Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Moje kočka je nemocná Alík radí dětem

  Zvířata

  Ahoj Alíku a ostatní. Musím se s něčím svěřit. Máme doma kocoura Felixe, kterému je 11-12 nevím teď a vypadá příšerně.

  Špek (vepředu) Felix (vzadu)

  Začali jsme ho krmit 3x denně místo 2x aby alespoň trochu přibral, ale ono nic. V oblasti bříška vypadá jako kulička, ale jeho páteř a pánev úplně vystoupají ven, až se bojím, aby mu tu kůži neprotrhly, na těch místech má navíc lysiny a občas i strupy. Přitom nechápu, proč naše stejně stará kočka vypadá úplně normálně. nevím, jak se vyrovnat s tím, že možná brzo umře :'(

  Evženka_WarriorCats, 10. září 2020

  Ahoj,
  bohužel ani já, ani nikdo z mých kolegů z poradny není veterinář a proto nemůžeme tvou otázku zodpovědět. Netuším, kde by mohl být v případě tvého kocoura problém, ale kdybych se v podobné situaci ocitla já, určitě bych ho vzala k veterináři, který by ho vyšetřil. Možná bude na vině jen nějaká banalita, která se rychle spraví. A i v případě, že to tak nebude, veterinář vám určitě doporučí co dělat a jaké další kroky podniknout. Domluv se s rodiči, zda by to bylo možné a jestli by byli ochotni kocoura k veterináři odvézt. Myslím, že se tak uleví nejen vašemu mazlíčkovi, ale i vám všem.
  Držím palce, ať všechno dobře dopadne!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Zvířata

  Ahoj babička mi splnila sen-koupila mi koně. Je to hřebec a jsou mu 3 roky. Když Piškota pobídnu nohama nechce jít dopředu a já se do něj bojím víc kopnout. Když chci zatočit tak musím uzdou protože nohama nereaguje a pak když zatáhnu otěžema na jednu stranu aby uatočil tak zastaví co mám dělat???Trenérka mi na to nic neříká jenom ať se snažím a pak se věnovala ostatním jezdcum... Piškot normálně jezdil na závody a vyhrával...tak nevím co blbne..

  nikdo.., 9. srpna

  Ahoj. Toto se na dálku velmi těžko posuzuje. Předpokládal bych, že když jste koně přebírali od jeho předchozího majitele, že by mělo dojít k nějakému navázání kontaktu s koněm... seznamování. Bývalý majitel má jistě mnoho rad a doporučení a věřím, že by mělo být možné o ně požádat i dodatečně. Radím se obrátit s prosbou o radu v jakékoliv věci na bývalého majitele. Ten by koně měl znát nejlépe a také, jak na něj. Kůň je inteligentní a citlivý tvor, a tak se s tebou také potřebuj seznámit, získat důvěru, aby mezi vámi mohl vzniknout kvalitní vztah, v kterém vám bude oběma dobře. Držím palce vám oběma a přeji trpělivost, klid a vzájemnou lásku.

  Zvířata

  Dobrý den, zkoušela jsem hledat, ale odpověď na můj problém jsem nenašla...
  Naši sousedé měli dva psy, jenže jeden kvůli svému vysokému věku před pár dny zemřel. Ten druhý od té doby strašně naříká. Asi je mu smutno, je tam úplně sám, zavřený v kotci. Potřeboval by, aby se mu někdo věnoval. Je mi ho hrozně líto, ale nemůžu s tím nic dělat. Napadlo mě že bych ho mohla navštěvovat a brát na procházky. Ale za prvé netuším, jestli by to sousedům nevadilo, za druhé s tím můj děda nesouhlasí, podle něj je to blbost. Že by si na mě zvyknul a že by mu pak stejně bylo smutno až odjedeme zpátky domů do Prahy. Ale já to vidím jinak. Nebylo by lepší mu pomoct teď, když je ta smrt druhého psa tak čerstvá? Možná že taky bude naříkat až odjedeme, ale trhá mi to srdce, když vím, že on tam pláče a já s tím nic neudělám. Sousedům je to evidentně jedno, že tam naříká. Každý víkend sem jezdíme, takže by měl zajištěnou procházku každý víkend. Přijde mi lepší aby si zvykal na to, že ho přijedu jednou týdně vyvenčit, než aby si zvykal na to že tam odteď bude úplně sám. Nevím co dělat, možná má můj děda pravdu a já jsem jenom přecitlivělá a naivní. Prosím o váš názor. 😭

  holka, 14 let, 8. srpna

  Milá slečno.
  Vidím to úplně stejně jako Ty a určitě bych se také o něco pokusil. Důležité je ale získat na svou stranu dědu, aby se s Tebou vydal za sousedy a pokusili jste se jim Tvé víkendové procházky s pejskem nabídnout. Souhlas dědy je důležitý, abyste mezi sebou neměli konflikt a také je podstatné, jakou má pes povahu, zda by procházky s někým novým snesl, zda bys ho zvládla. A to budou majitelé schopní posoudit nejlépe. Držím Ti každopádně palce. Každý takový pokus je dobrý. 😊

  Zvířata

  Chci králíčka

  Ahoj, mám dotaz

  Už přez rok si hrózně moc přeji zvířátko králíčka. Nikdy jsem žádné zvíře neměla😭 Mám velký pokoj a tak by si tam králíček mohl hrát jak chce. Králíčka jsem si přála už 2x k vánocům , a 1x k narozeninám. Máma s tátou mi ho ale furt nechtěj koupit!😭 Už mám vybrané i vybavení koupila jsem seno a bylinky jsem i pro něj usušila. A tak tě prosím, poradno jak mám mámu a tátu přemluvit aby mi králíčka koupili?

  Předem moc děkuji Anika 10 let. 🐰♥️

  Anika, 1. srpna

  Ahoj Aniko,

  chápu, že bys chtěla králíčka. Nevím, proč ho rodiče nechtějí. Můžeš s nimi mluvit nejen o tom, že ho chceš, ale také o tom, jaké mají důvody, že ho nechtějí. Třeba se s nimi můžeš domluvit na poctivém plnění nějakých povinností, aby viděli, že se o něj dokážeš postarat. Také se můžeš zkusit obrátit na někoho dalšího z rodiny, kdo by Tě třeba podpořil a také se s rodiči o možnosti, abys měla králíčka, pobavil. Neexistuje ale žádný spolehlivý návod, jak rodiče přesvědčit. Králíček je starost navíc, rozhodnout tedy musí rodiče.

  I tak Ti přejeme prima léto.
  Modrá linka

  Zvířata

  Zdravím všechny z poradny, píšu zde svůj první dotaz, týkající se zvířat.
  :-)
  Mám už skoro 2 roky zakrslého králíčka, (samec). (Nevím co budete k případné odpovědi potřebovat za informace, tak sem napíšu vše, včetně denní rutiny, a velikosti klece)
  Králíka jsme si pořídili ve čtyřech měsících od chovatelky (do té doby žil v králíkárně). Adaptoval se celkem rychle. Ze začátku měl malou klec a hrozně kousal mříže. Proto jsme mu na vánoce vyrobili velkou, třípatrovou dřevěnou bednu, ve které je spokojený. Potravu má tak jak má být, (seno a voda furt, granule ráno a večer, společně s troškou zeleniny).
  Na záchůdek je naučený, když je venku hezky, běhá non-stop celý den po zahradě (všechny útěkové cesty má samozřejmě zatarasené).
  Očkovaný je, občas se stýká se sousedovic králíky, na které reaguje bez problémů či agrese. Vykastrován byl minulé prázdniny.
  No ale teď už konečně k dotazu.
  Poprvé se problém vyskytl o minulé letní prázdniny, když byl na hlídání u babičky. Zde byl zpátky ve své malé kleci, k jeho velkému nesouhlasu. Proto taky například vzteky vyhodil napáječku (dříve měl tu klasickou láhev jak se posouvá ta kulička aby mu tekla voda, v nové kleci dostal takovou, kde má misku, nad kterou je přichycená naplněná petlahev, obrácená vzhůru nohama. Vždy když upije z misky, voda se doplní.).

  Babička ho každý den pouštěla, ale on byl furt ”agresivní“. Když jsme se vrátili, a přivezli ho domů, zjistil jsem, že příšerně líná. Ale fakt hrozně. Stačilo ho pohladit, a v ruce mi zůstal chomáč chlupů. Celkem mě to vylekalo. Nejdříve jsem si myslel, že má všenky v seně, ale po googlování jsem zjistil, že je to zřejmě že stresu. Postupně, asi do dvou týdnů línat přestal.
  No a teď se vrátím 2 týdny zpátky, když jsme odjížděli na dovolenou.
  Chtěli jsme mu vzít tu stejnou klec (bednu) na kterou je zvyklý, ale zjistili jsme, že se nevejde do kufru auta. (Ano, je fakt velká). Proto jsme urychleně vyrobili stejné bydlení, akorát o pár čísel menší. (Zkoušeli jsme to 2 týdny před prázdninami)
  Po předešlých zkušenostech jsme ho na týden před odjezdem dali do této klece, aby si jí ”osmrděl“ a zvykl si na ni. Tentokrát byl na hlídání u jiné babičky, která má doma psa. Z předešlých zkušeností ale víme, že jemu (králíkovi) je ten pes úplně šumák. U babičky měl vše stejné, potravu, bydlení, i mazlení od babičky. Jednou denně ho také pouštěla po domě.

  No ale teď, když přišli od babičky fotky, tak zase hrozně líná. (Když to píšu, vracíme se z dovolené za dva dny). Opět z něj létají chomáče chlupů. A proto mě zajímá:

  1. Je to normální, že tak moc líná?
  2. Dá se tomu nějak předejít?

  Za odpověď předem děkuji.

  PS omlouvám se za velmi dlouhou zprávu.:-|

  kluk, skoro 12 let, 14. července

  Ahoj milý chovateli.
  Předně „klobouk dolů“ za podrobný popis situace a podruhé za velkou a obětavou péči o králíka.
  Králíci mají období línání, je to přirozený jev, který může byt umocněn nebo oslaben kvalitou stravy, psychickým stavem jedince a chovatelskými podmínkami. Ve vašem případě může jít o souběh standardního období línání, jehož intenzita je ale ovlivněná změnou prostředí. Je tedy důležité mu pomoci vyčesávaním a kvalitní stravou. Věřím, že v těchto věcech má v Tobě králík velkého pomocníka.
  Držím palce!

  Zvířata

  Jak si splnit přání s koňmi?

  Ahoj poradno,
  mám jedno takové přání, které bych si už hrozně dlouho chtěla splnit a to je jezdit na koni. Ptala jsem se rodičů, jestli bych nemohla chodit do nějakého oddílu, ale nejbližší je asi 20 km a rodiče říkají, že mě tam nebudou 3x týdně vozit. To bych i možná vyřešila a jezdila tam autobusem, ale i tak by mi to asi nedovolili, protože to prý stojí moc peněz. Nevím přesně kolik, ale říkají, že se prostě budu muset smířit s tím, že na koni jezdit nebudu. Přemýšlela jsem i o tom, že bych mohla jet na jezdecký tábor a i rodiče říkají, že by mi to zaplatili a klidně bych mohla, jenže problém je v tom, že nejím maso a nejsem si jistá, jestli by to šlo nějak zařídit, abych tam měla jídlo pro mě. A taky takové tábory trvají jen asi týden, ale já bych opravdu chtěla jezdit jako dobrá jezdkyně, mít svého oblíbeného koně, kterého bych měla ráda a abych si mohla vyjet prakticky kdykoli a kamkoli, bez něčího dohledu, což na táboře asi není dovoleno. Taky mě trápí, že o tom přání nemůžu moc mluvit, protože vždycky, když o tom mluvím, říkají rodiče i sourozenci: Ale jenom, když se přestěhujeme, to bychom si mohli koupit vlastního koně. Ale já se nechci stěhovat! Asi vám to znělo rozmazleně, jako že nechci pro své přání nic obětovat, ale já svůj domov i místo, kde žiji miluju. Prosím poraďte mi, jak si splnit své přání.
  Děkuji.

  holka, 13 let, 3. července

  Ahoj z Modré linky,

  ráda bys jezdila na koni a zdokonalovala se v tom. Překážkou je ale vzdálenost a cena za kroužek. S dopravou by to nakonec nebyl možná takový problém, ale s penězi ano. Je moc fajn, že víš, co Tě láká, čemu se chceš věnovat a je mi líto, že to nejde podle Tvých představ. To nejdůležitější už děláš – bavíš se o tom s rodiči. Koně jsou náročný kroužek a ne pro každé rodiče je finančně dosažitelný. Mluví s Tebou upřímně o tom, že teď si to nemůžou dovolit. Je otázka, jestli to později půjde, anebo jestli by část peněz nemohl platit někdo jiný (třeba prarodiče, teta, strejda aj.) Možná máš i Ty sama našetřeno něco z kapesného a mohla by sis na kroužek přispět. Možná by stálo za to spojit se i s vedoucími kroužku a zeptat se jich, jestli bys nemohla první docházet třeba jako dobrovolník v péči o koně anebo jen jednou za čas a tím pádem za méně peněz. Můžeš se s tím svěřit znova rodičům anebo dalšímu dospělému, který Ti je blízký a spolu můžete promyslet/zavolat tam, jestli jsou ještě nějaké možnosti, které vás dosud nenapadly. S rodiči se neboj probrat i svůj pohled ke stěhování, ať vědí, že jsi v místě bydliště moc spokojená.

  Teď zvažuješ jezdecký tábor, který by Ti i rodiče schválili. To mi zní uskutečnitelně a moc bych Ti to přála. Říkám si, že vegetariánství by nemělo být překážkou. Můžeš poprosit rodiče, ať zavolají organizátorům a zjistí, jak to udělat, komu nahlásit tuhle změnu jídelníčku, možná na ně máš kontakt a sama se jich můžeš poptat. Může to být fajn začátek – vyzkoušet si reálně to, co jízda na koni a péče o něj obnáší, jak Ti v tom je, co Tě na tom baví a z čeho máš možná obavy. Je to příležitost, jak být ke koním, kteří Tě tak lákají, trochu blíž. Je důležité někde začít.

  Přejeme Ti krásné prázdniny
  Modrá linka

  Zvířata

  Zdravím vás,
  obracím se na vás s jedním dotazem.
  Brzy si budu pořizovat Axolotla mexického, velice jsem si jej oblíbil kvůli jeho unikátním vlastnostem.
  Již mám vše koupené (krom samotného axolotla), ale rad bych se zeptal jak mám chladit vodu pro nej. Vím že potřebuje vodu pod 20 stupňů, koupil jsem sice pro něj ventilátor ale mám obavy že by to v létě nemuselo stačit. Máte nějaké rady?

  Předem děkuji.

  kluk, 14 let, 28. června

  Ahoj budoucí chovateli.
  Pokud možno vyber nejchladnější místnost ve vašem době/bytě, nádrž hlavně nedávej na slunce/na světlo a pokud možno ať je co nejníže u podlahy. V létě, pokud jsou vedra, v noci větrej a bude-li nejhůř, vkládej do vody láhev s chladnou vodu nebo ledem. Existují elektrické chladiče, ale jsou velmi drahé. Jinak co vím, tak by neměl pro axolotla být úplný problém, pokud teplota na nějakou dobu stoupne lehce nad 20 st., ale samozřejmě bude dobré, pokud se Ti jí podaří udržet níže.
  Držím palce a přeji vám oběma vše dobré.

  Zvířata

  Krásný den všem! :->

  Mám dotaz...

  Dost by mě zajímalo dají pořídit taková ta terapeutická zvířata, nebo mít na ně nějaký pas nebo potvrzení (nevím jak se tomu říká (8:°)). A jaká jsou povolena a jaká zakázána. Neptá se, protože to chci, ale jen proto že mě to zajímá a všude potkávám lidi které je mají.
  Předem děkuji za odpověď a přeji krásné a bezproblémové léto!Z;-)

  holka, 12 let, 25. června

  Ahoj,
  terapeutické zvíře je, dá se říct každé, které pomáhá člověku zvyšovat kvalitu jeho života tím, že je mu společníkem v samotě nebo v těžkém životním období. Dále existují např. asisenční psi, kteří lidem pomáhají zvládat různé handicapy (slepota, deprese, úzkosti apod.), ti mohou doprovázet člověka i tam, kam běžní psi nesmí, jako např.na palubu letadla. Jiní zase navštěvují seniory v pečovatelských domovech v rámci canis terapie. Výcvik takových zvířat je obrovský záslužné.
  I já Ti přeji moc hezké léto.

  Zvířata

  Dobrý den potřebuji poradit s mojí roční králičicí. Když je vypuštěná mimo klec tak běhá jako úplnej magor jakoby něco hledala vydává u toho takový vrčen.zvuky. A furt by se chtěla mazlit.

  holka, 12 let, 19. června

  Ahoj chovatelko.
  Neviděl bych v chování Tvé králičí samičky nic zásadního... Z toho co píšeš to vypadá, že jí život v kleci úplně neuspokojuje, může jí chybět dostatek pohybu, podnětů... a tak mimo klec řádí. Nepíšeš, kolik času je mimo klec, ale měla bys jí dopřát opravdu co nejvíce volna, tedy alespoň 4 hodiny denně. Mazlení jí dopřej, je prima, že je kontaktní. :) Nemělo by se jednat o žádné vážné problémy, ale určitě Tvá králičí slečna potřebuje Tvou pozornost. Přeji vám oběma, ať je vám spolu dobře.

  Zvířata

  Ahoj;-(tenhle dotaz píšu hodně ve smutku;-(:-(napřed by jsem vám chtěla říct celý příběh-jednoho dne k babičce kočka donesla 5 koťat, čtyři jsme dali někomu a jednoho kocourka jsem si nechali byl super a choval se jak pes a posmouchal a byl veliky.Jenze uz 4 tydny se nevratil,ano je jaro a může chodit po kočkách ale i tak mi to přijde divné on by nikdy tak dlouho pryč nebyl nikdy nebyl pryč déle než týden a najednou 4 tydny.A jelikož má přes 2 roky tak si všichni myslí že zemřel protože není jak ostatní kocouři on je fakt úplně jiný,a znám ho dobře;-(;-( a nevím jak se s tím mám vypořádat, strašně moc teď brečím;-(;-(

  holka, 11 let, 22. dubna

  Ahoj,
  moc mě mrzí, že se kocourek nevrátil tak dlouho domů. Skutečně je možné, že už nežije. Rozumím, že je to pro tebe těžké, ale slyším, že na něj máš moc hezké vzpomínky. Takže i kdyby už se nevrátil, budeš mít na co vzpomínat a zůstane v tvém srdci. Časem už to nebude tak bolet.
  Budu na tebe myslet,
  Péťa

  Zvířata

  Stýská se mi po mém koni

  Ahoj, všichni píšu sem první dotaz ohledně mého „problému“.
  Dřív jsme vlastnili koně Galaxyho, ale z finančních důvodů jsme ho museli prodat. Hrozně se mi po něm stýská. Po asi 2 letech jsem se rozhodla že chci jezdit, ale má to háček nikde v okolí nikdo koně nemá, dívali jsme se aji na internet a nejbližší stáj je asi 2-3hodiny. Což pro mě není možné jet tak daleko. :-( Nevíte co dělat? Já už zkusila asi vše tak píšu sem. :-(;-(

  Bez nápadů ohledně koně, 21. dubna

  Ahoj,

  věřím, že se Ti po Galaxym stýská. Kůň je finančně velmi náročná záležitost, je dobré tyto okolnosti zvážit dopředu a podle toho postupovat. Nejde o cenu za koně, která je jednorázová, ale o finance, které je nutné za koně, zejména není-li ustájený doma, platit každý měsíc.

  Píšeš, že jste zjistili, že nejbližší stáj je vzdálená 2-3 hodiny. Nevím, zda máš na mysli vzdálenost pro auto, kolo, pěšího, atd. Máš-li na mysli vzdálenost pro auto, jde o 150-200km vzdálenou stáj a přiznám se, že to se mi nezdá. Dnes je hodně lidí, kteří vlastní koně ( i jednotlivé, nemusí jít hned o stáj), myslím, že by se nějaký kůň blíže k Tvému bydlišti přece jen našel. Na výletech můžeš oslovit každého, kdo pojede na koni, tak by ses také mohla brzy dopátrat, kde nějaký kůň je ustájený. Pokus se také zjistit, zda někde v Tvém okolí funguje jezdecký kroužek.

  Nevím, kolik je Ti roků. Jsi-li už na druhém stupni ZŠ, můžeš nabídnout někomu, kdo vlastní koně své služby. Koně krmit, hřebelcovat, podestýlat mu, dávat vodu, projet ho, když je třeba, předpokládám, že tyto úkony zvládáš, když jste koně vlastnili.

  O koních vychází mnoho různých časopisů, můžeš si některý z nich (až si prověříš, který Tě nejvíce osloví) objednat, přát si to jako dárek. V takovém časopise se toho o koních mnoho dozvíš, jsou tam i inzeráty a Ty si tam můžeš dát svůj vlastní inzerát, v němž budeš hledat koně v té a té oblasti, s kterým bys pomáhala. Atd. Věřím, pokud dáte jako rodina hlavy dohromady, napadnou vás ještě jiná možná řešení. Můžeš se pokusit rozšiřovat si své vzdělání o koních, třeba se jednou přihlásíš na veterinární fakultu a tam budeš pečovat o koně. Nyní už můžeš začít pracovat na tom, aby Ti něco takového jednou vyšlo. Jdi svou cestou, za svým cílem.

  Věřím, že Ti taková cesta připadá zdlouhavá. To je pravdou, ale mít svůj vlastní cíl a jít si za ním, na tom pracovat, to člověka naplňuje. Mezi tím můžeš pátrat a budeš-li moc chtít, myslím si, že se nějaký kůň časem najde. Chce to trpělivost a vůli.

  Přejeme Ti, ať se Ti daří, užívej jara,
  Modrá linka

  Zvířata

  Smrt morčátka

  Ahoj poradně,
  Moc se vám předem omlouvám, tmě zase píšu, ale když jsem psala včera, tak jsem to ještě nevěděla.
  Když jsem byla malá (4 roky) dostala jsem od tatínka morče. Pojmenovala jsem ho Erinka. Já vím, změny je to divné jméno, ale mně se líbí. Rodiče se rozešli a Erinka zůstala u tatínka, protože moje maminka ji nechtěla. A takhle to šlo celých 8 let. Je to hodně na morče co?
  Už rok jsem se připravovala na její odchod a říkala si, že tohle musím dát, že beze smrti by nebyl život, že je už hodně stará a že se pak bude mít líp, že si uleví. Včera mi tatínek zavolal, že Erinka umřela, ale mě to strašně vzalo. Řekla jsem mamince, že se jdu na pět minut projít, ale vrátila jsem se za hodinu. Já z toho ale pořád nijak nemůžu, pořád se mi chce brečet. Já ji chci prostě ještě jednou pochovat, ještě jednou jí chci říct, změny jsem jí měla ráda. Já vím, změny byla stará, ale jemu ti neskutečně líto.
  Děkuji vám za váš čas a odpověď.
  $>$>$>$>$>$>

  holka, 12 let, 16. dubna

  Ahoj,
  je mi líto, že Ti zemřelo Tvé morče, které jsi měla moc ráda. Pláč a všechny pocity, které popisuješ, jsou naprosto v pořádku. Nepíšeš úplně přesně, co bys od nás potřebovala, možná jen vypsat to ze sebe, popsat, jak se cítíš. Je dobře, že hledáš podporu. Myslím, že tím, co se teď s Tebou děje, se nemusíš nijak znepokojovat, nech ty pocity plynout, prožij je, jsou přirozené. I když víš, že Erinka byla už stará, nic to nemění na tom, že se Ti po ní stýská. V rozloučení by Ti mohl pomoci nějaký rituál. Třeba si můžeš udělat sešit, kam si napíšeš příběh jejího života, jak jsi ji dostala, co ráda jedla, co jste spolu dělaly, nějaké veselé vzpomínky, dát k tomu fotky, klidně i kreslit obrázky, cokoliv Tě napadne. Ve chvílích smutku si pak můžeš sešit prohlížet. Na závěr můžeš napsat třeba i dopis na rozloučenou, jako kdybys mluvila přímo k Erince. Věřím, že časem se bude smutek a lítost zmenšovat a zůstanou Ti hlavně pěkné vzpomínky.

  Modrá linka

  Zvířata

  Vzpomínka na andulku

  Ahoj,
  asi před rokem mi umřela andulka a mně je po ní pořád smutno, zároveň si uvědomuji, jak jsem ji měla ráda. Chtěla bych něco, co by mi ji pořád připomínalo. Něco, co bych mohla mít pořád při sobě, nejlépe s její fotkou a aby to bylo odolnější, aby to nebyla prostě fotka. Nejlépe nějaký přívěsek. Dívala jsem se na internet, ale co jsem tak viděla, všechny takové věci jako přívěsky , na které si můžu dát svou vlastní fotografii stojí docela dost peněz, většinou kolek 400 Kč a to je docela drahé. Nevíte o něčem co by bylo levnější, nebo co by se třeba dalo vyrobit, popřípadě jiný tip na něco, co by mi andulku pořád připomínalo a co bych mohla mít pořád u sebe?
  Děkuji moc, mějte se hezky.

  Anežka, 12. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  je Ti smutno po andulce, která Ti asi před rokem umřela. Chybí Ti a ráda bys ji měla pořád nějakým způsobem „s sebou“. Zkouším si představit, jak asi pro Tebe byla andulka důležitá a proto rozumím, že hledáš způsoby, jak ji mít blízko alespoň skrze nějaký předmět, který Ti ji bude připomínat. Záleží, co si vybereš – jestli to bude fotka, anebo přívěšek (třeba ne konkrétně s Tvou andulkou, ale s nějakým ptáčkem, který Ti ji nejvíc připomene), Tvůj vlastní obrázek, co vytvoříš, dá se vyšít i výšivka na Tvůj oblíbený kus oblečení. Můžeš zkusit víc možností a zjistit, jaká Ti nejvíc vyhovuje, co Ti dělá radost, třeba časem přijdou další nápady. Je přirozené, že hledáš způsoby, jak smutek po ní prožít. Přála bych Ti, aby bylo rozloučení s ní tak dlouhé, jak budeš potřebovat. Neboj se o tom pobavit s rodiči a říct jim, na co v tom myslíš a proč je to pro Tebe teď důležité. Třeba Tě podpoří tak, že Ti přispějí anebo pomůžou domyslet, jak to ještě udělat. Napadlo mě taky, jestli jsi Ty sama přemýšlela anebo rovnou mluvila s rodiči nebo s jiným dospělým o možnosti mít další andulku. Záleží na Tobě, jestli máš zájem se starat o dalšího ptáčka, který sice bude jiný, než Tvá původní andulka, ale může to být nové, podobně silné přátelství, jaké jsi měla dřív.

  Hezké jarní dny přeje
  Modrá linka

  Zvířata

  Mamka nechce dovolit gekona

  Ahoj alíku a ostatní jemi teprve 11let a chtě la by sem zvířatko gekona ale mamka nechce a jasi hochci koupit online pres web ale mam problem nevim kam ho dat mame byt)tak aby to mamka nezjistila . a to je vsechno 8-Ddekuju za odpoved driv

  holka 11 let problem se zviratkem, 6. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  ráda by sis pořídila zvířátko gekona, ale nechceš, aby to zjistila mamka - s chovem gekona u vás doma nesouhlasí. Ptáš se nás, jak to udělat.

  Úplně chápu, že bys gekona chtěla, jsou to roztomilá zvířátka. Obávám se ale, že bez souhlasu mamky to nepůjde. Utajit zvířátko v bytě se Ti může těžko podařit - i když se budeš snažit sebevíc. Gekon potřebuje kvalitní podmínky k tomu, aby se mu dobře dařilo, což znamená větší terárium, do kterého je potřeba vybavení, dále potřebuje kvalitní stravu, například čerstvý hmyz nebo malé hlodavce, což by mamce asi taky neušlo. Gekon bude taky vydávat zvuky - ať už svoje vlastní, kterými se dorozumívá, ale i jeho pohyb v teráriu může být slyšet. Může být i něco cítit. Myslím si také, že kdybys chtěla zvířátko tajit a byla v tom i velmi vynalézavá, byla bys ve stresu a Tvoje zvířátko potom taky. A v neposlední řadě, dělat cokoliv někomu za zády není něco, co by se dalo obecně doporučit a většinou nemívá dobré konce. Obzvláště to platí, když jde o rodiče.

  Co se dá tedy dělat? Zkus o tom s mamkou znovu mluvit. Něco si o gekonech nastuduj, aby mamka viděla, že to myslíš vážně, Udělej si rozpočet, kolik by stál chov gekona do začátku, kolik potom měsíčně, jak by probíhala péče o něj, údržba terária apod. O tom všem můžeš zkusit s mamkou mluvit. Můžeš se jí zeptat na důvody, proč gekona nechce, a kdyby se například něčeho bála, můžeš hledat cesty, aby se bát nemusela. Pokud by jí vadil přímo gekon, můžete spolu hledat jiné zvířátko, které by u vás mohlo být.

  Věřím, že bys gekona opravdu chtěla a moc bych Ti ho přála. Uvidíš, jak moc to půjde.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Zvířata

  Koupě zvířete pod 15 let

  Ahoj poradno,
  Kdybych přišla do zverimexu a chtěla si koupit nějaké obyčejné zvíře (třeba laboratorní myš) prodají mi ji nebo ne? Už je to sice dlouho ale slyšela jsem něco o tom že mi můžou zvíře prodat jen od 18 let, ale nejsem si jistá jistá jestli to platí nebo ne. a kdyby, tak platí to třeba i u té myši která také často slouží jako potrava pro hady?
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 3. dubna

  Ahoj,

  odpověď je poměrně komplikovaná v tom, že v právním světě existuje nesrovnalost ohledně jednoho pojmu v právu.

  Začnu tím, že hranice 18 let existuje, ale jen v případě, že bys chtěla chovat nějaké zvíře vyžadující zvláštní péči (třeba krokodýl). Dále existuje hranice 15 let, kdy osoba mladší tohoto věku si nesmí koupit nebo ji nesmí být darováno zvíře, které je v zájmovém chovu. Zjednodušeně se dá říct, že tímhle zvířetem je každé zvíře, u kterého hospodářský efekt není hlavním účelem chovu a jehož chov slouží především zájmové činnosti člověka, nebo zvíře sloužící člověku jako společník.

  Důvodem pro tohle ustanovení zákona je podpis Evropské dohody o
  ochraně zvířat v zájmovém chovu a rodičovské odpovědnosti pro chovatele zvířat v zájmovém chovu (jeho článek 6). Předchozí úprava tohoto zákona věkový limit neměla.

  Otázkou toho, jestli je zvíře zájmové, nebo není, si občas není jistý ani Ústav státu a práva Akademie věd ČR.
  Pokud však chceš koupit myš za účelem ji použít jako krmivo pro hady, tak se dostáváme do poslední kategorie, kde není žádný věkové omezení stanovené zákonem (Existuje pouze princip, že musí být koupě tohoto zvířete je přiměřená k rozumové a volní vyspělosti dítěte.).

  Abych tedy shrnul odpověď: nejdřív se zeptej, jestli je to zvíře, které vyžaduje speciální péči. (hranice 18+ let)
  Jestli ne, bude se užívat jako společník, místo hospodářské funkce? (hranice 15+ let)
  Jestli ne, tak se jedná o zvíře, na které neexistuje přesný věkový limit, pouze princip „je tohle na jeho/její mentální kapacity?“.

  Přeji štěstí

  Zvířata

  Ahoj,
  Mám dotaz ohledně mých dvou pískomilů nevím jestli je někdo z vás veterinář nebo se vyzná ve zvířatech... Snad ano... Ale chtěla jsem se zeptat jak bych si ne mohla ochočit, mám je už 4 měsíce a pořád nechtějí jít na ruku. Nevím co dělám špatně, normálně je krmím, dávám jim čistou vodu, měním jim podestýlku, i ke pohladím když se nechají, ale na ruku jít nechtějí, koušou, někdy až do krve :-c

  Děkuju moc za odpověď a přeji krásný den >X<-

  Emča, 11 let, 2. dubna

  Ahoj chovatelko Emčo.
  Jsou to aktivní, temperamentní zvířata, potřebují hodně pohybu a podnětů a pokud jsou dva, dost možná si zkrátka vystačí a na mazlení si moc nepotrpí. Zvlášť, pokud se jedná o samce. Samičky jsou klidnější. Zkus zůstat trpělivá, třeba se to časem zlepší. Dbej na pestrou stravu, aby neměli zbytečný stres. Držím palce, abyste se spolu měli dobře.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!