Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Všeobecně

  Dobrý den,
  chci se zeptat jestli je Alík.cz open-source?

  Ahoj,
  není a nebude. Celý redakční systém je ušitý na míru potřebám Alíka, nepoužíváme prakticky nic převzatého. (Jen na některé vyhledávání v některých sekcích je použita knihovna Lucene.)

  Naprogramovat podobný web od nuly není zase tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Značná část současného webu vznikla ve spěchu mezi lednem a květnem 2017. Měli jsme výhodu, že jsme věděli docela přesně, co chceme. Mnoho open source řešení se tváří jako obrovská stavebnice, ze které ale pak nejde sestavit přesně to, co člověk potřebuje. Napsat si vlastní systém, u kterého nemusíme dělat žádné kompromisy, může být ve výsledku rychlejší.

  Těžké není vyrobit web, ale dostat na něj uživatele. To nás v roce 2017 tolik trápit nemuselo, protože Alík je zaběhnutý pes zaběhnutá značka. :-)

  I kdyby byl Alík.cz open source a kdokoliv by si mohl na jiné doméně rozběhnout jeho kopii, neměl by naše lidi. Neměl by správce, redakci, odborníky v poradně… a hlavně by neměl děti. Bylo by to smutné místo. Útulky pro opuštěné psí weby neexistují. :-|

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Všeobecně

  Ahoj,
  asi jsem to špatně pochopila, ale už několikrát jsem si pročítala pravidla a stále to nechápu. No nic, jedná se mi totiž o ty uživatelské účty. :-D

  V pravidlech je napsáno, že se nesmíme vydávat za více osob a sbírat na více účtech kačky, to ale znamená, že nesmíme mít více účtů? Docela mi to vrtá hlavou, protože třeba majdula2000 má na vizitce napsáno účtu hned několik 8-o, (a má to tak více uživatelů).

  Navíc je v katalogu i možnost koupě sjednocení účtu a tam se zas říká, že se (na ten sjednocený účet) přendá ta vyšší kačková naspořená suma. Ale jak to? Když se na více účtech ani kačky sbírat nesmí? ]:-);-)

  Moc se omlouvám, jestli touhle otázkou obtěžuji a prostě jsem to špatně pochopila. Ale zajímá mě to. :->

  Ahoj,
  je v pořádku se zeptat, když něčemu nerozumíš, za to se omlouvat nemusíš. ;-)

  Samo o sobě mít více účtů není vyloženě zakázané, jen se to obecně nedoporučuje. Je to i kvůli vaší bezpečnosti, protože když někdo mění účty jako ponožky, tak je pak strašně jednoduché se za něj vydávat. Nebylo by přece nic neobvyklého, kdyby měl dotyčný další účet.

  Hrát divadélko a vydávat se za víc různých osob či sbírat kačky na několika účtech zakázané skutečně je. Já mám tolik účtů zejména proto, že hromada z nich je dost stará. Dřív platilo, že se účty při půlroční neaktivitě „rušily“, takže bylo nutné zakládat nové, ale když se Alík odstěhoval z Mafry, tak pak byly všechny obnovené.

  Správci mají často i testovací účty. Máme na svých hlavních účtech poměrně dost věcí jinak, takže když vám třeba chceme s něčím poradit, tak se hodí to psát z pohledu nesprávcovského účtu, aby to skutečně odpovídalo. Nebo když chceme či potřebujeme něco testovat.

  Co se týče sjednocení... Když je něco zakázané, tak to bohužel neznamená, že to všichni respektují. I teď je tady spousta „vyžírků“, kteří i přes zákaz sbírají kačky na několika účtech. Možnost spojení účtů je pro ně jedna z možností, co dělat, kdyby se třeba chtěli zbavit přirážky na dárky. A i u ostatních můžeme říct, že vyšší částka z nuly kaček a nějaké kladné částky bude vždycky ta kladná částka. ;-)

  Všeobecně

  Chybějící obrázky v balíku ilustrační grafiky

  Přeji hezký večer všem,

  chtěl jsem se zeptat proč některé obrázky z Alíka nejsou součástí veřejně dostupného balíčku (například odesílací tlačítka). Většinou jde zároveň o obrázky (resp. ikony), které ani nejde zkopírovat.

  Děkuji za odpověď

  Miki

  Ahoj,
  už tam od teď starší obrázky jsou, je tam podsložka retro. ;-)

  Chtěl bych podotknout, že ta všudypřítomná odesílací tlačítka považujeme za relikt z minulé verze webu. Je jen otázka času, kdy je vyměníme. Nový vzhled tlačítek už máme nějakou dobu vymyšlený – třeba v nastavení účtu je nové červené tlačítko na uložení změn. Některá tlačítka také u sebe budou mít kousky Alíka, které už jsou nakreslené – v balíku ilustrací je obrázek:
  animace/od-LillMissAlex/Alik-Na-Tlacitka.png

  Všeobecně

  Ahoj. U generátoru máte chybu, místo generátor koulí máte napsáno generátor vajíčka.

  Ahoj, díky za upozornění, opraveno. ok
  Projít místa a přidělat podmínky „když Velikonoce, tak vajíčko, jinak koule“ bylo docela pracné, snad jsem pochytal i ta zbývající místa, kde jsem na to zapomněl. ;-)

  Všeobecně

  Ahoj Alíku,
  předem se omlouvám, pokud má můj problém nějaké zjevné vysvětlení, nebo třeba neumím správně klikat. Ráda bych si aktualizovala poštovní adresu a své příjmení. V sekci „Upravit osobní údaje“ mohu pouze spravovat jejich zpracování (co se zobrazí, co smí Alík uchovávat...). Změnit mohu pouze datum narození a místo, kde žiju. Hledala jsem v poradně, jak změnit osobní údaje, ale vždy mě odpovědi navedly tam, kde hledám a nenalézám.

  Děkuji a přeji hezký den,

  Ahoj,
  z jakého důvodu chceš ty údaje měnit? Jestli si nechceš nic objednávat, tak tvou aktuální adresu znát nepotřebujeme. Pokud si něco objednat chceš, vyplň si správné údaje přímo u objednávky. (Upozorňuji pro ostatní, že toto může udělat jen „dospělácký“ účet, dítě musí o objednávku na jinou adresu poprosit rodiče.)

  Nastavení neumožňuje nic dělat s adresami právě proto, aby to lidé nedělali zbytečně. Nechceme znát vaše adresy (je to dost citlivý údaj), když to není potřeba. Umí se pouze uchovávat adresa, která byla někdy zadaná u objednávky.

  Všeobecně

  Má Alík z návštěvníků peníze?

  Dostává majitel těchto stránek nějaké peníze za to, že tento web má hodně návštěvníků?

  Většinou ne, protože tu nebývají reklamy.
  Kdyby tu reklamy byly… hmm, pojďme si to spočítat. B-)

  Když se podívám na konkurenční Ábíčko.cz, tam reklamy mají, na každé stránce jich je dokonce několik. Dodává je tam CNC (vydavatel Blesku apod.), tady mají veřejně dostupný ceník online inzerce. Naší reklamní pozici z Alíka je nejblíž pozice rectangle cross-device, kterou nabízejí za částku 130 až 215 Kč CPT, pokud je bez cílení (cílením se myslí zneužití informací o čtenáři po odsouhlasení v cookie liště). Zkratka CPT je cost per thousand, to je cena za tisíc zobrazení. Znamená to, že když si nalistuješ Ábíčko, někdo zaplatil orientačně 13 až 21 haléřů za to, že máš možnost vidět jeho reklamu. Pokud načteš takových reklam dvacet, vydělal jsi jim na rohlík! ;-)

  Ábíčko mělo za listopad 370 tisíc zobrazených stránek. Alík mívá za měsíc jeden a půl až dva miliony zobrazených stránek, takže pokud je na skoro každé stránce jedna pozice, náš příjem z reklamy by teoreticky mohl být 200 až 400 tisíc Kč měsíčně. Za to by nejspíš šlo koupit hodně rohlíků… ale přejídání není zdravé. ;-D

  Tím, že část reklamního trhu z principu odmítáme, si případný zisk omezujeme. Jakákoliv reklama, kterou se podaří dojednat mně, stojí obvykle v řádu tisíců za týden. Nejsem moc schopný (a nadšený) vyjednavač. Myslíme si, že by se za slíbenou 20% provizi uživil člověk, který by reklamy dojednával, ale zatím se nás žádný schopný obchodník neujal, takže je náš komerční potenciál spíš teoretický. :-D

  Z vyšší návštěvnosti plynou hlavně větší starosti. O:-)

  Všeobecně

  Šok z reklamy!

  Zdravím,
  mě se na tomhle webu objevila reklama. Myslel jsem, že na Alík.cz nejsou reklamy.
  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  my nejsme obecně proti reklamám, jen proti reklamním systémům, které sledují uživatele (v případě nezletilých navíc nelegálně). Viz můj článek o oslintaných sušenkách. Žádný podobný systém tady už od roku 2017 neběží a běžet nebude.

  Většinou tady není žádná reklama, protože není nikdo, kdo by ji domlouval. Inzerenti jsou zvyklí jednat spíš s reklamními systémy než přímo s weby, kde se reklama zobrazí. Ale to neznamená, že chceme, aby provoz webu byl ztrátový, nebo že žijeme v nějakém antikapitalistickém snu. :-)

  Náklady na provoz máme v porovnání s jinými podobně velkými weby proklatě nízko (jen několik tisíc měsíčně), proto tady reklam nemusí být nijak zvlášť moc k tomu, aby se Alík uživil – stačí jedna pozice na každé stránce, žádné tajtrlíkování. Nechceme se propadnout do nižších kapitol v mém popelářském přirovnání.

  Kromě běžných nákladů na provoz se občas objeví i jiný výdaj…

  Taková psí schůzka nevznikne zadarmo. ;-)

  Všeobecně

  Kdyby Alík měnil majitele...

  Ahoj,

  jak by se prosím věci měly, kdyby náš Alík měnil majitele? 8-D

  Chápu to tak, že teď tady tomu šéfuje parta programátorů (nebo tak nějak), kdyby Alíka vlastnil někdo jiný, bylo by jednoduché mu při předávání vysvětlit, jak se k Alíkovi chovat, aby neonemocněl jejich přístupem? :-3

  S pozdravem

  Ahoj,
  ač se to na první pohled nezdá, tak i webový portál je jen věc, kterou může někdo úplně vlastnit, podobně jako vlastní třeba židli nebo domek. Když se jako majitel židle rozhodnu, že ji naštípám sekerou, tak mě nic nezastaví. Sice na web chodí hodně lidí, kteří můžou mít nějaké názory, jak má fungovat, ale konečné slovo (a odpovědnost za něj!) má vždy majitel.

  V posledních měsících názorně předvádí tuto tvrdou skutečnost Elon Musk jako novopečený majitel Twitteru. Nemusí své uživatele poslouchat, nemusí mít žádnou vizi, žádný důmyslný plán, nemusí rozumět tomu, co dělá, a nemusí si u sebe držet lidi, kteří tomu rozumí…

  My – míněno stávající majitelé Alíka – se snažíme naslouchat názorům uživatelů víc, než bývá běžné (myslím, že určitě víc, než naslouchali předchozí dva vlastníci), ale z našeho pohledu je to napůl součást zábavy (= baví nás dělat věci, které se líbí) a napůl součást jakési obchodní strategie (= respektujeme uživatele jako ctěné zákazníky). I když nám očividně ta obchodní rovina příliš nešlape. :->

  Za současného stavu si nedovedu představit, že bychom Alíka někdy někomu prodali.

  Jiný majitel by téměř určitě zvolil úplně jiný přístup. Mohl by oblepit web reklamami, začít rozesílat reklamní e-maily, vydávat královsky zaplacené články o ničem s nenápadně rozmístěnými odkazy (typicky na kasina) s cílem ovlivnit vyhledávače, zrušit méně navštěvované a pracněji udržovatelné části webu, víc sem tlačit pasivní obsah (reklama ve videu je hodně ceněná), omezit komunitní části, zaměstnat místo dobrovolných správců nějaké své lidi… a nikdo by ho nedokázal zastavit. Drtivá většina podnikatelů podniká proto, aby vydělávala peníze. :-D

  My jsme divní
  My nanejvýš prodáváme maňásky. O:-)

  Všeobecně

  Ahoj,
  chci se zeptat, proč se mi toto stalo?

  Co se to stalo?

  Ahoj,
  vůbec netuším, ale vypadá to strašidelně. Podobné vykreslovací podivnosti nejdou snadno vyrobit naší chybou.

  Když by se nenačetl nějaký obrázek, tak to jde pochopit, že ti třeba vypadlo na chvilku připojení nebo že měl náš server s obrázky krátký výpadek. Nebo kdyby se ti třeba nestáhl náš hlavní soubor s JavaScripty, neměla bys čudlíky u formulářů, nešlo by hodnotit příspěvky. Nebo kdyby se nenačetly CSS styly, stránka by vypadala stroze, bez barviček a bez většiny obrázků (ale pořád by byla nějak čitelná). Nepoužíváme tady žádná nestandardní písma, aby mohlo hrozit, že se písmo nějak pokazí.

  Ale to, co vidím na obrázku, žádné snadné vysvětlení nemá. Myslím, že to nemohla způsobit žádná chyba na naší straně a že by se ti něco podobného mohlo stát i při navštívení jiného webu. Zkrátka něco tvému prohlížeči přelétlo přes nos… možná má málo paměti? Nebo se grafická karta nějak pobláznila…? Restart prohlížeče nebo počítače/tabletu by mohl pomoct. Případně můžeš zkusit jiný prohlížeč… třeba Firefox.

  Všeobecně

  Dobrý den, chci se jen zeptat, proč dáváte za vypnutí účtu pokutu?
  Děkuju

  Ten_černovlasey, 23. srpna 2022

  Ahoj,
  není to žádná pokuta, pouze poplatek. A proč je? Aby měli uživatelé menší motivaci s tím blbnout, tedy účet bezdůvodně vypínat a zapínat a zase vypínat a zapínat jenom tak z nudy. Když se za každé vypnutí strhávají nějaké kačky, tak je větší pravděpodobnost, že si člověk vypnutí lépe rozmyslí. ;-)

  Všeobecně

  Ahoj, viem že táto otázka bude dosť divná, ale celkom mi to vŕta hlavou
  Keď nás opustila Lajka01, na jej pamiatku bol chvíľu hore na hlavnej stránke taký čierny prúžok, jo. Ak by (čo dúfam že nie) zomrel nejaký ďalší uživateľ, bude mať prúžok (a celkovo také tie veci) tiež, alebo sa to bude týkať len ľudí nejak „dôležitých“ pre Alíka?
  (ale aj tak dúfam že ešte veľmi veľmi dlho nebude nikto musieť nijaký prúžok riešiť =)
  Ďakujem a prepáčte za takú otázku

  Ahoj,
  Lajka01 byla dlouholetá správkyně Alíka, byla jedna z nejaktivnějších, správci i vedení Alíka ji osobně znali a svou správcovskou činností byla známa i širokému okruhu uživatelů. Správcovskou práci dělala velice poctivě i přes obtížnou zdravotní situaci, když se pohybovala na vozíku a bez něj nemohla udělat ani krok a i psaní na klávesnici pro ni bylo dost náročné. Když nás nečekaně opustila, byla to velká ztráta a nedalo se dělat, že se nic nestalo.

  Od běžných uživatelů Alík nepožaduje žádné osobní údaje, což považuje za důležité pro ochranu soukromí. Potřebuje pouze adresu těch, kteří si objednají nějaký dárek poštou, ale i to by se dalo obejít bez adresy, když by si uživatel dohodl, že si dárek vyzvedne například osobně. Povinný údaj je v podstatě pouze přezdívka a e-mailová adresa, což nejsou osobní údaje. Takže o spoustě uživatelů nevíme vůbec nic. A nic nevíme ani o těch desítkách tisíc bývalých uživatelů, kteří na Alíka už dávno nechodí. Ani netušíme, kolik z nich ještě žije.

  Alík se snaží nemotivovat své uživatele ke sdělování osobních údajů. Proto se například nedávají žádné dárky k narozeninám, protože i sdělení data narození je dobrovolné a Alík nechce nijak tlačit na to, aby datum narození sdělovali ti, kteří ho sdělovat nechtějí. Kdyby se najednou v možnostech nebo nabídkách objevilo, že kdo sdělí datum narození, plné jméno a příjmení, bydliště a kontakt na rodiče nebo jinou blízkou osobu, tomu bude v případě úmrtí umístěn na Alíku černý proužek, tak by to nejen motivovalo k zadávání nadbytečného množství osobních údajů, ale bylo by to i trochu morbidní. A bez těchto údajů by se úmrtí uživatele nedalo dost dobře prokázat.

  To jsou jen některé z důvodů, proč se při úmrtí běžných uživatelů na Alíka černý proužek nedává.

  Všeobecně

  Zápatí hlásí, že nastala chyba

  Ahoj,
  proč zápatí hlasí: „Pardon, ale v této stránce nastala chyba.“?

  Ahoj,
  protože jsem něco malého rozbil a úplně ve všech stránkách padá kousek hlavičky webu. A když cokoliv takto spadne, píše se do patičky takováto omluva. :-)

  V tomto případě chyba naštěstí nemá žádný dopad na fungování stránky, takže to není zase tak urgentní problém. Běžně bývá podobných pádů nula, v některých dnech jeden, nebo dva. Dneska už víc jak sto tisíc.

  Kdybych to neopravil, tak za pár týdnů dojde místo na disku kvůli zaznamenávaným chybovým hláškám… a pak by začalo katastrofálně padat úplně všechno. 8-D

  Takže to asi půjdu opravit, no. :-)

  Všeobecně

  Kolik je tu účtů?

  Ahoj,

  kolik je tu prosím účtů k datu a času odpovědi na tento dotaz?

  (Abych věděl, kolik je tu přibližně kamarádů, i když chápu, že tu může mít jeden člověk více účtů - ale prostě mě zajímá maximální počet kamarádů.)

  Ahoj,
  to je takové nicneříkající a převážně zbytečné číslo. Už jsem to někde někdy vysvětloval… a teď jsem dokonce našel, že tobě. :->

  Docela se nám líbí číslo uváděné na Wikipedii a oficiálně nechceme uvádět žádné jiné. O:-)

  Nesoustřeď se na množství kamarádů, ale na kvalitu přátelství. ;-)

  Všeobecně

  Počet lidí online

  Zdravím,

  bude zde někdy zobrazováno, kolik uživatelů je online?

  Ahoj,
  nejspíš nebude. Stav, kdo je online, je trošku nepřesný a krom toho by zveřejnění celkového počtu bylo převážně neužitečné.

  Kdyby člověk viděl, že je zrovna online méně lidí, hrozilo by, že půjde pryč, tedy že znalost této informace způsobí pokles.

  Není dost dobře představitelná opačná situace – že kdyby člověk viděl, že je zrovna online hodně lidí, že by se narychlo naklonoval, aby tu byl víckrát. :-D

  Všeobecně

  Čím Alíkovi pomoct?

  Ahoj, chtěla bych vědět jestli můžu nějak pomoct tady na Alíkovi, je mi teprve 12, ale ráda bych pomohla. Děkuji z odpověď $> a taky děkuji všem tady na Alíkovi, kteří odpovídají na mé dotazy. Nevím, co bych bez Alíka dělala.

  Ahoj,
  děkujeme za vlídná slova a za ochotu pomáhat.

  Přemýšlel jsem, čím by nám šlo pomoct… a mám několik nápadů:

  • Psaním článků – dobrých Alíkovin není nikdy dost! Navíc za ně autoři dostávají i značné množství kaček, za které si můžou koupit něco pěkného z neustále rostoucího katalogu.
  • Vylepšením povídání na Wikipedii – vždycky mi přišlo divné, když si sám provozovatel vylepšuje článek o svém webu. Sice vím, co bych si do článku o Alíkovi připsal, ale nechci se do toho pouštět sám. Spousta informací o Alíkovi tam chybí…
  • Přivedením dalších kamarádů – můžeš sem pozvat spolužáky nebo příbuzné. Čím víc lidí tu bude, tím lépe. ;-)
  • Plněním slovníků – sice si za jiskřičky v Kříslu nejde nic koupit, ale plnější slovníky se využijí třeba v letní soutěži, kterou už nyní vymýšlíme.
  • Nápady na vylepšení – na rozdíl od spousty jiných webů má Alík aktivní vývojáře, pořád přemýšlíme, co tu zlepšit, posloucháme vaše návrhy.
  • Obezřetným chováním – pokud tě třeba někdo nevhodně osloví, zkusí loudit fotky nebo převést komunikaci mimo Alíka, informuj správce. Sama třeba víš, že bys neměla reagovat, ale ten člověk to může zkoušet i na jiné, na méně opatrné…
  Všeobecně

  Ahoj,
  zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby se do Alíka nedej Bože naboural nebo prostě dostal nějaký virus. Vím, že je to úplná kravina a že se to stát (naštěstí) nemůže. Moc děkuji za odpověď a mějte se krásně :-)

  Ahoj,
  nestalo by se nic dramatického, nahodili bychom data ze zálohy. :-)
  Každou noc se dělá záloha databáze, takže v nejhorším případě bychom ztratili posledních několik hodin nových diskusních příspěvků, článků, dotazů, uživatelů…

  Zdrojové kódy máme také dostatečně zálohované, včetně historických změn, takže by rozhodně nebylo nutné nic znovu-programovat.

  Nová instalace a konfigurace serverového systému by nejspíš zabrala pár hodin, během kterých by web neběžel. Ale jakmile by bylo nainstalováno a obnovená databáze ze zálohy, tak by se Alík zase rozjel ve 100% kondici.