi hrozně potí ruce, ale tak ze kdyz s rukama nekam šahnu tak jde videt ze je to mokré. NIKDE jinde se nepotim tak moc než na rukou. Moje ruce se potí i když je zima. Jednou jsem mela kluka a ten se semnou chtel drzet za ruce ale ja proste nemuzu protoze vim ze za chvili budou nase ruce „slizke“ jen kvuli tem mím. Jde se toho nějak zbavit ? Nebo aspon aby to nebylo tak moc?

  a 2 je o mojim těle. Moje telo se mi celkem libi bricho je v pohode a stehna jsou sice obrovska ale jsou porad pekne. Jediny problem na mne je moje hruď s rameny moje hruď je hrozne velka ani nevim proc. Necvicim nic a moje ramena jsou také velká. A chtela bych aspon trochu zmensit hruď. Šlo by to nějak třeba cvicením?

  Předem děkuji za odpověď. :)

  teraa, 14 let, 5. srpna

  Ahoj Terao,

  1) Nadměrné pocení neboli hyperhidróza může mít různé příčiny, k nimž patří například hormonální nerovnováha, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie), nedostatek vitaminu D, nadměrný stres a podobně. Při obtížích s nadměrným pocením rukou (přesněji řečeno dlaní) by bylo vhodné navštívit dermatologa (kožního lékaře). Pokud chceš tento problém řešit nějak „podomácku“, můžeš zkusit například pití šalvějového čaje, případně si v lékárně můžeš koupit některý ze speciálních pudrů, antiperspiračních ubrousků a podobných přípravků určených přímo na nadměrné pocení dlaní. Podobné výrobky však nejsou právě nejlevnější, cena jednoho balení se pohybuje v řádu několika set korun.
  Jinak je pochopitelné, že Tě nadměrné pocení rukou může omezovat v běžném životě, ale nemusí tomu tak být. Tak například jestliže Tě chlapec doopravdy miluje, bude Tě milovat pořád stejně, i kdybys měla ruce „slizké“ od potu. Navíc praktickým problémům s pocením rukou lze alespoň částečně čelit například tím, že s sebou budeš stále mít zásobu papírových ubrousků a podobně. Pokud však máš pocit, že Ti pocení rukou „přerůstá přes hlavu“, a že už ho nezvládáš, bylo by přece jen nejlepší navštívit ordinaci dermatologa, který na základě vyšetření doporučí konkrétní léčbu.

  2) Především je dobře, že se Ti Tvoje tělo líbí, a že jsi s ním víceméně spokojena, protože velkým problémem mnoha dospívajících lidí je právě to, že se ve svém těle necítí dobře, protože s jeho vzhledem nejsou spokojeni a chtěli by vypadat jinak (i když ve skutečnosti vůbec nevypadají špatně).
  Podstatné je, že právě procházíš obdobím, kdy tělesné proporce procházejí různými změnami, z nichž některé jsou pouze dočasné a jiné trvalejší. Příčiny případných disproporcí (nerovnoměrností) ve vývoji postavy mohou být buď vrozené, nebo spočívají v dočasné hormonální nerovnováze, která však v období dospívání není nijak neobvyklá. Tak například „obrovská stehna“ mohou souviset se zvýšeným ukládáním tuku na této části těla, což je naprosto normální fáze v procesu formování „typicky ženské“ postavy. Čtrnáctiletá dívka má obvykle silnější stehna, než například dívka desetiletá, protože dětsky úzká stehna by zkrátka „neunesla“ rozšiřující se pánev (což je další ze znaků typicky ženské postavy).
  Pokud jde o tvar hrudníku a ramen, je pravdou, že zde působí spíše vrozené dispozice než hormony. Někteří lidé mají hrudník širší, jiní užší, s čímž souvisí i šířka ramen. Roli mohou hrát i mírné odchylky v úhlu sklonu klíčních kostí a podobné individuální rysy postavy. Výhodou širšího hrudníku (a v návaznosti s tím i ramen) je, že takto vybaveným lidem se lépe dýchá, zatímco příliš úzký hrudník může vést až k obtížím s dýcháním (ostatně lidé, kteří po celé generace žijí v horách, kde je řidší vzduch s nižším obsahem kyslíku, mají obvykle širší a výrazněji klenutý hrudník, než obyvatelé nížin, kde vzduch obsahuje více kyslíku).
  Obávám se, že cvičení by Tvůj problém nevyřešilo, protože zvýšená fyzická zátěž by naopak spíše vedla k ještě většímu zmohutnění ramen a hrudníku. Pokud je rozšíření ramen a hrudníku dáno vývojem tvaru kostry, nelze pro jejich zúžení udělat téměř nic, leda snad zvolit takové oblečení, v němž nebudou ramena tolik nápadná (například trička, mikiny či bundy s širšími a volnějšími rukávy). Pokud jde o širší či výrazněji klenutý hrudník, tento „nedostatek“ (ve skutečnosti se vůbec nemusí jednat o nedostatek, ale spíše o výhodu – viz výše poznámka ohledně dýchání) může časem překrýt růst ňader, kdy přes výraznější prsa nebude široký hrudník tolik vidět.
  V každém případě je třeba počítat s tím, že tvar Tvojí postavy se ještě přinejmenším pár let bude vyvíjet, takže i kdybys nedělala vůbec nic, je docela dobře možné, že za pár let budou proporce Tvojí postavy vypadat docela jinak. Důležité je, abys měla ke svému tělu kladný vztah a věnovala pozornost spíše tomu, co se Ti na Tvém těle líbí, než tomu, co se Ti třeba tolik nelíbí. Jinak bys totiž na sobě brzy začala hledat jen samé nedostatky, což by mohlo Tvůj kladný vztah k vlastnímu tělu narušit.

  Moje tělo - holky

  Růst ňader, menstruace, masturbace

  Ahoj Alíku máš nějaký tip jak udělat aby mi více rostla prsa ? Už mi začínají růst ale jde to nějak urychlit ? A ještě bych se chtěla zeptat jestli je normální že nemám menstruaci ale už asi 3 roky masturbuji ?

  holka, 12 let, 4. srpna

  Ahoj holko,

  1) Zvětšování ňader (prsů) je dáno hormonálními změnami v organismu, které nemůžeš nijak ovlivnit. Vývoj prsu začíná u většiny dívek ve věku 10 – 11 let, přičemž v prvním stádiu se vyvíjí tzv. poupětový prs. Vypadá tak, že samotné prsní bradavky se zvětšují, ale hrudník přitom zůstává stejně plochý, jako v dětství před pubertou. V dalších fázích vývoje dochází ke zvýšenému ukládání tuku na hrudníku, dále k růstu tzv. prsních dvorců (což jsou tmavě zbarvené „kroužky“ okolo prsních bradavek) a dále k tzv. elevaci prsních dvorců, tedy k jejich „nadzdvižení“. Tvar prsu se formuje přibližně do věku okolo 16 - 17 let, u některých dívek i déle.
  Pokud u Tebe probíhá vývoj prsů pomalejším tempem, než bys chtěla, nemusíš se kvůli tomu trápit. Tvoje hodnota jako člověka přece nespočívá v tom, jak velká máš zrovna prsa. Také se nemusíš obávat, že by ses kvůli tvaru či velikosti ňader nelíbila chlapcům, protože každému se může líbit něco jiného. Výhodou menších ňader je například to, že když se s chlapcem objímáš, můžeš se k němu těsněji přitulit (prsy nadměrné velikosti by mohly naopak působit jako jakási „bariéra“ mezi Tebou a chlapcem, s nímž se objímáš).
  Navíc je vzhledem k Tvému věku pravděpodobné, že vývoj prsů není zdaleka ukončen, takže můžeš očekávat jejich další růst, i když jej nemůžeš nijak urychlit. Kvůli srovnání s „více vybavenými“ kamarádkami či spolužačkami se také nemusíš znepokojovat, protože každý člověk se vyvíjí jiným tempem, má jiné vrozené předpoklady atd., ale to ještě neznamená, že někteří lidé jsou od přírody „lepší“ nebo „horší“, než ostatní.

  2) První menstruace neboli menarché se u dívek dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Prozatím se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že jsi menstruaci dosud neměla. Když dívka ve věku 12 let ještě neměla menstruaci, je to stejně normální, jako kdyby ji už měla. Důvod ke znepokojení by nastal pouze v případě, že by se menarché (první menstruace) nedostavila ani po dovršení 15 let věku.
  Pokud jde o masturbaci, tu většina dětí začíná vykonávat již před pubertou (podle výzkumů Jamese Bancrofta z roku 2003 přibližně dvě třetiny dívek i chlapců začínají pravidelně masturbovat před nástupem pohlavního dospívání, ostatně citlivost pohlavních orgánů není nijak vázána na dosažení pohlavní zralosti). To, o čem se v závěru dotazu zmiňuješ, je tudíž naprosto normální.

  Moje tělo - holky

  Holení

  Zdravím všechny. Předem bych chtěla poprosit o rychlejší odpověď děkuji.
  Chtěla bych se zeptat jestli musím mít na holení kromě žiletky ještě něco.
  Popřípadě co všechno můžu holit žiletkou?
  Musím dávat pozor na znaménka při holení?
  Ještě bych asi pro jistotu poprosila kdyby jste mi mohli zrychleně popsat jak se holit normálně žiletkou. Nic o tom nevím a tak je pro mě celkem příjemnější se zeptat takto. Děkuji mnohokrát a omlouvám se za takový celkem hloupý dotaz.

  holka, 13 let, 3. srpna

  Ahoj holko,

  Pokud se chceš holit pomocí ručního holicího strojku se žiletkovou hlavicí, budeš potřebovat ještě pěnu nebo gel na holení. Pěna na holení slouží ke zvlhčení pokožky a ke snížení tření mezi hlavicí strojku (žiletkou) a povrchem těla při holení. Bez použití pěny hrozí zvýšené riziko poranění.

  Před prvním holením je třeba zkrátit chloupky nůžtičkami na přibližně půl centimetru, protože delší chlupy by ucpaly hlavici strojku. Při holení ochlupení je třeba postupovat velmi opatrně. Pokud máš na místech, která si chceš holit, nějaká mateřská znaménka, měla bys je při holení opatrně „objíždět“, aby nepřišla do kontaktu se žiletkou.

  Na části těla, kterou si holíš, by měl být povrch těla pokud možno napnutý. Pokožku si napneš pomocí volné ruky, tedy té, ve které nedržíš strojek. Uděláš to tak, že si na tělo položíš 2 – 3 prsty a kůži poněkud „odtáhneš“ ve směru holení. Kdyby hlavice strojku přejížděla po nerovné, „nahrnuté“ kůži, hrozilo by vyšší riziko poranění.

  Po oholení často dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky, což se projevuje vznikem drobných červených pupínků. Vlastně se jedná o drobné zánětlivé reakce v místech zarůstání. Tomuto zarůstání a tvorbě pupínků lze zabránit ošetřením pokožky pleťovým krémem nebo panthenolovým krémem, a to nejprve hodinu po oholení, a poté jednou až dvakrát denně po dobu 2 – 3 dny (pouze při holení obličeje většinou žádný krém není nutný, protože pokožka obličeje je zpravidla dostatečně mastná „od přírody“, nicméně předpokládám, že jako dívka si budeš holit jiné části těla, než zrovna obličej).

  Pro holení pomocí ručního strojku se žiletkovou hlavicí tedy budeš potřebovat strojek, pěnu nebo gel na holení a pro ošetření pokožky vhodný pleťový krém nebo panthenolovou mast. A pro první holení také nůžtičky, jaké se používají například na nehty, aby sis mohla chloupky zkrátit na takovou délku, která se dá oholit strojkem.

  Moje tělo - holky

  Posilovací cviky

  Můžou cvičení na břišní svaly a na hubnutí nejak ohrozit orgány uvnitř břicha? Nebo nějak růst prsou?

  holka, 13 let, 1. srpna

  Ahoj holko,

  Poškození vnitřních orgánů v důsledku provádění běžných posilovacích cviků na posílení břišního svalstva (k nimž patří např. sedy-lehy) nehrozí. Měla bys však vykonávat pouze cvičení vlastní váhou, nikoliv na různých cvičebních či posilovacích strojích. Zde totiž hrozí poškození kloubů (zejména jejich pouzder) v důsledku nadměrné zátěže.

  Ani růst ňader by neměl být vykonáváním cvičení nijak omezen. K jejich růstu dochází v důsledku hormonálních změn v organismu. Snad jen v případě extrémní fyzické zátěže by mohlo dojít ke zpomalení růstu (a to nejen prsou), avšak předpokládám, že necvičíš několik hodin denně, ani nezdviháš nadměrně těžká břemena.

  Moje tělo - holky

  Tělesná výška a hmotnost

  Ahoj Alíku a spol. Mám dotaz ohledně svého těla. Je mi 12 let, měřím 173cm a vážím cca 54kg. Je normální být v mém věku takhle vysoká??

  holka, 12 let, 27. července

  Ahoj holko,

  Uvedená tělesná výška již překračuje rozmezí, které se u dívek ve věku 12 let považuje za normální, a které činí 142 až 168 cm.
  Avšak ani abnormální hodnota tělesné výšky ještě nemusí být projevem poruchy růstu. Může se jednat o projev dědičných dispozic, zejména pokud i tělesná výška rodičů byla v období dospívání výrazně nadprůměrná. Možná by stálo za to se zeptat maminky, kolik měřila, když byla ve Tvém věku.
  Dále se může jednat o projev tzv. růstové akcelerace (urychleného růstu), která může mít různé příčiny. Ve většině případů je výrazně nadprůměrná výška u dospívajících pouze variantou vývoje, nikoli projevem poruchy.
  V každém případě by bylo dobré, kdyby rodiče (respektive jeden z rodičů, který Tě bude doprovázet) požádali na nejbližší preventivní prohlídce lékaře/lékařku o posouzení růstu podle růstových percentilových grafů, případně o poukaz na vyšetření na endokrinologii. Pouze endokrinologickým vyšetřením totiž lze vyloučit poruchu růstu.

  Moje tělo - holky

  Mám alergii?

  Ahoj, nevím jestli je to alergie na džusy ale včera když jsem ráno šla pro pomerančový džus tak mně nic nesvědělo ale najednou večer mně začalo svědět na ruce a pak po celém břichu. Dnes jsem vypila plný hrnek hruškového džusu a najednou mě začalo svědět úplně všude. Myslíte, že mám alergii na džusy? Děkuji za odpověď.

  PS: Včera ráno jsem jedla palačinky a večer jsem jedla rybu.
  Dnes jsem měla Chleba s máslem

  holka, 11 let, 19. července

  Ahoj,
  bohužel ti nikdo nedokáže spolehlivě stanovit diagnózu na dálku a online a pro to, abys měla jistotu bude potřeba absolvovat specializované vyšetření. Příznaky, které popisuješ, skutečně mohou patřit k alergii, ale stejně tak mohou mít řadu dalších vysvětlení. Doporučuji ti proto, abys pozorovala dál reakce tvého těla na různé potraviny - zejména tedy různé druhy ovoce. Pokud by výskyt nepříjemných příznaků dál pokračoval, popros rodiče, aby tě objednali na alergologii. Tam ti provedou adekvátní vyšetření a pak budeš mít jistotu, zda se opravdu jedná o alergii. V tom případě by ti lékař samozřejmě navrhl i léčebné možnosti.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!