Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Moje kočka je nemocná Alíkova poradna

  Zvířata

  Ahoj Alíku a ostatní. Musím se s něčím svěřit. Máme doma kocoura Felixe, kterému je 11-12 nevím teď a vypadá příšerně.

  Špek (vepředu) Felix (vzadu)

  Začali jsme ho krmit 3x denně místo 2x aby alespoň trochu přibral, ale ono nic. V oblasti bříška vypadá jako kulička, ale jeho páteř a pánev úplně vystoupají ven, až se bojím, aby mu tu kůži neprotrhly, na těch místech má navíc lysiny a občas i strupy. Přitom nechápu, proč naše stejně stará kočka vypadá úplně normálně. nevím, jak se vyrovnat s tím, že možná brzo umře :'(

  Evženka_WarriorCats, 10. září

  Ahoj,
  bohužel ani já, ani nikdo z mých kolegů z poradny není veterinář a proto nemůžeme tvou otázku zodpovědět. Netuším, kde by mohl být v případě tvého kocoura problém, ale kdybych se v podobné situaci ocitla já, určitě bych ho vzala k veterináři, který by ho vyšetřil. Možná bude na vině jen nějaká banalita, která se rychle spraví. A i v případě, že to tak nebude, veterinář vám určitě doporučí co dělat a jaké další kroky podniknout. Domluv se s rodiči, zda by to bylo možné a jestli by byli ochotni kocoura k veterináři odvézt. Myslím, že se tak uleví nejen vašemu mazlíčkovi, ale i vám všem.
  Držím palce, ať všechno dobře dopadne!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Zvířata

  ahoj Alíku a ostatní,moc bych chtěla domácí kočičku ale táta my to zakazuje,vždycky řekne že je tady nepořádek a kdyby jsem měli kočku tak by tady byl ještě větší

  děkuji za přečtení

  aho

  holka v nesnázích, 3. června

  Ahoj,
  chápu, že toužíš po kočičce a bohužel neexistuje způsob, jak rodiče „donutit“, aby ti ji povolili. Můžeš zkusit tatínka přesvědčit například tím, že začneš uklízet a když uvidí, že jsi dlouhodobě schopna udržet pořádek, možná to pro něj bude zároveň i důkazem, že bys zvládla po kočce uklízet a starat se o ni. Zkus se s tím také domluvit, za jakých podmínek by byl ochotný ti kočku povolit. Pokud však bude stále trvat na tom, že ji doma nechce, nezbude ti nic jiného, než jeho rozhodnutí respektovat a počkat si na vlastní domácnost, do níž si budeš moci pořídit, jakékoli zvíře budeš chtít.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata

  Vím že furt píšu o tom jak přesvědčit rodiče aby mi dovolili morče.. Ale nic na ně nefunguje když s o tom zmíním tak mi řeknou dej nám s tim už konečně pokoj stejně se o to starat nebudeš.. Ale ja se změnila chci se o ne starat ale neveri mi to a jak je mám přesvědčit

  holka, 13 let, 12. května

  Ahoj,
  mrzí mě, že ti rodiče nechtějí morče dovolit, ale obávám se, že už ti nejsme schopni poradit nic nového, ani jiného, než jsme ti radili v předchozích dvou odpovědích. Jestliže rodiče trvají na tom, že si to nepřejí, bohužel je budeš muset respektovat. Dokud u nich bydlíš, musíš dodržovat jejich pravidla. Třeba se časem jejich rozhodnutí změní a dokážeš je svými činy přesvědčit, že by ses o zvíře dokázala postarat. Ale pokud ne, nedá se zkrátka nic dělat a budeš se s tím muset smířit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata

  Ahoj poradno.
  Opět otravuji moc se omlouvám. Minulý týden mi umřela kočička. Můj problém je ten,ze jeden jsem s tím smířená, a druhý den celý propláču. Nevíte jak se smířit? A jestli to je normální? Dekuju za odpověď.

  :( 11 let, 4. května


  Ahoj z Modré linky,

  není zač se omlouvat, smrt domácího mazlíčka je něčím, co člověka opravdu zasáhne. Je naprosto normální, že se cítíš a chováš, jak popisuješ. Jde o něco, čemu se říká truchlení, a při něm člověk může plakat, pak zas být chvíli v pohodě, pak třeba být naštvaný, zase být v pohodě…. Je to takto v pořádku a nějaký čas to trvá, než se z toho člověk dostane.

  To, co pomáhá, aby se člověk se situací postupně smířil, je nejprve opravdu dobře se rozloučit. Udělat malý obřad, kočičku pohřbít nebo ji udělat v přírodě vzpomínkové místo, kam se dá zajít a zavzpomínat. Takové místo může člověk mít i doma: dát tam fotky, oblíbené předměty, zapálit svíčku, přinést kytičku… Můžeš kočičce namalovat obrázek, napsat dopis na rozloučenou, kde jí napíšeš, jak jsi ji měla ráda, popíšeš, co jste prožily a rozloučíš se. Dopis dáš na vzpomínkové místo, nebo třeba pošleš po vodě, někam uložíš - jak budeš chtít.

  Určitě nějakou dobu trvá, než se člověk smíří s tím, že mu zemřel domácí mazlíček. Nemusíš spěchat, nemusíš být smířená hned. Dej si čas, vzpomínej, klidně plač, prohlížej si fotky… Pokud by Ti ale bylo dlouho zle nebo to bylo moc silné, popros o pomoc své blízké. Pomoci by pak mohla návštěva psychologa nebo i poradce pro pozůstalé.

  Přejeme, aby Ti bylo lépe,

  Modrá linka

  Zvířata

  Jak přemluvit rodiče aby mi dovolili morče nebo králíka
  Jde o to že já morče měla.. Asi před rokem a nestarala sem se o něj a teď ho máme v králíkarně ale ja ani nevím proč sem si ho dřív kupovala když sem ho ani moc nechtěla no ale že teď bych je chtěla zase vrátit domů(koupili jsme ještě jedno takže máme dvě) ale rodiče mi to nedovolují protože si myslí že bych se o ně zase nestarala ale ja právě nemám jak jim dosvedcit ze se o ně starat budu a v tom bych potřebovala pomoct jak je přesvědčit... Prosimmmm pomoctee mi já je potřebuji zpět????????????????

  Ta co potřebuje rodiče přesvědčit, 4. května

  Ahoj,

  věřím, že je pro Tebe důležité rodiče přesvědčit o tom, že chceš znovu morče nebo králíka. Někdy se stává, že člověk udělá chybu, něco nezvládne - jako se stalo Tobě. Je dobře, že si uvědomuješ, že bys to teď chtěla jinak. Jde o to, jak píšeš, abys o tom teď přesvědčila rodiče. Určitě jsou cesty k tomu, jak ukázat, že to s péčí o domácí mazlíčky myslíš opravdu vážně.

  To, co můžeš udělat, je se snažit o získání co nejvíce informací týkajících se péče o morčata nebo králíky. Na internetu najdeš hodně možností, můžeš si je třeba vypsat a ukázat rodičům, že jsi připravena a máš potřebné teoretické základy. Můžeš také na sociálních sítích vstoupit do skupin, které se zabývají chovem morčat nebo králíků - těchto skupin je dost, můžeš si vybrat. Chovatelé se navzájem podporují, sdílejí informace, radosti i starosti, nebo třeba fotky a videa svých mazlíčků. Účastníci se mohou navzájem povzbudit nebo podpořit, když je třeba. i Tobě by to mohlo pomoci a pro rodiče by to mohl být další důkaz toho, že to s chovem morčat či králíků myslíš vážně.

  Můžeš si také udělat plán, jak budeš o své mazlíčky pečovat: kdy je budeš krmit, kdy jim budeš čistit klec, dáš jim výběh apod. Když rodiče plán uvidí, mohou se více přesvědčit o Tvém odhodlání a úsilí. S rodiči se také můžeš domluvit na určité zkušební době, po kterou by souhlasili s tím, že budou morčata (králík) u Tebe. Pokud v této době obstojíš a všechno bude v pořádku, mohla bys mít svoje mazlíčky doma napořád.

  Zkus se s rodiči domluvit, uvidíš, jak budou reagovat. Držíme palce, aby to vyšlo,

  Modrá linka

  Zvířata

  Dobrý den, chtěla bych zakrsleho králíčka ale bojim se ze mi to rodiče nedovolí já si ho klidně koupim sama ale jen bych se potrebovala nejak zeptat rodičů a ja právě nevim jak děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 2. května

  Ahoj,
  myslím, že nemáš jinou možnost, než se rodičů přímo zeptat, zda by ti králíčka povolili. Před tím si můžeš shromáždit argumenty, proč bys králíčka chtěla, promysli si, jak se o něj budeš starat a třeba i to, jak byste případně řešili péči o něj, až budete na dovolené, nebo pojedete na víkend. Prodiskutuj s rodiči možnosti a podmínky, za kterých by byli ochotni případně na pořízení králíčka přistoupit. A pak už můžeš jen doufat, že budou rodiče souhlasit.
  Držím ti palce!
  Bára

  Zvířata

  Ahoj, mám takový tak trochu zvláštní dotaz. Asi před týdnem jsme byli na procházce a kousek jsme šli po silnici. Tam ležela mrtvá kočka. Nikdy jsem jí neviděla, je mi jí hrozně líto. Každou noc se mi o ní zdá celkem ošlivý sen, neustále na ní myslím a nedokážu se nijak odreagovat. Je něco co by mi mohlo pomoct?
  Ps. Kočky přímo miluji...

  Molly58, 15. března

  Ahoj z Modré linky,

  trápí Tě, žes viděla mrtvou kočku. Chápu, to jistě nebyl příjemný pohled. A pro člověka, který je ohleduplný, pohled na smrt nebo utrpení, prostě příjemný není a může vyvolávat různé pocity - jako smutek, strach, soucit, vztek. A žádný takový pocit není špatně. I nepříjemné pocity jsou pro nás důležité, umožňují nám orientovat se ve světě. A sdělují nám, že se nám něco nelíbí a že se máme pokusit pro sebe něco udělat, abychom se cítili lépe. To nejdůležitější je své pocity nepotlačovat, ale naopak o nich vědět, mnohdy pomáhá o nich mluvit, moci je s někým sdílet. Také jí můžeš třeba nakreslit hezký hrobeček na nějakém místě, kde by se jí líbilo, nebo o ní napsat povídku. Případně se můžeš s rodiči zkusit domluvit a své kapesné (pokud je dostáváš) jednou poslat na nějaký kočičí útulek nebo koupit nějaké kočce žrádlo. Třeba Tebe samotnou napadne jiný způsob, jak se s tou kočičkou rozloučit a nechat ji spát. A potom je velmi důležité svou pozornost věnovat svému životu, svým povinnostem, koníčkům, blízkým lidem. Protože to je život. A jeho součástí je přijímat to, co dostáváme, a také pouštět, nechat jít to, co odchází.

  Přejeme Ti bezstarostnější dny,
  Modrá linka

  Zvířata

  Ahoj! Hrozně moc bych si přála křečka. Bojím se ale, že mi ho rodiče nedovolí. Skoro se bojím se jich na to zeptat, protože vždycky, když o něčem takovém začnu, řeknou, že bych se o další zvířátko (mám kocoura), nedokázala postarat. To ale podle mě není pravda! Jak se co nejlépe a takticky zeptat? Děkuji za odpověď...

  holka 12 let, 28. února

  Ahoj,

  chápu, že by sis moc přála mít křečka a že přemýšlíš, jak rodiče přesvědčit, aby Ti ho pořídili. Tvoje rodiče neznám, nedokážu proto říct, jak budou reagovat a co by nejlépe zabralo právě na ně. Říkám si ale, že ukázat, že by ses o křečka dokázala postarat, můžeš tím, jak dobře a zodpovědně se teď staráš o kocoura. Pořízení zvířátka je věc, kterou je dobré si vždycky dobře rozmyslet, jsou to povinnosti na několik let. Přemýšlím, jak by vypadalo soužití kocoura a křečka a jestli by to nemohlo působit problémy (vzhledem k tomu, že kočky obvykle myši, a tedy i křečky, mají tendenci lovit). I to je potřeba dobře promyslet.

  Zdraví,

  Modrá linka

  Zvířata

  Ahoj,
  Strašně moc bych si přála mít králíka ale moje máma mi to nedovolila ale můj táta jo a hodně si ho přeji ale já jsem ho už měla když mi bylo 5-6 let a nestarala jsem se o něho ale jenom protože jsem byla malá s do teď si prostě moji rodiče myslí že bych se o něho nestarala.Oni si mysli že jsem ještě 5 letý dítě a jsem z toho smutná????????????????

  Linda, 11 let, 24. listopadu 2019

  Ahoj,
  chápu, že moc toužíš po tom, abys měla svého mazlíčka, ale na druhou stranu musíš chápat i své rodiče, kteří už s tebou v tomto ohledu udělali špatnou zkušenost. Je samozřejmé, že se člověk vyvíjí a je dost možné, že teď už by ses o něj starala dobře, ale zkus se na to podívat i z pohledu svých rodičů, kteří nemají žádnou záruku, že by péče o králíka nezůstala na nich. Na tvém místě bych se s nimi snažila domluvit, jak bys jim mohla dokázat, že už jsi vyzrála a jsi zodpovědnější. Můžeš se s nimi například domluvit, že budeš mít nějakou každodenní povinnost (třeba nějakou domácí práci) a pokud uvidí, že jsi schopná dlouhodobě každý den své povinnosti plnit, je dost možné, že změní i svůj názor ohledně mazlíčka.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata

  Ahoj Alíku a všichni.
  K narozeninám asi nejspíš dostanu kočku (a možná tu kterou si přeju - modrou Britku <3). Dřív už jsme sice kočku měli ,ale nevím jak se o kočky starat.
  Potřebuju abyste mi poradili ohledně těhlech věcí:
  Když s číčou budu chodit ven na vodítku měla by mít nějaká očkování?
  A měla by mít v létě antiparazitní obojek?
  Jelikož jezdíme na chatu a brala bych kočku ssebou mám jí na chatě nechat nějaký pelíšek?
  A když je tam zahrada mám jí tam nechat záchůdek nebo stačí po ní na zahradě uklidit?
  A co mám udělat za opatření aby mi na chatě neutekla (je to tam nebezpečné na zahradě máme různé vysoké terasy,vysoké schody ,jezírko,
  poblíž chaty je les a louka)??
  Kdy mám zařídit vetrináře?
  Myslíte si že pro velké plemeno jako je britka (může mít až 8kg) je vhodnější na cestování přenoska nebo taková ta taška (víte co myslím)(nejspíš koupím obojí)??
  Jsou pro kočku zdravé jako pamlsky (neochucené) jogurty?Popř.Jak často jí je mám dávat aby jí nebylo špatně?
  Co jí mám občas přidávat k jídlu (granulkám,kapsičkám,konzervám nebo masu) aby měla vitamíny??
  Co jí mám dávat denně k jídlu aby si zvykla granulky,konzervy nebo čerstvé maso??
  Mám jí pořídit škrabadlo nebo jí bude na škrabání stačit kus dřeva nebo karton?

  Vím že je to dost otázek ale pro mne je to důležité.
  Přeji hezký den
  Ťapka_CZ

  Ťapka_CZ, 6. listopadu 2019

  Uh, to je tedy obsáhlý dotaz.
  Pokud kočku dostaneš, jistě ti s ní ze začátku rodiče pomůžou. S kočkou je nutné chodit k veterináři, stejně tak jako chodí člověk. Určitě je přes léto dobré mýt něco proti bleškám a klíšťatům.
  Co se týče courání po venku, na vodítku je to v pořádku, nicméně s tou chatou nevím. Kočka je dost vázaná na místo a nemá ráda převážení - na chatě bych ji tedy na volno rozhodně nepouštěl.
  Co se týče jídla, každá kočka to má jinak, vliv na to má i stáří kočky.
  Obecně ti doporučuji přečíst něco na internetu, třeba tady rpvet.cz/pro-verejnost/rady-chovatelum/jak-pecovat-o-kocku/
  a případně se zeptat veterináře, ten ti jistě rád poradí co a jak.

  Zvířata

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na pár otázek... Chci založit něco jako klub na ochranu přírody. Ale vůbec nevím, jak to mám udělat ?????+? Jednou jsem měla spolupraci s ThirstProject, což je americká nezisková organizace pro nedostatek pitné vody.. bylo to tak, že každý mohl přispět minimálně 25 dolarů a to zajistilo jednomu člověku pitnou vodu na celý život. Měla jsem to přenést do ČR, ale vůbec se to nechytli a chtěla bych tím pokračovat, ale nevím, jak to zviditelnit. Založila jsem Instagram, kam jsem o tomhle psala, ale sledovalo to jenom asi 12 lidí, protože zkrátka nevim, jak to zviditelnit. Poprosila bych vás o nějaké rady ?????+? předem děkuji

  holka, 13 let, 8. září 2019

  Ahoj,
  je moc hezké, že se snažíš o záslužnou činnost a ráda bys podpořila projekt, který může pomoci potřebným. Pokud je Ti 13 let, jak uvádíš, bylo by asi praktické spojit svou snahu s někým dospělým, který by Ti v tom mohl pomoci, ať už rodiče či někdo ve škole, nebo oslovit i nějakou podobnou organizaci, jako je např. Charita, Člověk v tísni, Mary's Meals apod. Oni již mají s podobnými projekty zkušenost a mohli by zprostředkovat např. i nějakou propagační službu. Věřím, že čím více lidí se do toho s Tebou zapojí, tím je větší šance klub postupně vytvořit. Většinou je ale potřeba začít od malých krůčků, např. navrhnout nějaký projekt v rámci třídy či školy, jak byste mohli pomoci, oslovit dospělé, lidi v okolí, kteří s něčím takovým už mají zkušenost.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Zvířata

  Ahoj Alíku a všichni ostatní,chtěl bych se zeptat na jednu věc která mi vadí.Máme pejska a andulku oba dva kluci,ale to teď není podstatné.Podstatnější je to že bych strašně moc chtěl králíčka jenže mamka mi furt opakuje že na to mám ihned zapomenout že se neumím postarat ani o ty zvířátka co máme teďka. Ale ono to tak není o pejska se starám a o andulku taky dokonce si s nimi i lehnu do postele a mazlím se s nimi,samozřejmě odděleně :D ̈
  Ale mamka furt říká že se o ně nestarám a že by umřel kdyby jsem se o něj nestaral . myslíš že by pomohlo ho donést přímo domů,že při pohledu na něj by mi ho dovolila ? Poradíš mi Alíku děkuji
  krásný den, Kuba

  Kuba, 14 let, 27. března 2019

  Ahoj,
  rozhodně si nemyslím, že je dobrý nápad přivést domů bez dovolení králíka a doufat, že pohled na něj tvou maminku obměkčí. Myslím, že mnohem pravděpodobnější by byla varianta, že se tvoje maminka skutečně naštve, protože si jednak porušil její zákaz. A jednak by oprávněně mohla tvoje jednání vnímat jako pokus o vydírání.
  Raději by ses měl zamyslet nad tím, proč ti maminka králíka nechce povolit a jestli bys nemohl svou péči o andulku a psa zlepšit. To, že se se zvířaty mazlíš, ještě neznamená, že se o ně skutečně staráš. V první řadě by sis proto měl promluvit s maminkou o tom, jak by si představovala, že se budeš o své mazlíčky lépe starat. A samozřejmě by ses měl snažit její představy splnit. Až maminka uvidí, že se snažíš a že to s péčí o zvířata myslíš skutečně vážně, třeba změní názor i na to, že by k nim přibyl ještě králík.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata

  Ahoj!
  Mám potkana a nevím jak ho mám správne krmit protoze je porát tlustej pritom ho nechci vyhladovet aby neumrel. omlouvám se za čárky protoze to píšu na čtečce a nejsou tu všechny česky znaky. budu rád za odpoved.
  Kubina

  kluk, 13 let, 2. března 2019

  Ahoj,
  nejsem odborník na chov potkanů, ale internet je plný návodů na jejich správné krmení. Například na této adrese: www.potkandomaci.estranky.cz/clanky/potrava-pro-potkany.html jsem našla obsáhlý příspěvek o správné potravě pro potkany. Pokud ale zadáš do vyhledávače hesla „potkan, chov, krmení“, objevíš spoustu příspěvků i diskusí na toto téma.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata

  Dovolí mi rodiče sklípkana?

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli si myslíte, že mi rodiče dovolí si pořídit sklípkana.

  holka, 12 let, 25. února 2019

  Ahoj,
  neznám tvé rodiče, ani tvého vysněného sklípkana, takže těžko posoudím, jak spolu budou vycházet.

  Zkouším si představit, jak by u vás probíhal ten rozhovor:
  – „Mami, tati, pořídila jsem si sklípkana.“
  – „Cože?!“
  – „Alík říkal, že mi to dovolíte.“
  – „A jak to může vědět?“
  – „To je prosté, on ví všechno.“
  – „Tak jo, no.“
  – „Sklípkane, toto jsou moji rodiče.“
  – „Těší mě, já jsem sklípkan Bedřich.“
  – „Potěšení je na naší straně. Chceš si natáhnout sítě za televizí?“
  – „Ne, díky, já jsem bezdrátový pavouk.“

  Alík

  Zvířata

  Vnímá králík člověka?

  Ahoj Alíku.
  Chci se na něco zeptat :-)
  Já mám králíky :-), ale strašně moc mě zajímá, jestli mě vnímají, jako člověka. Už jsem psala i na stránkách králíci.cz, jenže ty mi řekli, že králíci neví, že já jsem člověk a že mě nevidí jako člověka. Jenže já mám dojem, že mě vydí jako člověka, protože se na mě pořád dívají. Prosím o radu :-)

  Eliška, 15 let, 24. prosince 2018

  Ahoj,
  je otázka, co to vlastně znamená „vnímat jako člověka“.

  Je pravděpodobné, že tě králík je schopný nějak rozlišit různými smysly, zejména čichem a zrakem. Nemá ale v mozku výbavu na nějaké chytré rozlišování obličejů, protože králičí obličej nepatří mezi významné komunikační prostředky (na rozdíl od člověka – my jsme schopni z drobných mimických svalů odvozovat spoustu informací o náladě jiných člověků) a soužití králíků jako mazlíčků s člověkem netrvá historicky tak dlouho, aby se u králíků vyvinulo speciální chování k člověku, jinými slovy aby vznikla nějaká přírodní symbióza.

  To, že tě nejspíš vnímají jako známou věc, která je jim nějak pravidelně užitečná, je ale zhruba tak všechno, co dokážou. Jen velmi málo živočichů si dokáže uvědomovat, že jiná pohyblivá věc v jejich okolí má nějakou vlastní mysl, vlastní pocity, vlastní pohled na svět. Pro drtivou většinu zvířat – i včetně psů a koček – je nepochopitelné, že člověk má nějaké další informace o světě, které neznají. Kdyby mohla mluvit, nezeptají se nikdy páníčka „někde jsem ztratil svoji hračku, neviděl jsi ji?“, protože je vůbec nenapadne, že by mohl znát odpověď. Svět je pro ně jen všechno to, co vnímají kolem sebe... a z jejich pohledu nikdo další nezná nic navíc. Jsme pro ně jen takové pohyblivé kulisy.

  Pouze některé starší opice a lidské děti ve věku od čtyř let mají natrénovanou takzvanou teorii mysli O= – že jsou schopní si uvědomit, že si i jiná živá bytost může něco samostatně myslet a že může vědět něco nepoznaného. U lidských batolat se nedostatek tohoto pochopení projevuje třeba při hře na schovávanou – myslejí si, že když si zakryjí oči, tak nejsou vidět. :-D
  A stejným způsobem jako batolata přemýšlejí o svém okolí všichni psi, všechny kočky, všichni králíci...

  Alík