Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Nevyznám se v sobě, nemám se rád Alíkova poradna

  Alík radí dětem

  Ahoj, mám problém. Už od mala mně lidé (ostatní děti ) neměli rádi. Vlastně jsem měl kamaráda kterýho jsem bral jako nejlepšího ale ten se semnou bavil jenom když už se z nikým jiným nebavil a když se bavil, tak mně před ostatníma ponižoval. Vlastně chci psát o tom jak nemám rád sám sebe nelibím se sám sobě. Mám pocit že to začalo nějak postupně v 4 třídě a 5 se semnou nikdo nebavil a všichni mně šikanovali v 6 a polovině 7 jsem se začal bavit s lidma který kouřily a bavilo se semnou kvuli tomu že jsem měl peníze a něco jim kupoval a když jsem jim nekoupil tak mně zmlátily. A vlastně to že se nemám rád podle mně začalo v tu dobu ( polovina 7 třidy) kdy jsem se s nimi přestal bavit. Život se mi strašně změnil předtím jsem se choval tak oni chtěli, ale pak tak jak jsem chtěl já. Ale nějak na mně všechny ty věci padly a ja jsem byl uplně jinde. Začal jsem se sebepoškozovat (sice to souvisí s tím problémem, ale nedělal jsem to kvuli někomu dělal jsem to kvuli tomu aby mně lidi litovaly) A vlastně tak se to nějak něco rozjelo já se nemám rád stači fotka kde vypadam blbě a mám špatnoun naladu. Ta nalada se mi strašněně často mění . Když přijdu ze školy jsem strašně unavenej je mi špatně . Od té doby to mám tak že jsem k lidem otevřenej, ale nahle se něco stane z ničeho nic a jsem uplně někdo jinej . Vyčerpává mně být v kontaktu dlouho s lidmy a bojím se poznávat nové lidi. Kromě toho škola není jediný problem další problém je moje rodina. Přijde mi že jsem chvili uplně normalní pak jsem šilenej člověk a pak jsem smutnej je mi špatně chodím 2 hodiny sem a tam nebo brečím. Když jdu sám nebo neco delal povidam si sam se sebou o těch věcech. Dalši problém je teda rodina která mně nejak moc nepodporuje můj bratr je takovej že by život be ze mně byl lepší ono těch věcí co někdo řekne je hodně a mně je to tak líto např to že kazím vánoce. A je zvlaštní že si skoro všechny ty slova pomatuju. Budu strašně moc rád za odpověd a předem děluju a ahoj.

  kluk, 14 let, 8. září

  Ahoj,

  děkujeme Ti za důvěru, s kterou jsi sem za námi přišel a otevřel své problémy. Není toho málo, s čím zápasíš a věřím Ti, že to pro Tebe není vůbec lehké, naopak. Nemáš se rád, sám v sobě se nevyznáš, zažil jsi šikanu a “kupoval” sis spolužáky, také se sebepoškozuješ, navíc nemáš podporu v rodině. Dokonce jsou chvíle, kdy Ti někdo z rodiny (bratr) řekne nějakou poznámku, která Tě zraní a zabolí a Ty se jí pak neumíš zbavit.

  Musí být pro Tebe hodně těžké takto žít. Je moc důležité mít se rád takový, jaký jsi, tedy opak toho, co Ty cítíš. Potřebuješ získat sebedůvěru, vážit si sebe, potřebuješ ocenění, ale k tomu potřebuješ znát svou vlastní cenu. Práce na sobě je náročná práce a trvá celý život, zkraje budeš potřebovat podporu, ať už někoho z blízkých, komu věříš a s kým bys sdílel, tak i odborníků. Máte-li na škole školního psychologa, můžeš začít u něj. Jsi-li z Brna či JM kraje, můžeš využít služeb naší poradny Modré linky, jak postupovat najdeš na www.modralinka.cz. Společně s ním/ní by sis mohl své pocity více ujasnit a také hledat, krok po krůčku, jak se ve svém životě cítit lépe. Je v pořádku říci si o pomoc, tu občas potřebuje každý z nás.

  Dobrou zprávou je, že s tím, co Tě trápí, se dá něco dělat. Jednoduché to není a nebude, ale stojí to za to. Pokud dokážeš provést ve svém životě potřebné změny, zjistíš možná najednou s údivem, že změnou Tvého přístupu k životu, se změní vše kolem Tebe a zbavíš se i svého trápení. Je také důležité dělat věci, které máš rád, které Tě dokáží povzbudit, uklidnit a podpořit. Každý jsme jiný, na každého zabírá něco jiného (někomu pomáhá fyzická aktivita, někdo víc odpočívá, čte knížky, poslouchá hudbu...).

  Pokud bys chtěl své možnost probrat více podrobně, můžeš nám také zavolat nebo přijít na chat (všechny informace jsou uvedeny na našich stránkách), zdarma pak funguje linka bezpečí, tel. 116 111.

  Přejeme Ti hodně sil,
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Potřebovala bych nutně zhubnout

  Dobrý den, mám problém ohledně mé váhy.
  Už delší dobu pozoruju, že bych měla zhubnou, ale problém je v tom, jak. Už jsem vystřídala cca 5 sportovních kroužků, ale sport mě obecně moc nebaví a nejde mi. Chodila jsem do juda, obecně sportovního kroužku, aerobiku, gimnastiky (ta mě bavila, ale kvůli HLA-B27 v krvi (a v rodině) nemůžu dělat vrcholové sporty a skončila jsem s ní kvůli stěhování.), a atletiky. Baví mě tak akorát plavání, ale to kvůli častým zánětům močových cet (a zajišťovací léčbě od tří let) dělat nemůžu. Doma máme kvůli mamky fitness trampolínu, ale máme ji v obýváku, a já se cvičit když je někdo doma stydím. zkoušela jsem cvičit sama podle videí, ale chybí mi motivace. Doma jsem sama od 14:30 do cca 16:00. takže moc času nemám. Nemáte nějaké tipy na cvičení, otivaci, atd?
  Ještě na závěr přikládám údaje: váha 60kg, výška 150cm, boky 88cm, pas 80cm.

  Bea, 12 let, 24. září

  Ahoj,
  velmi oceňuji, že si uvědomuješ, že se svou váhou potřebuješ něco udělat. Nadváha není pouze estetickým problémem, ale mnohem závažnější je její zdravotní dopad. Dobrou zprávou je, že k tomu, abys zhubla, určitě nemusíš nutně navštěvovat sportovní kroužek. Pokud má být úbytek váhy dlouhodobě udržitelný, je potřeba změnit celý životní styl - a udělat tak postupně. Pokud se budeš chtít všechno změnit naráz, je pravděpodobné, že až opadne počáteční nadšení, ztratí se i tvá motivace a sklouzneš zpátky.
  Proto se soustřeď nejprve na malé změny životního stylu. Dej si třeba předsevzetí, že místo slazených nápojů budeš pít jen vodu. Jde v podstatě o drobnost, kterou zvládne každý, ale na tvé váze se to určitě projeví. Čímž získáš další motivaci do dalších změn, takže si za pár týdnů můžeš například předsevzít, že omezíš sladkosti pouze na jednou denně a tak dále. Problém lidí, kteří se snaží zhubnout, je totiž obvykle v tom, že na to jdou příliš rychle, snaží se to „zlomit přes koleno“ a pak jsou zklamaní, když výsledek neodpovídá jejich očekávání.
  Stejně tak je to i s pohybem. Nemusíš nutně začít cvičit náročné sestavy. pro začátek určitě stačí, když si dáš opět drobná předsevzetí. Že vyjdeš schody a nebudeš používat výtahy, ani eskalátory. Že si dáš třikrát v týdnu procházku v tempu, nebo že si několikrát týdně zaskáčeš doma deset minut přes švihadlo. Byť se jedná o drobnosti, jejichž dodržování by ti nemělo dělat problém, na tvé váze se určitě projeví a budou tě tak motivovat do budoucna.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Nepřetažená předkožka

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na to jestli při sexu vadí nepřetáhnutá předkožka? Nebo jestli to bolí?

  kluk, 13 let, 21. září

  Ahoj kluku,

  Představa, že při vykonávání sexuálních aktivit musí být předkožka přetažená přes žalud, je sice mezi mladými lidmi poměrně rozšířená, avšak není zcela přesná. Zatímco u některých mužů a chlapců se předkožka při erekci samovolně shrnuje za žalud, u jiných zůstává ve výchozí pozici na žaludu. Záleží nejen na samotné délce předkožky, která může být různá (u jednotlivých mužů a chlapců může tvořit 40, 50 ale i 80% kožního pokryvu penisu), ale také na pružnosti kožního pokryvu penisu a vazivových tkání tohoto orgánu, na délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu a na dalších okolnostech, zda k takovému spontánnímu přetažení předkožky při erekci dochází či nikoliv. Obnažení žaludu však rozhodně nepředstavuje nutnou podmínku pro uskutečnění pohlavního styku či jiných sexuálních aktivit.

  Za určitých okolností by mohlo při vykonávání některých sexuálních aktivit působit obtíže výraznější zúžení předkožky (přesněji řečeno zúžení prstence na rozhraní jejího vnitřního a vnějšího listu), avšak opět záleží na řadě okolností, zda se nějaké obtíže dostaví. Při dostatku kožní rezervy pro pokrytí rozdílu mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci by ani zúžení předkožky nemělo bránit relativně volnému posunování kožního pokryvu penisu, k němuž při vykonávání většiny sexuálních aktivit dochází. Snad jen v případě, že je kožní pokryv penisu extrémně napnutý a prstenec předkožky zúžený, by při pohlavním styku mohlo dojít k násilnému stržení předkožky za žalud, což by samozřejmě bylo provázeno nepříjemnými pocity a bolestí. Tomuto násilnému stržení zúžené předkožky však lze do značné míry předejít použitím těsnějšího kondomu (který bude předkožku fixovat v pozici na žaludu) a většího množství lubrikačního gelu (který sníží nadměrné tření, k němuž by jinak docházelo v důsledku extrémního napnutí kožního pokryvu penisu). Pokud by se však při pohlavním styku objevily bolesti, ať už u partnera či partnerky, bylo by samozřejmě vhodné soulož přerušit a věnovat se jiným sexuálním aktivitám, které rovněž mohou vést k uspokojení obou partnerů.

  V této souvislosti je ještě třeba připomenout, že proces uvolňování zúžené předkožky může probíhat různým tempem. Zatímco u některých chlapců dochází k jejímu uvolnění již v dětství před pubertou, u jiných až během puberty či v jejím závěru. Jestliže ti tedy v současné době činí přetahování předkožky obtíže, rozhodně to neznamená, že ti bude činit stejné obtíže i v době, kdy zahájíš pohlavní život. Naopak je pravděpodobné, že v době, kdy dojde k prvním párovým sexuálním aktivitám, bude zúžená předkožka již dávno uvolněná (pro upřesnění – podle výzkumů sexuálního chování české populace, které pravidelně provádí P. Weiss a J. Zvěřina ze Sexuologického ústavu v Praze, činí průměrný věk pohlavního styku 18 let, přesněji řečeno 17,85 roku u chlapců a 18,08 u dívek).

  Moje tělo

  Proteiny

  Dobrý den mám otázku. Může 12 leté kluk používat proteiny? Je to dobrý pro jeho tělo?

  kluk, 13 let, 22. září

  Ahoj kluku,

  Doplňky stravy v podobě proteinových směsí příliš nedoporučuji. Obsahují mnohem větší množství bílkovin, než kolik jich lidské tělo potřebuje, navíc cílovou skupinu představují dospělí lidé, nikoli dospívající. I při požití menšího množství těchto doplňků stravy může u dospívajícího jedince snadno dojít k předávkování.

  Užívání proteinových doplňků stravy může způsobit celou řadu zdravotních obtíží, například onemocnění ledvin, odvápňování kostí, snížení imunity a plodnosti, zvýšenou tvorbu akné a další.

  Namísto konzumace proteinových doplňků stravy doporučuji pestrou výživu se zařazením většího množství mléčných výrobků, obilovin a různých druhů ovoce a zeleniny.

  Jiné téma

  Kdo jsem?

  Dobrý den Alíku,

  Poslední dobou mám problémy s tím poznat, kdo jsem. Už s tím mám problémy delší dobu, ale neměla jsem odvahu jsem zaslat zprávu…
  Nepoznávám se, moje rozhodnutí není, takové jaké by to rozhodlo mé pravé já. Ze třídou jsem přešla na jinou školu na druhý stupeň 6. Třída první pololetí bylo skvělé, ale pak se vše zvrtlo a já se ztratila sama sebe bojím se sama sebe čím dál víc. Bojím se, co rozhodnu příště je to děsivé…
  Mám noci s jedním opakujícím se snem každý den..
  Máš ponětí co se semnou děje??

  holka 12 let, 21. září

  Dobrý den Alíku,

  Poslední dobou mám problémy s tím poznat, kdo jsem. Už s tím mám problémy delší dobu, ale neměla jsem odvahu jsem zaslat zprávu…
  Nepoznávám se, moje rozhodnutí není, takové jaké by to rozhodlo mé pravé já. Ze třídou jsem přešla na jinou školu na druhý stupeň 6. Třída první pololetí bylo skvělé, ale pak se vše zvrtlo a já se ztratila sama sebe bojím se sama sebe čím dál víc. Bojím se, co rozhodnu příště je to děsivé…
  Mám noci s jedním opakujícím se snem každý den..
  Máš ponětí co se semnou děje??

  holka 12 let, 21. září ve 22:05

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, co se s Tebou děje. Takto po internetu Ti na takovou otázku odpovědět nemůžeme. Velmi obecně pocit, že se nepoznávají nebo mění, lidé v období dospívání mít mohou, neboť procházejí velmi bouřlivým vývojem fyzickým i psychickým. To důležité je naslouchat sama sobě, vnímat své pocity a myšlenky, všímat si svých potřeb a přání a učit se s nimi zacházet. Pokud jde o rozhodnutí, jestliže s nimi nejsi spokojená, dej si na ně více času, zvaž dopředu důsledky, které s sebou Tvé rozhodnutí přinese a všimni si, zda jsi s takovými důsledky spokojená nebo nejsi - to je to, co Ti může v rozhodování pomoci. Tolik obecně.
  Konkrétně Ti odpovědět nemůžeme, protože Tě více neznáme. Pokud se však cítíš hodně nejistá, je dobré se svěřit někomu dospělému, komu důvěřuješ, s kým můžeš své pocity alespoň sdílet, abys na vše nebyla sama. Možná něco podobného prožívají i Tvé kamarádky, spolužáci. V případě, že máte ve škole školní psycholožku, ráda bych Tě podpořila, aby ses neváhala na ni obrátit. Ona Tě vyslechne a můžeš s ní probrat vše, co Tě trápí. A společně můžete hledat konkrétní možnosti, co pro sebe můžeš udělat, aby se Ti dařilo lépe. Můžeš také přijít své trápení více probrat na náš chat nebo po telefonu, kontakty najdeš na www.modralinka.cz

  Klidný podzim Ti přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku je možný když jsem bisexuálka že mě obě pohlavý stejně nepřitahují? Že jedno víc než druhý? Jak se jmenuje? Už mě tedy napadlo že to bude tím že vyrůstám tak to nemám ještě úplně srovnaný ale když se to nesrovná tak existuje takovej druh? Protože kluci mě přitahují třeba na 60% a holky na 40%. Takže nevím co mám dělat

  holka, 13 a půl let, 20. září

  Ahoj z Modré linky,

  pokládáš otázky ohledně své vyvíjející se sexuální orientace. Jak sama píšeš, jsi v období dospívání, i Tvoje sexuální orientace teprve dozrává. Domnívám se tedy, že nejvýhodnější je nechat všemu volný průběh a dát si čas. Není nutné vše za každou cenu pojmenovávat a škatulkovat. Je běžné, že jedno pohlaví člověka přitahuje o něco více než druhé apod. Důležité je žít svůj život, všímat si s kým je Ti dobře, i kdo se Ti líbí. Není tak podstatné, zda jde o holky nebo o kluky. Ale o to, naslouchat sama sobě, trávit čas s tím, s kým si rozumíš, a zbytečně nepřemýšlet o tom, jak by to být mělo, ale žít to, co je, naplno prožívat to, co cítíš.

  Přejeme Ti bezstarostný podzim.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Stud

  Chci se seznámit s novou spolužačkou o které jsem se už zmínila ve starších dotazech ted otázka :
  Proč se s ní stydím promluvit a ona se mnou taky napsat bych ji mohla všechno toho se nebojím ale rict ji třeba i jenom ahoj jak se máš? Je pro mne těžké .
  Jak mám překonat strach a říct ji něco?

  holka, 12 let, 19. září

  Ahoj z Modré linky,

  pro mnohé je opravdu snazší si s někým psát, než s ním mluvit z očí do očí. Klidně si o tom můžete s kamarádkou napsat, že to tak prožíváte a dohodnout se spolu, že zkusíte trénovat a začít se nejprve třeba jen s úsměvem zdravit, pak prohodit jednu větu, pak více. A klidně u toho můžete být nervózní, to je v pořádku. Zvláště, když si o tom dopředu napíšete. To důležité je učit se dělat i věci, které jsou pro Tebe těžké, protože život nám přináší spoustu takových situací. Nejde o to se ničeho nebát, ale učit se svůj strach přijmout, podívat se mu do očí a postupnými kroky jej překonávat. Odvážný totiž není člověk, který se nebojí. Ale ten, který se bojí a přesto svůj strach překoná, nenechá se jím zastavit. Můžeš to probrat také s někým blízkým v rodině či z přátel, věřím, že i ostatní můžou mít podobnou zkušenost a můžou Tě podpořit.

  Přejeme Tobě i kamarádce spoustu hezky strávených chvil a prima rozhovorů
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Jak najít panenskou blánu?

  Ahojky už jsem skoušela prstění ale pořád mi to není příjemný ale to je jedno to teď nechci řešit. Skoušela jsem nahmatat panenskou blánu a pořád jí nemůžu najít. Píše se že je 1 až 2 cm od otvoru a já jsem tam třeba 3 cm a nic necejtím ale vím že tam pořád je nepřišla jsem o ní protože je velice pružná a nikdy mi netekla při tom krev a ani to nebolelo. Chci si jí nahmatat abych věděla kam až můžu protože se chci naučit uspojovat takhle a taky si to tam chci už připravit až to jednou příjde tak abych nebyla úplně úzká ale zárověn si tu blánu nechci protrhnout chci si jí nechat na svoje poprvé

  holka, 13 a půl let, 20. září

  Ahoj,

  chápu, že Tě napadají otázky kolem masturbace a sexu obecně. Jak píšeš, panenská blána leží obvykle zkraje pochvy, přesná poloha, pružnost a pevnost blány je ale hodně individuální. Dívky se mezi sebou liší v tom, jaká síla stačí k protržení blány. Nedokážu Ti proto dát zaručenou radu, jak to udělat, aby sis panenskou blánu neprotrhla. Nejsem lékař, proto bych možná doporučila obrátit se na některou lékařskou internetovou poradnu, kde by Ti to popsali více dopodrobna. Jednou z možností, jak se vyhnout protržení panenské blány, je dráždění klitorisu, které také u některých dívek může vést k uspokojení. Jak budeš dospívat a lépe poznávat svoje tělo, postupně si přijdeš na způsob, který je Ti nejvíce příjemný.

  Zdraví,

  Modrá linka

  Holky a láska

  ahoj aliku.. je mi 12 let ale vsichni tvrdi ze jsem vyspelejsi a i ja sama o sobe to vim. mam kamarada (nejlepsiho) ale zacal se mi libit na soustredeni (s karate) a on to zjistil. vi to moc dobre, ale om chce kluka taky z karate. furt se o nem bavi a kdyz tim myslim furt tak opravdu porad, protoze my si klidne dokazeme psat 5 hodin v kuse a furt si mame o cem povidat. vcera jsme byli na pikniku a byl to opravdu nejlepsi den v mym zivote. ale kolikrat uz jsem kvuli nemu brecela… na soustredeni, minuly tyden 2x, dneska cely den a vcera potom co jsem prisla. chova se ke me hrozne krasne a takovyho kluka jako je on jsem nikdy nezazila. on je opravdu vyjimecny. nevite prosim co udelat s tema depkama? fakt se citim docela spatne. dalsi faktor je pms, proto jsem tak precitlivela, ale moje znameni je rak takze i kdyby tu nebylo pms tak mam depky. zapomnela jsem dodat, ze bych si s nim predstavila i chodit.. dokonce i neco vic (na muj vek neovykle), coz je jediny kluk..dekuju za odpoved<3

  holka, 12 let, 20. září

  Ahoj,

  je moc hezké, že jsi ve svém okolí našla někoho, s kým je Ti tak dobře, a s kým si moc rozumíš. Nejsem si jistá, jestli jsem to správně pochopila - z toho co píšeš, tomu rozumím tak, že Tvému kamarádovi se líbí nějaký kluk z karate. To Tě trápí, protože bys sis se svým kamarádem dokázala představit i chodit. Už jsi kvůli němu několikrát i brečela. Ptáš se, co by se dalo dělat s "depkama", které zažíváš. Věřím, že když se do někoho zamilujeme, přináší to spoustu pěkných pocitů, ale taky těch smutných - když víme, že se tomu druhému líbí někdo jiný. Když jde o první zamilování, je to pro nás o to těžší, protože jsou pro nás všechny tyhle pocity nové a nevíme, jak s nimi naložit. Jak dospíváme, postupně získáváme více zkušeností, lépe sami sebe známe a máme tak lepší představu o tom, co nám pomůže, když se necítíme dobře. To, co teď prožíváš, je úplně normální, spoustu holek i kluků v Tvém věku mají podobnou zkušenost. Někdy alespoň trošku pomůže, když se se svým trápením můžeme svěřit někomu blízkému, komu věříme - třeba kamarádkám, mámě, tátovi anebo třeba tetě, babičce. Někomu zase může pomoct zaměstnat se něčím, co ho baví, ať už je to sport, knížky, zkusit se naučit něco nového. Píšeš, že by sis s tímhle klukem dokázala představit i "něco víc" - nevím, co přesně jsi měla na mysli, jen bych v tomhle ohledu chtěla připomenout, že sexuální aktivity jsou u dospívajících do 15 let zákonem zakázané. Není třeba s tím nikam spěchat.

  Zdraví,

  Modrá linka

  Moje tělo

  Vypadávání vlasů

  Dobrý den po delší době zase píšu, už jsme zvládly přihrát pět kilo:), jenže mě začalo trápit vyhledávání vlasů, vím ze je to zpětný "efekt" toho hubnutí. Chtěla bych se zeptat jestli nevíte co by mi mohlo pomoct, nebo přibližně za jak dlouhou dobu se to vrátí zpátky, četla jsem také o tom pít každé ráno droždí s mlékem. Předem dekuh za odpověď.

  holka, 14 let, 18. září

  Ahoj,

  je moc fajn, že se Ti podařilo přibrat 5 kilo, vnímám, že máš za sebou velký kus práce. Chápu, že si děláš starosti s vypadáváním vlasů, bohužel, takhle na dálku nedokážu určit příčinu a protože nejsem lékař, neumím Ti na to dát ani zaručenou radu. Můžeš se na to zeptat v Anabell (organizaci, kterou jsme Ti doporučili i v minulých odpovědích), je docela možné, že se tam s tímto problémem u klientů setkávají. Mohla by ses také obrátit na některého dermatologa, se kterém byste se mohli domluvit na tom, co by pomohlo přímo Tobě. Myslím si totiž, že léčba vypadávání vlasů může být dost individuální, každému může fungovat trošku něco jiného.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak jí mám říct, že ji miluji?

  Ahoj, líbí se mi jedna holka, která je o půl roku starší než já. Chodíme spolu na orienťák a jsme kamarádi. A já nevím, jak ji mám říct že ji miluju... Ani se mnou nechodí do třídy, chodí o třídu výš, takže teď při covidu si s ní moc nepovídám, v podstatě jenom na orienťáku. A moje otázka tedy zní, jak jí mám říct, že ji miluju...
  Předem děkuji.

  kluk, 14 let, 18. září

  Ahoj,

  chápu, že Ti běží hlavou, jak bys mohl dát najevo holce, která se Ti líbí, že ji miluješ. Dovedu si také představit, že je pro to teď méně příležitostí kvůli koronavirovým opatřením. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses zkusil zamyslet, jak by pro Tebe samotného bylo nejpříjemnější, nejpřijatelnější povědět jí o tom, co cítíš. Každý jsme jiný, pro někoho je ok napřímo dívce říct, co k ní cítí, někomu zase připadá lepší nejdřív ji třeba pozvat někam na rande a nechat tomu pozvolnější průběh, někdo se rozhodne vyznat lásku v dopise. Můžeš si to třeba zkusit i sám pro sebe napsat, jak by se Ti to nejlépe říkalo, neexistuje na to jedna zaručená rada.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Jak mít ploché břicho?

  Ahooj poradno
  Je nějaký způsob jak mít ploché břicho, ale nezhubnout?
  Mám podváhu, ale ani trochu ploché břicho..
  Díky za odpověď ^^

  random holka xd, 12 let, 22. září

  Ahoj,
  svou váhu už jsi řešila v minulém dotazu a ptala jsi se, jestli nemáš podváhu, odpovídala jsem ti, že podle BMI indexu se o podváhu nejedná, proto příliš nechápu, proč teď znovu píšeš, že máš podváhu...
  Nicméně jednou z příčin „vypouklého“ břicha může být špatné držení těla a nezpevněný „core“, neboli střed těla. Na internetu objevíš desetitisíce cvičení, kterými se dá střed těla zpevnit a tudíž bude břicho pevnější a plošší. Pokud budeš vytrvalá a budeš cvičit pravidelně, určitě se výsledek brzo dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Už dlouho mám výtok

  Zdravím, mám dotaz.. Už je to přibližně rok a 6 měsíců co mám čirý, občas i bílý výtok. Objevuje se každý den bez přestávky, v jiném množství ale stále jsem nedostala svou první menstruaci.. Je normální aby výtok trval tak dlouho a menstruace stále nepřišla?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 21. září

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékař, dovolím si tvrdit, že je to zcela normální. Zvýšená intenzita výtoků k dospívání patří a je způsobena probíhajícími hormonálními změnami. Pokud není výtok spojen se svěděním, pálením, bolestmi v podbřišku, nebo výrazným zápachem, obvykle není potřeba jej řešit.
  To, že ve třinácti letech nemáš menstruaci, je také zcela normální. Podle gynekologů máš čas do šestnácti (podle některých zdrojů dokonce do sedmnácti) let, takže se nemusíš stresovat. Dej svému tělu čas a nech věcem volný průběh. Tohle se nedá nijak uspěchat, ani urychlit. Tvoje tělo začne menstruovat tehdy, až na to bude připraveno.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Připadám si tlustá

  Ahoooj poradno...
  Mám menší problém ...
  Mám 151cm, 42kg a je mi necelích 13..
  Dost lidí, mi řeklo, že mám podváhu, ale já si přijdu - a i vzhledově jsem - dost tlustá (a ve škole mi díky tomu dost nadávají..) ... V bocích mám cca 72cm a v pase zhruba to stejné...
  Co mám dělat?

  holka, 12 let, 21. září

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku, pohlaví a výšce má naprosto optimální hmotnost, kvůli které se rozhodně nemusíš stresovat. Jestliže se sama sobě nelíbíš a připadáš si tlustá, problém nebude ve tvé váze, ale spíš ke vztahu, jaký máš sama k sobě. Určitě také není v pořádku, aby ti děti nadávaly - ačkoli z tvého dopisu není úplně jasné, jestli ti nadávají kvůli tomu, jak vypadáš, nebo kvůli tomu, že si sama připadáš tlustá.
  Bylo by proto určitě dobré, kdyby sis o tom promluvila s nějakým dospělým, kterému důvěřuješ. Mohou to být rodiče, nějaký příbuzný, ale klidně i paní učitelka, nebo školní psycholožka. Pozitivní vztah k vlastnímu tělu je velmi důležitý a jestli jsi v této oblasti dokonce vystavená šikaně, je potřeba to co nejrychleji řešit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Vážím tak akorát?

  jsem holka a je mi 10 let vážím 34 kg a měřím 139 cm je to v pohodě?

  holka 10, 21. září

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku, pohlaví a výšce je tvoje váha naprosto optimální. Není potřeba si kvůli ní dělat starosti, ani ji jakkoli dramaticky měnit. Pokud budeš dodržovat zdravý jídelníček a budeš mít dostatek pohybu, určitě nebudeš mít s udržením ideální váhy problémy ani do budoucna.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj alíku. Chtěl bych se zeptat jestli je moje váha v pořádku protože je mi 11 let a příjde mi že 51 kg je hodně.

  kluk, 11 let, 20. září

  Ahoj,
  bohužel na tvůj dotaz nemůžeme odpovědět, protože jsi neuvedl, jak jsi vysoký. Bez tohoto údaje není možné vypočítat index BMI, který slouží k orientačnímu přehledu, v jaké váhové kategorii se člověk pohybuje.
  Měj se hezky!
  Bára