Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Cvičení Alíkova poradna

  Moje tělo - váha

  Ahoj/Dobrý den. Rád bych se Vás zeptal na něco ohledně svého těla. Už delší dobu uvažuju a už jsem to zkoušel a bavilo mě to a cítil jsem se dobře. Mluvím o cvičení (jak už jsem asi říkal něco o mé hubenosti, podle BMI kalkulačky jsem úplně na okraji normální a nízkou váhou) ale jak těžké je z hubeného těla udělat mohutnější a svalnatější tělo. Všude jsem našel jen jak udělat toto z tlustého těla. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  kluk, 14 let, 9. září

  Milý kluku,

  Vykonáváním posilovacích cviků se svaly zpevní, ale jejich hmota nijak nenarůstá. V období dospívání sice u chlapců dochází k mohutnění svalstva, avšak celkový vzhled postavy závisí i na vrozených dispozicích. Jestliže patříš k osobám se štíhlou, gracilní postavou, rozvoj svalstva hrudníku či ramen u tebe pravděpodobně nebude tak nápadný, jako u některých jiných dospívajících chlapců, kteří mají odlišné vrozené dispozice.

  Avšak ani u lidí s „tlustým tělem“ nevede vykonávání posilovacích cviků k očekávanému vizuálnímu zpevnění či zmohutnění svalstva, protože pod vrstvou tělesného tuku nejsou ani zpevněné a posílené svaly příliš „viditelné“.

  Do určité míry lze růst svalové hmoty v období dospívání podpořit konzumací některých potravin bohatých na bílkoviny, k nimž patří například tvaroh. Vzhled postavy však vždy bude záviset nejen na faktorech vnějších (k nimž patří i fyzická námaha a vliv stravování), ale i vnitřních (jimiž se rozumí vrozené dispozice). Ani nadměrná konzumace potravin bohatých na bílkoviny z tebe tedy nakonec nemusí udělat „svalovce“.

  Pokud jde o BMI kalkulačky, v nich jsou obvykle nastaveny hodnoty pro dospělé (a to dokonce i v některých BMI kalkulačkách, do nichž se zadává věk). Pro děti a dospívající jsou však optimální hodnoty BMI nižší, než pro dospělé. Pro chlapce ve věku čtrnácti let se optimální hodnoty BMI pohybují v rozmezí 18 až 21.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Potřebovala bych nutně zhubnout

  Dobrý den, mám problém ohledně mé váhy.
  Už delší dobu pozoruju, že bych měla zhubnou, ale problém je v tom, jak. Už jsem vystřídala cca 5 sportovních kroužků, ale sport mě obecně moc nebaví a nejde mi. Chodila jsem do juda, obecně sportovního kroužku, aerobiku, gimnastiky (ta mě bavila, ale kvůli HLA-B27 v krvi (a v rodině) nemůžu dělat vrcholové sporty a skončila jsem s ní kvůli stěhování.), a atletiky. Baví mě tak akorát plavání, ale to kvůli častým zánětům močových cet (a zajišťovací léčbě od tří let) dělat nemůžu. Doma máme kvůli mamky fitness trampolínu, ale máme ji v obýváku, a já se cvičit když je někdo doma stydím. zkoušela jsem cvičit sama podle videí, ale chybí mi motivace. Doma jsem sama od 14:30 do cca 16:00. takže moc času nemám. Nemáte nějaké tipy na cvičení, otivaci, atd?
  Ještě na závěr přikládám údaje: váha 60kg, výška 150cm, boky 88cm, pas 80cm.

  Bea, 12 let, 24. září

  Ahoj,
  velmi oceňuji, že si uvědomuješ, že se svou váhou potřebuješ něco udělat. Nadváha není pouze estetickým problémem, ale mnohem závažnější je její zdravotní dopad. Dobrou zprávou je, že k tomu, abys zhubla, určitě nemusíš nutně navštěvovat sportovní kroužek. Pokud má být úbytek váhy dlouhodobě udržitelný, je potřeba změnit celý životní styl - a udělat tak postupně. Pokud se budeš chtít všechno změnit naráz, je pravděpodobné, že až opadne počáteční nadšení, ztratí se i tvá motivace a sklouzneš zpátky.
  Proto se soustřeď nejprve na malé změny životního stylu. Dej si třeba předsevzetí, že místo slazených nápojů budeš pít jen vodu. Jde v podstatě o drobnost, kterou zvládne každý, ale na tvé váze se to určitě projeví. Čímž získáš další motivaci do dalších změn, takže si za pár týdnů můžeš například předsevzít, že omezíš sladkosti pouze na jednou denně a tak dále. Problém lidí, kteří se snaží zhubnout, je totiž obvykle v tom, že na to jdou příliš rychle, snaží se to „zlomit přes koleno“ a pak jsou zklamaní, když výsledek neodpovídá jejich očekávání.
  Stejně tak je to i s pohybem. Nemusíš nutně začít cvičit náročné sestavy. pro začátek určitě stačí, když si dáš opět drobná předsevzetí. Že vyjdeš schody a nebudeš používat výtahy, ani eskalátory. Že si dáš třikrát v týdnu procházku v tempu, nebo že si několikrát týdně zaskáčeš doma deset minut přes švihadlo. Byť se jedná o drobnosti, jejichž dodržování by ti nemělo dělat problém, na tvé váze se určitě projeví a budou tě tak motivovat do budoucna.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Připadám si tlustá

  Ahoooj poradno...
  Mám menší problém ...
  Mám 151cm, 42kg a je mi necelích 13..
  Dost lidí, mi řeklo, že mám podváhu, ale já si přijdu - a i vzhledově jsem - dost tlustá (a ve škole mi díky tomu dost nadávají..) ... V bocích mám cca 72cm a v pase zhruba to stejné...
  Co mám dělat?

  holka, 12 let, 21. září

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku, pohlaví a výšce má naprosto optimální hmotnost, kvůli které se rozhodně nemusíš stresovat. Jestliže se sama sobě nelíbíš a připadáš si tlustá, problém nebude ve tvé váze, ale spíš ke vztahu, jaký máš sama k sobě. Určitě také není v pořádku, aby ti děti nadávaly - ačkoli z tvého dopisu není úplně jasné, jestli ti nadávají kvůli tomu, jak vypadáš, nebo kvůli tomu, že si sama připadáš tlustá.
  Bylo by proto určitě dobré, kdyby sis o tom promluvila s nějakým dospělým, kterému důvěřuješ. Mohou to být rodiče, nějaký příbuzný, ale klidně i paní učitelka, nebo školní psycholožka. Pozitivní vztah k vlastnímu tělu je velmi důležitý a jestli jsi v této oblasti dokonce vystavená šikaně, je potřeba to co nejrychleji řešit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Vážím tak akorát?

  jsem holka a je mi 10 let vážím 34 kg a měřím 139 cm je to v pohodě?

  holka 10, 21. září

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku, pohlaví a výšce je tvoje váha naprosto optimální. Není potřeba si kvůli ní dělat starosti, ani ji jakkoli dramaticky měnit. Pokud budeš dodržovat zdravý jídelníček a budeš mít dostatek pohybu, určitě nebudeš mít s udržením ideální váhy problémy ani do budoucna.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj alíku. Chtěl bych se zeptat jestli je moje váha v pořádku protože je mi 11 let a příjde mi že 51 kg je hodně.

  kluk, 11 let, 20. září

  Ahoj,
  bohužel na tvůj dotaz nemůžeme odpovědět, protože jsi neuvedl, jak jsi vysoký. Bez tohoto údaje není možné vypočítat index BMI, který slouží k orientačnímu přehledu, v jaké váhové kategorii se člověk pohybuje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Je mi 12 let mám 37 kg a měřím 150 cm je to v pohodě?

  kluk, 12 let, 10. září

  Ahoj,
  tvoje váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto v pořádku a není důvod cokoli měnit, nebo mít obavy. Když budeš dodržovat zásady zdravého životního stylu, určitě se ti podaří udržet si zdravou a optimální váhu i v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Je mi 12 skoro 13 měřim 158 cm a vážim 41,2 kg je moje váha a výška na můj věk v pořádku?

  holka, 12 let skoro 13 let, 27. srpna

  Ahoj,
  podle dětské BMI kalkulačky je tvá váha vzhledem k tvé výšce, věku a pohlaví zcela v pořádku. Nemusíš si dělat starosti ani s přibíráním, ani s hubnutím. Dodržuj dál zdravý životní styl a určitě se ti podaří udržet optimální váhu i do budoucna.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nejsem moc hubená?

  Ahoj Alíku a spol, když v 11 letech vážím 34 kg a měřím 140cm je to v pohodě? Ostatní my tvrdí že jsem moc hubená ale já si to nemyslím předem děkuju za odpověď.

  holka, 11 let, 26. srpna

  Ahoj,
  vzhledem ke tvé výšce a věku je tvá váha naprosto v pořádku a nemusíš si dělat starosti. Předpokládám, že nedržíš žádné diety a uvědomuješ si, jak důležitý je zdravý a vyvážený jídelníček. Dodržuj dál zdravý životní styl a to, jestli ti kamarádky tvrdí, že jsi moc hubená, je nedůležité. Tvá váha je skutečně v normě.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Váha

  Ahoj doufám,ze se mi opět nevysmejete.
  1.Je mi 12let měřím 168cm a vážím 41kg. Holky ve škole se mi smějí že jsem tlustá. Je tato váhá přirozená?

  2. Mám sestru které je 13let a měří 164 a váží 54,9 je to také normální?

  Nikolletka, 14. srpna

  Ahoj Nikolletko,
  dovedu si představit, že Tě znejišťuje, zda je Tvoje váha přirozená, pokud se Ti holky ve škole smějí. Na Modré lince odpovídáme na všechny dotazy s vážností, i když někdy některé mohou vypadat jako vtip nebo zkouška. Tento Tvůj dotaz tak rozhodně nevypadá.
  To, jak jsi na tom s váhou, v souvislosti s výškou se dá orientačně zjistit na tzv. BMI kalkulačce, kde se zadává také věk. Posílám Ti na ni tady odkaz: https://www.bezhladoveni.cz/bmi-kalkulacka/. Uvidíš sama, že nejsi tlustá, naopak máš výraznou podváhu a doporučila bych Ti se začít stravovat a hýbat tak, aby Ti z podváhy nehrozila žádná rizika do budoucna.
  Tvoje sestra má váhu podle této kalkulačky zcela v normě. Možná si můžete spolu nebo i s mamkou a tátou více přečíst o tom, co je zdraví prospěšné na stejných stránkách, na kterých najdete kalkulačku. Posměchy holek můžeš ignorovat, člověk by se ve svém těle měl cítit sám dobře a ne se orientovat podle toho, co mu říkají ostatní, kteří spíš hledají pro sebe nějakou zábavu a tak se trefují do druhých.

  Přejeme hezký zbytek léta.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Nelíbí se mi váha

  Ahoj alíku a spol.
  Jen se učí na něco zeptat. Je mi osm jet a vážím 30kg možná i víc. Doufám že se to takhle píše, omlouvám se jestli ne. Prostě vážím 30 možná i víc, a mě to hrozně znepokojuje. Jak ji mám snížit? A taky mi příjde, že jsem strašně tlustá.
  Předem děkuji za odpověď!
  Klárka!

  Holka 8 let, 12. srpna

  Ahoj,

  mrzí mě, že se ve svém těle teď necítíš dobře. V dětství a dospívání je normální, že se se váha mění, je možné, že se to opět trochu změní samo od sebe, jak budeš dál růst. Můžeš se zaměřit na zdravější stravu. Jíst o něco víc zeleniny a o něco méně sladkostí nebo různých brambůrků nebo jiných smažených anebo hodně tučných jídel. Můžeš se taky zkusit více hýbat - vybrat si nějaký sport, který Tě bude bavit. Bylo by fajn si o tom promluvit s rodiči, říct jim o tom, jak se teď cítíš a společně zkusit vymyslet, co by se s tím dalo dělat.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Přílišná hubenost

  Ahoj všichni. Mám dotaz ohledně mého tělo. Připadám si hubený, podle BMI kalkulačky jsem na pokraji normální váhy. I když sním víc tak to přes noc zase strávím a vyloučím. Moje holka si furt stěžuje, že tloustne a při tom jí mnohem míň než by měla. Je to tím, že mám například rychlejší metabolismus nebo tím, že mé tělo to "vkládá" do růstu nebo něco takového?
  Děkuji za odpověď a ochotu

  kluk, 14 let, 13. srpna

  Ahoj,

  lidé se mezi sebou hodně liší v tom, jaký mají sklon přibírat anebo hubnout. Řada lidí to má podobně, jako Ty - ačkoliv jí docela hodně, neztloustnou. Může za tím být například rychlejší metabolismus, jak sám píšeš. Stejně tak to může souviset i s Tvým věkem, s tím, že dospíváš, vyvíjíš se, nebo tím, jak moc se hýbeš - sportuješ. Přesněji by Ti to dokázal popsat lékař anebo nutriční poradce. Pro dívky je docela typické, že v dospívání začnou trochu přibírat na váze a vytvoří se jim ženské tvary. I to může být důvod, proč Vám teď tělo na jídlo reaguje tak rozdílně.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Jak změnit vzhled stehen

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat mezi jako stehnem a zadkem z venku na obou nohou mam jakoby prohloubenou diru nebo jak to říct nelibi se mi to a nevim co to je mohla bych to nejak cvičením dát pryč? A ještě 2 otázka je mi čerstvě 13 měřím 164 a vážím 56 moje váha se mi vůbec nelibi chtěla jsem to cvičením snížit ale nejde to furt to krouží kolem te 56 holky ze třídy váží 45-53 a ja jedina tak moc každý večer kvůli tomu brečím ja nejsem prostě tlusta nebo tak ale mam trošičku větší spodni bříško strašně se kvuli tomu trapim prosim pomozte mi jinak předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 30. července

  Ahoj,
  bohužel nevím, co přesně máš onou „dírou“ na mysli. Možná by pomohlo posilování, možná aerobní aktivita, ale je také samozřejmě možné, že se jedná o nějakou dysbalanci, se kterou by ti nejlépe pomohl fyzioterapeut, nebo nějaká rehabilitace. To však není nikdo schopný říci na dálku a bylo by lepší, kdyby ses poradila s odborníkem (například fyzioterapeutem, nebo třeba kvalifikovaným trenérem).
  Co se týká tvé váhy, mohu tě ujistit, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto v pořádku. Není důvod, proč by ses kvůli ní měla trápit, držet nějaké drastické diety a podobně. Pokud nejsi spokojená se svým spodním břichem, pomoci by ti mohlo cvičení na takzvaný „core“, neboli střed těla. Tisíce programů zaměřených tímto směrem najdeš na internetu a právě zpevněný střed těla zlepší tvé držení a právě na spodní břicho je velmi efektivní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Potřebuji přibrat

  Ahoj, Alíku a spol...
  Jak už jsem psala dřív hodně jsem zhubla, vlastně nakonec bohužel deset kilo( teď mám 37kg, 157cm, 13let)
  Zhubla jsem během karantény a na jejím konci jsem šla na očkování, tam si toho p.doktorka všimla a začli různá vyšetření, psycholog a další. Ze začátku jsem se bála přibírání, ale teď je mi jasné, že přibrat musím a vážně se snažím. Je možné přibrat do konce prázdnin 4kg? Nemáte nějaké rady jak přibrat popřípadě co jíst? Jsem vám velice vděčná za odpověď, děkuji.

  holka, 13 let, 27. července

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že sis uvědomila, že je třeba se svojí váhou něco dělat. A vlastně je dobře, že Tvoje paní doktorka přišla na to, že něco není v pořádku. Stejně tak jako hubnutí, i přibírání by mělo být v rozumné míře a pro člověka, který neví, jak přesně na to, nejlépe pod kontrolou. Psalas, že rodiče o všem vědí, je tedy dobré se s nimi domluvit a vše konzultovat například s Tvojí lékařkou, případně se obrátit na organizaci Anabell, o níž jsme Ti minule také psali. Také návštěvy u psychologa, které zmiňuješ, Ti mohou pomoci k dosažení reálného vnímání těla a dobrého zvládnutí celé situace.

  Držíme Ti palce
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Kolik bych měla zhubnout?

  Ahoj Alíku chci se zeptat jestli mám hodně velkou nadváhu 🥺 Mám 165 cm, 13let a vážím 63 kilo 🥺 bydlím na sobě že jsem za poslední 2 roky hodně stlousla ale chci se zeptat jestli je to vážný a kolik cca kilo by mi pomohlo zhubnout. Předem děkuju za odpověd

  holka, 13 let, 28. července

  Ahoj,
  máš bohužel pravdu, že vzhledem k tvému věku a výšce by tvá váha měla být nižší. Jako průměrná váha k tvému věku a výšce je uváděna jako cca 52 kilogramů, tudíž bys měla zhubnout přibližně deset kilo. Ptáš se, zda je tvá nadváha vážná - na to ti musím odpovědět, že každá nadváha představuje nejen estetický, ale především zdravotní problém. Zamysli se nad svým životním stylem a naplánuj si změny, které si pomohou postupně snížit váhu a budou pro tebe dlouhodobě udržitelné.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nejsem obézní?

  Omlouvám se ze píší už po třetí ale teď už nápisu dobře 🙂😉

  Je mi 12 a vážím 55 kg merim 149 Cm
  Chtěla bych se zeptat jestli to není moc začala jsem cvičit ale teď na to nemám čas ani náladu 🙂 děkuji za odpověď 😉 Nashledanou

  holka, 12 let, 28. července

  Ahoj,
  bohužel podle indexu BMI je tvá váha vzhledem k věku a výšce skutečně výrazně vyšší, než by měla být. Nemusíš nutně začínat cvičit, ale rozhodně je nutné, abys provedla revizi svého jídelníčku a zvýšila svou pohybovou aktivitu. Zřejmě je ti známo, že nadváha není jen estetickým problémem, ale nese s sebou i řadu zdravotních komplikaci. Zdravý životní styl není otázkou času, nebo nálady, ale měl by být samozřejmostí. Uvědom si, že jsi dostala jen jedno tělo, jedno zdraví a mělo by být ve tvém vlastním zájmu chovat se k němu co nejlépe. Nečekej proto, až budeš mít náladu, neodkládej nic na zítřek, ani na příští týden a začni se změnami životního stylu hned.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára