Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Nevyznám se v sobě, nemám se rád Alík radí dětem

  Alík radí dětem

  Ahoj, mám problém. Už od mala mně lidé (ostatní děti ) neměli rádi. Vlastně jsem měl kamaráda kterýho jsem bral jako nejlepšího ale ten se semnou bavil jenom když už se z nikým jiným nebavil a když se bavil, tak mně před ostatníma ponižoval. Vlastně chci psát o tom jak nemám rád sám sebe nelibím se sám sobě. Mám pocit že to začalo nějak postupně v 4 třídě a 5 se semnou nikdo nebavil a všichni mně šikanovali v 6 a polovině 7 jsem se začal bavit s lidma který kouřily a bavilo se semnou kvuli tomu že jsem měl peníze a něco jim kupoval a když jsem jim nekoupil tak mně zmlátily. A vlastně to že se nemám rád podle mně začalo v tu dobu ( polovina 7 třidy) kdy jsem se s nimi přestal bavit. Život se mi strašně změnil předtím jsem se choval tak oni chtěli, ale pak tak jak jsem chtěl já. Ale nějak na mně všechny ty věci padly a ja jsem byl uplně jinde. Začal jsem se sebepoškozovat (sice to souvisí s tím problémem, ale nedělal jsem to kvuli někomu dělal jsem to kvuli tomu aby mně lidi litovaly) A vlastně tak se to nějak něco rozjelo já se nemám rád stači fotka kde vypadam blbě a mám špatnoun naladu. Ta nalada se mi strašněně často mění . Když přijdu ze školy jsem strašně unavenej je mi špatně . Od té doby to mám tak že jsem k lidem otevřenej, ale nahle se něco stane z ničeho nic a jsem uplně někdo jinej . Vyčerpává mně být v kontaktu dlouho s lidmy a bojím se poznávat nové lidi. Kromě toho škola není jediný problem další problém je moje rodina. Přijde mi že jsem chvili uplně normalní pak jsem šilenej člověk a pak jsem smutnej je mi špatně chodím 2 hodiny sem a tam nebo brečím. Když jdu sám nebo neco delal povidam si sam se sebou o těch věcech. Dalši problém je teda rodina která mně nejak moc nepodporuje můj bratr je takovej že by život be ze mně byl lepší ono těch věcí co někdo řekne je hodně a mně je to tak líto např to že kazím vánoce. A je zvlaštní že si skoro všechny ty slova pomatuju. Budu strašně moc rád za odpověd a předem děluju a ahoj.

  kluk, 14 let, 8. září 2020

  Ahoj,

  děkujeme Ti za důvěru, s kterou jsi sem za námi přišel a otevřel své problémy. Není toho málo, s čím zápasíš a věřím Ti, že to pro Tebe není vůbec lehké, naopak. Nemáš se rád, sám v sobě se nevyznáš, zažil jsi šikanu a “kupoval” sis spolužáky, také se sebepoškozuješ, navíc nemáš podporu v rodině. Dokonce jsou chvíle, kdy Ti někdo z rodiny (bratr) řekne nějakou poznámku, která Tě zraní a zabolí a Ty se jí pak neumíš zbavit.

  Musí být pro Tebe hodně těžké takto žít. Je moc důležité mít se rád takový, jaký jsi, tedy opak toho, co Ty cítíš. Potřebuješ získat sebedůvěru, vážit si sebe, potřebuješ ocenění, ale k tomu potřebuješ znát svou vlastní cenu. Práce na sobě je náročná práce a trvá celý život, zkraje budeš potřebovat podporu, ať už někoho z blízkých, komu věříš a s kým bys sdílel, tak i odborníků. Máte-li na škole školního psychologa, můžeš začít u něj. Jsi-li z Brna či JM kraje, můžeš využít služeb naší poradny Modré linky, jak postupovat najdeš na www.modralinka.cz. Společně s ním/ní by sis mohl své pocity více ujasnit a také hledat, krok po krůčku, jak se ve svém životě cítit lépe. Je v pořádku říci si o pomoc, tu občas potřebuje každý z nás.

  Dobrou zprávou je, že s tím, co Tě trápí, se dá něco dělat. Jednoduché to není a nebude, ale stojí to za to. Pokud dokážeš provést ve svém životě potřebné změny, zjistíš možná najednou s údivem, že změnou Tvého přístupu k životu, se změní vše kolem Tebe a zbavíš se i svého trápení. Je také důležité dělat věci, které máš rád, které Tě dokáží povzbudit, uklidnit a podpořit. Každý jsme jiný, na každého zabírá něco jiného (někomu pomáhá fyzická aktivita, někdo víc odpočívá, čte knížky, poslouchá hudbu...).

  Pokud bys chtěl své možnost probrat více podrobně, můžeš nám také zavolat nebo přijít na chat (všechny informace jsou uvedeny na našich stránkách), zdarma pak funguje linka bezpečí, tel. 116 111.

  Přejeme Ti hodně sil,
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kamarádi

  Jak si vymyslet imaginárního kamaráda?

  Ahoj poradno,
  jak si vymyslet imaginárního kamaráda?
  Děkuji.

  kluk, 12 let, 22. července

  Ahoj z Modré linky,

  moc nevím, jak Ti poradit, jak si vymyslet imaginárního kamaráda, protože neznám důvod Tvého dotazu.

  Pokud to byl nějaký školní úkol, je prostě potřeba se zamyslet, o jakém kamarádovi chceš psát, představit si třeba i nějaké konkrétní lidi, kteří mají vlastnosti, které se Ti líbí, nebo právě nelíbí a chceš je své postavě přisoudit.

  Jestliže chceš imaginárního kamaráda, protože se cítíš osamělý, chci Tě raději podpořit v tom, abys svou energii věnoval raději tomu, aby sis našel kamarády opravdové. I když to nemusí být snadné, mít přátele je pro nás důležité a imaginární kamarád je nahradit nemůže. Kamarády nejsnáze můžeš potkat ve škole, při nějakém kroužku, při společné aktivitě. Podpořit Tě mohou třeba rodiče či nějaká paní učitelka, které věříš, vedoucí kroužku.

  Přejeme Ti prima dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se rozejít? Nemiluju ho.

  Dobrý, mám dotaz, jeden kluk se mi líbil a on mi napsal, že mě miluje, ale já ho nemiluji a on na mě hrozně tlačil a já na to kývla a teď s ním chodím a hrozně si to vyčítám a navíc on si koupil kryt na mobil s mojí fotkou a je mi blbý mu napsat, že ho nemiluji, a že s ním nechci chodit a on mi furt posílá srdíčka a navíc se s ním vidím skoro každý týden a nemůžu se na něj ani podívat, protože je mi trapně, ráda by jsem se s ním rozešla a zůstala bych jen kamarádka, ale nevím jak bude reagovat a jestli se semnou bude ještě vůbec bavit.

  holka, 13 let, 22. července

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že někoho odmítnout nemusí být vždy snadné. Jak však sama asi zjišťuješ, souhlasit s něčím, co nechceš, v Tobě vyvolává spoustu nepříjemných pocitů, je tedy důležité vše uvést na pravou míru. Můžeš se zkusit svěřit třeba rodičům nebo nějaké kamarádce, které věříš, a říct si o podporu, abys to dokázala udělat. Jak Tvůj kluk zareaguje, to už ovlivnit nemůžeš. Skutečně se může stát, že mu to ublíží a nedokáže se s Tebou dále kamarádit nebo třeba až po nějakém čase. Ale to už se nedá nic dělat, to budete muset prostě přijmout on i Ty. Čím déle ale budeš předstírat něco, co k němu necítíš, tím hůře budeš vše prožívat a budeš na něj možná i nepříjemná. A jemu to může ublížit o to více.

  Přejeme Ti dostatek odvahy.
  Modrá linka

  Škola

  Jaderný inženýr

  Ahoj, mám otázku ohledně školy.
  Chtěl bych být jaderný inženýr. Baví mě fyzika a matematika. Okolo Jaderných reaktorů a jaderné fyziky se zajmám od 6 let. Už vím, že bych chtěl na Moskevskou Státní univerzity v oboru Fyzika. No a moje otázka zní, kam bych měl jít tady v Česku na střední školu?

  kluk, 12 let, 24. července

  Ahoj, je skvělé se o něco tak dlouho zajímat, vrhnout se do studia a jít za svým. Vlastně mi přijde, že je jedno, na kterou střední školu půjdeš, žádná tě neodradí od toho, aby se své vášni věnoval. Můžeš se ale podívat, jaké jsou ve tvém okolí střední školy a gymnázia s rozšířenou výukou matematiky a/nebo přírodních věd.

  Pokud víš, že míříš na ruskou univerzitu, nezapomeň na ruštinu a angličtinu. Ruština, protože je to v Rusku, angličtina, protože bez té se dnes ve vědě nikdo neobejde.

  Doporučuji také podívat se časem na SOČ (Středoškolská odborná činnost) a poradit se s učiteli, jaký projekt do soutěže přihlásit. Dostaneš tak skvělou šanci vyzkoušet si práci opravdu na vysokoškolské úrovni ještě na střední.

  Moje tělo - kluci

  Kondomy

  Dobrý den za chvíli mi bude 15 let a chtěl bych se zeptat na kondomy. Jaké vybrat když jsem ještě žádné neměl? Podle čeho se řadí? Já bych si je chtěl koupit až mi bude 15 a bít připraven kdyby něco. Je lepší si je koupit online nebo osobně? Předem moc děkuji za odpověď.

  Ahoj Vojto,

  Existují různé druhy kondomů, které se dělí například podle použitého materiálu. Kondomy se vyrábí převážně z latexu, ale protože okolo 4% lidí má na latex alergii, vyrábějí se i kondomy bezlatexové. Jejich cena je však několikanásobně vyšší, než cena „obyčejných“ kondomů.

  Kondomy se dále odlišují tzv. nominální šířkou. Naprosté většině uživatelů (okolo 90%) vyhovuje standardní nominální šířka 52 – 56. Naproti tomu délka je v podstatě u všech kondomů stejná, protože není nutné, aby kondom pokrýval celý penis, ale tu jeho část, která se při pohlavním styku zavádí do těla partnerky. A naopak, pokud je kondom „moc dlouhý“, stačí ponechat jeho část srolovanou.
  Kromě toho existují i kondomy barevné, případně aromatizované (s „příchutí“).

  Pro běžné užívání postačí základní typ, jímž je latexový kondom běžné nominální šířky.

  Pokud si chceš pořídit kondomy pro nácvik jejich nasazování (což mohu jedině doporučit, protože až budeš kondom jednoho dne doopravdy potřebovat, nebude ti jeho nasazení činit potíže, protože už jej budeš mít vyzkoušené), bohatě ti postačí běžný kondom, který se prodává v drogerii. Prodejnost kondomu není omezena žádnou věkovou hranicí, může si jej tedy koupit kdokoliv. Pokud by ti prodejce odmítl kondom prodat z důvodu „nízkého věku“, dopustil by se diskriminace zákazníka, protože neexistuje žádný zákon ani vyhláška, jimiž by byla stanovena jakákoliv věková hranice prodejnosti kondomů.

  Až budeš potřebovat kondom pro ochranu při pohlavním styku, doporučoval bych jej zakoupit raději v lékárně. V lékárnách se sice prodávají převážně kondomy stejného typu, jaké lze zakoupit i v drogeriích, avšak v lékárnách bývají pečlivěji dodržovány zásady skladování zboží.

  Milování

  Vyvrcholení

  Ahoj Alíku a spol,
  popravdě se za tuhle otázku velmi stydím ale nemám se koho zeptat, tak jsem se obrátila na vás. Vím co je masturbace i sEx (základy, prostě částečně to chápu:-D) ale vůbec mi není jasné co znamená „vyvrcholení“ neboli lajdácky řečeno „když se někdo udělá“ 8-[). Prostě potřebuji význam toho slova, předem děkuji za odpověď a všem krásný den!@)->-

  Ahoj holko,

  Pohlavní vyvrcholení neboli orgasmus je velmi intenzivní příjemný pocit, který se dostavuje v závěru masturbace nebo jiných sexuálních aktivit (pohlavního styku a podobně). Orgasmus je výsledkem složité soustavy reflexů, na jejímž počátku stojí stimulace (tj. dráždění) pohlavních orgánů. Během orgasmu dochází ke stahování svalstva v oblasti malé pánve a pánevního dna, což je provázeno zmíněným intenzivním příjemným pocitem. Po odeznění orgasmu dochází k celkovému uvolnění.

  Jiné téma

  Proč jsou domy drahé?

  Ahoj poradno, mám tu věc na kterou dlouhou dobu nedokážu najít odpověď a to je ta, proč jsou domy tak drahý? Všechny ceny domů co jsem zatím vyděla měla nejmíň 6místné číslo a to je hodně. Vždyť si na ten dům nemůže průměrný člověk v životě našetřit, maximálně kdyby si půjčil v bance nebo vyhrál ve sportce. Ale vyhrát ve sportce je šance 1 ku 1000 a když si půjčí v bance tak musí zase vracet tolik kolik si půjčil, v tom případě si ani půjčovat nemusel kdyby vrátil celou částku. Jednou v mém dětství kdy mi byly 2 se rodiče rozhodli jeden dům koupit, ale stále kolem několika miliónů takže jsme tam bydleli asi 2 roky a pak to rodiče přestalo bavit doplácet, dům prodali, peníze vrátili a vzali jsme si dům po babičce. ten dům musel být hódně drahý, pamatuju si že tam byla oddělená garáž, obří zahrada, stodola, špajz a v zádu takový sad. Kdyby jsme tam bydleli dodnes, mohli jsme mít psa, kočku, možná i drůbež ale blbí peníze to vše zadrhli. Teď musím bydlet na místě kde ani nemůžu mluvit vyšším hlasem protože tu neustále chodí turisti.
  Předem díky za odpověď

  holka, 14 let, 23. července

  Ahoj, tvůj dotaz se týká více věcí, ale začneme tou cenou. Ptáš se, proč jsou domy drahé, ale podívejme se napřed, co je to cena. Tedy, proč věci stojí tolik, kolik stojí, a ne více nebo méně.

  Lidé říkají, že ekonomika je věda o penězích, ale přesnější by bylo říci, že je to věda o nedostatku a o tom, jak se lidé s nedostatkem vypořádávají.

  Řekněme, že umím dělat skvělé koláče. Nakoupím ingredience za 100 Kč a umím z nich udělat dvacet koláčů. Jeden koláč mne tedy vyšel na pět korun plus práce. Zdálo by se tedy, že koláč stojí pět korun. Ale to je jen jeden (a ne moc praktický) způsob, jak spočítat cenu koláče. Mnohem lepší je podívat se, za kolik korun je můj koláč ochoten někdo koupit. Pokud jsou lidé ochotni za moje koláče dát dvacet korun za kus, proč bych je neprodával za vyšší cenu?

  V ekonomii se tomu říká „setkání nabídky a poptávky“. Kupující něco chtějí (poptávají) a prodávající něco nabízí. Kdybych byl jediný prodejce koláčů ve městě, mohl bych si říct vysokou cenu za jeden koláč, třeba padesát korun za koláč. Časem by se ale našel někdo další, kdo by koláče začal vyrábět ve stejném městě, nabídl by je za nižší cenu a já bych se musel přizpůsobit, jinak bych přišel o zákazníky. Ale nebudu cenu snižovat víc, než musím.

  Tak, od koláčů k domům. Domy stojí, kolik stojí, protože je jich málo. Tak jednoduché to je. Domy jsou nedostatkové zboží. Dlouho trvá dům postavit a většina již postavených domů je obsazených. Zároveň je hodně lidí, kteří by v domě chtěli žít, a tak jsou za to ochotni zaplatit. Cena domu se tedy skoro vůbec neodvíjí od materiálu, práce a takových věcí (i když ty hrají roli). Hlavní je ten nedostatek.

  Bohužel to také znamená, že ne všichni si mohou koupit dům (to je definice nedostatku, není dostatek pro všechny). Kdo je za dům ochoten nabídnout více peněz, má větší výběr.

  Dům naštěstí není jediný způsob, jak bydlet. Bydlení v bytě je často levnější, a ještě levnější je sdílení bytu nebo domu s více lidmi. Je to rozdělení nákladů mezi více lidí.

  Další důvod vysokých cen je lokalita. Domy v Praze jsou mnohem dražší, než domy v obci Zdounky u Kroměříže. Je to proto, že více lidí chce žít v Praze, třeba kvůli práci, službám, příležitostem.

  Jiným důvodem vysokých cen domů je složitý postup jejich stavby. Poptávka po domech je velká, a tak je zde velká motivace pro stavební firmy, aby stavěli nové domy. Stejně jako vysoká cena mých koláčů přilákala pekaře z jiných měst, aby začali nabízet levnější koláče a přebrali mi zákazníky.

  Jenže přistěhovat se do města a začít péct koláče je otázkou měsíců. Postavit nový dům je otázkou mnoha let. A stavební řízení může celý proces ještě prodražit a prodloužit.

  Ještě se chci vrátit k té sportce/loterii. Někteří lidé si myslí, že vsázení je příležitost vydělat velké peníze. Matematicky to ale není dobrý nápad. Loterie na losech vždycky vydělá, a to znamená, že sázející musí prodělat. Šance je mnohem menší, než jedna ku tisíci, spíše jedna k milionu. Spoření peněz je pomalé, ale rozhodně je to lepší nápad, než utrácení za losy, které nabízejí vidinu zisku, ale ve skutečnosti člověku jen systematicky berou peníze.

  Moje tělo - váha

  dobrý den, chci se zeptat jestli je moje váha ideální:
  váha: 45 kg
  výška:165 cm
  Protože kluci říkají, že jsem tlustá a holky zase, že jsem hubená a já si taky myslím, že jsem tlustá, takže jsem úplně vyřadila sladké a cukr, jinak mám ppp a to přejídání(chodím k psychiatrovi). A chtěla bych vědět váš názor.

  Teri 13 let, 22. července

  Ahoj,
  ideální váhu jde těžko posoudit. Jde hlavně o to, aby tvá váha byla v normě, to znamená, abys neměla podváhu ani velkou nadváhu. Obojí totiž může způsobit zdravotní potíže. Druhá věc je pak to, jak se ve svém těle cítíš. Hodnocením okolí se nenech zmást. Každý totiž považuje za ideální váhu něco trochu jiného.
  Je dobře, že navštěvuješ odborníka, se kterým můžeš své starosti ohledně váhy probrat. Pobav se s ním i o tom, jak vnímá ideální váhu on. Můj názor je, že bys při své výšce mohla klidně vážit o něco víc.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Volný čas

  Ahoj alíku a spol.
  Tak přicházím a dalším dotazem. Mám takový problém že mi přijde že mě nic nenaplňuje. Jakože je život nudný. Asi je to těma prázdninama. Ať dělám cokoliv tak mě to nebaví a nudím se. Teď většinu dní trávím doma a hraju hry nebo koukám na videa nebo filmy. Když jdu ven s kamarádama tak to není takový jaký to bylo. Už to není taková zábava. Asi nemám pro co ráno vstát z postele. Když jsme chodili do školy nebo měli distanční tak jsem měl důvod vstát ráno z postele a obléknout se nebo si sednout k počítači a byla to zábava jak ve škole tak i při distanční se občas stalo něco vtipného. Asi vás napadne abych si našel nějakého koníčka. Ale on je problém že mě to po čase přestane bavit. Nejdéle jsem chodil na kytaru 4 roky a tenhle rok asi v únoru jsem s tím skončil. Bylo to převážně kvůli koroně protože přece jenom hrát na kytaru před monitorem a koukat hodinu do kamery není taková zábava a i před koronou mě to přestávalo bavit. A ještě před rokem jsem chodil na taekwondo ale to mě taky už nebavilo. Napadl mě airsoft protože jsem si ho chtěl vždycky zkusit ale zrovna na tom nejsme finančně nejlépe takže si nemůžeme dovolit jen tak vyhazovat peníze. Za rok ale začnu chodit na brigády takže si budu moct něco málo občas koupit. No ale to jsem odběhl od tématu. Jak jsem zmiňoval v nějakém že svých dotazů tak se věnuji skládání písniček ale to už taky není tak časté ale občas si něco napíšu. Každopádně nevím co mám dělat abych se zabavil. A také trávení volného času s rodinou mě taky nebaví. Prostě by to chtělo něčím okořenit.
  Tak to je vše a omlouvám se že jsem se tak rozepsal.
  Předem děkuji za odpověď a doufám že jste pochopili co jsem tím chtěl říct. Díky moc $>

  kluk, 14 let, 20. července

  Ahoj,
  během prázdnin studenti vybočí ze zajetého řádu a režimu. Najednou mají velkou spoustu času, který není nijak organizován zvenčí. Když se chtějí vidět se spolužáky a kamarády, musejí si to zařídit sami, nestačí jen přijít do školy. V tohle je prázdninové období náročné. Člověk zkrátka na chvíli přichází o intenzivní kontakt s vrstevníky.
  Máš pravdu, že jako první by mě napadlo poradit ti, ať si najdeš nějaký koníček. Píšeš, že tě koníčky vždycky po nějaké době omrzí. Myslím, že to tak má hodně lidí. Ale je fajn užít si ty chvíle, kdy nás to ještě baví. Že to není koníček na celý život, to vůbec nevadí. Zkus si představit, jak by měl vypadat prázdninový den, na který by ses těšil. Pak zkus vymyslet, jak by se tvoje přání dala naplnit. Možná se i pobav s rodiči o tom, jak by ti v tom mohli pomoct oni.
  Držím palce, ať najdeš nějakou zábavu.
  Péťa

  Kamarádi

  Stýská se mi po spolužákovi

  Ahoj,
  dříve jsem lásku prezentovala jako něco, na co jsem ještě malá, co počká. Teď se to změnilo, v červnu se mi začal líbit spolužák. Jsem si jistá, že on je ten praví. Teď jsem naprosto zoufalá, protože ho ještě měsíc a kousek neuvidím. S láskou ještě nemám zkušenosti, proto se ptám vás: co mám dělat?
  Děkuji za odpověď.

  holka, 10 let, 22. července

  Ahoj,
  naprosto chápu, že se ti po spolužákovi stýská a obávám se, že pokud nejste v kontaktu, nebudeš mít jinou možnost, než počkat, až se zase uvidíte ve škole. Samozřejmě mu můžeš zkusit napsat, nebo zavolat (pokud na něj máš kontakt) a třeba budou podmínky natolik příznivé, že se vám podaří potkat se i dříve - nicméně spoléhat na to samozřejmě nemůžeš. Otázkou také je, zda máte o kamarádství zájem oba dva, nebo jde spíše o jednostrannou záležitost. Pokud jsou však vaše sympatie oboustranné a i on by se s tebou chtěl kamarádit a občas s tebou trávit volný čas, možná se vám podaří setkat už o prázdninách a něco společně podniknout.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Mám zhubnout?

  Ahoj,
  už dlouhou dobu se trápím se svým tělem. Měřím 165 cm a vážím nějakých 58-60 kg. Připadám si tlustá a nelíbím se sama sobě. Mám tlusté břicho, stehna i boky. Zkoušela jsem to říct mámě, ale ta mi jenom říká, že jsem hezká a hubená. Už jsem zkoušela mnohokrát cvičit, ale nepomáhá to. Ještě k tomu mi kluci ve třídě často říkají jak bych měla zhubnout a jak jsem tlustá. Sice to oni berou jako vtip, ale mě to dost poškozuje a často kvůli tomu brečím. Jak se mám naučit akceptovat svoje tělo, popřípadně jak mám zhubnout tou nejšetrnější cestou?

  holka, xx let, 21. července

  Ahoj,
  tvoje maminka má naprostou pravdu v tom, že tvá váha je optimální a neexistuje žádný důvod, proč bys měla hubnout. Nerozumím tomu, proč ti spolužáci říkají, že jsi tlustá. Napadá mě snad jen vysvětlení, že vidí, že ti to vadí a proto je baví tě provokovat. Zároveň však samozřejmě rozumím tomu, že ti to vadí a zraňuje tě to. Tvá otázka, jak se naučit akceptovat své tělo, vůbec není jednoduchá. Spousta lidí se to totiž marně učí celý život. Především přestaň o svém těle přemýšlet jako o něčem, co potřebuješ razantně změnit. Jsi krásná taková, jaká jsi a až budeš ještě o pár let starší, najde se spousta kluků a později i mužů, kterým se budeš moc líbit a budeš pro ně ta nejkrásnější na světě.
  Zatím se nauč hýčkat sama sebe. Starej se o sebe, sportuj, nauč se zkrátka poznávat své tělo, abys mohla docenit, jak je úžasné a co všechno pro tebe dělá. Přestaň se kritizovat a místo toho, aby na sobě neustále hledala chyby, snaž se uvědomit si a vyzdvihnout své silné stránky. Neboj se sama sebe pochválit a říct si, že jsi se sebou spokojená. O chování svých spolužáků si můžeš promluvit s nějakým dospělým (například s rodiči, nebo učiteli), ale myslím, že pokud uvidí, že ti jejich provokace nevadí, přestane je to brzy bavit.
  Přeji ti, aby ses co nejdřív naučila mít ráda a byla jsi spokojená.
  Krásné léto!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj Alíku a spol
  Minulý rok na táboře sem se seznámila s jedním klukem. Hned od začátku sme se spolu bavili atd.....
  Zjistili sme že každý bydlíme v jiném městě. Bylo mi to líto protože je fanj. Nakonec sme si dali na sebe tel. čísla. Když už byl školní rok tak sme s kamarádama chodili po škole na hřiště. Jedna kamarádka zjistila že si píšu s klukem a pak říkala že spolu chodíme. No a pár týdnů na to sme spolu chodili. Pak byla nějak karanténa a kámošům to bylo fuk. Když sme šli v dubnu (nebo kdy to bylo) do školy tak ho kamarádi začali škaredě pomlouvat. Bylo mi to fakt líto proto sem každý večer když sem usínala byla smutná až sem skoro brečela ;-(. Čím dál tím víc mi bylo smutno. Hodně se mi po něm stýská a už nevím co mám dělat. Tento rok se vůbec neuvidíme protože jedeme každý na jinej tábor :-(

  Takže můj dotaz zní :
  Jak mám říct kamarádům ať ho nepomlouvají
  Jak se vypořádat s tím že se rok neuvidíme
  Předem děkuji za odpověď. Ahoj

  holka, 11 let, 21. července

  Ahoj,
  chápu, že ti vadí, že kamarádi pomlouvají tvého kluka. Zkus jim v klidu říct, že si to nepřeješ a že ti to vadí. Když by pokračovali, můžeš to zkusit ignorovat, nevšímat si jich. Věřím, že je to časem přejde, když jim nebudeš věnovat pozornost.
  Vzdálenost mezi tebou a tvým klukem je věc, kterou nejde úplně snadno vyřešit. Mohlo by pomoci trávit čas s kamarády, aby ses nějak zabavila. S tvým klukem si můžete dál volat.
  Kdyby toho na tebe bylo moc, můžeš zavolat na Linku bezpečí (116 111, zdarma) a promluvit si o tom, co tě trápí, s odborníky.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - holky

  Vedlejší účinky antidepresiv

  Dobrý den, mám dotaz ohledně masturbace. Tuto činnost vykonávám od svých 14ti let, myslím, že jsem se to "naučila" docela dobře. Vždycky si dráždím klitoris a během pár minut dosáhnu orgasmu. Jenže teď s tím mám problém a myslím, že to může být způsobeno antidepresivy, které jsem začala brát. První dva měsíce od začátku braní antidepresiv to nešlo vůbec. Byla jsem z toho docela zoufalá, ale hrozně jsem se styděla to někomu říct, jelikož je to pro mě dost osobní a citlivé téma. Teď už od začátku braní antidepresiv uběhly cca 3 měsíce a minulý týden se mi konečně povedlo dosáhnout orgasmu. Povedlo se mi to dokonce i včera a předevčírem, ale vždycky to trvá hrozně dlouho, než se udělám. Často mě pak už hrozně začne bolet ruka a já prostě musím přestat, což mě štve. Myslíte si, že je to těmi antidepresivy? A jestli ano, tak co s tím můžu udělat? Popravdě nevím, jak dlouho je ještě budu brát, ale myslím, že cca rok určitě. Dokážete mi nějak poradit?

  holka, 15 let, 21. července

  Ahoj holko,

  Tvůj odhad je naprosto správný, protože mezi vedlejší účinky užívání antidepresiv patří mimo jiné i oddálení nástupu orgasmu. Důvodem je, že antidepresiva obsahují látky zvané „selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu“, které svým účinkem - zjednodušeně řečeno - poněkud „prodlužují“ reakci nervové soustavy na stimulaci neboli dráždění určitých částí těla.

  Řešením tohoto problému může být delší a intenzivnější stimulace, tedy delší vykonávání masturbace. Pokud máš problém s bolestí ruky, můžeš zkusit střídat obě ruce, aby stimulace pohlavních orgánů nebyla přerušena, když pravá (nebo levá) ruka „odpočívá“. Pokud jsi pravačka, nebude stimulace levou rukou tak intenzivní, ale přesto bude alespoň nějaká.

  Určitou roli hraje i časový faktor. Jak sis všimla, po dobu prvních 3 měsíců byly obtíže takové, že nebylo možné dosáhnout orgasmu. Nyní se situace přece jen o něco zlepšila. Důvodem je, že nervová soustava si postupem času „zvykne“ na to, že „pracuje“ v poněkud jiných podmínkách. Jinak řečeno, lidské tělo se postupně naučí překonat vedlejší účinek inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu, které jsou v lécích obsaženy.

  Z tohoto důvodu je pravděpodobné, že doba potřebná k dosažení orgasmu při masturbaci se bude postupem času zkracovat, i když nakonec nebude tak krátká, jako před zahájením užívání léků. Především je tedy důležité, abys byla trpělivá.

  Moje tělo - holky

  Můžu cvičit?

  Ahoj,

  chtěla jsem mít dotaz, strašně dlouho cjci cvičit. Myslím tím na postavu a celkově hýbat se a něco dělat, ale nevím, jestli je to vhodný mojí váhu, protože mám 49 kg a bojím se, že zhubnu nebo budu mít ještě větší podvýživu, a celkově chci vědět, jestli je to ideální, samodrejmě, že bych jedla cukry a jedla bych výživná jídla, nechci si nějak poškodit zdraví, ale můj dotaz směřuje k tomu, jestli si můžu dovolit cvičit.

  holka, 12 let, 21. července

  Ahoj,
  štíhlí lidé se velmi často obávají, že nemohou cvičit, aby ještě víc nezhubli, ale to je velký omyl. Pokud netrpí člověk nějakými zdravotními komplikacemi, které by mu určitý druh pohybu znemožňovaly, je sport prospěšný každému a určitě je žádoucí, abys začala cvičit. Vhodným druhem pohybu si naopak vybuduješ svaly a zpevníš tělo. Budeš mít lepší držení, tudíž tě například nebudou bolet záda. Pohyb je lidskému tělu prospěšný v každém ohledu a rozhodně se ho nemusíš vzdávat. Vyzkoušej si sama, které cvičení nebo sport tě budou bavit a sama za nějakou dobu zjistíš, jak blahodárný vliv na tebe má. Určitě se nesoustřeďuj jen na kardio, ale zapoj do svého programu i posilovací cvičení, které ti pomůže právě s budováním svalů - a ty jsou zase vynikajícím prostředkem proti podváze.
  Přeji ti hodně štěstí a vytrvalosti.
  Bára

  Kamarádi

  Jak se seznámit na táboře?

  Dobrý den. Potřebuji poradit. Za dva týdny jedu na tábor, kde skoro nikoho neznám. Znám tam jednu holku, které je 16 ale se mnou se nebaví protože jsem podle ní nudná. A pak tam znám ještě jednu holku kterou nemám moc ráda takže s tou se taky nebavím. Nevím jak se mám začlenit do toho kolektivu, protože oni se tam všichni znají a já jsem tam nová. Hrozně se bojím začít hovor, protože jsem dost stydlivá. Jak mám překonat strach a začít se s někým bavit? Děkuji za radu

  holka, 14 let, 19. července

  Ahoj,
  moc dobře rozumím tvým obavám, že do sehraného kolektivu, kde se všichni znají, nezapadneš. Taková situace nikdy není jednoduchá a nejistý by se cítil i člověk, který není stydlivý.
  Na druhou stranu si však myslím, že pokud se budeš projevovat přátelsky, nabízet ostatním pomoc, zajímat se o ně a naslouchat jim, určitě se velmi rychle spřátelíš a najdeš si na táboře nové kamarády. Ptáš se, jak máš překonat strach a začít se s někým bavit. K tomu mohu jen říci, že z mé vlastní zkušenosti nefunguje nic nepřirozeného, k čemu by se člověk musel přemáhat a nutit. Snaž se být proto přátelská a otevřená. Ptej se dětí na táboře, na to co je zajímá, čemu se věnují ve volném čase, jaké mají koníčky a podobně. Tak „prolomíš ledy“ a určitě potom snadno najdeš i další společná témata.
  Přeji ti, aby sis nové kamarády našla rychle a tábor sis užila na sto procent.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Kdy dostanu menstruaci?

  Ahoj Alíku.

  Jde nějak poznat kdy budu mít první menstruaci? Prsa už mi rostou, i ochlupení. Navíc jsem dnes měla výtok, znamená to že už to může přijít? Totiž za pár dní jedu na dovolenou ale jen já s tátou, no a já se bojím že to v tu chvíli dostanu. A také teď o prázdninách jedu na street dance soustředění kde budu pochopitelně úplně bez rodičů. Nevím jak bych to řekla těm vedoucím a cítila bych se asi hodně trapně, a jestli jim to vůbec říkat?

  holka, ? let, 19. července

  Ahoj,
  chápu tvé obavy, ale to, kdy dostaneš menstruaci, lze jen velmi těžko odhadnout. Máš pravdu, že jejímu objevení obvykle předchází znaky dospívání, jako jsou právě rostoucí prsa, ochlupení a podobně. To ale ještě neznamená, že ve stejném okamžiku, kdy se tyto znaky dospívání objeví, začne dívka také menstruovat. Stejně tak nelze říci, že jakmile se objeví výtok, objeví se také menstruace. Obvykle přetrvává intenzivnější výtok nějakou dobu, než začne dívka menstruovat. Nicméně délka té doby je u každého jiná.
  Určitě neuděláš chybu, když si s sebou na dovolenou a na soustředění vezmeš hygienické potřeby, abys měla jistotu. Osobně se domnívám, že není příliš pravděpodobné, abys začala menstruovat jen několik dní poté, co se u tebe poprvé objevil výtok, ale naprosto rozumím tomu, že chceš mít určitou „pojistku.“ Kdyby k tomu náhodou došlo a dostala jsi svou první menstruaci na soustředění, myslím, že o tom klidně nějaké vedoucí říct můžeš a můžeš ji požádat o pomoc. Menstruace je úplně přirozenou záležitostí, za kterou vůbec není potřeba se stydět a každá dospělá žena to ví a chápe.
  Měj se hezky!
  Bára