Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Soutěže

  Ahoj Alíku, mám dotaz k tučňáčím tajenkám. Je možné že mají 2 lidé stejnou nápovědu ke stejnému řádku? Poradila sem jedné holce a ona mi poslala nápovědu, kterou jí v nástěnkách někdo poslal a já nevím jestli si třeba nemyslí, že jsou všechny tajenky stejné. Díky za odpověď🤗 Nela

  Ahoj,
  je to možné. Dokonce je docela pravděpodobné, že se to někomu ze soutěžících přihodí.

  Ve speciálním tučňáčím slovníku, který se používá pro poslední kolo letní soutěže, existuje 22 slov s nápovědami, které nemohou být jako řešení tajenky (to jsou typicky jména tučňáků), a 104 šestipísmenných slov bez nápověd, které naopak jsou určené jako řešení tajenky. Takže všichni mají stejné či podobné nápovědy k jednotlivým řádkům, ale řešení bývá různé – jedno z těch 104 slov. Dokonce se může stávat, že je na více řádcích stejné jméno tučňáka.

  V běžném obecném slovníku, který se používal na předchozí kola, je nyní 3900 slov, z toho má 89 slov nastaveno, že nemohou být jako řešení, protože jsou samostatně bez kontextu divná (třeba „vraždit“, „komunismus“ nebo „Hitler“ – to by jako řešení tajenky nevyznívalo moc pěkně, někdo by v tom mohl hledat propagaci něčeho, která tady rozhodně není :->).

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Soutěže

  Příslib vyšší odměny po odeslání tajenky

  Ahoj, chtěla bych se zeptat proč, když odešlu vlčí tajenku a dostanu za ní 200 kaček, tak se mi tam ukáže za odeslání dostaneš 375 kaček, ale před odesláním ne.

  Ahoj,
  výše odměny za soutěž je částečně závislá na hodnosti. Už jsem tu kdysi popisoval, jak se počítá. Před odesláním jsi byla voříšek, takže jsi dostávala 80 % základní odměny (ta je 250 kaček), nyní jsi junior, tak dostáváš 150 % základní odměny. Získání odměny ti shodou okolností zvýšilo hodnost…

  Přímo chyba to tedy není, ale je trochu nešikovné, že tě hláška pod tajenkou takto znejišťuje. Zkusíme ji někdy vylepšit, aby… no, asi aby tam ta věta vůbec nebyla, když už ses zúčastnila. :->

  Soutěže

  Když si u soutěže vybírám cenu „v případě, že bych byl vylosován“, po zvolení má skoro každá cena jinou barvu pozadí, asi modrou, zelenou, žlutou a červenou, čím to je a co to znamená?

  Ahoj,
  ta barvička tam je podle druhu dárku, konkrétně:

  • Zelenou mají věcné ceny, které se posílají poštou.
  • Modrou mají počítačové hry, ty se předávají přes Steam.
  • Červenou mají kačky.
  • Žlutou mají slevy do katalogu (a překvapení).
  Soutěže

  Ahoj, dneska při Alímpiádě jsme už měli tým, akorát tam byli bráchové a tým jsme z nějakého důvodu nemohli založit... takže jsme museli vymyslet nový tým a když už tam ti bráchové nebyli oba, šlo to. Proč nešlo založit tým, když tam byli sourozenci?

  Ahoj,
  tohle opatření je kvůli podvádění. Zabraňuje tomu, aby se jeden člověk přihlásil na několik svých účtů a klidně jenom takhle „sám se sebou" sestavil tým.

  Sice to právě sourozencům trochu komplikuje spolupráci, ale obvykle jich nebývá tak moc, aby nemohli být v různých týmech. ;-)

  Soutěže

  Ahoj,

  chtěla jsem se zeptat, kdy bude vyhodnocena soutěž „Běží lišta nahoru“. Myslela jsem, že bylo u soutěže uvedeno, že to bude na přelomu srpna a září, ale aktuálně zde nic uvedeno není. Děkuji za odpověď.

  Na přelomu srpna a listopadu. >X<-

  Pardon. Začátky školního roku jsou prý náročné.

  Porota nemá dostatek času.

  Soutěže

  Proč končí soutěž Liščí tajenky?

  Proč končí soutěž Liščí tajenky?

  Protože to byla původně prázdninová soutěž, nyní je to letní soutěž a léto končí. Nemůže běžet donekonečna, to by nám časem došly lišky. :-)

  Ale nezoufej, budou další vícekolové soutěže. Ne hned, chvilku si odpočineme, ale na podzimní prázdniny se určitě zase nějaká větší soutěž objeví. ;-)

  Hlasovat mohou pouze přihlášení.

  Jakou větší soutěž byste chtěli na podzimní prázdniny 2021?

  Krom toho budou probíhat i jiné menší soutěže o knížky a o komiksy a o hrnečky s hrůzostrašným vlkem…

  Hrníček s motivem filmu 100% Vlk, © Bontonfilm

  Soutěže

  Pozastawení nad tolerancí tajenek

  V soutěži Liščí tajenky jsem po zjištění všech řádků kromě jednoho zkoušel tipovat po klávesnici (sorry, v tu chvíli mě nenapadlo nic jiného) a v políčku s tajemnou mělo být V. Mně na klávesnici samozřejmě naskočilo dříve W, a uznalo mi to (pak jsem si domyslel že STAWENÍ asi nic neznamená)! Jak je možné, že tajenka neřeší rozdíl mezi V a W? Nebo řeší? Ale v tom případě....

  Vážený pane presidente,
  dovolte, abych vám odpověděl na váš ctěný dotaz já, prostý hoch ze psí boudy, přestože odborníkem přes tajenky a jiné soutěže podobné tajenkám a kalendářům je spíše můj nevlastní strýček zvaný Koalík. On není přímo můj strýc, protože není přímo bratr Alíka a Alík ani není přímo můj otec, ale spíš něco mezi kuchyňskou linkou a dobrosrdečností. Alík mě adoptoval poté, co o mě přestala pečovat klokanice, která nebyla moje matka, ale opatrovnice pracující pro … pardon, to by bylo složité vysvětlování, to byste nejspíš ani nepochopil, pane presidente. :-3

  Tajenková soutěž u spousty písmenek připouští náhradu za jiný podobný znak, typicky třeba U a Ů, nebo I a Y, nebo Z a Ž. Kdybyste byl řešením vy osobně, mohl byste být poslaný klidně jako ŮYŽPŘÉŠÝĎÉŇŤ a nebyla by to urážka hlavy slátu, ale zcela legitimní řešení v naprostém souladu s ustanoveným pořádkem. Soutěž je záměrně vstřícná k soutěžitelkám a soutěžitelům, které a kteří doposud nemají tak vytříbený cit pro český pravopis, jako mám já :-3 a jako byste býval měl vy, kdybyste věděl, že se slůvko STAVENÍ píše s jednoduchým V a ne s tím obojživelným. :-(

  Nebojte, jsem ochotný společně s vámi předstírat, že to víte. ;-)
  Když vám to odpustí i ta soutěž, tak je všechno v pořádku.

  Soutěže

  Když obkreslím cizí obrázek jako omalovánku, dá se ta omalovánka považovat za můj výtvor?

  To je těžká otázka, která bude převážně záviset na rozhodnutí porotců soutěže. Co jsem zatím viděl, tak většina zaslaných dobře obkreslených soutěžních obrázků byla převážně prázdná, což jim nejspíš trošku zhroší hodnocení nehledě na to, jestli jsou obkreslené. V popisu soutěže je výzva, že omalovánka nemá mít moc velkých prázdných ploch…

  Pokud se ptáš ohledně autorských práv, tak nejspíš se smíš označit za autora.

  Mimochodem, soutěž je o týden prodloužena! ;-)

  Soutěže

  Ahoj,
  jak to, že u nástěnky liščích tajenek je napsaný jiný uživatel jako autor, ale Koalík tam napsal první?

  Ahoj,
  založil jsem nástěnku o soutěži těsně před tím, než ji založila Lollymaniak… a jelikož mohla přežít jen jedna z nástěnek, řekl jsem si, že dám slečně přednost. O:-)

  Provedli jsme pak nějaká škatulata s příspěvky, takže ten můj zakládající příspěvek přežil v její nástěnce. ;-)

  Soutěže

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat, jestli nějak mohu změnit odpověď na otázku „jaká výhra by ti udělala největší radost“ v soutěži o hrdinský čin 2021.

  Ahoj,
  odpovím za Alíka. V tuto chvíli to možné není a jelikož Dětský čin roku 2021 končí dneska, asi to nepůjde.

  Ty jsi poslala 10 příběhů? Fíha! 8-o:-) … To je fajn.
  Koukal jsem, že jsi u různých příběhů zadala různé žádané výhry. Kdyby porota vybrala některý z tvých příběhů, Alík se s tebou (a s ostatními výherci) zkusí nějak domluvit. ;-)

  Soutěže

  Je to asi menší hloupost, ale přijde mi nespravedlivé, že v liščích tajenkách vyhraje někdo víckrát. Nejde to změnit?

  Mně by přišlo nespravedlivé, kdyby v posledním dvacátém kole 38 lidí nemohlo vyhrát, protože už jednou vyhráli. To by pak možná někteří ani nepomáhali ostatním a celá soutěž by byla méně živá…

  Ty jsi vyhrála v jiné soutěži v červenci – někdo by si také mohl myslet, že je nespravedlivé, že můžeš i přesto vyhrát v tajenkách. Za poslední rok jsme v soutěžích přidělili celkem 230 výher. Občas někdo vyhraje víckrát, někdo třeba ani jednou… to je život.

  Jak by na to řekl můj losí kolega Puňta: >X<-

  Soutěže

  Proměna danko losa

  Si ze mě děláš prdel? Byl jsem Šampion a za vyluštění tajenky jsem vždy obdržel 420 kaček, po postupu na Super šampiona dostávám jen 385 kaček!
  Podle tebe je 385 víc než 420? Tak jak je to doopravdy s tou odměnou!?

  dankolos, 27. srpna 2021

  Zdravím, kolego!
  Přetváření losů na zadnice zní neprakticky.
  Vždyť bys pak nemohl mluvit?! :-c

  Super šampion vskutku dostává méně než šampion.

  Zablokovaný hulvát dostává menší denní odměnu.
  A nemůže mluvit. >X<-

  Soutěže

  Ahoj, mám asi trošku divnou otázku. Počítá se jako podvod, když při liščích tajenkám hledám podle nápověd v nástěnce, nebo když hledám podle písmen? (např. mám v tajence luh___, tak do nástěnky zadám luh a ono mi to najde celé slovo).

  Děkuju za odpověd.

  Ahoj,
  jakýkoliv postup řešení je v pořádku. Posílá se pouze samotná tajenka a každá přijatá účast je považovaná za správnou (to není jako u kvízových soutěží, kde se po skončení třetina lidí dozví, že odpověděla špatně :-)). Myslím, že by ani nešlo rozumně vyhodnocovat, jestli někdo používal hledání, nebo si jen tipnul…

  Soutěže

  Ahoj, chci se zeptat vyplnil jsem tajenku a u třetí mně napíše (neznámá výhra) co s tím mám dělat já už mám vybranou výhru, ale někdo kdo by chtěl. A zajímalo by mě co je to za výhru;-).

  Ahoj,
  odpoledne jsem to opravil. Díky za upozornění všem, kdo se ozvali. ok

  Výhry jsou teď zadávané trošku improvizovaně – jako běžný text, jednotlivé hodnoty jsou oddělené mezerami. Buď je tou hodnotou číslo s procenty (= sleva), nebo samotné číslo (= počet kaček), nebo pomlčkami spojená sekvence slov označující dárek z katalogu, nebo hvězdička (= cokoliv). Ta sekvence slov musí být stejný název, který se používá v adrese dárku (třeba v tomto případě spider-man-velka-moc-velka-odpovednost), takže je bez diakritiky. A mrška autokorekce mi tam diakritiku doplnila. ;-D

  Soutěže

  Ahoj, mám menší problém... do místa tajenky jsem omylem napsala písmeno R a tím se napsalo i na všechna místa, kde všude to písmenko má být. A ten problém je, že ať dělám, co dělám, tak písmeno R nemůžu smazat.

  Předem děkuju moc za odpověď $>

  Ahoj,
  během dneška jsme nasadili několik oprav tajenkové soutěže v souvislosti s novým skriptem na vyplňování a s podporou písmenka CH.

  Nyní si myslíme, že funguje víceméně bezchybně – alespoň tedy tak, že by měla jít všem nějak vyplnit (a nebo opravit). Vidím, že i tobě se již podařilo vyplněnou tajenku odeslat.

  Pokud ještě někomu něco nefunguje, nechť se prosím ozve sem do poradny.

  Soutěže

  Ahoj poradno.
  Chtěla bych se zeptat, když u Liščích tajenek vyplňuji řádky podle nápověd a mám takhle třeba už tři řádky, pak se kouknu na tajenku a najednou mi už je tajenka jasná (uhodnu tajenku) a nemám třeba ještě další čtyři řádky vyplněné, tak jestli jde (nebo jestli můžu) odeslat křížovku s tajenkou, ale třeba bez čtyř slov, jestli mě chápete. Ptám se, jestli mi to třeba nemůže ovlivnit výhru nebo tak něco. Asi bych to úplně neudělala, protože mě baví pomocí těch nápověd hádat ty slova, ale jen se ptám, protože mě to zajímá.
  Děkuji za odpověď. T.

  Ahoj,
  žádný vliv to nemá. Jde pouze o vyplnění slova v tajence. Klidně to někdy zkus a uvidíš, že jakmile bude správná tajenka, udělá se kolem ní rámeček a objeví se možnost výběru případné výhry. Pokud všechno tipneš z první nápovědy, můžeš to klidně odeslat rovnou (a řádky třeba i doplňovat potom).;-)